Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 42012Y1219(03)

    Závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě ze dne 27. listopadu 2012 o podpoře tělesné aktivity upevňující zdraví

    Úř. věst. C 393, 19.12.2012, p. 22–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.12.2012   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 393/22


    Závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě ze dne 27. listopadu 2012 o podpoře tělesné aktivity upevňující zdraví

    2012/C 393/07

    RADA EVROPSKÉ UNIE A ZÁSTUPCI VLÁD ČLENSKÝCH STÁTŮ,

    1.   PŘIPOMÍNAJÍCE POLITICKÉ SOUVISLOSTI TÉTO OTÁZKY UVEDENÉ V PŘÍLOZE, A ZEJMÉNA:

    1.

    pracovní plán Evropské unie v oblasti sportu na období let 2011 až 2014 (1) přijatý dne 20. května 2011, v němž se stanoví tělesná aktivita upevňující zdraví jako jedna z prioritních oblastí spolupráce v oblasti sportu na úrovni EU a jímž se zřizuje odborná skupina pro sport, zdraví a účast, která má posoudit způsoby, jak podporovat tělesnou aktivitu upevňující zdraví a účast na sportovní činnosti na místní úrovni;

    2.

    bílou knihu Komise o sportu ze dne 7. července 2007 (2), v níž se zdůrazňuje význam tělesné aktivity a v níž Komise navrhuje vypracovat do konce roku 2008 pokyny v oblasti tělesné aktivity, a sdělení Komise o rozvoji evropského rozměru v oblasti sportu ze dne 18. ledna 2011 (3), v němž se uznává, že sport tvoří základní součást jakéhokoli přístupu veřejné politiky, jehož cílem je zlepšování tělesné aktivity, a vyzývá se k dalšímu pokroku při vypracovávání vnitrostátních pokynů, včetně stanovení postupů pro přezkum a koordinaci;

    2.   BEROUCE NA VĚDOMÍ:

    1.

    pokyny EU v oblasti tělesné aktivity, které uvítalo předsednictví ve svých závěrech přijatých na neformálním zasedání ministrů sportu členských států EU v listopadu roku 2008 a v nichž se vybízí k uplatňování meziodvětvových politik s cílem podporovat tělesnou aktivitu celé populace, bez ohledu na věk, pohlaví, příslušnost k určité společenské třídě, rase nebo etniku a bez ohledu na fyzické schopnosti (4);

    3.   VĚDOMI SI TOHO, ŽE:

    1.

    Světová zdravotnická organizace nedávno stanovila nedostatek tělesné aktivity jako čtvrtý nejvýznamnější rizikový faktor předčasné úmrtnosti a nemocnosti v celosvětovém měřítku (5).

    2.

    Tělesná aktivita je jedním z nejúčinnějších způsobů prevence nepřenosných nemocí a boje proti obezitě (6). Rovněž existuje stále více důkazů toho, že existuje pozitivní korelace mezi cvičením a duševním zdravím a kognitivními procesy (7). Nedostatek tělesné aktivity má nepříznivý vliv nejen na zdraví jednotlivců, ale i na systémy zdravotní péče a celkově na hospodářství, protože tělesná nečinnost způsobuje značné přímé i nepřímé ekonomické náklady (8). Tělesná aktivita je díky svému přínosu, pokud jde o prevenci, léčbu a rehabilitaci, prospěšná v každém věku a obzvláště důležitá vzhledem ke stárnutí populace v Evropě a v zájmu udržení vysoké kvality života v každém věku.

    3.

    Jelikož narůstá povědomí o tom, jak je po celý život důležitá tělesná aktivita upevňující zdraví, zintenzívnila se podpora tělesné aktivity na různých úrovních a prostřednictvím různých strategií, politik a programů. V některých členských státech EU bylo vyvinuto značné úsilí, aby se občané mohli stát tělesně aktivnějšími a aby k tomu byli vybízeni. Zvyšování povědomí zaměřené na podporu tělesné aktivity, se zapojením sportovního odvětví, může být důležité pro oslovení občanů.

    4.

    Poměr občanů EU, kteří dosáhli doporučené míry tělesné aktivity, v posledních letech celkově nevzrostl; v některých zemích se úroveň tělesné aktivity snižuje (9). Současná vysoká míra tělesné nečinnosti představuje pro EU a její členské státy závažný důvod ke znepokojení, a to jak ze zdravotního, sociálního, tak i z hospodářského hlediska.

    5.

    Účinná podpora tělesné aktivity vedoucí ke zvyšování její míry musí zahrnovat různá odvětví, uvedená v odstavci 6 níže, včetně sportovního odvětví, jelikož sportovní aktivity a sport pro všechny jsou důležitým zdrojem tělesné aktivity.

