Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0028

    sdělení komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - Sdělení o provádění víceletého programu Společenství pro usnadnění přístupu k digitálně šířenému obsahu a jeho používání a využívání v Evropě (Program eContentplus)

    /* KOM/2007/0028 konecném znení */

    52007DC0028

    Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - Sdělení o provádění víceletého programu Společenství pro usnadnění přístupu k digitálně šířenému obsahu a jeho používání a využívání v Evropě (Program eContentplus) /* KOM/2007/0028 konecném znení */


    [pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

    V Bruselu dne 29.1.2007

    KOM(2007) 28 v konečném znění

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

    Sdělení o provádění víceletého programu Společenství pro usnadnění přístupu k digitálně šířenému obsahu a jeho používání a využívání v Evropě (Program eContentplus)

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

    Sdělení o provádění víceletého programu Společenství pro usnadnění přístupu k digitálně šířenému obsahu a jeho používání a využívání v Evropě (Program eContentplus) (Text s významem pro EHP)

    1. ÚVOD

    Toto sdělení bylo vypracováno na základě požadavku uvedeného v čl. 5 odst. 3 rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 456/2005/ES ze dne 9. března 2005 o zavedení víceletého programu Společenství pro usnadnění přístupu k digitálně šířenému obsahu a jeho používání a využívání v Evropě (program eContentplus), který stanoví, že „nejpozději v polovině roku 2006 podá Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů zprávu o provádění činností uvedených v čl. 1 odst. 2. V této souvislosti podá Komise zprávu o souladu částky pro období 2007 až 2008 s finančním výhledem.“

    Rozhodnutí stanovuje finanční rámec pro program takto (článek 6):

    - Finanční rámec pro období od 1. ledna 2005 do 31. prosince 2008 se stanoví na 149 milionů EUR.

    - 55, pro období do 31. prosince 2006 je určeno 6 milionů EUR (odst. 1).

    - Pro období následující po 31. prosinci 2006 se částka považuje za potvrzenou, je-li pro tuto etapu v souladu s finančními výhledy platnými pro období začínající rokem 2007 (odst. 2).

    2. CÍLE PROGRAMU ECONTENTPLUS

    Evropský průmysl programové produkce hraje ve vývoji směrem k informační a znalostní společnosti klíčovou úlohu. Díky programu eContentplus budou digitální materiály přístupnější, zlepší se jejich použitelnost a využití. Zároveň se přiznají jejich velké možnosti, které již nyní existující digitální materiály v Evropě mají. Zjednoduší se také vytváření a šíření informací na úrovni Společenství. Program přispívá k cílům politiky Komise sdělené v dokumentu „i2010 – Evropská informační společnost pro růst a zaměstnanost“, zejména ke vzniku „širokopásmové komunikace, bohatých a rozmanitých materiálů a rozmanitých digitálních služeb“.

    Za tímto účelem byly v programu vybrány tři konkrétní oblasti veřejného zájmu. Mezi tyto oblasti, ke kterým je ve veřejném sektoru celkově dostupné velké množství dat, patří zeměpisné informace, vzdělávací, kulturní obsah a vědecký a akademický obsah.

    Zeměpisné informace nebo informace o vesmíru nabízejí značné možnosti využití, týkající se každodenního života – údaje se například využívají u navigačních systémů, pomáhají systémům na řízení veřejné dopravy a umožňují lepší územní řízení. Pro informace o vesmíru v Evropě je charakteristická fragmentovanost souborů údajů a zdrojů, dále mezery v dostupnosti, nedostatek harmonizace a kompatibility mezi soubory údajů v různých měřítcích a dvojí sběr informací. Program v tomto směru umožňuje vytvářet lepší podmínky pro přístup, opakované užívání a využívání digitálních materiálů, na jejichž základě bude v celé Evropě možné vytvářet produkty a služby s přidanou hodnotou.

    Digitální obsah v oblasti vzdělávání se již v různých formátech vyskytuje na webu a v databázích. Efektivnímu opakovanému užívání takovéhoto obsahu pro pokročilé vzdělávání nicméně stojí v cestě mnohé překážky. Například se nekoherentně používají technologická řešení, organizační a pedagogické rámce nejsou často schopné podporovat vícejazyčný a multikulturní přístup k digitálnímu obsahu pro výuku a jeho využívání. Program eContentplus bude financovat činnosti, jež usnadní školám, univerzitám, studentům, učitelům a všem ostatním osobám podílejícím se na procesu vzdělávání přístup ke vzdělávacímu obsahu, který odpovídá jejich potřebám, jazyku a kultuře, a k jeho používání. Program bude usilovat o nezbytné struktury a podmínky pro vytvoření celoevropských vzdělávacích služeb založených na mnohojazyčnosti a otevřených různým vzdělávacím a akademickým oblastem.

