Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0610

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ Pracovní program Komise na rok 2016 Nyní není doba pro obvyklá řešení

COM/2015/0610 final

Ve Štrasburku dne 27.10.2015

COM(2015) 610 final

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ


Pracovní program Komise na rok 2016

Nyní není doba pro obvyklá řešení


Před rokem se tato Komise odhodlala k novému začátku. Na základě politických směrů 1 jsme definovali priority Komise a zavázali jsme se, že se zaměříme na významné věci, ve kterých občané očekávají, že Evropa přinese změnu. Rozhodli jsme se, že změníme způsob naší práce, že budeme otevřenější a poneseme větší odpovědnost za naše činy. Vyzvali jsme Evropský parlament a Radu, aby s námi na uskutečnění této změny spolupracovali, protože společné dosahování výsledků v důležitých věcech je jediným způsobem, jak můžeme obnovit důvěru Evropanů v to, že Unie je tu pro ně.

Občané budou EU posuzovat podle toho, jak je schopna zvládat hlavní výzvy, jimž naše společnost dnes čelí. Zaměstnanost, růst a investiční mezera. Uprchlíci utíkající před nestabilitou a válkou hledající útočiště. Změna klimatu a tlak na přírodní zdroje. Nerovnost, nesnášenlivost a pocit nejistoty v některých částech naší společnosti. Realita celosvětové vzájemné závislosti a naše nedostatečné sebevědomí, pokud jde o postavení Evropy v rodícím se novém světovém řádu.

Deset priorit uvedených v agendě pro zaměstnanost, růst, spravedlnost a demokratickou změnu, která je prohlášením Junckerovy Komise o jejím mandátu a základem, na němž jsme byli zvoleni, se těmito výzvami zabývá. Rozhodující události minulého roku – od pomalejšího oživení našich ekonomik, než jsme očekávali, a potřeby obnovení stability řeckého hospodářství po migrační tlaky na našich vnějších hranicích a nejistoty v našem sousedství, které je podněcují, až po teroristické útoky na časopis Charlie Hebdo a jinde na evropské půdě – pouze posílily naše odhodlání soustředit se i nadále na tyto priority, pracovat na jiných věcech a jinak.

Pracovat na jiných věcech

V loňském roce jsme uvedli, že budeme pracovat na jiných věcech a že se soustředíme na důležité věci. Od té doby jsme stanovili naši vizi a konkrétní opatření, která musí být přijata v oblasti investičního plánu, jednotného digitálního trhu, energetické unie, Evropského programu pro bezpečnost, Evropského programu pro migraci, unie kapitálových trhů, akčního plánu pro spravedlivé a účinné zdaňování příjmů právnických osob, nové obchodní strategie a našich nejnovějších návrzích na prohloubení a posílení hospodářské a měnové unie. Tento týden představíme strategii pro jednotný trh se zbožím a službami 2 a nakonec před koncem roku uvedeme plány na udržitelné oběhové hospodářství, mobilitu pracovních sil a lepší správu našich vnějších hranic. Všechna tato opatření vycházejí z nového programu Komise pro zlepšování právní úpravy.

V návaznosti na nepřetržitý dialog s Evropským parlamentem a Radou zahájený projevem předsedy Komise o stavu Unie dne 9. září 3 tento pracovní program stanoví klíčové iniciativy, které přijmeme v příštích dvanácti měsících za účelem splnění uvedených závazků 4 . Vše nelze splnit v jednom roce, ale to, k čemu jsme se zavázali, představuje zásadní legislativní program a rámec pro budoucí opatření, která budou zahrnuta do budoucích pracovních programů, jejichž přípravné práce, včetně posouzení, konzultací a hodnocení dopadu, budou zahájeny v roce 2016.

Přednostní pozornost jsme věnovali legislativním změnám, které, pokud budou rychle schváleny, mohou mít přímý dopad na zaměstnanost a růst, na naše životní prostředí a příznivé sociální podmínky, na naši bezpečnost a na způsob, jak jednáme se vzájemně propojeným světem.

Oba orgány, které jsou spoluzákonodárci EU, tedy přímo volený Evropský parlament a Rada ministrů vlád jednotlivých států, schválily v mimořádně krátkém čase návrhy Komise týkající se Evropského fondu pro strategické investice (EFSI), změny rozpočtu EU na rok 2015 s cílem posílit finanční podporu v souvislosti s uprchlickou krizí, balíčku pomoci ve výši 35 miliard EUR na podporu zaměstnanosti a růstu v Řecku a mimořádných rozhodnutí na relokaci uprchlíků, kteří potřebují mezinárodní ochranu, uvnitř EU. Toto společné úsilí, pokud jde o rychlou shodu v oblastech, ve kterých jsou nejnaléhavěji nutná rychlá rozhodnutí, by již nemělo být výjimkou, ale musí se stát pravidlem.

Před vypracováním tohoto pracovního programu Komise vedla intenzivní a konstruktivní diskuse se svými institucionálními partnery za účelem nalezení shody o otázkách, na něž je třeba se zaměřit. Ani nejlepší návrhy nic nezmění, pokud budou ležet mnoho let na jednacím stole, aniž by došlo k jejich schválení. To je také důvod, proč jsme určili některé stávající návrhy, které si zasluhují rychlé přijetí spoluzákonodárci 5 , a proč máme v úmyslu stáhnout řadu dřívějších návrhů Komise, které již nejsou relevantní, byly zablokovány nebo již nesplňují nezbytnou míru ambicióznosti, abychom uvolnili prostor a soustředili se na prioritní návrhy, které mají velkou šanci na schválení 6 .

Dělat věci jinak

Nové výzvy vyžadují nové a ambiciózní reakce. Stejně ambiciózně však musíme přistupovat k řešení současných výzev a především musíme ověřit, že tam, kde je opodstatněná reakce na evropské úrovni, je tato pro dosahování našich společných cílů co neúčinnější. Rozhodující nejsou dobré úmysly, ale výsledky. Závazek této Komise ke zlepšování právní úpravy znamená prozkoumání důkazů a zajištění toho, že pokud EU zasahuje, činí tak způsobem, který v praxi skutečně povede k pozitivní změně. Musíme tedy věnovat neustálou pozornost tomu, aby naše právní předpisy a výdajové programy efektivně fungovaly a i nadále plnily svůj účel.

V mnoha oblastech je potřebný společný přístup na evropské úrovni, pokud máme dosáhnout našich ambiciózních politických cílů – vysoké úrovně ochrany životního prostředí, vysokých standardů v sociální oblasti a oblasti zaměstnanosti, energetické bezpečnosti, prosperujícího hospodářství, z něhož mají prospěch všichni, migrační politiky, která odráží naše společné hodnoty. Avšak pravidla, která jsou zastaralá nebo jsou pro provedení v praxi příliš těžkopádná či složitá, nám dosáhnout našich cílů neumožní.

Kontrola toho, zda naše pravidla skutečně přispívají k dosažení našich ambicí v těchto oblastech není důvodem k obavám, ale je spíše příležitostí pro zlepšení těchto pravidel – šancí zajistit, že v oblastech, jako jsou právní předpisy v oblasti zdraví a bezpečnosti, jsou pravidla proveditelná a budou prosazována, tak aby vysoké standardy, které jsme stanovili, byly skutečně všude na pracovištích uplatňovány tak, aby z nich měli přínos všichni pracovníci v Unii.

Z tohoto důvodu jsme se rozhodli zahrnout do tohoto pracovního programu naše plány na přezkum klíčových oblastí stávajících právních předpisů a zajistit, že jsou schopny přinést v praxi skutečnou změnu 7 . Navrhujeme zrušit některé předpisy, které již nejsou relevantní 8 . V zájmu informování občanů a podniků ve stejném duchu zdůrazňujeme nové právní předpisy EU, které se v průběhu příštího roku použijí poprvé 9 .

Kontrola provádění evropských právních předpisů a v případě potřeby jejich vymáhání je jednou z nejdůležitějších odpovědností Komise, avšak této oblasti se nedostávalo vždy politické pozornosti, kterou si zaslouží. Tento přístup měníme a zintenzívňujeme činnosti k vymáhání právních předpisů v oblastech, které jsou nejdůležitější, například naše společná pravidla týkající se azylu, která musí řádně fungovat, pokud má existovat důvěra v schengenský prostor bez vnitřních hranic. Uplatňování společných evropských pravidel v praxi znamená úzkou spolupráci s aktéry na všech úrovních – celostátní, regionální a místní.

Jsme odhodláni využít všechny nástroje, jež máme k dispozici, abychom dosáhli našich cílů. V době, kdy jsou zdroje omezenější než kdykoli předtím, musí být rozpočet EU zaměřen na výsledky. Přezkum víceletého finančního rámce v polovině období se bude zabývat tím, jak lépe zaměřit financování na priority, jež musíme řešit, jako je například vnitřní a vnější rozměr uprchlické krize. Komise dále navrhne strategii „Rozpočet zaměřený na výsledky“, aby zajistila, že budoucí financování je více zaměřeno na dosahování výsledků. Využívání inovativních finančních nástrojů lze zjednodušit. Značný prostor pro zjednodušení existuje také v oblastech zemědělství, u evropských strukturálních a investičních fondů a dalšího úsilí v oblasti výzkumu, posílení výkonnosti a opatření spojujících účinnost fondů s řádnou správou ekonomických záležitostí.

V tomto druhém roce našeho funkčního období sleduje Komise svůj jasně definovaný cíl: zaměřovat se na zásadní otázky a dosahovat u nich lepších výsledků 10 ; a ustoupit do pozadí u druhořadých otázek, které nevyžadují společná opatření na úrovni EU. Tímto pracovním programem, jehož struktura odpovídá deseti prioritám stanoveným předsedou Junckerem na začátku funkčního období, potvrzujeme svůj závazek spolupracovat s našimi partnery v Evropském parlamentu a Radě s cílem dosáhnout výsledků, které Evropané očekávají. Vzhledem k výzvám, kterým Evropa dnes čelí, není doba pro obvyklé, dosud používané postupy.

***

1.    Nový impulz pro zaměstnanost, růst a investice

Historie ukazuje, že Evropanům je vlastní schopnost tvrdě pracovat, inovovat, vytvářet a prodávat své myšlenky světu. Nemůžeme si dovolit ztratit generaci tohoto talentu a potenciálu. Komise bude i nadále pomáhat členským státům v jejich úsilí s cílem pomoci lidem vrátit se do pracovního procesu. Vyčlenili jsme 1 miliardu EUR s cílem urychlit provádění Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí, abychom 650 000 mladých lidí pomohli najít zaměstnání, odbornou přípravu, stáže nebo další vzdělávání v rámci celé Evropy. Navrhli jsme pokyny pro členské státy, jak dlouhodobě nezaměstnaným lépe pomáhat s návratem do pracovního procesu.

Musíme Evropany vybavit, aby se mohli přizpůsobit potřebám rychle se měnícího světa a rozvíjejících se trhů práce. Naše agenda pro nové dovednosti bude podporovat celoživotní investice do lidí – od odborné přípravy a vysokoškolského vzdělávání po odborné znalosti v oblasti digitalizace a vyspělých technologií a životní dovednosti potřebné pro aktivní zapojení občanů do měnícího se pracovního prostředí a měnících se společností. Zvláštní pozornost bude věnována sladění pracovního a osobního života pracujících rodin s cílem zvýšit účast žen na trhu práce. V roce 2016 by měla být přijata směrnice o zastoupení žen ve vedení společností a Komise bude pokračovat ve své praktické činnosti na podporu rovnosti žen a mužů.

Chtěli bychom rovněž, aby evropské společnosti co nejvíce využívaly příležitosti jednotného trhu, rostly a byly na světové úrovni konkurenceschopné. K tomuto účelu potřebují stabilní financování, zdravé podnikatelské prostředí a moderní infrastrukturu. Investiční plán pro Evropu nyní plně probíhá. Evropský fond pro strategické investice (EFSI) je nyní plně funkční a umožňuje vysoce kvalitní investice na další posílení evropského hospodářství, včetně výzkumu. Nyní se zaměříme na zlepšení investičního prostředí a prohloubení jednotného trhu, aby Evropanům přinášel lepší výsledky, podnikům méně překážek a vhodné prostředí pro inovace.

Nyní musíme zahájit práci na zajištění budoucí udržitelnosti Evropy. Představíme nový přístup, který zajistí hospodářkou, sociální a environmentální udržitelnost po roce 2020, přičemž zohledníme přezkum strategie Evropa 2020 a interní a externí provádění cílů udržitelného rozvoje OSN.

Optimalizace využívání zdrojů má zásadní význam pro zajištění toho, aby růst byl ekologický a podporoval začlenění. Od příštího roku budeme provádět akční plán týkající se oběhového hospodářství k vytvoření jednotného trhu pro opětovné využívání materiálů a zdrojů, který podporuje odklon od lineárního hospodářství. To bude vyžadovat opatření na všech částech hospodářského cyklu, od získávání zdrojů po výrobu, spotřebu, odpad a recyklaci a inovace za účelem využívání obchodních příležitostí, které jsou z hospodářského a environmentálního hlediska efektivní.

