Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008PC0459

Návrh směrnice Rady, kterou se mění směrnice 92/79/EHS, 92/80/EHS a 95/59/ES, pokud jde o strukturu a sazby spotřební daně z tabákových výrobků {SEK(2008) 2266} {SEK(2008) 2267}

/* KOM/2008/0459 konečném znení - CNS 2008/0150 */

52008PC0459

Návrh směrnice Rady, kterou se mění směrnice 92/79/EHS, 92/80/EHS a 95/59/ES, pokud jde o strukturu a sazby spotřební daně z tabákových výrobků {SEK(2008) 2266} {SEK(2008) 2267} /* KOM/2008/0459 konečném znení - CNS 2008/0150 */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 16.7.2008

KOM(2008) 459 v konečném znění

2008/0150 (CNS)

Návrh

SMĚRNICE RADY,

kterou se mění směrnice 92/79/EHS, 92/80/EHS a 95/59/ES, pokud jde o strukturu a sazby spotřební daně z tabákových výrobků

(předložený Komisí) {SEK(2008) 2266} {SEK(2008) 2267}

DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1) SOUVISLOSTI NÁVRHU

- Odůvodnění a cíle návrhu

Podle článku 4 směrnice Rady 92/79/EHS ze dne 19. října 1992 o sbližování daní z cigaret[1] a článku 4 směrnice Rady 92/80/EHS ze dne 19. října 1992 o sbližování daní z jiných tabákových výrobků než cigaret[2] Evropská komise přezkoumává každé čtyři roky řádné fungování jednotného trhu, reálnou hodnotu sazeb spotřební daně a obecné cíle Smlouvy. Toto přezkoumání má rozšířit působnost směrnice 95/59/ES ze dne 27. listopadu 1995 o daních jiných než daních z obratu, které ovlivňují spotřebu tabákových výrobků[3]. S ohledem na vlastnosti vyráběných tabákových výrobků je nutné věnovat zvláštní pozornost hlediskům zdravotní politiky.

Tento návrh směrnice obsahuje několik zásadních změn stávajících právních předpisů Společenství, jejichž cílem je aktualizovat a zjednodušit stávající pravidla, učinit je transparentnější a lépe do nich začlenit otázky veřejného zdraví. Navíc se tento návrh zabývá sblížením spotřebních daní u jemně řezaného tabáku (k ručnímu balení) se spotřební daní u cigaret.

Navrhované změny jsou výsledkem důkladného přezkumu Komise. Závěry tohoto přezkumu jsou obsaženy ve zprávě Komise, která je uvedena v příloze.

- Obecné souvislosti

Jak je uvedeno výše, článek 4 směrnice 92/79/EHS a článek 4 směrnice 92/80/EHS stanoví, že sazby a struktura spotřební daně mají být každé čtyři roky předmětem přezkumu.

V souladu s tímto ustanovením předložila Komise v září 1995 svou první zprávu [4]. V této zprávě bylo uvedeno, že z obecného hlediska došlo jen k malému sblížení daní, ale došla k závěru, že než bude učiněno konečné rozhodnutí o změně právních předpisů, bude potřebná podrobnější analýza a konzultace se zúčastněnými stranami.

V druhé zprávě , kterou Komise předložila v květnu 1998[5], bylo uvedeno, že je nutné provést pouze pár technických změn stávajících právních předpisů Společenství a že struktura a sazby spotřební daně mohou zůstat beze změn. Tuto zprávu doplňoval návrh směrnice, kterou se mění stávající právní předpisy týkající se tabáku tak, aby do nich byly začleněny doporučené technické úpravy. Rada tento návrh přijala dne 29. července 1999 jako směrnici 1999/81/ES. Velký počet členských států však žádal Komisi v prohlášení uvedeném v zápisu z jednání Rady, aby zvážila, zda by nebylo vhodné provést zásadnější přezkoumání sazeb a struktury spotřební daně u tabákových výrobků.

V březnu 2001 Komise předložila svou třetí zprávu [6]. Přílohou zprávy byl návrh směrnice, kterou se zaváděly zásadní změny. U cigaret Komise navrhovala vedle stávajícího minimálního požadavku ve výši 57 % minimální pevnou částku spotřební daně ve výši 70 EUR z 1 000 cigaret v nejžádanější cenové kategorii s cílem zajistit větší sblížení úrovně daní mezi jednotlivými členskými státy. Návrh Komise také stanovil zdanění podobné tomu, které již existuje u cigaret v případě konkurenčních tabákových výrobků, jako např. u jemně řezaného tabáku. Rada tento návrh přijala dne 12. února 2002 jako směrnici 2002/10/ES. Rada se však dohodla na částce 64 EUR, která se stane pevnou minimální částkou, a nesblížila minimální sazby u jemně řezaného tabáku s minimálními sazbami u cigaret. V této souvislosti Komise na žádost několika členských států učinila do zápisu z jednání Rady týkající se směrnice 2002/10/ES následující prohlášení: „Komise prohlašuje, že ve své příští zprávě o přezkoumání podle článku 4 směrnice 92/79/EHS a článku 4 směrnice 92/80/EHS předloží dostatek podkladů k provedení celkového přezkoumání možnosti, jak sladit strukturu spotřebních daní u jemně řezaného tabáku se strukturou spotřebních daní u cigaret.“

Toto přezkoumání je v pořadí čtvrté a znovu se v jeho rámci navrhuje několik podstatných změn stávajících právních předpisů Společenství, jejichž cílem je aktualizovat stávající pravidla a zajistit rovné podmínky pro všechny subjekty. S ohledem na skutečnost, že se Evropské společenství stalo dne 30. června 2005 stranou rámcové úmluvy WHO o kontrole tabáku a že několik členských států požadovalo vyšší úroveň ochrany lidského zdraví a v důsledku toho i vyšší minima v rámci EU pro spotřební daně z tabákových výrobků, je navíc zásadní otázkou tohoto přezkoumání ochrana veřejného zdraví. S ohledem na výše uvedené prohlášení Komise se tento návrh zabývá sblížením spotřebních daní u jemně řezaného tabáku (k ručnímu balení) se spotřební daní u cigaret.

