EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008DC0567

Sdělení komise Evropskému parlamentua Raděo protidrogovém akčním plánu na období 2009–2012 {SEK(2008) 2455} {SEK(2008) 2454} {SEK(2008) 2456}

/* KOM/2008/0567 konecném znení */

52008DC0567




[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 18.9.2008

KOM(2008) 567 v konečném znění

SDĚLENÍ KOMISE

Evropskému parlamentu a Radě o protidrogovém akčním plánu na období 2009–2012

{SEK(2008) 2455}{SEK(2008) 2454}{SEK(2008) 2456}

Úvod

Drogy jsou předmětem vážných obav pro občany EU a výraznou hrozbou pro bezpečnost a zdraví evropské společnosti.

Evropská rada v prosinci 2004 jednohlasně schválila protidrogovou strategii EU na období 2005–2012[1], jejímž cílem je prostřednictvím prevence a snížení rozsahu užívání drog zajistit vysokou úroveň ochrany zdraví, blahobytu a sociální soudržnosti.

Samotné přijetí této strategie bylo jasným signálem, že politické obavy související s drogami jsou společné pro celou EU, i když jednotlivé členské státy uplatňují k této problematice odlišné přístupy. Potvrdilo, že všechny členské státy vycházejí ze stejných základních zásad, a sice, že by se měl uplatňovat vyvážený přístup ke snižování nabídky drog a poptávky po drogách, že tento přístup by měl stavět na spolehlivých údajích o podobě a rozsahu tohoto problému, na respektu k základním právům a lidské důstojnosti a – ve stále větší míře – na koordinovaném a přeshraničním uplatňování práva zaměřeném na pašeráky drog a organizovaný zločin.

Protidrogová strategie rovněž stanoví rámec pro dva navazující čtyřleté akční plány. První akční plán (2005–2008)[2] vymezil více než 80 úkolů, jejichž cílem byla koordinace v hlavních oblastech vládních zásahů v souvislosti s nezákonnými drogami a které se zaměřovaly na veřejné zdraví, uplatňování práva, celní problematiku, trestní právo a vnější vztahy. Za provádění protidrogové politiky jsou sice často odpovědné členské státy, Komise však aktivně podporuje a vyhodnocuje probíhající opatření a kromě toho také sleduje protidrogovou legislativu, jako například rámcové rozhodnutí Rady 2004/757/SVV o nepovoleném obchodu s drogami, o němž přinese zprávu v polovině roku 2009. Na základě zkušeností z posledních čtyř let Komise navíc nyní navrhuje Radě k přijetí druhý akční plán (na období 2009–2012).

Jakých úspěchů zatím dosáhl stávající akční plán?

Stávající akční plán si za konečný cíl klade:

„... výrazně snížit výskyt užívání drog mezi obyvatelstvem a omezit společenské a zdravotní škody způsobované užíváním nedovolených drog a obchodem s nimi. “

Přiložená hodnotící zpráva[3] je výsledkem společného úsilí Komise, členských států, Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA), Europolu a evropských sítí nevládních organizací zastoupených Fórem občanské společnosti. Tato zpráva je zatím nejrozsáhlejším hodnocením výsledků protidrogové politiky EU a ukazuje, že cíle vymezené ve stávajícím akčním plánu byly částečně naplněny:

- Užívání drog v EU zůstává na vysoké úrovni. Dostupné údaje ukazují, že užívání heroinu, marihuany a syntetických drog se stabilizovalo nebo klesá, naopak užívání kokainu je v řadě členských států na vzestupu. Celkový počet osob v EU, které užívají drogy, nebo drogy někdy v životě užívaly (tzv. celoživotní prevalence), se odhaduje na 70 milionů u marihuany, nejméně 12 milionů u kokainu, 9,5 milionu u extáze a 11 milionů v případě amfetaminů. Dále je známo, že nejméně půl milionu osob prodělává substituční léčbu závislosti na drogách jako heroin[4].

- Přestože neexistuje důvod ke spokojenosti, je třeba poznamenat, že údaje ze srovnatelných zemí ve světě ukazují, že spotřeba marihuany, kokainu a amfetaminů je v EU podstatně nižší než například ve Spojených státech. To samé platí i pro počet nakažených virem HIV v souvislosti s injekční aplikací drog.

- Hodnocení rovněž ukazuje, že protidrogové politiky členských států se sbližují a že dochází k posunu k situaci, kdy vnitrostátní politiky vycházejí z akčních plánů.

- Dosavadní zkušenosti ukazují, že EU je přinejmenším schopna úspěšně zabraňovat rozšiřování tohoto složitého společenského fenoménu užívání a zneužívání omamných látek mezi obyvateli a že se stále více zaměřuje na opatření, jejichž cílem je řešit škody, které drogy způsobují jednotlivcům a společnosti. Je důležité poznamenat, že tohoto výsledku bylo dosaženo navzdory skutečnosti, že během sledovaného období výrazně vzrostla celosvětová nelegální produkce opiátů a EU se stala cílem nebývale vysokého objemu nezákonného dovozu kokainu. S ohledem na takto výrazný nárůst nabídky působí výsledky EU v řešení dané problematiky příznivěji.

