Насоки на ЕС относно развитието на трансевропейската транспортна мрежа
РЕЗЮМЕ НА:
Регламент (ЕС) № 1315/2013 относно насоките за развитието на трансевропейската транспортна мрежа
КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?
С регламента:
- се определят насоките за развитие на трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T), състояща се от широкообхватна мрежа и основна мрежа, като основната мрежа е създадена въз основа на широкообхватната мрежа;
- се посочват проектите от общ интерес и се определят изискванията, които трябва да се спазват при управлението на инфраструктурата на TEN-T;
- се определят правилата относно мерките за изграждането на TEN-T — изпълнението на проекти от общ интерес зависи от тяхната степен на зрялост, спазването на процедурите на Европейския съюз (ЕС) и националните правни процедури, както и от наличността на финансови ресурси, без да се засягат финансовите ангажименти на държавите — членки на ЕС, или на ЕС;
- Приложенията към регламента са изменяни неколкократно посредством делегирани актове, приети от Европейската комисия.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Насоките:
- определят дългосрочна стратегия за развитието на цялостна трансевропейска транспортна мрежа, състояща се от инфраструктура за железопътния, морския и въздушния транспорт, пътища, вътрешните водни пътища и железопътни терминали;
- обхващат технически стандарти, както и изисквания за оперативна съвместимост на инфраструктурите;
- определят приоритетите за развитието на TEN-T.
Регламентът заменя насоките, които първоначално бяха договорени през 1996 г., и въвежда мрежа със структура на две нива, състоящата се от широкообхватна мрежа и основна мрежа. Целта е основната мрежа да бъде завършена до 2030 г., а за широкообхватната мрежа е определен задължителен срок до 2050 г.
Основна и широкообхватна транспортна мрежа
- Широкообхватната мрежа ще осигури достъпност и свързаност на всички региони в ЕС.
- Основната мрежа ще се състои от онези части на широкообхватната мрежа, които са от най-голямо стратегическо значение за постигане на целите за развитието на TEN-T, като свързва стратегически най-важните градски и други възлови точки (напр. пристанища, летища и гранични пунктове).
- Двете части на мрежата включват всички видове транспорт и връзките между тях.
Развитие на мрежата
- Насоките дават възможност за определяне на проекти от общ европейски интерес за развитието на мрежата.
- Чрез тези проекти ще се създаде нова транспортна инфраструктура и ще се модернизира съществуващата транспортна инфраструктура.
- Допълнителни мерки ще насърчат ефективното използване на ресурсите на мрежата.
- За тези проекти има финансиране от ЕС по линия на Механизма за свързване на Европа съгласно Регламент (ЕС) 2021/1153 (вж. резюмето).
Примери за видове проблеми, които се отстраняват
Целта е да се отстранят установените основни проблеми:
- липсващи връзки, по-специално в трансграничните участъци;
- инфраструктурни различия между и вътре в държавите членки;
- недостатъчни мултимодални връзки (връзки между различните видове транспорт);
- прекалено високи нива на емисии на парникови газове от транспорта и неадекватна оперативна съвместимост (съвместимост на различните системи, свързани с транспорта).
Приложения
Към регламента има три приложения.
- Приложение I. Карти на широкообхватната и основната мрежа.
- Приложение II. Списък на възлите от основната и широкообхватната мрежа.
- Приложение III.Примерни карти на TEN-T, разширена към определени съседни държави.
Делегирани актове за изменение на Регламент (ЕО) № 1315/2013
- С Делегиран регламент (ЕС) № 473/2014 се допълва приложение III, като се добавят нови примерни карти след споразумение на високо равнище между ЕС и държавите от Източното партньорство (Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна) относно линиите на железопътната и пътната мрежа, както и пристанищата, летищата и железопътните терминали.
- С Делегиран регламент (ЕС) 2016/758 се адаптира приложение III към:
- споразумение на високо равнище между ЕС и държавите от Западните Балкани (Албания, Босна и Херцеговина, Косово (*1), Черна гора, Северна Македония и Сърбия) — споразумението се отнася до линиите на железопътната и пътната мрежа, както и пристанищата и летищата;
- споразумение на високо равнище между ЕС и Исландия и Норвегия, като се вземат предвид ограничен брой корекции на картите на транспортните мрежи на пътищата, пристанищата и летищата, така че те да отразяват по-добре съгласуването на примерните TEN-T карти с методиката за TEN-T.
- С Делегиран регламент (ЕС) 2017/849 се изменят картите в приложение I и списъкът в приложение II, за да се отразят:
- необходимостта да се включат в широкообхватната мрежа логистични платформи, железопътни терминали, вътрешни пристанища, морски пристанища и летища, за които най-актуалната двугодишна средна стойност на обема на техния трафик превишава съответния праг;
- напредъкът в изграждането на мрежата, което изисква корекция на картите на пътната и железопътната инфраструктура и инфраструктурата на вътрешните водни пътища.
- С Делегиран регламент (ЕС) 2019/254 се адаптират примерните карти на широкообхватната мрежа, и по-специално определянето на примерната основна мрежа в приложение III, за да се даде възможност на ЕС по-добре да насочи сътрудничеството си със съответните държави от Източното партньорство.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?
Той се прилага от 21 декември 2013 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
За допълнителна информация вж.:
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Регламент (ЕС) № 1315/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 година относно насоките на Съюза за развитието на трансевропейската транспортна мрежа и за отмяна на Решение № 661/2010/ЕС (ОВ L 348, 20.12.2013 г., стр. 1—128)
Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 1315/2013 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Регламент (ЕС) 2021/1153 на Европейския парламент и на Съвета от 7 юли 2021 година за създаване на Механизъм за свързване на Европа и за отмяна на регламенти (ЕС) № 1316/2013 и (ЕС) № 283/2014 (ОВ L 249, 14.7.2021 г., стр. 38—81)
последно актуализация 06.09.2021
Top