Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC0919(02)

    Zveřejnění žádosti o schválení změny menšího rozsahu v souladu s čl. 53 odst. 2 druhým pododstavcem nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012

    Úř. věst. C 310, 19.9.2015, p. 14–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.9.2015   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 310/14


    Zveřejnění žádosti o schválení změny menšího rozsahu v souladu s čl. 53 odst. 2 druhým pododstavcem nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012

    (2015/C 310/09)

    Evropská komise schválila tuto změnu menšího rozsahu v souladu s čl. 6 odst. 2 třetím pododstavcem nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 664/2014 (1).

    ŽÁDOST O SCHVÁLENÍ ZMĚNY MENŠÍHO ROZSAHU

    Žádost o schválení změny menšího rozsahu v souladu s čl. 53 odst. 2 druhým pododstavcem nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012  (2)

    „GOUDA HOLLAND“

    EU č.: NL-PGI-0105-01335 – 18.5.2015

    CHOP ( ) CHZO ( X ) ZTS ( )

    1.   Seskupení žadatelů a oprávněný zájem

    Název:

    Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO)

    Adresa:

    Postbus 93044,

    2509AA

    Den Haag

    NEDERLAND

    Tel.

    +31 702191702

    E-mail:

    info@nzo.nl

    Složení:

    producenti/zpracovatelé ( X ) ostatní ( )

    Oprávněný zájem

    Oprávněný zájem vyplývá ze skutečnosti, že organizace NZO konkrétně splnila svůj statutární cíl tím, že žádost o zápis názvu „Gouda Holland“ jako chráněného zeměpisného označení (CHZO) podala jako „seskupení“ ve smyslu článku 8 nařízení (EU) č. 1151/2012.

    Organizaci NZO již jako „seskupení“ ve smyslu nařízení (EU) č. 1151/2012 uznaly jak vnitrostátní orgány, tak Komise. Vzhledem k požadavkům, jež musí žadatelé splnit pro to, aby se stali „seskupením“, znamená toto uznání, že organizace NZO má na této žádosti oprávněný zájem. Důležitá je rovněž skutečnost, že organizace NZO ve vztahu vnitrostátním orgánům i Komisi trvale vystupuje jako představitelka zájmů nizozemského mlékárenství, konkrétně pak nizozemských producentů sýrů.

    2.   Členský stát nebo třetí země

    Nizozemsko

    3.   Položka specifikace produktu, jíž se změna (změny) týká (týkají)

    Popis produktu

    Důkaz původu:

    Metoda produkce

    Souvislost

    Označování

    Jiná [uveďte]

    4.   Druh změny (změn)

    Změna specifikace produktu se zapsaným CHOP nebo CHZO, která má být kvalifikována jako změna menšího rozsahu podle čl. 53 odst. 2 třetího pododstavce nařízení (EU) č. 1151/2012, jež nevyžaduje změnu zveřejněného jednotného dokumentu

    Změna specifikace produktu se zapsaným CHOP nebo CHZO, která má být kvalifikována jako změna menšího rozsahu podle čl. 53 odst. 2 třetího pododstavce nařízení (EU) č. 1151/2012, jež vyžaduje změnu zveřejněného jednotného dokumentu

    Změna specifikace produktu se zapsaným CHOP nebo CHZO, která má být kvalifikována jako změna menšího rozsahu podle čl. 53 odst. 2 třetího pododstavce nařízení (EU) č. 1151/2012, pro niž nebyl zveřejněn jednotný dokument (nebo jeho ekvivalent)

    Změna specifikace produktu jako zapsané ZTS, která má být kvalifikována jako změna menšího rozsahu podle čl. 53 odst. 2 čtvrtého pododstavce nařízení (EU) č. 1151/2012

    5.   Změna

    5.1.   Popis produktu

    V „Souhrnu“ zní druhý odstavec (Složení) bodu 3.2. (Popis) takto:

    „Sýr ‚Gouda Holland‘ se vyrábí z jedné či více těchto surovin:

    mléka, smetany, odstředěného nebo polotučného mléka (výlučně kravského), které pocházejí z nizozemských podniků zabývajících se chovem mléčného skotu.“

