Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0441

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o celkovém fungování úředních kontrol bezpečnosti potravin, zdraví zvířat a dobrých životních podmínek zvířat a zdraví rostlin ve členských státech

/* COM (2010) 0441 final */

52010DC0441

/* COM (2010) 0441 final */ ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o celkovém fungování úředních kontrol bezpečnosti potravin, zdraví zvířat a dobrých životních podmínek zvířat a zdraví rostlin ve členských státech


[pic] | EVROPSKÁ KOMISE |

V Bruselu dne 25.8.2010

KOM(2010) 441 v konečném znění

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

o celkovém fungování úředních kontrol bezpečnosti potravin, zdraví zvířat a dobrých životních podmínek zvířat a zdraví rostlin ve členských státech

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

o celkovém fungování úředních kontrol bezpečnosti potravin, zdraví zvířat a dobrých životních podmínek zvířat a zdraví rostlin ve členských státech

1. Souvislosti

Ustanovení čl. 44 odst. 1 nařízení (ES) č. 882/2004[1] („nařízení o kontrolách krmiv a potravin“) od členských států vyžaduje, aby Komisi každý roky předkládaly zprávu o provádění víceletých vnitrostátních plánů kontrol zřízených v souladu s článkem 41 uvedeného nařízení. Nařízení vyžaduje, aby zpráva obsahovala:

a) podrobnosti o změnách jejich víceletých vnitrostátních plánů kontrol, aby byly zohledněny mimo jiné faktory jako změny právních předpisů, výskyt nových rizikových struktur, nové vědecké poznatky a výsledky minulých kontrol;

b) výsledky kontrol a auditů provedených v předchozím roce podle vnitrostátního plánu kontrol;

c) druh a počet případů nedodržení zjištěných při kontrolách;

d) opatření k zajištění účinného provádění vnitrostátního plánu kontrol, včetně donucovacích opatření a jejich výsledků.

V této souvislosti by rovněž měla být zmíněna doplňující ustanovení obsažená v článku 7 nařízení (ES) č. 882/2004, podle nichž je třeba, aby členské státy zaručily vysokou úroveň průhlednosti svých kontrolních činností.

Ustanovení čl. 44 odst. 4 a 6 uvedeného nařízení vyžaduje, aby Komise vypracovala a předložila Evropskému parlamentu a Radě výroční zprávu o celkovém fungování kontrol v členských státech, a to s ohledem na:

a) výroční zprávy předkládané členskými státy,

b) audity a inspekce, které EU provádí v členských státech, a

c) jiné příslušné informace.

V této zprávě se podle potřeby uvedou doporučení ohledně možných zlepšení systémů úředních kontrol a auditů v členských státech, zvláštních kontrolních opatření pro odvětví nebo činností nebo koordinovaných plánů zaměřených na řešení otázek zvláštního významu.

Hlavním účelem výroční zprávy Komise je poskytnout přehled o tom, jak příslušné orgány ve členských státech provádějí úřední kontroly, aby ověřily, zda jsou dodržovány potravinářské právní předpisy (v nejširším smyslu, nejen včetně bezpečnosti potravin a krmiv, ale také zdraví a dobrých životních podmínek zvířat a – do určité míry – zdraví rostlin). Komise se domnívá, že takováto zpráva by tudíž měla obsahovat také některé základní ukazatele týkající se kontrolních činností, které členské státy provádějí v různých dotčených oblastech potravinového řetězce, a jejich výstupu a výsledků.

V této první zprávě je pozornost věnována těmto cílům:

- poskytnout první přehled údajů a informací o úředních kontrolách, které jsou Komisi v současné době k dispozici, včetně analýzy takovýchto údajů a informací vyplývajících z prvního souboru výročních zpráv, které členské státy předaly v souladu s čl. 44 odst. 1 Komisi;

- formulovat některé počáteční závěry, jak zlepšit současný systém podávání zpráv členskými státy.

Komise hodlá s členskými státy diskutovat o otázkách, na něž tato zpráva poukazuje, a konkrétně o tom, jak lze zracionalizovat a zefektivnit shromažďování a zpracování údajů o úředních kontrolách. Komise má rovněž v úmyslu společně s členskými státy přezkoumat stav provádění článku 7 nařízení (ES) č. 882/2004, jenž stanoví, že je při kontrolních činnostech nutno dosahovat vysoké úrovně průhlednosti. Při těchto diskusích je třeba zvážit, jak by racionalizace a zefektivnění výročních zpráv mohly členským státům pomoci zaručit vysokou úroveň průhlednosti jejich úředních kontrolních činností, jak požaduje článek 7.

