Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0803

    ZPRÁVA KOMISE RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU Snížení regulační zátěže malých a středních podniků na minimumPřizpůsobení právních předpisů EU potřebám mikropodniků

    /* KOM/2011/0803 v konečném znění */

    52011DC0803

    /* KOM/2011/0803 v konečném znění */ ZPRÁVA KOMISE RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU Snížení regulační zátěže malých a středních podniků na minimumPřizpůsobení právních předpisů EU potřebám mikropodniků


    ÚVOD

    Malé a střední podniky („MSP“), z nichž je 92 % mikropodniků[1], představují 99 % všech podniků EU, a proto mají zásadní význam pro utváření evropského hospodářství. Hrají v něm klíčovou roli jako zaměstnavatelé i zdroj inovací. Komise je odhodlána podporovat jejich rozvoj, zejména prostřednictvím iniciativy na podporu MSP ( Small Business Act ) a zásadou zohledňování potřeb MSP „Zelenou malým a středním podnikům“, a tím, že jim mimo jiné usnadní financování z prostředků EU. Pomoc malým podnikům je i součástí programu inteligentní regulace, jehož prostřednictvím se Komise snaží minimalizovat zátěž, kterou s sebou nesou předpisy, jejichž existence je na úrovni EU nevyhnutelná.

    Ve strategii Evropa 2020, jejímž cílem je zajistit růst EU v dalším desetiletí, bylo zdůrazněno, že pro zvýšení konkurenceschopnosti evropských podniků na světových trzích je nutné zlepšit podnikatelské prostředí, a to i inteligentní regulací. V současné době jsou mnohé nejmenší podniky evropského hospodářství ohroženy finanční krizí. Je proto naprosto nezbytné zmírnit jejich zátěž a umožnit jim podnikat bez zbytečné regulace. Komise ví, že pro nejmenší podniky je dodržování předpisů finančně nejnáročnější[2]. Dodržování právních předpisů, ať už byly vydány na regionální, státní nebo evropské úrovni, bude pro menší podniky vždy představovat větší zátěž.

    V této zprávě je vysvětleno, jak by bylo možné posunout koncept „Zelenou malým a středním podnikům“ o kus dál, aby rychle přinesl výsledky. Je v ní popsáno, jak bude Komise rozšiřovat využívání výjimek a specifických, zjednodušených legislativních režimů pro MSP nebo mikropodniky. Je v ní rovněž vysvětleno, jak bude tento přístup zohledněn v celém legislativním procesu a ve fázi provádění.

    Regulace je nezbytnou součástí moderního podnikání. Chrání občany a zaměstnance před bezpečnostními riziky a chrání životní prostředí před znečištěním. Je prostředkem, který slouží k dosahování cílů veřejné politiky. Stálý rozvoj vnitřního trhu EU přináší podnikům všech velikostí řadu nových příležitostí, jeho řádné fungování je však nutné řídit alespoň minimem předpisů.

    Komise vítá zájem Evropské rady o toto téma a očekává reakce Evropského parlamentu, Rady a dalších zúčastněných stran na tuto zprávu. Jejich příspěvky pomohou dosáhnout v této oblasti dalšího pokroku. Komise rovněž doufá, že Evropský parlament a Rada výrazně podpoří její legislativní návrhy, které mají minimalizovat náklady MSP, a především mikropodniků na dodržování předpisů.

    Komise bude rovněž dále spolupracovat s členskými státy, aby jim pomohla snížit zátěž spojenou s dodržováním předpisů a aby při provádění právních předpisů EU zabránila přidávání požadavků, které v předpisech nejsou obsaženy.

    DOSAžENÉ VÝSLEDKY

    Komise přijímá opatření, aby předkládala legislativní návrhy, které berou ohled na MSP, například návrh, který mikropodniky osvobozuje od zbytečných právních požadavků v účetních směrnicích. Komise je plně odhodlána hodnotit dopady nových nebo přezkoumaných předpisů na MSP svým dobře připraveným postupem hodnocení dopadu. Komise rovněž pravidelně hodnotí, zda právní předpisy skutečně mají takové výsledky, které by měly mít. Prostřednictvím iniciativy na podporu MSP ( Small Business Act , „SBA“)[3] a Aktu o jednotném trhu ( Single Market Act , „SMA“)[4] přijala opatření na usnadnění přístupu MSP k financování, protože za současné krize je to pro ně jedním z největších problémů. Pro MSP, které se účastní programů financovaných EU, platí rozsáhlá zjednodušující opatření. Například poslední návrh Komise v oblasti politiky soudržnosti zavedl pro všech pět fondů[5] klíčový soubor společných pravidel, který výrazně zjednoduší podmínky pro přístup MSP k fondům EU.

