Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007PC0870

    Návrh směrnice Evropského Parlamentu a Rady o názvech textilií (Přepracované znění)

    /* KOM/2007/0870 konecném znení - COD 2008/0005 */

    52007PC0870

    Návrh směrnice Evropského Parlamentu a Rady o názvech textilií (Přepracované znění) /* KOM/2007/0870 konecném znení - COD 2008/0005 */


    [pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

    V Bruselu dne 11.01.2008

    COM(2007) 870 v konečném znění

    2008/0005 (COD)

    Návrh

    SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

    o názvech textilií

    (Přepracované znění)

    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1. Komise svým rozhodnutím ze dne 1. dubna 1987[1] uložila svým útvarům, aby přistoupily ke kodifikaci jakéhokoli právního aktu nejpozději po jeho desáté změně, přičemž zdůraznila, že se jedná o minimální pravidlo a jednotlivé útvary by se měly v zájmu srozumitelnosti a přehlednosti předpisů Společenství snažit kodifikovat akty, za něž nesou odpovědnost, i v kratších intervalech.

    2. Komise zahájila kodifikaci směrnice Evropského parlamentu a Rady 96/74/ES ze dne 16. prosince 1996 o názvech textilií[2]. Nová směrnice má nahradit různé akty, které jsou do ní začleněny[3].

    3. V průběhu procesu kodifikace bylo rozhodnutí Rady 1999/468/ES ze dne 28. června 1999 o postupech pro výkon prováděcích pravomocí svěřených Komisi[4] změněno rozhodnutím 2006/512/ES, které zavedlo regulativní postup s kontrolou pro opatření obecného významu, jejichž předmětem je změna jiných než podstatných prvků základního aktu přijatého postupem podle článku 251 Smlouvy, včetně zrušení některých prvků nebo jeho doplnění přidáním nových jiných než podstatných prvků.

    4. V souladu s prohlášením Evropského parlamentu, Rady a Komise[5] týkajícím se rozhodnutí 2006/512/ES je třeba tyto právní akty přijaté postupem podle článku 251 Smlouvy přizpůsobit použitelným postupům.

    5. Je proto vhodné nahradit kodifikaci směrnice 96/74/ES přepracováním, aby mohly být zapracovány veškeré změny nezbytné k dosažení souladu s regulativním postupem s kontrolou.

    ê 96/74/ES (přizpůsobený)

    2008/0005 (COD)

    Návrh

    SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY …/…/ES

    ze dne […]

    o názvech textilií

    (Text s významem pro EHP)

    EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek Ö 95 Õ této smlouvy,

    s ohledem na návrh Komise,

    s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru[6],

    v souladu s postupem stanoveným v článku 251 Smlouvy[7],

    vzhledem k těmto důvodům:

    ò nový

    1. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 96/74/ES ze dne 16. prosince 1996 o názvech textilií[8] byla několikrát podstatně změněna[9]. Vzhledem k novým změnám by uvedená směrnice měla být z důvodu srozumitelnosti a přehlednosti přepracována.

    ê 96/74/ES

    2. Pokud by se ustanovení členských států, která se týkají názvů, složení a označování textilních výrobků etiketami v jednotlivých členských státech lišila, vytvářelo by to překážky řádnému fungování vnitřního trhu.

    ê 96/74/ES (adapted)

    3. Tyto překážky mohou být odstraněny, pokud uvádění textilních výrobků na trh na úrovni Společenství bude podléhat jednotným pravidlům. Je proto nutné harmonizovat názvy textilních vláken a údaje na etiketách, označeních a v průvodních dokladech textilních výrobků v různých stadiích jejich výroby, zpracování a distribuce.

    4. Měl by být také vypracován předpis týkající se určitých výrobků, které nejsou vyrobeny výlučně z textilních materiálů, ale obsahují textilie, které tvoří podstatnou část výrobku, nebo na tyto textilie zvlášť upozorňuje výrobce, zpracovatel nebo obchodník.

    ê 96/74/ES

    5. Tolerance týkající se „cizích vláken“, která již byla stanovena pro čisté výrobky, by se měla rovněž uplatňovat pro směsi.

    6. Má-li být dosaženo cílů, které jsou základem pro vnitrostátní předpisy v této oblasti, mělo by být označování povinné.

    7. V případech, kdy je technicky obtížné určit složení výrobku v době výroby, lze uvést na etiketě vlákna, která byla v této době známa, za předpokladu, že představují určité procento z hotového výrobku.

    ê 96/74/ES (adapted)

    8. Prostředkem pro zabránění rozdílům při uplatňování předpisů ve Společenství, je stanovení přesných způsobů označování určitých textilních výrobků složených ze dvou nebo více složek a rovněž stanovení složek textilních výrobků, které není třeba brát v úvahu při označování etiketami a při analýzách.

    ê 96/74/ES

    9. Textilní výrobky, u kterých se vyžaduje pouze označování společnou etiketou, a výrobky prodávané v metráži nebo odstřizích se mají nabízet k prodeji takovým způsobem, aby se spotřebitel mohl plně seznámit s údaji uvedenými na společném obalu nebo na návinu. Je věcí členských států rozhodovat o opatřeních, která musí být k tomuto účelu přijata.

    10. Používání popisů nebo názvů, které se těší zvláštnímu zájmu mezi uživateli a zákazníky, by mělo podléhat určitým podmínkám.

    ê 96/74/ES (přizpůsobený)

    11. Ö Je Õ nutné stanovit metody odběru vzorků a analýzy textilií s cílem předejít možným námitkám proti používaným metodám. Prozatímní zachování vnitrostátních metod, které jsou v současné době platné, však nebrání uplatňování jednotných pravidel.

    ê 96/74/ES

    12. Příloha V této směrnice, která stanoví smluvní přirážky pro přepočet suché hmotnosti každého druhu vlákna zjištěného při analýze pro stanovení obsahu vláken v textilních výrobcích, uvádí v položkách 1, 2 a 3 dvě různé smluvní přirážky pro přepočet u směsí česaných nebo mykaných vláken obsahujících vlnu a/nebo zvířecí chlupy. Laboratoře nemohou vždy odhalit, zda je výrobek zhotoven z česaných nebo mykaných vláken, a v důsledku toho mohou vznikat rozporné výsledky při uplatňování tohoto ustanovení při zkouškách shody textilních výrobků prováděných ve Společenství. Laboratoře by proto měly být oprávněny uplatňovat ve sporných případech jedinou smluvní přirážku.

    13. Není vhodné samostatnou směrnicí o textilních výrobcích harmonizovat všechna ustanovení použitelná pro takové výrobky.

    14. Přílohy III a IV by se s ohledem na mimořádnou povahu položek, které obsahují, měly týkat také jiných výrobků nepodléhajících označování etiketami, zejména výrobků „na jedno použití“ nebo výrobků, u kterých je vyžadováno pouze označení společnou etiketou.

    ê 96/74/ES (přizpůsobený)

    15. Ö Opatření nezbytná k provedení této směrnice by měla být přijata v souladu s rozhodnutím Rady 1999/468/ES ze 28. června 1999 o postupech pro výkon prováděcích pravomocí svěřených Komisi[10].Õ

    ò nový

    16. Zejména je třeba zmocnit Komisi k přizpůsobení příloh I a V technickému pokroku a ke stanovení nových kvantitativních metod analýzy dvousložkových a třísložkových směsí. Jelikož tato opatření mají obecný význam a jejich účelem je změnit jiné než podstatné prvky této směrnice včetně jejich doplnění, musí být přijata regulativním postupem s kontrolou stanoveným v článku 5a rozhodnutí 1999/468/ES.

    17. Ustanovení nově zařazená do této směrnice se týkají pouze postupu projednávání ve výborech. Nemusí tudíž být členskými státy provedena.

    ê

    18. Touto směrnicí by neměly být dotčeny povinnosti členských států týkající se lhůt pro provedení uvedených směrnic ve vnitrostátním právu stanovených v příloze VI části B,

    ê 96/74/ES

    PŘIJALY TUTO SMĚRNICI:

    Článek 1

    1. Textilní výrobky mohou být uváděny na trh v rámci Společenství buď před jejich průmyslovým zpracováním, nebo během tohoto zpracování, nebo v jakémkoliv stadiu distribuce pouze tehdy, pokud jsou tyto výrobky v souladu s ustanoveními této směrnice.

