Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015D0623(01)

    Rozhodnutí Komise ze dne 17. června 2015, kterým se zřizuje expertní skupina Komise nazvaná „Platforma pro řádnou správu daní, agresivní daňové plánování a dvojí zdanění“ a nahrazuje rozhodnutí C(2013) 2236

    Úř. věst. C 206, 23.6.2015, p. 5–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 16/06/2019

    23.6.2015   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 206/5


    ROZHODNUTÍ KOMISE

    ze dne 17. června 2015,

    kterým se zřizuje expertní skupina Komise nazvaná „Platforma pro řádnou správu daní, agresivní daňové plánování a dvojí zdanění“ a nahrazuje rozhodnutí C(2013) 2236

    (2015/C 206/04)

    EVROPSKÁ KOMISE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Komise ve sdělení ze dne 6. prosince 2012 (1) předložila akční plán pro posílení boje proti daňovým podvodům a únikům. Sdělení doprovázela dvě doporučení, přičemž jedno se týkalo agresivního daňového plánování (2) a druhé opatření, která mají pobídnout třetí země k uplatňování minimálních standardů řádné správy v oblasti daní (3).

    (2)

    Rozhodnutím Komise C(2013) 2236 (4) byla zřízena Platforma pro řádnou správu daní, agresivní daňové plánování a dvojí zdanění (dále jen „platforma“), kterou tvoří skupina odborníků Komise a jejímž úkolem je přezkoumat pokrok celé řady opatření, včetně akčního plánu týkajícího se daňových podvodů a úniků z roku 2012 a provádění obou doporučení. Komise ve sdělení o dvojím zdanění na jednotném trhu (5) dospěla k závěru, že přezkoumá možné přínosy zřízení Fóra EU pro dvojí zdanění. Jelikož dvojí nezdanění a dvojí zdanění spolu často souvisejí, považovalo se a stále se považuje za vhodné řešit i dvojí zdanění v rámci platformy.

    (3)

    Evropský parlament (6) a Rada Evropské unie (7) vyzvaly k nepřetržitému úsilí v boji proti daňovým podvodům a vyhýbání se daňovým povinnostem.

    (4)

    Platforma prokázala svou užitečnost při zajišťování příspěvků v oblastech, ve kterých je konzultována. Dne 18. března 2015 přijala Komise balíček o daňové transparentnosti (8). Dne 17. června 2015 (9) přijala Komise sdělení o spravedlivějším systému zdaňování příjmu právnických osob v Unii (akční plán z roku 2015), v němž s využitím příspěvků z platformy podala zprávu o uplatňování doporučení z roku 2012. V uvedeném sdělení Komise oznámila, že mandát platformy bude prodloužen, její působnost rozšířena a její pracovní metody zkvalitněny.

    (5)

    S rozvojem daňové transparentnosti a spravedlivé daňové agendy, jak jsou definovány ve dvou sděleních Komise z roku 2015, je vhodné úkoly a fungování platformy přezkoumat.

    (6)

    Platforma by měla umožnit dialog, při němž dojde k výměně zkušeností a odborných znalostí a budou vyslechnuta stanoviska všech zúčastněných stran.

    (7)

    Platformě by měl předsedat zástupce Komise a měli by ji tvořit zástupci daňových orgánů členských států, organizace zastupující podniky či občanskou společnost a daňoví odborníci. V zájmu kontinuity je žádoucí, aby stávající členové platformy jmenovaní na dobu platnosti rozhodnutí Komise C(2013) 2236 zůstali ve funkci až do konce svého mandátu dne 22. dubna 2016.

    (8)

    Měla by být stanovena pravidla pro sdělování informací členy platformy.

    (9)

    Osobní údaje by měly být zpracovávány podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (10).

    (10)

    Rozhodnutí C(2013) 2236 by mělo být zrušeno,

    ROZHODLA TAKTO:

    Článek 1

    Předmět

    Tímto se zřizuje expertní skupina „Platforma pro řádnou správu daní, agresivní daňové plánování a dvojí zdanění“ (dále jen „platforma“).