    Komise dokončila dva velké programy zlepšení existujících právních předpisů. Prvním byl rozsáhlý program zjednodušení, který zefektivnil, aktualizoval a konsolidoval právo EU: v jeho rámci bylo přijato zhruba 200 návrhů, které podnikům přinesly výrazný prospěch. Druhým byl program snížení administrativní zátěže: Komise předložila návrhy, jimiž snížila cílovou zátěž o 33 %, takže se jí dokonce podařilo překročit plánovaných 25 %. Spolutvůrce právních předpisů přijal návrhy, které snížili zátěž o 22 %. Členské státy začaly některá tato opatření provádět.

    Skupina nezávislých zúčastněných stran na nejvyšší úrovni, jež se specializují na administrativní zátěž, připravuje pod vedením Dr. E. Stoibera zprávu o nejlepších postupech, jimiž se členským státům podařilo provést právo EU s co nejmenší zátěží. Podrobnější informace o výsledcích všech přijatých opatření jsou k dispozici ve sdělení o inteligentní regulaci[6].

    VěNOVAT PřI PřÍPRAVě NOVÝCH NÁVRHů VěTšÍ POZORNOST ZÁSADě „ZELENOU MALÝM A STřEDNÍM PODNIKůM“

    Na základě návrhu předsedy Barrosa, kterého Evropská rada uvítala na svém zasedání v červnu 2011, Komise zahájila nové posouzení legislativního acquis EU, aby uplatnila zásadu „Zelenou malým a středním podnikům“ a zjistila, v jakých případech by ještě bylo možné zavést pro MSP, a zejména pro mikropodniky další výjimky nebo snížit jejich zátěž.

    Posuzování acquis sice probíhá, ale je nutné, aby se do něj zapojily zúčastněné strany zastupující MSP, aby se zjistilo, kde by mohly být provedeny skutečně účelné změny. Malé, střední a mikropodniky musejí být do posuzování zapojeny také proto, že se obávají, že by je výjimky mohly znevýhodnit. Z tohoto důvodu se pro MSP a mikropodniky připravuje lepší a konkrétněji zaměřený konzultační mechanismus.

    Z prvních výsledků posouzení vyplývá, že je obtížné obecně vymezit jasná kritéria, na jejichž základě by bylo možné určit předpisy, z nichž by mohla být nejmenším podnikům udělena výjimka. MSP i jejich zástupci uznávají, že nemohou očekávat, že se na ně nebudou vztahovat zákony. Velké množství předpisů bude pro ně i pro mikropodniky platit i nadále, protože se týkají základních povinností ve veřejném zájmu – například normy bezpečnosti výrobků jsou nedílnou součástí obchodování na jednotném trhu. Výjimky nebo zjednodušené režimy pro menší podniky celkové cíle veřejného zájmu, kvůli nimž byly dané předpisy přijaty, neohrozí (např. ochranu zdraví a bezpečnosti na veřejnosti a na pracovišti, bezpečnost potravin nebo ochranu životního prostředí). Jejich účelem je snížení nepřiměřené zátěže při dosahování těchto cílů. V některých případech by ulehčení zátěže menších subjektů, které by bylo samo o sobě přitažlivé, mohlo mít širší negativní důsledky, které by mohly převážit veškeré přínosy. V takových případech by se při vypracování celého nástroje měl zvážit především dopad na menší subjekty. Prioritou je zásada „Zelenou malým a středním podnikům“, aby se snížila zbytečná zátěž MSP.

    Nemalá část nákladů plyne z vyplňování a uschovávání dokumentů a zápisů a z prokazování dodržování předpisů. Tyto náklady lze v případě malých podniků často zcela či částečně zrušit nebo zjednodušit. V případech, kdy se předpisy zaměřují na procesy (například procesy týkající se hygienických norem, povinnosti zpětného odběru nebo podobných ustanovení) se Komise snaží vypracovat specifické přístupy, které jsou jednodušší a díky nimž podniky nemusejí pročítat dlouhé seznamy pravidel a hledat části, které se na ně vztahují.

