ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 4.12.2017
COM(2017) 725 final
ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА
относно прилагането, функционирането и ефективността на домейна от първо ниво „.eu“
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52017DC0725
REPORT FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL On the implementation, functioning and effectiveness of the .eu Top-Level Domain
ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно прилагането, функционирането и ефективността на домейна от първо ниво „.eu“
ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно прилагането, функционирането и ефективността на домейна от първо ниво „.eu“
COM/2017/0725 final
ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 4.12.2017
COM(2017) 725 final
ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА
относно прилагането, функционирането и ефективността на домейна от първо ниво „.eu“
1.Обща информация
През април 2016 г. домейнът от първо ниво (ДПН) „.eu“ отбеляза десетия си юбилей. През последните десет години ДПН за код за държава „.еu“ продължи да се предлага като новаторско и модерно разширение, съвсем способно както да догони ДПН, съществуващи от три десетилетия, така и да се състезава с новите общи домейни от първо ниво (gTLD), въведени през 2014 г. В края на първото тримесечие на 2017 г. ДПН „.eu“ бе седмият по големина ДПН за код на държава в света 1 . С над 3,7 милиона регистрации ДПН „.eu“ се утвърди като ценен за всички живеещи в Европа вариант при избора на име на домейн за присъствието им в интернет пространството.
Съгласно член 8 от Регламент (ЕО) № 733/2002 относно въвеждането на „.eu“ домейн от най-високо ниво Комисията следва да представи доклад пред Европейския парламент и пред Съвета една година след приемането на регламента, а след това — на всеки две години. Настоящият доклад се отнася до изпълнението, функционирането и ефективността на ДПН „.eu“ през последните две години, по-специално в периода от 1 април 2015 г. до 31 март 2017 г.
2.Правна уредба и основни принципи на „.eu“
ДПН „.eu“ беше създаден със следните правни актове:
–Регламент (ЕО) № 733/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 22 април 2002 година относно въвеждането на .eu домейн от най-високо ниво (с измененията) 2 ;
–Регламент (ЕО) № 874/2004 на Комисията от 28 април 2004 година относно определяне на правила на обществената политика за въвеждането и функциите на .eu домейн от най-високо ниво и принципите, които ръководят регистрирането (с измененията) 3 .
В момента EURid е операторът на службата по регистрация, отговорен за организацията, администрирането и управлението на ДПН „.eu“ и неговите варианти на други писмености. На 12 април 2014 г. с EURid е сключен втори концесионен договор за услуги на базата на публикувана покана за заявяване на интерес и Решението за изпълнение на Комисията от 11 април 2014 г 4 .
3.Регистрация и използване на имената на домейни в „.eu“
В периода, обхванат от настоящия доклад, при ДПН за код за държава „.eu“ се наблюдаваше по-плавен ръст, подобно на този на другите европейски ДПН за кодове на държави. През 2016 годишният ръст на домейна „.eu“ беше отрицателен. В края на 2015 г. общият брой на регистрациите възлизаше на 3 862 467, а към 31 декември 2016 г. — на 3 760 695. Това намаление през последната година може да се отдаде на няколко фактора в сферата на дейност, свързана със системата за имена на домейни, и извън нея, например насищането на пазара, по-силната конкуренция, по-малко промотиране от страна на регистраторите, ангажирали се с новите регистри на общи ДПН, а в някои случаи и икономиките в застой, които фактори са оказали влияние и върху останалите участници в този сектор, а също и на продължаващите усилия да бъдат заличени имената на домейни с неточни параметри от базата данни Whois 5 .
Процентът на подновяване на имената на домейни в рамките на домейна „.eu“ остава средно 80 %, което представлява доста добро равнище в сравнение със средната стойност за сектора от 73 %.
Разширението „.eu“ („.ею“ на кирилица) беше въведено на 1 юни 2016 г. В края на първото тримесечие на 2017 г. бяха регистрирани малко над 2200 имена на домейни с разширение „.ею“.