2. Výroční zprávy členských států

Nařízení o kontrolách krmiv a potravin nabylo účinku dne 1. ledna 2006. Od členských států požadovalo, aby předložily první výroční zprávu o svých kontrolních činnostech za rok 2007. Lhůta pro předložení zpráv byla stanovena na 1. července 2008. Zprávy byly obdrženy od všech členských států kromě jednoho.

Komise obdržela zprávy ve druhé polovině roku 2008 a na počátku roku 2009. Každá zpráva byla posouzena podle šesti hlavních okruhů, které se v podstatě řídí doporučenou strukturou zpráv vymezenou v (nezávazných) pokynech Komise stanovených v rozhodnutí Komise 2008/654/ES[2]:

( Výsledky kontrol

( Analýza případů nedodržení

( Opatření v případě nedodržení

( Vnitrostátní systém auditů

( Opatření přijatá s cílem zlepšit výkonnost kontrolních orgánů

( Opatření přijatá s cílem zlepšit výkonnost provozovatelů potravinářských podniků

Komise uznává, že členské státy vyvinuly při přípravě prvních výročních zpráv podle uvedeného nařízení značné úsilí. Celkově výroční zprávy obsahovaly informace, které nařízení požaduje. Poskytnuté informace se však značně lišily povahou, podrobností a kvalitou. Kromě toho se jednalo o vůbec první zprávy předložené členskými státy podle ustanovení článku 44. Z toho důvodu je přínos, který by tyto informace mohly mít pro tuto první zprávu Komise o celkovém fungování úředních kontrol, omezený. Tuto situaci je třeba vnímat také s ohledem na informace, které již byly získány buď při kontrolách prováděných EU podle článku 45 nařízení (ES) č. 882/2004, nebo z jiných příslušných zdrojů informací, které má Komise k dispozici, např. z odvětvových zpráv předkládaných členskými státy podle jiných ustanovení právních předpisů EU.

Níže je uvedeno shrnutí hlavních výsledků analýzy obdržených zpráv, kterou Komise provedla. Výroční zprávy většiny členských států byly kompilacemi zpráv a/nebo odkazů na zprávy, které vypracovaly různé vnitrostátní orgány odpovědné za potraviny rostlinného původu, potraviny živočišného původu, krmiva, zdraví zvířat, dobré životní podmínky zvířat a zdraví rostlin, třebaže se vždy neřídily celkovým přístupem vytyčeným v pokynech Komise. Kvalita poskytnutých informací se značně různila podle toho, který kontrolní orgán za ně odpovídal. Shrnutí rovněž zdůrazňuje, kde lze provést zlepšení, aby byly zohledněny pokyny Komise, a proto je třeba o něm uvažovat v těchto souvislostech.

Výsledky kontrol

Ve většině zpráv byly uvedeny údaje o počtu a typu inspekcí, vzorcích a provedených analýzách, ačkoli úroveň podrobnosti, koncentrace a celkové kvality se značně lišila. Obvykle byly uváděny informace o kontrolách rozdělené podle odvětví, fáze výroby nebo rizik/chorob, ale jejich podrobnost se různila a lišily se také tím, jakou strukturu měly údaje a jak byly prezentovány.

Analýza případů nedodržení

Informace o typu a počtu zjištěných případů nedodržení zpravidla chyběly nebo byly neúplné.

Opatření v případě nedodržení

Do jaké míry jsou donucovací opatření v průběhu času účinná, závisí na rozsahu a důslednosti nápravných opatření a donucovacích nástrojů použitých k řešení případů nedodržení – jaká upozornění/doporučení jsou vydána, jaké pokuty uloženy, jaké podniky bylo nařízeno uzavřít/jaká byla nařízena omezení pohybu/jaké potraviny nebo krmiva bylo nařízeno zničit a jaká soudní řízení byla zahájena. Celkově lze konstatovat, že informace v této části byly omezené a pokud vůbec byly poskytnuty, jejich rozsah a podrobnost se u různých členských států lišily.