    V zájmu zohlednění novelizovaných vnitrostátních předpisů si přejeme, aby byl uvedený odstavec formulován takto:

    „Sýr ‚Gouda Holland‘ se vyrábí z jedné či více těchto surovin:

    kravského mléka nebo produktů z kravského mléka, u nichž nedojde k překročení poměru mezi syrovátkovými bílkovinami a kaseinem z kravského mléka; jedná se výlučně o kravské mléko, které pochází z nizozemských podniků zabývajících se chovem mléčného skotu.“

    Toto vysvětlení zohledňuje nedávnou novelizaci vnitrostátních předpisů. Odkaz na poměr mezi syrovátkovými bílkovinami a kaseinem má předejít tomu, aby byl sýr „Gouda Holland“ vyráběn s přílišným obsahem syrovátkových bílkovin, což by nepříznivě ovlivnilo jeho jakost. Účelem této změny je zajistit vlastní jakost produktu s CHZO Gouda Holland. Surovina musí v plném rozsahu splňovat požadavky uvedené v bodě 4.5. přílohy II nařízení (EU) č. 1122/2010 týkající se nizozemského původu.

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    „GOUDA HOLLAND“

    EU č.: NL-PGI-0105-01335 – 18.5.2015

    CHOP ( ) CHZO ( X ) ZTS ( )

    1.   Název

    „Gouda Holland“

    2.   Členský stát nebo třetí země

    Nizozemsko

    3.   Popis zemědělského produktu nebo potraviny

    3.1.   Druh produktu

    1.3. Sýry

    3.2.   Popis produktu, k němuž se vztahuje název uvedený v bodě 1

    „Gouda Holland“ je plnotučný (48 % +), přírodní vyzrálý polotvrdý sýr.

    Sýr se vyrábí v Nizozemsku z kravského mléka od chovatelů mléčného skotu a zraje do hotového výrobku v nizozemských zracích místnostech.

    Složení

    Sýr „Gouda Holland“ se vyrábí z jedné či více těchto surovin:

    kravského mléka nebo produktů z kravského mléka, u nichž nedojde k překročení poměru mezi syrovátkovými bílkovinami a kaseinem z kravského mléka; jedná se výlučně o kravské mléko, které pochází z nizozemských podniků zabývajících se chovem mléčného skotu.

    Charakteristické vlastnosti

    Sýr je ve tvaru zploštělého válce zformovaného do bloku nebo bochníku o hmotnosti 2,5 až 20 kg. Tvarem zploštělého válce se rozumí tvar, kdy oblé strany plynule přecházejí v plochou svrchní a spodní stranu, a jehož výška činí čtvrtinu až třetinu jeho průměru.

    Obsah tuku v sušině činí minimálně 48 % a maximálně 52 %. Vlhkost nesmí 12 dnů po prvním dnu výroby překročit 42,5 % a obsah soli v sušině činí nejvýše 4 %. Ostatní charakteristické vlastnosti:

    —   Chuť: aromatická, příjemná a v závislosti na stáří sýra jemná až výrazná. Do sýra lze přidat i kmín.

    —   Řez: po rozříznutí sýra je patrný výskyt otvorů, které jsou v průřezu rozmístěny nerovnoměrně. Sýrová hmota může mít odstín slonové kosti až žlutou barvu.

    —   Kůra: kůra sýru je pevná, hladká, suchá, bez nečistot a nedochází na ní ke tvorbě plísní. Kůra vznikne sušením během zrání sýra.

    —   Konzistence: ve stáří 4 týdnů je sýrová hmota měkčí až vláčná. S postupujícím dobou zrání se zvyšuje tvrdost sýra a jeho struktura je tužší. Sýr lze dobře krájet.

    —   Doba zrání: alespoň 28 dnů. „Gouda Holland“ je přírodní vyzrálý sýr. Zrání sýru „Gouda Holland“ nesmí probíhat ve fóliích.