- Platné předpisy vztahující se na oblast návrhu

Stávající ustanovení jsou obsažena ve směrnicích 92/79/EHS, 92/80/EHS a 95/59/ES.

Tato ustanovení byla zavedena dne 1. ledna 1993. Jsou výsledkem diskuzí, které byly zahájeny v roce 1985 bílou knihou o dotvoření vnitřního trhu, ve které Komise navrhovala úplnou harmonizaci spotřebních daní z tabákových výrobků. Rada se však rozhodla tuto koncepci nepřijmout a harmonizaci použila pouze na struktury zdanění a minimální sazby.

- Soulad s ostatními politikami a cíli Unie

Tento návrh je v souladu s hlavními politikami a cíli Unie.

Článek 152 Smlouvy stanoví, že při vymezení a provádění všech politik a činností Společenství je zajištěn vysoký stupeň ochrany lidského zdraví. S ohledem na vlastnosti vyráběných tabákových výrobků byla proto věnována zvláštní pozornost vztahu mezi veřejným zdravím a konečnou cenou výrobků vzhledem k rámcové úmluvě WHO o kontrole tabáku.

Kouření je stále nejrozšířenější příčinou úmrtí ve Společenství, které se lze vyhnout, a jednou z hlavních příčin nemocnosti a úmrtnosti v EU, kde umírá každoročně v souvislosti s kouřením přibližně 650 000 osob.

Zdanění tvoří součást celkové strategie v oblasti prevence kouření a odrazování od něj, do níž také patří ostatní opatření, jejichž cílem je snižování poptávky, jako jsou např. necenová opatření, ochrana před expozicí tabákovému kouři, právní úprava týkající se látek obsažených v tabákových výrobcích, atd. Podle Světové banky je však nejúčinnějším prostředkem prevence proti kouření zvyšování cen tabákových výrobků. Zvýšení cen o 10 % sníží spotřebu u dospělých osob v zemích s vysokými příjmy v průměru přibližně o 4 %. Je důležité, že vyšší ceny mají pravděpodobně největší dopad na mládež, která reaguje na zvyšování cen více než starší osoby.

Tento návrh počítá se stanovením minimální spotřební daně a daňového minima u všech cigaret prodávaných v EU, což pomůže řešit otázky veřejného zdraví u všech kategorií cigaret. Zvyšuje minimální požadavky s cílem přispět ke snížení spotřeby tabáku v průběhu příštích pěti let především tím, že bude bránit tomu, aby politiky boje proti kouření členských států byly ohrožovány požadavky na značně nižší úrovni v ostatních členských státech. Navíc tento návrh umožňuje členským státům větší pružnost při používání zvláštních sazeb a ukládání minimálních spotřebních daní u cigaret, aby bylo dosaženo cílů v oblasti zdraví. Dále uvádí do souladu minimální sazby a strukturu spotřební daně u jemně řezaného tabáku k ruční výrobě cigaret se sazbou a strukturou u cigaret s cílem odradit kuřáky od toho, aby nahrazovali cigarety jemně řezaným tabákem.

2) KONZULTACE ZÚČASTNĚNÝCH STRAN A ANALÝZA DOPADU

- Konzultace zúčastněných stran

Vzniku této zprávy předcházely obsáhlé konzultace. Útvary Komise žádaly daňové úřady členských států o sdělení svého stanoviska na případné celkové přezkoumání sazeb a struktury spotřební daně u tabákových výrobků na základě dotazníku. Odpovědi byly použity jako podklady pro následná dvoustranná jednání mezi správními orgány členských států a příslušnými útvary Komise. K předložení odborných stanovisek a k veřejné internetové konzultaci byla vyzvána také sdružení a ostatní zúčastněné strany (z oblasti obchodu, zdravotnictví, atd.). Sběr a využití výsledků odborných konzultací

Kromě obsáhlého konzultování zúčastněných stran bylo v rámci posouzení dopadů přihlédnuto i k odborným stanoviskům a článkům.

- Posouzení dopadů

Útvary Komise vypracovaly posouzení dopadů, které se zaměřilo na potenciální opatření, která by mohla modernizovat nebo zprůhlednit strukturu spotřebních daní z tabákových výrobků. Dále byla věnována zvláštní pozornost vztahu mezi veřejným zdravím a konečnou cenou výrobků s ohledem na rámcovou úmluvu WHO o kontrole tabáku a možnostem, jak uvést do souladu strukturu a sazby spotřební daně z řezaného tabáku určeného pro kouření (k ruční výrobě cigaret) se spotřební daní z cigaret.

Aby bylo prověřeno, jak lze řešit různé cíle v oblasti zdaňování tabáku, Komise hodnotila čtyři základní koncepce.

První koncepce spočívá v tom, že se na úrovni Společenství nepřijme žádné další opatření (alternativa žádné změny politiky). Tato koncepce nevyřeší problém narušení způsobovaný nákupy v zahraničí a pašováním přes hranice, který v současné době na trhu s tabákem existuje a který má důsledky na příjmy a ochranu zdraví. Nevyřeší daňovou nestabilitu a narušení hospodářské soutěže, které v současné době přináší koncept nejžádanější cenové kategorie. Také neřeší problém nahrazování jednoho tabákového výrobku za druhý a narušení hospodářské soutěže z daňových příčin. Komise se proto rozhodla touto alternativou se dále nezabývat.