Udržitelná budoucnost také znamená předvídat a zmírňovat hrozby pro zdravé životní prostředí. Komise bude pokračovat ve své činnosti, aby členským státům pomohla řešit problémy v oblasti rezistence vůči antimikrobiálním látkám a přispěla k celosvětovému úsilí při řešení této hrozby. Rovněž zahájíme přípravné práce a zintenzívníme konzultace v oblasti hodnocení zdravotnických technologií za účelem zlepšení fungování jednotného trhu s léčivými přípravky. Dokončíme již probíhající komplexní přípravné práce s cílem chránit Evropany před nebezpečím endokrinních disruptorů 11 a na tyto práce navážeme. Náš přezkum stávajících právních předpisů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, včetně právních předpisů týkajících se karcinogenů a mutagenů, zvýší účinnost a efektivitu rámce EU na ochranu pracovníků.

2.    Propojený jednotný digitální trh

Prosperující digitální ekonomika může rozšířit trhy a vytvořit nové zdroje pracovních míst. Evropa může zastávat v této oblasti vůdčí postavení, pokud dokážeme překonat roztříštěnost, zlepšit nabídku pro evropské spotřebitele a otevřít podnikům nové příležitosti. To je důvod, proč Komise v květnu 2015 navrhla strategii pro jednotný digitální trh. Naším cílem je předložit veškeré relevantní návrhy před koncem roku 2016, aby Unie mohla dosáhnout plně funkčního digitálního jednotného trhu během funkčního období stávající Komise.

V prosinci předložíme naši vizi modernějšího, evropštějšího přístupu k autorským právům s cílem zohlednit digitální revoluci. Rovněž předložíme návrhy na digitální smluvní právo. Další iniciativy týkající se autorského práva, zeměpisného blokování, volného pohybu dat, cloudu a DPH pro elektronický obchod budou následovat v průběhu roku 2016.

V návaznosti na dohodu týkající se návrhů ohledně propojeného kontinentu, včetně zrušení roamingových poplatků do roku 2017, pracujeme na komplexním přezkumu telekomunikačního regulačního rámce. V návaznosti na příslušné přezkumy v rámci programu REFIT provedeme revizi směrnice o audiovizuálních mediálních službách, směrnice o družicovém vysílání a kabelovém přenosu a nařízení o spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele, aby byl tento systém pro občany skutečně přínosný. Budeme spolupracovat se spoluzákonodárci, abychom do konce roku dosáhli dohody ohledně reformy ochrany údajů a směrnice o bezpečnosti sítí a informací – dvou základních prvků pro budování důvěry a bezpečnosti na rostoucím jednotném digitálním trhu.

Naším ambiciózním cílem je a nadále bude 12 překonání rozdílů mezi členskými státy v regulaci telekomunikací, v předpisech o autorských právech a ochraně osobních údajů, ve správě frekvencí a v uplatňování soutěžního práva, přičemž bude plně zohledněna kulturní rozmanitost. Vybudujeme-li propojený jednotný digitální trh, dokážeme během funkčního období této Komise generovat v Evropě dodatečný hospodářský růst v hodnotě až 250 miliard EUR, a tím vytvořit zejména pro nezaměstnané mladé lidi stovky tisíc pracovních příležitostí a dynamickou znalostní společnost.

3.    Unie musí být odolnější v energetické oblasti a mít progresivní politiku v oblasti změny klimatu

V naší strategii pro energetickou unii Komise stanovila klíčová opatření nezbytná pro zajištění bezpečnosti dodávek a snížení závislosti Evropy na dovozu, integraci vnitrostátních trhů s energií, upřednostnění energetické účinnosti, dekarbonizaci ekonomiky a podporu výzkumu a inovací a konkurenceschopnosti. V roce 2016 předložíme většinu z položek plánovaných v plánu energetické unie. V pravidelné zprávě o stavu energetické unie budeme informovat o dosaženém pokroku a o tom, co je třeba ještě učinit.

EU bude na jednáních o klimatu v Paříži vedoucím aktérem, a proto bude v příštím roce klíčovou prioritou provedení energetického a klimatického balíčku EU do roku 2030 za účelem zajištění řádného splnění cílů. Komise v roce 2016 předloží návrh týkající se sdíleného úsilí pro odvětví mimo systém pro obchodování s emisemi, jako je stavebnictví, zemědělství a snižování emisí uhlíku v dopravě. Budeme podporovat využívání nediskriminačních režimů silničních poplatků založených na zásadách „znečišťovatel platí“ a „uživatel platí“ a budeme usilovat o vytvoření jednotného evropského dopravního prostoru, který umožní účinnější využívání stávající silniční infrastruktury a flexibilnější využívání vozového parku. Za účelem urychlení transformace energetiky Komise rovněž navrhne iniciativy o novém uspořádání trhu s energií, dosažení cíle 15% míry propojení elektrických sítí do roku 2030, zabezpečení dodávek energie, obnovitelných zdrojích energie a energetické účinnosti. V neposlední řadě vytvoříme integrovanou strategii pro výzkum, inovace a konkurenceschopnost v energetické unii s cílem využít potenciál zaměstnanosti a růstu nízkouhlíkové ekonomiky.

4.    Lepší a spravedlivější vnitřní trh a posílená průmyslová základna

Jednotný trh je největší a jedinečnou předností Evropy. Umožňuje volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Zajišťuje spotřebitelům větší výběr zboží a nižší ceny. Umožňuje lidem žít, pracovat a studovat tam, kde chtějí. Odborníkům a podnikům nabízí příležitosti snižováním administrativní zátěže, kterou by museli nést, pokud by působili přeshraničně. To je základním prvkem pro konkurenceschopnost našeho evropského průmyslu.

Tento týden jsme přijali strategii pro jednotný trh, v níž jsme zdůraznili potřebu stavět na těchto silných stránkách a dále rozvinout plný potenciál vnitřního trhu, přizpůsobit se měnícím se hospodářským podmínkám a učinit z něj pro naše podniky a průmysl odrazový můstek k úspěchu ve světové ekonomice. Nyní se zaměříme na konkrétní opatření, která sahají od pomoci začínajícím podnikům v růstu po uvolnění potenciálu nových podnikatelských modelů vznikajících z kooperativní ekonomiky, usnadnění přeshraničního poskytování služeb, aktualizaci našeho systému norem a zajištění toho, aby byly právní předpisy v oblasti jednotného trhu v praxi řádně uplatňovány a prosazovány. Budeme pracovat na odstranění právních a technických překážek pro vstup na trh silniční dopravy a lepším prosazování právních předpisů v sociální oblasti. Zaměřujeme se na pomoc malým a středním podnikům a začínajícím podnikům, aby mohly růst, a to prostřednictvím odstraňování regulačních překážek a usnadněním přístupu k financování. Předložíme novou iniciativu o preventivních postupech restrukturalizace, která má dát podnikatelům po úpadku druhou šanci.

Klíčovou součástí této práce je realizace unie kapitálových trhů, neboť vytvoření jednotného trhu pro kapitál, financování a úspory bude hrát při odstraňování investičních omezení a podpoře podniků při růstu v rámci celého jednotného trhu zásadní roli. Bude důležité, aby společní normotvůrci rychle schválili návrh Komise týkající se sekuritizace. Později v tomto roce Komise rovněž předloží návrh na přezkum směrnice o prospektu s cílem usnadnit malým podnikům vstup na burzu a přístup k tržnímu financování, jakož i další opatření na podporu při vytváření fondů rizikového kapitálu a rozvoji nové kultury rizikového kapitálu v zájmu vytvoření příležitostí v podnikání.

S cílem pomoci evropským občanům využít co nejvíce pracovních příležitostí na jednotném trhu jsme již navrhli opatření na posílení Evropského portálu pracovní mobility (EURES) a spolupráce mezi službami zaměstnanosti. Návrhy týkající se mobility pracovních sil, které předložíme v průběhu tohoto roku, budou zahrnovat opatření na boj proti zneužívání prostřednictvím lepšího prosazování a koordinace systémů sociálního zabezpečení. Předložíme rovněž cílenou revizi směrnice o vysílání pracovníků za účelem odstranění nekalých praktik vedoucích k sociálnímu dumpingu a odlivu mozků tím, že bude zajištěno, že za tutéž práci na tomtéž místě náleží tatáž mzda.

Mimořádný důraz budeme klást také na zlepšení přístupu k vybranému zboží a službám pro osoby se zdravotním postižením.

V roce 2016 se blíže zaměříme na několik vybraných odvětví, a to buď z důvodu jejich růstového potenciálu nebo zvláštních výzev, kterým čelí. Představíme strategii, která umožní, aby evropské hospodářství a evropští občané mohli plně využívat výhod evropských vesmírných programů, jako je Galileo a Copernicus. Vytvoříme a budeme provádět evropský akční plán s cílem zajistit, aby náš trh v oblasti obrany byl připraven plnit budoucí bezpečnostní potřeby. Předložíme navazující opatření na strategii v oblasti letectví, která bude prezentována v průběhu toho roku. Vzhledem k vývoji v odvětví zemědělství předložíme naši zprávu o fungování trhu s mlékem již příští rok.

Komise předloží akční plán k DPH, ve kterém budou uvedeny další kroky směrem k efektivnímu systému daně odolnému vůči podvodům, jakož i iniciativy k sazbám DPH a elektronickému obchodování v rámci jednotného digitálního trhu. Hodláme též stáhnout řadu dřívějších návrhů k DPH, u nichž došlo v Radě pouze k malému pokroku nebo jejichž výrazný potenciál pro zjednodušení byl nepřijatelně rozmělněn, jako je tomu v případě standardizovaného přiznání k DPH.

Rovněž usilujeme o další pokrok směrem ke spravedlivému a efektivnímu zdanění právnických osob podporujícímu růst, přičemž vycházíme ze zásady, že společnosti by měly odvádět daně v zemi, v níž se vytváří zisk. Předložíme soubor opatření ke zvýšení transparentnosti systému daně z příjmu právnických osob a boje proti daňovým únikům, včetně provádění mezinárodních standardů týkajících se oslabování daňové základny a přesouvání zisku. Máme v úmyslu stáhnout zablokovaný návrh společného konsolidovaného základu daně z příjmů právnických osob a nahradit jej návrhy na odstupňovaný přístup, přičemž začneme schválením povinné daňové základny. Tím dojde k posílení jednotného trhu pro podniky a současně se odstraní mezery a zajistí, aby společnosti odváděly spravedlivý podíl daně.

5.    Hlubší a spravedlivější hospodářská a měnová unie

Komise právě v souladu se zprávou pěti předsedů 13 předložila klíčové prvky první fáze procesu dokončení hospodářské a měnové unie (HMU). Navrhli jsme nový přístup k evropskému semestru a zdokonalené nástroje správy ekonomických záležitostí, včetně zavedení vnitrostátních rad pro konkurenceschopnost a poradní Evropské fiskální rady. Navrhujeme vytvoření lepšího dialogu mezi Komisí a Evropským parlamentem s cílem zlepšit demokratickou odpovědnost našeho systému správy ekonomických záležitostí. Dále prosazujeme jednotnější zastoupení eurozóny v mezinárodních organizacích (zejména v MMF). Do konce roku představíme evropský systém pojištění vkladů, který vychází z mechanismu zajištění, a stanovíme způsoby pro další snížení rizik a zajištění rovných podmínek v bankovním sektoru.

Tato opatření představují významný krok směrem k odolnější a prosperující HMU. V této souvislosti se evropský semestr 2016 zaměří více na hospodářskou a fiskální situaci v eurozóně jako celku, položí větší důraz na výsledky členských států v oblasti zaměstnanosti a sociálních věcí a podpoří konvergenci, včetně odstranění vnitrostátních překážek pro investice.

K tomu přispěje vytvoření evropského pilíře sociálních práv. Komise bude sledovat dvě doplňující se oblasti činností: zaprvé: modernizaci a řešení nedostatků ve stávajících právních předpisech v oblasti sociální politiky s cílem zohlednit dnešní pracovní prostředí a zajistit, aby u nových modelů práce zůstala zachována spravedlivá rovnováha mezi zaměstnavateli a zaměstnanci; zadruhé: určení sociálních ukazatelů, zejména pokud jde o koncept „flexikurity“, přičemž bude vycházet z osvědčených postupů členských států s cílem konvergence směrem nahoru, zejména v eurozóně, pokud jde o fungování trhu práce, dovednosti a sociální ochranu.

V této činnosti budeme pokračovat v posíleném dialogu s Evropským parlamentem, členskými státy, vnitrostátními parlamenty a sociálními partnery. Za účelem přípravy přechodu z první do druhé fáze dokončení HMU a bílé knihy Komise, která má být předložena na jaře 2017, Komise zahájí v celé EU rozsáhlé konzultace a debaty. Rovněž budeme vycházet z analytických údajů získaných od odborné skupiny na vysoké úrovni, kterou vytvoříme v létě 2016. Do všech těchto přípravných kroků bude úzce zapojen Evropský parlament.