    Příklady předběžných výsledků probíhajícího posouzení jsou uvedeny v seznamech v přílohách 1 a 2, které však zdaleka neuvádějí všechny výsledky.

    Z posouzení vyplývá, že řada právních předpisů již výjimky obsahuje. Mělo by se rozlišovat mezi několika situacemi. V některých případech jsou MSP zcela vyňaty z oblasti působnosti předpisu. V jiných případech se předpis MSP vztahuje, ale jsou jim uděleny výjimky na základě velikosti podniku. Existují rovněž případy, kdy se předpis na MSP vztahuje, ale s méně náročnými požadavky.

    Přestože celkovým cílem je stanovit výjimky pro malé podniky, tyto výjimky se přijímají pro konkrétní případy, stanoví se v nich různé limity a plně se přihlíží ke specifické povaze daného odvětví a k celkovému cíli daného právního předpisu.

    Právní předpisy, které se na malé podniky nevztahují

    V některých případech se předpisy EU na malé podniky nevztahují, například díky uplatnění zásady de minimis .

    Výjimky, které jsou již v právních předpisech EU stanoveny, nebo které se připravují

    - Částečné výjimky: například rybářská plavidla kratší 15 metrů, která se pohybují pouze v teritoriálních vodách, mohou být osvobozena od povinnosti nainstalovat systém sledování plavidel; mikropodniky jsou osvobozeny od povinnosti vybavit tachografy nákladní automobily, které se pohybují jen v omezené oblasti;

    - Prodloužená přechodná období: pro MSP mají například více času na splnění podmínek týkajících se bezpečnostního značení na pracovišti a MSP ve stavebnictví mají dvouleté přechodné období na splnění právních předpisů o využívání pracovního vybavení.

    - Dočasné výjimky: mikropodniky jsou po určitou dobu osvobozeny od určitých právních ustanovení, například osoby samostatně výdělečně činné, které vykonávají mobilní činnost v silniční dopravě, byly do března 2009 dočasně osvobozeny od směrnic o pracovní době;

    Právní předpisy na míru:

    - V některých oblastech by neměly pro největší a nejmenší podniky platit stejné požadavky. Komise proto v souladu s přáním zúčastněných stran připravuje právní předpis o účetnictví, který by jasně rozlišil povinnosti každé kategorie podniků (velkých, středních, malých a nejmenších). Dalším příkladem je probíhající reforma pravidel EU na ochranu údajů, při níž se posuzuje, jak by bylo možné snížit legislativní zátěž mikropodniků a MSP, aniž by to ohrozilo ochranu základních práv, například zavedením méně přísných požadavků všude tam, kde je to možné..

    - Modernizace směrnice o transparentnosti zjednoduší některé povinnosti související s kotací a MSP učiní atraktivnějšími pro kapitálové trhy.

    - Kromě hlavních společných pravidel, která Komise ve svém posledním návrhu v oblasti politiky soudržnosti navrhla pro všech pět fondů, se plánuje další zjednodušení příštího programu EU pro výzkum a vývoj, Horizont 2020, zejména s cílem zvýšit účast MSP.

    ROZSÁHLEJšÍ POUžÍVÁNÍ TESTU MSP, ZEJMÉNA V PřÍPADě MIKROPODNIKů

    V rámci svého úsilí o větší důraz na výjimky a právní předpisy vytvářené na míru mikropodnikům a MSP začala Komise obracet důkazní břemeno. Od ledna 2010 bude Komise při přípravě všech budoucích legislativních návrhů vycházet z předpokladu, že z oblasti působnosti navrhovaného právního předpisu by měly být vyloučeny zejména mikropodniky , pokud se neprokáže, že je přiměřené, aby se na ně daný předpis vztahoval . Toto prokazování je novým prvkem, který bude zahrnut do testu MSP.Takto změněný test de facto obrátí důkazní břemeno a zaměří pozornost při přípravě právních předpisů EU na specifickou situaci MSP a mikropodniků.

