Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document EESC-2019-01772-AC

    Становище - Европейски икономически и социален комитет - Механизъм за гражданска защита на Съюза изменение

    EESC-2019-01772-AC

    BG

    Европейски икономически и социален комитет

    NAT/774

    Механизъм за гражданска защита на Съюза — изменение

    СТАНОВИЩЕ

    Европейски икономически и социален комитет


    Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Решение № 1313/2013/ЕС относно Механизъм за гражданска защита на Съюза
    COM(2019) 125
    final – 2019/0070 (COD)

    Докладчик: Panagiotis Gkofas

    Консултация

    Парламент: 14.3.2019 г.

    Съвет: 27.3.2019 г.

    Правно основание

    Член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

    Компетентна секция

    „Земеделие, развитие на селските райони, околна среда“

    Приемане от секцията

    23.5.2019 г.

    Приемане на пленарна сесия

    19.6.2019 г.

    Пленарна сесия №

    544

    Резултат от гласуването

    („за“/„против“/„въздържал се“)

    171/01/04



    1.Контекст

    1.1На 13 март 2019 г. с решение на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Решение № 1313/2013/ЕС беше одобрен нов Механизъм за гражданска защита на Съюза. Механизмът за гражданска защита на Съюза предоставя рамка за сътрудничество и оказване на помощ при възникване на сериозни извънредни ситуации в рамките на ЕС и извън него. От 2001 г. насам Механизмът за гражданска защита е бил задействан над 300 пъти. Всички държави — членки на ЕС, две страни от ЕИП (Норвегия и Исландия), както и Черна гора, Сърбия, бившата югославска република Македония и Турция са страни по Механизма за гражданска защита, както и Организацията на обединените нации (Рамкова програма от Сендай за намаляване на риска от бедствия за периода 2015—2030 г.) и съответните международни организации. В акта се предвижда създаването на допълнителен резерв от ресурси, rescEU, за да се предоставя помощ в случаите, в които съществуващият капацитет като цяло е недостатъчен. По-специално rescEU ще включва летателни средства за борба с горски пожари, както и ресурси за реагиране при спешни медицински случаи и при химически, биологически, радиологични и ядрени инциденти. Освен това мрежата за знания в областта на гражданската защита за обучение и обмен на знания ще бъде и стратегически фактор за готовност и предотвратяване.

    1.2С настоящото изменение следва да се подобри предотвратяването на риска, като от държавите членки се изисква допълнително разработване на оценката на възможностите им за управление на риска и планирането на управление на риска, особено когато те са засегнати едновременно от един и същ вид бедствия, независимо дали природни или причинени от човека, или свързани с неочаквани климатични промени или непредвидими, силни земетресения с висока честота на повторяемост, които причиняват загуба на човешки живот и огромни щети на екосистемите, гражданските и публичните инфраструктури, икономическите дейности и малките предприятия 1 .

    2.Заключения

    2.1ЕИСК приветства предложението за преразглеждане и укрепване на настоящата рамка на Механизма за гражданска защита на Съюза.

    2.2С цел гарантиране на еднакви условия за изпълнението на Механизма за гражданска защита на Съюза и с оглед на създаването и организацията на мрежата за знания в областта на гражданската защита ЕИСК може да допринася в специфични консултативни групи за периодичното преразглеждане на насоките относно картографирането на рисковете и чрез подходящи междуинституционални инициативи (напр. „Годишен форум на гражданското общество за оценка, намаляване и предотвратяване на риска и готовност) в партньорство с признати, представителни социални и икономически партньори и регионални трансгранични мрежи от устойчиви градове.

    2.3ЕИСК призовава Съвета, Парламента и Комисията да проучат осъществимостта и да планират изпълнението на Европейски център за обучение и експертна платформа, свързани със съществуващите национални и поднационални структури, включително центрове за високи постижения, независими изследователски мрежи и други експерти, които могат да предоставят незабавен анализ на интервенциите във връзка с необичайни бедствия. Този център за обучения и експертна платформа би могъл да бъде постоянно актуализиран, осезаем и достъпен инструмент за основни умения в областта на ефективното намаляване на риска за млади специалисти и опитни доброволци в сферата на обучение за управление на извънредни ситуации за местни устойчиви общности. При възможност в него могат да бъдат включени и трети страни, по-специално съседни държави, уязвими групи в изолирани райони, участници в сектора на мобилността и туризма, медии и т.н.

    2.4ЕИСК счита за необходимо да се интегрират по подходящ начин новите цели и подход на Механизма за гражданска защита на Съюза в рамките на съществуващите структурни и инвестиционни политики. От съществено значение е да се гарантира подходящо териториално и водено от общностите измерение (по-специално в отдалечените, островните, планинските и селските райони). Действията на местната общност са най‑бързият и ефективен начин за ограничаване на щетите, причинени от бедствие.

    Брюксел, 19 юни 2019 г.

    Luca Jahier,
    председател на Европейския икономически и социален комитет

    _____________

    (1)      Позоваваме се на работния семинар, проведен в Неапол на 10 февруари 2018 г. чрез партньорство между ЕИСК и Европейската комисия (ГД „Европейска гражданска защита и европейски операции за хуманитарна помощ“ (ECHO) в сътрудничество с представители на Европейската конфедерация на профсъюзите и SMEUnited, представители на КР, организации на гражданското общество (WWF, CIME), национални организации на МСП (GSEVEE, CMA Corse, CNA) и синдикални организации, специализирани европейски и национални организации на академичната общност, за научни изследвания и обучение (Университет Сапиенца, Университет Федерико II, Институт по вулканология INGV в Неапол, Академия на МСП Авиньон, Център Anodos), мрежи от устойчиви градове и региони на ЕС (Атина, Неапол и Солун), медии и специализирана преса.
    Top