EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0063

Návrh SMĚRNICE RADY, kterou se v důsledku přistoupení Chorvatska upravuje směrnice 2009/28/ES o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů

/* COM/2013/063 final - 2013/0042 (NLE) */

52013PC0063

Návrh SMĚRNICE RADY, kterou se v důsledku přistoupení Chorvatska upravuje směrnice 2009/28/ES o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů /* COM/2013/063 final - 2013/0042 (NLE) */


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.           SOUVISLOSTI NÁVRHU

Návrh směrnice Rady, kterou se upravuje směrnice 2009/28/ES o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů, je nutný z důvodu nadcházejícího přistoupení Chorvatské republiky k Evropské unii.

Smlouva o přistoupení Chorvatské republiky k Evropské unii[1] byla podepsána všemi členskými státy Evropské unie a Chorvatskou republikou v Bruselu dne 9. prosince 2011.

Podle čl. 3 odst. 3 smlouvy o přistoupení vstupuje tato smlouva v platnost dne 1. července 2013 za podmínky, že před tímto dnem budou uloženy všechny ratifikační listiny.

Podle ustanovení čl. 3 odst. 4 smlouvy o přistoupení Chorvatské republiky mohou orgány Unie před přistoupením přijmout opatření uvedená, mimo jiné, v článku 50 aktu o podmínkách přistoupení Chorvatské republiky[2]. Tato opatření vstupují v platnost pouze s výhradou a dnem vstupu smlouvy o přistoupení v platnost.

V článku 50 aktu o přistoupení je uvedeno, že jestliže akty orgánů přijaté před přistoupením vyžadují v důsledku přistoupení úpravy a jestliže tyto nezbytné úpravy nejsou stanoveny tímto aktem ani jeho přílohami, přijme akty nezbytné k tomuto účelu Rada, nebo Komise (pokud byl původní akt přijat Komisí).

V bodě 2 závěrečného aktu[3] se odkazuje na politickou dohodu dosaženou členskými státy a Chorvatskem ohledně souboru úprav aktů, které v souvislosti se schválením smlouvy o přistoupení mají orgány přijmout. Vysoké smluvní strany smlouvy o přistoupení vyzvaly Radu a Komisi, aby tyto úpravy přijaly před přistoupením v souladu s článkem 50 aktu o přistoupení, v případě potřeby doplněné a aktualizované s přihlédnutím k vývoji práva Unie.

V oblasti energetiky (kapitola jednání 15) si technické úpravy vyžaduje pouze směrnice 2009/28/ES o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů.

Stávající návrh je součástí řady návrhů směrnic Rady předložených Komisí Radě, které přeskupují jednotlivé technické úpravy směrnic Rady, jakož i směrnic Evropského parlamentu a Rady, do oddělených návrhů různých směrnic Rady tak, aby odpovídaly jednotlivým kapitolám jednání. Smyslem této struktury je usnadnit provedení dotčených směrnic do právních řádů jednotlivých členských států. Balíček návrhů právních aktů, které Komise předala Radě, se skládá na jedné straně ze zmíněné řady návrhů směrnic Rady a na straně druhé z návrhu jediného nařízení Rady, které zahrnuje jak příslušná nařízení a rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady, tak i příslušná nařízení a rozhodnutí samotné Rady. Podobný přístup byl zvolen v minulosti při přistoupení Bulharska a Rumunska[4].

Předpokládá se, že všechny právní akty, které jsou součástí tohoto balíčku, budou zveřejněny v Úředním věstníku Evropské unie ve stejný den.

Stávající návrh i ostatní návrhy obsažené v tomto balíčku zohlední technické úpravy acquis Unie zveřejněného v Úředním věstníku Evropské unie do 1. září 2012. Důvodem je poskytnout dostatek času nejen pro potřebné legislativní postupy, ale také pro provedení uvedených směrnic členskými státy a pro splnění jejich oznamovacích povinností v souvislosti se směrnicemi. Bude-li třeba upravit acquis Unie zveřejněné v Úředním věstníku Evropské unie po 1. září 2012, budou tyto úpravy zohledněny v samotných příslušných aktech nebo provedeny později vhodným postupem. Kromě toho má Komise v úmyslu poskytnout členským státům počátkem července 2013 neformální seznam těchto právních předpisů.