    —   Teplota zrání: nejméně 12 °C.

    —   Stáří: doba trvanlivosti může být různá, v intervalu od nejméně 28 dní od data výroby až po více než jeden rok.

    Zvláštní požadavky na jakost

    Před dodáním a uskladněním u výrobce sýru nesmí mléko, smetana ani polotučné mléko projít tepelným ošetřením; případně je dovoleno tepelné ošetření bez pasterizace.

    Smetana, odstředěné nebo polotučné mléko musí ještě před výrobou sýru „Gouda Holland“ projít tepelným ošetřením v podobě pasterizace, aby byla splněna tato kritéria:

    není zjistitelná aktivita fosfatázy, pokud není nezjistitelná aktivita peroxidázy;

    kyselost smetany při přepočtu na produkt s nulovým obsahem tuku činí nejvýše 20 mmol NaOH na litr, pokud obsah laktátů činí nejvýše 200 mg na 100 g tukuprosté hmoty;

    v 0,1 ml nejsou zjistitelné žádné koliformní mikroorganismy.

    Veškeré suroviny se bezprostředně před zpracováním k výrobě „Gouda Holland“ pasterizují tak, aby se obsah nedenaturovaných syrovátkových bílkovin neodchyloval od nepasterizované suroviny stejného druhu a jakosti či se od ní odchyloval jen v minimální míře. Při výrobě sýru „Gouda Holland“ se používají výhradně kultury mikroorganismů tvořících kyselinu mléčnou a aroma, které nejsou geneticky modifikovány. Tyto kultury sestávají z mezofilních bakterií mléčného kvašení, které jsou vhodné právě pro sýr „Gouda Holland“: rody Lactococcus a Leuconostoc typu L nebo LD, případně v kombinaci s termofilními kulturami Lactobacillus a/nebo Lactococcus. Dostupné kultury jsou chráněny. K výrobě sýru „Gouda Holland“ se musí povinně používat.

    Syřidlo: K výrobě sýru „Gouda Holland“ se používá výhradně telecí syřidlo. Pouze za výjimečných okolností, například v případě chorob zvířat, lze použít i jiné druhy syřidel. Použité syřidlo musí splňovat požadavky rozhodnutí o mléčných výrobcích k zákonu o komoditách (Warenwetbesluit Zuivel).

    Obsah dusitanů u sýru „Gouda Holland“ činí v přepočtu na amonné ionty nejvýše 2 mg na kg sýru.

    3.3.   Krmivo (pouze u produktů živočišného původu) a suroviny (pouze u zpracovaných produktů)

    3.4.   Specifické kroky při produkci, které se musejí uskutečnit ve vymezené zeměpisné oblasti

    Způsob produkce

    Sýr „Gouda Holland“ se vyrábí z mléka, které se získává od podniků zabývajících se chovem mléčného skotu se sídlem v Nizozemsku. Mléko se přímo v daném hospodářství ochladí na nejvýše 6 °C a je tam skladováno v chladicí nádrži. Do 72 hodin se mléko přepraví do výrobny sýru. Po dodání do výrobny se mléko okamžitě zpracuje nebo termizuje (ošetření mírným záhřevem, bez pasterizace), nakrátko se uskladní v chladu a následně se zpracuje v mléko na výrobu sýrů.

    K tomuto účelu se mléko standardizuje na obsah tuku, přičemž poměr tuku a proteinu se upraví tak, aby v hotovém sýru byl obsah tuku v sušině mezi 48 a 52 %. Mléko na výrobu sýru se pasterizuje 15 sekund při teplotě nejméně 72 °C. K sýření mléka na výrobu sýrů dochází za teploty přibližně 30 °C. Oddělování a srážení (koagulace) mléčných bílkovin je pro sýr „Gouda Holland“ typické.

    Sýřenina, která vznikla srážením, se oddělí od syrovátky a je následně zpracována a promývána tak, aby dosáhla požadovaných hodnot vlhkosti a pH.

    Tato sýřenina se lisuje ve vanách a získá tak správný tvar a požadovanou hmotnost. Takto vzniklý „sýr“ se ponoří do solné lázně.