    ê 96/74/ES čl. 15

    2. Ustanovení této směrnice se nevztahují na textilní výrobky, které

    a) jsou určeny pro vývoz do třetích zemí;

    b) přicházejí do členských států pod celní kontrolou za účelem tranzitu;

    c) jsou dováženy ze třetích zemí v rámci režimu aktivního zušlechťovacího styku;

    d) jsou předávány domáckým pracovníkům nebo nezávislým podnikům, které dodané výrobky dále za úplatu zpracovávají, aniž by došlo k převedení vlastnického práva k těmto výrobkům.

    ê 96/74/ES (přizpůsobený)

    Článek 2

    1. Pro účely této směrnice se Ö použijí následující definice: Õ

    ê 96/74/ES

    a) textilními výrobky“ rozumějí jakékoliv surové, částečně nebo zcela opracované, rozpracované nebo zpracované, předupravené nebo zhotovené výrobky, které jsou složeny výhradně z textilních vláken, bez ohledu na použitý postup směsování nebo spojování;

    b) se „textilním vláknem“ rozumí

    i) útvar charakterizovaný svou ohebností, jemností a vysokým poměrem délky k maximálnímu příčnému rozměru, což jej činí vhodným pro textilní použití;

    ê 96/74/ES (přizpůsobený)

    ii) ohebné pásky nebo dutinky, jejichž zřejmá šířka je maximálně 5 mm, včetně pásků řezaných z širších pásů nebo fólií vyrobených z látek používaných pro výrobu vláken uvedených v položkách 19 až Ö 47 Õ v příloze I a vhodných pro textilní použití; zřejmou šířkou se rozumí šířka pásku nebo šířka dutinky ve složeném, zploštělém, slisovaném nebo zkrouceném stavu, nebo průměrná šířka v případě, že šířka není jednotná.

    ê 96/74/ES

    2. K níže uvedeným výrobkům se přistupuje stejným způsobem jako k textilním výrobkům a tyto výrobky podléhají ustanovením této směrnice:

    a) výrobky, u nichž tvoří textilní vlákna nejméně 80 % celkové hmotnosti;

    b) potahy nábytku, deštníků a slunečníků, u nichž tvoří textilní složky nejméně 80 % celkové hmotnosti; obdobně textilní složky vícevrstvých podlahových krytin, matrací a výrobků pro kempování, oteplovací vložky do obuvi, rukavic, palčáků a rukavic bez prstů za předpokladu, že tyto části nebo vložky tvoří nejméně 80 % hmotnosti celého výrobku;

    c) textilie, které jsou obsaženy v jiných výrobcích a tvoří jejich neoddělitelnou součást, pokud je uvedeno jejich složení.

    Článek 3

    1. Názvy a popisy vláken ve smyslu článku 2 jsou uvedeny v příloze I.

    2. Použití názvů uvedených v tabulce v příloze I je vyhrazeno pro vlákna, jejichž podstata je uvedena ve stejné položce dané tabulky.

    3. Žádný z těchto názvů nesmí být používán v žádném jazyce pro jakékoli jiné vlákno, a to ani samostatně, ani jako základ slova, ani jako přídavné jméno.

    4. Výraz „hedvábí“ nesmí být používán pro označování tvaru nebo zvláštního provedení nekonečných nití z textilních vláken.

    Článek 4

    1. Žádný textilní výrobek nesmí být označen jako „100 %“, „čistý“ nebo „pouze z“, pokud není složen výhradně ze stejných vláken; nesmí být použit ani obdobný výraz.

    2. Textilní výrobek může obsahovat až 2 % hmot. cizích vláken za předpokladu, že toto množství je opodstatněné z technických důvodů a nepřidává se v rámci obvyklé praxe. Tato tolerance se zvyšuje na 5 % v případě textilních výrobků, které prošly procesem mykání.

    Článek 5

    ê 96/74/ES (přizpůsobený)

    1. Vlněný výrobek může být označen Ö jedním z výrazů uvedených v příloze II za předpokladu, že Õ je složen výhradně z vláken, která nebyla dříve součástí hotového výrobku, nebyla vystavena žádnému jinému spřádacímu a/nebo zplsťovacímu procesu než tomu, který je vyžadován při výrobě daného výrobku, a která nebyla poškozena zpracováním nebo používáním.

    2. Odchylně od odstavce 1 se mohou použít výrazy Ö uvedené v příloze II Õ k popisu vlny obsažené ve směsi vláken, pokud

    a) veškerá vlna obsažená v dané směsi vyhovuje požadavkům Ö stanoveným Õ v odstavci 1;

    ê 96/74/ES

    b) obsah této vlny tvoří nejméně 25 % celkové hmotnosti této směsi;

    c) se v případě mykané směsi vlna mísí pouze s jedním dalším vláknem.

    V případech uvedených v tomto odstavci musí být stanoveno úplné procentuální složení směsi.

    3. Tolerance opodstatněná technickými důvody ve spojitosti s výrobou je omezena na 0,3 % vlákenných příměsí v případě výrobků uvedených v odstavcích 1 a 2, včetně vlněných výrobků, které prošly procesem mykání.

    Článek 6

    1. Textilní výrobek složený ze dvou nebo více druhů vláken, z nichž jeden druh tvoří nejméně 85 % celkové hmotnosti, se označí

    a) názvem druhu tohoto vlákna, po němž následuje údaj o jeho hmotnostním podílu v procentech, nebo

    b) názvem druhu tohoto vlákna, po němž následuje výraz „nejméně 85 %“, nebo

    c) úplným údajem o procentuálním složení výrobku.

    2. Textilní výrobek, který se skládá ze dvou nebo více druhů vláken, z nichž žádný druh nedosahuje 85 % celkové hmotnosti, se označí názvem a procentuálním hmotnostním podílem alespoň dvou hlavních druhů vláken, za nimi se uvedou názvy dalších druhů vláken, které jsou obsaženy ve výrobku, v sestupném pořadí podle jejich hmotnostního podílu, s doplněním nebo bez doplnění jejich hmotnostního podílu v procentech. Avšak:

    a) druhy vláken, které tvoří méně než 10 % celkové hmotnosti výrobku, lze společně označit výrazem „jiná vlákna“, za kterým následuje celkový hmotnostní podíl v procentech;

    b) pokud se uvede název druhu vlákna, které tvoří méně než 10 % celkové hmotnosti výrobku, musí být uvedeno úplné procentuální složení daného výrobku.

    3. Výrobky, které mají čistě bavlněnou osnovu a čistě lněný útek, kde procentuální podíl lnu je nejméně 40 % celkové hmotnosti nešlichtované tkaniny, mohou být označeny názvem „směs bavlna – len“, který musí být doplněn specifikací složení „čistě bavlněná osnova – čistě lněný útek“.

    4. U výrobků, jejichž složení je v době výroby obtížné určit, je možné použít výrazy „směs vláken“ nebo „nespecifikované složení textilie“.

    5. U textilních výrobků určených pro konečného spotřebitele se u údajů o procentuálním složení uvedených v odstavcích 1 až 4:

    a) toleruje množství cizích vláken do výše 2 % celkové hmotnosti výrobku, pokud je toto množství opodstatněné technickými důvody a nepřidává se v rámci obvyklé praxe, tato tolerance se zvyšuje na 5 % u výrobků, které prošly procesem mykání, aniž jsou dotčeny tolerance uvedené v čl. 5 odst. 3;

    ê 96/74/ES (přizpůsobený)

    b) připouští výrobní tolerance 3 % mezi uvedeným procentuálním podílem vláken a procentuálním podílem zjištěným analýzou ve vztahu k celkové hmotnosti vláken uvedených na etiketě; tato tolerance se uplatňuje rovněž u vláken, která jsou v souladu s odstavcem 2 uváděna v sestupném pořadí podle hmotnosti bez údaje o jejich procentuálním podílu. Tato tolerance se rovněž uplatní pro Ö účely Õ čl. 5 odst. 2 písm. b).