    6.

    Dobrý základ pro podporu meziodvětvových politik zaměřených na podporu tělesné aktivity, zejména v oblasti sportu, zdraví, vzdělávání, životního prostředí, územního plánování a dopravy poskytují pokyny EU v oblasti tělesné aktivity, neboť členským státům nabízejí pomoc při vypracovávání vnitrostátních strategií v oblasti tělesné aktivity upevňující zdraví.

    7.

    Některé členské státy již pokyny nebo určité zásady, z nichž tyto pokyny vycházejí, v rámci svých vnitrostátních politik a strategií uplatňují. Celkově však v přístupech členských států existují velké rozdíly a uplatňování politik v oblasti tělesné aktivity upevňující zdraví, které z uvedených pokynů vycházejí, by se mohlo dále zlepšovat.

    8.

    Odborná skupina pro sport, zdraví a účast stanovila v rámci svého mandátu soubor doporučených opatření týkajících se konkrétních aspektů účinnější podpory tělesné aktivity upevňující zdraví. Patří k nim (10):

    podklady pro iniciativu EU s cílem pokročit v uplatňování pokynů EU v oblasti tělesné aktivity v členských státech prostřednictvím programu jednoduchého monitorování,

    pomoc v zájmu posílení spolupráce mezi sportovním odvětvím a odvětvím zdravotní péče v členských státech,

    soubor zásad týkajících se přínosu tělesné aktivity k aktivnímu stárnutí v EU a v členských státech.

    4.   VYZÝVAJÍ ČLENSKÉ STÁTY EU, ABY:

    1.

    pokračovaly v pokroku při vytváření a provádění strategií a meziodvětvových politik zaměřených na podporu tělesné aktivity se zohledněním pokynů EU v oblasti tělesné aktivity nebo zásad, z nichž vycházejí.

    2.

    Na příslušné úrovni povzbuzovaly a podporovaly iniciativy zaměřené na podporu tělesné aktivity v rámci sportovního odvětví, například konkrétní pokyny v zájmu zlepšení nabídky tělesných aktivit v místních sportovních klubech, konkrétní programy předložené sportovními organizacemi v rámci daného sportu a prostřednictvím sportu pro všechny nebo v rámci konkrétní činnosti ve fitness centrech, jež by mohly být prováděny v rámci sportovního hnutí a ve fitness odvětví a jež by mohly usnadnit spolupráci s dalšími odvětvími, zejména v oblasti vzdělávání a zdraví.

    3.

    Vybízely k začlenění tělesné aktivity do opatření na podporu aktivního stárnutí v rámci vnitrostátních politik a režimů financování sportu a v souvislosti s tím zvážily projekty zaměřené na podporu zdraví upevňující tělesné aktivity u starších osob a zároveň přihlédly k rozdílné úrovni funkční kapacity.

    4.

    V závislosti na vnitrostátním systému zdravotní péče případně podporovaly užší spolupráci mezi sportovním odvětvím a odvětvím zdravotní péče a ostatními odvětvími a vzaly na vědomí osvědčené postupy, které některé členské státy vypracovaly.

    5.

    Zvážily využívání informačních kampaní a poskytování informací na místní i celostátní úrovni s cílem podnítit zájem občanů o aktivnější životní styl.

    5.   VYZÝVAJÍ PŘEDSEDNICTVÍ RADY EVROPSKÉ UNIE, ČLENSKÉ STÁTY A KOMISI, ABY VE SVÝCH PŘÍSLUŠNÝCH OBLASTECH PŮSOBNOSTI:

    1.

    zintenzívnily spolupráci mezi oblastmi politiky, které v souladu s pokyny EU v oblasti tělesné aktivity odpovídají za podporu tělesné aktivity, zejména mezi sportovním odvětvím a odvětvím zdravotnictví, vzdělávání, životního prostředí, územního plánování a dopravy.

    2.

    V souvislosti s Evropským rokem 2012 aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity zajistily, aby se v rámci činností politické povahy, které na tento evropský rok budou navazovat, a v rámci vnitrostátních strategií týkajících se sportu pro všechny případně zohlednily zásady tělesné aktivity na podporu aktivního stárnutí, které vypracovala Odborná skupina pro sport, zdraví a účast.

    3.

    Zlepšily soubor podkladů pro politiky vytvářené za účelem podpory tělesné aktivity upevňující zdraví a účasti na sportovní činnosti v EU i v členských státech, a to začleněním tělesné aktivity do Evropského statistického programu 2013–2017.