6.     Přiměřená a vyvážená dohoda o volném obchodu s USA

Mezinárodní obchod a investice jsou klíčovými hnacími silami evropského hospodářského oživení. EU má jedinečné předpoklady, aby zajistila, že příležitosti globalizace budou využity ku prospěchu Evropanů způsobem, který je transparentní, sociální a odpovědný k životnímu prostředí. Aktivní obchodní politika zajistí, že se napojíme na nově vznikající centra globálního růstu a že budeme součástí nového digitálního a globálního hodnotového řetězce. To našim podnikům otevře nové obchodní možnosti a vytvoří vysoce kvalitní pracovní místa, aniž by tím byly ohroženy naše evropské hodnoty nebo standardy.

Hlavní prioritou v roce 2016 zůstává dohoda o transatlantickém obchodním a investičním partnerství se Spojenými státy. Jsme odhodlání vyjednat s USA spravedlivou a vyváženou dohodu s novým přístupem k ochraně investic. Plánujeme prohloubit spolupráci s asijsko-tichomořským regionem, například prostřednictvím jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a Japonskem a dohodě o investicích mezi EU a Čínou. Dále budeme žádat o zmocnění vyjednat dohody o volném obchodu s Austrálií a Novým Zélandem, jakož i zahájit jednání o volném obchodu s Filipínami a Indonésií, jakmile k tomu budou vhodné podmínky. Naše ambiciózní agenda týkající se dvoustranného obchodu, která již pokrývá 27 vyjednávacích stran, doplňuje mnohostranný systém Světové obchodní organizace, který bude i nadále jádrem přístupu EU.

V roce 2016 bude Komise usilovat o prozatímní provádění řady nových dohod, včetně dohody s Kanadou a s několika regiony Afriky, Karibiku a Tichomoří. Budeme důkladně monitorovat stávající dohody, například se zeměmi východního sousedství. Bude zahájena práce na modernizaci některých našich stávajících dohod v souvislosti s novou hospodářskou situací, mimo jiné s Tureckem, Mexikem a Chile.

Cílem nové obchodní a investiční strategie, kterou jsem předložili na začátku tohoto měsíce, je aktualizovat nástroje obchodní politiky a zaměřit je více na služby, digitální obchod, mobilitu, přístup k přírodním zdrojům, inovace a další hybné síly pro zaměstnanost a růst. Zintenzivníme naše úsilí v oblasti uplatňování a vymáhání, abychom zajistili, že příležitosti vytvořené obchodními dohodami přinášejí reálné výsledky, přičemž budeme věnovat zvláštní pozornost malým a středním podnikům a pomoci pracovníkům při přizpůsobování se změně. Budeme rovněž pokračovat v práci, jejímž cílem je zvýšit v zájmu zúčastněných stran a občanů transparentnost v našich obchodních jednáních.

7.    Oblast spravedlnosti a základních práv, jež jsou založeny na vzájemné důvěře

Terorismus a radikalizace, organizovaná trestná činnost a kyberkriminalita
ohrožují bezpečnost Evropanů. Mají ze své podstaty nadnárodní povahu a vyžadují reakci na úrovni EU. Komise se zaměří na provádění Evropského programu pro bezpečnost. Předloží návrhy, jako například návrh na revizi rámcového rozhodnutí o terorismu s cílem řešit fenomén zahraničních teroristických bojovníků a návrh v oblasti potírání podvodů a padělání bezhotovostních prostředků pro placení. Budou pokračovat práce za účelem přepracování legislativního rámce v oblasti kontroly střelných zbraní. Při plném dodržení základních práv budeme věnovat zvýšenou pozornost rozvoji operativní spolupráce a nástrojům, o než se opírá vzájemná důvěra, která má zásadní význam pro přeshraniční vymáhání práva.

Spoluzákonodárci by měli do konce roku schválit reformu ochrany údajů (nařízení a směrnici) a návrh týkající se jmenné evidence cestujících EU. Komise usiluje o uzavření životaschopné dohody se Spojenými státy o předávání osobních údajů pro účely vymáhání práva, která poskytuje nezbytné záruky, včetně práva fyzických osob na soudní přezkum. Ve světle nedávné judikatury budeme pracovat na novém rámci, který zajistí řádnou ochranu osobních údajů uložených společnostmi v USA.

V roce 2016 bude důležité, aby spoluzákonodárci dosáhli pokroku v oblasti Úřadu evropského veřejného žalobce a reformy Europolu. Komise bude pracovat na objasnění přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí.

Komise bude rovněž pokračovat v činnosti za účelem přistoupení EU k Evropské úmluvě o lidských právech, a to při plném zohlednění posudku Soudního dvora 14 .

8.    Na cestě k nové migrační politice

Řešení uprchlické krize a řízení migračního tlaku na našich vnějších hranicích je nejnaléhavějším problémem, jemuž Unie dnes čelí, a nestabilita, válka a chudoba v našem sousedství znamenají, že tato otázka bude po několik nadcházejících let muset zůstat prioritním politickým tématem.

Evropský program pro migraci, který jsme předložili v květnu 2015, stanoví komplexní přístup k řízení migrace založený na zásadách solidarity a odpovědnosti. Dva nouzové mechanismy na relokaci 160 000 osob, které potřebují mezinárodní ochranu, z nejvíce zasažených států do jiných členských států EU, již fungují. Ve společných operacích agentury Frontex nazvaných Poseidon a Triton jsou každý den zachraňováni lidé, kteří ztroskotali ve Středozemním moři. Podpůrné týmy pro řízení migrace v „ohniskových“ oblastech nyní pomáhají vnitrostátním orgánům v Řecku a Itálii při identifikaci, registraci a vyřizování případů nově příchozích. Bylo posíleno úsilí v boji proti převaděčům a v rozbíjení skupin obchodujících s lidmi. Dále byla přijata opatření za účelem navrácení většího počtu lidí, kteří mezinárodní ochranu nepotřebují.

EU již mobilizovala 4 miliardy EUR na humanitární, rozvojovou, hospodářskou a stabilizační pomoc Syřanům v jejich zemi a v hostitelských komunitách v Libanonu, Jordánsku, Iráku, Turecku a Egyptě. Dalších 1,8 miliardy EUR bude použito na vytvoření nouzového svěřenského fondu pro stabilitu a řešení hlavních příčin nelegální migrace a vysídlených osob v Africe. Zásadní význam pro lepší řízení migrace má silnější a hlubší spolupráce s třetími zeměmi původu a tranzitu, včetně soustředěného úsilí na podporu rostoucího počtu migrantů a vnitřně vysídlených osob v třetích zemích.

Tato krize ukázala, že kromě těchto okamžitých kroků musíme zásadně přehodnotit způsob, jakým spravujeme naši společnou vnější hranici a evropský rámec pro udělování azylu. V průběhu letošního roku Komise představí návrhy týkající se evropské pohraniční a pobřežní stráže, přičemž bude vycházet z významného posílení agentury Frontex.

Přepracujeme náš společný azylový systém s cílem odstranit nedostatky a slabá místa dublinského systému a posílit roli Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu. Budeme prosazovat plné a rychlé zavedení akčního plánu v oblasti navracení a dohodu o doposud projednávaných návrzích na provádění Evropského programu pro migraci. Rovněž předložíme návrhy strukturovaného systému přesídlování, aby se lidé, kteří potřebují ochranu, mohli bezpečně dostat do EU, aniž by riskovali své životy v rukou převaděčů, jakož i návrhy na lepší systémy ochrany v sousedních regionech.

V reakci na budoucí potřeby Evropy v oblasti demografického vývoje a trhu práce předložíme nový přístup k legální migraci, včetně opatření na zlepšení směrnice o modré kartě.

9.     Silnější celosvětový aktér

Ve stále propojenějším, konfliktním a složitějším světě, který se vyznačuje dynamickou změnou, je soudržnost vnější činnosti EU a naše schopnost využívat společně všechny dostupné nástroje pro dosahování našich cílů a doplnění našich vnitřních politik důležitější než kdykoli předtím. Výzvy, jako je například migrace, přístup k energii a jiným zdrojům a změna klimatu, ukazují potřebu skutečného vnějšího rozměru pro dosahování hlavních cílů vnitřní politiky a umožnění EU, aby využila příležitosti pro prosazování svých hodnot, jako jsou například demokracie, lidská práva, rovnost a solidarita, jakož i evropské historie a kultury v širším světě. Komise proto zásadním způsobem podpoří práci místopředsedkyně Komise a vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku v oblasti nové globální strategie pro zahraniční a bezpečnostní politiku.

Při řešení akutních krizí, jako jsou např. konflikty v Sýrii, Libyi a na Ukrajině, bude Komise i nadále proaktivně podporovat mezinárodní aktéry, jako je Organizace spojených národů a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, přičemž bude vycházet z celé řady politik, finančních a jiných nástrojů, které má k dispozici. Přezkoumáme a dále rozvineme naše nástroje na posílení bezpečnosti a rozvoje v partnerských zemích a navrhneme opatření na jejich podporu s cílem pomoci jim zlepšit správu věcí veřejných a budování kapacit v oblasti bezpečnosti.

V návaznosti na probíhající veřejné konzultace předložíme nový politický rámec po skončení platnosti dohody z Cotonou upravující vztahy s africkými, karibskými a tichomořskými zeměmi a regiony. Rozvojová politika Komise, jakož i nová obchodní a investiční strategie rovněž podpoří ekonomický rozvoj, sociální a environmentální ochranu, bude bránit lidská práva, potírat korupci a zlepšovat řízení migrace, přičemž se bude zabývat jejími prvotními příčinami.

Komise bude pokračovat v práci směrem k další konkretizaci perspektivy přistoupení kandidátských zemí. V této souvislosti posílíme naše partnerství s Tureckem, včetně provádění akčního plánu v oblasti migrace a modernizace celní unie. Nová evropská politika sousedství poskytne cílenější a více přizpůsobený rámec na podporu stabilizace a demokratického rozvoje zemí východního a jižního sousedství.

Rovněž podpoříme místopředsedkyni Komise a vysokou představitelku Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku při prohlubování dvoustranných vztahů s klíčovými partnery EU. Individuální strategické přístupy budou muset být pravidelně aktualizovány, prvním příkladem je politika EU ve vztahu k Číně. V návaznosti na úspěšné ukončení jednání s Íránem o jaderné problematice bychom mohli zvážit nový rámec pro spolupráci EU s touto zemí za podmínky, že uvedená dohoda bude v plném rozsahu provedena.

10. Unie demokratické změny

Komise bude spolupracovat s Evropským parlamentem a Radou za účelem zajištění, aby jednání o nové interinstitucionální dohodě o zlepšení právní úpravy mohla být ukončena do konce roku s cílem posílit náš společný závazek v oblasti zlepšování právní úpravy jakožto nástroj pro dosahování lepších výsledků, zvýšit transparentnost způsobu, jakým jsou přijímána rozhodnutí na evropské úrovni a vybavit tyto tři orgány tak, aby mohly v budoucnu lépe spolupracovat.

V roce 2016 předložíme návrh interinstitucionální dohody o povinném rejstříku transparentnosti pro zástupce zájmových skupin, které chtějí ovlivňovat tvorbu politik v Evropském parlamentu, Radě a Komisi.

V uplynulém roce jsme zintenzívnili vztahy a dialog Komise s vnitrostátními parlamenty, a to jak prostřednictvím zasedání, tak prostřednictvím výměny názorů s parlamentními výbory, tak prostřednictvím nového závazku k politickému dialogu o předběžných návrzích. Máme v úmyslu v roce 2016 navázat dalšími kroky, abychom zajistili, že vnitrostátní parlamenty budou mít při tvorbě evropských politik silný hlas.

Dále rozšíříme náš občanský dialog, který členům Komise umožní naslouchat přímo občanům v jejich vlastních regionech a odpovídat na otázky, které jsou pro občany nejdůležitější.

***

Evropská unie zažívá zlomové okamžiky. Čelíme několika nebývalým výzvám: uprchlická krize, nezaměstnanost, nepoměr mezi zaměstnaností a růstem, potřeba prohloubení hospodářské a měnové unie, změna klimatu, nestabilita v zemích východního a jižního sousedství a spravedlivá dohoda se Spojeným královstvím v rámci Evropské unie, která se zavázala uplatňovat čtyři svobody jednotného trhu a dodržovat hodnoty sdílené všemi 28 členskými státy.

Nyní není doba pro obvyklá řešení, a proto se Komise v tomto pracovním programu zavázala provádět odvážná, cílená a pragmatická opatření, která nám umožní tyto výzvy zdolat a vyjít z náročného období silnější, v duchu evropské solidarity a odpovědnosti. S nadějí očekáváme, že naši partneři v Evropském parlamentu a Radě budou ochotni s námi spolupracovat, abychom rychle dosáhli výsledků, které Evropané od Unie očekávají.

(1)

http://ec.europa.eu/priorities/docs/pg_cs.pdf

(2)

COM(2015) 550, 28.10.2015.

(3)

  http://ec.europa.eu/priorities/soteu .