Сферата на дейност, свързана с имената на домейни, се промени значително през последните две години заради въвеждането на нови общи домейни от първо ниво (например „.car“, „.hotel“) след отварянето на пространството за такива домейни от Интернет корпорацията за присвоени имена и адреси (ICANN). Към момента на изготвяне на настоящия доклад са делегирани над 1200 нови общи домейни от първо ниво, като се очаква, че над 1240 ще бъдат напълно активирани и работещи до края на финансовата 2018 година за ICANN 6 . В момента техните регистрации възлизат на 25,6 милиона имена на домейни от общо 329,3 милиона домейни, регистрирани в целия свят (142,7 са регистрирани с ДПН за код на държава) 7 .
Макар че новият пазар на общи ДПН не оправда очакванията, тъй като потребителското търсене е много по-ниско от очакваното, неговият ръст е по-висок от този на унаследените ДПН.
Предвид досегашното развитие и настоящото състояние на пазара, целта е да се поддържа стабилен положителен темп на растеж и да се засилят действията, насочени към това „.eu“ и вариантът му на кирилица да се утвърдят като качествени ДПН.
4.Интернационализирани имена на домейни (IDN)
4.1.IDN в „.eu“
Въвеждането на IDN от първо ниво е въпрос от компетенцията на ICANN. На 16 ноември 2009 г. ICANN даде ход на ускорена процедура по създаване на IDN на ДПН за код на държава 8 с цел да се улесни въвеждането на разширения на интернет домейни от първо ниво, които представляват кодове на държави (например „.gr“, „.bg“, „.eu“), използващи нелатински букви.
Въз основа на подадените до Комисията документи от Кипър, Гърция и България относно предпочитаните от тях варианти на разширението „.eu“, на 5 май 2010 г. EURid подаде до ICANN заявление за допускане на регистрацията на варианти на кирилица и на гръцки език на ДПН „.eu“. Първоначално символните низове „.ευ“ на гръцки и „.ею“ на кирилица бяха счетени за объркващо сходни със съществуващия символен низ ASCII на ДПН за код на държава („.eu“), поради което тяхното въвеждане стана предмет на дълга процедура на оценка.
Докато символният низ на кирилица („.ею“) успешно премина ускорената процедура по създаване на IDN на ДПН за код на държава, гръцкият символен низ („.ευ“) не премина етапа на техническа оценка, тъй като той е „визуално идентичен или визуално може да бъде объркан с най-малко три ISO 646-BV символни низа: „eu“, „ev“ и „ey““.
През октомври 2014 г., след постъпило искане за повторна оценка, беше установено, че низът „.ευ“ не е объркващо сходен с „.ev“ и „.ey“, но е объркващо сходен с „.EV“ и „.EY“.
На 23 юни 2016 г. работна група, създадена да даде по-нататъшни насоки относно методологията на процеса за втори преглед за сходство на символни низове, включително тълкуването на разделените препоръки, препоръча в случай на объркващо сходство с други символни низове, изписани с главни букви, но не и с малки букви, да се дава предимство на низа, изписан с малки букви.
Към момента на изготвяне на настоящия доклад се разглежда възможността за създаване на друга работна група, която да въведе оценката на мерките за намаляване на объркващото сходство на ниво служба за регистрация.
5.Функциониране на службата по регистрация
5.1.Служба по регистрацията
EURid е организация с нестопанска цел за цяла Европа със седалище в Diegem (Белгия) и регионални офиси в Стокхолм, Прага и Пиза. Тя включва две организации учредители — DNS Belgium (службата по регистрация в „.be“) и Istituto di Informatica e Telematica (службата по регистрация в „.it“) и осем асоциирани членове. Те са: ARNES (службата по регистрация в „.si“), CZ.NIC (службата по регистрация в „.cz“), Business Europe (конфедерация на 39 стопански федерации от 33 държави), Интернет комитета към Асоциацията в областта на търговски марки на Европейската общност (European Community Trademark Association — ECTA), EMOTA (Европейската асоциация за търговия посредством множество канали на предлагане и онлайн търговия), IAB Европа (Бюро за интерактивна реклама), CECUA (Конфедерация на европейските компютърни потребители) и UEAPME (Европейската асоциация на занаятите и малките и средните предприятия). Мари-Еманюел Хаас, адвокат в областта на правата на интелектуална собственост, се присъедини като независим член през 2016 година.
Главните сървъри на EURid се намират в Амстердам и Люксембург. И двата са оборудвани идентично. Сървърите на самообслужване на EURid са в Амстердам, Любляна, Лондон и Прага, докато трите доставчика на Anycast — DENIC, NETNOD и DYN — имат сървъри за имена 9 в целия свят.