    ê 96/74/ES

    Při analýze se tyto tolerance počítají samostatně. Celková hmotnost braná v úvahu při výpočtu tolerance podle písmene b) je hmotnost vláken v hotovém výrobku po odečtení hmotnosti případných cizích vláken zjištěných při uplatnění tolerance podle písmene a).

    Kumulování tolerancí uvedených pod písmeny a) a b) se připouští pouze v případě, kdy se zjistí, že případná cizí vlákna zjištěná při analýze s uplatněním tolerance podle písmene a) mají stejnou chemickou podstatu jako jeden nebo více druhů vláken uvedených na etiketě.

    U zvláštních výrobků, u kterých výrobní technologie vyžaduje tolerance vyšší než ty, které jsou uvedeny pod písmeny a) a b), mohou být při kontrole shody výrobku podle čl. 13 odst. 1 povoleny vyšší tolerance pouze ve výjimečných případech, a pokud výrobce podá náležité odůvodnění. Členské státy o tom neprodleně uvědomí Komisi.

    Článek 7

    Aniž jsou dotčeny tolerance stanovené v čl. 4 odst. 2, v čl. 5 odst. 3 a v čl. 6 odst. 5, nemusí být uváděna v údajích o procentuálním složení směsí vláken podle článků 4 a 6 viditelná a izolovatelná vlákna, která jsou určena pouze pro dekorativní účely a nepřesáhnou 7 % celkové hmotnosti hotového výrobku; totéž platí pro vlákna jako např. kovová vlákna,, která se přidávají do výrobku pro docílení antistatického účinku a jejichž množství nepřekročí 2 % hmotnosti hotového výrobku. U výrobků uvedených v čl. 6 odst. 3 se tyto procentuální podíly nezapočítávají do hmotnosti tkaniny, ale samostatně do hmotnosti osnovy a hmotnosti útku.

    Článek 8

    1. Textilní výrobky ve smyslu této směrnice musí být opatřeny etiketou nebo jinak označeny vždy, když jsou uváděny na trh pro výrobní nebo obchodní účely. Toto označení etiketami nebo jiné označení může být nahrazeno či doplněno průvodními obchodními doklady, pokud tyto výrobky nejsou určeny k prodeji konečnému spotřebiteli nebo jsou dodávány ke splnění státní zakázky nebo zakázky jiné právnické osoby veřejného práva nebo zakázky obdobného subjektu v členských státech, kde toto pojetí není známo.

    ê 96/74/ES (přizpůsobený)

    2. V obchodních dokumentech musí být zřetelně uvedeny názvy, popisy a další údaje týkající se obsahu textilních vláken uvedené v článcích 3 až 6 a v Ö přílohách I a II Õ. Tento požadavek vylučuje zejména používání zkratek v kupních smlouvách, fakturách a dodacích listech. Může se však použít operační kód za předpokladu, že je tento kód v tomtéž dokumentu vysvětlen.

    3. Názvy, popisy a další údaje týkající se obsahu textilních vláken a uvedené v článcích 3 až 6 a v Ö přílohách I a II Õ musí být uvedeny zřetelně, čitelně a jednotným písmem, jsou-li textilní výrobky nabízeny k prodeji nebo prodávány spotřebiteli, zejména pak v katalozích a prospektech, na obalech, etiketách a jiném označení.

    Údaje a informace jiné než ty, které jsou stanoveny v této směrnici, mají být zřetelně oddělené. Toto ustanovení však neplatí pro obchodní značku nebo firmu, které mohou být uvedeny bezprostředně před údaji stanovenými v této směrnici nebo za těmito údaji.

    Pokud je však textilní výrobek nabízen k prodeji nebo je prodáván konečnému spotřebiteli, jak je uvedeno v prvním pododstavci, a uvede-li se obchodní značka nebo firma, které obsahují buď samostatně, nebo jako přídavné jméno, nebo jako základ slova jeden z názvů uvedených v příloze I nebo výraz, který by s nimi mohl být zaměněn, musí obchodní značka nebo firma bezprostředně předcházet nebo následovat názvy, popisy a údaje o obsahu textilních vláken podle článků 3 až 6 a podle Ö příloh I a II Õ a musí být uvedeny čitelným a zřetelným písmem.

    ê 96/74/ES

    4. Členské státy mohou vyžadovat, aby v případě, že jsou textilní výrobky nabízeny k prodeji nebo prodávány konečnému spotřebiteli na jejich území, bylo označování etiketami a další označení požadované tímto článkem provedeno také v jejich národních jazycích.

    U cívek, návinů, přadének, klubek nebo jiných malých jednotek šicích, látacích a vyšívacích nití mohou členské státy využít možnosti stanovené v prvním pododstavci pouze u společných etiket na obalech nebo u vystavovaného zboží. Aniž jsou dotčeny případy uvedené v položce 18 přílohy IV, mohou být jednotlivé položky označeny v jakémkoliv jazyce Společenství.

    5. Členské státy nesmí zakazovat používání popisů nebo údajů jiných než těch, které jsou uvedeny v článcích 3, 4 a 5 a které se vztahují k charakteristikám výrobků, pokud se tyto popisy nebo údaje shodují s jejich korektní obchodní praxí.

    Článek 9

    1. Každý textilní výrobek složený ze dvou nebo více částí, z nichž každá obsahuje rozdílné druhy vláken, musí být označen etiketou, na níž je uveden obsah vláken v každé části. Toto označení etiketou není povinné pro části, které tvoří méně než 30 % celkové hmotnosti výrobku, s výjimkou hlavních podšívek.

    2. Pokud dva nebo více textilních výrobků tvoří běžně jednu jednotku a jsou složeny ze stejných druhů vláken, mohou být označeny pouze jednou etiketou.

    3. Aniž je dotčen článek 12:

    a) uvede se složení vlákenných směsí následujícího korzetářského zboží tak, že se stanoví složení celého výrobku nebo složení dále uvedených částí, a to souhrnně nebo jednotlivě:

    i) u podprsenek: vnitřní a vnější textilie košíčků a zadního dílu;

    ii) u bokovek (podvazkové pásy a podvazkové kalhotky): přední, zadní a postranní výztužné díly;

    iii) u korzetů: vnější a vnitřní textilie košíčků, přední a zadní výztužné díly a boční díly.

    Složení vlákenných směsí korzetářského zboží, které není uvedeno v prvním pododstavci, se označuje uvedením složení celého výrobku nebo složením jednotlivých částí tohoto zboží, a to buď souhrnně, nebo jednotlivě; označování přitom není povinné pro části, které představují méně než 10 % celkové hmotnosti výrobku.

    Označení různých částí uvedeného korzetářského zboží musí být provedeno tak, aby konečný spotřebitel snadno porozuměl, ke které části výrobku se údaje na etiketě vztahují;

    b) udává se složení vlákenných směsí textilních výrobků s leptaným tiskem souhrnně pro celý výrobek a může být uvedeno samostatně složení základní textilie a složení textilie s vyleptanými místy. Tyto součásti musí být jmenovitě uvedeny;

    c) udává se složení vlákenných směsí vyšívaných textilních výrobků souhrnně pro celý výrobek a může být uvedeno samostatně složení základní textilie a vyšívacích nití; tyto součásti musí být jmenovitě uvedeny. Pokud tvoří vyšívané části méně než 10 % povrchu výrobku, lze uvést pouze složení základní textilie;

    d) udává se složení vlákenných směsí u jádrových nití, u kterých jsou jádro a obal tvořeny odlišnými vlákny a které jsou jako takové nabízeny k prodeji konečnému spotřebiteli, souhrnně pro celý výrobek a může být uvedeno samostatně složení jádra a obalu. Tyto součásti musí být jmenovitě uvedeny;

    e) udává se složení vlákenných směsí sametových a plyšových textilních výrobků nebo výrobků podobných sametu nebo plyši souhrnně pro celý výrobek, a pokud je u výrobku zřetelně rozdílná základní textilie a užitná vrstva a je tvořen odlišnými vlákny, může být složení těchto dvou částí uvedeno samostatně, což musí být jmenovitě uvedeno;

    f) lze uvést u podlahových krytin a koberců, u nichž jsou podklad a užitná vrstva tvořeny odlišnými vlákny, pouze složení užitné vrstvy, což musí být jmenovitě uvedeno.

