Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31996D0455

    96/455/ES: ROZHODNUTÍ KOMISE ze dne 25. června 1996 o informačních a propagačních opatřeních, která mají být prováděna členskými státy a Komisí v souvislosti s činnostmi Fondu soudržnosti na základě nařízení Rady (ES) č. 1164/94

    Úř. věst. L 188, 27.7.1996, p. 47–51 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 04/04/2004; Zrušeno 32004R0621

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1996/455/oj

    31996D0455



    Official Journal L 188 , 27/07/1996 P. 0047 - 0051


    ROZHODNUTÍ KOMISE

    ze dne 25. června 1996

    o informačních a propagačních opatřeních, která mají být prováděna členskými státy a Komisí v souvislosti s činnostmi Fondu soudržnosti na základě nařízení Rady (ES) č. 1164/94

    (96/455/ES)

    KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

    s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

    s ohledem na nařízení Rady ES č. 1164/94 ze dne 16. května 1994 o zřízení Fondu soudržnosti[1], a zejména na článek 14 uvedeného nařízení, který obsahuje ustanovení o informacích o činnostech prováděných Fondem soudržnosti a jejich propagaci;

    vzhledem k tomu, že čl. 14 odst. 1 poslední pododstavec nařízení (ES) č. 1164/94 stanoví, že Komise zajistí, aby byly o činnostech fondu informovány členské státy;

    vzhledem k tomu, že čl. 14 odst. 2 první pododstavec nařízení (ES) č. 1164/94 stanoví, že členské státy příslušné pro provádění opatření, jež získalo finanční příspěvek z Fondu soudržnosti, zajistí přiměřenou propagaci opatření s cílem zvýšit povědomí široké veřejnosti o úloze, kterou Společenství ve vztahu k opatření zastává a zvýšit povědomí potenciálních příjemců pomoci a profesních organizací o možnostech, jež opatření přináší;

    vzhledem k tomu, že podle čl. 14 odst. 2 třetího pododstavce nařízení (ES) č. 1164/94 členské státy informují Komisi o iniciativách v rámci uvedeného odstavce;

    vzhledem k tomu, že v souladu s čl. 14 odst. 3 nařízení (ES) č. 1164/94 Komise přijímá prováděcí pravidla pro informace a propagaci,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Prováděcí pravidla týkající se informací o činnostech Fondu soudržnosti a jejich propagace jsou stanovena v přílohách.

    Článek 2

    Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

    V Bruselu dne 25. června 1996.

    Za Komisi

    Monika WULF-MATHIES

    členka Komise

    PŘÍLOHA I

    PODROBNÁ PRAVIDLA PRO INFORMACE O ČINNOSTECH FONDU SOUDRŽNOSTI A JEJICH PROPAGACI

    1. Účel a oblast působnosti

    Informační a propagační opatření týkající se všech projektů spolufinancovaných Fondem soudržnosti jsou určena ke zvýšení povědomí veřejnosti a průhlednosti činnosti Společenství ve všech členských státech a k vytvoření spojitého obrazu opatření přijatých v dotyčných čtyřech členských státech. Informace a propagace se týkají všech projektů, na které Fond soudržnosti poskytuje finanční příspěvky.

    Tato opatření doplňují informační a propagační opatření, která přijala Komise a členské státy v dalších oblastech regionální politiky a politiky soudržnosti, zejména podle rozhodnutí Komise 94/342/ES ze dne 31. května 1994 o informačních a propagačních opatřeních, která mají být prováděna členskými státy v souvislosti s pomocí ze strukturálních fondů a z finančního nástroje pro orientaci rybolovu (FNOR)[2].

    2. Obecné zásady

    Státní, regionální nebo místní orgány příslušné pro provádění projektů Fondu soudržnosti, odpovídají za propagační opatření na místě samém i na celém území členského státu, v němž se projekt provádí. Propagace se zajišťuje ve spolupráci s Komisí, která je informována o opatřeních přijatých k tomuto účelu.

    Příslušné státní, regionální nebo místní orgány přijmou veškerá vhodná správní opatření k zajištění účinného použití těchto ustanovení a ke spolupráci s Komisí.

    Informační a propagační opatření jsou učiněna v přiměřené době od rozhodnutí o poskytnutí pomoci z Fondu soudržnosti. Komise si vyhrazuje právo zahájit postup podle článku H přílohy II nařízení (ES) č. 1164/94 (omezení, pozastavení a zrušení pomoci), pokud členský stát neplní povinnosti, které vyplývají z tohoto rozhodnutí.

    3. Obecné zásady propagační činnosti

    Bez ohledu na podrobná pravidla stanovená v bodě 4 se dále uvedené obecné zásady použijí na všechna informační a propagační opatření.

    Sdělovací prostředky

    Příslušné orgány informují nejvhodnějším způsobem sdělovací prostředky o činnostech, které jsou spolufinancovány Fondem soudržnosti. Účast Společenství se musí v těchto informacích odpovídajícím způsobem odrážet.

