Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Европейски идентификатор за съдебна практика

 

РЕЗЮМЕ НА:

План за действие в областта на европейското електронно правосъдие за периода 2019—2023 г.

Заключения за насърчаване на въвеждането на европейски идентификатор за съдебна практика (European Case Law Identifier — ECLI) и на минимален набор от еднотипни метаданни за съдебната практика

Член 67 от Договора за функционирането на Европейския съюз

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ПЛАНА ЗА ДЕЙСТВИЕ, ЗАКЛЮЧЕНИЯТА И НА ЧЛЕНА ОТ ДОГОВОРА?

Планът за действие в областта на европейското електронно правосъдие за периода 2019—2023 г. е разработен въз основа на плана за действие за периода 2014—2018 г. в областта на европейското електронно правосъдие, който вече приключи. И двата плана отразяват значението на трансграничния достъп до националната съдебна практика*, нуждата от стандартизация и децентрализирани технологии.

В заключенията се призовава за въвеждането на европейски идентификатор за съдебна практика (ECLI) и минимален набор от еднотипни метаданни* за съдебната практика.

Заключенията се основават на член 67, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз. Този член гласи, че ЕС трябва да бъде пространство на свобода, сигурност и правосъдие, в което се зачитат основните права и различните правни системи и традиции на държавите от ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Да се даде достъп до съдебната практика е жизнено важно за върховенството на закона — една от основните ценности на ЕС, определени в член 2 от Договора за Европейския съюз. Този достъп:

  • гарантира контрол на съдебната власт от страна на обществеността;
  • помага да се направи съдебната власт по-прозрачна; и
  • държи обществото информирано относно развитието в областта на законодателството.

Съдебната практика на националните съдилища е важен източник на информация за правните системи на държавите от ЕС, както и за правото на ЕС. В допълнение към проблемите, свързани с езика, липсата на еднотипни идентификатори за съдебната практика беше пречка за трансграничното изследване на правните въпроси. Гражданите, професионалистите в областта на правото и националните органи следователно се нуждаят от инструмент, който позволява на националните съдебни практики и съдебните практики в ЕС да бъдат лесно проучвани и след това ясно цитирани.

Тази инициатива нямаше за цел създаване на централна европейска база данни за националните съдебни практики. Вместо това беше създадена обща система за идентификация и за метаданни за съдебната практика.

Със заключенията съответно беше отправен призив към държавите от ЕС да създадат на доброволна основа:

  • минимален набор от еднотипни метаданни: Съветът на ЕС изготви списък с метаданни, като пълното наименование на съдилището, държавата, в която се намират съдът или трибуналът, и датата на решението, което трябва да придружава всеки документ, който представлява съдебно решение;
  • ECLI: този единен идентификатор, позволяващ съдебните решения да бъдат идентифицирани по-лесно, включва 5 задължителни елемента:
    • „ECLI“: за идентифициране на идентификатора като идентификатор на европейска съдебна практика;
    • код на държавата;
    • код на съдилището, което е постановило съдебното решение;
    • годината, през която е постановено съдебното решение;
    • номер, до 25 букви и цифри, във формат, който е определен от всяка държава от ЕС;
    • двоеточие (:) използва се за отделяне на тези елементи. Не са разрешени други пунктуационни знаци.

Всяка участваща държава от ЕС, която използва ECLI, трябва да назначи правителствена или съдебна организация, като неин национален координатор за ECLI. Съдилищата и трибуналите в дадена държава могат да се присъединят към системата по всяко време. ECLI също така беше приложен от апелативните състави на Европейското патентно ведомство и от Съда на Европейския съюз (който също действа като координатор за ECLI за ЕС). Европейски идентификатор се дава на всички съдебни решения, които се постановяват, а не само на публикуваните в интернет.

Ползите от ECLI включват:

  • по-лесно цитиране на съдебните практики и по-малко време, прекарано от професионалистите в областта на правото и академиците в изследването им;
  • многоезикова търсачка за ECLI, която дава възможност на потребителите да намират съдебни решения в базите данни на тези издатели на съдебни практики, които са приложили стандарта ECLI и са предоставили достъп до своите данни;
  • по-добро прилагане на правото на ЕС от националните съдии, защото те могат по-лесно да откриват относими съдебни практики;
  • засилено взаимно разбиране сред правните общности в държавите от ЕС.

През декември 2018 г. Съветът прие стратегията и плана за действие за развитие на електронното правосъдие, които ще се изпълняват за периода 2019—2023 г. Работата, свързана с електронното правосъдие, ще бъде съсредоточена върху 3 цели:

  • подобряване на достъпа до информация в областта на правосъдието;
  • продължаване на цифровизацията на съдебното и извънсъдебното производство с оглед предлагане на по-лесен и по-бърз достъп до съдебни решения; и
  • гарантиране на техническото изпълнение и управление на националните системи за електронно правосъдие, за да се даде възможност за свързване и оперативна съвместимост между системите на държавите от ЕС.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Информация относно ECLI може да се намери на европейския портал за електронно правосъдие. Порталът предоставя информация за формата и употребата на идентификатора, както и за метаданните и националните координатори. Той също предоставя достъп до интерфейса за търсене по ECLI. Този интерфейс не е предназначен да бъде база данни на европейско равнище, а просто да позволява да се извършва търсене, като се използват ECLI и определени метаданни, във взаимосвързани национални бази данни и уебсайтове.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Съдебна практика: всички съдебни решения, свързани с даден съдебен въпрос.
Метаданни: в информационните технологии това се отнася до данните, чиято цел е да описват други данни, напр. като предоставят информация относно датата на публикуване или автора на данните. Съответно метаданните улесняват извършването на справка с информацията. Те също така подобряват уместността на показваните от търсачките резултати.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

План за действие в областта на европейското електронно правосъдие за периода 2019—2023 г. (ОВ C 96, 13.3.2019 г., стр.9—32)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част трета — Вътрешни политики и дейности на Съюза — Дял V — Пространство на свобода, сигурност и правосъдие — Глава 1 — Общи разпоредби — Член 67 (предишен член 61 от ДЕО и предишен член 29 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 73)

Заключения на Съвета за насърчаване на въвеждането на европейски идентификатор за съдебна практика (European Case Law Identifier — ECLI) и на минимален набор от еднотипни метаданни (metadata) за съдебната практика (ОВ C 127, 29.4.2011 г., стр. 1—7)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Стратегия за европейското електронно правосъдие за периода 2019—2023 г. (ОВ C 96, 13.3.2019 г., стр. 3—8)

Многогодишен план за действие за периода 2014—2018 г. в областта на европейското електронно правосъдие (ОВ C 182, 14.6.2014 г., стр. 2—13)

последно актуализация 29.04.2019

Top