Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0438

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ A EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU o uplatňování právního rámce pro výrobky v hotovém balení: směrnice 75/107/EHS, 76/211/EHS a 2007/45/ES

    COM/2016/0438 final

    V Bruselu dne 4.7.2016

    COM(2016) 438 final

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ A EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU

    o uplatňování právního rámce pro výrobky v hotovém balení: směrnice 75/107/EHS, 76/211/EHS a 2007/45/ES

    {SWD(2016) 219 final}


    1.ÚVOD

    Tato zpráva se zabývá hodnocením tří směrnic, které tvoří právní rámec pro výrobky v hotovém balení:

    směrnice 75/107/EHS 1 o lahvích používaných jako odměrné obalové nádoby, která stanoví volný oběh láhví s označením „3“,

    směrnice 76/211/EHS 2  o zhotovení některých výrobků v hotovém balení podle hmotnosti nebo objemu, která se týká množství vyznačeného na výrobcích v hotovém balení a zárukami volného oběhu výrobků v hotovém balení s označením „e“ a 

    směrnice 2007/45/ES 3 o jmenovitých množstvích výrobků v hotovém balení, která členským státům zakazuje regulovat velikost balení/láhví do 10 l nebo 10 kg a stanoví povinné velikosti EU pro vína a lihoviny, přičemž se vztahuje na všechny výrobky v hotovém balení.

    Ustanovení čl. 9 odst. 1 směrnice 2007/45/ES vyžaduje, aby Komise předložila Evropskému parlamentu, Radě a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru zprávu o uplatňování a dopadech této směrnice. Vzhledem k tomu, že tyto tři směrnice spolu úzce souvisí, bylo v roce 2014 rozhodnuto, že je vhodné využít dané příležitosti a provést v rámci programu Komise pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT ) 4 hodnocení jejich fungování a přiměřenosti jako balíčku.

    Uplatňování směrnice 75/107/EHS nebylo dosud nikdy hodnoceno. Uplatňování směrnice 76/211/EHS bylo hodnoceno v roce 2005. Směrnice 2007/45/ES byla přijata v návaznosti na hodnocení uplatňování směrnic 75/106/EHS a 80/232/EHS, které zrušila.

    2.VELIKOST TRHU

    Na výrobky v hotových obalech připadá odhadem 170 miliard EUR v obratu a zhruba 34 miliard EU v přidané hodnotě v rámci celé EU. Představuje to 12 % celkové přidané hodnoty v hlavních odvětvích, ve kterých se vyskytují (potraviny a nápoje, krmiva pro domácí zvířata, chemické látky, barviva a hnojiva, detergenty, kosmetické přípravky a výroba skleněných lahví), což je ekvivalent 0,3 % HDP EU. V těchto odvětvích působí okolo 300 000 společností, z nichž většina jsou malé a střední podniky každý s průměrným počtem 17,7 zaměstnance. V rámci těchto odvětví je na plný pracovní úvazek zaměstnáno odhadem 640 000 osob zabývajících se výrobky v hotovém balení; což představuje 0,3 % zaměstnanosti EU.

    3.HODNOCENÉ SMĚRNICE

    Cílem těchto tří směrnic je umožnit volný oběh výrobků v hotovém balení, a podpořit tak růst trhu a konkurenceschopnost průmyslu EU. Koordinovaný dozor nad trhem zajišťuje, že kupující obdrží množství vyznačené na balení, což přispívá k blahobytu spotřebitelů. Deregulace velikostí zlepšila výběr pro spotřebitele, zatímco výjimka ve formě pevně stanovených velikostí obalů EU pro víno a lihoviny chrání malé a střední podniky před nadměrnou poptávkou po jiných velikostech láhví, a tudíž zlepšuje hospodářskou soutěž.

    Směrnice 75/107/EHS se týká odměrných obalových láhví pro (alkoholické) nápoje. Obsahuje „dobrovolnou harmonizaci“, tj. výrobci si mohou zvolit, zda ji použijí, či nikoliv. Po výrobcích požaduje, aby se v předstihu zaregistrovali u příslušných orgánů, ukládá povinnosti, pokud jde o přesnost a označování, a přináší orgánům dozoru nad trhem postup pro statistickou kontrolu obsahu láhve. Zaručuje volný oběh láhví označených „obráceným písmenem epsilon“ (označení „3“) a je široce používána pro skleněné láhve a sklenice.

    Směrnice 76/211/EHS se týká množství vyznačeným na výrobcích v hotovém balení, které jsou vyráběny bez přítomnosti spotřebitele. Rovněž obsahuje „dobrovolnou harmonizaci“, neboť výrobci/dovozci si mohou zvolit, zda ji použijí, či nikoliv. Ukládá povinnosti, pokud jde o přesnost a označování, a přináší orgánům dozoru nad trhem postup pro statistickou kontrolu množství výrobku v hotovém balení. Zaručuje volný oběh výrobků v hotových balení označených „písmenem e“ (označení „e“) a je široce používána pro láhve prodávané v supermarketech a prodejnách pro kutily.

    Směrnice 2007/45/ES členským státům zakazuje regulovat velikost balení/láhví do 10 l nebo 10 kg a stanoví povinné velikosti EU pro běžné prodávané objemy vín a lihovin. V roce 2013 skončilo období postupného ukončování platnosti vnitrostátních ustanovení pro velikost balení/láhve u některých výrobků.