Vnitrostátní systémy auditů

Ustanovení čl. 4 odst. 6 nařízení ukládá orgánům členských států důležitou povinnost provádět vlastní audity, aby zajistily plnění požadavků nařízení. V září 2006 vydala Komise pokyny, v nichž doporučuje, jak by měly být organizovány vnitrostátní systémy auditu (rozhodnutí Komise 2006/677/ES[3]). Nařízení stanoví, že by výroční zprávy členských států měly obsahovat informace o výsledcích těchto auditů provedených v předchozím roce. Až na několik výjimek byly podrobné údaje poskytnuté za tímto účelem neúplné. Je však třeba uznat, že mnoho členských států bylo v době, kdy připravovaly zprávy za rok 2007, teprve v raných fázích tvorby systémů auditu.

Opatření přijatá s cílem zlepšit výkonnost kontrolních orgánů

V této části byly členské státy vyzvány, aby podaly zprávu o opatřeních, která přijaly v roce 2007 s cílem zlepšit výkonnost samotných kontrolních orgánů. Kromě informací o školeních a rutinních postupech poskytly členské státy v této části až na určité výjimky obecně málo důležitých informací.

Opatření přijatá s cílem zlepšit výkonnost provozovatelů potravinářských podniků

Členské státy byly požádány, aby v této části uvedly informace o tom, jaká opatření byla přijata s cílem zlepšit výkonnost různých subjektů v potravinovém řetězci, a to prostřednictvím propagace, poradenství, školení atd. Ve skutečnosti bylo v této části poskytnuto jen velmi málo informací a i tyto poskytnuté informace se u různých členských států lišily podrobností a obsahem.

3. Audity a inspekce prováděné Komisí v členských státech a následná opatření Komise

Potravinový a veterinární úřad (FVO) generálního ředitelství pro zdraví a spotřebitele provádí audity a inspekce, aby ověřil, že jsou dodržovány právní předpisy týkající se krmiv a potravin, zdraví a dobrých životních podmínek zvířat a zdraví rostlin a že jsou vnitrostátní úřední kontroly v těchto oblastech prováděny v souladu s právními předpisy EU.

Každý roky je sestaven program inspekcí úřadu FVO, v němž jsou určeny prioritní oblasti a země, které mají být podrobeny inspekci. Tyto programy jsou zveřejňovány na internetových stránkách generálního ředitele pro zdraví a spotřebitele[4]. Aby bylo zaručeno, že je program neustále aktuální a náležitý, je každé pololetí podroben přezkumu. Může se stát, že je nutné naplánovat nové inspekce, například v reakci na nově vznikající rizika jako ohniska chorob. Tyto nové inspekce se odrážejí ve změnách programu inspekcí.

Zjištění vyplývající z jednotlivých auditů a inspekcí jsou zaznamenána ve zprávě společně se závěry a doporučeními, jak zjištěné nedostatky odstranit. Příslušným orgánům země, v níž byla provedena návštěva, je umožněno podat ke zprávě ve fázi přípravy připomínky. Úřad FVO uděluje těmto orgánům doporučení, jak se s nedostatky zjištěnými během inspekcí vypořádat. Orgány jsou následně požádány, aby předložily „akční plán“, v němž popíší, jak s doporučeními naložily nebo hodlají naložit. Komise následně akční plán vyhodnotí a systematicky sleduje provádění opatření prostřednictvím řady navazujících činností: obecných následných misí, při nichž se scházejí úřad FVO a orgány členského státu, aby přezkoumaly pokrok při provádění doporučení, která byla tomuto členskému státu udělena; následných inspekcí nebo auditů na místě v dotčené oblasti; žádostí o písemné zprávy; a dvoustranných setkání na vysoké úrovni v případě zastřešujících nebo trvalých problémů.

Pokud to okolnosti vyžadují, může Komise přijmout právní opatření. To může mít dvě podoby: mimořádná nebo ochranná opatření založená na odpovídajícím právním základě[5] nebo řízení o nesplnění povinnosti. Pokud jsou při inspekci zjištěny bezprostřední hrozby pro zdraví lidí, zvířat nebo rostlin, může Komise přijmout mimořádná nebo ochranná opatření. Ta mohou zahrnovat právní opatření, která mají zabránit obchodu s krmivy, potravinami, zvířaty nebo rostlinami nebo výrobky z nich nebo jejich dovozu. Pokud navíc příslušný orgán neprovede uspokojivé nápravné opatření, může Komise doporučit, aby bylo proti tomuto členskému státu zahájeno řízení o nesplnění povinnosti.