- Pokud jde o mezinárodní spolupráci, dochází nyní k lepší koordinaci stanovisek EU v mezinárodních fórech věnovaných drogám, například v Komisi OSN pro omamné látky. Integrovaný a vyvážený přístup EU k drogové problematice navíc stále častěji slouží jako vzor pro ostatní země.

Stávající akční plán (2005–2008) si klade ambiciózní cíle. Ačkoliv v mnoha oblastech bylo dosaženo pokroku, byly rovněž identifikovány slabé stránky.

V mnoha oblastech stále existují potíže s koordinací politik a přestože kvalita informací o situaci v EU a užívání drog, jeho prevenci a léčbě se trvale zlepšuje, existují nadále oblasti, o nichž informace chybí: panuje dlouhodobý nedostatek spolehlivých údajů o nabídce drog a o rozsahu a výsledcích podpory třetích zemí související s touto problematikou.

Jak ve společnosti posílit úsilí o snížení rozsahu užívání drog

EU jednoznačně potřebuje vyvinout větší úsilí, aby snížila vliv společenských a zdravotních problémů způsobených užíváním drog. Pokud miliony Evropanů někdy v životě užívaly drogy nebo je užívají v současnosti, existuje v této oblasti propast mezi veřejnou politikou a chováním občanů, který žádná společnost nemůže ignorovat.

Existují důkazy, které ukazují, že jedním z nejefektivnějších (a nejhospodárnějších) způsobů řešení drogové problematiky je situace, kdy veřejné orgány zabývající se prevencí, léčbou, snižováním dopadů a uplatňováním práva spolupracují s dobrovolnickými organizacemi a poskytovateli služeb. Jinak řečeno, spolupráce mezi občany a institucemi, kterou zahájí sami a pro sebe.

Nastal čas, kdy je třeba, aby se obyvatelé Evropy stali středem politiky v této oblasti a aby se občané do této politiky více zapojili. Jako první krok přispěla Komise k založení evropského Fóra občanské společnosti pro drogovou problematiku v roce 2006. Aby Komise přispěla k plnění protidrogového akčního plánu EU, posoudí během období platnosti následujícího akčního plánu možnosti, jak zapojit všechny zainteresované subjekty a jak je motivovat k formálnímu závazku, že na své úrovni a ze svých prostředků podniknou veškeré nezbytné kroky k minimalizaci škod, které drogy lidem přináší. Jedním z návrhů, který je třeba dále rozpracovat, je sestavení „Evropské aliance pro drogy“. Jednalo by se o veřejný závazek, k němuž by mohl přistoupit každý občan nebo skupina občanů a jehož cílem by bylo zvýšit povědomí o rizicích spojených s užíváním drog a podporovat osvědčené postupy v této oblasti.

Vznik nového protidrogového akčního plánu na období 2009–2012

Protidrogová strategie EU se zabývá složitým fenoménem, u něhož lze dosáhnout změny pouze na základě dlouhodobého přístupu. Zaměřuje se na dva aspekty protidrogové politiky, snižování poptávky po drogách a snižování nabídky drog , které jsou doplněny třemi průřezovými tématy: koordinace, mezinárodní spolupráce a informace, výzkum a hodnocení .

Na podporu této strategie navrhuje Komise nový protidrogový akční plán na období 2009–2012, který vychází ze stávajícího rámce a ze zkušeností nashromážděných během posledních čtyř let. Identifikuje následující priority:

1. Snížení poptávky po drogách a zvýšení veřejného povědomí

Musíme dále zvyšovat efektivitu opatření, jejichž cílem je omezit užívání drog a jeho dopady. Sem spadá zvláštní důraz na zranitelné skupiny a prevence polyvalentního užívání drog (kombinace užívání nepovolených a povolených látek, zejména alkoholu).

2. Motivace občanů EU k aktivní účasti

Komise navrhuje zahájit proces konzultace s členskými státy a občanskou společností, jejímž tématem by mělo být přijetí aliance občanů EU pro drogy. Tato aliance by obsahovala závazek a soubor zásad, které by občané mohli využít při řešení problémů souvisejících s drogami, které mohou nastat v jejich bezprostředním okolí. Musela by být v souladu s vnitrostátní legislativou a zvyklostmi a v úsilí o zdravější a bezpečnější společnost by měla vytvářet prostor pro pozitivní opatření a samostatnost.

3. Snížení nabídky drog

V boji proti výrobě a pašování drog potřebujeme efektivnější uplatňování práva na úrovni EU a plné využití kapacit Europolu a ostatních struktur EU na základě zpravodajských informací. Je třeba podporovat koordinovanější operace probíhající prostřednictvím regionálních bezpečnostních platforem.

4. Zlepšení mezinárodní spolupráce

EU zaujímá na celosvětové úrovni přední místo v poskytování prostředků na celosvětový boj proti drogám a v úsilí o udržitelnější řešení při pěstování drog. K efektivitě jejích opatření by výrazně přispělo, kdyby se zlepšila koordinace politik jednotlivých států a politik Společenství.