    Článek 10

    1. Odchylně od článků 8 a 9:

    a) nesmějí členské státy u textilních výrobků uvedených v příloze III, které jsou v jednom ze stadií uvedených v čl. 2 odst. 1 písm. a), vyžadovat označování etiketou nebo označení s uvedením názvu nebo složení. Ustanovení článků 8 a 9 se však použijí, pokud jsou takové výrobky označeny etiketou nebo jiným označením s uvedením názvu nebo složení nebo obchodní značky nebo firmy, které obsahují buď samostatně, nebo jako přídavné jméno, nebo jako základ slova buď jeden z názvů uvedených v příloze I, nebo název, který by s ním mohl být zaměněn;

    b) pokud jsou textilní výrobky uvedené v příloze IV stejného typu a složení, mohou být nabízeny k prodeji společně se společnou etiketou obsahující údaje o složení stanovené touto směrnicí;

    c) se údaje o složení textilních výrobků prodávaných v metráži označí pouze na kusu nebo na návinu, který je nabízen k prodeji.

    2. Členské státy přijmou veškerá nezbytná opatření k zajištění toho, aby výrobky uvedené v odst. 1 písm. b) a c) byly nabízeny k prodeji tak, aby se konečný spotřebitel mohl plně seznámit se složením těchto výrobků.

    Článek 11

    Členské státy přijmou veškerá nezbytná opatření k zajištění toho, aby informace poskytované při uvádění textilních výrobků na trh nemohly být zaměněny s názvy a údaji stanovenými touto směrnicí.

    Článek 12

    Pro účely uplatňování čl. 8 odst. 1 a dalších ustanovení této směrnice, která se týkají označování textilních výrobků, se procentuální podíly vláken uvedené v článcích 4, 5 a 6 zjišťují tak, že se neberou v úvahu následující položky:

    a) u všech textilních výrobků: netextilní části, lemy, etikety a štítky, bordury a prýmky, které netvoří neoddělitelnou součást výrobku, knoflíky a spony potažené textilním materiálem, doplňky, ozdoby, nepružné stuhy, pružné nitě a pásky zapracované do určitých a vymezených míst výrobku a, vzhledem k podmínkám stanoveným v článku 7, viditelná a izolovatelná vlákna výhradně dekorativní povahy a vlákna antistatická;

    b) u podlahových krytin a koberců: všechny části, které netvoří užitný povrch;

    c) u potahových textilií: vazné a výplňkové osnovní a útkové nitě, které netvoří část užitného povrchu;

    d) u závěsů a záclon: vazné a výplňkové osnovní a útkové nitě, které netvoří část líce textilie;

    e) u ostatních textilních výrobků: základní nebo podkladové plošné textilie, výztužné vložky a tuženky, mezi podšívky a podkladová plátna, šicí a spojovací nitě, pokud nenahrazují osnovu a/nebo útek ve tkanině, výplně, pokud nemají izolační funkci, a s výhradou čl. 9 odst. 1 podšívky.

    Pro účely tohoto ustanovení

    i) se základní nebo podkladové materiály textilních výrobků, které slouží jako podklad užitného povrchu, zejména u přikrývek a oboulícních textilií, a podklady u sametů a plyšů a obdobných výrobků nepovažují za odstranitelné podklady;

    ii) se „výztužnými vložkami a tuženkami“ rozumějí nitě nebo materiály zapracované do určitých a vymezených míst textilního výrobku za účelem jejich zpevnění nebo zvýšení tuhosti nebo tloušťky;

    f) mastné látky, pojiva, plnidla, šlichtovací a preparační prostředky, impregnační prostředky, pomocné prostředky pro barvení a tisk a další textilní pomocné prostředky. Pokud nejsou k dispozici předpisy Společenství, musí členské státy přijmout veškerá nezbytná opatření k zajištění toho, aby tyto složky nebyly zastoupeny v množstvích, která by mohla uvést spotřebitele v omyl.

    Článek 13

    1. Kontroly, zda složení textilních výrobků odpovídá informacím poskytovaným podle této směrnice, se provádějí za použití metod analýzy stanovených ve směrnicích uvedených v odstavci 2.

    Za tímto účelem se vypočtou procentuální podíly vláken uvedené v článcích 4, 5 a 6 na základě suché hmotnosti každého druhu vlákna upravené pomocí příslušné smluvní přirážky uvedené v příloze V poté, co byly odstraněny položky uvedené v článku 12 .

    ê 96/74/ES (přizpůsobený)

    2. Metody odběru vzorků a analýzy, které musí být používány v členských státech ke stanovení složení vlákenných směsí výrobků, na které se vztahuje tato směrnice, Ö se stanovují Õ v samostatných směrnicích.

    ê 96/74/ES

    Článek 14

    1. Žádný členský stát nesmí z důvodů, které se týkají názvů nebo údajů o složení, zakazovat nebo bránit uvádění textilních výrobků, které vyhovují ustanovením této směrnice, na trh.

    2. Ustanovení této směrnice nebrání uplatnění ustanovení platných v každém členském státě a týkajících se ochrany průmyslového a obchodního vlastnictví, označení původu, ochranných známek a potírání nekalé soutěže.

    Článek 15

    ê 96/74/ES (přizpůsobený)

    ð nový

    1. ð Komise přijme ï doplňky k příloze I a doplňky a změny přílohy V , které jsou nezbytné k přizpůsobení uvedených příloh technickému pokroku, budou přijaty v souladu s postupem stanoveným v článku 6 směrnice 96/73/ES.

    2. ð Komise stanoví ï nové metody kvantitativní analýzy dvousložkových a třísložkových směsí, jiné než metody uvedené ve směrnici Evropského parlamentu a Rady 96/73/ES[11] a ve směrnici Rady 73/44/EHS[12], budou rovněž stanoveny podle tohoto postupu.

    ò nový

    3. Opatření uvedená v odstavci 1 a 2, jež mají za účel změnit jiné než podstatné prvky této směrnice včetně jejich doplnění, se přijímají regulativním postupem s kontrolou uvedeným v čl. 16 odst. 2.

    ê 96/74/ES (přizpůsobený)

    ð nový

    Ö Článek 16 Õ

    Ö 1. Komisi je nápomocen Výbor pro směrnice o názvech a označování textilií etiketami zřízený v souladu se směrnicí 96/73/ES (dále jen „výbor“). Õ

    2. Odkazuje-li se na tento odstavec, použijí se články 5 a 7 rozhodnutí 1999/468/ES s ohledem na článek 8 uvedeného rozhodnutí.

    Doba uvedená v čl. 5 odst. 6 rozhodnutí 1999/468/ES je tři měsíce.

    ð Odkazuje-li se na tento odstavec, použijí se čl. 5a odst. 1 až 4 a článek 7 rozhodnutí 1999/468/ES s ohledem na článek 8 zmíněného rozhodnutí. ï

    3. Výbor přijme svůj jednací řád.

    ê 96/74/ES

    Článek 17

    Členské státy sdělí Komisi znění hlavních ustanovení vnitrostátních právních předpisů, které přijmou v oblasti působnosti této směrnice.

    ê

    Článek 18

    Směrnice 96/74/ES ve znění aktů uvedených v příloze VI části A se zrušuje, aniž jsou dotčeny povinnosti členských států týkající se lhůt pro provedení uvedených směrnic ve vnitrostátním právu stanovených v příloze VI části B.

    Odkazy na zrušenou směrnici se považují za odkazy na tuto směrnici v souladu se srovnávací tabulkou obsaženou v příloze VII.

    ê 96/74/ES čl. 19 druhý pododstavec (přizpůsobený)

    Článek 19

    Tato směrnice vstupuje v platnost Ö 3. února 2008 Õ.

    ê 96/74/ES čl. 19 první pododstavec

    Článek 20

    Tato směrnice je určena členským státům.