    Článek 2

    Úkoly

    Úkolem platformy je:

    a)

    podněcovat diskusi mezi podniky, občanskou společností a odborníky z vnitrostátních daňových orgánů o otázkách v oblasti řádné správy daní, agresivního daňového plánování a dvojího zdanění;

    b)

    poskytovat Komisi informace důležité pro určení priorit v oblastech uvedených v písmeni a) a výběr vhodných způsobů a nástrojů k dosažení pokroku v těchto oblastech;

    c)

    určením technických a praktických otázek, které mohou být v těchto oblastech důležité, jakož i možných řešení přispívat k co nejlepšímu uplatňování a provádění dvou doporučení Komise ze dne 18. března 2015 a ze dne 17. června 2015;

    d)

    projednávat praktické poznatky daňových orgánů, jakož i podniků, občanské společnosti a daňových odborníků a rozpracovat možné způsoby účinnějšího řešení stávajících problémů v oblasti dvojího zdanění, které ovlivňují řádné fungování vnitřního trhu.

    Pro účely tohoto rozhodnutí spadá pod pojem „řádná správa daní“ transparentnost, výměna informací a spravedlivá daňová soutěž.

    Článek 3

    Konzultace

    Komise může s platformou konzultovat jakékoli záležitosti související s řádnou správou daní, agresivním daňovým plánováním a dvojím zdaněním a opatřeními navazujícími na akční plán z roku 2015.

    Článek 4

    Členství – jmenování

    1.   Platformu tvoří nejvýše 43 členů.

    2.   Členy platformy jsou:

    a)

    daňové orgány členských států;

    b)

    nejvýše patnáct organizací, které zastupují podniky, občanskou společnost a daňové odborníky, jež mají odbornou způsobilost v oblastech uvedených v článku 2.

    3.   Daňové orgány každého členského státu jmenují z úředníků zabývajících se přeshraničním zdaněním jednoho zástupce, který se zaměřuje na boj proti agresivnímu daňovému plánování.

    4.   Současní členové platformy zůstávají ve funkci do 22. dubna 2016. Na základě výzvy k předkládání žádostí jmenuje generální ředitel pro daně a celní unii členy platformy uvedené v odst. 2 písm. b). Funkční období těchto členů trvá od 23. dubna 2016 do 16. června 2019.

    5.   V odpovědi na výzvu k předkládání žádostí organizace jmenují jednoho zástupce a náhradníka, který zástupce nahradí v případě jeho nepřítomnosti či nezpůsobilosti k výkonu funkce. Generální ředitel pro daně a celní unii může vznést proti jmenování zástupce či náhradníka navrženého organizací námitku, pokud profil dotčené osoby neodpovídá podmínkám požadovaným ve výzvě k předkládání žádostí. V tom případě bude daná organizace vyzvána ke jmenování jiného zástupce či náhradníka.

    6.   Náhradníci jsou jmenováni za stejných podmínek jako zástupci. Náhradníci automaticky nahradí zástupce, kteří budou nepřítomní nebo nezpůsobilí k výkonu funkce.

    7.   Organizace, které jsou považovány za vhodné uchazeče, avšak nebyly jmenovány, mohou být zařazeny na seznam kandidátů, který Komise použije pro jmenování náhradníků.

    8.   Organizace uvedené v odst. 2 písm. b) nebo jejich zástupci mohou být nahrazeni nebo vyloučeni na zbývající část svého funkčního období v těchto případech:

    a)

    pokud organizace nebo její zástupce již není schopen účinně přispívat k práci platformy;

    b)

    pokud organizace nebo její zástupce neplní podmínky stanovené v článku 339 Smlouvy;

    c)

    pokud organizace nebo její zástupce odstoupí;

    d)

    pokud je to vhodné k zachování vyrovnaného zastoupení příslušných odborných a zájmových oblastí.

    Jsou-li organizace nebo její zástupce nahrazeni nebo vyloučeni, může generální ředitel pro daně a celní unii případně jmenovat náhradní organizaci ze seznamu kandidátů uvedeného v odstavci 7 nebo požádat organizaci, aby jmenovala jiného zástupce nebo jiného náhradníka.

    9.   Jména organizací a jejich zástupců se zveřejní v rejstříku expertních skupin a dalších podobných subjektů vedeném Komisí (dále jen „rejstřík“), jakož i na určené internetové stránce.

    10.   Osobní údaje se shromažďují, zpracovávají a zveřejňují v souladu s nařízením (ES) č. 45/2001.

    Článek 5

    Fungování

    1.   Platformě předsedá generální ředitel pro daně a celní unii nebo jeho zástupce.

    2.   Platforma v zájmu usnadnění svého efektivního fungování zřídí dvě podskupiny, v nichž se odděleně sejdou zástupci vlád (daňových orgánů členských států) a zástupci nevládních subjektů (organizací, které zastupují podniky, občanskou společnost a daňové odborníky).

    3.   Platforma může se souhlasem předsedy zřizovat další podskupiny pro přezkoumání konkrétních otázek na základě pověření definovaného platformou. Tyto podskupiny budou rozpuštěny, jakmile svůj mandát splní.

