Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Нелегален трафик на мигранти по суша, вода и въздух — протокол на ООН

РЕЗЮМЕ НА:

Решения 2006/616/EО и 2006/617/EО на Съвета за сключване на Протокол срещу нелегалния трафик на мигранти (по суша, вода и въздух), допълващ Конвенцията на Обединените нации срещу транснационалната организирана престъпност

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА РЕШЕНИЯТА?

Те официално одобряват подписването от страна на ЕС на Протокол срещу нелегалния трафик на мигранти по суша, вода или въздух, доколкото това попада в компетенциите на ЕС. Този протокол към Конвенцията на Обединените нации срещу транснационалната организирана престъпност има за цел да предотвратява и да се бори с нелегалния трафик на мигранти, да насърчава сътрудничеството между държавите, които са го подписали, и да защитава правата на прекарваните нелегално мигранти.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Държавите, които са го подписали, трябва да определят следните действия за наказателни престъпления, когато те са извършени в международен план за финансова или материална облага:

  • нелегален трафик на мигранти, т.е. нелегално довеждане на дадено лице в дадена държава, на която лицето не е гражданин и в която то не пребивава постоянно;
  • когато с цел улесняване на нелегалния трафик на мигранти се извършва изготвяне, осигуряване, предоставяне или притежаване на фалшиви документи за пътуване или за самоличност;
  • когато се дава възможност на дадено лице да остане в дадена държава без да отговаря на необходимите изисквания за законен престой;
  • извършването на опит, участието и подстрекаването на извършването на тези престъпления.

Държавите, които са го подписали, трябва също така да вземат под внимание следните обстоятелства като повишаващи сериозността на престъпното деяние (т.е. утежняващи вината обстоятелства):

  • застрашаване на живота или на безопасността на засегнатите мигранти;
  • нечовешко или унизително отношение, включващо експлоатация на такива мигранти.

Жертвите на нелегалния трафик на мигранти не трябва да бъдат подлагани на наказателно преследване.

Обхват на приложение

Протоколът се прилага за:

  • предотвратяването, разследването и преследването на горепосочените престъпления (когато те са транснационални по своето естество и има участие на организирана престъпна група);
  • защита на правата на жертвите на тези престъпления.

Мерки срещу нелегалния трафик на мигранти по море

  • Ако дадена държава има подозрения, че даден плавателен съд без националност прекарва нелегално мигранти, тя може да се качи на борда и да претърси плавателния съд.
  • Ако дадена държава има подозрения, че даден плавателен съд с чуждестранна регистрация прекарва мигранти, тя трябва да уведоми държавата, в която плавателният съд е регистриран (държава на флага), и да изиска да се извърши както потвърждение на регистрацията, така и даване на разрешение за предприемане на действия. Ако подозренията се потвърдят, изискващата държава:
    • може да се качи на борда и да претърси плавателния съд, и да предприеме съответните мерки по отношение на плавателния съд и на лицата и товарите на борда; и
    • трябва да осигури безопасността и хуманното отношение към лицата на борда.
  • Ако не бъде установена непосредствена заплаха, не могат да се предприемат допълнителни действия без изричното разрешение на държавата на флага.

Международно сътрудничество

Държавите трябва да работят за засилването на своя граничен контрол и имат право да откажат достъп на всеки, уличен в нелегален трафик на мигранти. От онези, които имат общи граници или са разположени на маршрути, използвани от престъпни групи, се изисква да обменят определена информация, като например:

  • изходящи и входящи пунктове, използвани от трафикантите;
  • маршрутите и използваните транспортни средства;
  • методите и средствата за:
    • укриване и транспортиране на хора;
    • злоупотреба с пътнически документи или документи за самоличност.

Държавите, които имат съответен опит, трябва да предоставят техническа помощ на онези, които често пъти са държави на произход или транзитни държави за мигранти.

Предпазване, защита, помощ и връщане

От държавите се изисква да предприемат действия по редица начини, както за да предотвратят нелегалния трафик, така и за да поемат жертвите на нелегален трафик. Те включват:

  • обществени кампании за повишаване на информираността и разработване на програми и сътрудничество на регионално, национално и международно равнище за справяне с причините за незаконния трафик на мигранти, по-специално с бедността и изостаналостта;
  • мерки за защита на правата на мигрантите, които са жертви на незаконен трафик, по-специално жени и деца;
  • осигуряване на защита срещу насилието, което може да се упражнява върху мигрантите, и помощ за онези, чиито живот и безопасност са застрашени в резултат от техния незаконен трафик;
  • организиране на връщането на техните граждани или лица, които имат право на постоянно пребиваване на тяхната територия, и които са били обект на незаконен трафик.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Директива 2002/90/EО и Рамково решение 2002/946/ПВР дават общо определение за нарушението, свързано с улесняване на незаконната миграция, и минимални правила по отношение на санкциите, отговорността на юридически лица.

АКТ

Решение 2006/616/EО на Съвета от 24 юли 2006 година за сключване от името на Европейската общност на Протокол срещу нелегалния трафик на мигранти по суша, вода и въздух, допълващ Конвенцията на Обединените нации срещу транснационалната организирана престъпност, отнасяща се към разпоредбите на Протокола, доколкото разпоредбите в настоящия протокол попадат в обсега на членове 179 и 181а от Договора за създаване на Европейската общност (OВ L 262, 22.9.2006 г., стр. 24—33)

Решение 2006/617/EО на Съвета от 24 юли 2006 година за подписване от Европейската общност на Протокола срещу незаконния трафик на мигранти по суша, море и въздух, който допълва Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност относно разпоредбите на Протокола, доколкото те попадат в обхвата на част III, дял IV от Договора за създаване на Европейската общност (OВ L 262, 22.9.2006 г., стр. 34—43)

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Рамково решение 2002/946/ПВР на Съвета от 28 ноември 2002 година за укрепване на наказателноправната рамка за предотвратяване на подпомагането на незаконното влизане, транзит и престой (OВ L 328, 5.12.2002 г., стр. 1—3)

Решение 2002/90/ПВР на Съвета от 28 ноември 2002 година за определяне на подпомагане на незаконното влизане, преминаването и пребиваването (OВ L 328, 5.12.2002 г., стр. 17—18)

Директива 2004/81/EО на Съвета от 29 април 2004 година за издаване на разрешение за пребиваване на граждани на трети страни, които са жертви на трафик на хора или са били обект на помощ за незаконна имиграция и които сътрудничат с компетентните органи (OВ L 261, 6.8.2004 г., стр. 19—23)

последно актуализация 04.02.2016

Top