Druhá koncepce spočívá v tom, že se změní pouze struktura spotřební daně z cigaret . Aby mohla být vyřešena daňová nestabilita a narušení hospodářské soutěže, které v současné době přináší koncept nejžádanější cenové kategorie, posouzení dopadu prověřuje, zda by nebylo vhodné opustit koncept nejžádanější cenové kategorie. To by se stalo výchozím bodem pro stanovení minimálních požadavků. Alternativně by se minimální požadavky EU mohly použít buď na všechny cigarety nebo podle vážených průměrných cen. Zároveň se hodnotí dopad toho, pokud by se členským státům umožnilo více pružnosti, co se týče struktury spotřební daně na vnitrostátní úrovni.

Obecně by měla tato koncepce pouze malý dopad na trhy s tabákem a na příjmy členských států. Ani pravidlo 57 % u všech cigaret nebo z vážených průměrných cen by nepřineslo zvýšení správních nákladů u žádné ze zúčastněných stran. Obě možnosti by zjednodušily pravidla ve srovnání se současnou situací. Použití minimální částky ve výši 64 EUR u všech cigaret by však přineslo vytvoření daňového minima u všech cigaret v EU. To by také snížilo daňové a cenové rozdíly mezi členskými státy více než jiné alternativy a značně by přispělo k řešení otázek veřejného zdraví. Proto je tato alternativa z hlediska vnitřního trhu i ze zdravotního hlediska upřednostňována. Na druhé straně použití pravidla 57 % u všech cigaret by v mnoha členských státech vyústilo ve vznik povinné valorické daně a nebylo by v souladu s cílem umožnit členským státům více pružnosti, pokud jde o specifické a valorické daně. Proto je použití pravidla 57 % z vážených průměrných cen upřednostňovanou alternativou.

Druhá koncepce by však dostatečně nezohledňovala zdravotní hlediska.

Třetí koncepce spočívá v tom, že se vedle struktury změní i minimální sazby spotřební daně z cigaret. Posouzení dopadů simulovalo jako variantu této koncepce zvýšení minimálních sazeb spotřební daně z cigaret buď podle pravidla 57 % a/nebo podle minima 64 EUR na 1 000 cigaret. Znovu se ukázalo, že je zvýšení minimální spotřební daně nejlepším nástroje, jak dosáhnout sblížení daní a cen cigaret v EU v zájmu vnitřního trhu a s ohledem na politiku boje proti kouření. Zvýšení podle pravidla 57 % by vyžadovalo aktualizaci únikové doložky, která je v současné době stanovena na 101 EUR. Aktualizace na 122 EUR by držela krok se současným vývojem spotřebních daní z cigaret na vnitřním trhu a měla by stejný účinek jako v roce 2001, tj. týkala by se pěti členských států s nejvyšším zdaněním.

S ohledem na výše uvedené Komise zvažuje několik možností případného zvýšení.

Zvýšení na 90 EUR u všech cigaret a použití pravidla 63 % z vážených průměrných cen by pravděpodobně snížilo poptávku ve 22 členských státech v průměru o 10 %. Navíc by vytvořilo prostor pro další zvyšování spotřební daně z cigaret i v těch členských státech, ve kterých již existuje vysoká úroveň zdanění. Kromě Bulharska a Rumunska by se v členských státech ceny v porovnání s místní kupní silou příliš nezvýšily.

Souhrnně lze konstatovat, že v oblasti cigaret se tato koncepce zdát být nejlépe vhodná k zajištění řádného fungování vnitřního trhu a zároveň vysoké úrovně ochrany zdraví.

Čtvrtá koncepce spočívá v tom, že se změní struktura a minimální sazby spotřební daně z ostatních výrobků (zejména jemně řezaného tabáku) s cílem odradit kuřáky od toho, aby nahrazovali cigarety tabákovými výrobky s nižší daní.

Značné rozdíly mezi členskými státy ve výši daní z jemně řezaného tabáku vede občany k pašování a nákupům v zahraničí v mnoha sousedících zemích a narušuje vnitřní trh. Navíc rozdíl mezi výší zdanění cigaret a jemně řezaného tabáku vede kuřáky k tomu, že nahrazují cigarety tabákovými výrobky s nižší daní. Lze jen stěží odůvodnit značné rozdíly v minimálních sazbách u těchto výrobků na úrovní Společenství. To platí jak z hlediska spravedlivé hospodářské soutěž a také s ohledem na škodlivé vlastnosti obou výrobků ze zdravotního hlediska. Proto minimální sazby u jemně řezaného tabáku k ručnímu balení cigaret by měly být sladěny se sazbou u cigaret.

U jemně řezaného tabáku si mohou členské státy vybrat mezi peněžně vyjádřenou nebo valorickou minimální sazbou. Protože je však minimální spotřební daň nejlepší prostředek, jak daně sladit, měla by pro všechny členské státy existovat pro cigarety (vedle valorické minimální sazby) povinná peněžně vyjádřená sazba.

S ohledem na zvláštní vlastnosti jemně řezaného tabáku je vhodné stanovit minimální spotřební daň z jemně řezaného tabáku na úrovni dvou třetin z minimální sazby spotřební daně z cigaret. Aby bylo možné respektovat tento dvoutřetinový poměr mezi sazbou pro jemně řezaný tabák a cigarety, měla by se stanovit minimální požadovaná spotřební daň ve výši 43 EUR na kilogram a poměrný minimální požadavek na úrovni 38 %.

Pokud by se použil výše uvedený poměr 2:3 z navrhovaného zvýšení u cigaret, za dobu pěti let by se zvýšily minimální sazby u jemně řezaného tabáku na 60 EUR a 42 %.

