Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document Ares(2022)1200666

    2022 Strategic Foresight Report – Better understanding of the twinning between the green and digital transitions

    ПОКАНА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ

    ЗА ИНИЦИАТИВА (без оценка на въздействието)

    Целта на настоящия документ е да запознае обществеността и заинтересованите страни с работата на Комисията, за да могат те да предоставят обратна информация и да участват ефективно в дейностите по консултиране.

    Приканваме тези групи да споделят мнението си относно разбирането на Комисията във връзка с проблема и възможните решения, както и да ни предоставят имаща отношение информация, с която евентуално разполагат.

     Следва да финализирате този документ на най-ранните етапи от подготвителния процес, така че да може да се използва по най-добрия начин обратната информация от заинтересованите страни.

    Наименование на инициативата

    Доклад за стратегическо прогнозиране за 2022 г. — По-добро разбиране на взаимосвързаността на екологичния и цифровия преход

    Водеща ГД — отговорен отдел

    Генерален секретариат, Европейска комисия, отдел A5 „Прогнози и стратегическа комуникация“

    Вероятен вид инициатива

    Съобщение на Комисията

    Ориентировъчен график

    2-ро тримесечие на 2022 г.

    Допълнителна информация

    https://ec.europa.eu/info/strategy/strategic-planning/strategic-foresight_bg 

    А. Политически контекст, определяне на проблема и проверка за спазване на принципа на субсидиарност

    Политически контекст

    ·Европейският зелен пакт има за цел да превърне ЕС в справедливо и благоденстващо общество с модерна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика, в която към 2050 г. ще има нулеви нетни емисии на парникови газове и икономическият растеж не зависи от използването на ресурси. Цифровата трансформация на ЕС има за цел да предостави повече възможности за предприятията и хората в едно ориентирано към човека, устойчиво и процъфтяващо цифрово бъдеще. Двата процеса протичат успоредно и се влияят взаимно.

    ·Този екологичен и цифров преход — „двойният преход“ — е на челно място в политическия дневен ред на ЕС и ще зададе облика на Европа и нейното бъдеще.

    ·За да постигне целите на ЕС за по-екологична, адаптирана към цифровите технологии и по-справедлива Европа, Комисията прие няколко инициативи и определи ясни цели.

    ·Осъществяването на прехода към по-екологосъобразно и цифрово общество изисква обърната към бъдещето перспектива до 2050 г. и задълбочен анализ на екологичните и цифровите взаимовръзки и начините за тяхното укрепване. Именно в тази връзка прогнозирането може да донесе добавена стойност за изготвянето на политики. Прогнозният подход изследва и предвижда бъдещето и по този начин спомага за надграждането и използването на колективната интелигентност по структуриран и систематичен начин, така че да се предвидят развитията и да се осигури информация, която да залегне в политическите инициативи.

    ·Докладът за стратегическо прогнозиране е съобщение на Комисията и няма да бъде придружен от други инициативи.

    Проблем, който инициативата цели да разреши

    Въпроси/проблеми, които трябва да бъдат разгледани

    ·Докладът за стратегическо прогнозиране за 2022 г. ще се съсредоточи върху по-доброто разбиране на връзката — или взаимосвързаността, на екологичния и цифровия преход. В перспектива до 2050 г. той ще разгледа взаимовръзките между двата прехода и начините, по които те могат да се подсилват взаимно. В доклада ще бъдат разгледани следните въпроси:

    ·Какви са основните полезни взаимодействия и основните точки на напрежение, произтичащи от двойния преход, например отпадъците от електрическо и електронно оборудване, цифровият въглероден отпечатък?

    ·Кои са ключовите технологии, които ще дадат възможност за успешна взаимосвързаност? Кои технологии, свързани с непрекъснатата цифрова трансформация, могат да спомогнат за постигането на целите, заложени в Европейския зелен пакт?

    ·Каква е ролята на нетехнологичните фактори в двойния преход, например регулирането, финансирането, поведенческите промени, общественото приемане и уменията?