    6.   VYZÝVAJÍ EVROPSKOU KOMISI, ABY:

    1.

    s ohledem na předchozí práci v této oblasti, zejména na pokyny EU v oblasti tělesné aktivity, navrhla doporučení Rady ohledně tělesné aktivity upevňující zdraví a zvážila začlenění jednoduchého rámce monitorování v zájmu hodnocení pokroku za pomoci omezeného souboru ukazatelů, který v co nejvyšší míře vychází z dostupných zdrojů údajů, které určila Odborná skupina pro sport, zdraví a účast.

    2.

    Pravidelně vydávala přehledy týkající se sportu a tělesné aktivity a aby v budoucím programu EU pro výzkum zohlednila výzkum v oblasti tělesné aktivity upevňující zdraví.

    3.

    V EU prosazovala a podporovala sdílení osvědčených postupů ohledně tělesné aktivity upevňující zdraví a účasti na sportovní činnosti, mimo jiné podporou projektů a šířením jejich výsledků v rámci příslušných režimů a programů EU pro financování. Sdílení osvědčených postupů by se mohlo týkat:

    vzdělávání, informování a zvyšování veřejného povědomí na všech příslušných úrovních,

    spolupráce mezi příslušnými odvětvími politiky a zapojení příslušných zúčastněných aktérů do uplatňování stávajících pokynů,

    úlohy sportovního hnutí, zejména klubů, a organizací nabízejících sport pro všechny,

    úspěšných strategií, politik a programů, včetně výsledků hodnocení,

    možných politických a legislativních opatření, která se v jednotlivých členských státech EU ukázala jako účinná při řešení problému tělesné nečinnosti.

    4.

    Zvážila zavedení každoročního Evropského týdne sportu (s ohledem na jeho finanční a organizační hlediska) jakožto prostředku k podpoře tělesné aktivity a účasti na sportovní činnosti na všech úrovních a zohlednila přitom obdobné vnitrostátní iniciativy a spolupracovala s příslušnými sportovními organizacemi. Týden sportu by měl navázat na stávající kampaně na zvyšování povědomí tím, že poznatky získané v rámci těchto kampaní zohlednění a přinese jim přidanou hodnotu, a měl by využívat výsledků souvisejících projektů v oblasti sportu financovaných v rámci přípravné akce v oblasti sportu v roce 2009, jakož i výsledků projektů financovaných prostřednictvím související výzvy k předkládání návrhů v rámci přípravné činnosti v roce 2012 zahrnující zvyšování povědomí ve sportu.


    (1)  Úř. věst. C 162, 1.6.2011, s. 1.

    (2)  Dokument 11811/07 – KOM(2007) 391 v konečném znění.

    (3)  Dokument 5597/11 – KOM(2011) 12 v konečném znění.

    (4)  Pokyny EU v oblasti tělesné aktivity: http://ec.europa.eu/sport/library/documents/c1/eu-physical-activity-guidelines-2008_en.pdf.; závěry francouzského předsednictví o sportu a zdraví: http://ec.europa.eu/sport/library/documents/b21/ue08pfue_conclusions_presidence_definitives_en.pdf

    (5)  Global Recommendations on Physical Activity for Health (Celosvětová doporučení ohledně tělesné aktivity v zájmu zdraví), Světová zdravotnická organizace (WHO), 2010.

    (6)  http://www.who.int/healthinfo/global_burden_disease/global_health_risks/en/index.html

    (7)  http://www.health.gov/paguidelines/Report/pdf/CommitteeReport.pdf

    (8)  Úřad WHO pro Evropu (2007): Evropský rámec na podporu tělesné aktivity v zájmu zdraví.

    (9)  Evropská komise: zvláštní průzkum Eurobarometru 183-6 (prosinec 2003), 246 (listopad 2006), 213 (listopad 2004) a 334 (březen 2010).

    (10)  http://ec.europa.eu/sport/news/20120803-eu-xg-shp-fin-rpt_en.htm


    PŘÍLOHA

    závěry Rady přijaté na zasedání konaném ve dnech 1. a 2. prosince 2011 o odstraňování rozdílů v oblasti zdraví v rámci EU prostřednictvím koordinovaných opatření na podporu zdravých životních návyků (1);

    bílá kniha Evropské komise – Strategie pro Evropu týkající se zdravotních problémů souvisejících s výživou, nadváhou a obezitou (2);

    rozhodnutí o Evropském roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity (2012), včetně úlohy tělesné aktivity v této souvislosti (3).


    (1)  Dokument 16708/11.

    (2)  Dokument 9838/07 - KOM(2007) 279 v konečném znění.

    (3)  Úř. věst. L 246, 23.9.2011, s. 5.


    Top