3) PRÁVNÍ STRÁNKA NÁVRHU

- Shrnutí navrhovaných opatření

Komise navrhuje:

- zrušit koncept nejžádanější cenové kategorie, který je referenčním prvkem pro minimálních požadavky ze strany EU v oblasti spotřebních daní a posouzení důležitosti specifické spotřební daně v rámci celkového daňového zatížení

Koncept nejžádanější cenové kategorie, od kterého se odvíjí minimální sazby, není v souladu s cíli vnitřního trhu, neboť s sebou přináší rozdělování trhů s tabákem členských států. Navíc pokud se tento koncept zruší, značně se zjednoduší pravidla, vytvoří se rovné podmínky pro všechny výrobce a podpoří se cíle v oblasti zdraví. Místo toho se navrhuje použití minimálního požadavku 64 EUR u všech cigaret, což by mělo stávající situaci zprůhlednit a zavést minimální daň z cigaret prodávaných v EU. To přinese požadované výsledky jak pro vnitřní trh se všemi kategoriemi cigaret, tak pomůže řešit otázky veřejného zdraví. Zároveň je navrhováno, aby se od vážených průměrných cen odvíjely ostatní minimální požadavky. To by vyřešilo daňovou nestabilitu, kterou přinesl koncept nejžádanější cenové kategorie, a zavedl by spravedlivé a neutrální konkurenční prostředí pro výrobce tabákových výrobků.

Z obdobných důvodů by se z konceptu nejžádanější cenové kategorie již nemělo vycházet při posuzování důležitosti specifické spotřební daně v rámci celkového daňového zatížení (čl. 16 odst. 2 směrnice 95/59/ES). Mělo by se při tom vycházet z vážených průměrných cen.

- postupně zvyšovat minimální požadavek na cigarety v souladu s cíli vnitřního trhu a zdravotními hledisky

Je nutné větší sblížení spotřební daně s cílem zajistit lepší fungování vnitřního trhu. Ve skutečnosti stále přetrvávají značné rozdíly v úrovni zdanění v různých členských státech. Aby mohlo být tohoto cíle dosaženo, je nutné zvýšit minimální úroveň zdanění.

Spotřeba cigaret se v EU v průběhu let 2002 až 2006 snížila o něco více než 10 %. Za stejné období se zvýšily spotřební daně v průměru přibližně o 33 %. Aby se spotřeba v příštích pěti letech dále snižovala, bylo by vhodné další zvyšování spotřební daně. S ohledem na cenovou pružnost, která podle Světové banky činí –0,43, je zapotřebí zvýšit ceny o 25 %, aby bylo dosaženo snížení poptávky o 10 %. Ze zdravotního hlediska by zvýšení minimální sazby na 90 EUR ze všech cigaret a 63 % z vážených průměrných cen pravděpodobně způsobilo ve 22 členských státech snížení poptávky v průměru o 10 %, a to zejména ochranou výsledků politik, které členské státy uplatňují v daňové oblasti. Navíc by vytvořilo prostor pro další zvyšování spotřební daně z cigaret i v těch členských státech, ve kterých již existuje vysoká úroveň zdanění.

Toto zvyšování by probíhalo postupně po dobu pěti let a skončilo by nejpozději 31. prosince 2013. Aby bylo zohledněno, že ještě pro několik členských států neuplynula stávající přechodná období podle aktů o přistoupení, prodlužují se pro ně tato období o jeden nebo dva roky v závislosti na tom, jak dlouhé přechodné období jim ještě zbývá.

- umožnit členským státům větší pružnost při používání zvláštních sazeb a ukládat minimální spotřební daně u cigaret

Jak je uvedeno ve zprávě Komise, z hlediska vnitřního trhu, z rozpočtového i zdravotního hlediska převažují u specifických a minimálních daní jasné výhody a umožňují větší pružnost pro ty členské státy, které více prosazují specifické spotřební daně nebo minimální daně.

Určitý soulad struktur je však žádoucí, aby nevznikla situace, kdy jeden členský stát uplatňuje čistě specifické zdanění a sousední stát čistě valorické zdanění, což by vyústilo v trend, kdy dražší značky cigaret budou nakupovány občany prvního členského státu ve státě druhém, přičemž u levnějších značek by byla situace opačná. Proto se navrhuje rozšíření pásma z 5 % – 55 % na 10 % – 75 % celkového daňového zatížení.

Pokud jde o minimální spotřební daň, členským státům je umožněna větší pružnost tím, že již nebude omezena úroveň minimální spotřební daně z nejžádanější cenové kategorie, jak tomu je v současné době u jiných tabákových výrobků.

- postupně sladit minimální sazby u jemně řezaného tabáku k ručnímu balení cigaret se sazbou u cigaret

V souladu se strukturou minimálních sazeb z cigaret se navrhuje zavést povinný peněžně vyjádřený a valorický minimální požadavek na jemně řezaný tabák. Aby bylo možné respektovat tento dvoutřetinový poměr mezi sazbou pro jemně řezaný tabák a cigarety, měla by se stanovit minimální požadovaná spotřební daň ve výši 43 EUR na kilogram a poměrný minimální požadavek na úrovni 38 %.

Pokud by se použil výše uvedený poměr 2:3 z navrhovaného zvýšení u cigaret, zvýšily by se minimální sazby u jemně řezaného tabáku na 60 EUR a 42 %.

- upravit minimální požadavky pro jiné tabákové výrobky než cigarety a jemně řezaný tabák k ručnímu balení cigaret v souladu s inflací

Je nutné upravit specifickou spotřební daň pro doutníky a doutníčky a tabák ke kouření (jiný než jemně řezaný tabák k ručnímu balení cigaret) s ohledem na inflaci za období 2003 až 2007. Na základě údajů Eurostatu lze na základě roční změny indexu HISC (harmonizovaný index spotřebitelských cen) mezi lety 2003 a 2007 odhadovat, že míra inflace činila přibližně 2 % za rok, resp. 8 % za celé období. Pokud použijeme tuto procentuální sazbu na minimální částky a zaokrouhlíme je nahoru na nejbližší celé číslo, dojdeme k částce 12 EUR u doutníků a doutníčků a 22 EUR u jiného tabáku ke kouření.

