Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Система за социална сигурност — сътрудничество между държавите от ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (EC) № 987/2009 за координация на системите за социално осигуряване

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ТОЗИ РЕГЛАМЕНТ?

  • Това е регламент за изпълнение, с който се осъвременяват и опростяват правилата за прилагане на Регламент (ЕО) № 883/2004 за координацията на системите за социално осигуряване в ЕС.
  • Като Регламент за изпълнение (ЕО) № 883/2004 този регламент улеснява гражданите в упражняването на правото им да се движат свободно в ЕС с цел обучение, почивка или по професионални причини и гарантира, че те не са в неравностойно положение по отношение на социалната сигурност.
  • Той отменя и заменя Регламент (ЕИО) № 574/72.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

С този регламент се засилва сътрудничеството между институциите за социална сигурност* на държавите от ЕС и подобрява методите, които използват за споделяне на информация помежду си.

Регламентът е разделен на 5 дяла, някои от които съдържат няколко глави:

Дял I — Общи разпоредби

Глава I — Определения на отделните термини, използвани в регламента.

Глава II — Правила за сътрудничество между институциите за социална сигурност на държавите от ЕС:

  • как институциите споделят данни;
  • как претендиращите за обезщетения лица си взаимодействат с институциите за социално осигуряване;
  • правна стойност на документите и подкрепящите доказателства, издадени в друга държава от ЕС;
  • временно приложение на правото и временно отпускане на обезщетения (когато има различна гледна точка между институциите в различните държави); и
  • временно изчисление на обезщетения и вноски.

Глава III — аспекти, като например договорености между две или повече държави от ЕС:

  • предотвратяване на съвпадането на обезщетения;
  • определяне на пребиваването;
  • сумиране на периоди на застраховка, заетост, самостоятелна дейност или пребиваване, завършени съгласно законите на държава от ЕС; и
  • как следва да се добавят към тези периоди, които са завършени съгласно законите на друга държава от ЕС (ако е приложимо).

Дял II — Определяне на приложимото законодателство

В съответствие с Дял II са определени подробни правила в зависимост от това кой член (т.е. членове 12—16) от Регламент (ЕО) № 883/2004 се прилага за претендиращото за обезщетение лице (например член 13 се прилага за лица, които са наети на работа в 2 или повече държави от ЕС).

Дял III — Специални правила относно различните категории обезщетения

Глава I — Обезщетения за болест, за майчинство и съответните им обезщетения (например условия за покриване на разходите за обезщетения в натура в рамките на планирани лечения, т.е. лечения, при които осигурено лице отива в друга държава от ЕС, различна от тази, в която е осигурено или пребивава)

Глава II — Обезщетения при трудови злополуки и професионални болести

Глава III — Помощи при смърт

Глава IV — Обезщетения за инвалидност, пенсии за старост и пенсии за преживели лица

Глава V — Обезщетения за безработица

Глава VI — Семейни обезщетения

Дял IV — Финансови аспекти

Глава I — Възстановяване на разходи за обезщетения при прилагането на член 35 и член 41 от Регламент (ЕО) № 883/2004, като и двата се отнасят до възстановявания на разходи между институции

Глава II — Възстановяване на обезщетения за безработица съгласно член 65 от Регламент (ЕО) № 883/2004

Глава III — Събиране на предоставени, но недължими обезщетения, събиране на предварителни плащания и вноски, прихващане и съдействие за събиране

Дял V — Други, преходни и заключителни разпоредби

Дял V обхваща аспекти, като се започне от медицински прегледи и административни проверки в случаите, когато претендиращото за обезщетение лице пребивава в държава от ЕС, различна от тази, в която се намира институцията длъжник, до влизането в сила на регламента.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Прилага се от 1 май 2010 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

След избухването на епидемията от COVID-19 и въвеждането на мерки за справяне с въздействието на кризата, Европейската комисия прие:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Институции за социална сигурност: те включват институциите, отговорни за болест, майчинство, инвалидност, пенсиониране, трудови злополуки, безработица, семейни обезщетения, както и предпенсионни схеми.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 987/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 година за установяване процедурата за прилагане на Регламент (ЕО) № 883/2004 за координация на системите за социална сигурност (ОВ L 284, 30.10.2009 г., стр. 1—42)

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 987/2009 са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕО) № 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година за координация на системите за социално осигуряване (ОВ L 166, 30.4.2004 г., стр. 1—123).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 02.06.2020

Top