    4.   Předseda může ad hoc pozvat externí odborníky se zvláštní odbornou způsobilostí v určité oblasti, která je na pořadu jednání, aby se zúčastnili práce v rámci platformy nebo podskupiny. Kromě toho může předseda udělit status pozorovatele jednotlivcům a organizacím uvedeným v pravidle 8 odst. 3 horizontálních pravidel pro expertní skupiny (11) a kandidátským zemím.

    5.   Členové platformy a jejich zástupci i přizvaní odborníci a pozorovatelé musí dodržovat povinnost profesního tajemství stanovenou Smlouvami a jinými příslušnými předpisy Unie, jakož i předpisy o ochraně utajovaných skutečností EU stanovené v rozhodnutí Komise 2001/844/ES, ECSC, Euratom (12). Pokud tyto povinnosti nedodrží, může Komise přijmout veškerá vhodná opatření.

    6.   Zasedání platformy a jejích podskupin se konají zpravidla v prostorách Komise. Komise zajišťuje sekretářské služby. Zasedání platformy a jejích podskupin se mohou účastnit další útvary Komise, které mají zájem na projednávaných otázkách.

    7.   Platforma přijme svůj jednací řád na základě vzorového jednacího řádu pro expertní skupiny.

    8.   Komise zveřejňuje příslušné dokumenty o činnosti platformy (jako jsou pořady jednání, zápisy a podání účastníků) buď v rejstříku, nebo na určené internetové stránce dostupné odkazem z rejstříku. Dokument se nesmí zveřejnit, pokud by jeho zpřístupnění mohlo narušit ochranu veřejného nebo soukromého zájmu podle článku 4 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 (13).

    Článek 6

    Výdaje na zasedání

    1.   Účastníkům podílejícím se na činnostech platformy nepřísluší za poskytované služby odměna.

    2.   Cestovné a případně náklady na pobyt vzniklé účastníkům v souvislosti s činností platformy hradí Komise v souladu s předpisy platnými v rámci Komise.

    3.   Tyto výdaje se hradí v mezích disponibilních prostředků, které jsou přiděleny v rámci ročního postupu pro přidělování zdrojů.

    Článek 7

    Zrušení

    Rozhodnutí C(2013) 2236 se zrušuje.

    Článek 8

    Použitelnost

    Toto rozhodnutí se použije do 16. června 2019.

    V Bruselu dne 17. června 2015.

    Za Komisi

    Pierre MOSCOVICI

    člen Komise


    (1)  COM(2012) 722.

    (2)  C(2012) 8806 final.

    (3)  C(2012) 8805 final.

    (4)  Rozhodnutí Komise C(2013) 2236 ze dne 23. dubna 2013 o zřízení expertní skupiny Komise nazvané „Platforma pro řádnou správu daní, agresivní daňové plánování a dvojí zdanění“.

    (5)  KOM(2011) 712 v konečném znění.

    (6)  Usnesení Evropského parlamentu ze dne 25. března 2015 o výroční zprávě o daních.

    (7)  Rada ve složení pro hospodářské a finanční věci 9.12.2014, Evropská rada 18.12.2014.

    (8)  Sdělení o daňové transparentnosti v boji proti daňovým únikům a vyhýbání se daňové povinnosti (COM(2015) 136) a návrh na zavedení automatické výměny informací o daňových výměrech mezi členskými státy EU (COM(2015) 135).

    (9)  Sdělení ze dne 17. června 2015, COM(2015) 302 final.

    (10)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů (Úř. věst. L 8, 12.1.2001, s. 1).

    (11)  Sdělení předsedy Komisi – Rámec pro skupiny odborníků Komise: horizontální pravidla a veřejný rejstřík, K(2010) 7649 v konečném znění.

    (12)  Rozhodnutí Komise (EU, Euratom) 2015/444 ze dne 13. března 2015 o bezpečnostních pravidlech na ochranu utajovaných informací EU (Úř. věst. L 72, 17.3.2015, s. 53).

    (13)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 ze dne 30. května 2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise (Úř. věst. L 145, 31.5.2001, s. 43). Účelem těchto výjimek je ochrana veřejné bezpečnosti, vojenských záležitostí, mezinárodních vztahů, finanční, měnové nebo hospodářské politiky, soukromí a bezúhonnosti jednotlivce, obchodních zájmů, soudních řízení a právního poradenství, inspekcí/vyšetřování/auditů a rozhodovacího procesu příslušného orgánu.


    Top