    ê 96/74/ES

    V Bruselu dne […]

    Za Evropský parlament Za Radu

    předseda / předsedkyně předseda / předsedkyně

    […] […]

    ê 96/74/ES

    è1 97/37/ES čl. 1 bod 1

    è2 97/37/ES čl. 1 bod 7

    è3 97/37/ES čl. 1 bod 2

    PŘÍLOHA I

    PŘEHLED TEXTILNÍCH VLÁKEN

    (Článek 3)

    Číslo | Název | Popis vlákna |

    1 | vlna (1) | vlákno z ovčího nebo jehněčího rouna (Ovis aries) |

    2 | alpaka, lama, velbloud, kašmír, mohér, angora, vikuňa, jak, guanako, è1 kašgora, ç bobr, vydra, včetně slova „vlna“ nebo „chlupy“ nebo bez těchto slov (1) | chlupy těchto zvířat: alpaka, lama, velbloud, kašmírská koza, angorská koza, angorský králík, vikuňa, jak, guanako,è1 kašgorská koza (kříženec kašmírské a angorské kozy), ç bobr, vydra |

    3 | zvířecí chlupy nebo koňské žíně s uvedením druhu zvířete nebo bez (např. hovězí chlupy, chlupy kozy domácí, koňské žíně) | chlupy různých zvířat neuvedených v položce1 nebo 2 |

    4 | hedvábí | vlákno získané výhradně ze zámotků hmyzu snovajícího hedvábí |

    5 | bavlna | vlákno získané z tobolek bavlníku (Gossypium) |

    6 | kapok | vlákno získané z plodu kapoku (Ceiba pentandra) |

    7 | len | vlákno získané z lýka stonku lnu (Linum usitatissimum) |

    8 | konopí | vlákno získané z lýka konopí (Cannabis sativa) |

    9 | juta | vlákno získané z lýka Corchorus olitorus a Colchorus capsularis. Pro účely této směrnice se za jutu považují rovněž lýková vlákna získaná z druhů: Hibiscus canabinus, Hobicsus sabdariffa, Abultilon avicennae, Urena lobata, Urena sinuata |

    10 | abaka (manilské konopí) | vlákno získané z pochvy listu Musa textilis |

    11 | alfa | vlákno získané z listů Stipa tenacissima |

    12 | kokos | vlákno získané z plodů Cocos nucifera |

    13 | broom | vlákno získané z lýka Cytisus scoparius a/nebo Spartium Juncem |

    14 | ramie | vlákno získané z lýka Boehmeria nivea a Boehmeria tenacissima |

    15 | sisal | vlákno získané z listů Agave sisalana |

    16 | bengálské konopí | vlákno z lýka Crotalaria juncea |

    17 | henequen | vlákno z lýka Agave Fourcroydes |

    18 | maguey | vlákno z lýka Agave Cantala |

    19 | acetát | vlákno z acetátu celulosy, v němž je nejméně 74 % a nejvýše 92 % hydroxylových skupin acetylováno |

    20 | alginát | vlákno získané z kovových solí kyseliny alginové |

    21 | měďnaté vlákno | regenerované celulosové vlákno získané měďnatoamoniakálním postupem |

    22 | modal | è2 regenerované celulosové vlákno získané modifikovaným viskózovým postupem, s vysokou pevností při přetrhu a vysokým modulem pevnosti za mokra. Pevnost (BC) v klimatizovaném stavu a síla (BM) potřebná k prodloužení o 5 % v mokrém stavu jsou: BC(CN) ≥ 1,3 √T + 2 T BM(CN) ≥ 0,5 √T kde T je průměrná délková hmotnost v decitex ç |

    23 | protein | vlákno získané z přírodních proteinových látek, regenerované a stabilizované pomocí chemických činidel |

    24 | triacetát | vlákno z acetátu celulosy, v němž je nejméně 92 % hydroxylových skupin acetylováno |

    25 | viskóza | regenerované celulosové vlákno získané viskózovým postupem, při kterém vzniká nekonečné a střižové vlákno |

    26 | akryl | vlákno z lineárních makromolekul, které mají v řetězci nejméně 85 % hmot. akrylonotrilových jednotek |

    27 | chlorovlákno | vlákno z lineárních makromolekul, které mají v řetězci více než 50 % hmot. chlorovaných vinylových nebo vinylidenových monomérních jednotek |

    28 | fluorethylen | vlákno z lineárních makromolekul tvořených fluorovanými alifatickými uhlovodíkovými monomery |

    29 | modakryl | vlákno z lineárních makromolekul, které mají v řetězci nejméně 50 % a nejvýše 85 % hmot. akrylonitrilových jednotek |

    30 | è3 polyamid nebo nylon ç | è3 vlákno ze syntetických lineárních makromolekul, které mají v řetězci opakující se amidové vazby, z nichž nejméně 85 % je připojeno k alifatickým nebo cykloalifatickým jednotkám ç |

    ê 97/37/ES čl. 1 bod 4

    31 | aramid | vlákno ze syntetických lineárních makromolekul sestávajících z aromatických skupin spojených amidovými nebo imidovými vazbami, z nichž nejméně 85 % je napojeno přímo na dvě aromatická jádra, a pokud se vyskytují imidové vazby, jejich počet nepřesáhne počet amidových vazeb |

    ê 97/37/ES čl. 1 bod 5

    32 | polyimid | vlákno ze syntetických lineárních makromolekul, které mají v řetězci opakující se imidové jednotky |

    ê 97/37/ES čl. 1 bod 6

    33 | lyocel(2) | regenerované celulosové vlákno získané procesem rozpouštění a spřádání v organickém rozpouštědle, bez tvorby derivátů |

    ê 2004/34/ES čl. 1 bod 1

    34 | polylaktid | vlákno z lineárních makromolekul, které mají v řetězci nejméně 85 % hmot. esterových jednotek kyseliny mléčné a jsou odvozeny od přírodních cukrů, jehož teplota tání je nejméně 135 °C |

    ê 96/74/ES

    è1 97/37/ES čl. 1 bod 3

    è1 35 ç | polyester | vlákno z lineárních makromolekul, které mají v řetězci nejméně 85 % hmot. diolesteru kyseliny tereftalové |

    è1 36 ç | polyethylen | vlákno z lineárních makromolekul nesubstituovaných alifatických nasycených uhlovodíků |

    è1 37 ç | polypropylen | vlákno z lineárních makromolekul alifatických nasycených uhlovodíků, kde každý druhý atom uhlíku váže methylovou boční skupinu v izotaktickém uspořádání a bez dalších substitucí |

    è1 38 ç | polykarbamid | vlákno z lineárních makromolekul, které mají v řetězci opakující se ureylenovou funkční skupinu (NH-CO-NH) |

    è1 39 ç | polyuretan | vlákno z lineárních makromolekul složených z řetězců s opakující se uretanovou funkční skupinou |

    è1 40 ç | vinylal | vlákno z lineárních makromolekul, jejichž řetězec je vytvořen z polyvinylalkoholu s různým stupněm acetylace |

    è1 41 ç | trivinyl | vlákno na bázi terpolymeru akrylonitrilu, chlorovaného vinylového monomeru a třetího vinylového monomeru, z nichž žádný netvoří 50 % celkové hmotnosti |

    è1 42 ç | elastodien | pružné vlákno složené z přírodního nebo syntetického polyisoprenu nebo složené z jednoho nebo více dienů polymerovaných s jedním nebo několika vinylovými monomery nebo bez nich, které po protažení až na trojnásobek své původní délky a po uvolnění znovu rychle nabývá v podstatě své původní délky |

    è1 43 ç | elastan | pružné vlákno složené nejméně z 85 % hmot. ze segmentového polyuretanu, které po protažení až na trojnásobek své původní délky a po uvolnění znovu rychle nabývá v podstatě své původní délky |

    è1 44 ç | skleněné vlákno | vlákno vyrobené ze skla |

    è1 45 ç | název odpovídající materiálu, ze kterého jsou vlákna složena, např. kovová (metalická, metalizovaná), azbestová, papírová, po kterém následuje slovo „nit“ nebo „vlákno“ nebo bez těchto slov | vlákna získaná z různorodých nebo nových materiálů, které nejsou uvedeny výše |