Viz také prohlášení o záměru podepsané předsedou a prvním místopředsedou Komise a adresované předsedům Evropského parlamentu a Rady. Na tomto základě se konalo několik schůzek: dne 10. září se konala schůzka mezi předsedou Komise a Výborem stálých zástupců, dne 13. října jednal první místopředseda s Radou pro obecné záležitosti, dne 6. října se Komise setkala s Konferencí předsedů výborů a dne 20. října se předseda a první místopředseda setkali s Konferencí předsedů.

(4)

Příloha I.

(5)

Příloha III.

(6)

Příloha IV.

(7)

Příloha II.

(8)

Příloha VI.

(9)

Příloha VI.

(10)

V této souvislosti Komise zaměří svoji komunikační činnost v roce 2016 na základě opatření v oblasti institucionální komunikace v rámci víceletého finančního rámce na období 2014–2020, (C(2015) 7346 ze dne 27. října 2015) na priority Komise.

(11)

 Endokrinní disruptory jsou chemické látky, které v určitých dávkách mohou narušovat hormonální systém savců.

(12)

http://ec.europa.eu/priorities/docs/pg_cs.pdf

(13)

http://ec.europa.eu/priorities/economic-monetary-union/docs/5-presidents-report_cs.pdf

(14)

Úř. věst. C 65, 23.2.2015, s. 2.

Top

Ve Štrasburku dne 27.10.2015

COM(2015) 610 final

PŘÍLOHA

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ


Pracovní program Komise na rok 2016

Nyní není doba pro obvyklá řešení


Příloha I: Nové iniciativy

Č.

Název

Druh iniciativy

Popis oblasti působnosti a cílů

Nový impulz pro zaměstnanost, růst a investice

1.

Agenda pro nové dovednosti pro Evropu

Legislativní/nelegislativní

Agenda má podporovat rozvoj dovedností, včetně vzájemného uznávání kvalifikací, podpory odborného a vysokoškolského vzdělávání a plného využití potenciálu digitálních pracovních míst.

2.

Nový start pro pracující rodiče

Legislativní/nelegislativní

Soubor legislativních a nelegislativních opatření, jež mají lépe řešit problémy pracujících rodičů usilujících o rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a podpořit účast žen na trhu práce.

3.

Balíček týkající se oběhového hospodářství

Legislativní/nelegislativní

Cílem je řešit ekonomické a ekologické problémy maximalizací efektivity při využívání zdrojů v celém hodnotovém řetězci (včetně udržitelné spotřeby, výroby, nakládání s odpady) a prostřednictvím inovací, a tím umožnit rozvoj nových trhů a obchodních modelů. Balíček bude zahrnovat široký akční plán včetně opatření monitorujících skutečný pokrok a návrh týkající se odpadů s dlouhodobými cíli.

4.

Přezkum víceletého finančního rámce 2014–2020

Legislativní/nelegislativní

Přezkum víceletého finančního rámce v polovině období se bude zabývat tím, jak lépe zaměřovat financování na priority EU. Přezkum bude rovněž hledat způsoby, jak rozpočet EU dále orientovat na výsledky a jak zjednodušit příslušná pravidla (REFIT) např. u financování z evropských strukturálních a investičních fondů a společné zemědělské politiky (SZP). Bude zkoumat možnosti dalšího zjednodušení pro financování v rámci programu Horizont 2020. 

5.

Další kroky k udržitelné evropské budoucnosti

Nelegislativní

Tato iniciativa stanoví nový přístup zajišťující evropskou hospodářskou, společenskou a environmentální udržitelnost v období po roce 2020 s ohledem na přezkum strategie Evropa 2020 a na vnitřní a vnější realizaci cílů udržitelného rozvoje OSN.

Propojený jednotný digitální trh

6.

Provádění strategie pro jednotný digitální trh

Legislativní/nelegislativní

Strategie pro jednotný digitální trh představená v květnu 2015 bude prováděna následujícími třemi soubory opatření: 1) sdělení o autorském právu a legislativní návrh týkající se přenositelnosti, jež budou následovat legislativní návrhy týkající se autorského práva a přezkum směrnice o družicovém vysílání a kabelovém přenosu (REFIT), legislativní návrhy týkající se digitálního smluvního práva, zeměpisného blokování obsahu (geo-blocking) a DPH pro elektronický obchod (REFIT), jakož i přezkum nařízení o spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele (REFIT), 2) přezkum telekomunikačního regulačního rámce (REFIT) a přezkum směrnice o audiovizuálních mediálních službách (REFIT) a 3) legislativní návrh pro volný tok údajů.

Odolná energetická unie s progresivní politikou v oblasti změny klimatu

7.

Balíček pro energetickou unii

Legislativní/nelegislativní

V návaznosti na rámcovou strategii je balíček složen z následujících položek: legislativní návrhy týkající se koncepce trhu s elektřinou a regulačního rámce, včetně přezkumu Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER), a revize nařízení o zabezpečení dodávek elektrické energie; revize nařízení o zabezpečení dodávek zemního plynu a revize rozhodnutí o mezivládních dohodách; rozhodnutí o sdílení úsilí a začlenění sektoru využívání půdy, změny ve využívání půdy a lesnictví (LULUCF) do rámce pro oblast klimatu a energetiky na období do roku 2030; balíček týkající se energie z obnovitelných zdrojů (REFIT) včetně kritérií udržitelnosti pro biomasu a soubor opatření v oblasti energetické účinnosti, včetně energetické účinnosti budov (REFIT).

Lepší a spravedlivější vnitřní trh a posílená průmyslová základna

8.

Balíček mobility pracovních sil

Legislativní/nelegislativní

Tato iniciativa sestává ze sdělení o mobilitě pracovních sil, cílené revize směrnice o vysílání pracovníků a revize nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení.

9.

Návazná opatření ke strategii pro jednotný trh

Legislativní/nelegislativní

Strategie pro jednotný trh bude prováděna prostřednictvím: pokynů ohledně uplatňování právních předpisů EU na obchodní modely ekonomiky sdílení, opatření pomáhajících malým, středním a začínajícím podnikům růst, iniciativ v oblasti regulace svobodných povolání, legislativní iniciativy formulující nový přístup k neúspěchu v podnikání a platební neschopnosti, legislativních iniciativ pro usnadnění přeshraničního poskytování služeb, odstranění regulačních překážek u klíčových obchodních a stavebních služeb a řešení diskriminace na základě státní příslušnosti nebo místa pobytu, přezkumu rámce EU pro vynucování práv duševního vlastnictví (REFIT), standardizačních opatření, včetně standardů pro služby, návrhů tržních informačních nástrojů a zdokonalených postupů oznamování podle směrnice o službách a akčního plánu na zvýšení informovanosti o zásadách vzájemného uznávání u zboží.

10.

Akční plán pro evropskou obranu

Legislativní/nelegislativní

Záměrem je vytvořit právní a politický rámec zajišťující, že evropský trh a průmyslová a dovednostní základna budou schopni dodat prioritní vojenské schopnosti, jež mohou členské státy potřebovat pro naplnění budoucích potřeb v oblasti bezpečnosti.

11.

Akční plán v oblasti DPH

Legislativní/nelegislativní

Cílem akčního plánu je vytvořit efektivní režimy DPH odolné vůči podvodům. Bude zahrnovat iniciativy týkající se sazeb DPH (REFIT), návrh týkající se DPH pro elektronický obchod (REFIT) v rámci strategie pro jednotný digitální trh a sdělení představující konečný režim DPH (REFIT).

12.

Balíček týkající se daně z příjmů právnických osob

Legislativní/nelegislativní

V návaznosti na sdělení „Spravedlivý a efektivní systém daně z příjmů právnických osob v Evropské unii: pět klíčových oblastí, kde je třeba jednat“ zahrnuje tento balíček soubor opatření pro zvýšení transparentnosti systému daně z příjmů právnických osob a pro boj proti daňovým únikům, a to včetně provádění mezinárodních standardů týkajících se oslabování daňové základny a přesouvání zisku. Budou realizovány postupné kroky počínaje povinnou daňovou základnou (REFIT) spolu se stažením stávajícího návrhu na společný konsolidovaný základ daně z příjmů PO.

13.

Kosmická strategie pro Evropu

Nelegislativní

Kosmická strategie bude koordinovat různé prvky vesmírných činností EU, včetně plánu konkrétních akcí pro cílené odvětvové aplikace a další rozvoj vesmírných programů EU ve prospěch ekonomiky, veřejných orgánů a celé společnosti.

Hlubší a spravedlivější hospodářská a měnová unie

14.

Pilíř sociálních práv

Legislativní/nelegislativní

Tato iniciativa se bude zabývat nedostatky ve stávajících právních předpisech. Za účelem postupného dosažení větší konvergence výsledků v oblasti zaměstnanosti a sociálních věcí provede identifikaci společných zásad a referenčních kritérií.

15.

Evropský systém pojištění bankovních vkladů / dokončení bankovní unie

Legislativní/nelegislativní

Na základě zprávy pěti předsedů bude přijat návrh kroků k vytvoření evropského systému pojištění bankovních vkladů, jenž bude vycházet ze zajišťovacího mechanismu. Bude vydáno sdělení popisující další opatření v zájmu dokončení bankovní unie.

Obchod: přiměřená a vyvážená dohoda o volném obchodu s USA

16.

Opatření navazující na obchodní a investiční strategii

Legislativní/nelegislativní

V kontextu strategie „Obchod pro všechny“ pro efektivnější a transparentnější obchodní a investiční politiku založenou na hodnotách bude Komise pokračovat v jednáních s USA o transatlantickém obchodním a investičním partnerství, bude dále pracovat v rámci WTO, vést strategický dialog s asijskými zeměmi a zajišťovat správné provádění dohod o hospodářském partnerství.

Oblast spravedlnosti a základních práv, jež jsou založeny na vzájemné důvěře

17.

Provádění Evropského programu pro bezpečnost

Legislativní/nelegislativní

Opatření provádějící Evropský program pro bezpečnost, včetně návrhu na změnu rámcového rozhodnutí o terorismu, zdokonalených pravidel pro střelné zbraně a návrhu o boji proti podvodům a padělání bezhotovostních prostředků pro placení.

Na cestě k nové migrační politice

18.

Lepší zvládání migrace

Legislativní/nelegislativní

Tato iniciativa má dva rozměry: 1) legální migrace: sdělení a další legislativní opatření, včetně rozšířeného využívání modré karty; 2) azyl a uprchlíci: návrh strukturovaného systému přesídlování uprchlíků a revize dublinského azylového systému.

19.

Balíček týkající se správy hranic

Legislativní/nelegislativní

Cílem je dosáhnout pokroku směrem k evropské pohraniční a pobřežní stráži vybudované z posílené agentury Frontex.

Silnější celosvětový aktér

20.

Rámec po skončení platnosti dohody z Cotonou

Nelegislativní

Nový politický rámec, jímž se budou řídit vztahy se zeměmi a regiony AKT.

21.

Budování kapacit v oblasti bezpečnosti

Legislativní/nelegislativní

Balíček zahrnuje reformu bezpečnostního sektoru a možný nový speciální nástroj pro budování kapacit na podporu bezpečnosti a rozvoje ve třetích zemích.

22.

Příspěvek Komise ke globální strategii

Nelegislativní

Komise aktivně přispěje ke globální strategii pro zahraniční a bezpečnostní politiku, za niž je zodpovědná vysoká představitelka a místopředsedkyně Komise, aby jasněji nasměrovala vnější činnost EU.



Unie demokratické změny

23.

Návrh interinstitucionální dohody o povinném rejstříku transparentnosti

Nelegislativní

Návrh interinstitucionální dohody s Evropským parlamentem a Radou má posílit otevřenost a odpovědnost tím, že zavede povinný rejstřík transparentnosti pro všechny zástupce zájmových skupin, kteří se snaží ovlivnit tvorbu politik v kterémkoli ze tří orgánů.

Top

Ve Štrasburku dne 27.10.2015

COM(2015) 610 final

PŘÍLOHA

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ


Pracovní program Komise na rok 2016

Nyní není doba pro obvyklá řešení


Příloha II: Iniciativy REFIT 1  

REFIT je program Evropské komise pro účelnost a účinnost právních předpisů, jenž má zjednodušit legislativu EU a snížit regulační náklady, aniž by to ohrozilo plnění cílů politiky. REFIT tedy přispívá k vytvoření jasného, stabilního a předvídatelného regulačního rámce, který podporuje růst a zaměstnanost.

Č.

Název

Druh iniciativy 2

Popis oblasti působnosti a cílů

Nový impulz pro zaměstnanost, růst a investice

1.

REACH

Legislativní/hodnocení

Mezi opatření patří: prováděcí nařízení Komise o zjednodušení postupu povolování podle nařízení REACH, prováděcí nařízení Komise o transparentnosti a sdílení nákladů ve fórech pro výměnu informací o látce (SIEF) podle nařízení REACH; s ohledem na povinnost Komise podat do 1. června 2017 zprávu o provádění nařízení REACH, která vyplývá z čl. 117 odst. 4 nařízení (ES) č. 1907/2006, rovněž zahájení hodnocení, jež bude dokončeno v roce 2017.

2.

