Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

eu-LISA: управление на информационни системи в областта на граничния и миграционния контрол

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 1077/2011 за създаване на Европейска агенция за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в областта на свободата, сигурността и правосъдието

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • С него се създава официално eu-LISA, агенцията, която отговаря за управлението на широкомащабните информационни системи на ЕС, които са от значение за свободата, сигурността и правосъдието.
  • С него се определя също така правният статус на агенцията, нейните задачи и вътрешна управленска структура (управление и вътрешна организация).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Основната мисия на eu-LISA е:

  • да осигурява на държавите от ЕС висококачествени решения за съществуващите широкомащабни информационни системи и други, които могат да се разработят в бъдеще;
  • да изгражда доверие между всички участници и да гарантира, че най-добрите налични технологии според анализа на разходите и ползите се използват по всяко време за системите;
  • да се утвърди като център за върхови постижения.

Сигурна и непрекъсната услуга за широкомащабните информационни системи

Основната оперативна задача на eu-LISA е да гарантира, че тези информационни системи функционират 24 часа в денонощието и 7 дни в седмицата. Тя осигурява сигурна среда за непрекъснатото функциониране на 3 информационни системи на ЕС, които са изключително важни за защитата на Шенгенското пространство, за управлението на границите и за прилагането на политиките за убежищата и визите, а именно:

  • Евродак (базата данни на ЕС за дактилоскопични отпечатъци за търсещи убежище лица), която чрез сравняване на пръстовите отпечатъци помага за определяне на компетентността за разглеждането на молбите за убежище в ЕС. 28-те държави от ЕС, включително Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария в качеството си на асоциирани държави, използват системата;
  • ШИС II (Шенгенска информационна система от второ поколение), която дава възможност за обмен на информация между националните органи за граничен контрол, митниците и полицията, за да се гарантира високо ниво на сигурност в рамките на Шенгенското пространство. Държавите от ЕС (с изключение на Ирландия, Кипър и Хърватия) и 4-те асоциирани държави използват системата. Обединеното кралство използва ШИС само за целите на правоприлагането;
  • ВИС (визова информационна система), която подпомага прилагането на общата визова политика на ЕС. Тя позволява на държавите от Шенгенското пространство да обменят информация за визите, т.е. решения, свързани с молби за визи за краткосрочно пребиваване за посещение или транзитно преминаване през Шенгенското пространство. Държавите от ЕС (с изключение на България, Ирландия, Кипър, Обединеното кралство, Румъния и Хърватия) и 4-те асоциирани държави използват системата.

eu-LISA отговаря за:

  • непрекъснатия и сигурен обмен на данни между националните органи и операторите на eu-LISA и за сътрудничеството между съответните правоприлагащи органи на ЕС;
  • проектирането, разработването, пускането в експлоатация и прилагането на нови системи;
  • изпълнението на пилотни проекти по искане на Европейската комисия;
  • гарантирането на защитата на данните на гражданите, които се съхраняват в информационните системи.

Структура и управление

eu-LISA има правна и финансова автономия. Нейното седалище е в Талин (Естония). Оперативното ѝ управление се осъществява в Страсбург (Франция), а в Санкт Йохан им Понгау (Австрия) има резервно звено за поддръжка.

Нейната административна и управленска структура е съставена от управителен съвет, изпълнителен директор и консултативни групи за ШИС II, ВИС и Евродак.

Европейска система за влизане/излизане

През 2017 г. ЕС прие Регламент (EС) 2017/2226 за създаване на Система за влизане/излизане (СВИ) с цел подобряване на мерките за контрол на външните граници на Шенгенското пространство. На eu-LISA беше възложена задачата да разработи СВИ и да осигури нейното оперативно управление.

Доклад

Комисията представи своя доклад за оценка на работата на eu-LISA от момента на нейното създаване. Заключенията на доклада бяха като цяло положителни и посочваха, че eu-LISA е ефективна, с нарастваща значимост и се е утвърдила като надежден доставчик на оперативно управление на ШИС, ВИС и Евродак.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 21 ноември 2011 г. eu-LISA започна дейността си на 1 декември 2012 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 1077/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2011 година за създаване на Европейска агенция за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в областта на свободата, сигурността и правосъдието (ОВ L 286, 1.11.2011 г., стр. 1—17)

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 1077/2011 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно функционирането на Европейската агенция за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в пространството на свобода, сигурност и правосъдие (eu-LISA) (COM(2017)346 final, 29.6.2017 г.)

Регламент (EС) 2017/2226 на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2017 година за създаване на Система за влизане/излизане (СВИ) с цел регистриране на данните относно влизането и излизането и данните относно отказа за влизане на граждани на трети страни, преминаващи външните граници на държавите членки, за определяне на условията за достъп до СВИ за целите на правоприлагането и за изменение на Конвенцията за прилагане на Шенгенското споразумение и регламенти (ЕО) № 767/2008 и (ЕС) № 1077/2011 (OВ L 327, 9.12.2017 г., стр. 20—82)

последно актуализация 21.06.2018

Top