Tímto způsobem Komise sleduje a na místě v členských státech ověřuje, zda jsou dodržovány právní předpisy v oblasti krmiv a potravin, zdraví a dobrých životních podmínek zvířat a zdraví rostlin, a je-li to vhodné, přijímá opatření na ochranu zdraví lidí, zvířat a rostlin před různými riziky a/nebo aby zaručila, že jsou uvedené právní předpisy dodržovány. Kromě toho zveřejňuje zprávy o inspekcích a akční plány členských států, jakož i pravidelně aktualizované profily jednotlivých zemí, a tím zúčastněným subjektům a občanům věcně popisuje, jak kontrolní orgány v každém členském státě plní svoji povinnost zaručit a v nezbytných případech vynutit správné provádění právních předpisů v této oblasti.

Jak požaduje čl. 45 odst. 4 nařízení o kontrolách krmiv a potravin, je vypracována a zveřejněna výroční zpráva o těchto činnostech. Tato zpráva poměrně podrobně popisuje celkové výsledky takovýchto auditů a inspekcí za dotčený rok. Zprávy za roky 2007 a 2008 byly předloženy Parlamentu a Radě a již byly zveřejněny. Jsou k dispozici na internetových stránkách Europa[6]. V těchto zprávách jsou popsány hlavní problémy zjištěné při auditech a inspekcích, které byly provedeny v průběhu dotčeného roku, a opatření přijatá v reakci na tyto problémy. Kromě toho připravuje úřad FVO další zprávy, např. zprávu s obecným přehledem, které shrnují výsledky řady inspekcí v řadě států zaměřených na tutéž problematiku.

Zejména co se roku 2007 týče (roku, jehož se týkají zprávy členských států uvedené výše v odstavci 2), úřad FVO naplánoval 260 inspekcí. Z toho bylo 209 inspekcí dokončeno, 63 bylo z programu z různých důvodů odstraněno a přibylo 43 nových. Celkový počet dokončených inspekcí byl tudíž 252, z toho 159 se uskutečnilo v členských státech, 12 v kandidátských zemích[7] a 81 ve třetích zemích[8]. Inspekce úřadu FVO se může zaměřit na řadu různých a překrývajících se cílů. Každý cíl je zařazen do jedné ze čtyř širších oblastí: bezpečnost potravin, zdraví zvířat, dobré životní podmínky zvířat, nebo zdraví rostlin. Na tomto základě se 70 % inspekčních cílů v roce 2007 týkalo bezpečnosti potravin. Podle přístupu, že bezpečnost potravin musí být zajištěna od zemědělské produkce až po spotřebu, se však řada inspekcí bezpečnosti potravin soustředí také na některé aspekty zdraví a dobrých životních podmínek zvířat. Úplný seznam všech zemí, v nichž se roce 2007 konaly inspekce, a předměty těchto inspekcí jsou uvedeny v příloze 2 zprávy za rok 2007.

Zjištění a doporučení vyplývající z inspekcí a auditů provedených v roce 2007 jsou z větší části takové povahy, díky které bylo možné se s nimi vypořádat během výše popsaného navazujícího procesu. Při žádném auditu ani inspekci ve členských státech nebyla zjištěna žádná bezprostřední hrozba pro zdraví spotřebitelů, zvířat nebo rostlin, která by Komisi přiměla přijmout mimořádná či ochranná opatření. Jelikož je však každodenní provádění příslušných právních předpisů věcí příslušných orgánů členských států, jsou nápravná opatření v naprosté většině případů přijímána na jejich úrovni. Čtyři inspekce se soustředily na opatření navazující na závažnější nedostatky při kontrolách, které se týkaly probíhajících řízení o nesplnění povinnosti vedených proti členským státům.

Podrobnosti o zjištěních a opatřeních za rok 2007 je možné nalézt v samotné zprávě, kterou lze stáhnout na internetových stránkách Europa[9].

