Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Трансграничен обмен на електроенергия

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 714/2009 — условия за достъп до мрежата за трансграничен обмен на електроенергия

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Целта му е да се определят правилата за трансграничния обмен на електроенергия с оглед на подобряването на конкуренцията и хармонизирането на единния пазар на електроенергия на ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Сертифициране на операторите на преносни системи (ОПС)

Националните регулаторни органи изпращат на Европейската комисия уведомление за решенията относно сертифицирането на операторите на преносни системи (ОПС)*. Комисията разполага с 2 месеца да предостави становището си на националния регулаторен орган. След това органът приема окончателното решение относно сертифицирането на ОПС.

Европейска мрежа на операторите на преносни системи за електроенергия (ЕМОПС за електроенергия)

ЕМОПС за електроенергия отговаря за управлението на системата за пренос на електроенергия и за разрешаването на търговията и доставянето на електроенергия през границите в ЕС.

Задачи на ЕМОПС за електроенергия

ЕМОПС за електроенергия отговаря за изготвянето и/или приемането на:

  • мрежови кодекси*, при поискване от Комисията и въз основа на насоки, изготвени от Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия (ACER) или Комисията;
  • общите инструменти за функциониране на мрежите;
  • 10-годишен план за развитие на мрежите;
  • препоръки, свързани с координацията на техническото сътрудничество между ОПС от ЕС;
  • годишна програма за работа;
  • годишен доклад;
  • годишна лятна и зимна прогноза за адекватността на производството.

ACER разглежда всички мрежови кодекси, изготвени от ЕМОПС на електроенергия. Ако установи, че кодексът отговаря на изискванията, ACER го предава на Комисията и препоръчва приемането му.

Регионално сътрудничество на операторите на преносни системи

ОПС трябва да установят регионално сътрудничество в рамките на ЕМОПС на електроенергия и да публикуват регионален инвестиционен план на всеки 2 години, върху който инвестициите трябва да се базират.

Механизъм за компенсации между операторите на преносни системи и такси за достъп до мрежите

ОПС получават компенсация разходите, направени в резултат на приемането на трансгранични потоци на електричество в мрежите си. Компенсацията се изплаща от операторите на националните преносни системи, от които произлизат трансграничните потоци. Разходите се установяват въз основа на прогнозните разходи. Таксите за достъп до мрежите също се прилагат от мрежовите оператори.

Общи принципи на управлението на претоварването

Претоварване* на мрежите проблемите се решават с недискриминационни решения въз основа на механизми, които дават икономически сигнали на участниците на пазара и ОПС. След като капацитетът бъде предоставен, в извънредни ситуации той може да бъде „ограничен“ от ОПС, когато са изчерпани всички други разумни алтернативи за справяне с проблема. В случай на ограничаване на предоставяния капацитет на участниците на пазара трябва да бъде изплатена компенсация, освен при форсмажорни обстоятелства.

Правила за новите междусистемни електропроводи

Новите междусистемни електропроводи* могат да поискат временно освобождаване от общите правила, които уреждат използването на приходи от претоварване, отделянето* на разпределителните системи и ОПС и достъпа на трети страни. Освобождаването ще бъде предоставено при условие че:

  • инвестицията повишава конкуренцията в областта на доставянето на електроенергия;
  • инвестицията няма да се осъществи без това освобождаване;
  • междусистемният електропровод ще бъде собственост на физическо или юридическо лице, което е независимо от съответните ОПС;
  • на потребителите на междусистемния електропровод се налагат такси;
  • освобождаването не трябва да има отрицателно въздействие върху конкуренцията, ефективното функциониране на вътрешния пазар или ефективното функциониране на регулираната система, към която е свързан междусистемният електропровод.

Съществува общо задължение, което предоставя на участниците на пазара максималния възможен капацитет на междусистемните електропроводи за трансгранични потоци при спазване на стандартите за сигурност, свързани с безопасната експлоатация на мрежата.

Националните регулаторни органи изпращат на Комисията проекторешения относно освобождаването на нов междусистемен електропровод от всички или от някои от следните правила:

  • отделяне на собствеността,
  • регулиране на тарифите,
  • достъп на трети страни,
  • използване на приходи от претоварване.

Комисията разполага с 2 месеца да поиска от националния регулаторен орган за промени или да оттегли освобождаването. След това органът приема окончателното решение за освобождаването.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 3 март 2011 г. Той отменя Регламент (ЕО) № 1228/2003, считано от 2 март 2011 г.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Оператори на преносни системи (ОПС): дружества, които отговарят за мрежите, използвани за пренос на електроенергия.
Мрежови кодекси:
  • Те включват правила и процедури, свързани, напр., с:
    • надеждността и сигурността на мрежите;
    • обмена на данни;
    • разпределението на капацитета и управлението на претоварването;
    • търговията, свързана с услуги за достъп до мрежата и балансиране на системата;
    • прозрачността;
    • хармонизираните тарифни структури за пренос;
    • енергийната ефективност по отношение на електрическите мрежи.
  • Мрежовите кодекси се приемат чрез комитология. Те приемат формата за задължителни регламенти на Комисията.
Претоварване: затруднения, които могат да възникнат там, където междусистемен електропровод, който свързва националните преносни мрежи, не може да поеме всички физически потоци, произтичащи от международната търговия и заявени от участниците на пазара. Това може да се дължи на липсата на капацитет на съответните междусистемни електропроводи и/или националните преносни системи. За облекчаване на претоварването се използват механизми за ценообразуване.
Междусистемен електропровод: преносна линия, която преминава през границата между 2 държави от ЕС и свързва националните им преносни системи.
Отделяне: представлява разделяне на собствеността на мрежи за пренос и разпределение на електроенергия. Това гарантира, че те са независими по отношение на организацията и вземането на решения.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 714/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 година относно условията за достъп до мрежата за трансграничен обмен на електроенергия и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1228/2003 (ОВ L 211, 14.8.2009 г., стр. 15—35)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 714/2009 са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) № 838/2010 на Комисията от 23 септември 2010 година за определяне на указания относно механизма за компенсиране между операторите на преносни мрежи и на общ регулаторен подход по отношение на таксите за пренос (OВ L 250, 24.9.2010 г., стр. 5—11)

последно актуализация 08.05.2018

Top