    ê 2006/3/ES čl. 1 bod 1

    46 | elastomultiester | vlákno vytvořené interakcí dvou nebo více chemicky rozdílných lineárních makromolekul ve dvou nebo více odlišných fázích ( z nichž žádná nepřesahuje 85% hmotnostních), obsahující esterové skupiny jako převládající funkční jednotku (minimálně 85%), které po vhodném zpracování, při němž se protáhne na jeden a půl násobek původní délky, se po uvolnění v podstatě rychle vrátí na svoji počáteční délku |

    ê 2007/3/ES čl. 1 bod 1

    47 | Elastolefin | vlákno složené nejméně z 95% hmotnostních částečně zesítěných makromolekul, vyrobené z ethylenu a z alespoň jednoho dalšího olefinu, které po natažení na jeden a půl násobek původní délky, se po uvolnění podstatně rychle vrátí na svoji počáteční délku. |

    ê 96/74/ES

    è1 97/37/ES čl. 1 bod 6

    (1) Název „vlna“ v položce 1 této přílohy může být rovněž použit k označení směsi vláken z ovčího nebo jehněčího rouna a chlupů uvedených v třetím sloupci položky 2. Toto ustanovení je použitelné pro textilní výrobky uvedené v článcích 4 a 5 a pro výrobky uvedené v článku 6 za předpokladu, že posledně jmenované jsou částečně složeny z vláken uvedených v položkách 1 a 2. è1 (2) „Organickým rozpouštědlem“ se v podstatě rozumí směs organických chemikálií a vody. ç |

    _____________

    ê 96/74/ES čl. 5 odst. 1 (přizpůsobený)

    Ö PŘÍLOHA II Õ

    Ö VÝRAZY UVEDENÉ V ČL. 5 ODST. 1 Õ

    ê 2006/96/ES čl. 1 a příloha bod D 2 (přizpůsobený)

    - Ö bulharsky: Õ „необработена вълна“,

    ê 96/74/ES čl. 5 odst. 1 (přizpůsobený)

    - Ö španělsky: Õ „lana virgen“ nebo „lana de esquilado“,

    ê Akt o přistoupení z roku 2003 čl. 20 s. 39 a příloha II bod 66-67 (přizpůsobený)

    - Ö česky: Õ „střižní vlna“,

    ê 96/74/ES čl. 5 odst. 1 (přizpůsobený)

    - Ö dánsky: Õ „ren, ny uld“,

    - Ö německy: Õ „Schurwolle“,

    ê Akt o přistoupení z roku 2003 čl. 20 s. 39 a příloha II body 66-67 (přizpůsobený)

    - Ö estonsky: Õ „uus vill“,

    ê 96/74/ES čl. 5 odst. 1 (přizpůsobený)

    - Ö řecky: Õ „παρθέυο μαλλί“,

    - Ö anglicky: Õ „fleece wool“ nebo „virgin wool“,

    - Ö francouzsky: Õ „laine vierge“ nebo „laine de tonte“,

    - Ö italsky: Õ „lana vergine“ nebo „lana di tosa“,

    ê Akt o přistoupení z roku 2003 čl. 20 s. 39 a příloha II s. 66-67 (přizpůsobený)

    - Ö lotyšsky: Õ „pirmlietojuma vilna’ nebo ‘cirptā vilna“,

    - Ö litevsky: Õ „natūralioji vilna“,

    - Ö maďarsky: Õ „élőgyapjú“,

    - Ö maltsky: Õ „suf verġni“,

    ê 96/74/ES čl. 5 odst. 1 (přizpůsobený)

    - Ö holandsky: Õ „scheerwool“,

    ê Akt o přistoupení z roku 2003 čl. 20 s. 39 a příloha II s. 66-67 (přizpůsobený)

    - Ö polsky: Õ „żywa wełna“,

    ê 96/74/ES čl. 5 odst. 1 (přizpůsobený)

    - Ö portugalsky: Õ „lã virgem“,

    ê 2006/96/ES čl. 1 a příloha bod D 2 (přizpůsobený)

    - Ö rumunsky: Õ „lână virgină“,

    ê Akt o přistoupení z roku 2003 čl. 20 s. 39 a příloha II s. 66-67 (přizpůsobený)

    - Ö slovensky: Õ „strižná vlna“,

    - Ö slovinsky: Õ „runska volna“,

    ê 96/74/ES čl. 5 odst. 1 (přizpůsobený)

    - Ö finsky: Õ „uusi villa“,

    - Ö švédsky: Õ „ren ull“.

    __________

    ê 96/74/ES

    PŘÍLOHA III

    VÝROBKY, KTERÉ NEMOHOU PODLÉHAT POVINNÉMU OZNAČOVÁNÍ ETIKETAMI NEBO JINÉMU OZNAČOVÁNÍ

    (Čl. 10 odst. 1 písm. a)

    1. Pásky na přidržování rukávů

    2. Pásky k hodinkám z textilních materiálů

    3. Etikety a štítky

    4. Držáky na nádobí z textilních materiálů a s výplní

    5. Kryty na kávové konvice

    6. Kryty na čajové konvice

    7. Chrániče rukávů

    8. Rukávníky, jiné než z vlasových materiálů

    9. Umělé květiny

    10. Polštářky na jehly

    11. Plachtoviny se zátěrem

    12. Podkladové a výztužné textilie

    13. Plsti

    14. Použité zhotovené textilní výrobky, výslovně takto označené

    15. Kamaše

    16. Použité obaly, prodávané jako takové

    17. Plstěné klobouky

    18. Brašnářské zboží, měkké a bez výztuhy, sedlářské zboží, z textilních materiálů

    19. Cestovní potřeby z textilních materiálů

    20. Ručně vyšívané tapisérie, též nedohotovené, a materiály pro jejich výrobu, včetně vyšívacích nití zvláště určených pro takové tapisérie a prodávaných samostatně

    21. Zdrhovadla

    22. Knoflíky a spony potažené textilním materiálem

    23. Obaly na knihy z textilních materiálů

    24. Hračky

    25. Textilní části obuvi, s výjimkou oteplovacích vložek

    26. Stolní podložky z několika složek o ploše max. 500 cm2

    27. Ohnivzdorné rukavice a utěrky

    28. Kryty na vajíčka

    29. Pouzdra na kosmetické potřeby

    30. Textilní váčky na tabák

    31. Textilní pouzdra na brýle, cigarety a doutníky, zapalovače a hřebeny

    32. Sportovní chrániče, s výjimkou rukavic

    33. Pouzdra na toaletní potřeby

    34. Pouzdra na potřeby k čištění bot

    35. Předměty pro použití při pohřbech

    36. Výrobky pro jednorázové použití, s výjimkou vaty

    Pro účely této směrnice se za textilní výrobky pro jednorázové použití považují takové, které lze použít pouze jednou nebo po omezenou dobu a jejichž běžné použití vylučuje jakoukoli obnovu pro následné použití ke stejnému nebo podobnému účelu

    37. Textilní výrobky podléhající pravidlům Evropského lékopisu a v tomto smyslu označené, lékařské a ortopedické obvazy pro opakované použití a obecně ortopedické textilní výrobky

    38. Textilní výrobky včetně provazů, lan a šňůr s výhradou položky 12 přílohy IV, běžně určené

    a) k použití jako součásti nástrojů při výrobě a zpracování zboží;

    b) k začlenění do strojů, zařízení (např. topných, klimatizačních nebo osvětlovacích), domácích a jiných spotřebičů, vozidel a dalších dopravních prostředků nebo k jejich provozu, údržbě nebo vybavení, jiné než krycí plachty a textilní příslušenství motorových vozidel prodávané odděleně od těchto vozidel

    39. Ochranné a bezpečnostní textilní výrobky, jako např. bezpečnostní pásy, padáky, záchranné vesty, záchranné skluzavky, věcné prostředky požární ochrany, neprůstřelné vesty a zvláštní ochranné oděvy (např. pro ochranu proti ohni, chemickým látkám nebo jiným bezpečnostním rizikům)