    U kulturního, vědeckého a akademického obsahu může program eContentplus významně přispět k vůbec první iniciativě v rámci i2010 týkající se digitálních knihoven, konkrétně digitalizace, on-line dostupnosti a zachovávání evropského kulturního a vědeckého dědictví. Komise oznámila, že do roku 2010 bude pro uživatele přes jednotné evropské přístupové místo dostupných a přístupných alespoň 6 milionů digitálních objektů. Program eContentplus bude spolufinancovat projekty spadající pod digitální knihovny, čímž se umožní integrovaný přístup ke kulturnímu a vědeckému obsahu a usnadní se jejich užívání v on-line prostředí. Projekty budou mít významnou přidanou hodnotu evropského rozměru a budou se věnovat tématům jako interoperabilitě digitalizovaných sbírek evropských institucí pro kulturní dědictví a vícejazyčnému přístupu k relevantním sbírkám.

    Své činnosti program plánuje ve dvou fázích, v souladu s finančním rámcem uvedeným v rozhodnutí o programu. Během prvních dvou let se vytvoří společný rozsáhlý soubor sbírek na přeshraniční úrovni. V dalších dvou letech se tento základ rozšíří a systemizuje, což bude vyžadovat větší rozpočet.

    3. PROVÁDěNÍ PROGRAMU

    Program eContentplus provádí Evropská komise. Členské státy jsou zastoupeny řídícím výborem programu eContentplus. Finanční podpora je poskytována prostřednictvím dotací a zadáváním veřejných zakázek.

    3.1. Reakce na výzvu k předkládání návrhů z roku 2005

    Výzva k předkládání návrhů byla zveřejněna 10. září 2005. Ohlas byl velký – celkem došlo 238 návrhů (viz příloha). Požadovaná částka celkem činí 370 milionů EUR.

    Hodnotitelé ohodnotili 28 návrhů jako vynikající nebo velmi dobré. Těchto 28 návrhů žádalo o celkové financování ve výši 49 131 000 EUR. Dostupný rozpočet však činí 27 900 000 EUR, a proto bylo možné financovat pouze 19 návrhů.

    Návrhy byly hodnoceny podle kritérií „Přispívaní k cílům akce v konkrétní cílové oblasti“, „Přístup a pracovní postupy“, „Kvalita zdrojů“ a „Aspekty mnohojazyčnosti a multikulturnosti“.

    V oblasti zeměpisných informací byly pro financování vybrány 3 projekty. Jedním z nich je projekt EuroGeoNames (EGN). Má vytvořit interoperabilní služby, které spojí informace o oficiálních zeměpisných názvech s integrovanou vícejazyčnou evropskou aplikací. Návrh plně odpovídá cílům pracovního programu, protože na přeshraniční úrovni spojuje zeměpisné informace z vnitrostátních databází. Schopnost zajistit velmi kvalitní pracovní postup v mnohojazyčném a multikulturním kontextu prokázalo konsorcium s vynikajícími zkušenostmi a znalostmi.

    Reakce na výzvu k předkládání nabídek svědčí o velké poptávce v oblasti vzdělávacího obsahu – financovat se budou 3 projekty. Návrhy mohou přispět k vytvoření celoevropských vzdělávacích služeb tím, že umožní vícejazyčné a multikulturní používání a opětovné užívání dostupnějšího digitálního obsahu v oblasti vzdělávání. Například cílem projektu CITER (z angl. Creation of a European History Textbook Repository) je vytvoření evropského digitálního sborníku o historii se zaměřením na sekundární vzdělávání. Návrh má skutečně evropské rozměry, protože může mít značný vliv na způsob chápání a vyučování dějin. Může pomoci překonat chápání dějin založené na národním pohledu a podpořit evropský rozměr v oblasti společných zkušeností ve vzdělávání. Pracovní plán je dobře strukturovaný a ukazuje jasnou koncepci úkolů, jež je třeba provést. Partnerství je založeno na vynikajících odborných znalostech a zdrojích. Návrh se zaměřuje na mnohojazyčnost a multikulturnost.

    Nejvíce návrhů bylo předloženo v oblasti kulturního a vědeckého/akademického obsahu . Pro financování bylo vybráno 8 návrhů. Vybrán byl také projekt „Evropská digitální knihovna“ (EDL), základ pro rozvoj iniciativy i2010, která je „vlajkovou lodí“ v oblasti digitálních knihoven – tento projekt totiž díky novým partnerům a spojování různých knihovních zdrojů do stávajícího webového portálu rozšiřuje infrastrukturu pro spolupráci evropských národních knihoven („Evropská knihovna“). Evropská digitální knihovna bude mít celoevropský vliv, protože zvýší opětovné používání fondů národních knihoven na přeshraniční úrovni. Odborné znalosti poskytuje vynikající konsorcium.