Úřad FVO v roce 2007 zahájil řadu „obecných auditů“, jak stanoví článek 45 nařízení o úředních kontrolách krmiv a potravin. Tato řada se vztahuje na všechny členské státy a bude dokončena v roce 2011. Účelem obecných auditů je ověřit, že úřední kontroly obecně probíhají v souladu s právními předpisy EU a s víceletými vnitrostátními plány kontrol (VVPK)[10]. Po dokončení této řady auditů získá Komise přibližný přehled o celkovém provádění úředních kontrol v členských státech.

4. Další zdroje informací o kontrolách v členských státech

K tomu, aby Komise získala informace a údaje o fungování vnitrostátních systémů kontrol v členských státech, jsou používány i jiné prostředky.

Podávání zpráv o jednotlivých odvětvích

Jak se postupem let rozrůstal soubor právních předpisů EU v oblasti bezpečnosti potravin, zdraví a dobrých životních podmínek zvířat a zdraví rostlin, zvyšovaly se také požadavky, aby členské státy předkládaly pravidelné zprávy o provádění těchto právních předpisů. Tyto zprávy obsahují rozsáhlé, někdy podrobné informace o tom, jak fungují kontrolní systémy členských států, a o výsledcích těchto kontrol. Rovněž jsou zdrojem informací, které jsou Komisi užitečné při hodnocení dopadu stávajících právních předpisů nebo při úvahách o tom, zda a jak by měly být tyto právní předpisy aktualizovány či pozměněny.

Tvorba základních údajů a příprava zpráv, které mají různé formáty a v jednotlivých odvětvích jsou předkládány v různých odstupech, představuje pro vnitrostátní orgány členských států výraznou zátěž. Od Komise se rovněž požaduje, aby vyčlenila značné zdroje na překlad a analýzu těchto zpráv.

Na základě těchto vnitrostátních zpráv Komise následně sestaví a zpřístupní řadu odvětvových zpráv, které popisují stav provádění určitých aspektů právních předpisů EU, jež se vztahují na potravinový řetězec a v některých případech obsahují zvláštní údaje o úředních kontrolách v dotčených oblastech a jejich výsledcích.

Mezi nejdůležitější patří zprávy o: sledování a zkouškách přežvýkavců na přítomnost přenosné spongiformní encefalopatie (TSE), souhrnné zprávy o vývojových tendencích a zdrojích zoonóz, původců zoonóz a ohnisek chorob vyvolaných původcem v potravinách v Evropské unii (svěřené Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, EFSA) a výroční zpráva o sledování reziduí pesticidů v celé EU.

Seznam zveřejněných zpráv je uveden v příloze této zprávy.

Podávání zpráv na zasedání Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat

Členské státy také pravidelně předkládají zprávy o fungování kontrol na zasedáních Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat. Může jít buď o rutinní zprávy o výskytu a tlumení chorob vyvolaných původcem v potravinách, chorob zvířat nebo chorob rostlin, nebo o zprávy týkající se nedávných vzniků ohnisek a mimořádných opatření, která byla v reakci na ně přijata. Tyto zprávy jsou pro Komisi dalším důležitým zdrojem informací a umožňují jí posoudit, jak fungují kontroly v členských státech. V posledních letech Komise začala tyto prezentace zveřejňovat na internetových stránkách Komise společně se zápisy z příslušných zasedání.

U určitých oblastí Komise rovněž připravuje sbírku takovýchto zpráv, které obdržela od členských států, a zpřístupňuje je prostřednictvím jednání stálého výboru[11].

Systémy včasné výměny informací a jiné nástroje pro podávání zpráv

Stávající systém včasné výměny informací pro potraviny a krmiva (RASFF), systém oznamování nákaz zvířat (ADNS) a ohnisek chorob rostlin (Europhyt) jsou důležitými nástroji pro řízení včasné reakce na mimořádné události a nově vznikající rizika a slouží jako zdroje informací o struktuře rizik a chorob a jejich vývoji v potravinovém řetězci. Údaje z nich mohou být důležitým ukazatelem nedostatků při dodržování zavedených bezpečnostních norem. Podrobné výsledky z těchto systémů včasné výměny informací o bezpečnosti potravin a chorobách zvířat jsou každoročně shrnuty ve výročních zprávách o systémech RASFF[12] a ADNS[13], které jsou zveřejňovány na internetových stránkách Komise. Od roku 2010 hodlá Komise připravovat obdobné zprávy o fungování systému Europhyt, což je nástroj pro oznamování ohnisek chorob rostlin. Dalším důležitým zdrojem informací, a to nejen o objemu pohybů komodit, ale také o provedených úředních veterinárních kontrolách, je systém TRACES, který umožňuje, aby si Komise a členské státy vyměňovaly informace o kontrolách zvířat a produktů živočišného původu (z domácí produkce nebo dovezené ze třetích zemí).