- změnit stávající definice cigaret, doutníků a ostatního tabáku ke kouření

- změnit definici cigaret

Tabákový smotek se pro účely spotřebních daní považuje za dvě cigarety, je-li bez filtru nebo náustku delší než 9 cm, ne však delší než 18 cm, jako tři cigarety, je-li bez filtru nebo náustku delší než 18 cm, ne však delší než 27 cm, atd. Aby mohla být snížena spotřební daň z cigaret, byly uvedeny na trh nové výrobky, které se skládají z tabákového smotku dlouhého 18 cm a oddělené dutinky pro filtr. Smotky se poté rozřežou na tři kusy a vloží do dutinky pro filtr. Tři cigarety se v důsledku toho zdaní jako dvě. Aby se tomuto trendu zabránilo, tabákový smotek se považuje za dvě cigarety, je-li bez filtru nebo náustku delší než 9 cm, ne však delší než 12 cm, nebo jako tři cigarety, je-li delší než 12 cm, ne však delší než 15 cm, atd.

- změnit definici doutníků

Několik členských států a obchodníků podalo informaci, že se na trhu objevují nové výrobky, které se prodávají jako doutníky – mají spíše barvu jako doutníky nebo doutníčky než bílou barvu jako cigarety – ale pokud jde o jejich funkci, chuť a obchodní úpravu musí se považovat za náhražky cigaret. Proto je lepší úplně odstranit příslušné ustanovení (čl. 3 bod 3 směrnice 95/59/ES) ze stávající definice doutníků. Tato změna by zajistila jednotné zdanění těchto výrobků a omezila používání nižší minimální sazby na tradiční doutníky a doutníčky.

- změnit definici dýmkového a lulkového tabáku

Definice tabáku ke kouření by se měla upravit tak, aby lépe rozlišovala mezi dýmkovým a lulkovým tabákem a jemně řezaným tabákem a aby se zamezilo nežádoucímu zdanění. Navrhuje se zvýšení minimální šířky řezu pro dýmkový a lulkový tabák ze současného 1 mm na 1,5 mm.

- sledovat pravidla zdaňování tabáku

Ustanovení článku 4 směrnice 92/79/EHS a 92/80/EHS stanoví, že Komise pravidelně přezkoumává strukturu a sazby spotřební daně. K provedení tohoto prověření však Komise potřebuje informace týkající se množství a cen tabákových výrobků určených ke spotřebě v členských státech. Aby byl zajištěn účinný a účelný sběr těchto informací z členských států, navrhují se nová pravidla týkající se poskytování informací o zdaňování tabáku a definice nezbytných statistických údajů.

- Právní základ

Smlouva o založení Evropského společenství, a zejména článek 93 této smlouvy.

- Zásada subsidiarity

Návrh se týká oblasti, která spadá do sdílené pravomoci Společenství a členských států. Zásada subsidiarity se proto použije.

Ačkoli existence stávajících minimálních sazeb na úrovni EU omezuje vznik odchylek sazeb spotřební daně z tabákových výrobků v členských státech, nepostačuje to k tomu, aby se zabránilo přetrvávání významných odchylek, a to i přesto, že členské státy věnují zvýšenou pozornost dosahování zdraví prospěšných cílů v této oblasti. Tyto odchylky působí značné využívání nákupů v zahraničí a pašování, což s sebou přináší narušování hospodářské soutěže na trhu s tabákem, vede ke ztrátám rozpočtových zdrojů pro ty členské státy, které uplatňují relativně vysokou spotřební daň, a navíc ohrožuje cíle v oblasti zdravotní politiky.

Žádné opatření na úrovni EU by nebylo v neprospěch věci, neboť součinnost daňových politik členských států nevede k zmírňování rozdílů. Proto pouze změna stávajících ustanovení, jak je objasněno výše, může pomoci napravit současnou situaci. Tuto změnu mohou provést pouze samy zákonodárné orgány Společenství, které jsou autory směrnice, které mají být změněny.

- Zásada proporcionality

Návrh je v souladu se zásadou proporcionality z tohoto důvodu / těchto důvodů:

Cílů tohoto přezkoumání lze nejlépe dosáhnout změnou stávajících směrnic s účinkem, který je objasněn výše. .

Návrh spočívá zejména ve zvýšení minimálních sazeb s cílem zajistit řádné fungování vnitřního trhu bez daňových hranic a dosáhnout cílů v oblasti zdraví členských států. Nad minimálními sazbami mohou členské státy volně stanovovat sazby spotřební daně ve výši, kterou považují za přiměřenou v souvislosti svých vnitrostátních okolností. Zároveň tento návrh umožňuje členským státům větší pružnost při určování struktury spotřební daně a při vybírání minimální spotřební daně z cigaret.

Návrh se tedy omezuje na nejnutnější s cílem dosáhnout cílů Smlouvy.

- Volba nástrojů

Navrhované nástroje: směrnice. Touto oblastí se již zabývá celá řada směrnic, členské státy by si měly i nadále zachovat zásadní míru pružnosti, jak je vysvětleno výše. Jiné prostředky než změna směrnice by tedy byly nevhodné.

4) DOPADY NA ROZPOČET

The adoption of the proposal could in theory have an impact on the calculation of the VAT own resource. However the implication will be insignificant and in any case, not measurable.

2008/0150 (CNS)

Návrh

SMĚRNICE RADY,

kterou se mění směrnice 92/79/EHS, 92/80/EHS a 95/59/ES, pokud jde o strukturu a sazby spotřební daně z tabákových výrobků

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 93 této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise[7],

s ohledem na stanovisko Evropského parlamentu[8],

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru[9] ,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) V souladu s článkem 4 směrnice Rady 92/79/EHS ze dne 19. října 1992 o sbližování daní z cigaret[10] a článkem 4 směrnice Rady 92/80/EHS ze dne 19. října 1992 o sbližování daní z jiných tabákových výrobků než cigaret[11] byl proveden důkladný přezkum sazeb a struktury spotřební daně z tabákových výrobků. Byla přezkoumána i směrnice Rady 95/59/ES ze dne 27. listopadu 1995 o daních jiných než daních z obratu, které ovlivňují spotřebu tabákových výrobků[12].