    Komise bude muset od téhož data rovněž zajistit, že v případech, kdy se její legislativní návrhy musejí z obecnějších důvodů veřejné politiky vztahovat rovněž na mikropodniky, budou tyto návrhy odůvodněny zavedením rozměru mikropodniků do testu MSP, který je nedílnou součástí běžného posouzení dopadu. V těchto případech se bude usilovat o využití vhodných řešení a zjednodušených režimů . Vzhledem k tomu, že argumenty a důvody pro zavedení zjednodušených režimů budou viditelnější, mělo by také být jednodušší sledovat stanoviska MSP a mikropodniků v průběhu celého rozhodovacího procesu.

    Aby se Komisi podařilo tuto důležitou změnu ve své politice realizovat a aby zajistila, že bude ve fázi provádění skutečně zohledněna, Komise vypracuje hodnoticí tabulku , kterou bude každý rok aktualizovat a v níž uvede:

    - všechny výjimky a zjednodušené režimy pro MSP a mikropodniky, které Komise navrhla, i další návrhy, u nichž byl dopad na menší podniky vyhodnocen jako významný;

    - způsob, jakým se tyto výjimky nebo zjednodušení vyvíjely v průběhu procesu spolurozhodování a jaký byl konečný výsledek v právním předpisu, který přijaly Evropský parlament a Rada;

    - jak byla tato ustanovení provedena v jednotlivých členských státech, přičemž zvláště zdůrazní případy, kdy byly na státní nebo regionální úrovni přidány další požadavky.

    Všechny zúčastněné strany tak budou jasně vidět, kde dochází k pokroku nebo kde se v různých fázích legislativního cyklu EU od zjednodušení ustupuje atd.

    AKčNÍ PLÁN NA LEPšÍ ZAPOJENÍ MSP DO PROCESU PřIJÍMÁNÍ PRÁVNÍCH PřEDPISů A HODNOCENÍ DOSAžENÉHO POKROKU

    Komise poskytne MSP lepší podmínky pro vyjádření názorů a ovlivňování rozhodnutí uzpůsobené jejich potřebám. Projedná s nimi, jakému způsobu snížení právní zátěže dávají v různých situacích a oblastech přednost. Komise je bude řádně konzultovat, aby zjistila, jaké výsledky očekávají od jednotlivých opatření. V oblasti sociální politiky Komise před předložením návrhu využije postup konzultace s evropskými sociálními partnery, který je stanoven v článku 154 Smlouvy. Komise kromě toho v návaznosti na sdělení o inteligentní regulaci přepracovává svůj konzultační proces a hodlá provést následující změny:

    1. Komise více zapojí malé podniky do lepšího vytváření právních předpisů a bude je častěji konzultovat.

    2. Častěji bude v rámci sítě Enterprise Europe Network konkrétně konzultován panel pro MSP , aby se od MSP získaly přímé podněty ohledně postupu hodnocení dopadu, který provádí Komise. Tyto konzultace však mají i jiné účely: například jedna probíhající konzultace dává MSP možnost vyjádřit se k nejvážnějším překážkám, jimž čelí na vnitřním trhu.

    3. Komise v současné době testuje tematické konference s MSP a mikropodniky v členských státech, na nichž jim naslouchá a seznamuje se s jejich problémy, a v rámci programu inteligentní regulace a iniciativy na podporu MSP hodlá tyto konference organizovat ve větším rozsahu..

    4. Přezkum iniciativy na podporu MSP zavádí novou správní strukturu, aby se zajistilo, že se při využívání a efektivním provádění iniciativy bude přihlížet k názorům MSP. V nově zřízené síti státních zmocněnců pro MSP a na jejich každoročním setkání budou evropské a státní organizace MSP podávat zprávy a hodnotit využívání iniciativy na podporu MSP a budou podporovat výměnu osvědčených postupů, zejména postupů pro vytváření právních předpisů, které jsou pro MSP příznivé, a postupů k předcházení zbytečné regulační zátěži.

    5. Síť státních zmocněnců pro MSP bude mít příležitost uvést své názory na to, v jakých oblastech jsou výjimky nebo zjednodušené režimy nejpotřebnější a jak by měly být formulovány. Zmocněnec EU pro MSP bude spolupracovat se zúčastněnými stranami, které je zastupují, a bude zajišťovat, aby Komise ve svých právních předpisech týkajících se podnikání brala ohled na jejich zájmy.