5. Závěr

Komise posuzuje účinnost kontrolních systémů členských států na základě informací a údajů, které obdržela od členských států všemi výše popsanými způsoby. Komise má za to, že členské státy celkově odpovídajícím způsobem řeší slabé stránky kontrol, které byly zjištěny při inspekcích úřadu FVO nebo na něž zejména poukazují individuální stížnosti. V případech, kdy tomu tak není, Komise přijala všechna opatření, která má k dispozici, aby si vynutila dodržování požadavků právních předpisů EU, a v nezbytných případech zahájila řízení o nesplnění povinnosti. Shrnutí stížností, které Komise obdržela a šetřila v oblastech právních předpisů týkajících se potravinového řetězce, je k dispozici ve výroční zprávě Komise o uplatňování právních předpisů EU[14].

Tento přezkum různých zdrojů informací o fungování kontrol ve členských státech, které Komise obdržela, však naznačuje, že existuje řada oblastí, v nichž je možné zlepšit shromažďování, přenos a analýzu informací o provádění právních předpisů týkajících se potravinového řetězce a zejména o úředních kontrolách a zjednodušit tvorbu a zpracování údajů a zefektivnit prezentaci údajů a zvýšit jejich význam. Díky možnosti získat snadněji přístupné a srovnatelné údaje mohou vnitrostátní orgány i Komise fungovat účinněji a občané EU mají zároveň plnou záruku, že jsou kontrolní systémy komplexní, stabilní a účinné.

Komise proto hodlá v těsné spolupráci s členskými státy přezkoumat řadu opatření, aby zefektivnila a zvýšila ucelenost způsobu, jímž jsou shromažďovány, analyzovány a prezentovány informace o kontrolách na úrovni EU, a zejména zjistila:

1. jak lze zjednodušit a zefektivnit požadavky na podávání zpráv, které stávající právní předpisy EU v současnosti kladou na členské státy, a to mimo jiné zabráněním zdvojování a shromažďování nadbytečných informací a pomocí normalizovaných šablon pro množstevní údaje, které by mohly výrazně snížit požadavky na překlad z různých úředních jazyků;

2. jak by bylo možné použitím internetu v plném rozsahu využít značný potenciál pro elektronický přenos a analýzu údajů, aby bylo dosaženo zjednodušení a normalizace a snížena zátěž spočívající ve tvorbě, shromažďování a přenosu údajů o kontrolách, přičemž by byl využit odpovídající vstup a pomoc od Eurostatu;

3. jak může zjednodušení a normalizace požadavků na podávání zpráv pomoci členským státům splnit závazky stanovené v článku 7 nařízení o kontrolách potravin a krmiv, který od nich vyžaduje, aby dbaly na to, aby vykonávaly své činnosti s „vysokou mírou průhlednosti“, a konkrétněji na to, aby byly veřejnosti zpřístupněny informace o kontrolních činnostech příslušných orgánů a o jejich účinnosti.

PŘÍLOHA

SEZNAM ZVEŘEJNĚNÝCH ODVĚTVOVÝCH ZPRÁV KOMISE O PROVÁDĚNÍ PRÁVNÍCH PŘEDPISŮ EU V OBLASTI BEZPEČNOSTI POTRAVIN, ZDRAVÍ ZVÍŘAT, DOBRÝCH ŽIVOTNÍCH PODMÍNEK ZVÍŘAT A ZDRAVÍ ROSTLIN

Zpráva | Právní základ | Publikace |

Výroční zpráva o sledování a zkouškách přežvýkavců na přítomnost přenosné spongiformní encefalopatie (TSE) v EU | Ustanovení čl. 6 odst. 4 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 999/2001 ze dne 22. května 2001 o stanovení pravidel pro prevenci, tlumení a eradikaci některých přenosných spongiformních encefalopatií | http://ec.europa.eu/food/food/biosafety/tse_bse/monitoring_annual_reports_en.htm |