    Sýr „Gouda Holland“ zraje pouze přirozenou cestou, tedy bez omezení přísunu vzduchu, a je pravidelně otáčen a kontrolován. Během zrání vzniká na sýru suchá kůra. Je nutno dbát na správnou dobu zrání a teplotu, aby mohly v dostatečném rozsahu proběhnout příslušné enzymatické a zrací procesy a sýr tak získal fyzické a organoleptické vlastnosti, které jsou pro sýr „Gouda Holland“ typické.

    Zrání sýru Gouda Holland může dle požadované chuti trvat i déle než rok.

    3.5.   Zvláštní pravidla pro krájení, strouhání, balení atd. produktu, k němuž se vztahuje zapsaný název

    Sýr „Gouda Holand“ lze rozkrájet a hotově zabalit v Nizozemsku i mimo něj za podmínky, že subjekt, jenž hotové balení zajišťuje, používá komplexní systém administrativní kontroly, který u rozkrájeného sýru „Gouda Holland“ zaručuje vysledovatelnost jedinečné kombinace číslic a písmen a spotřebiteli jasně dokládá původ sýru.

    3.6.   Zvláštní pravidla pro označování produktu, k němuž se vztahuje zapsaný název

    Označování

    „Gouda Holland“ je zeměpisné označení chráněné Evropskou unií (CHZO). Toto označení musí být uvedeno na viditelném místě na štítku, který se umístí na plochou stranu sýru, a/nebo na ovinovací pásku k sýru. Není to však povinné, pokud je sýr podle bodu 3.5. rozkrájen a v hotovém balení uveden na trh; pak se označení „Gouda Holland“ umístí na hotové balení.

    Obal musí být natolik odlišný, aby byl spotřebitel schopen poznat sýr „Gouda Holland“ na prodejních pultech. Z názvu „Gouda Holland“, uplatňování vlastní identity a symbolu CHZO Evropské unie musí být spotřebiteli zjevné, že „Gouda Holland“ je jiný produkt než ostatní goudské sýry.

    Důkaz původu

    Na každý jednotlivý sýr „Gouda Holland“ se ještě před lisováním sýřeniny umístí značka vyrobená z kaseinu (viz obrázek). Na této značce je uvedeno označení „Gouda Holland“, jakož i kombinace číslic a písmen (ve vzestupném abecedním i číselném pořádku), která je pro každý sýr jedinečná.

    Image

    Nizozemský institut pro mlékárenské kontroly („Nederlandse Zuivelcontrole-instituut COKZ“) spravuje rejstřík těchto jedinečných čísel a zaznamenává do něj rovněž veškeré údaje z testů (včetně místa a času). Pro spotřebitele je toto označení dobře rozpoznatelné. Pomocí kaseinové značky a rejstříku COKZ může zkušební orgán tohoto označení ověřit.

    4.   Stručné vymezení zeměpisné oblasti

    Geografická oblast

    Tato žádost se vztahuje na zeměpisnou oblast „Holland“ (Holandsko), která patří k evropské části Nizozemska.

    5.   Souvislost se zeměpisnou oblastí

    Souvislost

    Zeměpisným prvkem v názvu produktu je slovo „Holland“. Jak je obecně známo, označení „Holland“ (Holandsko) je ekvivalentem oficiálnějšího názvu „Nederland“ (Nizozemsko). V době Republiky spojených nizozemských provincií („Republiek der Verenigde Nederlanden“) (v 17. až 19. století) bylo Holandsko ze sedmi provincií nejvlivnější.

    Skutečnost, že místní mléko je nadmíru vhodné k výrobě vysoce kvalitního sýra s výraznou chutí, je třeba velkou měrou přičíst poloze Nizozemska (převážně pod úrovní moře), klimatu (přímořské podnebí) a složení trav (rostoucích převážně na jílovitých a písčitých půdách). Jakost mléka zaručuje kombinace systémů pro zajištění kvality v podnicích na chov mléčného skotu a používání komplexního systému pro posuzování jakosti (u každé dodávky mléka se provádějí různé kontroly a posouzení). U mléka je navíc před jeho zpracováním nepřetržitě udržován chladicí řetězec, kdy je ochlazené mléko (o teplotě nejvýše 6 °C) skladováno v hospodářství a následně v jednotlivých cisternách přepraveno do výrobny sýru. K udržení jakosti mléka přispívají i poměrně krátké přepravní vzdálenosti.