5. Lepší pochopení problematiky

Musíme zlepšit naše vědomosti o užívání drog, a to prostřednictvím rozsáhlejšího a lépe koordinovaného výzkumu a údajů, včetně informací o trestné činnosti související s drogami a o fungování trhu, na němž jsou nelegální drogy nabízeny.

Následující akční plán je navrhován jako rámec k plnění těchto priorit a případně k přidání evropského rozměru.

I. KOORDINACE |

Hlavní priorita: efektivnější vytváření a provádění politik |

Cíl | Opatření | Časový plán | Odpovědná strana | Ukazatele |

1. Zajistit, aby se ve vnitrostátních politikách i v přístupu EU ke třetím zemím a v mezinárodních fórech odrážel vyvážený a integrovaný přístup, který bere náležitý ohled na základní práva. | 1. Členské státy a orgány EU budou efektivněji koordinovat protidrogovou politiku s ohledem na cíle protidrogové strategie EU na období 2005–2012 a tohoto akčního plánu. | Probíhá | Členské státy KOM Rada | Cíle protidrogové strategie EU a akčních plánů zahrnuty ve vnitrostátních politikách Protidrogová politika na úrovni EU odráží cíle protidrogové strategie |

2. Zajistit efektivní koordinaci na úrovni EU. | 2. Horizontální pracovní skupina pro drogy (HDG) v rámci Rady zaujme proaktivní přístup k plnění svého koordinačního mandátu. | Probíhá | Rada | Příslušné pracovní skupiny Rady[5] informují / zapojí do své činnosti HDG a ta naopak zapojí nebo informuje je |

3. Komise a Rada zajistí soulad mezi vnitřními a vnějšími aspekty činností protidrogové politiky. | 2011 | KOM Rada | Dosažený soulad mezi vnitřní a vnější protidrogovou politikou |

4. Rada jednou ročně vyhodnotí drogovou problematiku na základě každoročního hodnocení pokroku, které sestaví Komise, a příslušných výročních zpráv EMCDDA a Europolu. | Probíhá | Rada KOM EMCDDA Europol | Závěry Rady |

3. Zajistit efektivní koordinaci na úrovni členských států. | 5. Aby se posílila koordinace ve specifických nebo naléhavých případech, které vyžadují opatření, bude předsednictví pravidelně organizovat zasedání národních protidrogových koordinátorů nebo osob s ekvivalentní funkcí. | Dvakrát ročně | PŘEDSEDNICTVÍ Členské státy | Skutečný dopad na koordinaci politik |

6. Členské státy vyhodnotí meziresortní koordinaci protidrogové politiky a zajistí, že na úrovni EU budou předkládána koordinovaná stanoviska a že cíle akčního plánu EU budou plněny na úrovni, která je k tomu nejvhodnější. | Probíhá | Členské státy Rada | Příspěvky členských států v rámci HDG a ostatních pracovních skupin jsou sladěné |

4. Zajistit zapojení občanské společnosti do protidrogové politiky | 7. Komise bude alespoň jednou ročně vyžadovat zpětnou vazbu k protidrogové politice od Fóra občanské společnosti pro drogovou problematiku. | Probíhá | KOM | Fórum zasedá nejméně jednou za rok Komise předkládá výsledky HDG |

8. Na základě Evropské aliance pro drogy, jejímž účelem je mobilizovat občanskou společnost a veřejný sektor prostřednictvím kampaně na zvýšení povědomí o rizicích užívání drog, členské státy v souladu s vnitrostátními postupy zapojí do protidrogové politiky na všech vhodných úrovních občanskou společnost. | Probíhá | KOM Členské státy | Občanská společnost se účastní diskuzí o drogové problematice Občanská společnost sdělila své názory Obecné využívání aliance |

II. SNÍŽENÍ POPTÁVKY |

Hlavní priorita: zlepšení kvality a efektivity opatření, jejichž cílem je omezit užívání drog a jeho dopady, zejména ve zranitelných skupinách |

Cíl | Opatření | Časový plán | Odpovědná strana | Ukazatele |

5. Prevence užívání drog a rizik s ním spojených | 9. Systematicky zpřístupňovat vyhodnocené univerzální strategie prevence v různých prostředích (např. ve školách, na pracovištích a ve věznicích). Prevence by se rovněž měla vztahovat na polyvalentní užívání drog (kombinování nelegálních látek s legálními, zejména s alkoholem) a drogy a řízení motorových vozidel. | Probíhá | Členské státy | Větší dostupnost vyhodnocených programů a komplexních strategií v členských státech Výskyt užívání drog mezi mládeží a názory na užívání drog v dané skupině |

10. Prostřednictvím vyhodnocených a inovativních zásahů provádět cílené programy, jejichž cílem je prevence nebo oddálení prvního užití drog | Probíhá | Členské státy | Větší dostupnost vyhodnocených programů zaměřených na první užití drog v členských státech Výskyt užívání drog mezi mládeží Věk, v němž poprvé dochází k užití drogy |

