Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008PC0132

    Návrh rozhodnutí Rady o schválení Protokolu o strategickém posuzování vlivů na životní prostředí k Úmluvě EHK OSN o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států, podepsané v Espoo roku 1991, jménem Evropského společenství

    /* KOM/2008/0132 konečném znení - CNS 2008/0052 */

    52008PC0132




    [pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

    V Bruselu dne 11.3.2008

    KOM(2008) 132 v konečném znění

    2008/0052 (CNS)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY

    o schválení Protokolu o strategickém posuzování vlivů na životní prostředí k Úmluvě EHK OSN o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států, podepsané v Espoo roku 1991, jménem Evropského společenství

    (předložený Komisí)

    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    Úmluva EHK OSN o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států (úmluva z Espoo), podepsaná roku 1991, vychází ze stávajících předpisů v oblasti posuzování vlivů na životní prostředí a vytvořila postupy pro konzultace smluvních stran, které mohou být dotčeny přeshraničními vlivy navrhovaných záměrů na životní prostředí. Úmluva vstoupila v platnost v roce 1997. Evropské společenství úmluvu podepsalo dne 26. února 1991 a ratifikovalo ji dne 24. června 1997. Její hlavní ustanovení jsou provedena směrnicí 97/11/ES.

    Možnost zabránit škodlivým vlivům na životní prostředí na úrovni záměru může být omezena rozhodnutími, která již byla přijata v rámci plánů či politik. Z tohoto důvodu panuje všeobecná shoda v tom, že podobné posouzení je třeba provést již na těchto úrovních. To je obecně známé pod pojmem strategické posuzování vlivů na životní prostředí (SEA). S ohledem na tuto skutečnost již úmluva z Espoo stanoví, že smluvní strany „budou ve vhodné míře usilovat o uplatňování zásad posuzování vlivů na životní prostředí v politikách, plánech a programech“ .

    Právní úprava SEA na úrovni EU je zakotvena ve směrnici 2001/42/ES o posuzování vlivů některých plánů a programů na životní prostředí („směrnice o SEA“). Směrnice o SEA se vztahuje na širokou škálu plánů a programů a stanoví podrobné požadavky pro posuzování jejich vlivů na životní prostředí a podávání příslušných zpráv. Obsahuje ustanovení o přeshraničních vlivech, které je inspirováno úmluvou z Espoo.

    Na 5. ministerské konferenci „Životní prostředí pro Evropu“ konané v ukrajinském Kyjevě v květnu 2003 byl přijat Protokol o strategickém posuzování vlivů na životní prostředí k Úmluvě EHK OSN o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států, podepsané v Espoo roku 1991 („protokol o SEA“). Komise podepsala protokol o SEA jménem Evropského společenství dne 21. května 2003.

    Cíle protokolu jsou stanoveny v článku 1: zabezpečit vysokou úroveň ochrany životního prostředí, včetně ochrany zdraví, a zajistit, aby byly tyto zájmy začleněny do opatření a nástrojů určených k podpoře udržitelného rozvoje.

    Hlavní povinnosti vyplývající z protokolu lze rozdělit do tří skupin:

    Za prvé obsahuje ustanovení o pomoci a poskytování rad veřejnosti, zajištění uznání a pomoci příslušným sdružením, podpoře cílů protokolu v mezinárodním měřítku a o právech osob na to, aby nebyly při výkonu svých práv podle protokolu žádným způsobem postihovány nebo diskriminovány na základě státní příslušnosti atp.

    Za druhé zahrnuje ustanovení týkající se posuzování vlivů některých plánů a programů na životní prostředí. Ta se dělí na dvě skupiny; v prvním případě (čl. 4 odst. 2) je posouzení, s výjimkou několika málo případů, povinné a v případě druhém (čl. 4 odst. 3) se posouzení vyžaduje, pokud strany mají za to, že plány a programy mohou mít významný vliv. Protokol obsahuje podrobná ustanovení o jednotlivých fázích posuzování vlivů na životní prostředí.

    Za třetí vychází protokol z ustanovení úmluvy z Espoo, které se týká politik, a stanoví požadavky pro politiky a právní předpisy. Každá strana má „usilovat o to, aby zajistila, že hlediska životního prostředí, včetně hledisek zdraví, budou brána v úvahu a přiměřeně začleněna“ do přípravy politik a právních předpisů, které mohou mít významný vliv na životní prostředí, včetně vlivu na zdraví. V této souvislosti musí vzít v úvahu „příslušné zásady a prvky“ protokolu. Strany musí tam, kde je to vhodné, upravit příslušné praktické mechanismy a podávat na zasedání stran zprávu o uplatňování těchto požadavků. Evropské společenství hodlá – v souladu se svou strategií udržitelného rozvoje a zlepšování právní úpravy – provést článek 13 Protokolu o strategickém posuzování vlivů na životní prostředí k úmluvě z Espoo pomocí postupů pro posuzování dopadů stanovených ve sděleních o posuzování dopadů[1], které se vyváženým způsobem zabývají hospodářskými, sociálními a environmentálními hledisky udržitelného rozvoje.

    Odkazy na „životní prostředí“ jsou v protokolu vždy doplněny poukazem na zdraví. Lidské zdraví je již zahrnuto mezi hledisky životního prostředí, o nichž je třeba poskytovat informace ve zprávě o vlivech na životní prostředí, která je vyžadována podle směrnice o SEA. Toto rozšíření odkazů v protokolu má posílit jedno z hledisek životního prostředí, které je ve stávajících posouzeních vlivů na životní prostředí často opomíjeno. Záměrem není stanovit nutnost zdravotního posouzení. To je zřejmé z definice termínu „vliv na životní prostředí, včetně vlivu na zdraví“ , který v zásadě zahrnuje tytéž faktory životního prostředí, které musí být zohledněny ve zprávách o vlivech na životní prostředí podle příslušné směrnice.