Що се отнася до човешките ресурси, към края на първото тримесечие на 2017 г. в четирите офиса на EURid работят общо 50,3 служители на пълен работен ден. По-голямата част от служителите са в екипа за външни връзки (отговарящ за управлението на акаунти и за предоставяне на помощ на всички езици на ЕС) и в техническия отдел.
5.2.Отношения с регистраторите
Съгласно действащите разпоредби самата служба по регистрация в „.eu“ не действа като регистратор. Основният приоритет на EURid продължава да бъде предоставянето на качествени услуги на нейните 693 акредитирани регистратори. Броят на акредитираните регистратори е спаднал леко през последните две години (към 31 март 2015 г. те бяха 751), тъй като продължи консолидацията на регистраторите и много от големите участници в Европа и света придобиха някои малки регистратори.
През ноември 2016 г. службата по регистрация в „.eu“ стартира Единната зона за плащания в евро (SEPA) и така наречената система за отложени плащания, която дава възможност на регистраторите да получават таксите от трансакциите директно по банковите си сметки. Нещо повече, EURid следеше по-внимателно регистраторите с неплатени фактури и в резултат на това няколко акаунта бяха спрени.
5.3.Международни отношения
В обхванатия от настоящия доклад период .eu Registry продължи да участва редовно и инициативно в екосистемата на интернет. Това включваше:
·инициативно участие в срещите и семинарите на Съвета на европейските национални служби по регистрация на ДПН (CENTR);
·участие в срещите на ICANN;
·председателство на работната група на Организацията за подкрепа на кодовете на държави (ccNSO) към ICANN за стратегия и оперативен план;
·председателство на работната група за разширена проверка за сходство (Extended Process Similarity Review Panel — EPSRP) към ccNSO през второто тримесечие на 2015 г.;
·участие в процеса по прехвърляне на отговорностите за функциите на Службата за присвояване на имена и адреси в интернет (IANA) и процеса, засягащ отчетността на ICANN, като един от посочените от ccNSO представители в презграничната общностна работна група;
·Сътрудничество с UNESCO и Verisign за изготвянето на годишния Световен доклад за IDN 10 ;
·сътрудничеството с ICANN с цел споделяне на добрите практики на EURid със службите по регистрация и регистраторите от региона на Близкия изток и съседните страни и Латинска Америка и Карибския регион 11 ;
·партньорство за провеждане на форума за управление на интернет в университета „Св. Ана“ в Пиза;
·пускане в ход на „Академия за .eu“ през юни 2015 г. 12 ;
·домакинство на годишната среща „Европейски диалог за управлението на интернет“ (EuroDIG), проведена на 9 и 10 юни 2016 г. в Брюксел, в партньорство с Европейската комисия.
5.4.Дейности за маркетинг, повишаване на осведомеността и комуникация
На 7 април 2016 година бе отбелязана десетата годишнина на „.eu“. Този важен етап бе отбелязан с пускането на съвсем нов уебсайт eurid.eu, както и с публикуването на специално юбилейно издание на онлайн списанието .eu illustrated 13 .
През последните две години EURid разработи множество дейности за маркетинг, повишаване на осведомеността и комуникация по различни начини:
·Чрез по-нататъшно укрепване на партньорството с акредитираните регистратори с цел да се промотира ДПН „.eu“ чрез съфинансираната програма за маркетинг и така наречените Персонализираните схеми за намаление (CRS, Customised Reduction Schemes). В рамките на съфинансираната програма за маркетинг през 2015 г. бяха подадени 52 предложения, а през 2016 г. — 57. Чрез Персонализираните схеми за намаление (CRS), Службата по регистрация даде възможност на регистраторите да се възползват от по-ниски регистрационни такси на базата на обема на техните продажби — подход, който е типичен за много други служби за регистрация в ДПН. Към момента на изготвяне на настоящия доклад 98 % от регистрациите през първото тримесечие на 2017 г. са направени от 331 регистратори, присъединили се към CRS през 2017 г.