    6. Budou vytvořeny tematické internetové stránky, jejichž cílem bude vymezit deset právních aktů EU, které představují pro MSP a mikropodniky největší zátěž. Výsledky budou využity k cílenému přezkumu těchto právních předpisů.

    Financování uvedených opatření a iniciativ bude pokryto stávajícími nebo plánovanými programy v souladu se současným víceletým finančním rámcem a s návrhy nového rámce na období 2014 až 2020.

    S cílem snížit právní zátěž MSP a mikropodniků Komise vyzývá členské státy, aby uplatňovaly výše uvedené zásady. Zejména aby:

    - do přípravy právních předpisů zapojily MSP hned od začátku,

    - posunuly zásadu „Zelenou malým a středním podnikům“ o kus dál tím, že ji budou systematicky používat při přípravě vnitrostátních právních předpisů a že ve vhodných konkrétních případech zváží možnost zavedení výjimek a méně přísných požadavků, a

    - při hodnocení dopadu použily test MSP a tento test více zaměřily na mikropodniky.

    Klíčovou roli při kontrole provádění těchto opatření by měl mít státní zmocněnec pro MSP v úzké spolupráci s jejich organizacemi.

    ZÁVěR

    Komise v této zprávě popsala konkrétní opatření na snížení právní zátěže MSP, a zejména mikropodniků. Vyzývá Radu a Evropský parlament , aby popsaný přístup podpořily a v celém procesu spolurozhodování a provádění využívaly hodnoticí tabulku Komise ke sledování výjimek a méně přísných požadavků pro mikropodniky. Komise vyzývá členské státy, aby uplatňovaly zásadu „Zelenou malým a středním podnikům“ a aby usilovaly o úplné a rychlé provedení zásad a opatření použitelných na státní úrovni.

    Příloha 1 – Stávající předpisy, které obsahují výjimky nebo zjednodušené režimy

    Právní předpisy | Výjimka nebo zjednodušený režim |

    1 | Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1370/2007 ze dne 23. října 2007 o veřejných službách v přepravě cestujících po železnici a silnici a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 1191/69 a č. 1107/70 | Při zadávání zakázek MSP, které provozují méně než 23 vozidel, lze zdvojnásobit stropy, při jejichž překročení je nutné zakázku zadat prostřednictvím nabídkového řízení; díky se zjednoduší veřejné výběrové řízení a bude představovat menší zátěž. |

    2 | Směrnice Rady 92/58/EHS ze dne 24. června 1992 o minimálních požadavcích na bezpečnostní nebo zdravotní značky na pracovišti (devátá samostatná směrnice ve smyslu čl. 16 odst. 1 směrnice 89/391/EHS) | Členské státy mohou (s přihlédnutím k typům činnosti nebo velikosti) určit kategorie podniků, které mohou nahradit zcela, částečně nebo dočasně světelné a/nebo zvukové signály stanovené v této směrnici jinými opatřeními zaručujícími stejnou úroveň ochrany. |

    3 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/46/ES ze dne 5. září 2007, kterou se stanoví rámec pro schvalování motorových vozidel a jejich přípojných vozidel, jakož i systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků určených pro tato vozidla | Podniky, které vyrábějí malá množství, mohou příslušný schvalující orgán požádat, aby se na ně vztahovaly méně přísné požadavky (pozn.: připravuje se další výjimka, která by výrobce malých sérií osvobodila od určitých technických požadavků stanovených v právních předpisech o schválení typu motorového vozidla). |

    4 | Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1221/2009 ze dne 25. listopadu 2009 o dobrovolné účasti organizací v systému Společenství pro environmentální řízení podniků a audit (EMAS) | Registrace MSP v systému EMAS nemusí být podmíněna podáváním výročních zpráv. |

    5 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/14/ES ze dne 11. března 2002, kterou se stanoví obecný rámec pro informování zaměstnanců a projednávání se zaměstnanci v Evropském společenství | Směrnice platí pro podniky, které mají alespoň 50 zaměstnanců, a pro zařízení, která mají alespoň 20 zaměstnanců. |