Standardní zadávací dokument a standardní formuláře pro zadávání veřejných zakázek

Legislativní

Prováděcí nařízení Komise o evropském standardním zadávacím dokumentu (jenž byl zaveden novými směrnicemi o zadávání veřejných zakázek, aby nebylo nutné pro každé nabídkové řízení opakovaně předkládat informace). Prováděcí nařízení Komise – aktualizace standardních formulářů pro oznámení o nabídkovém řízení v rámci zadávání veřejných zakázek.

3.

Výtahy (směrnice 95/16/ES)

Hodnocení

Hodnocení se bude týkat oblasti působnosti, základních požadavků na ochranu zdraví a bezpečnost a jejich propojení s příslušným postupem posuzování shody.

4.

Státní podpora: oznámení Komise o zjednodušeném postupu posuzování některých druhů státní podpory („oznámení o zjednodušeném postupu“) (2009/C136/03)

Hodnocení

Toto hodnocení má zohlednit vývoj právních předpisů v oblasti státní podpory, rozhodovací praxi a zkušenosti získané při uplatňování zjednodušeného postupu. Hodnocení rovněž identifikuje další možnosti administrativního či procesního zjednodušení.

Odolná energetická unie s progresivní politikou v oblasti změny klimatu

5.

Cílený přezkum nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 639/2014 (plochy využívané v ekologickém zájmu)

Legislativní

Revidovaný akt v přenesené pravomoci / prováděcí akt v návaznosti na závazek Komise zhodnotit po prvním roce uplatňování zkušenosti s realizací ploch využívaných v ekologickém zájmu stanovených nařízením Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 639/2014. Součást zjednodušování společné zemědělské politiky.

6.

Legislativa EU o ochraně přírody

Opatření navazující na hodnocení

Opatření navazující na kontrolu účelnosti směrnice 2009/147/EHS o ochraně volně žijících ptáků a směrnice 92/43/EHS o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.

7.

Nařízení o evropském registru úniků a přenosů znečišťujících látek (PRTR)

Opatření navazující na hodnocení

Tato iniciativa by navázala na hodnocení Komise v rámci programu REFIT a na zprávu o provádění nařízení PRTR během období let 2010 až 2013.

8.

Směrnice o jakosti paliv

Opatření navazující na hodnocení

Tato iniciativa by navázala na výsledky hodnocení v rámci programu REFIT.

9.

Iniciativa pro podávání zpráv o životním prostředí

Hodnocení

Kontrola účelnosti s cílem identifikovat příležitosti ke zjednodušení a zmírnění povinností podávat zprávy na základě předpisů EU v oblasti životního prostředí. Měl by se tak vytvořit modernější, efektivnější a účinnější systém regulačního monitoringu.

10.

Iniciativa pro podávání zpráv o energetické unii

Hodnocení

Kontrola účelnosti a hodnocení v oblasti energetické politiky a politiky v oblasti klimatu s cílem posoudit konzistentnost povinností podávat zprávy a administrativní zátěž, kterou tato povinnost působí.

Lepší a spravedlivější vnitřní trh a posílená průmyslová základna

11.

Přezkum směrnice o prospektu

Legislativní

Součást unie kapitálových trhů; opatření navazující na hodnocení směrnice o prospektu v rámci programu REFIT.

12.

Přezkum nařízení o evropských fondech rizikového kapitálu (EuVECA) a evropských fondech sociálního podnikání (EuSEF)

Legislativní

Legislativní přezkum nařízení o evropských fondech rizikového kapitálu (EuVECA) (č. 345/2013) nařízení o evropských fondech sociálního podnikání (EuSEF) (č. 346/2013) s cílem zvýšit využití těchto fondů v rámci unie kapitálových trhů, aniž by se zmenšila ochrana investorů. Tyto specializované investiční fondy rizikového kapitálu jsou k dispozici od roku 2013, ale dosud byl jako EuVECA a EuSEF zřízen jen malý počet fondů.

13.

Celní a statistická nomenklatura a společný celní sazebník (nařízení Rady (EHS) č. 2658/87 ze dne 23. července 1987) – přepracované znění

Legislativní

Přepracované nařízení má uvést stávající právní předpisy do souladu s Lisabonskou smlouvou. Komise rovněž za účelem zjednodušení a snížení regulační zátěže zlepší jasnost a srozumitelnost tohoto nařízení.

14.

Spotřební daň z tabákových výrobků (směrnice Rady 2011/64/EU) – revize

Legislativní

Revize se má zabývat výsledky hodnocení v rámci programu REFIT, které se týká směrnice Rady 2011/64/EU ze dne 21. června 2011 o struktuře a sazbách spotřební daně z tabákových výrobků.

15.

Přístavní zařízení pro příjem odpadu (směrnice 2000/59/ES) – revize

Legislativní

Iniciativa má směrnici přizpůsobit zásadním změnám, k nimž došlo u úmluvy MARPOL. Přitom revize rovněž navazuje na výsledky hodnocení směrnice v rámci programu REFIT z roku 2015.

16.

Legislativa v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci

Opatření navazující na hodnocení / legislativní

Opatření navazující na hodnocení v rámci programu REFIT, které se týká směrnice Rady 89/391/EHS ze dne 12. června 1989 o zavádění opatření pro zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců při práci a 23 souvisejících směrnic. Cílem je zvýšit účinnost a efektivitu směrnice.

17.

Legislativa v oblasti potravin

Opatření navazující na hodnocení

Opatření navazující na kontrolu účelnosti obecného potravinového práva.

18.

Opatření navazující na zprávu o přezkumu finanční legislativy

Návazná opatření

Komise by ráda identifikovala případné nejednotnosti, rozpory a mezery ve finančních pravidlech, jakož i zbytečnou regulační zátěž a faktory negativně ovlivňující dlouhodobé investice a růst. V návaznosti na tuto výzvu ke sdělení skutečností útvary Komise do poloviny roku 2016 předloží zprávu o hlavních zjištěních a dalších krocích.

19.

Směrnice o finančních konglomerátech

Hodnocení

Účelem směrnice o finančních konglomerátech (směrnice 2002/87/ES ve znění směrnice 2011/89/EU) je zajistit doplňkový dohled nad regulovanými subjekty, které jsou součástí finančního konglomerátu, tj. skupin, jež jsou držiteli povolení v odvětví bankovnictví i pojišťovnictví. Zaměřuje se na potenciální rizika vícenásobného použití kapitálu a na „skupinová rizika“ (rizika nákazy, složitost řízení, koncentrace rizik a střety zájmů). Hodnocení posoudí, zda lze směrnici považovat za „vhodnou pro daný účel“.

20.

Výživová a zdravotní tvrzení při označování potravin

Hodnocení/legislativní

Toto hodnocení má posoudit, zda jsou stávající požadavky týkající se výživových profilů a tvrzení ohledně rostlinných látek vhodné pro daný účel.

21.

Kontrola účelnosti námořní legislativy

Hodnocení

Kontrola účelnosti bude zahrnovat právní předpisy týkající se povinností státu vlajky, státní přístavní inspekce, kontrolního a informačního systému pro provoz plavidel a směrnice o ohlašovacích formalitách.

22.

Námořníci (směrnice 2008/106/ES a 2005/45/ES)

Hodnocení

Směrnice 2008/106/ES stanoví pro námořníky sloužící na palubách lodí Společenství minimální standardy pro výcvik, kvalifikaci a strážní službu. Směrnice 2005/45/ES se týká vzájemného uznávání průkazů způsobilosti námořníků vydávaných členskými státy (pozměňuje směrnici 2001/25/ES).

23.

Směrnice 91/533/EHS o písemném prohlášení

Hodnocení

Směrnice Rady 91/533/EHS ze dne 14. října 1991 o povinnosti zaměstnavatele informovat zaměstnance o podmínkách pracovní smlouvy nebo pracovního poměru

24.

Pesticidy: legislativa týkající se stanovování maximálního limitu reziduí a uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh

Hodnocení

Účelem je zahájit hodnocení nařízení (ES) č. 1107/2009 a nařízení (ES) č. 396/2005 a splnit povinnost Komise podle nařízení (ES) č. 1107/2009 (článek 82 a čl. 62 odst. 5) a nařízení (ES) č. 396/2005 (článek 47), včetně vypracování zpráv Evropskému parlamentu a Radě.

25.

Směrnice o pojištění motorových vozidel

Hodnocení

Hodnocení směrnice 2009/103/ES, která má pomáhat obyvatelům EU, kteří se stali účastníky silniční dopravní nehody v jiné zemi EU. Na základě směrnice mají účastníci povinného pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel ve všech zemích EU krytí pro provoz motorového vozidla v celé EU.

Hlubší a spravedlivější hospodářská a měnová unie

26.

Balíček o statistice

Legislativní/nelegislativní

Balíček obsahuje rámcová nařízení o integraci sociálních statistik, o integraci statistiky podniků (FRIBS) a o zemědělských statistikách.

Oblast spravedlnosti a základních práv, jež jsou založeny na vzájemné důvěře

27.

Rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské zodpovědnosti (Brusel IIa)

Legislativní

Tato iniciativa navazuje na posouzení uplatňování nařízení (ES) č. 2201/2003 o příslušnosti, uznávání a výkonu rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské zodpovědnosti.

(1)

V této příloze jsou uvedeny ty nové iniciativy, které mají být prováděny v roce 2016 a nejsou již uvedeny v příloze I. Všechny položky jsou nad rámec těch uvedených v nejnovější verzi srovnávacího přehledu programu REFIT: http://ec.europa.eu/smart-regulation/better_regulation/key_docs_en.htm

(2)

Druh iniciativy je pouze orientační a může se změnit podle výsledku posouzení dopadů. V případech, kde dosud probíhá hodnocení v rámci programu REFIT, tabulka uvádí „opatření navazující na hodnocení“. I když se na rok 2016 chystají určitá návazná opatření, nejsou jejich rozsah a povaha v této fázi dosud přesně známy. Za účelem informování veřejnosti o takových případných zvažovaných opatřeních a získání reakcí zúčastněných stran budou v roce 2016 zveřejněny plány nebo prvotní posouzení dopadů: http://ec.europa.eu/smart-regulation/roadmaps/index_en.htm

Top

Ve Štrasburku dne 27.10.2015

COM(2015) 610 final

PŘÍLOHA

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ


Pracovní program Komise na rok 2016

Nyní není doba pro obvyklá řešení


Příloha III: Prioritní projednávané návrhy

Položka

Celý název

Odkaz

Nový impulz pro zaměstnanost, růst a investice

1.

Integrace dlouhodobě nezaměstnaných

Návrh DOPORUČENÍ RADY o začleňování dlouhodobě nezaměstnaných na trhu práce

2015/0219/NLE

2.

EURES

Návrh nařízení EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o Evropské síti služeb zaměstnanosti, přístupu pracovníků ke službám mobility a další integraci trhů práce

2014/0002/COD

3.

Ženy ve vedení podniků

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy dozorčí rady / nevýkonnými členy správní rady společností kotovaných na burzách a o souvisejících opatřeních

2012/0299/COD

Propojený jednotný digitální trh

4.

Bezpečnost sítí a informací

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně bezpečnosti sítí a informací v Unii

2013/0027/COD

Odolná energetická unie s progresivní politikou v oblasti změny klimatu

5.

Snížení národních emisí (NEC)

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o snížení národních emisí některých látek znečišťujících ovzduší a o změně směrnice 2003/35/ES

2013/0443/COD

Lepší a spravedlivější vnitřní trh a posílená průmyslová základna

6.

Daň z finančních transakcí v rámci posílené spolupráce

Návrh SMĚRNICE RADY, kterou se provádí posílená spolupráce v oblasti daně z finančních transakcí

2013/0045/CNS

7.

Rámec EU pro sekuritizaci

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se stanoví společná pravidla pro sekuritizaci a vytváří se evropský rámec pro jednoduchou, transparentní a standardizovanou sekuritizaci a kterým se mění směrnice 2009/65/ES, 2009/138/ES, 2011/61/EU a nařízení (ES) č. 1060/2009 a (EU) č. 648/2012

2015/0226/COD

8.

Přístavní služby

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje rámec pro přístup na trh přístavních služeb a finanční transparentnost přístavů

2013/0157/COD

Hlubší a spravedlivější hospodářská a měnová unie

9.

Evropská platforma pro boj proti nehlášené práci

Návrh ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje evropská platforma pro posílení spolupráce při předcházení nehlášené práci a odrazování od ní

2014/0124/COD

Oblast spravedlnosti a základních práv, jež jsou založeny na vzájemné důvěře

10.

Reforma ochrany údajů

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováváním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (obecné nařízení o ochraně údajů)

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováváním osobních údajů příslušnými orgány za účelem prevence, vyšetřování, odhalování či stíhání trestných činů nebo výkonu trestů a o volném pohybu těchto údajů

2012/0010, 0011/COD

11.

Úřad evropského veřejného žalobce

Návrh NAŘÍZENÍ RADY o zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce

2013/0255/APP

12.

Agentura EU pro spolupráci a vzdělávání a výcvik v oblasti prosazování práva (Europol)

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o zřízení Agentury Evropské unie pro spolupráci a vzdělávání a výcvik v oblasti prosazování práva (Europol) a o zrušení rozhodnutí 2009/371/SVV a 2005/681/SVV

2013/0091/COD

13.