    40. Nafukovací konstrukce (sportovní haly, výstavní stánky, skladovací prostory apod.) za předpokladu, že budou poskytnuty údaje o užitných vlastnostech a technických specifikacích těchto výrobků

    41. Lodní plachty

    42. Oblečení pro zvířata

    43. Vlajky a prapory

    __________

    ê 96/74/ES

    PŘÍLOHA IV

    VÝROBKY, KTERÉ SE POVINNĚ OZNAČUJÍ POUZE SPOLEČNOU ETIKETOU NEBO JINÝM SPOLEČNÝM OZNAČENÍM

    (Čl. 10 odst. 1 písm. b)

    1. Hadry na podlahu

    2. Prachovky

    3. Bordury a prýmky

    4. Lemovky

    5. Pásky

    6. Šle

    7. Podvazky

    8. Šněrovadla do bot

    9. Stuhy

    10. Pruženky

    11. Nové obaly, prodávané jako takové

    12. Motouzy určené k balení a pro použití v zemědělství; šňůry, provazy a lana, jiné než zařazené do položky 38 přílohy III[13]

    13. Podložky na stůl

    14. Kapesníky

    15. Síťky na vlasy

    16. Dětské vázanky a motýlky

    17. Slintáčky, mycí žínky a rukavice

    18. Šicí, látací a vyšívací nitě určené k maloobchodnímu prodeji v malých množstvích, jejichž netto hmotnost nesmí překročit 1 g

    19. Tkanice k záclonám, roletám a žaluziím

    __________

    ê 96/74/ES

    PŘÍLOHA V

    SMLUVNÍ PŘIRÁŽKY POUŽÍVANÉ K VÝPOČTU HMOTNOSTI VLÁKEN OBSAŽENÝCH V TEXTILNÍM VÝROBKU

    (článek 13)

    Číslo vlákna | Vlákna | Procentuální podíly |

    1—2 | Vlna a zvířecí chlupy: |

    česaná vlákna | 18,25 |

    mykaná vlákna | 17,00(1) |

    3 | Zvířecí chlupy: |

    česaná vlákna | 18,25 |

    mykaná vlákna | 17,00(1) |

    Koňské žíně: |

    česaná vlákna | 16,00 |

    mykaná vlákna | 15,00 |

    4 | Hedvábí | 11,00 |

    5 | Bavlna: |

    neupravená vlákna | 8,50 |

    mercerovaná vlákna | 10,50 |

    6 | Kapok | 10,90 |

    7 | Len | 12,00 |

    8 | Konopí | 12,00 |

    9 | Juta | 17,00 |

    10 | Abaka | 14,00 |

    11 | Alfa | 14,00 |

    12 | Kokos | 13,00 |

    13 | Broom | 14,00 |

    14 | Ramie (bělené vlákno) | 8,50 |

    15 | Sisal | 14,00 |

    16 | Bengálské konopí | 12,00 |

    17 | Henequen | 14,00 |

    18 | Maguey | 14,00 |

    ê Oprava 96/74/ES (Úř. věst. L 32, 3.2.1997, s. 38)

    19 | Acetát | 9,00 |

    ê 96/74/EC

    20 | Alginát | 20,00 |

    21 | Měďnaté vlákno | 13,00 |

    22 | Modal | 13,00 |

    23 | Protein | 17,00 |

    24 | Triacetát | 7,00 |

    25 | Viskóza | 13,00 |

    26 | Akryl | 2,00 |

    27 | Chlorovlákno | 2,00 |

    28 | Fluorethylen | 0,00 |

    29 | Modakryl | 2,00 |

    30 | Polyamid nebo nylon: |

    střižové vlákno | 6,25 |

    nekonečné vlákno | 5,75 |

    ê 97/37/ES čl. 2 bod 2

    31 | Aramid | 8,00 |

    ê 97/37/ES čl. 2 bod 3

    32 | Polyimid | 3,50 |

    ê 97/37/ES čl. 2, bod 4

    33 | Lyocel | 13,00 |

    ê 2004/34/ES čl. 1 bod 2

    34 | Polylaktid | 1,50 |

    ê 96/74/ES

    è1 97/37/ES čl. 2 bod 1

    è1 35 ç | Polyester: |

    střižové vlákno | 1,50 |

    nekonečné vlákno | 1,50 |

    è1 36 ç | Polyethylen | 1,50 |

    è1 37 ç | Polypropylen | 2,00 |

    è1 38 ç | Polykarbamid | 2,00 |

    è1 39 ç | Polyuretan: |

    střižové vlákno | 3,50 |

    f nekonečné vlákno | 3,00 |

    è1 40 ç | Vinylal | 5,00 |

    è1 41 ç | Trivinyl | 3,00 |

    è1 42 ç | Elastodien | 1,00 |

    è1 43 ç | Elastan | 1,50 |

    è1 44 ç | Skleněné vlákno: |

    o středním průměru nad 5 μm | 2,00 |

    o středním průměru 5 μm a menším | 3,00 |

    è1 45 ç | Kovové vlákno | 2,00 |

    Metalizované vlákno | 2,00 |

    Azbest | 2,00 |

    Papírová nit | 13,75 |

    ê 2006/3/ES čl. 1 bod 2

    46 | Elastomultiester | 1,50 |

    ê 2007/3/ES čl. 1 bod 2

    47 | Elastolefin | 1,50 |

    ê 96/74/EC

    (1) Smluvní přirážka 17,00 % se rovněž použije, pokud není možné zjistit, zda je textilní výrobek obsahující vlnu a/nebo zvířecí chlupy zhotoven z vláken česaných nebo mykaných. |

    _____________

    é

    PŘÍLOHA VI

    Část A

    Zrušená směrnice a její následné změny(uvedené v článku 18)

    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 96/74/ES (Úř. věst. L 32, 3.2.2007, s. 38) |

    Směrnice Komise 97/37/ES (Úř. věst. L 169, 27.6.1997, s. 74) |

    Bod 1.F.2 přílohy II Aktu o přistoupení z roku 2003 (Úř. věst. L 236, 23.9.2006, s. 66) |

    Směrnice Komise 2004/34/ES (Úř. věst. L 89, 26.3.2004, s. 35) |

    Směrnice Komise 2006/3/ES (Úř. věst. L 5, 10.1.2006, s. 14) |

    Směrnice Rady 2006/96/ES (Úř. věst. L 363, 20.12.2006, s. 81) | Pouze příloha bod D 2 |

    Směrnice Komise 2007/3/ES (Úř. věst. L 28, 3.2.2007, s. 12) |

    Část B

    Lhůty pro provedení ve vnitrostátním právu(uvedené v článku 18)