    6 | Směrnice Rady 2010/18/EU ze dne 8. března 2010 , kterou se provádí revidovaná rámcová dohoda o rodičovské dovolené uzavřená mezi organizacemi BUSINESSEUROPE, UEAPME, CEEP a EKOS a zrušuje se směrnice 96/34/ES | Členské státy mohou povolit zvláštní úpravu, která vyhovuje provozním a organizačním potřebám malých podniků. |

    7 | Směrnice Rady 2001/23/ES ze dne 12. března 2001 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se zachování práv zaměstnanců v případě převodů podniků, závodů nebo částí podniků nebo závodů | Členské státy mohou omezit povinnosti na podniky nebo závody, které z hlediska počtu zaměstnanců splňují podmínky pro volbu nebo jmenování kolektivního orgánu zastupujícího zaměstnance. |

    8 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/32/ES ze dne 5. dubna 2006 o energetické účinnosti u konečného uživatele a o energetických službách | Členské státy mohou vyjmout malé distributory energie z povinnosti podpory energetické účinnosti u konečného uživatele a z povinnosti modernějšího měření spotřeby energie a informativního vyúčtování. |

    9 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/8/ES ze dne 11. února 2004 o podpoře kombinované výroby tepla a elektřiny založené na poptávce po užitečném teple na vnitřním trhu s energií | Směrnice dává členským státům možnost zjednodušit vysoce účinným kogeneračním jednotkám malého výkonu přístup do rozvodné sítě. |

    10 | Směrnice Rady 2006/112/ES ze dne 28. listopadu 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty | Členské státy mohou v případě malých podniků používat zjednodušené režimy vyměřování a výběru DPH, například paušální DPH. |

    11 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/66/ES ze dne 6. září 2006 o bateriích a akumulátorech a odpadních bateriích a akumulátorech | Členské státy mohou výrobce, kteří s ohledem na velikost vnitrostátního trhu prodávají velmi nízké objemy baterií a akumulátorů, osvobodit od povinnosti finančně přispívat na zpracování odpadu a recyklaci. |

    12 | Směrnice Rady 97/81/ES ze dne 15. prosince 1997 o Rámcové dohodě o částečném pracovním úvazku uzavřené mezi organizacemi UNICE, CEEP a EKOS | Členské státy mohou úplně nebo částečně osvobodit od podmínek tohoto právního předpisu zaměstnance na částečný úvazek, kteří pracují pouze příležitostně. |

    13 | Nařízení Rady (ES) č. 1224/2009 ze dne 20. listopadu 2009 o zavedení kontrolního režimu Společenství k zajištění dodržování pravidel společné rybářské politiky | Rybářská plavidla kratší 15 metrů jsou osvobozena od povinnosti nainstalovat systém sledování plavidel, protože by to pro ně bylo nepřiměřeně nákladné. |

    14 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 94/25/ES ze dne 16. června 1994 o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se rekreačních plavidel | MSP byla povolena delší přechodná období na přizpůsobení výroby (malých plavidel) novým požadavkům směrnice. |

    15 | Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 ze dne 29. dubna 2004 o hygieně potravin | Potravinářské podniky odpovídají za hygienu potravin. Požaduje se, aby prováděly metodiku HACCP (analýza rizik a kontrola kritických bodů), což je systém pro řízení bezpečnosti potravin. MSP však mohou přizpůsobit některé prvky právního předpisu své situaci (mohou např. snížit frekvenci vlastních kontrol). Prvovýrobci a maloobchodníci mohou nahradit provádění HACCP prováděním odvětvových pokynů pro správnou praxi. |

    16 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES ze dne 13. října 2003 o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů ve Společenství | Právní předpis o systému pro obchodování s povolenkami na emise zahrnuje kapacitní limit, na jehož základě jsou malá zařízení vyloučena ze systému nebo jsou pro ně stanovena rovnocenná opatření a zjednodušené požadavky na sledování a podávání zpráv u zařízení s nízkými emisemi. |

    17 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/71/ES ze dne 4. listopadu 2003 o prospektu, který má být zveřejněn při veřejné nabídce nebo při přijetí cenných papírů k obchodování | U nabídek nižších než 2,5 milionu EUR jsou stanoveny výjimky ohledně prospektu, který má být zveřejněn při veřejné nabídce nebo při přijetí k obchodování. |