Jmenná evidence cestujících EU (PNR)

Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o používání údajů jmenné evidence cestujících pro prevenci, odhalování, vyšetřování a stíhání teroristických trestných činů a závažné trestné činnost

2011/0023/COD

14.

Nediskriminace

Návrh směrnice Rady o provádění zásady rovného zacházení s osobami bez ohledu na náboženské vyznání nebo víru, zdravotní postižení, věk nebo sexuální orientaci

2008/0140/CNS

Na cestě k nové migrační politice

15.

Stálý relokační program

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje krizový relokační mechanismus a mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 604/2013 ze dne 26. června 2013, kterým se stanoví kritéria a postupy pro určení členského státu příslušného k posuzování žádosti o mezinárodní ochranu podané státním příslušníkem třetí země nebo osobou bez státní příslušnosti v některém z členských států

2015/0208/COD

16.

Seznam EU bezpečných zemí původu

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se vytváří společný seznam EU bezpečných zemí původu pro účely směrnice Evropského parlamentu a Rady 2013/32/EU o společných řízeních pro přiznávání a odnímání statusu mezinárodní ochrany a mění směrnice 2013/32/EU

2015/0211/COD

Unie demokratické změny

17.

Geneticky modifikované organismy (GMO)

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (ES) č. 1829/2003, pokud jde o možnost členských států omezit či zakázat používání geneticky modifikovaných potravin a krmiv na svém území

2015/0093/COD

Top

Ve Štrasburku dne 27.10.2015

COM(2015) 610 final

PŘÍLOHA

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ


Pracovní program Komise na rok 2016

Nyní není doba pro obvyklá řešení


Příloha IV: Seznam stažených nebo změněných návrhů, o nichž nebylo dosud rozhodnuto

Komise má v úmyslu níže uvedené návrhy do šesti měsíců stáhnout (do dubna 2016).

Návrhy, které byly staženy z jiného důvodu než z důvodu zastarání, a změněné návrhy jsou vyznačeny tučně.

Č.

COM / Interinstitucionální ref. číslo

Název

Důvody stažení/změny

Hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla

1.

KOM/2007/0746

Návrh NAŘÍZENÍ RADY, kterým se stanoví prováděcí pravidla ke směrnici 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, pokud jde o zacházení s pojišťovacími a finančními službami

Návrh pochází z roku 2007 a žádná dohoda není v dohledu (žádné z nedávných předsednictví Rady nezahájilo jednání).

2.

KOM/2007/0747

2007/0267/CNS

Návrh SMĚRNICE RADY, kterou se mění směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, pokud jde o zacházení s pojišťovacími a finančními službami

Návrh pochází z roku 2007 a žádná dohoda není v dohledu (žádné z nedávných předsednictví Rady nezahájilo jednání).

3.

COM/2013/0721

2013/0343/CNS

Návrh SMĚRNICE RADY, kterou se mění směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, pokud jde o standardizované přiznání k dani

Jednání vyústila v návrh kompromisního znění, který se ovšem obsahově zcela odklonil od návrhu Komise. Nejnovější znění bylo v rozporu s cíli zjednodušení, harmonizace a podstatného snížení zátěže obsaženými v návrhu Komise.

4.

KOM/2011/0594

2011/0261/CNS

Návrh SMĚRNICE RADY o společném systému daně z finančních transakcí a změně směrnice 2008/7/ES

Návrh byl nahrazen odpovídajícím návrhem v rámci postupu posílené spolupráce z roku 2013.

5.

KOM/2011/0738

2011/0334/CNS

Návrh NAŘÍZENÍ RADY o metodách a postupech pro poskytování vlastního zdroje založeného na dani z finančních transakcí

Na svém zasedání v únoru 2013 Evropská rada při rozhodování o balíčku na období 2014–2020 „vyzvala zúčastněné členské státy, aby posoudily, zda by se tato daň (tj. daň z finančních transakcí) mohla stát základem pro nový vlastní zdroj rozpočtu EU“. Je třeba uvést, že skupina na vysoké úrovni pro vlastní zdroje měla provést „celkový přezkum systému vlastních zdrojů, a to z hlediska obecných cílů jednoduchosti, transparentnosti, spravedlnosti a demokratické odpovědnosti“. Jelikož nařízení o poskytování vlastního zdroje vycházelo z návrhu Komise na nové rozhodnutí o vlastních zdrojích z června 2011, jež v tomto ohledu nebylo přijato, není navrhované nařízení již relevantní, a Komise proto hodlá návrh stáhnout. Jakýkoli případný budoucí návrh Komise na vlastní zdroj založený na dani z finančních transakcí by opět musel být doprovázen odpovídajícím nařízením o poskytování vlastního zdroje.

6.

KOM/2011/0121

2011/0058/CNS

Návrh SMĚRNICE RADY o společném konsolidovaném základu daně z příjmů právnických osob (CCCTB)

Jak bylo oznámeno ve sdělení s názvem „Spravedlivý a efektivní systém daně z příjmů právnických osob v Evropské unii: pět klíčových oblastí, kde je třeba jednat“ (COM(2015) 302), Komise příslušné práce začíná znovu s novým etapovým přístupem. Souběžně bude stažen stávající návrh.

7.

KOM/1998/0637

Návrh ROZHODNUTÍ RADY o zastoupení Společenství a zaujímání jeho postojů na mezinárodní úrovni v rámci hospodářské a měnové unie

Tento návrh byl stažen (C(2015) 8001) a dne 21. října 2015 byl nahrazen novým návrhem (COM(2015) 603).

Zahraniční věci a bezpečnostní politika

8.

KOM/2007/0141

2007/0049/APP

Návrh ROZHODNUTÍ RADY A KOMISE o uzavření Protokolu k Dohodě o partnerství a spolupráci mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na jedné straně a Turkmenistánem na straně druhé s ohledem na přistoupení Bulharské republiky a Rumunska k Evropské unii

Zastaralé: tento adaptační protokol měl zohlednit přistoupení Bulharska a Rumunska, nebyl však nikdy finalizován. Posléze bylo rozhodnuto navrhnout rozhodnutí, které se týká přistoupení všech členských států od roku 2004.

9.

KOM/2007/0144

Návrh ROZHODNUTÍ RADY o podpisu a prozatímním provádění Protokolu k Dohodě o partnerství a spolupráci mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na jedné straně a Turkmenistánem na straně druhé s ohledem na přistoupení Bulharské republiky a Rumunska k Evropské unii

Zastaralé: tento adaptační protokol měl zohlednit přistoupení Bulharska a Rumunska, nebyl však nikdy finalizován. Posléze bylo rozhodnuto navrhnout rozhodnutí, které se týká přistoupení všech členských států od roku 2004.

10.

KOM/2004/808

Návrh ROZHODNUTÍ RADY o podpisu jménem Evropského společenství a o předběžném uplatňování některých ustanovení Evropsko-středomořské dohody o přidružení mezi Evropským společenstvím a jeho členskými státy na jedné straně a Syrskou arabskou republikou na straně druhé

Tato dohoda nebude finalizována a právní znění z let 2004 a 2008 mezitím zastarala.

11.

KOM/2008/853

Návrh ROZHODNUTÍ RADY o podpisu jménem Evropského společenství a o předběžném uplatňování některých ustanovení Evropsko-středomořské dohody o přidružení mezi Evropským společenstvím a jeho členskými státy na jedné straně a Syrskou arabskou republikou na straně druhé

Tato dohoda nebude finalizována a právní znění z let 2004 a 2008 mezitím zastarala.

Obchod

12.

KOM/2008/0522

2008/0169/APP

Návrh ROZHODNUTÍ RADY o uzavření dohody zavádějící rámec pro dohodu o hospodářském partnerství mezi Evropským společenstvím a jeho členskými státy na jedné straně a partnerskými státy Východoafrického společenství na straně druhé

Tato dohoda nebude finalizována, jelikož ji překonala komplexnější dohoda sjednaná po roce 2007 a parafovaná v roce 2014.

13.

KOM/2008/0565

2008/0177/APP

Návrh ROZHODNUTÍ RADY o uzavření prozatímní dohody o hospodářském partnerství mezi Evropským společenstvím a jeho členskými státy na jedné straně a státy SADC EPA na straně druhé

Tato dohoda nebude finalizována, jelikož ji překonala komplexnější dohoda sjednaná po roce 2007 a parafovaná v roce 2014.

14.

COM/2012/0593

2012/0287/NLE

Návrh ROZHODNUTÍ RADY o postoji, který má být jménem Evropské unie zaujat ve Výboru pro spolupráci zřízeném Dohodou o partnerství a spolupráci mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na jedné straně a Ruskou federací na straně druhé ze dne 24. června 1994, pokud jde o sestavení seznamu členů smírčí skupiny

Zastaralý. Rusko dne 13. prosince 2012 oficiálně odmítlo sestavit seznam členů smírčí skupiny, a umožnit tak fungování systému řešení sporů podle dohody o partnerství a spolupráce. EU má možnost využít obecných ustanovení WTO.

Doprava

15.

COM/2014/0083

2014/0042/NLE

Návrh ROZHODNUTÍ RADY o postoji, který se má zaujmout jménem Evropské unie v rámci Mezinárodní námořní organizace během 66. zasedání Výboru pro ochranu životního prostředí moří o přijetí změn přílohy VI úmluvy MARPOL týkající se odložení emisních norem úrovně III pro NOx

Přestože je postoj Komise obsažený v navrženém rozhodnutí stále platný, návrh zastaral, jelikož 66. zasedání Výboru pro ochranu životního prostředí moří již proběhlo (31. března až 4. dubna 2014).

16.

COM/2013/484

2013/0226/COD

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (ES) č. 1365/2006 o statistice přepravy věcí po vnitrozemských vodních cestách, pokud jde o svěření přenesených a prováděcích pravomocí Komisi za účelem přijímání určitých opatření

Nedojde-li do šesti měsíců k dohodě, měl by být návrh stažen.

17.

COM/2013/0611

2013/0297/COD

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 91/2003 ze dne 16. prosince 2002 o statistice železniční dopravy, pokud jde o shromažďování údajů o zboží, cestujících a nehodách

Nedojde-li do šesti měsíců k dohodě, měl by být návrh stažen.

Migrace, vnitřní věci a občanství

18.

COM/2013/0095

2013/0057/COD

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje systém vstupu/výstupu (EES) pro registraci údajů o vstupu a výstupu státních příslušníků třetích zemí překračujících vnější hranice členských států Evropské unie (balíček týkající se „inteligentních hranic“)

V „evropském programu pro migraci“ (COM(2015) 240) oznámila Komise svůj záměr předložit v roce 2016 pozměněný návrh.

19.

COM/2013/0097

2013/0059/COD

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zřizuje program registrovaných cestujících (RTP) (balíček týkající se „inteligentních hranic“)

V „evropském programu pro migraci“ (COM(2015) 240) oznámila Komise svůj záměr předložit v roce 2016 pozměněný návrh.

20.

COM/2013/0096

2013/0060/COD

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (ES) č. 562/2006, pokud jde o používání systému vstupu/výstupu (EES) a programu registrovaných cestujících (RTP) (balíček týkající se „inteligentních hranic“)

V „evropském programu pro migraci“ (COM(2015) 240) oznámila Komise svůj záměr předložit v roce 2016 pozměněný návrh.

Top

Ve Štrasburku dne 27.10.2015

COM(2015) 610 final

PŘÍLOHA

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ


Pracovní program Komise na rok 2016

Nyní není doba pro obvyklá řešení


Příloha V: Seznam předpisů, které mají být zrušeny

Č.

Oblast politiky

Název

Důvody pro zrušení

1.

Zemědělství

Horizontální opatření, která oznamují, že některé nepoužívané právní předpisy v oblasti společné zemědělské politiky zastaraly

Účelem tohoto opatření je formálně prohlásit, že právní předpisy, jejichž účinky byly vyčerpány, jsou zastaralé, avšak kvůli neexistenci právního základu je není možné zrušit.

2.

Životní prostředí

Směrnice Rady ze dne 23. prosince 1991, kterou se normalizují a racionalizují zprávy o provádění některých směrnic týkajících se životního prostředí (91/692/EHS)

Komise má v úmyslu vypracovat v roce 2016 sdělení nastiňující strategii a míru ambicí kontroly účelnosti povinností monitorovat a podávat zprávy v oblasti environmentální politiky. Budou v něm také uvedeny první kroky v této oblasti, mimo jiné vývoj ohledně směrnice o standardizaci podávání zpráv a souvisejících dotazníků, včetně možného návrhu jejího zrušení.

3.

Životní prostředí

„Dotazník o vodě“ (rozhodnutí Komise 95/337/EHS)

Jedná se o prováděcí rozhodnutí na základě směrnice o standardizaci podávání zpráv, jež bude možná v roce 2016 zrušena. Komise má v úmyslu vypracovat v roce 2016 sdělení nastiňující strategii a míru ambicí kontroly účelnosti povinností monitorovat a podávat zprávy v oblasti environmentální politiky. Budou v něm také uvedeny první kroky v této oblasti, mimo jiné vývoj ohledně směrnice o standardizaci podávání zpráv a souvisejících dotazníků, včetně možného návrhu jejího zrušení.

