Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Блокиране на географски принцип: за преодоляване на дискриминационно третиране на клиенти

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2018/302 за преодоляване на необоснованото блокиране на географски принцип и на други форми на дискриминация въз основа на националността, местопребиваването или мястото на установяване на клиентите в рамките на вътрешния пазар

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Той има за цел правилното функциониране на вътрешния пазар на ЕС чрез предотвратяване на неоправдано блокиране на географски принцип* и други форми на дискриминация въз основа, пряко или непряко, на националността, мястото на пребиване или местоположението на клиентите, в онлайн или офлайн трансакции в рамките на ЕС.
  • Той не задължава търговците да доставят услуги през границите (ако тази услуга вече не е предоставена от търговеца) или да хармонизира цените.
  • Той обаче забранява дискриминацията между клиентите от ЕС по отношение на достъпа до стоки и услуги въз основа на националността, мястото на пребиваване или установяване на клиентите, когато чуждестранният клиент приема условията, прилагани на вътрешния пазар (т.е. правото да пазарува като местен).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Обхват

Регламентът не се прилага за:

  • чисто вътрешни положения в държавите от ЕС;
  • други услуги, като напр. финансови, аудиовизуални, транспортни, здравни и социални услуги в съответствие с обхвата на Директивата за услугите на ЕС.

Регламентът не се прилага към услуги за защитено с авторски права съдържание — като услуги за стрийминг на музика, електронни книги, софтуер и видео игри — но това ще бъде преразгледано след оценяване на регламента.

Достъп до онлайн интерфейс

Регламентът забранява блокирането на достъпа до уебсайтове и пренасочване без предварителното съгласие на клиента.

Дори клиента да даде съгласие за пренасочването първоначалната версия, посетена от него, трябва да остане достъпна.

Когато блокирането, ограничаването на достъпа или пренасочването са оправдани от законодателството на ЕС, или в националното право в съответствие със законодателството на ЕС, търговците трябва да предоставят ясно обяснение на клиентите.

Условия за достъп до стоки или услуги

Има 3 конкретни ситуации, в които търговците не могат да прилагат различни общи условия за достъп до стоки или услуги, по причини, свързани с националността, мястото на пребиваване или местоположение на клиента, освен ако не е в съответствие със законодателството на ЕС, или националното право в съответствие със законодателството на ЕС:

  • продажбата на стоки, доставяни в област, обслужвана от търговеца (или взети от клиента);
  • продажбата на електронно доставяни услуги;
  • продажбата на услуги, предлагани на конкретно физическо местоположение.

Платежни средства

Търговците могат свободно да приемат каквито платежни средства и търговски карти пожелаят. При все това, не им е позволено да дискриминират в рамките на същите платежни средства или търговски марки по причини, свързани с:

  • националността на клиента, мястото на пребиваване или мястото на установяване;
  • местоположението на разплащателната сметка;
  • местоположението на доставчика на разплащателни услуги;
  • мястото на издаване на платежните средства.

Търговците са възприемани като дискриминиращи, когато откажат плащане, когато:

  • то е било направено чрез електронни транзакции чрез кредитен трансфер, директен дебит или плащане с карта в рамките на същата търговска марка и категория;
  • е във валута, която търговецът приема; и
  • изискванията за идентичността са били изпълнени.

Въпреки това, търговците могат да изискват такси за използването на плащане с карта, за което има обменни такси* не са обхванати от разпоредбите на ЕС относно таксите за плащания, свързани с карти.

Връзка с конкурентното право и пасивните продажби

По принцип регламентът не засяга правилата за конкуренцията, по-специално членове 101 и 102 от Договора за функционирането на ЕС.

Споразумения относно активните продажби* да останат управлявани от разпоредбите на ЕС относно изключенията за вертикалните споразумения за доставка и дистрибуция. Въпреки това, регламентът за блокиране въз основа на географското местоположение се прилага към пасивните продажби*: ограничително споразумение с доставчик, което изисква от даден търговец да третира клиентите от други държави от ЕС различно за подобни продажби, по начин, който е забранен от регламента, не се позволява и не трябва да се взема под внимание.

Преразглеждане

Европейската комисия представя доклад, оценяващ прилагането на регламента до март 2020 г. и на всеки 5 години след това. Първият доклад разглежда дали неговият обхват може да бъде разширен.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Прилага се от 3 декември 2018 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Блокиране на географски принцип: дискриминационната практика на даден търговец за предотвратяване на достъпа на онлайн потребители към продукти или услуги, предлагани на уебсайта, създаден в друга държава и да закупува тези продукти или услуги, напр. като блокира достъпа до уебсайтове през границите; като ги лишава от възможността да извършат поръчка, да закупят стоки или услуги, когато се опитват да влязат в уебсайт от чужбина.
Обменни такси: такси, начислявани от банката на картодържателя към банката на търговеца на дребно всеки път, когато потребителят направи покупка с карта.
Активни продажби: в контекста на споразуменията за изключителна дистрибуция, продажби, направени чрез активно подхождане към индивидуалните клиенти в рамките на изключителната територия на друг дистрибутор.
Пасивни продажби: продажби в отговор на непоискани молби от клиенти, намиращи се на територия, на която търговецът не действа.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2018/302 на Европейския парламент и на Съвета от 28 февруари 2018 година за преодоляване на необоснованото блокиране на географски принцип и на други форми на дискриминация въз основа на националността, местопребиваването или мястото на установяване на клиентите в рамките на вътрешния пазар и за изменение на регламенти (ЕО) № 2006/2004 и (ЕС) 2017/2394 и Директива 2009/22/ЕО (ОВ L 60I, 2.3.2018 г., стр. 1—15)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Директива 2006/123/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2006 година относно услугите на вътрешния пазар (ОВ L 376, 27.12.2006 г., стр. 36—68)

Регламент (ЕС) № 330/2010 на Комисията от 20 април 2010 година за прилагането на член 101, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз относно категориите вертикални споразумения и съгласувани практики (ОВ L 102, 23.4.2010 г., стр. 1—7)

Регламент (ЕС) 2015/751 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2015 година относно обменните такси за платежни операции, свързани с карти (ОВ L 123, 19.5.2015 г., стр. 1—15)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — част трета: Вътрешни политики и дейности на Съюза — дял VII — Общи правила относно конкуренцията, данъчното облагане и сближаването на законодателствата — Глава 1: Правила относно конкуренцията — Раздел 1: Правила, приложими по отношение на предприятията — Член 101 (предишен член 81 от ДЕО) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 88—89)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — част трета: Вътрешни политики и дейности на Съюза — дял VII — Общи правила относно конкуренцията, данъчното облагане и сближаването на законодателствата — Глава 1: Правила относно конкуренцията — Раздел 1: Правила, приложими по отношение на предприятията — Член 102 (предишен член 82 от ДЕО) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 89)

последно актуализация 16.10.2018

Top