EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Интермодален транспорт: комбиниран транспорт на стоки между държавите от ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 92/106/ЕИО — общи правила за някои видове комбиниран транспорт на товари между държавите от ЕС

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

  • Тя има за цел да насърчи интермодалните* транспортни операции чрез подкрепяне на международните операции, отговарящи на определени критерии, (т.е. така нареченият „комбиниран транспорт“) чрез:
    • защита на комбинирания транспорт от национални ограничения (схеми за разрешителни, тарифи и квоти);
    • разясняване, че ограниченията за пътния каботаж * не се прилагат за пътните мрежи на комбинирания транспорт;
    • позволяване на по-тежки и по-големи товари за превозни средства, използвани в пътните мрежи на комбинирания транспорт;
    • предоставяне на финансова помощ чрез данъчни инициативи и разширяване на дефиницията за транспорт на собствена сметка за операции с комбиниран транспорт.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Обхват

Директивата се позовава на комбинирания транспорт на стоки между държавите от ЕС, когато:

  • превозното средство или ремаркето използва пътната мрежа в началния или крайния етап от маршрута; и
  • през останалата част релсов път или вътрешни водни пътища, или услуги на морския транспорт, когато тази част надвишава 100 км по въздушна линия; и
  • представлява първоначалния или крайния етап от маршрута:
    • между точката, в която товарите са били натоварени, и най-близката подходяща товарна железопътна гара за първоначалния етап, и между най-близката подходяща железопътна гара за разтоварване и точката, където товарите са били разтоварени за последната част от превоза, или
    • в радиус, непревишаващ 150 км по права линия от вътрешно водно пристанище или морско пристанище на товарене или разтоварване.

Разрешените размери и максимално тегло за камиони, извършващи трансгранични пътувания, са определени в Директива 96/53/ЕО (вж. резюмето).

Транспортен документ

Транспортният документ, който трябва да се предостави в случай на комбиниран транспорт, трябва да посочва:

  • железопътните гари за товарене и разтоварване, отнасящи се за етапа по релсов път; и
  • вътрешните водни пристанища на товарене или разтоварване, отнасящи се до етапа превоз по вътрешни водни пътища, или морските пристанища на товарене или разтоварване, отнасящи се за етапа превоз по море.

Трансграничен транспорт

  • Всички автомобилни превозвачи, установени в държави от ЕС, които отговарят на изискванията за достъп до тази дейност и за достъп до пазара за транспорт на товари между държавите от ЕС, имат право да извършват, в контекста на операцията по комбиниран транспорт, превоз в първоначалната или последната част от пътния превоз, който е съставна част от операцията по комбиниран транспорт и който може или не може да включва пресичане на граница.
  • Директивата определя специфични правила за операциите по комбиниран транспорт, когато изпращащата/приемащата страна извършва първоначалния/последния краен етап от товарния превоз за своя сметка. Приемащата/изпращащата страна може също така да извършва транспортни операции за своя сметка при определени условия.

Регламент (ЕО) № 1072/2009 определя общи правила на ЕС за достъп до пазара за транспорт на ЕС, насочени към международни превозвачи, извършващи каботаж (вж. резюмето).

Задължения на държавите от ЕС

Държавите от ЕС трябва да предприемат мерки, за да се гарантира, че данъците върху моторните превозни средства, приложими за пътни превозни средства, насочени в комбиниран транспорт, се намаляват или възстановяват.

Преразглеждане

Европейската комисия трябва да изготвя доклад до Съвета на всеки 2 години относно развитието на комбинирания транспорт.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 15 декември 1992 г. и трябваше да стане закон в държавите от ЕС до 30 юни 1993 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Интермодален: транспорт на стоки, когато се използва железопътен, вътрешен воден или морски транспорт в допълнение към автомобилния транспорт.
Каботаж: когато превозвач, регистриран в една държава от ЕС, извършва вътрешен транспорт в друга държава от ЕС.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 92/106/ЕИО на Съвета от 7 декември 1992 година относно създаването на общи правила за някои видове комбиниран транспорт на товари между държавите-членки (ОВ L 368, 17.12.1992 г., стр. 38—42)

Последващите изменения на Директива 92/106/EИО са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕО) № 1072/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 година относно общите правила за достъп до пазара на международни автомобилни превози на товари (ОВ L 300, 14.11.2009 г., стр. 72—87)

Вж. консолидираната версия.

Директива 96/53/ЕО на Съвета от 25 юли 1996 година относно максимално допустимите размери в националния и международен трафик на някои пътни превозни средства, които се движат на територията на Общността, както и максимално допустимите маси в международния трафик (ОВ L 235, 17.9.1996 г., стр. 59—75)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 07.07.2020

Top