4.

Vnitřní věci

Rozhodnutí Komise (2008/602/ES) ze dne 17. června 2008, kterým se pro vývojovou fázi stanoví fyzická architektura a požadavky na vnitrostátní uživatelská rozhraní a komunikační infrastrukturu mezi centrálním VIS a vnitrostátními uživatelskými rozhraními (oznámeno pod číslem K(2008) 2693) (Úř. věst. L 194, 23. 7. 2008, s. 3)

Tento akt zastaral – VIS byl realizován a od října 2011 je funkční.

5.

Vnitřní věci

Rozhodnutí Komise (2006/752/ES) ze dne 3. listopadu 2006, kterým se stanoví umístění Vízového informačního systému během vývojové fáze (Úř. věst. L 305, 4. 11. 2006, s. 13)

Tento akt zastaral – VIS byl realizován a od října 2011 je funkční.

6.

Vnitřní věci

Nařízení Rady (ES) č. 189/2008 ze dne 18. února 2008 o testování Schengenského informačního systému druhé generace (SIS II) (Úř. věst. L 57, 1. 3. 2008, s. 1)

Toto nařízení se týkalo testování centrálního systému SIS II před zahájením jeho fungování. Pro testování „ostré“ verze systému je jeho obsah zastaralý.

7.

Vnitřní věci

Rozhodnutí Rady (2008/173/ES) ze dne 18. února 2008 o testování Schengenského informačního systému druhé generace (SIS II) (Úř. věst. L 57, 1. 3. 2008, s. 14; oprava v Úř. věst. L 24, 28. 1. 2009, s. 24).

Toto nařízení se týkalo testování centrálního systému SIS II před zahájením jeho fungování. Pro testování „ostré“ verze systému je jeho obsah zastaralý.

8.

Vnitřní věci

Nařízení Rady (ES) č. 1295/2003 ze dne 15. července 2003 o opatřeních k usnadnění postupů pro podávání žádostí o víza a udělování víz pro členy olympijské rodiny, kteří se účastní olympijských nebo paralympijských her 2004 v Aténách (Schengen)

Tento akt je zastaralý, neboť jeho uplatňování bylo omezeno v čase (olympijské hry v Aténách).

9.

Vnitřní věci

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 2046/2005 ze dne 14. prosince 2005 o opatřeních k usnadnění postupů pro podávání žádostí o víza a udělování víz pro členy olympijské rodiny, kteří se účastní zimních olympijských nebo paralympijských her 2006 v Turíně (Schengen)

Tento akt je zastaralý, neboť jeho uplatňování bylo omezeno v čase (olympijské hry v Turíně).

10.

Vnitřní věci

Schengenské acquis: rozhodnutí výkonného výboru ze dne 7. října 1997 o příspěvcích Norska a Islandu na náklady na zřízení a provoz C.SIS (SCH/Com-ex (97) 18)

Financování centrálního systému SIS II a příspěvek na agenturu eu-LISA ze strany přidružených zemí se řídí dohodou o přidružení a nařízením o založení agentury eu-LISA.

11.

Vnitřní věci

Schengenské acquis: rozhodnutí výkonného výboru ze dne 7. října 1997 o vývoji SIS (SCH/Com-ex (97) 24)

Tento akt zastaral, jelikož SIS II byl realizován a od 9. dubna 2013 je funkční.

12.

Vnitřní věci

Schengenské acquis: rozhodnutí výkonného výboru ze dne 16. září 1998 o předání Společné příručky státům ucházejícím se o vstup do EU (SCH/Com-ex (98) 35 rev. 2)

Tento akt zastaral, jelikož Společná příručka (fungující v režimu „vyhrazeno“) byla zrušena okamžikem přijetí Schengenského hraničního kodexu, což je nařízení vyhlášené v Úředním věstníku.

13.

Vnitřní věci

Schengenské acquis: rozhodnutí výkonného výboru ze dne 16. září 1998, jímž se zřizuje výbor ad hoc pro Řecko (SCH/Com-ex (98) 43 rev.)

Tento akt zastaral okamžikem vstupu Řecka do schengenského prostoru.

14.

Námořní záležitosti a rybolov

Nařízení Rady (EU) č. 1242/2012 ze dne 18. prosince 2012, kterým se pro rybářský hospodářský rok 2013 stanovují orientační ceny a produkční ceny Unie některých produktů rybolovu podle nařízení (ES) č. 104/2000

Tento akt postrádá ustanovení o skončení platnosti, avšak jeho platnost de facto skončila, protože se týká událostí v minulosti.

15.

Námořní záležitosti a rybolov

Nařízení Rady (ES) č. 645/2008 ze dne 8. července 2008 o otevření a správě autonomních celních kvót Společenství pro dovoz některých produktů rybolovu na Kanárské ostrovy

Tento akt postrádá ustanovení o skončení platnosti, avšak jeho platnost de facto skončila, protože se týká událostí v minulosti. Byl nahrazen nařízením Rady (EU) č. 1412/2013 ze dne 17. prosince 2013 o otevření a správě autonomních celních kvót Unie pro dovoz některých produktů rybolovu na Kanárské ostrovy na období 2014–2020

16.

Námořní záležitosti a rybolov

Nařízení Rady (EU) č. 1388/2011 ze dne 16. prosince 2011, kterým se pro rybářský hospodářský rok 2012 stanovují orientační ceny a produkční ceny Unie některých produktů rybolovu podle nařízení (ES) č. 104/2000

Tento akt postrádá ustanovení o skončení platnosti, avšak jeho platnost de facto skončila, protože se týká událostí v minulosti.

17.

Námořní záležitosti a rybolov

Nařízení Rady (EHS) č. 110/76 ze dne 19. ledna 1976, kterým se stanoví obecná pravidla pro přidělování vývozních náhrad pro produkty rybolovu a kritéria pro stanovování výše těchto náhrad

Tento akt postrádá ustanovení o skončení platnosti, avšak jeho platnost de facto skončila, protože se týká událostí v minulosti.

18.

Námořní záležitosti a rybolov

Nařízení Rady (ES) č. 1299/2008 ze dne 9. prosince 2008, kterým se pro rybářský hospodářský rok 2009 stanoví orientační ceny a produkční ceny Společenství některých produktů rybolovu podle nařízení (ES) č. 104/2000

Tento akt postrádá ustanovení o skončení platnosti, avšak jeho platnost de facto skončila, protože se týká událostí v minulosti.

19.

Námořní záležitosti a rybolov

Nařízení Rady (ES) č. 2326/2003 ze dne 19. prosince 2003, kterým se pro rybářský hospodářský rok 2004 určují orientační ceny a produkční ceny Společenství některých produktů rybolovu podle nařízení (ES) č. 104/2000

Tento akt postrádá ustanovení o skončení platnosti, avšak jeho platnost de facto skončila, protože se týká událostí v minulosti.

20.

Statistika

Nařízení (ES) č. 48/2004 ze dne 5. prosince 2003 o tvorbě roční statistiky Společenství v oblasti ocelářského průmyslu za referenční roky 2003–2009

Toto nařízení zastaralo, jelikož sběr dotyčných údajů se již neprovádí. Zrušení nařízení o statistice v oblasti ocelářství bude formálně navrženo návrhem nařízení o obchodní statistice, jehož přijetí Komise plánuje ve 4. čtvrtletí 2016.

21.

Doprava

Nařízení Rady (EHS) č. 1101/89 o strukturálních zlepšeních ve vnitrozemské vodní dopravě

Platnost tohoto nařízení vypršela dne 28. dubna 1999 (viz bod odůvodnění N1 nařízení Rady (ES) č. 718/1999).

22.

Doprava

Nařízení Komise (ES) č. 2812/94 ze dne 18. listopadu 1994, kterým se mění nařízení Rady (EHS) č. 1101/89, pokud jde o podmínky uvádění nových kapacit v dopravě po vnitrozemských vodních cestách do provozu

Tímto nařízením se pozměňuje nařízení (EHS) č. 1101/89, jehož platnost vypršela dne 28. dubna 1999.

23.

Doprava

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 685/2001 o rozdělování povolení získaných v rámci dohod mezi Evropským společenstvím a Bulharskou republikou a mezi Evropským společenstvím a Maďarskou republikou o podmínkách pro silniční přepravu zboží a o podpoře kombinované dopravy mezi členské státy

Toto nařízení již není třeba, jelikož Bulharsko i Maďarsko jsou členskými státy EU a nevztahuje se na ně systém povolování pro přístup k trhu nákladní dopravy.

24.

Doprava

Nařízení Komise (EHS) č. 2158/93 o uplatňování změn Mezinárodní úmluvy o bezpečnosti lidského života na moři z roku 1974 a Mezinárodní úmluvy o zabránění znečišťování z lodí z roku 1973 pro účely nařízení Rady (EHS) č. 613/91

Toto nařízení Komise již není použitelné, jelikož odkazuje na akt (nařízení Rady č. 613/91), jenž byl zrušen nařízením (ES) č. 789/2004 o přeregistrování nákladních a osobních lodí v rámci Společenství.

25.

Doprava

Nařízení Komise (ES) č. 3298/94, kterým se stanoví podrobná opatření týkající se systému práv tranzitu (ekobodů) pro těžká nákladní vozidla projíždějící Rakouskem

Systém ekobodů, jenž měl snížit dopady na životní prostředí způsobované tranzitní dopravou těžkých nákladních vozidel, zastaral v důsledku zavedení mýtného pro uvedená vozidla na rakouských dálnicích a rychlostních silnicích ke dni 1. ledna 2004 a Rakousko jej již neuplatňuje. Právní základ pro ekobody tudíž také zastaral a může být zrušen.

26.

Doprava

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 2888/2000 o rozdělování povolení pro jízdu těžkých nákladních vozidel ve Švýcarsku

Toto nařízení o povoleních, jež mezi členské státy EU rozděluje kvóty, které Společenství získalo od Švýcarska na roky 2001 až 2004, se již nepoužívá. Přístup k trhu nákladní dopravy nyní upravuje dohoda mezi EU a Švýcarskem.

27.

Doprava

Nařízení Komise (ES) č. 103/2007 o prodloužení přechodného období podle čl. 53 odst. 4 nařízení (ES) č. 1592/2002

Přechodné období bylo prodlouženo do 31. prosince 2007, a toto nařízení proto zastaralo.

28.

Daně

Nařízení Komise (ES) č. 2579/98 ze dne 30. listopadu 1998, kterým se stanoví seznam textilních výrobků, při jejichž propouštění do volného oběhu ve Společenství se nepožaduje důkaz o původu

Toto nařízení Komise bylo prováděcím aktem nařízení Rady (ES) č. 1541/98, jež bylo samo v roce 2011 zrušeno.

Top

Ve Štrasburku dne 27.10.2015

COM(2015) 610 final

PŘÍLOHA

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ


Pracovní program Komise na rok 2016

Nyní není doba pro obvyklá řešení


Příloha VI: Právní předpisy, které se začnou používat v roce 2016

Další informace o aktech v přenesené pravomoci a prováděcích aktech, které se začnou používat v roce 2016, budou k dispozici na internetové adrese: http://ec.europa.eu/atwork/key-documents/index_en.htm.

Hvězdička (*) u data (dat) použitelnosti znamená, že kromě uvedeného data se na některé části daného legislativního aktu mohou vztahovat i jiná data.

Č.

Název

Oblast politiky

Datum použitelnosti

1.