2.           VÝSLEDKY KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Vzhledem k tomu, že tento návrh je čistě technické povahy a nevyžaduje žádná politická rozhodnutí, není zapotřebí žádat o konzultace se zúčastněnými stranami nebo o posouzení dopadů.

3.           PRÁVNÍ STRÁNKA NÁVRHU

Právním základem návrhu je článek 50 aktu o podmínkách přistoupení Chorvatské republiky.

Zásady subsidiarity a proporcionality byly plně dodrženy. Jelikož se návrh týká technických úprav právních aktů přijatých Unií, je podle zásady subsidiarity (čl. 5 odst. 3 Smlouvy o EU) nutné, aby opatření byla přijata na úrovni Unie. Návrh je v souladu se zásadou proporcionality (čl. 5 odst. 4 Smlouvy o EU), neboť nepřesahuje rámec toho, co je nezbytné pro dosažení sledovaných cílů.

4.           ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Návrh nemá žádné rozpočtové důsledky.

2013/0042 (NLE)

Návrh

SMĚRNICE RADY,

kterou se v důsledku přistoupení Chorvatska upravuje směrnice 2009/28/ES o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na smlouvu o přistoupení Chorvatské republiky, a zejména na čl. 3 odst. 4 této smlouvy,

s ohledem na akt o přistoupení Chorvatské republiky, a zejména na článek 50 tohoto aktu,

s ohledem na návrh Komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)       V článku 50 aktu o přistoupení je uvedeno, že jestliže akty orgánů přijaté před přistoupením vyžadují v důsledku přistoupení úpravy a jestliže tyto nezbytné úpravy nejsou stanoveny tímto aktem ani jeho přílohami, přijme akty nezbytné k tomuto účelu Rada na návrh Komise kvalifikovanou většinou, pokud původní akt nebyl přijat Komisí.

(2)       V závěrečném aktu konference, která vypracovala smlouvu o přistoupení, se uvádí, že vysoké smluvní strany se na politické úrovni dohodly na souboru úprav, které je v důsledku přistoupení nutno provést v právních aktech přijatých orgány, a Rada a Komise jsou v něm zároveň vyzvány, aby tyto úpravy přijaly před přistoupením, případně jejich znění doplnily a aktualizovaly podle vývoje práva Evropské unie.

(3)       Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/28/ES ze dne 23. dubna 2009 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů a o změně a následném zrušení směrnic 2001/77/ES a 2003/30/ES[5] by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna,

PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:

Článek 1

Směrnice 2009/28/ES se mění v souladu s přílohou.

Článek 2

1.           Členské státy přijmou a zveřejní právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí nejpozději ke dni přistoupení Chorvatské republiky k Evropské unii. Neprodleně sdělí Komisi znění těchto předpisů.

Použijí tyto předpisy ode dne přistoupení Chorvatské republiky k Evropské unii.

Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.

2.           Členské státy sdělí Komisi znění hlavních ustanovení vnitrostátních právních předpisů, které přijmou v oblasti působnosti této směrnice.

Článek 3

Tato směrnice vstupuje v platnost s výhradou vstupu a dnem vstupu smlouvy o přistoupení Chorvatské republiky v platnost.

Článek 4

Tato směrnice je určena členským státům.

V Bruselu dne

                                                                       Za Radu

                                                                       předseda

                                                                      

PŘÍLOHA

ENERGETIKA

32009 L 0028: směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/28/ES ze dne 23. dubna 2009 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů a o změně a následném zrušení směrnic 2001/77/ES a 2003/30/ES (Úř. věst. L 140, 5.6.2009, s. 16):

V příloze I bodě A se za údaje pro Francii vkládají tyto údaje:

„Chorvatsko || 12,6 % || 20 %“

[1]               Úř. věst. L 112, 24.4.2012, s. 10.

[2]               Úř. věst. L 112, 24.4.2012, s. 21.

[3]               Úř. věst. L 112, 24.4.2012, s. 95.

[4]               Úř. věst. L 363, 20.12.2006, s. 1.

[5]               Úř. věst. L 140, 5.6.2009, s. 16.

Top