    Historický vývoj

    Sýr „Gouda Holland“ je reprezentantem nizozemské tradice výroby sýru, která se rozvíjela od středověku a dočkala se plného rozkvětu již v 17. století (označovaném též jako „zlaté století“).

    Sýr, se kterým se obchodovalo v městě Gouda, získal již v 18. století označení goudský sýr („Goudse kaas“). Později se označení „Gouda“ vztahovalo na veškerý plnotučný sýr ve tvaru zploštělého válce, který byl vyroben v Holandsku.

    Od produkce v hospodářstvích přes místní výrobny se ze sýru „Gouda Holland“ stal produkt vyráběný po celé zemi a těšící se světovému věhlasu, který je stabilní složkou zhodnocování mléka z jednotlivých hospodářství. Na počátku dvacátého století byly pro goudský sýr zavedeny vnitrostátní právní předpisy a označení „Gouda Holland“ bylo stanoveno v rozhodnutí o jakosti v zemědělství u sýrových výrobků („Landbouwkwaliteitsbeschikking kaasproducten“).

    Image sýru „Gouda Holland“ mezi evropskými spotřebiteli

    Na základě rozsáhlého průzkumu provedeného v šesti evropských zemích se zjistilo, že Nizozemsko evropští spotřebitelé vnímají jako nejdůležitějšího producenta sýrů Gouda a Edam. „Gouda Holland“ (a „Edam Holland“) jsou jedním ze symbolů nizozemského kulturního dědictví. Evropští spotřebitelé vnímají druhy sýru „Gouda Holland“ (a „Edam Holland“) jako značky. Z výzkumu trhu (reprezentativní vzorek 1 250 dotazovaných na jeden členský stát se spolehlivostí 97,5 %) provedeného v šesti nejdůležitějších členských státech z hlediska spotřeby sýru Gouda (a Edam) vyplývá, že:

    mezi názvy Gouda a Nizozemsko existuje silná asociace;

    o sýr „Gouda Holland“ je větší zájem než o sýr Gouda vyrobený mimo Nizozemsko;

    téměř polovina spotřebitelů v členských státech, v nichž se průzkum uskutečnil, se domnívá, že v Nizozemsku se vyrábí všechen sýr Gouda,

    sýr Gouda z Holandska dosahuje výrazně lepšího umístění v rámci proměnných „vynikající jakost“, „vyrobeno tradičním způsobem“ a „původní produkt“.

    „Gouda Holland“ (a „Edam Holland“) jsou synonymem jakostních produktů z Nizozemska. Pro udržení velmi vysoké jakosti sýru „Gouda Holland“ (a „Edam Holland“) přijímal v průběhu století v Nizozemsku stát i mlékárenské odvětví různá opatření a právní předpisy. V zájmu splnění těchto požadavků na jakost, ale i pro otevření trhů, jejich rozvoj a zachování nizozemské mlékárenství navíc učinilo výrazné investice. Od roku 1950 toto odvětví investovalo v Evropě více než 1,4 miliardy nizozemských guldenů (635 milionů EUR) do reklamy, osvětové činnosti a propagace (bez započtení investic realizovaných přímo v Nizozemsku).

    Odkaz na zveřejnění specifikace

    (čl. 6 odst. 1 druhý pododstavec nařízení (EU) č. 1151/2012)

    http://www.eu-streekproducten.nl/sites/default/files/Productdossier%20BGA%20Gouda%20Holland%20gewijzigd.pdf


    (1)  Úř. věst. L 179, 19.6.2014, s. 17.

    (2)  Úř. věst. L 343, 14.12.2012, s. 1.


    Top