    Pokud jde o význam pro EU, zaslouží si pozornost několik aspektů. ES a členské státy se významnou měrou zasloužily o rozvoj koncepce a postupu SEA a svou podporu by měly potvrdit ratifikací protokolu.

    Po ratifikaci protokolu bude Společenství vázáno jeho požadavky do té míry, do jaké činnosti Společenství spadají do oblasti působnosti protokolu. Ratifikace ze strany ES a členských států by zajistila dostatečný počet ratifikací k tomu, aby protokol mohl vstoupit v platnost (potřebných je 16 ratifikací).

    S ohledem na uvedené skutečnosti je vhodné, aby byl Protokol o strategickém posuzování vlivů na životní prostředí k Úmluvě o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států, podepsané v Espoo, schválen Společenstvím (viz článek 1).

    2008/0052 (CNS)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY

    o schválení Protokolu o strategickém posuzování vlivů na životní prostředí k Úmluvě EHK OSN o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států, podepsané v Espoo roku 1991, jménem Evropského společenství

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na čl. 175 odst. 1 ve spojení s čl. 300 odst. 2 prvním pododstavcem první větou a odst. 3 prvním pododstavcem této smlouvy,

    s ohledem na návrh Komise[2],

    s ohledem na stanovisko Evropského parlamentu[3],

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1) Dne 21. května 2003 podepsala Komise při příležitosti 5. ministerské konference „Životní prostředí pro Evropu“, konané v ukrajinském Kyjevě od 21. do 23. května 2003, jménem Evropského společenství[4] Protokol o strategickém posuzování vlivů na životní prostředí k Úmluvě EHK OSN o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států, podepsané v Espoo roku 1991.

    (2) Protokol přispívá k ochraně životního prostředí tím, že zajišťuje posouzení plánů a programů, a v odpovídající míře i politik a právních předpisů, které mohou mít významný vliv na životní prostředí, včetně vlivu na zdraví, a tím začleňuje zájmy životního prostředí, včetně zájmů zdraví, do opatření a nástrojů navržených pro podporu udržitelného rozvoje.

    (3) Protokol o strategickém posuzování vlivů na životní prostředí k Úmluvě EHK OSN o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států, podepsané v Espoo roku 1991, by měl být schválen Evropským společenstvím,

    ROZHODLA TAKTO:

    Článek 1

    1. Protokol o strategickém posuzování vlivů na životní prostředí (protokol o SEA) k Úmluvě o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států, podepsané v Espoo, se schvaluje jménem Evropského společenství.

    2. Znění protokolu o SEA se připojuje k tomuto rozhodnutí.

    Článek 2

    1. Předseda Rady je oprávněn jmenovat osobu nebo osoby zmocněné uložit listinu o schválení protokolu o SEA u generálního tajemníka Organizace spojených národů vystupujícího ve funkci depozitáře v souladu s článkem 22 protokolu.

    2. Určená osoba nebo osoby současně uloží prohlášení o pravomoci obsažené v příloze tohoto rozhodnutí, jak vyžaduje čl. 23 odst. 5 protokolu.

    V Bruselu dne

    Za Radu

    předseda/předsedkyně

    PŘÍLOHA

    Prohlášení Evropského společenství podle čl. 23 odst. 5 Protokolu o strategickém posuzování vlivů na životní prostředí

    Evropské společenství prohlašuje, že má v souladu se Smlouvou o založení Evropského společenství, a zejména s čl. 175 odst. 1 této smlouvy, pravomoc uzavírat mezinárodní dohody a plnit závazky z nich vyplývající, které přispívají ke sledování těchto cílů:

    – zachování, ochrana a zlepšování kvality životního prostředí,

    – ochrana lidského zdraví,

    – uvážlivé a racionální využívání přírodních zdrojů,

    – podpora opatření na mezinárodní úrovni, určených k řešení regionálních a celosvětových problémů životního prostředí.

    Evropské společenství dále prohlašuje, že již přijalo právní nástroje, včetně směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/42/ES o posuzování vlivů některých plánů a programů na životní prostředí, které jsou pro jeho členské státy závazné a které řeší otázky spadající do působnosti tohoto protokolu, a že v souladu s čl. 23 odst. 5 protokolu předloží seznam těchto právních nástrojů depozitáři a bude jej odpovídajícím způsobem aktualizovat.

    Evropské společenství je odpovědné za plnění těch závazků plynoucích z protokolu, které jsou součástí právního řádu Společenství.

    Výkon pravomoci Společenství prochází vzhledem ke své povaze neustálým vývojem.

    [1] Sdělení o posuzování dopadů, KOM(2002) 276 v konečném znění; sdělení nazvané Zlepšení právní úpravy v oblasti růstu a pracovních míst v Evropské unii KOM(2005) 97 ze dne 16. března 2005; Pokyny Komise k posuzování dopadů v aktualizovaném znění ze dne 15. března 2006; „Zlepšování právní úpravy a rozšířené posouzení dopadů“ (28. června 2007).

    [2] Úř. věst. C […], […], s. […].

    [3] Úř. věst. C […], […], s. […].

    [4] Rozhodnutí Rady ze dne 19. května 2003.

    Top