·Чрез прецизиране на действията по директен маркетинг с цел повишаване на осведомеността за „.eu“. През 2015 г. и 2016 г. инициативите включваха две едногодишни онлайн маркетингови кампании, участие в избрани изложения в сферата на домейните и в събития в цяла Европа, както и продължаване на кампанията на билбордовете на летището в Брюксел. Освен това през последните две години уеб наградите на „.eu“ се превърнаха в редовно събитие.
·Чрез изграждане на структурирано присъствие в социалните медии 14 , допълващо публикуването на тримесечни и годишни доклади и на излизащото два пъти в годината списание .eu illustrated.
5.5.Финансово положение
Службата по регистрация е външна организация, която взема автономни решения, но Комисията следи внимателно финансовото ѝ положение в съответствие с правната рамка и концесионния договор за услуги. Пълни счетоводни проверки на място се извършват от независим финансов одитор. Комисията упражнява надзорната си роля посредством прегледи на забележките на одиторите, полугодишните и годишните финансови отчети, тримесечните доклади за напредъка, проектобюджетите, както и стратегическите и оперативните планове. Финансовите въпроси се обсъждат редовно със службата по регистрация на полугодишни заседания и срещи на равнище служби.
За да увеличи конкурентоспособността си на динамичния пазар на ДПН, EURid стартира за своите регистратори персонализирани схеми за намаление, които позволяват намаляване на таксите за нови регистрации според обема на продажбите на съответния регистратор. От януари 2017 г. основната такса за ново име на домейн за регистраторите, които ползват персонализираните схеми, е 1,75 EUR.
Основните финансови аспекти на службата по регистрация останаха стабилни през 2015 г. и 2016 г. Докато приходите на Службата по регистрация остават около 13 милиона евро и през двете години, разходите намаляват значително до малко над 11 милиона евро в края на 2016 г. В резултат на това нетният финансов резултат беше по-малко балансиран в сравнение с предишните години с излишък в полза на бюджета на Европейския съюз в размер на 1 238 723 EUR за счетоводната 2015 г. и 2 748 873 EUR за 2016 г.
Промените в планираните в бюджета разходи и в действителните разходи на службата по регистрация бяха проверени внимателно от Комисията, по-специално разходите, свързани с маркетинг (около 3 милиона евро през 2015 г. и 2,7 милиона евро през 2016 г.) и човешки ресурси (около 4 милиона евро през 2015 г. и 3,9 милиона евро през 2016 г.).
Към края на 2016 г. службата по регистрация поддържаше пет типа финансови резерви: амортизационни отчисления (0,8 милиона евро), инвестиции (0,6 милиона евро), социални задължения (2,7 милиона евро), правни отговорности (1,2 милиона евро) и оборотен капитал (1 милион евро).
5.6.Непрекъснатост, устойчивост и качество на стопанската дейност
5.6.1.Непрекъснатост на дейността
През 2016 г., предвид нарастването на различните киберзаплахи, е направена оценка на ежегодното учение във връзка с непрекъснатостта на дейността. Тъй като традиционното превключване на центъра за данни е интегрирано в обичайните бизнес операции и се извършва редовно в часовете за поддръжка, EURid се съсредоточи върху друга област на справянето с кризисни ситуации.
Ето защо през първото полугодие на 2016 г. EURid нае външна фирма, която да проведе симулационно учение (Table Top eXercise, TTX). Симулационното учение представлява учение по сценарий, при което се разиграва псевдо инцидент, като при това се оценява целият процес по управление на кризи. За разлика от ученията по плана за непрекъснатост на дейността, провеждани преди 2016 г., симулационното учение включваше целия екип за управление на кризи, включително отделите за технически операции, комуникации, външни връзки, правния отдел и генералния мениджър. Въпреки че учението се провежда само на хартия и в сбит вариант, то дава добра представа за потенциалните недостатъци.
Макар че бяха по-малко от планираното заради конфликти в планирането на ресурсите и приоритетите, през 2016 г. в EURid бяха проведени и редица тестове за възстановяване след бедствия.
5.6.2.Сигурност
ДПН „.eu“ прилага протокола за разширения за сигурност на системата от имена на домейни (DNSSEC). DNSSEC представлява протокол за проверка на автентичността на показаните отговори на сървъра за имена (на уебсайтове) до кореновата зона на интернет по така наречената „верига на доверие“. Намалението за DNSSEC (0,02 EUR отстъпка от месечната такса за име на домейн за правилно подписано име на домейн), въведено през 2013 г., все още се предлага на регистраторите с цел допълнителна подкрепа за прилагането на DNSSEC. В края на първото тримесечие на 2017 г. има 357 389 имена на домейни в „.eu“, подписани с DNSSEC.