6. Předcházet problémovému užívání drog (včetně jejich injekční aplikace) prostřednictvím cílené prevence | 11. Dále rozvinout metody včasného odhalení a včasných zásahů a jejich prostřednictvím provádět vyhodnocovanou selektivní prevenci u zranitelných skupin, u nichž existuje vysoké riziko problémového užívání drog. | Probíhá | Členské státy | Zjištění základních údajů o problémovém užívání Trendy vývoje problémového užívání Větší dostupnost cílených programů prevence v členských státech, jejichž výsledky jsou vyhodnocovány |

12. Prostřednictvím nízkoprahového přístupu k poradenství, řízení problémového chování a krátkých zásahů dále rozvinout a provádět vyhodnocovanou prevenci u specifických vysoce rizikových skupin uživatelů drog (včetně uživatelů kombinace drog), u nichž existuje riziko, že přejdou na problémové užívání drog. | Probíhá | Členské státy | Zjištění základních údajů o problémovém užívání Trendy vývoje problémového užívání Větší dostupnost cílených programů prevence v členských státech, jejichž výsledky jsou vyhodnocovány |

7. Zvýšit efektivitu protidrogové léčby a rehabilitací tím, že se zvýší dostupnost, přístupnost a kvalita služeb | 13. Dále rozvíjet a používat možnosti protidrogové léčby na základě nových poznatků, včetně využití různých psychosociálních a farmakologických metod, které budou odpovídat potřebám uživatelů drog (včetně relevantní péče upravené na základě nových drog nebo nových způsobů užívání). | Probíhá | Členské státy | Trendy v poptávce po nové péči a v retenci Vyšší dostupnost diverzifikované péče a péče vycházející z nových poznatků v členských státech |

14. Sestavit a provádět politiky a služby rehabilitace a sociální reintegrace na základě osvědčených postupů tak, aby předcházely dalšímu užívání drog a omezily sociální vyčlenění a stigmatizaci. | Probíhá | Členské státy | Zvýšená dostupnost rehabilitačních a reintegračních programů v členských státech |

15. Na celostátní, regionální i místní úrovni informovat potenciální cílové skupiny o existenci péče a rehabilitačních služeb. | Probíhá | Členské státy | Existence informačních strategií v členských státech Veřejný rejstřík dostupných služeb (např. internetový portál) |

8. Zvýšit kvalitu a efektivitu aktivit, jejichž cílem je snížení poptávky po drogách, s ohledem na specifické potřeby jednotlivých uživatelů drog podle jejich pohlaví, kulturního zázemí, věku atd. | 16. Vyvinout, používat a sdílet zásady dobré praxe a kvalitativní normy pro zásahy a služby v oblasti prevence, léčby, omezování dopadů drog a rehabilitace. | 2009–2012 | Členské státy KOM EMCDDA | Existence relevantních zásad a kvalitativních norem Úroveň provádění zásad nebo norem |

17. Dosáhnout na úrovni EU shody o kvalitativních zásadách a referenčních ukazatelích pro zásahy a služby v oblasti prevence, péče, omezování dopadů drog a rehabilitace s ohledem na potřeby specifických skupin. | 2012 | Členské státy Rada KOM EMCDDA | Návrh písemné shody na úrovni EU a následné kroky |

18. Členské státy vyhodnotí dostupnost a efektivitu služeb v oblasti prevence, péče, omezování dopadů drog a rehabilitace při reagování na specifické potřeby. Komise – s podporou EMCDDA – pro tento průzkum vypracuje metodický rámec. | 2012 | Členské státy Rada KOM EMCDDA | Počet členských států, které průzkum provedou |

9. Zajistit přístup ke zdravotní péči pro uživatele drog ve vězení, aby došlo k prevenci nebo omezení zdravotních rizik souvisejících s užíváním drog. | 19. Pro osoby ve věznicích vytvořit a poskytovat služby zaměřené na prevenci, péči, omezování dopadů drog a reintegraci, které budou ekvivalentní službám poskytovaným osobám mimo věznice. Zvláštní důraz je třeba klást na navazující péči po propuštění z vězení. | Probíhá | Členské státy | Protidrogová politika prováděná specificky za účelem poskytování protidrogových služeb ve věznicích a navazující péče po propuštění |

20. Specificky pro vězeňské prostředí členské státy zavedou a budou používat ukazatele užívání drog, zdravotních problémů souvisejících s drogami a poskytování protidrogových služeb na základě metodického rámce, který za podpory EMCDDA sestaví Komise. | Probíhá | Členské státy Rada KOM EMCDDA | Pokles zdravotních problémů souvisejících s drogami ve věznicích |