    18 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/87/ES ze dne 12. prosince 2006, kterou se stanoví technické požadavky pro plavidla vnitrozemské plavby | Směrnice zahrnuje možnost poskytnout výjimky plavidlům, které se pohybují pouze ve vodách jednoho členského státu. Tyto výjimky lze použít v případě zařízení provozovaného na splavných vodních cestách, které nejsou vnitrozemskými vodními cestami a propojeny s vodními cestami jiných členských států, nebo na plavidla s nosností nepřesahující 350 tun. |

    19 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/59/ES ze dne 27. listopadu 2000 o přístavních zařízeních pro příjem lodního odpadu a zbytků lodního nákladu | V současné době existují výjimky pro lodě, které provozují dopravu s pravidelnými zastávkami v přístavech. |

    20 | Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 443/2009 ze dne 23. dubna 2009, kterým se stanoví výkonnostní emisní normy pro nové osobní automobily v rámci integrovaného přístupu Společenství ke snižování emisí CO2 z lehkých užitkových vozidel | Malí a specializovaní výrobci mohou požádat o nižší cíle. |

    21 | Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 510/2011 ze dne 11. května 2011, kterým se stanoví výkonnostní emisní normy pro nová lehká užitková vozidla v rámci integrovaného přístupu Unie ke snižování emisí CO2 z lehkých vozidel Text s významem pro EHP | Malí a specializovaní výrobci mohou požádat o nižší cíle. |

    Příloha 2 – Další možné výjimky nebo zjednodušené režimy[7]

    Právní předpisy | Výjimka nebo zjednodušený režim |

    1 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 95/46/ES ze dne 24. října 1995 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů | V současné sobě mají subjekty, které nakládají s osobními údaji (např. veřejné orgány, podniky), povinnost hlásit zpracování údajů vnitrostátním orgánům na ochranu údajů, jestliže neexistují důvody k vynětí z této povinnosti. Směrnice ponechává členským státům značnou volnost při rozhodování o výjimkách z této povinnosti. Situace se proto v jednotlivých členských státech značně liší. V rámci připravovaného balíčku reforem se posoudí, jak by bylo možné právní prostředí účinně zjednodušit, například větší harmonizací a návrhem na zrušení ohlašovací povinnosti ve všech případech, v nichž při zpracování údajů nevzniká vysoké riziko. |

    2 | Směrnice Rady 89/391/EHS ze dne 12. června 1989 o zavádění opatření pro zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců při práci | Po konzultacích se sociálními partnery a po vyhodnocení dopadu současných povinností by se mohla u mikropodniků, které se zabývají činnostmi s nízkou úrovní rizika, zvážit možnost náhrady systematické dokumentace hodnocení rizik přiměřeným přístupem založeným na riziku. |

    3 | Změna směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/37/ES ze dne 29. dubna 2004 o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí karcinogenům nebo mutagenům při práci | Změny směrnice by se mělo využít k zavedení rizikově orientovaného přístupu, který by snížil zátěž MSP v souladu s celkovým přístupem v celé oblasti zdraví a bezpečnosti při práci. |

    4 | Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví z hlediska ergonomie na pracovišti, zejména s cílem předcházet poruchám pohybového ústrojí v důsledku výkonu povolání a podmínek zobrazování na obrazovce a o zrušení směrnice Rady 90/269/EHS a směrnice Rady 90/270/EHS | Mělo by se uvažovat o zavedení rizikově orientovaného přístupu, který by snížil zátěž MSP v souladu s celkovým přístupem v celé oblasti zdraví a bezpečnosti při práci. |

    5 | Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o podmínkách vstupu a pobytu státních příslušníků třetích zemí za účelem sezónního zaměstnání | Mikropodniky a případně i MSP by mohly být osvobozeny od požadavků, které se týkají sezónních pracovníků, aby drobní zemědělci mohli opět zaměstnávat sezónní zaměstnance jako dříve, za méně přísných podmínek. |

    6 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 96/71/ES ze dne 16. prosince 1996 o vysílání pracovníků v rámci poskytování služeb | Při přípravě prováděcích pokynů k této směrnici Komise zváží, zda by bylo možno pro malé podniky zavést jednodušší režim. |

    7 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/45/ES ze dne 6. května 2009 o bezpečnostních pravidlech a normách pro osobní lodě | Při přezkumu této směrnice by se mohla rovněž přepracovat některá příliš rozsáhlá ustanovení, která neberou v úvahu malá plavidla. |