Нещо повече, на ниво фирми, с цел да предложи сигурни и по-качествени услуги на акредитираните регистратори в „.eu“ и на обществеността, EURid прилага изискванията на ISO/IEC 27001, стандарт за информационна сигурност, наложен от Международната организация по стандартизация. Службата по регистрация в „.eu“ беше ресертифицирана по ISO/IEC 27001 на 28 юни 2016 г. след одит, извършен от BSI, британската организация за стандартизация.
5.6.3.Действия за подобряване точността на регистрационните данни, намаляване на злоупотребите с имена на домейни и сътрудничество в борбата с киберпрестъпността
Службата по регистрация ежедневно прилага мерки за противодействие на злонамереното поведение в интернет чрез злоупотреба с имена на домейни, включително нарушения на авторското право, фишинг и кибератаки, включително разпространението на зловреден софтуер. В частност имената на домейни се проверяват за съответствие с критериите за допустимост, а новите регистрации се преглеждат за подозрително поведение или други нередности 15 . Съгласно член 4 от Споразумението за акредитиране на регистратори на домейни „.eu“ те трябва да гарантират, че всеки титуляр на име на домейн спазва всички изисквания, предвидени в регламентите на ЕС и последващите им изменения, политиката за регистрация на домейни „.eu“, както и реда и условията за регистрация на домейни „.eu“, които са публикувани на уебсайта на службата по регистрация.
Подобреното предоставяне на точни регистрационни данни от страна на регистрантите става все по-важен инструмент за предотвратяване и борба със злоупотребата с имена на домейни. За тази цел през първото тримесечие на 2014 г. EURid даде ход на План за качеството Whois. През отчетния период бяха предефинирани процедурите за въвеждане на ускорен метод за ясно определени случаи. Ускорената процедура се прилага в случай на очевидно неточни регистрационни данни, при откриване на модели при регистрацията на имена на домейни или при подозрения или твърдения за злоупотреба. При такива случаи от регистранта се иска да предостави доказателства за регистрационните данни в рамките на три дни, след което засегнатото име на домейн се спира. През 2016 г. са проверени над 18 000 имена на домейни, от които над 9000 са спрени, а над 1000 впоследствие са оттеглени.
В допълнение към това службата по регистрация редовно предоставя помощ за правоприлагащите и другите свързани органи. На национално ниво в Белгия EURid поддържаше редовен диалог с CERT-EU и активно сътрудничеше на властите, включително на белгийското федерално министерство на икономиката („FOD Economie“), белгийските митници („Cybersquad“) и прокуратурата, в борбата им срещу нелегалните дейности, свързани с имена на домейни в „.eu“. Сътрудничеството беше съсредоточено основно върху продажбата на фалшиви стоки през имена на домейни в „.eu“. На европейско ниво през декември 2016 г. EURid подписа меморандум за разбирателство с EUROPOL, за да се включи в съвместни усилия за борба с киберпрестъпността, за обмен на статистически данни и информация за тенденции, свързани с киберпрестъпността, както и да се ангажира да сътрудничи по проекти, насочени към борба с киберпрестъпността 16 .
5.7.Съдебни производства и спорове относно имена на домейни
5.7.1.Дела пред Общия съд и Съда на Европейския съюз
Дела пред Общия съд и Съда на Европейския съюз през отчетния период.
5.7.2.Процедура за алтернативно разрешаване на спорове
Споровете, касаещи имена на домейни, могат да се подават пред доставчика на услуги за алтернативно уреждане на спорове (АРС) — Арбитражния съд в Прага (Чешки арбитражен съд или ЧАС).
През 2015 г. бяха подадени общо 65 нови жалби по АРС, средно по 5 жалби на месец. Приключени са общо 68 спора по АРС (уважени жалби: 46; отхвърлени жалби: 5; оттеглени жалби: 2; недопустими жалби: 14; споразумения: 1)
През 2016 г. бяха подадени общо 80 нови жалби по АРС, средно по над 6 жалби на месец. Приключени са общо 67 спора по АРС (уважени жалби: 41; отхвърлени жалби: 9; оттеглени жалби: 2; недопустими жалби: 14; споразумения: 1).