    Основание за действия на равнището на ЕС (правно основание и проверка за спазване на принципа на субсидиарност)

    Правно основание

    ·Не се изисква правно основание, тъй като това не е законодателна инициатива.

    ·Председателят на Комисията Фон дер Лайен възложи на заместник-председателя Марош Шефчович да ръководи усилията за укрепване на културата на Комисията за основано на факти създаване на политики. Разработването на годишните доклади за стратегическо прогнозиране е важен аспект на този подход. Докладите за стратегическо прогнозиране служат за ориентир на работните програми и многогодишните програмни дейности на Комисията, както и на отделни инициативи, когато е уместно. Дейностите по стратегическо прогнозиране се провеждат чрез основан на участието и междусекторен процес на прогнозиране, ръководен от службите на Комисията в консултации с държавите членки (по-специално чрез общоевропейската мрежа за прогнозиране), дискусии в рамките на Европейската система за стратегически и политически анализ и с различни външни заинтересовани страни.

    Практическа необходимост от действия на равнището на ЕС

    ·Промените в климата и околната среда, заедно с процеса на цифровизация, оказват дълбоко въздействие върху икономиката и живота на европейците. Промените се извършват на всички нива — от политиката на местно равнище до световните властови структури. В подкрепа на прехода към зелена, цифрова и по-справедлива Европа в доклада за стратегическо прогнозиране за 2022 г. ще бъде представен анализ, в който се разглежда перспективата за 2050 г. Това ще подсили културата на подготвеност и основано на факти изпреварващо създаване на политики в областта на екологичния и цифровия преход.

    Б. Какво се стреми да постигне инициативата и по какъв начин

    ·Основната цел на доклада за стратегическо прогнозиране за 2022 г. е да спомогне за по-доброто анализиране на взаимосвързаността на екологичния и цифровия преход. За тази цел докладът ще осигури ориентиран към бъдещето подход както към полезните взаимодействия, така и към основните точки на напрежение, които ще произтекат от двойния преход. В доклада ще бъдат разгледани технологичните възможности за улесняване на прехода, както и ролята на нетехнологичните фактори.

    Вероятни въздействия

    ·Както и в предишните доклади за стратегическо прогнозиране, изданието за 2022 г. ще служи за ориентир на работната програма на Комисията и многогодишните програмни дейности.

    ·То също така ще послужи на лицата, отговорни за създаване на политиките и за вземането на решения на различни равнища, като предоставя прогнозен анализ на взаимовръзките между екологичния и цифровия преход. 

    Оценка на въздействието

    Въпроси/проблеми, които трябва да бъдат разгледани

    ·Докладът за стратегическо прогнозиране за 2022 г. е незаконодателна инициатива. Цел на доклада е да послужи за създаването на политиките на ЕС; с него не се изпълняват пряко политиките на ЕС. Поради това не е необходима оценка на въздействието.

    ·Като съобщение на Комисията то няма да бъде придружено от други инициативи и няма преки пречки за изпълнението, които следва да бъдат взети предвид.

    Стратегия на консултацията

    Въпроси/проблеми, които трябва да бъдат разгледани

    ·В контекста на доклада за стратегическо прогнозиране за 2022 г. поканата за представяне на данни ще послужи за повишаване на осведомеността на различните заинтересовани страни, включително бизнеса и научноизследователската общност, по въпроса за взаимосвързаността. Консултациите ще се проведат в продължение на 4 седмици. Могат да се дават мнения на 24-те официални езика на ЕС на адрес: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say_bg 

    ·Комисията ще включи в процеса на прогнозиране държавите членки (чрез общоевропейската мрежа за прогнозиране) и други институции на ЕС чрез Европейската система за стратегически и политически анализ (ESPAS). В процеса ще участват и външни заинтересовани страни, включително бизнесът и научноизследователската общност, мозъчни тръстове и други.

    ·Европейската комисия ще се позове на констатациите от настоящата покана за представяне на данни при изготвянето на доклада за стратегическо прогнозиране за 2022 г.

    Top