(2) Aby bylo zajištěno řádné fungování vnitřního trhu a zároveň vysoký stupeň ochrany lidského zdraví, jak vyžaduje článek 152 Smlouvy o ES, s ohledem na to, že Společenství je stranou rámcové úmluvy Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku, měly by být provedeny různé změny v této oblasti. Tyto změny by měly zohledňovat situaci, která převládá u každého jednotlivého tabákového výrobku.

(3) Pokud jde o cigarety, pravidla by měla být zjednodušena, aby byly vytvořeny neutrální podmínky hospodářské soutěže pro výrobce, omezilo se rozdělování trhů s tabákem a zdůraznily se cíle v oblasti zdraví. Za tímto účelem by měl být nahrazen koncept nejžádanější cenové kategorie; minimální požadavek na cenu by měl odpovídat vážené průměrné maloobchodní prodejní ceně a minimální spotřební daň by se měla vztahovat na všechny cigarety. Z obdobných důvodů by měla vážená průměrná maloobchodní prodejní cena sloužit jako vodítko pro poměřování důležitosti specifické spotřební daně v rámci celkového daňového zatížení.

(4) Členským státům by měly být dány k dispozici účinnější prostředky, jak ukládat zvláštní nebo minimální spotřební daň z cigaret, aby byla zajištěna minimální finanční výše zdanění.

(5) Pokud jde o jemně řezaný tabák k ručnímu balení cigaret, měla by být minima stanovená na úrovni Společenství vyjádřena tak, aby bylo dosaženo podobných účinků jako u cigaret. Za tímto účelem by mělo být stanoveno, že vnitrostátní úroveň zdanění musí odpovídat jak minimu, které je vyjádřeno procentuálně z maloobchodní ceny, tak minimu, které je vyjádřeno pevnou částkou.

(6) Byly analyzovány změny cen a výše spotřebních daní, a to především u cigaret, které představují zdaleka nejdůležitější kategorii tabákových výrobků, ale také u jemně řezaného tabáku k ručnímu balení cigaret. Analýza prokázala, že existují stále značné rozdíly mezi členskými státy, které mohou narušovat fungování vnitřního trhu. Větší sbližování úrovně daní, které se uplatňují v členských státech, by pomohlo snížit výskyt podvodů a pašování uvnitř Společenství.

(7) Lepší sblížení by také pomohlo zajistit vyšší úroveň ochrany lidského zdraví. Výše zdanění je významným prvkem ceny tabákových výrobků, a ta má zase vliv na kuřácké zvyky spotřebitelů. Podvody a pašování narušují daňově podmíněnou úroveň cen cigaret a jemně řezaného tabáku k ručnímu balení cigaret a tím ohrožují dosažení cílů boje proti kouření.

(8) Aby mohlo být dosaženo většího sblížení daní a snížena spotřeba, měla by se zvýšit minimální úroveň zdanění u cigaret a jemně řezaného tabáku k ručnímu balení cigaret ve Společenství.

(9) Před tímto zvýšením je nutné sblížit minimální výše daní u jemně řezaného tabáku k ručnímu balení cigaret s minimální výší platnou pro cigarety, aby se lépe zohlednila míra konkurence mezi dvěma výrobky, která se odráží v pozorovaných vzorcích spotřeby, a jejich stejně škodlivé vlastnosti.

(10) V zájmu jednotného a spravedlivého zdanění by měla být upravena definice cigaret, doutníků a doutníčků a ostatního tabáku ke kouření tak, aby tabákové smotky, které lze podle jejich délky považovat za dvě cigarety nebo více, mohly být pro účely spotřební daně považovány za dvě cigarety nebo více; s typem doutníku, který je v mnoha ohledech podobný cigaretě, se nakládá pro účely spotřební daně jako s cigaretou a s tabákem ke kouření, který je v mnoha ohledech podobný jemně řezanému tabáku k ručnímu balení cigaret, se pro účely spotřební daně nakládá jako s jemně řezaným tabákem.

(11) Aby se předešlo poklesu hodnoty minimální výše daně Společenství z doutníků, doutníčků a tabáku ke kouření jiného, než je jemně řezaný tabák k ručnímu balení cigaret, je nezbytné postupně zvyšovat minimální sazby vyjádřené konkrétní částkou.

(12) Směrnice 92/79/EHS, 92/80/EHS a 95/59/ES by proto měly být odpovídajícím způsobem změněny,

PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:

Článek 1

Směrnice 92/79/EHS se mění takto:

(1) Článek 2 se nahrazuje tímto:

„Článek 2

1. Členské státy dbají na to, aby spotřební daň (specifická daň a valorická daň) z cigaret představovala alespoň 57 % vážené průměrné maloobchodní prodejní ceny prodávaných cigaret. Spotřební daň není nižší než 64 EUR z 1 000 kusů cigaret bez ohledu na váženou průměrnou maloobchodní prodejní cenu.

Členské státy, které však vybírají spotřební daň ve výši alespoň 101 EUR z 1 000 cigaret na základě vážené průměrné maloobchodní prodejní ceny, nemusí dodržovat požadavek na úrovni 57%, jak stanoví odstavec 2.

2. Ode dne 1. ledna 2014 členské státy dbají na to, aby spotřební daň (specifická daň a valorická daň) z cigaret představovala alespoň 63 % vážené průměrné maloobchodní prodejní ceny prodávaných cigaret. Spotřební daň není nižší než 90 EUR z 1 000 kusů cigaret bez ohledu na váženou průměrnou maloobchodní prodejní cenu.