Souhrnná zpráva EU o vývojových tendencích a zdrojích zoonóz, původců zoonóz a ohnisek chorob vyvolaných původcem v potravinách Evropské unii | Ustanovení čl. 9 odst. 2 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/99/ES ze dne 17. listopadu 2003 o sledování zoonóz a jejich původců, o změně rozhodnutí Rady 90/424/EHS a o zrušení směrnice Rady 92/117/EHS (Svěřena úřadu EFSA, vypracována úřadem EFSA ve spolupráci s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemoc, ECDC.) | http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/zoonoses100128.htm |

Výroční zpráva o systému včasné výměny informací pro potraviny a krmiva (RASFF) | Článek 50 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin | http://ec.europa.eu/food/food/rapidalert/rasff_publications_en.htm |

Výroční zpráva o sledování reziduí pesticidů v celé EU | Článek 32 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 396/2005 ze dne 23. února 2005 o maximálních limitech reziduí pesticidů v potravinách a krmivech rostlinného a živočišného původu a na jejich povrchu a o změně směrnice Rady 91/414/EHS (Svěřena úřadu EFSA.) | http://ec.europa.eu/food/fvo/specialreports/pesticides_index_en.htm http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/EFSA_2007_Annual_Report_Pesticide%20Residue_en.pdf |

Výroční zpráva o ozařování potravin | Ustanovení čl. 7 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 1999/2/ES ze dne 22. února 1999 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se potravin a složek potravin ošetřovaných ionizujícím zářením | http://ec.europa.eu/food/food/biosafety/irradiation/index_en.htm // |

Pracovní dokument útvarů Komise o provádění vnitrostátních plánů sledování reziduí ve členských státech | Článek 8 směrnice Rady 96/23/ES ze dne 29. dubna 1996 o kontrolních opatřeních u některých látek a jejich reziduí v živých zvířatech a živočišných produktech a o zrušení směrnic 85/358/EHS a 86/469/EHS a rozhodnutí 89/187/EHS a 91/664/EHS | http://ec.europa.eu/food/food/chemicalsafety/residues/control_en.htm |

Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o provádění článku 9 směrnice Rady 89/398/EHS o sbližování právních předpisů členských států týkajících se potravin určených pro zvláštní výživu | Článek 9 směrnice Rady 89/398/EHS ze dne 3. května 1989 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se potravin určených pro zvláštní výživu | http://ec.europa.eu/food/food/labellingnutrition/nutritional/foodstuff_particular_nutri_uses_en.htm |

Shrnutí provedené Komisí, které se týká čtvrtletních zpráv členských států o provádění programu pro influenzu ptáků u drůbeže a volně žijících ptáků, včetně všech pozitivních a negativních výsledků sérologických i virologických laboratorních vyšetření získaných v průběhu dozoru | Ustanovení čl. 19 odst. 1 písm. d) rozhodnutí Komise 2006/875/ES a čl. 9 odst. 1 písm. d) rozhodnutí Komise 2006/876/ES, kterými se schvalují programy eradikace a sledování chorob zvířat a některých přenosných spongiformních encefalopatií (TSE) a programy prevence zoonóz, předložené členskými státy a Bulharskem a Rumunskem pro rok 2007 | Pro drůbež: http://ec.europa.eu/food/animal/diseases/controlmeasures/avian/res_surv_wb_annual_07_en.pdf Pro volně žijící ptáky: http://ec.europa.eu/food/animal/diseases/controlmeasures/avian/res_ai_surv_wildbirds_2007_en.pdf |

Výroční zpráva o výsledcích provádění programu dozoru nad influenzou ptáků u drůbeže a volně žijících ptáků (Shrnutí výročních zpráv členských států o výsledcích dozoru nad influenzou ptáků u drůbeže a volně žijících ptáků, připravené Komisí a referenční laboratoří EU pro influenzu ptáků.) | Ustanovení čl. 19 odst. 1 písm. f) rozhodnutí Komise 2006/875/ES a čl. 9 odst. 1 písm. f) rozhodnutí Komise 2006/876/ES, kterými se schvalují programy eradikace a sledování chorob zvířat a některých přenosných spongiformních encefalopatií (TSE) a programy prevence zoonóz, předložené členskými státy a Bulharskem a Rumunskem pro rok 2007 | Pro drůbež: http://ec.europa.eu/food/animal/diseases/controlmeasures/avian/res_surv_wb_annual_07_en.pdf Pro volně žijící ptáky: http://ec.europa.eu/food/animal/diseases/controlmeasures/avian/res_ai_surv_wildbirds_2007_en.pdf |