    Jiným příkladem je projekt DISMARC (z angl. DIScovering Music ARChives), který má umožnit uživatelům přístup k audio nahrávkám velkých evropských rozhlasových stanic, archivů a ústavů, v nichž je nahrána velká část evropského hudebního audio dědictví. Informace o těchto nahrávkách v současné době téměř nejsou veřejně přístupné. Konsorcium představuje velmi vyváženou skladbu schopností; proces řízení a způsob práce jsou jasně naplánovány. Návrh má významný multikulturní rozměr.

    Pro financování bylo vybráno také 5 návrhů z oblasti tematické sítě . Budou mít jasnou roli při zvyšování povědomí o výhodách, které vznikají užíváním stávajících norem, díky podpoře nejlepších postupů a spojí klíčové experty z jednotlivých oblastí (vzdělávací a kulturní obsah a informace veřejného sektoru).

    U zúčastněných stran programu eContent v celé Evropě – veřejné správy, kulturních institucí jako muzeí, ústavů, knihoven a akademické obce, univerzit a škol, soukromých společností, vydavatelů, poskytovatelů informačních a komunikačních technologií, sdružení a sítí organizací – vyvolal program eContentplus velký zájem.

    Díky kontaktům mezi Komisí a zúčastněnými stranami se během provádění programu bude dále zvyšovat zájem a zapojení, činnost financovaných projektů a vytváření tematických sítí, které zúčastněné strany spojí.

    3.2. Uplatňování zkušeností získaných při výzvě k předkládání návrhů z roku 2005

    Výzva z roku 2006 vychází ze zkušeností roku 2005. S ohledem na dostupný rozpočet je cílem obdržet mnohem menší počet návrhů velmi vysoké kvality.

    Požadavky na návrhy byly tomuto cíli přizpůsobeny. Dále se ujasnilo, co znamená projekt vysoké kvality – zahrnutí poskytovatelů obsahu do konsorcia, zajištění dostupnosti kritického množství obsahu, identifikace potřeb uživatelů a zajištění použitelnosti výsledků projektu na širší úrovni.

    Stanovilo se také pořadí činností s tím, že se zohlední priority, které vyplynou z prvního hodnocení. Vzdělávací obsah se zaměřuje na obsah používaný na vzdělávání s osobním kontaktem a na dálkové vzdělávání v oficiálním vzdělávacím systému. Kulturní, vědecký a akademický obsah se zaměřuje na vytváření interoperabilních digitálních knihoven, propojování různých typů obsahu z knihoven, muzeí a archivů.

    4. FINANčNÍ VÝHLED

    V návaznosti na interinstitucionální dohodu o novém finančním rámci, která byla podepsána dne 17. května 2006, předložila Komise svůj „revidovaný soubor opatření“, kterými se v případě potřeby budou měnit stávající a navrhované právní předpisy, aby dohoda měla požadovaný účinek. Částka stanovená v tomto souboru opatření pro program eContentplus pro období 2005–2008 činí 149 milionů EUR, což přesně odpovídá částce uvedené v rozhodnutí.

    5. ZÁVěRY

    Reakce na výzvu k překládání návrhů v roce 2005 ukazuje jak po stránce kvality, tak i kvantity, že u subjektů v oblasti digitálně šířeného obsahu existuje vysoká poptávka, jež není uspokojena.

    Částka podle rozhodnutí o programu na období 2007–2008 je nutná za účelem dalšího rozvíjení činností zahájených v roce 2005 a za účelem dosažení plného dopadu programu (zejména v oblasti digitálních knihoven).

    Částka stanovená finančním ustanovením v rozhodnutí o programu pro období od 1. ledna 2007 do 31. prosince 2008, tedy částka 93,4 milionu EUR, je proto pro tuto etapu v souladu s finančním výhledem platným pro období začínající rokem 2007.

    Příloha : Shrnutí hodnocených návrhů

    Cílová oblast / akce | Hodnocené návrhy[1] |

    Zeměpisné informace |

    3.1.1 Podpora základní infrastruktury – cílené projekty | 29 |

    3.2.2 Podpora obohacování zeměpisného obsahu – tematická síť | 4 |

    Vzdělávací obsah |

    4.2.1 Podpora obohacování vzdělávacího obsahu – projekty na obohacování obsahu | 56 |

    4.2.2 Podpora obohacování vzdělávacího obsahu - tematické sítě | 8 |

    Kulturní obsah a vědecký/akademický obsah |

    5.1.1 Podpora základní infrastruktury – cílené projekty | 58 |

    5.2.1 Podpora obohacování kulturního a vědeckého/akademického obsahu – projekty na obohacování obsahu | 61 |

    5.2.2 Podpora obohacování kulturního a vědeckého/akademického obsahu – tematické sítě | 16 |

    Posilování spolupráce mezi zúčastněnými subjekty v oblasti digitálního obsahu |

    6.1.1 Informace veřejného sektoru – tematická síť | 3 |

    CELKEM | 235 |

    [1] Tři návrhy nebyly způsobilé, a proto nebyly hodnoceny.

    Top