Členské státy, které však vybírají spotřební daň ve výši alespoň 122 EUR z 1 000 cigaret na základě vážené průměrné maloobchodní prodejní ceny, nemusí dodržovat požadavek na úrovni 63 %, jak stanoví odstavec 2.

3. Vážená průměrná maloobchodní prodejní cena se stanoví každoročně ke dni 1. ledna s odkazem na rok n–1 na základě celkového objemu určeného ke spotřebě a cen včetně veškerých daní.

4. Odchylně od odstavce 2 se použije první a druhý pododstavec tohoto odstavce.

Polsko, Maďarsko a Slovensko mohou přijmout právní předpisy nutné pro dodržení odstavce 2 nejpozději do dne 31. prosince 2014; budou tyto právní předpisy používat ode dne 1. ledna 2015.

Rumunsko, Bulharsko, Litva, Estonsko a Lotyšsko mohou přijmout právní předpisy nutné pro dodržení odstavce 2 nejpozději do dne 31. prosince 2015; budou tyto právní předpisy používat ode dne 1 ledna 2016.

5. Členské státy postupně zvyšují spotřební daně s cílem dosáhnout požadavků stanovených v odstavci 2 ke dni stanovenému v odstavci 2 resp. 4.

6. Komise jednou ročně zveřejní hodnotu eura v národních měnách pro účely výpočtu výše celkové minimální spotřební daně.

Přitom se pro směnné kurzy použijí sazby platné první pracovní den v měsíci říjnu a zveřejněné v Úředním věstníku Evropské unie . Použijí se ode dne 1. ledna následujícího kalendářního roku.“

(2) Článek 2a se nahrazuje tímto:

„Článek 2a

1. Pokud se v členském státě změní vážená průměrná maloobchodní prodejní cena cigaret, dostane se tím spotřební daň pod úrovně uvedené v odstavcích 1 a 2 článku 2. Dotyčný členský stát může provést úpravu této daně nejpozději do dne 1. ledna druhého roku, který následuje po kalendářním roce, ve kterém ke změně došlo.

2. Zvýší-li členský stát sazbu daně z přidané hodnoty z cigaret, může snížit celkovou spotřební daň na výši, která se vyjádřená v procentech vážené průměrné maloobchodní prodejní ceny rovná dopadu zvýšení sazby daně z přidané hodnoty rovněž vyjádřené v procentech vážené průměrné maloobchodní prodejní ceny, a to i pokud takové přizpůsobení má za následek snížení spotřební daně pod úroveň vyjádřenou v procentech vážené průměrné maloobchodní prodejní ceny stanovenou v odstavcích 1 a 2 článku 2.

Členský stát však tuto daň znovu zvýší, aby těchto úrovní dosahovala alespoň nejpozději do dne 1. ledna druhého roku, který následuje po kalendářním roce, ve kterém k tomuto snížení došlo.“

(3) Článek 4 se nahrazuje tímto:

„Článek 4

1. Každé čtyři roky předloží Komise Radě zprávu a případně návrh týkající se sazeb spotřební daně stanovených v této směrnici a struktury spotřebních daní podle článku 16 směrnice Rady 95/59/ES* .Komise při vypracovávání zprávy zohlední řádné fungování vnitřního trhu, reálnou hodnotu sazeb spotřební daně a obecné cíle Smlouvy.

2. Členské státy sdělí Komisi veškeré dostupné informace, které jsou pro zprávu uvedeno v odstavci 1 podstatné.

3. Postupem podle čl. 24 odst. 2 směrnice Rady 92/12/EHS** Komise stanoví seznam statistických údajů potřebných pro vypracování zprávy.

*Úř. věst. L 291, 6.12.1995, s. 40.

** Úř. věst. L 76, 23.3.1992, s. 1.“

Článek 2

Směrnice 92/80/EHS se mění takto:

(1) V čl. 3 odst. 1 se doplňují následující odstavce 8 až 11:

„Ode dne 1. ledna 2010 členské státy uplatňují spotřební daň z jemně řezaného tabáku k ručnímu balení cigaret nejméně 38 % maloobchodní prodejní ceny včetně všech daní nebo nejméně 43 eur za kilogram.“

Ode dne 1 ledna 2014 členské státy uplatňují spotřební daň z jemně řezaného tabáku k ručnímu balení cigaret nejméně 42% maloobchodní prodejní ceny včetně všech daní nebo nejméně 60 eur za kilogram.“

Členské státy postupně zvyšují spotřební daň, aby do dne 1. ledna 2014 dosáhly nových minimálních požadavků podle odstavce 9.

Ode dne 1. ledna 2010 spotřební daň vyjádřená jako procento nebo jako částka na kilogram nebo na počet kusů musí minimálně vyhovovat následujícím údajům:

a) u doutníků a doutníčků: 5 % maloobchodní prodejní ceny včetně všech daní nebo 12 EUR za 1 000 kusů či za kilogram,

b) u tabáku ke kouření jemně řezaného tabáku jiného než jemně řezaný tabák k ručnímu balení cigaret: 20 % maloobchodní prodejní ceny včetně všech daní nebo 22 EUR za kilogram.“

(2) Článek 4 se nahrazuje tímto:

„Článek 4

1. Každé čtyři roky předloží Komise Radě zprávu a případně návrh týkající se sazeb daně stanovených v této směrnici.

Komise při vypracovávání zprávy zohlední řádné fungování vnitřního trhu, reálnou hodnotu sazeb spotřební daně a obecné cíle Smlouvy.

2. Členské státy sdělí Komisi veškeré dostupné informace, které jsou pro zprávu podstatné.

3. Postupem podle čl. 24 odst. 2 směrnice Rady 92/12/EHS* Komise stanoví seznam statistických údajů potřebných pro vypracování zprávy.