Zprávy ze zasedání odborných podskupin (brucelóza skotu, brucelóza ovcí a koz, tuberkulóza skotu, vzteklina) pracovní skupiny pro sledování eradikace nákaz v členských státech | Pracovní skupina byla vytvořena v roce 2000 jakožto akce plánovaná v bílé knize Komise o bezpečnosti potravin. | http://ec.europa.eu/food/animal/diseases/eradication/taskforce_en.htm |

Výroční shrnutí podání členských států o dovozech produktů živočišného původu pro osobní spotřebu, které shrnuje příslušné informace o opatřeních, která byla přijata s cílem propagovat a vynucovat pravidla stanovená v uvedeném nařízení, a výsledcích propagace a vynucování | Ustanovení čl. 7 odst. 1 nařízení Komise (ES) č. 206/2009, kterým se zrušuje čl. 5 odst. 1 nařízení Komise (ES) č. 745/2004, kterým se stanoví opatření týkající se dovozu produktů živočišného původu pro osobní spotřebu do EU | http://ec.europa.eu/food/animal/animalproducts/personal_imports/sum_personal_imports_2005_2007_final.pdf |

Dobré životní podmínky zvířat: nařízení o přepravě | Ustanovení čl. 27 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 1/2005 | http://ec.europa.eu/food/animal/welfare/transport/inspections_reports_reg_1_2005_en.htm |

[1] Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 882/2004 ze dne 29. dubna 2004 o úředních kontrolách za účelem ověření dodržování právních předpisů týkajících se krmiv a potravin a pravidel o zdraví zvířat a dobrých životních podmínkách zvířat ( Úř. věst. L 165, 30.4.2004, s. 1).

[2] Rozhodnutí Komise 2008/654/ES ze dne 24. července 2008 o pokynech, které mají být členským státům nápomocny při přípravě výročních zpráv o jednotných integrovaných víceletých vnitrostátních plánech kontrol stanovených v nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 882/2004 (Úř. věst. L 214, 9.8.2008, s. 56) .

[3] Rozhodnutí Komise 2006/677/ES ze dne 29. září 2006 o vydání pokynů, kterými se stanoví kritéria pro provádění auditů podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 882/2004 o úředních kontrolách za účelem ověření dodržování právních předpisů týkajících se krmiv a potravin a pravidel o zdraví zvířat a dobrých životních podmínkách zvířat (Úř. věst L 278, 10.10.2006, s. 15 a Úř. věst. L 142M, 5.6.2007, s. 259).

[4] http://ec.europa.eu/food/fvo/inspectprog/index_en.htm

[5] Například rozhodnutí přijaté v souladu s článkem 53 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin (Úř. věst. L 31, 1.2.2002, s. 1-24).

[6] http://ec.europa.eu/food/fvo/annualreports/index_en.htm

[7] Kandidátské země jsou země, které jsou kandidáty na budoucí členství v EU, dosud však nezahájily formální proces přistoupení.

[8] Z 81 inspekcí, které byly v roce 2007 provedeny ve třetích zemích, jich bylo nejvíce provedeno v Brazílii (7), v Argentině, Austrálii, Kanadě, na Islandu a ve Švýcarsku (3 inspekce v každé zemi). Naopak v roce 2006 byly nejčastěji kontrolovanými třetími zeměmi Čína (5 inspekcí), Brazílie (4), Norsko (3), Thajsko (3).

[9] http://ec.europa.eu/food/fvo/annualreports/ann_rep_2007_en.pdf

[10] Rozsah se obecně vztahuje na ostatní související aspekty právních předpisů v oblasti potravin, např. označování potravin, ekologické potraviny, potraviny chráněné zeměpisnými označeními atd.

[11] http://ec.europa.eu/food/committees/regulatory/index_en.htm

[12] http://ec.europa.eu/food/food/rapidalert/rasff_publications_en.htm

[13] http://ec.europa.eu/food/animal/diseases/adns/index_en.htm

[14] http://ec.europa.eu/community_law/infringements/infringements_annual_report_en.htm

Top