10. Zajistit přístup ke službám, jejichž prostřednictvím se snižují negativní dopady, aby se omezilo šíření HIV/AIDS, hepatitidy C a dalších krví přenášených infekčních nemocí souvisejících s drogami a aby se v EU snížil počet úmrtí souvisejících s drogami. | 21. Jako nedílnou součást snižování poptávky je třeba systematicky poskytovat přístup ke službám, jejichž prostřednictvím se snižují negativní dopady užívání drog, a zlepšovat pokrytí těchto služeb a zároveň je třeba v možných případech podnikat zásahy, které mají prověřenou účinnost[6]. | Probíhá | Členské státy | Zpráva o pokroku vydaná Komisí Pokles výskytu infekčních nemocí v souvislosti s drogami Pokles počtu úmrtí souvisejících s drogami Lepší pokrytí služeb, jejichž prostřednictvím se snižují negativní dopady |

III. SNÍŽENÍ NABÍDKY |

Hlavní priorita: měřitelné zlepšení efektivity při uplatňování práva v oblasti drog na úrovni EU. V zájmu efektivity, souladu vnitrostátních iniciativ na úrovni celé EU, koordinace uvnitř EU a úspor z rozsahu musí Europol, Eurojust a ostatní struktury EU v plné míře vykonávat úkoly, kvůli kterým byly zřízeny. |

Cíl | Opatření | Časový plán | Odpovědná strana | Ukazatele |

11. V rámci EU posílit spolupráci na efektivním uplatňování práva při boji proti výrobě a pašování drog. | 22. Za využití přístupu vycházejícího ze zpravodajských informací Evropského modelu zpravodajství o trestné činnosti (ECIM) a jeho složek se zaměřit na zločinecké organizace, které představují nejzávažnější riziko. | Probíhá | Členské státy Europol Eurojust Rada | Počet zločineckých organizací, na něž se členské státy zaměří |

23. Zvýšit počet multidisciplinárních operací vymáhání práva prostřednictvím společných vyšetřovacích týmů (JIT) a společných celních operací (JCO), do nichž se kromě policejních, celních a pohraničních složek ve vhodných případech zapojí také Europol. | Probíhá | Členské státy Europol Eurojust | Nárůst počtu společných vyšetřovacích týmů a společných celních operací souvisejících s drogami Hodnotící zpráva o dosažených výsledcích |

24. Zlepšit kvalitu zpravodajských informací poskytovaných národními jednotkami Europolu protidrogové jednotce Europolu, přičemž důraz je třeba klást na nejvyšší úrovně organizovaného zločinu. | Probíhá | Členské státy Europol | Konzistentnost, relevantnost a kvalita obdržených zpravodajských informací |

25. Plně využívat projekty COSPOL[7] (pro heroin, kokain a syntetické drogy) související s protidrogovými projekty Europolu, včetně koordinované analýzy prostřednictvím tzv. analytických pracovních svazků (AWF). | Probíhá | Členské státy Rada Europol | Zvýšení počtu identifikovatelných provozních výsledků |

26. Prostřednictvím vnitrostátních policejních akademií by Evropská policejní akademie (CEPOL)[8] měla poskytovat relevantní další vzdělávání pro vyšší policejní a celní úředníky a pro styčné důstojníky ve třetích zemích. | Probíhá | CEPOL Členské státy | Vzdělávací osnovy sestavené pro uplatňování protidrogového práva Zahrnutí dalšího relevantního vzdělávání do aktivit CEPOL Počet vzdělávacích kurzů Počet vyškolených osob |

27. Ve vhodných případech systematičtěji využívat styčné důstojníky členských států ve třetích zemích pro výměnu informací a zpravodajských údajů mezi orgány pro uplatňování práva v členských státech a Europolem. | Probíhá | Členské státy Europol | Nárůst mezinárodní spolupráce u operací uplatňování práva |

12. Rychle a efektivně reagovat na nové hrozby (např. nové drogy, nové cesty) | 28. K boji proti novým hrozbám zřídit v nutných případech regionální bezpečnostní platformy (např. MAOC-N, Baltic Sea TF), které umožní koordinovanou operativní reakci. Takové kroky musí být slučitelné se stávajícím právním a operativním uspořádáním na úrovni EU a musí vycházet ze specifických hodnocení hrozeb (viz opatření 42.) | Probíhá | Členské státy Rada Europol | Včasné operativní reakce, které přinesou opatření, jejichž cílem bude proaktivně řešit rizika a minimalizovat hrozby Nárůst počtu narušených zločineckých operací (zabavení, změny ve způsobech pašování) |

29. EU se bude zaměřovat na koordinované a společné úsilí těch členských států, které jsou nejvíce vystaveny fenoménům, jako je výroba určitých drog nebo jejich pašování, a to případně také ve spolupráci s Europolem. | Probíhá | Členské státy Europol Rada | Operativní a strategické výsledky opatření přijatých členskými státy |

13. Omezit výrobu a nabídku syntetických drog | 30. Členské státy budou aktivně prosazovat spolupráci a společné operace v této oblasti uplatňování práva a budou sdílet zpravodajské informace a osvědčené postupy. Je třeba optimálně využívat projekt Europolu SYNERGY a související iniciativu COSPOL. | Probíhá | Členské státy Europol Rada | Nárůst počtu zahájených/dokončených společných projektů Nárůst počtu zničených výrobních center nahlášených EILCS Počet vytvořených zpráv SYNERGY |

