Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Дългосрочният бюджет на ЕС — ефективно изпълнение на приоритетите след 2020 година

 

РЕЗЮМЕ НА:

Член 312 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС)

Съобщение (COM(2018) 98 final) относно новата, многогодишна финансова рамка на ЕС (МФР)

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ЧЛЕН 312 ОТ ДФЕС И НА РЕГЛАМЕНТА?

Член 312 ДФЕС изисква многогодишната финансова рамка (МФР) да гарантира, че разходите на ЕС се развиват систематично и в рамките на лимитите на неговите собствени ресурси. Той също определя процедурата, чрез която е одобрена МФР.

Съобщение (COM(2018) 98 final) на Европейската комисия, представено преди неофициална среща на лидерите на ЕС през февруари 2018 г., определя различни варианти за нов дългосрочен бюджет, целящ да изпълнява ефективно приоритетите на ЕС след 2020 г. и да преценява финансовите последствия от тези варианти.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Бюджетът на ЕС е много различен от националните бюджети на държавите от ЕС — той е предимно бюджет за инвестиции, има перспектива за дългосрочно планиране и трябва винаги да бъде в баланс.

Предложенията за МФР на Комисията, които трябва да се представят до май 2018 г., са оформени въз основа на принципа за европейска добавена стойност, т.е. стойността, произхождаща от разходите на ЕС, която е допълнителна към стойността, която иначе би била създадена от страните от ЕС, ако са действали сами.

Първата стъпка е да се определи какво желае Европа да прави заедно и да съгласува приоритетите. Следващата стъпка ще бъде, да снабдят ЕС с подходящите финансови средства за постигане на тези приоритети.

Съобщението изброява поредица от политически избори и се опитва да квалифицира тяхното финансово въздействие.

2 примера:

  • Ако държавите от ЕС се ангажират с обезпечение, както често са правили, за да подобрят защитата на външните граници на ЕС, това може да струва между 20 млрд. евро и 25 млрд. евро за 7 години и до 150 млрд. евро за цялостна система за управление на границите на ЕС.
  • Като разгледаме подкрепата за мобилността на младите хора, има също така голяма подкрепа за необходимостта да се увеличи мобилността и обмена, включително посредством значително удължена програма „Еразъм+“. В зависимост от нивото на амбиция, могат да се предвидят няколко сценария. Удвояването на броя на младите хора в ЕС, които участват в „Еразъм+“, изисква инвестиция от 30 млрд. евро за 7 години. Предоставянето на „Еразъм+“ възможност за 1 до 3 млади хора ще изисква бюджет от порядъка на 90 млрд. евро за периода 2012—2027 г.

Съобщението също обсъжда:

  • осъществяването на повече с по-малко чрез по-ефективни финансови инструменти и значимост на гаранциите;
  • увеличаване на гъвкавостта, за да се адаптира дългосрочния бюджет към нови нужди и да се реагира гъвкаво на непредвидени събития, напр. чрез по-добро използване на отменените средства* и възможността за създаване на резерв;
  • модернизиране на бюджета на ЕС, включително чрез създаване на по-силна връзка между целите на бюджета на ЕС и начинът, по който той се финансира, е по-силен, като използва възможни нови собствени ресурси;
  • възможностите за засилване на връзката — често наричана „обвързаност с условия“ –— между финансирането на ЕС и зачитането на фундаменталните ценности на ЕС.

Съобщението припомня, че окончателните решения на МФР ще бъдат взети от Европейския съвет със съгласието на Европейския парламент.

Съобщението също така подчертава важността на подходящите срокове: споразумението за следващата МФР през 2019 г. ще изпрати сигнал за силна и обединена Европа на 27-те, която е в състояние да предостави убедително и да гарантира предвидимост и последователност на финансирането в полза на всички.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Съобщението на Комисията е последвано от:

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Отменени средства: в бюджета на ЕС бюджетните кредити за поетите задължения покриват общите разходи за правните задължения, които могат да бъдат вписани в дадена финансова година от бюджетните органи (Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз). Тези правни задължения могат да бъдат договори, споразумения за безвъзмездни средства и решения. Комисията има властта да отменя всяка част от сумата в дадена оперативна програма, която не е била използвана за плащане на първоначалното и годишното предварително финансиране и междинните плащания до 31 декември на третата финансова година след годината на бюджетното задължение.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част шеста — Институционални и финансови разпоредби — Дял II —Финансови разпоредби — Глава 2 — Многогодишна финансова рамка — Член 312 (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 182—183)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент. Европейския съвет и Съвета — Нова, модерна многогодишна финансова рамка за Европейския съюз, с която ефикасно да постига резултати по своите приоритети след 2020 г. — Приносът на Европейската комисия за неофициалната среща на лидерите на 23 февруари 2018 г. (COM(2018) 98 final, 14.2.2018 г.)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Документ за размисъл относно бъдещето на финансите на ЕС (COM(2017) 358 final, 28.6.2017 г.)

Бяла книга за бъдещето на Европа — Размисли и сценарии за ЕС-27 до 2025 г.(COM(2017) 2025 final, 1.3.2017 г.)

последно актуализация 09.04.2018

Top