Směrnice Rady 2014/48/EU ze dne 24. března 2014, kterou se mění směrnice 2003/48/ES o zdanění příjmů z úspor v podobě úrokových plateb

Daně

1. ledna 2016

2.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/138/ES ze dne 25. listopadu 2009 o přístupu k pojišťovací a zajišťovací činnosti a jejím výkonu (Solventnost II) (Text s významem pro EHP)

Finanční služby

1. ledna 2016*

3.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/61/EU ze dne 15. května 2014 o opatřeních ke snížení nákladů na budování vysokorychlostních sítí elektronických komunikací

Digitální ekonomika a společnost

1. ledna 2016

4.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 806/2014 ze dne 15. července 2014, kterým se stanoví jednotná pravidla a jednotný postup pro řešení krize úvěrových institucí a některých investičních podniků v rámci jednotného mechanismu pro řešení krizí a Jednotného fondu pro řešení krizí a mění nařízení (EU) č. 1093/2010

Finanční stabilita

1. ledna 2016*

5.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 ze dne 17. prosince 2013, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty a zrušují nařízení Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007

Zemědělství a rozvoj venkova

1. ledna 2016*

6.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 167/2013 ze dne 5. února 2013 o schvalování zemědělských a lesnických vozidel a dozoru nad trhem s těmito vozidly

Vnitřní trh

1. ledna 2016*

7.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/2013 ze dne 15. ledna 2013 o schvalování dvoukolových nebo tříkolových vozidel a čtyřkolek a dozoru nad trhem s těmito vozidly

Vnitřní trh

1. ledna 2016*

8.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 575/2013 ze dne 26. června 2013 o obezřetnostních požadavcích na úvěrové instituce a investiční podniky a o změně nařízení (EU) č. 648/2012

Finanční služby

1. ledna 2016*

9.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 660/2014 ze dne 15. května 2014, kterým se mění nařízení (ES) č. 1013/2006 o přepravě odpadů

Životní prostředí

1. ledna 2016*

10.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 1141/2014 ze dne 22. října 2014 o statusu a financování evropských politických stran a evropských politických nadací

Institucionální záležitosti

1. ledna 2016*

11.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 ze dne 21. listopadu 2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin

Zemědělství a rozvoj venkova

4. ledna 2016*

12.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 524/2013 ze dne 21. května 2013 o řešení spotřebitelských sporů on-line a o změně nařízení (ES) č. 2006/2004 a směrnice 2009/22/ES (nařízení o řešení spotřebitelských sporů on-line)

Spotřebitelé

9. ledna 2016*

13.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2013/53/EU ze dne 20. listopadu 2013 o rekreačních plavidlech a vodních skútrech a o zrušení směrnice 94/25/ES

Vnitřní trh

18. ledna 2016

14.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2013/55/EU ze dne 20. listopadu 2013, kterou se mění směrnice 2005/36/ES o uznávání odborných kvalifikací a nařízení (EU) č. 1024/2012 o správní spolupráci prostřednictvím systému pro výměnu informací o vnitřním trhu („nařízení o systému IMI“)

Vnitřní trh

18. ledna 2016

15.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/64/EU ze dne 15. května 2014, kterou se mění směrnice Rady 64/432/EHS, pokud jde o počítačové databáze, které jsou součástí sítí dozoru v členských státech

Bezpečnost potravin

18. ledna 2016

16.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/254 ze dne 11. února 2015, kterou se ruší směrnice Rady 93/5/EHS o pomoci členských států Komisi a o jejich spolupráci při vědeckém zkoumání otázek týkajících se potravin

Bezpečnost potravin

29. února 2016

17.

Rozhodnutí Rady (EU) 2015/137 ze dne 26. ledna 2015 o prodloužení funkčního období viceprezidenta Úřadu pro harmonizaci ve vnitřním trhu (ochranné známky a vzory) a dvou předsedů odvolacích senátů Úřadu pro harmonizaci ve vnitřním trhu (ochranné známky a vzory)

Vnitřní trh

1. března 2016*

18.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 165/2014 ze dne 4. února 2014 o tachografech v silniční dopravě, o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 3821/85 o záznamovém zařízení v silniční dopravě a o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 561/2006 o harmonizaci některých předpisů v sociální oblasti týkajících se silniční dopravy

Doprava

2. března 2016*

19.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/91/EU ze dne 23. července 2014, kterou se mění směrnice 2009/65/ES o koordinaci právních a správních předpisů týkajících se subjektů kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (SKIPCP), pokud jde o činnost depozitářů, zásady odměňování a sankce

Finanční služby

18. března 2016

20.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/17/ЕU ze dne 4. února 2014 o smlouvách o spotřebitelském úvěru na nemovitosti určené k bydlení a o změně směrnic 2008/48/ES a 2013/36/EU a nařízení (EU) č. 1093/2010

Finanční služby

21. března 2016

21.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/26/EU ze dne 26. února 2014 o kolektivní správě autorského práva a práv s ním souvisejících a udělování licencí pro více území k právům k užití hudebních děl online na vnitřním trhu

Digitální ekonomika a společnost

10. dubna 2016

22.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/23/EU ze dne 26. února 2014 o udělování koncesí

Vnitřní trh

18. dubna 2016

23.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/24/EU ze dne 26. února 2014 o zadávání veřejných zakázek a o zrušení směrnice 2004/18/ES

Vnitřní trh

18. dubna 2016

24.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/25/EU ze dne 26. února 2014 o zadávání zakázek subjekty působícími v odvětví vodního hospodářství, energetiky, dopravy a poštovních služeb a o zrušení směrnice 2004/17/ES

Vnitřní trh

18. dubna 2016

25.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/33/EU ze dne 26. února 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se výtahů a bezpečnostních komponent pro výtahy

Vnitřní trh

19. dubna 2016

26.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/28/EU ze dne 26. února 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání výbušnin pro civilní použití na trh a dozoru nad nimi (přepracované znění)

Vnitřní trh

20. dubna 2016

27.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/29/EU ze dne 26. února 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání jednoduchých tlakových nádob na trh

Vnitřní trh

20. dubna 2016

28.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/30/ES ze dne 26. února 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se elektromagnetické kompatibility (přepracované znění)

Vnitřní trh

20. dubna 2016

29.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/31/EU ze dne 26. února 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání vah s neautomatickou činností na trh

Vnitřní trh

20. dubna 2016

30.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/32/EU ze dne 26. února 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání měřidel na trh (přepracované znění)

Vnitřní trh

20. dubna 2016

31.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/34/ES ze dne 26. února 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se zařízení a ochranných systémů určených k použití v prostředí s nebezpečím výbuchu (přepracované znění)

Vnitřní trh

20. dubna 2016

32.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/35/EU ze dne 26. února 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání elektrických zařízení určených pro používání v určitých mezích napětí na trh

Vnitřní trh

20. dubna 2016

33.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 952/2013 ze dne 9. října 2013, kterým se stanoví celní kodex Unie

Daně

1. května 2016*

34.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/40/EU ze dne 3. dubna 2014 o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových a souvisejících výrobků a o zrušení směrnice 2001/37/ES

Zdraví

20. května 2016

35.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/54/EU ze dne 16. dubna 2014 o opatřeních usnadňujících výkon práv udělených pracovníkům v souvislosti s jejich volným pohybem

Zaměstnanost

21. května 2016

36.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/62/EU ze dne 15. května 2014 o trestněprávní ochraně eura a jiných měn proti padělání, kterou se nahrazuje rámcové rozhodnutí Rady 2000/383/SVV

Boj proti podvodům

23. května 2016

37.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/751 ze dne 29. dubna 2015 o mezibankovních poplatcích za karetní platební transakce

Finanční služby

9. června 2016*

38.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/53/EU ze dne 16. dubna 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání rádiových zařízení na trh a zrušení směrnice 1999/5/ES

Vnitřní trh

13. června 2016

39.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 598/2014 ze dne 16. dubna 2014 o pravidlech a postupech pro zavedení provozních omezení ke snížení hluku na letištích Unie v rámci vyváženého přístupu, kterým se zrušuje směrnice 2002/30/ES

Životní prostředí

13. června 2016

40.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/56/ES ze dne 16. dubna 2014, kterou se mění směrnice 2006/43/ES o povinném auditu ročních a konsolidovaných účetních závěrek

Vnitřní trh

17. června 2016

41.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 537/2014 ze dne 16. dubna 2014 o specifických požadavcích na povinný audit subjektů veřejného zájmu a o zrušení rozhodnutí Komise 2005/909/ES

Vnitřní trh

17. června 2016*

42.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/67/EU ze dne 15. května 2014 o prosazování směrnice 96/71/ES o vysílání pracovníků v rámci poskytování služeb a o změně nařízení (EU) č. 1024/2012 o správní spolupráci prostřednictvím systému pro výměnu informací o vnitřním trhu („nařízení o systému IMI“)

Zaměstnanost

18. června 2016

43.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/848 ze dne 20. května 2015 o insolvenčním řízení

Spravedlnost

26. června 2016*

44.

Směrnice Rady 2013/64/EU ze dne 17. prosince 2013, kterou se z důvodu změny statusu Mayotte vůči Evropské unii mění směrnice Rady 91/271/EHS a 1999/74/ES a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES, 2006/7/ES, 2006/25/ES a 2011/24/EU

Regionální politika

30. června 2016*

45.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2013/35/EU ze dne 26. června 2013 o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví před expozicí zaměstnanců rizikům spojeným s fyzikálními činiteli (elektromagnetickými poli) (dvacátá samostatná směrnice ve smyslu čl. 16 odst. 1 směrnice 89/391/EHS) a o zrušení směrnice 2004/40/ES

Zaměstnanost

1. července 2016

46.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 540/2014 ze dne 16. dubna 2014 o hladině akustického tlaku motorových vozidel a náhradních systémů tlumení hluku a o změně směrnice 2007/46/ES a o zrušení směrnice 70/157/EHS

Vnitřní trh

1. července 2016*

47.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 910/2014 ze dne 23. července 2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu a o zrušení směrnice 1999/93/ES

Vnitřní trh

1. července 2016*

48.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/57/EU ze dne 16. dubna 2014 o trestních sankcích za zneužívání trhu (směrnice o zneužívání trhu)

Vnitřní trh

3. července 2016

49.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů a o změně směrnic 2002/92/ES a 2011/61/EU

Finanční služby

3. července 2016

50.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES

Vnitřní trh

3. července 2016*

51.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 655/2014 ze dne 15. května 2014, kterým se zavádí řízení o evropském příkazu k obstavení účtů k usnadnění vymáhání přeshraničních pohledávek v občanských a obchodních věcech

Spravedlnost

18. července 2016 (pouze článek 50, zbytek nařízení 18. ledna 2016)

52.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/68/EU ze dne 15. května 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání tlakových zařízení na trh

Vnitřní trh

19. července 2016*

53.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 609/2013 ze dne 12. června 2013 o potravinách určených pro kojence a malé děti, potravinách pro zvláštní lékařské účely a náhradě celodenní stravy pro regulaci hmotnosti a o zrušení směrnice Rady 92/52/EHS, směrnic Komise 96/8/ES, 1999/21/ES, 2006/125/ES a 2006/141/ES, směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/39/ES a nařízení Komise (ES) č. 41/2009 a (ES) č. 953/2009

Bezpečnost potravin

20. července 2016*

54.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/89/EU ze dne 23. července 2014, kterou se stanoví rámec pro územní plánování námořních prostor

Námořní záležitosti

18. září 2016

55.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/90/EU ze dne 23. července 2014 o lodní výstroji a o zrušení směrnice Rady 96/98/ES

Doprava

18. září 2016

56.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/92/EU ze dne 23. července 2014 o porovnatelnosti poplatků souvisejících s platebními účty, změně platebního účtu a přístupu k platebním účtům se základními prvky

Finanční služby

18. září 2016

57.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/36/EU ze dne 26. února 2014 o podmínkách vstupu a pobytu státních příslušníků třetích zemí za účelem zaměstnání jako sezónní pracovníci

Vnitřní věci

30. září 2016

58.

Rozhodnutí Rady (SZBP) 2015/1763 ze dne 1. října 2015 o omezujících opatřeních vzhledem k situaci v Burundi

Zahraniční věci

3. října 2016

59.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/42/EU ze dne 3. dubna 2014 o zajišťování a konfiskaci nástrojů a výnosů z trestné činnosti v Evropské unii

Spravedlnost

4. října 2016

60.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/94/EU ze dne 22. října 2014 o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva

Energetika

18. listopadu 2016

61.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/720 ze dne 29. dubna 2015, kterou se mění směrnice 94/62/ES, pokud jde o omezení spotřeby lehkých plastových nákupních tašek

Životní prostředí

27. listopadu 2016

62.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2013/48/EU ze dne 22. října 2013 o právu na přístup k obhájci v trestním řízení a řízení týkajícím se evropského zatýkacího rozkazu a o právu na informování třetí strany a právu na komunikaci s třetími osobami a konzulárními úřady v případě zbavení osobní svobody

Spravedlnost

27. listopadu 2016

63.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/66/EU ze dne 15. května 2014 o podmínkách vstupu a pobytu státních příslušníků třetích zemí na základě převedení v rámci společnosti

Vnitřní věci

29. listopadu 2016

64.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/95/EU ze dne 22. října 2014, kterou se mění směrnice 2013/34/EU, pokud jde o uvádění nefinančních informací a informací týkajících se rozmanitosti některými velkými podniky a skupinami

Vnitřní trh

6. prosince 2016

65.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 ze dne 25. října 2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 a (ES) č. 1925/2006 a o zrušení směrnice Komise 87/250/EHS, směrnice Rady 90/496/EHS, směrnice Komise 1999/10/ES, směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/13/ES, směrnic Komise 2002/67/ES a 2008/5/ES a nařízení Komise (ES) č. 608/2004

Spotřebitelé

13. prosince 2016*

66.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/104/EU ze dne 26. listopadu 2014 o určitých pravidlech upravujících žaloby o náhradu škody podle vnitrostátního práva v případě porušení právních předpisů členských států a Evropské unie o hospodářské soutěži

Hospodářská soutěž

27. prosince 2016

67.

Směrnice Rady 2014/112/EU ze dne 19. prosince 2014, kterou se provádí Evropská dohoda o úpravě některých aspektů úpravy pracovní doby v odvětví vnitrozemské vodní dopravy uzavřená Evropským svazem vnitrozemské plavby (EBU), Evropskou organizací lodních kapitánů (ESO) a Evropskou federací pracovníků v dopravě (ETF)

Zaměstnanost

31. prosince 2016

68.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1286/2014 ze dne 26. listopadu 2014 o sděleních klíčových informací týkajících se strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou

Finanční služby

31. prosince 2016*

Top