31. Přijmout a zavést systém forenzního profilování syntetických drog pro celou EU, který bude vycházet ze zkušeností z projektů jako SYNERGY a CHAIN, struktury a odborných znalostí Europolu a Společného výzkumného střediska Komise a průběžných aktivit a zkušeností členských států při uplatňování práva v této oblasti. | 2012 | KOM Europol Členské státy | Systém existuje a funguje |

14. Snížit v EU rozšíření a pašování chemických prekurzorů, které jsou používány pro výrobu nepovolených látek, zejména prekurzorů syntetických drog | 32. EU bude zastávat jasné a jednotné stanovisko k této problematice na mezinárodní úrovni a v rámci OSN, které bude vycházet ze stávající legislativy a spolupráce se soukromým sektorem. | Probíhá | KOM Rada Členské státy | Efektivní koordinace prostřednictvím příslušných výborů Rady Společná stanoviska EU na mezinárodních fórech |

33. Celní služba zahrne do své činnosti kontroly prekurzorů na strategické úrovni, posílí efektivitu řízení ochrany hranic a bude své aktivity ve větší míře koordinovat s ostatními orgány uplatňování práva, které jsou zapojeny do protidrogových operací (vzájemná podpora). | Probíhá | Členské státy | Zlepšení kontroly prekurzorů, a situace v odhalování, zabavování a profilování oproti roku 2008 |

34. EU poskytne plnou podporu mezinárodní operativní spolupráci, jejímž cílem je prevence a odhalování drogových prekurzorů, například projektům v rámci INCB a dále PRISM a COHESION. | Probíhá | KOM Členské státy | Nárůst počtu přerušených a zabavených zásilek |

35. Vyhodnotit legislativu zabývající se drogovými prekurzory v EU a její uplatňování. | 2010 | KOM Členské státy | Dokončení hodnocení |

36. EU ve všech možných případech dojedná dohody o spolupráci se základními identifikovanými zdrojovými zeměmi hlavních prekurzorů syntetických drog. | Probíhá | KOM | Existence dohod Snížení nepovolených dodávek drogových prekurzorů z daných zemí |

15. Snížit dopady, které má na společnost organizovaný zločin zabývající se výrobou a pašováním drog | 37. Usnadnit konfiskaci a vymáhání výnosů trestné činnosti související s drogami v celé EU tím, že se posílí pravidla pro konfiskace a vymáhání majetku na úrovni EU i jednotlivých států. | 2012 | Členské státy KOM Rada EP | Přijetí sdělení Komise Navržení a přijetí právních nástrojů Hodnocení zabaveného majetku |

38. Podporovat zřizování efektivních úřadů pro vymáhání majetku v členských státech na základě vytvoření neformální platformy. Podporovat šetření prostřednictvím úřadu Europolu pro zločinecký majetek. | Probíhá | KOM Členské státy Europol | Zřízení a efektivní fungování platformy Nárůst počtu podporovaných šetření týkajících se dohledávání a identifikace majetku Nárůst množství a hodnoty konfiskovaných peněz a majetku |

IV. MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE |

Hlavní priorita: zvýšit efektivitu spolupráce v boji proti drogám mezi EU a třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi prostřednictvím užší koordinace politik v rámci EU. Podpora stálé celosvětové propagace vyváženého evropského přístupu k drogové problematice. |

Cíl | Opatření | Časový plán | Odpovědná strana | Ukazatele |

16. Ve vhodných případech a v rámci obecného rozvoje bezpečnostní agendy systematicky zahrnovat protidrogovou problematiku v EU do vztahů se třetími zeměmi a regiony, a to na základě strategického plánování a koordinace probíhající mezi všemi zapojenými subjekty | 39. Zajistit, aby vztahy EU se třetími zeměmi odrážely cíle protidrogové strategie a akčních plánů EU, a to na základě zásady sdílené odpovědnosti a s náležitým ohledem na lidská práva. | Probíhá | Členské státy KOM | Priority protidrogové politiky se ve větší míře odrážejí ve vztazích se třetími zeměmi |

40. Zlepšit efektivitu stávajících protidrogových mechanismů, jako například mechanismu pro spolupráci a koordinaci mezi EU a zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku, specializovaného dialogu mezi EU a andskými státy a tzv. drogovými trojkami, tím, že se vymezí konkrétní oblasti spolupráce. | Probíhá | Rada KOM | Vytvoření a provádění iniciativ k větší spolupráci |