* Úř. věst. L 76, 23. 3. 1992, s. 1.“

(3) Ustanovení čl. 5 odst. 1 se nahrazuje tímto:

“1. Komise jednou ročně zveřejní hodnotu eura v národních měnách pro účely výpočtu výše spotřební daně. Přitom se pro směnné kurzy použijí sazby platné první pracovní den v měsíci říjnu a zveřejněné v Úředním věstníku Evropské unie.

Přitom se pro směnné kurzy použijí sazby platné první pracovní den v měsíci říjnu a zveřejněné v Úředním věstníku Evropské unie . Použijí se ode dne 1. ledna Použijí se ode dne 1. ledna následujícího kalendářního roku.“

Článek 3

Směrnice 95/59/ES se mění takto:

(1) Článek 3 se nahrazuje tímto:

„Článek 3

Za doutníky nebo doutníčky se považují následující výrobky, pokud je lze v nezměněném stavu kouřit a s ohledem na jejich vlastnosti a očekávání běžného spotřebitele jsou v nezměněném stavu určeny ke kouření:

a) tabákové smotky s krycím listem ze surového tabáku;

b) tabákové svitky, naplněné drcenou tabákovou směsí, s krycím listem v obvyklé barvě doutníku z rekonstituovaného tabáku, jenž kryje celý výrobek, případně i filtr, avšak ne náustek v případě doutníků s náustkem, činí-li jejich jednotková hmotnost bez filtru nebo náustku nejméně 2,3 g a je-li obvod nejméně jedné třetiny délky alespoň 34 mm.“

(2) Ustanovení čl. 4 odst. 2 se nahrazuje tímto:

"2. Tabákový smotek uvedený v odstavci 1 se pro účely spotřebních daní považuje za dvě cigarety, je-li bez filtru nebo náustku delší než 9 cm, ne však delší než 12 cm, jako tři cigarety, je-li bez filtru nebo náustku delší než 12 cm, ne však delší než 15 cm, atd.“

(3) Článek 6 se mění takto:

a) v prvním odstavci se slova „1 milimetr“ nahrazují slovy „1,5 milimetru“;

b) v druhém odstavci se slova „1 milimetr“ nahrazují slovy „1,5 milimetru“;

(4) Ustanovení čl. 7 odst. 1 se nahrazuje tímto:

“1. Za doutníky a doutníčky se považují rovněž výrobky skládající se částečně z jiných látek než z tabáku, které jinak splňují kritéria stanovená v článku 3.“

(5) Článek 16 se nahrazuje tímto:

„Článek 16

1. Specifická složka spotřební daně nesmí činit méně než 10 % a více než 75 % celkové výše daňového zatížení, která vychází ze součtu následujících položek:

a) specifická spotřební daň;

b) poměrná spotřební daň a daň z přidané hodnoty vybíraná z vážené průměrné maloobchodní prodejní ceny.

Průměrná vážená maloobchodní prodejní cena se stanoví každoročně ke dni 1. ledna s odkazem na rok n–1 na základě celkového objemu určeného ke spotřebě a cen včetně veškerých daní.

2. Odchylně od odstavce 1, dojde-li v členském státě ke změně průměrné vážené maloobchodní prodejní ceny cigaret a v důsledku toho se specifická složka spotřební daně, vyjádřená jako procento celkového daňového zatížení, sníží pod 10 % nebo stoupne nad 75 % celkového daňového zatížení, dotyčný členský stát provede úpravu výše specifické spotřební daně nejpozději do 1. ledna druhého roku, který následuje po kalendářním roce, ve kterém ke změně došlo.

3. Odchylně od čl. 8 odst. 1 může každý členský stát z vyměřovacího základu poměrné spotřební daně z cigaret vyloučit clo.

4. Členské státy mohou vybírat minimální spotřební daň z cigaret.“

(6) Článek 17 se zrušuje.

Článek 4

1. Členské státy uvedou v účinnost právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí nejpozději do dne 31. prosince 2009. Neprodleně sdělí Komisi znění těchto předpisů a srovnávací tabulku mezi ustanoveními těchto předpisů a této směrnice.

Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.

2. Členské státy sdělí znění hlavních vnitrostátních právních předpisů, které přijmou v oblasti působnosti této směrnice.

Článek 5

Tato směrnice vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Článek 6

Tato směrnice je určena členským státům.

V Bruselu dne […]

Za Radu

předseda

[1] Úř. věst. L 316, 31.10.1992, s. 8, naposledy pozměněná směrnicí 2002/10/ES, Úř. věst. L 046, 16.2.2002, s. 26.

[2] Úř. věst. L 316, 31.10.1992, s. 10, naposledy pozměněná směrnicí 2002/10/ES, Úř. věst. L 046, 16.2.2002, s. 26.

[3] Úř. věst. L 291, 6.12.1995, s. 40, naposledy pozměněná směrnicí 2002/10/ES, Úř. věst. L 046, 16.2.2002, s. 26.

[4] KOM(95) 285 v konečném znění, 13.9.1995.

[5] KOM(98) 320 v konečném znění, 15.5.1998.

[6] KOM(2001) 133 v konečném znění, 14.3.2001.

[7] Úř. věst. C , , s. .

[8] Úř. věst. C , , s. .

[9] Úř. věst. C , , s. .

[10] Úř. věst. L 316, 31.10.1992, s. 8; směrnice naposledy pozměněná směrnicí 2003/117/ES (Úř. věst. L 333, 20.12.2003, s. 49).

[11] Úř. věst. L 316, 31.10.1992, s. 10; směrnice naposledy pozměněná směrnicí 2003/117/ES

[12] Úř. věst. L 291, 6.12.1995, s. 40; směrnice naposledy pozměněná směrnicí 2002/10/ES (Úř. věst. L 46, 16.2.2002, s. 26).

Top