    Za tímto účelem je zahájení projektů (po jejich přijetí Komisí) a důležitých fází v jejich provádění předmětem informačních opatření, zejména ve vztahu k regionálním sdělovacím prostředkům (tisk, rozhlas a televize). Musí být zajištěna vhodná spolupráce s úřadem Komise v dotyčném členském státě.

    Zásady stanovené v předcházejících dvou odstavcích se použijí rovněž na propagační oznámení, jako jsou zprávy pro tisk nebo veřejné úřední zprávy vydané členskými státy.

    Informační akce

    Organizátoři informačních akcí, jako jsou konference, semináře, veletrhy a výstavy, uvádějí v souvislosti s prováděním projektů, na jejichž financování se podílí Fond soudržnosti, zřetelně účast Společenství. Může být podle konkrétních okolností využito příležitosti vystavit v konferenčních místnostech evropskou vlajku a na dokumentech uvádět evropský symbol. Úřady Komise ve členských státech v případě potřeby pomáhají při přípravě a provádění takovýchto akcí.

    Informační materiály

    Publikace (jako jsou brožury a letáky) o projektech nebo podobných opatřeních by na titulní stránce měly obsahovat zřetelné uvedení účasti Společenství, rovněž tak jako evropský symbol, pokud je použit symbol státní, regionální nebo místní.

    Jestliže publikace obsahují předmluvu, měla by být podepsána osobou odpovědnou ve členském státě a za Komisi dotyčným členem Komise nebo jmenovaným zástupcem, aby bylo zajištěno zřetelné uvedení účasti Společenství. Tyto publikace odkazují na státní, regionální nebo místní subjekty odpovědné za informování zúčastněných stran.

    Výše uvedené zásady se použijí též na audiovizuální materiály.

    4. Povinnosti členských států týkající se informací a propagace

    Informování a propagace jsou předmětem souboru souvislých opatření definovaných příslušnými státními, regionálními a místními orgány ve spolupráci s Komisí pro dobu trvání projektu. Členský stát v této souvislosti zajistí, aby zástupci orgánů Společenství byli řádně zapojeni do nejdůležitějších veřejných akcí vztahujících se k fondu.

    Monitorovací výbory posuzují uplatňování těchto opatření a informují o tom Komisi.

    Při provádění projektů přijímají příslušné orgány členských států následující opatření za účelem uvedení účasti Fondu soudržnosti na těchto projektech:

    a) na místě samém musí být učiněna informační a propagační opatření za účelem informování veřejnosti o pomoci Společenství poskytnuté prostřednictvím Fondu soudržnosti. Obsah projektů spolufinancovaných Fondem soudržnosti se zveřejní nejvhodnějším způsobem. Orgány zajistí, aby takovéto dokumenty byly rozšiřovány alespoň prostřednictvím místních a regionálních sdělovacích prostředků a byly dostupné pro zúčastněné osoby. Zajistí souvislou prezentaci vytvořených informačních a propagačních materiálů na území členského státu;

    b) převyšují-li náklady na investice 1 milion ECU, kromě povinnosti v písmeni a):

    - pořádají příslušné orgány členských států pravidelně tiskové konference na místní úrovni, aby informovaly obyvatelstvo o všech skutečnostech týkajících se projektů uskutečňovaných ve veřejném zájmu,

    - opatření na místě samém zahrnují:

    - postavení velkoplošných reklamních panelů přímo na místě projektu a

    - trvalé umístění pamětních desek ve veřejně přístupných objektech.

    Obě opatření budou instalována v souladu s přílohou II;

    c) převyšují-li náklady na investice 10 milionů ECU, kromě povinnosti v písmenech a) a b):

    vydají příslušné orgány členských států brožuru obecného obsahu a odborný audiovizuální materiál (např. videoklip) o projektu, které dodají Komisi a celostátním a regionálním rozhlasovým a televizním stanicím, a na žádost je poskytnou zúčastněným podnikům a veřejnosti. Tato brožura i všechny ostatní informační materiály jsou pravidelně aktualizovány;

    d) převyšují-li náklady na investice 20 milionů ECU, kromě povinnosti v písmenech a), b) a c):

    pořádají pravidelně příslušné orgány na celostátní úrovni tiskové konference o projektech a jejich provádění, kde prezentují audiovizuální materiály zmíněné v písmeni c).

    5. Informační a propagační iniciativy Komise

    Komise pravidelně dodává členským státům veškeré vhodné informační materiály o projektech financovaných Fondem soudržnosti a dává je k dispozici veřejnosti členských států, které se neúčastní provádění projektu.

    Navíc Komise každoročně v těchto členských státech organizuje tiskové konference obecně věnované činnosti Fondu soudržnosti, a zvláště o projektům, jejichž investiční náklady přesahují 20 milionů ECU.