41. V souladu s politickými rozhodnutími a strategiemi EU a s podporou členských států a asistenčních programů ES řešit drogovou problematiku v zemích, kde se drogy vyrábějí, a v zemích, přes něž probíhají dovozní (pašerácké) cesty. Tato řešení by měla mít podobu projektů, jejichž cílem bude snížení poptávky po drogách a nabídky drog a prevence rozšíření drogových prekurzorů. Tato podpora bude souviset s protidrogovými akčními plány mezi EU a třetími zeměmi a regiony (viz opatření 46 a 50). | Probíhá | KOM Členské státy | Priority protidrogové politiky jsou zohledněny ve financovaných projektech Financované projekty odrážejí rovnováhu mezi snižováním poptávky a nabídky Byly vytvořeny synergie mezi programy financování poskytovaného členskými státy a ES |

42. Za podpory programů financování ze strany členských států a ES posílit regionální a vnitroregionální spolupráci, jejímž cílem bude snížení poptávky po drogách a jejich nabídky ve třetích zemích. Jedná se například o programy jako nástroj pro rozvojovou spolupráci a strategické dokumenty pro regiony, nástroj stability a nástroj evropské politiky sousedství. | Probíhá | KOM Členské státy | Vznik a provádění nových iniciativ meziregionální spolupráce Byly vytvořeny synergie mezi programy financování poskytovaného členskými státy a ES Nárůst počtu a celkového rozpočtu financovaných projektů |

43. Podporovat způsoby obživy alternativní k pěstování drog, a to s ohledem na lidská práva, se zapojením místních komunit a se zohledněním zvláštních okolností a potřeb. | Probíhá | KOM Členské státy | Počet projektů, jež jsou v souladu s přístupem EU k alternativnímu rozvoji (9597/06, CORDROGUE 44, 18.5.2006) |

44. V zájmu koordinace zřídit monitorovací mechanismus, který bude sledovat pomoc poskytnutou třetím zemím v souvislosti s bojem proti drogám. | Roční | Rada Členské státy KOM | Zřízení mechanismu Přehled protidrogových projektů ES a členských států ve třetích zemích |

45. Provést průzkum rozsahu a výsledků protidrogových programů EU ve třetích zemích. | 2010 | KOM | Provedení průzkumu |

46. Aktualizovat a provádět protidrogové akční plány EU pro republiky střední Asie[9] a pro Latinskou Ameriku a Karibik[10]. | Probíhá | Členské státy KOM | Zjištěné priority Úroveň provádění akčních plánů |

17. Posílit mnohostrannou koordinaci v EU a podporovat integrovaný a vyvážený přístup | 47. Prostřednictvím ustavení stálého styčného důstojníka zajistit lepší koordinaci a průběh spolupráce mezi HDG a delegacemi členských států v Komisi OSN pro omamné látky (CND). | 2009 | Rada Členské státy | Jmenování styčného důstojníka Posílení spolupráce mezi vídeňskými delegacemi a HDG |

48. Zajistit přípravu, koordinaci a přijetí společných stanovisek EU a společných rozhodnutí v CND. | Probíhá | PŘEDSEDNICTVÍ Členské státy KOM | Počet společných rozhodnutí EU Podpora jiných regionů pro společná stanoviska EU |

49. Předložit stanovisko EU na 52. vrcholném zasedání CND k hodnocení a následným krokům UNGASS '98[11], které bude odrážet hlavní zásady protidrogové politiky EU. | 2009 | Rada Členské státy KOM | Stanovisko EU zohledněno v politickém prohlášení OSN |

18. Podporovat kandidátské země a země, které jsou členy procesu stabilizace a přidružení | 50. Poskytovat těmto zemím nezbytnou technickou a jinou pomoc, seznámit je s acquis EU v oblasti boje proti drogám a podpořit je v provádění požadovaných opatření, včetně opatření přijatých v protidrogovém akčním plánu pro západní Balkán[12] | Probíhá | Členské státy KOM Rada EMCDDA Europol | Země stále častěji dodržují acquis EU Počet a kvalita dokončených projektů Rozvoj dialogu anebo spolupráce s příslušnými agenturami EU Úroveň provádění akčních plánů |

19. Zlepšit spolupráci se zeměmi zahrnutými do evropské politiky sousedství | 51. Zlepšit dialog o boji proti drogám se zeměmi zahrnutými do evropské politiky sousedství, a to na bilaterální nebo regionální úrovni, zejména prostřednictvím podvýborů. | Probíhá | Členské státy KOM | Efektivní výsledky dialogu |

52. Komise tyto země podpoří, aby k naplnění oddílů, které jsou v akčních plánech evropské politiky sousedství věnovány drogám, používaly nástroj evropské politiky sousedství | Probíhá | KOM | Počet projektů souvisejících s bojem proti drogám prováděných za použití nástroje evropské politiky sousedství |

V. INFORMACE, VÝZKUM A HODNOCENÍ |

Hlavní priorita: lepší pochopení všech aspektů fenoménu užívání drog tak, aby se rozšířila vědomostní základna pro veřejnou politiku a zvýšilo povědomí občanů o sociálních a zdravotních dopadech užívání drog, a provádění výzkumu. |