От 1 юни 2016 г. е възможно да се повдигат спорове за имена на домейни в „.eu“ с разширението на кирилица („.ею“). Към края на първото тримесечие на 2017 г. към ЧАС не са заведени спорове за „.ею“.
5.7.3.Съдебни производства
В обхванатия от настоящия доклад период EURid беше страна по следните дела:
STRANSKY срещу EURid
На 6 май 2015 г. EURid въведе протокола IDNA от 2008 г. и пакетното регистриране на всички визуално подобни имена на основното име на домейна и обяви своята политика за унаследяване на имена на домейни, които вече не съответстват на тези нови правила. Политиката включва едногодишен период за постепенно прекратяване. До 6 май 2016 г. несъответстващите имена на домейни трябваше да бъдат оттеглени и не беше възможно да бъдат пререгистрирани. Датата на изтичане на две имена на домейни, които вече не отговарят на правилата („fırstrowsports.eu“ и „fırstrow.eu“), прехвърляше крайната дата 6 май 2016 г. (до 28 февруари 2025 г.).
Титулярят на двете имена на домейни завежда дело срещу EURid пред съд в Чешката република относно едно име на домейн: „fırstrowsports.eu“.
Съдебното решение е получено на 21 ноември 2016 г. Официалното решение на съда постановява: „Ответникът (EURid) се задължава да гарантира функционирането на името на домейна „fırstrowsports.eu“ до 28 февруари 2025 г., тъй като член 13 от реда и условията на EURid не позволява на EURid едностранно да променя правата и задълженията на титуляря, а само дава възможност на EURid да прилага нови правила спрямо евентуалните последващи регистрации.“
Макар че съдебното решение са отнася само за едно име на домейн, „fırstrowsports.eu“, и не споменава „fırstrow.eu“, EURid прилага решението на съда и за двете имена на домейни и ще запази и двете активни до изтичането им на 28 февруари 2025 г. (на която дата те ще бъдат оттеглени).
В резултат на това преписката е приключена.
EURid срещу VAN COLLEM
На 29 февруари 2016 г. EURid завежда съдебно дело срещу двама титуляри на имена на домейни (Nanogenetics Ltd и Citizen Engineering Services Ltd), и двамата регистрирани на един и същи адрес (29 Harley Street, Marylebone, London, W1G 9QR). И двамата титуляри са регистрирали около 1600 имена на домейни чрез регистратора IO Domain UK Ltd, оперирайки под името „Universal Domains“, с регистрация на същия адрес (29 Harley Street, Marylebone, London, W1G 9QR). Става ясно, че повече от 6000 фирми от Великобритания са регистрирани на този адрес. Изглежда, че г-н Van Collem твърди, че представлява и двамата титуляри на имена на домейни, а EURid има основание да смята, че той всъщност е и регистраторът.
Тъй като този регистратор има неплатено задължение в размер на 7363,50 EUR, EURid прекратява споразумението за неговата акредитация поради неизпълнение (след няколко напомняния).
В резултат на прекратяването на договора на регистратора всички титуляри на домейни получават автоматично уведомление по имейл, че трябва да си изберат друг регистратор, към когото да прехвърлят своите имена на домейни. Г-н Van Collem посочва, че е избрал „Lifestyle International BV“ (холандска фондация). Това лице наистина е подало искане за акредитация в „.eu“, но тъй като не е приключило успешно процедурата по акредитация, EURid не е приел неговото заявление.
EURid дава на г-н Van Collem повече от 166 календарни дни, в които да прехвърли своите имена на домейни (докато при подобни обстоятелства за всеки друг титуляр обичайно се дават 30 — 40 дни карантина).
Тъй като EURid „запазва“ тези имена на домейни за г-н Van Collem без да получи заплащане за това, EURid решава да заведе съдебно дело, за да поиска от съда да обяви споразумението между EURid и титуляря/титулярите на имената на домейни за прекратено.
Титулярите на имена на домейни (Nanogenetics Ltd и Citizen Engineering Services Ltd)
Съдебното заседание е проведено на 21 февруари 2017 г. (в Брюксел), като междувременно двете фирми са закрити.