    4.HODNOCENÍ

    Komise zadala hodnocení fungování směrnic externímu subjektu a tento konzultant vypracoval studii 5 na základě:

    pohovorů s řadou zúčastněných subjektů (spotřebitelských organizací, průmyslových sdružení a vnitrostátních orgánů),

    veřejné internetové konzultace,

    cíleného průzkumu individuálních spotřebitelů, podniků a odborníků, a

    analýzy podkladů.

    Hodnocení používalo standardní hodnotící kritéria Komise: efektivitu, účinnost, soudržnost, relevanci a dále evropskou přidanou hodnotu.

    Doprovodný pracovní dokument útvarů Komise 6 vychází z hodnocení, které provedl konzultant, a konstatuje, že současný právní rámec se těší široké podpoře průmyslových kruhů a vnitrostátních orgánů a je rovněž přijatelný pro spotřebitele. Směrnice podporují vnitřní trh, protože podněcují hospodářskou soutěž v odvětví výrobků v hotových baleních tím, že nabízejí komplexní právní rámec a základ pro správní spolupráci. Zvýšily důvěru mezi orgány dozoru nad trhem.

    Skutečnost, že je používání odměrných obalových nádob (s označením „3“) a hotových balení s pevně stanoveným objemem (s označením „e“) dobrovolné, znamená, že podniky si mohou zvolit, co je pro jejich potřeby nejvhodnější. Mnoho malých podniků vyrábějících především pro svůj domácí trh si cení vzájemného uznávání, které nastupuje v případě, že nejsou uplatněny směrnice.

    Závazná povaha směrnice o velikostech balení zaručuje svobodnou volbu a vedla k diverzifikaci velikosti balení. Pokud jde o vína a lihoviny, pevně stanovené velikosti EU chrání malé a střední podniky, kterým chybí tržní síla. Postupné ukončování platnosti vnitrostátních předpisů nezpůsobilo problémy.

    Všechny členské státy provedly směrnice ve svých právních předpisech v plném rozsahu a provádí je. Rozdíly ve vnitrostátním provádění jsou veřejně zdokumentovány; týkají se správních a výrobních kontrolních procesů, které nevedou k rozdílným výsledkům, pokud jde o harmonizované výrobky uváděné na trh.

    Hodnocení ukázalo, že všechny tři směrnice jsou i nadále důležité a jsou obecně považovány za efektivní a účinné, se značnou přidanou hodnotou pro všechny skupiny zúčastněných stran (spotřebitelé, průmyslové kruhy a vnitrostátní orgány). Žádná z těchto skupin nenese podstatné správní náklady nebo náklady spojené s dodržováním předpisů. Směrnice jsou považovány za přínosné, pokud jde o ochranu spotřebitele, podněcování konkurenceschopnosti a podporu jednotného trhu. Jsou rovněž soudržné s dalšími unijními a vnitrostátními právními předpisy a doplňují je. Ve výsledku mají širokou podporu u všech skupin zúčastněných stran. Komise sdílí závěry konzultantů, že směrnice plní svůj účel a nevyžadují zásadní reformu.

    Vedle tohoto příznivého celkového hodnocení byla zmíněna řada technických, odvětvově specifických problémů, pokud jde o výrobky prodávané podle délky, obsahu nebo počtu, hmotnosti po odkapání, definice větších sérií, ustanovení o rychlosti výroby a výběru vzorků, viskózní výrobky v jednotkách hmotnosti nebo objemu a obaly obsažené v hotových baleních. Některé z těchto otázek spadají mimo oblast působnosti směrnic a jiné nejsou dosud vyřešeny na mezinárodní úrovni.

    5.ZÁVĚRY A NÁSLEDNÁ OPATŘENÍ

    Hodnocení prokázalo, že právní rámec EU pro výrobky v hotových baleních plní svůj účel a že směrnice jsou efektivní a účinné, soudržné s ostatními politikami EU a mají přidanou hodnotou pro Unii. Přestože má Komise za to, že není nutné navrhovat novelizace, projedná výsledky hodnocení se zúčastněnými stranami a bude se jimi dále zaobírat s cílem uplatňování směrnic zlepšit.

    S ohledem na různost vnitrostátního provádění bude Komise rovněž usilovat o stimulaci výměny osvědčených postupů mezi zúčastněnými stranami a vytvoření pokynů.

    S cílem podpořit účinnost činností dozoru nad trhem, zejména u dovozů, bude posílena správní spolupráce v oblasti směrnic, a to prostřednictvím finanční podpory EU na zasedání příslušných orgánů v souladu s nařízením (ES) č. 765/2008.

    Komise bude se zúčastněnými stranami diskutovat otázky, které byly zmíněny v souvislosti s technickými aspekty a příslušnými mezinárodními normami, a přijme odpovídající opatření, například připraví pokyny.

    Komise poskytne více informací o významu označení „3“ a „e“ za účelem zvýšení informovanosti spotřebitelů.

    (1)

         Směrnice Rady 75/107/EHS ze dne 19. prosince 1974 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se láhví používaných jako odměrné obalové nádoby.

    (2)

         Směrnice Rady 76/211/EHS ze dne 20. ledna 1976 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se zhotovení některých výrobků v hotovém balení podle hmotnosti nebo objemu.

    (3)

         Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/45/ES ze dne 5. září 2007, kterou se stanoví pravidla pro jmenovitá množství výrobků v hotovém balení, zrušují směrnice Rady 75/106/EHS a 80/232/EHS a mění směrnice Rady 76/211/EHS.

    (4)

         COM(2014) 368 a SWD(2014) 192.

    (5)

    [ http://ec.europa.eu/growth/single-market/goods/building-blocks/legal-metrology/index_en.htm ]

    (6)

         [SWD 2016/219]

    Top