Cíl | Opatření | Časový plán | Odpovědná strana | Ukazatele |

20. Prostřednictvím podpory výzkumu rozšířit vědomostní základnu o drogové problematice | 53. Rada a Komise stanoví budoucí výzkumné priority EU v oblasti nepovolených omamných látek a mechanismy, které budou nezbytné k získání nových znalostí, vývoji nových přístupů a technologií a k posílení spolupráce v EU. | 2009 | Členské státy KOM EMCDDA | Stanovení výzkumných priorit Vymezení a zavedení mechanismů |

21. Zajistit výměnu přesných a relevantních informací v oblasti nepovolených omamných látek | 54. Členské státy budou nadále poskytovat nezbytné zdroje národním kontaktním místům sítě Reitox[13]. Národní kontaktní místa budou přispívat k činnosti EMCDDA na základě dohodnutých standardů. | Probíhá | Členské státy | Výměna údajů potřebných pro účely sledování a vyhodnocování Financování a ostatní zdroje, které členské státy poskytují na síť Reitox, odpovídají potřebám Národní kontaktní místa přispívají na základě dohodnutých standardů |

22. Dále rozvíjet nástroje k monitorování situace v oblasti drog a zvyšovat efektivitu odezvy na tuto situaci | 55. Dále zlepšovat a uplatňovat pět základních epidemiologických ukazatelů EMCDDA a vyvíjet nové ukazatele a opatření ke snížení poptávky po drogách. | 2012 | Členské státy EMCDDA KOM | Zvýšit rozsah, v němž členské státy plní prováděcí kritéria pro základní ukazatele Zlepšení ukazatelů poptávky po léčbě a problémového užívání[14] Ukazatele/opatření pro rehabilitaci a reintegraci |

56. Vyvinout ukazatele pro sběr relevantních údajů o trhu s nepovolenými omamnými látkami a uplatňování práva a sestavit strategii pro sběr těchto údajů. | Probíhá | KOM EMCDDA Europol Rada Členské státy | Ukazatele identifikovány Vyvinuta strategie provádění |

57. Vyvinout analytické nástroje pro lepší hodnocení efektivity a dopadů protidrogové politiky. | 2010 | KOM EMCDDA Členské státy | Vyvinutí analytických nástrojů Přesnější analýza drogové situace |

58. Vyhodnotit efektivitu rozhodnutí Rady 2005/387/SVV o výměně informací, hodnocení rizika a kontrole nových psychoaktivních látek. | 2010 | KOM Rada EMCDDA Europol EMEA | Předloženo hodnocení a možné následné kroky |

59. Europol vyhodnotí, jak členské státy předkládají údaje a informace o trestné činnosti. | Roční | Členské státy Europol | Předloženo kvalitativní hodnocení údajů |

23. Zajistit průběžné hodnocení protidrogové politiky | 60. Členské státy budou pravidelně vyhodnocovat národní protidrogové politiky. | Probíhá | Členské státy | Počet vyhodnocených protidrogových politik |

61. Předložit Radě a Evropskému parlamentu výroční hodnocení pokroku v plnění akčního plánu a ve vhodných a nutných případech předložit upravené/vylepšené ukazatele a mechanismy podávání zpráv pro sledování a hodnocení. | Roční | KOM EMCDDA Europol Členské státy | Výroční hodnocení pokroku předloženo Dostupnost relevantních ukazatelů |

62. Zajistit provedení externího hodnocení plnění a dopadů protidrogové strategie EU na období 2005–2012 a protidrogového akčního plánu na období 2009–2012, na nějž naváže analýza a poté následná opatření. | 2012 | KOM Rada Členské státy | Hodnocení výsledků jednotlivých opatření Je znám dopad na celkovou situaci v oblasti boje proti drogám |

[1] CORDROGUE 77, 22.11.2004.

[2] Úř. věst C 168, 8.7.2005.

[3] Pracovní dokument zaměstnanců Komise přiložený v příloze 1.

[4] Výroční zpráva EMCDDA za rok 2007.

[5] Mezi tyto pracovní skupiny Rady patří: policejní a celní pracovní skupina, multidisciplinární skupina pro organizovanou trestnou činnost, pracovní skupina pro zdraví, pracovní skupiny pro vnější záležitosti a pracovní skupina pro hospodářské otázky.

[6] Toto opatření vychází z doporučení Rady (2003/488/ES) o prevenci a omezení škod na zdraví spojených s drogovou závislostí.

[7] Souhrnné operativní strategické plánování policejní práce (Comprehensive Operational Strategic Planning for the Police)

[8] Evropská policejní akademie; rozhodnutí Rady 2005/681/SVV.

[9] 12353/02; CORDROGUE 78; 25.9.2002.

[10] 7163/1/99; CORDROGUE 19; 15.4.1999; Prohlášení z Port of Spain, 23.5.2007.

[11] Politické prohlášení (rozhodnutí S-20/2, příloha) dvacátého zvláštního zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů.

[12] 5062/2/03, CORDROGUE 3; 3.6.2003.

[13] Réseau Européen d'Information sur les Drogues et les Toxicomanies

[14] Zajistit soulad ukazatele EMCDDA s mezinárodními standardy pro problémové užívání drog (DSM-V/ ICD-10).

Top