Съдията решава да отдели още време, за да провери отново заличаването на двете фирми от регистъра Companies House (Великобритания), поради което отлага решението си. EURid очаква да получи междинно решение, съгласно което съдията може да реши да повдигне отново или да не повдига отново случая.
6.Регистрацията по EMAS и компенсации за CO2
На 23 май 2012 г. EURid стана първата сертифициранa по EMAS служба по регистрация в Европа (регистрационен номер BE-VL-000016) 17 . През второто тримесечие на 2015 г. EURid завърши процеса на своето повторно сертифициране с ревизираната екологична декларация за периода 2015 — 2017, която включва шест цели. Регистрацията по EMAS включва както централата на EURid в Diegem, Белгия, така и офиса ѝ в Пиза, Италия (от второто тримесечие на 2015 г.).
От 2013 г. насам EURid валидира своите емисии на CO2 и закупува сертифицирани кредити за CO2, за да ги компенсира 18 .
7.Заключения
Моделът на ДПН „.eu“ е приложен успешно.
През последните две години ДПН „.eu“ функционира в среда, различна от тази, в която навлезе при създаването си през 2006 г. Новите общи домейни от първо ниво напълно промениха сферата на дейност, свързана с имената на домейни. Все повече регистратори се ангажират в управлението на новите разширения, докато операторите на унаследените ДПН започват да търсят начини да диференцират предлаганите от тях услуги и да навлязат в нови бизнес сфери, което в дългосрочен план би могло да компенсира по-ниския приход от нови регистрации.
В края на 2016 г. Европейската комисия даде ход на преглед на разпоредбите, регулиращи „.eu“, по Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) с цел да се увери, че правната рамка на „.eu“ все още отговаря на първоначалната цел. Този преглед включва паралелна оценка и оценка на въздействието. При оценката ще се направи преглед поне на петте задължителни критерия за оценка — ефективност, ефикасност, целесъобразност, последователност по отношение на други политики и добавена стойност за ЕС — и ще се разгледа прилагането на правната рамка на домейна „.eu“ в ЕС, ЕИП и страните кандидатки от приемането на първия регламент през 2002 г. Тази оценка ще бъде основата на евентуалната ориентирана към бъдещето оценка на въздействието, очертаваща политическите решения на идентифицираните предизвикателства, като конкретни инициативи могат да се приемат през 2018 г.
Многоезичието продължава да бъде първостепенна цел както за службата по регистрация в „.eu“, така и за Европейската комисия. Следва да се отбележи, че седем години след като EURid подаде заявление за символния низ „.eu“ на гръцки, низът „.ευ“ на гръцки все още не е одобрен от ICANN с основанието, че е объркващо сходен с други низове. Комисията многократно е приканвала ICANN да завърши този процес, като е обръщала внимание на факта, че ICANN не е прилагала същата строга политика за случаи в близкото минало, при които са делегирани очевидно объркващо сходни нови общи ДПН.
Скорошната проактивна подкрепа от страна на службата по регистрация в „.eu“ на действия, имащи за цел предотвратяване на злоупотребите и подобряване на сигурността и надеждността на домейна „.eu“, се считат за важни и ще бъдат насърчавани и в бъдеще в една цифрова среда, в която значително нарастват опасността и въздействието на киберпрестъпленията.
Европейската комисия ще продължи своята редовна и конструктивна комуникация със Службата по регистрация, както за да се поддържа ДПН „.eu“ на най-високите стандарти за DNS, така и за да стане той предпочитаното от европейците разширение. Заключения относно показателите на ДПН „.eu“ ще бъдат направени отново през 2018 г., когато излязат резултатите от извършваната в момента оценка по REFIT.
ПРИЛОЖЕНИЕ
·Статистика за домейна „.eu“ спрямо Съвета на европейските национални служби по регистрация на ДПН (CENTR) към края на първото тримесечие на 2017 г.
·Регистрации в „.eu“ по тримесечия до края на първото тримесечие на 2017 г.
·Общ брой на имената на домейни по държава на регистрантите към края на първото тримесечие на 2017 г.
·Разпределение на регистраторите към края на първото тримесечие на 2017 г.
·IDN регистрации към края на първото тримесечие на 2017 г.