    Směrnice | Lhůta pro provedení |

    96/74/ES | - |

    97/37/ES | 1. června 1998 |

    2004/34/ES | 1. března 2005 |

    2006/3/ES | 9.ledna 2007 |

    2006/96/ES | 1.ledna 2007 |

    2007/3/ES | 2. února 2008 |

    _____________

    PŘÍLOHA VII

    Srovnávací tabulka

    Směrnice 96/74/ES | Tato směrnice |

    Článek 1 | Článek 1 |

    Čl. 2 odst. 1 | Čl. 2 odst. 1 písm. a) |

    Čl. 2 odst. 2 návětí | Čl. 2 odst. 1 písm. b) návětí |

    Čl. 2 odst. 2 první odrážka | Čl. 2 odst. 1 písm. b) bod i) |

    Čl. 2 odst. 2 druhá odrážka | Čl. 2 odst. 1 písm. b) bod ii) |

    Čl. 2 odst. 3 návětí | Čl. 2 odst. 2 návětí |

    Čl. 2 odst. 3 první odrážka | Čl. 2 odst. 2 písm. a) |

    Čl. 2 odst. 3 druhá odrážka | Čl. 2 odst. 2 písm. b) |

    Čl. 2 odst. 3 třetí odrážka | Čl. 2 odst. 2 písm. c) |

    Článek 3 | Článek 3 |

    Článek 4 | Článek 4 |

    Čl. 5 odst. 1 kromě odrážek | Čl. 5 odst. 1 |

    Čl. 5 odst. 1 odrážky | Příloha II |

    Čl. 5 odst. 2 | Čl. 5 odst. 2 |

    Čl. 5 odst. 3 | Čl. 5 odst. 3 |

    Čl. 6 odst. 1 návětí | Čl. 6 odst. 1 návětí |

    Čl. 6 odst. 1 první odrážka | Čl. 6 odst. 1 písm. a) |

    Čl. 6 odst. 1 druhá odrážka | Čl. 6 odst. písm. b) |

    Čl. 6 odst. 1 třetí odrážka | Čl. 6 odst. 1 písm. c) |

    Čl. 6 odst. 2 | Čl. 6 odst. 2 |

    Čl. 6 odst. 3 | Čl. 6 odst. 3 |

    Čl. 6 odst. 4 | Čl. 6 odst. 5 |

    Čl. 6 odst. 5 | Čl. 6 odst. 4 |

    Článek 7 | Článek 7 |

    Čl. 8 odst. 1 | Čl. 8 odst. 1 |

    Čl. 8 odst. 2 písm. a) | Čl. 8 odst. 2 |

    Čl. 8 odst. 2 písm. b) | Čl. 8 odst. 3 |

    Čl. 8 odst. 2 písm. c) | Čl. 8 odst. 4 |

    Čl. 8 odst. 2 písm. d) | Čl. 8 odst. 5 |

    Čl. 9 odst. 1 | Čl. 9 odst. 1 |

    Čl. 9 odst. 2 | Čl. 9 odst. 2 |

    Čl. 9 odst. 3 návětí | Čl. 9 odst. 3 návětí |

    Čl. 9 odst. 3 písm. a) první pododstavec návětí | Čl. 9 odst. 3 písm. a) první pododstavec návětí |

    Čl. 9 odst. 3 písm. a) první pododstavec první odrážka | Čl. 9 odst. 3 písm. a) první pododstavec bod i) |

    Čl. 9 odst. 3 písm. a) první pododstavec druhá odrážka | Čl. 9 odst. 3 písm. a) první pododstavec bod ii) |

    Čl. 9 odst. 3 písm. a) první pododstavec třetí odrážka | Čl. 9 odst. 3 písm. a) první pododstavec bod iii) |

    Čl. 9 odst. 3 písm. a) druhý pododstavec | Čl. 9 odst. 3 písm. a) druhý pododstavec |

    Čl. 9 odst. 3 písm. a) třetí pododstavec | Čl. 9 odst. 3 písm. a) třetí pododstavec |

    Čl. 9 odst. 3 písm. b) až f) | Čl. 9 odst. 3 písm. b) až f) |

    Článek 10 | Článek 10 |

    Článek 11 | Článek 11 |

    Článek 12 návětí | Článek 12 návětí |

    Čl. 12 bod 1 | Čl. 12 písm. a) |

    Čl. 12 bod 2 písm. a) | Čl. 12 písm. b) |

    Čl. 12 bod 2 písm. b) první pododstavec | Čl. 12 písm. c) |

    Čl. 12 bod 2 písm. b) druhý pododstavec | Čl. 12 písm. d) |

    Čl. 12 bod 2 písm. c) první pododstavec | Čl. 12 písm. e) první pododstavec |

    Čl. 12 bod 2 písm. c) druhý pododstavec návětí | Čl. 12 písm. e) druhý pododstavec návětí |

    Čl. 12 bod 2 písm. c) druhý pododstavec první odrážka | Čl. 12 písm. e) druhý pododstavec bod i) |

    Čl. 12 bod 2 písm. c) druhý pododstavec druhý odrážka | Čl. 12 písm. e) druhý pododstavec bod ii) |

    Čl. 12 bod 3 | Čl. 12 písm. f) |

    Článek 13 | Článek 13 |

    Článek 14 | Článek 14 |

    Čl. 15 návětí | Čl. 1 odst. 2 návětí |

    Čl. 15 bod 1 | Čl. 1 odst. 2 písm. a) |

    Čl. 15 bod 2 | Čl. 1 odst. 2 písm. b) |

    Čl. 15 bod 3 | Čl. 1 odst. 2 písm. c) |

    Čl. 15 bod 4 | Čl. 1 odst. 2 písm. d) |

    Článek 16 | Články 15 a 16 |

    Článek 17 | Článek 17 |

    Článek 18 | _____ |

    _____ | Článek 18 |

    Čl. 19 první odstavec | Článek 20 |

    Čl. 19 druhý odstavec | Článek 19 |

    Příloha I č. 1 až 33 | Příloha I č. 1 až 33 |

    Příloha I č. 33a | Příloha I č. 34 |

    Příloha I č. 34 | Příloha I č. 35 |

    Příloha I č. 35 | Příloha I č. 36 |

    Příloha I č. 36 | Příloha I č. 37 |

    Příloha I č. 37 | Příloha I č. 38 |

    Příloha I č. 38 | Příloha I č. 39 |

    Příloha I č. 39 | Příloha I č.40 |

    Příloha I č. 40 | Příloha I č. 41 |

    Příloha I č. 41 | Příloha I č.42 |

    Příloha I č. 42 | Příloha I č.43 |

    Příloha I č. 43 | Příloha I č.44 |

    Příloha I č. 44 | Příloha I č.45 |

    Příloha I č. 45 | Příloha I č. 46 |

    Příloha I č. 46 | Příloha I č. 47 |

    Příloha II č. 1 až 33 | Příloha V č. 1 až 33 |

    Příloha II č. 33a | Příloha V č. 34 |

    Příloha II č. 34 | Příloha V č. 35 |

    Příloha II č. 35 | Příloha V č. 36 |

    Příloha II č. 36 | Příloha V č. 37 |

    Příloha II č. 37 | Příloha V č. 38 |

    Příloha II č. 38 | Příloha V č. 39 |

    Příloha II č. 39 | Příloha V č. 40 |

    Příloha II č. 40 | Příloha V č. 41 |

    Příloha II č. 41 | Příloha V č. 42 |

    Příloha II č. 42 | Příloha V č. 43 |

    Příloha II č. 43 | Příloha V č. 44 |

    Příloha II č. 44 | Příloha V č. 45 |

    Příloha II č. 45 | Příloha V č. 46 |

    Příloha II č. 46 | Příloha V č. 47 |

    Příloha III | Příloha III |

    Příloha IV | Příloha IV |

    Příloha V | _____ |

    Příloha VI | _____ |

    _____ | Příloha VI |

    _____ | Příloha VII |

    _____________

    [1] KOM(87) 868 PV.

    [2] Prováděno v souladu se sdělením Komise Evropskému parlamentu a Radě – Kodifikace acquis communautaire , KOM(2001) 645 v konečném znění.

    [3] Viz příloha VI část A tohoto návrhu.

    [4] Úř. věst. L 184, 17.7.1999, s. 23. Rozhodnutí ve znění rozhodnutí 2006/512/ES (Úř. věst. L 200, 22.7.2006, s. 11).

    [5] Úř. věst. C 255, 21.10.2006, s. 1.

    [6] Úř. věst. C […], […], s. […].

    [7] Úř. věst. C […], […], s. […].

    [8] Úř. věst. L 32, 3.2.1997, s. 38. Směrnice naposledy pozměněná směrnicí Komise 2007/3/ES (Úř. věst. L 28, 3.2.2007, s. 12).

    [9] Viz příloha VI část A tohoto návrhu.

    [10] Úř. věst. L 184, 17.7.1999, s. 23. Rozhodnutí ve znění rozhodnutí 2006/512/ES (Úř. věst. L 200, 22.7.2006, s. 11).

    [11] Úř. věst. L 32, 3.2.1997, s. 1.

    [12] Úř. věst. L 83, 30.3.1973, s. 1.

    [13] U výrobků, které spadají pod tuto položku a které jsou prodávány v odstřizích, se společnou etiketou rozumí etiketa na návinu. Provazy a lana spadající pod tuto položku jsou ty, které se používají při horolezectví a při vodních sportech.

    Top