    Každé dva roky se tisková konference uskutečňuje formou výstavy organizované stálým zastoupením Komise za účelem prezentace práce Fondu soudržnosti široké veřejnosti, a to formou audiovizuálních materiálů výše zmíněných a dalších informačních materiálů.

    6. Činnost monitorovacích výborů

    6.1. Monitorovací výbory zajišťují odpovídající informovanost týkající se jejich práce. Za tímto účelem každý monitorovací výbor informuje sdělovací prostředky tak často, jak to považuje za nezbytné, o pokroku dosaženém v programu (programech), za které je odpovědný. Předseda výboru udržuje kontakt se sdělovacími prostředky; pomáhá mu zástupce Komise.

    Konají-li se důležité akce, jako jsou zasedání na vysoké úrovni nebo slavnostní otevření, účastní se jich Komise a její úřady v členských státech.

    6.2. Zástupci Komise v monitorovacích výborech ve spolupráci s příslušnými státními, regionálními nebo místními orgány zajistí, aby byly uplatněna přijatá ustanovení týkající se propagace, a zejména ty, které se týkají velkoplošných reklamních panelů a pamětních desek (viz příloha II).

    Orgány příslušné pro provádění projektů předloží monitorovaným výborům informace o propagačních opatřeních a vhodné podklady, například fotografie. Kopie těchto materiálů předají Komisi.

    6.3. Výbory předají Komisi všechny informace, které potřebuje k tomu, aby vypracovala výroční zprávu ve smyslu čl. 14 odst. 1 nařízení (ES) č. 1164/94. Tyto informace musí Komisi umožnit, aby se ujistila, že toto rozhodnutí bylo dodrženo.

    7. Závěrečná ustanovení

    Dotyčné státní, regionální nebo místní orgány v každém případě mohou provést další opatření, jestliže to považují za vhodné.

    Konzultují Komisi a informují ji o iniciativách, které provádějí, aby se jich Komise mohla vhodným způsobem účastnit.

    Pro usnadnění provádění těchto ustanovení poskytne Komise veškerou nezbytnou technickou pomoc.

    PŘÍLOHA II

    ZVLÁŠTNÍ USTANOVENÍ O VELKOPLOŠNÝCH REKLAMNÍCH PANELECH, PAMĚTNÍCH DESKÁCH A PLAKÁTECH

    Za účelem zajištění viditelnosti opatření částečně financovaných Fondem soudržnosti zajistí členské státy, aby bylo vyhověno následujícím opatřením o informovanosti a propagaci:

    1. Velkoplošné reklamní panely

    V souladu s bodem 4 přílohy I se instalují velkoplošné reklamní panely na místech projektů, na jejichž financování se podílí Fond soudržnosti a jejichž náklady přesahují částky zmíněné v bodě 4 písm. b) přílohy I. Tyto velkoplošné reklamní panely obsahují místo vyhrazené pro uvedení účasti Unie.

    Velikost velkoplošných reklamních panelů musí odpovídat rozsahu projektu.

    Část velkoplošného reklamního panelu, vyhrazená pro Evropskou unii, musí splňovat tato kritéria:

    - zaujímá nejméně 50 % celkové plochy velkoplošného reklamního panelu,

    - nese standardní evropský symbol a následující text, který je uspořádán takto:

    (Evropský symbol) Tento projekt je spolufinancován z % Fondem soudržnosti Evropské unie

    Dále má být uvedena celková odhadní cena projektu a finanční částka příspěvku Fondu soudržnosti v národní měně.

    Jestliže příslušné státní, regionální nebo místní orgány neinstalují velkoplošné reklamní panely oznamující jejich vlastní účast na financování projektu, musí být pomoc Unie oznámena na zvláštním velkoplošném reklamním panelu. V těchto případech se výše uvedená ustanovení týkající se účasti Unie použijí obdobně.

    Velkoplošné reklamní panely se odstraní nejdříve za dva roky po dokončení prací a nahradí se, kdekoliv je to možné, pamětní deskou v souladu s odstavcem 2.

    2. Pamětní desky

    Trvalé pamětní desky jsou umístěny na místech přístupných široké veřejnosti (letiště, nádraží, parkoviště, přístupné oblasti budov ve spojení s investicemi na životní prostředí, atd.). Kromě evropského symbolu musí tyto desky obsahovat text o spolufinancování Unií spolu s uvedením Fondu soudržnosti (viz příklad v odstavci 1). Pamětní desky jsou instalovány pro každý projekt převyšující 10 milionů ECU.

    3. Plakáty

    V případě, že státní, regionální nebo místní orgán nebo jiný konečný příjemce rozhodne o instalaci velkoplošného reklamního panelu, umístění pamětní desky, umístění plakátu nebo provede jiný krok k poskytnutí informací o projektech s náklady nižšími než 1 milion ECU, musí být uvedena také účast Společenství.

    [1] Úř. věst. L 130, 25.5.1994, s. 1.

    [2] Úř. věst. L 152, 18.6.1994, s. 39.

    Top