    8 | Směrnice Rady 92/29/EHS ze dne 31. března 1992 o minimálních bezpečnostních a zdravotních předpisech pro zlepšení lékařské péče na palubách plavidel | Plavidla musí být vybavena minimálním lékařským vybavením a zdravotnickým materiálem. Při určitém počtu zaměstnanců musí být na palubě lékař. Komise při přezkumu této směrnice zváží výhody a nevýhody vyplývající pro malá plavidla z navržení vyššího počtu zaměstnanců rozhodujícího o přítomnosti lékaře. |

    9 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/44/ES ze dne 25. června 2002 o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví před expozicí zaměstnanců rizikům spojeným s fyzikálními činiteli (vibracemi) | Komise v souvislosti s plánovaným hodnocením této směrnice a jako součást procesu vyzve k předložení komentářů o dopadu směrnice na MSP. |

    10 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/96/ES ze dne 27. ledna 2003 o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ) | Pokud by přepracování tohoto právního předpisu zahrnulo novou povinnost zpětného odběru pro velmi malá OEEZ u distributorů, jak navrhuje Evropský parlament, mohly by být obchody s velmi malou plochou osvobozeny od povinnosti zpětného odběru. |

    11 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/98/ES ze dne 19. listopadu 2008 o odpadech | MSP, jejichž činnost při zpracování odpadu představuje malé riziko, by měly podléhat zjednodušené registraci. Za tímto účelem by vnitrostátní orgány měly plně využít poslední odstavec článku 26 této směrnice, jenž umožňuje pro postup registrace využít existující záznamy vedené příslušným orgánem. Bylo by to možné v případě MSP, jejichž činnost představuje pro životní prostředí a lidské zdraví minimální riziko. |

    12 | Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/24/ES ze dne 15. března 2006 o uchovávání údajů vytvářených nebo zpracovávaných v souvislosti s poskytováním veřejně dostupných služeb elektronických komunikací nebo veřejných komunikačních sítí | U příležitosti připravovaného přezkumu této směrnice by bylo možné zvážit, na jaké společnosti by se měla vztahovat povinnost uchovávání údajů. Jedním z kritérií by mohla být velikost společnosti. |

    13 | Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o veřejných zakázkách | Plánovaný přezkum pravidel zadávání veřejných zakázek uvedených ve směrnicích 2004/17/ES a 2004/18/ES by mohl stanovit méně přísné požadavky pro předkládání osvědčení a jiných dokladů pro účely účasti ve výběrových řízeních. Zejména jde o to, že by bylo možné osvědčení a jiné doklady nahradit prohlášeními (vlastními osvědčeními). |

    [1] Malé a střední podniky jsou vymezeny jako podniky, které mají méně než 250 zaměstnanců nebo obrat nepřesahující 50 milionů EUR nebo celkovou rozvahu nepřesahující 43 milionů EUR. Mikropodniky představují nejmenší kategorii MSP, mají méně než deset zaměstnanců a jejich obrat nebo rozvaha nepřesahují 2 miliony EUR.

    [2] V průměru lze konstatovat, že tam, kde velká společnost vynaloží na dodržování předpisů jedno euro na zaměstnance, bude muset středně velká společnost vynaložit zhruba čtyři a malý podnik až deset eur (zpráva expertní skupiny Modely pro snížení neúměrné regulační zátěže malých a středních podniků, květen 2007. )

    [3] Přezkum iniciativy „Small Business Act“ pro Evropu, sdělení Komise – KOM(2011) 78 (23. února 2011).

    [4] Akt o jednotném trhu – Dvanáct nástrojů k podnícení hospodářského růstu a posílení důvěry „Společně pro nový růst“, sdělení Komise – KOM(2011) 206 (13. dubna 2011).

    [5] Evropský fond pro regionální rozvoj (EFRR), Fond soudržnosti (FS), Evropský sociální fond (ESF), Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EZFRV) a Evropský námořní a rybářský fond (EMFF).

    [6] Inteligentní regulace v Evropské unii, sdělení Komise – KOM(2010) 543 (8. října 2010).

    [7] Návrhy nových nebo změněných nařízení EU procházejí konzultací a hodnoceními dopadu, která přispívají ke konečnému rozhodnutí o přijatém přístupu.

    Top