Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Горива — намаляване на съдържанието на сяра

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива (ЕС) 2016/802 — намаляване на съдържанието на сяра в определени течни горива

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

  • С нея се кодифицира и отменя Директива 1999/32/EО — съществуващото законодателство на Европейския съюз (ЕС), — което бе изменяно съществено неколкократно.
  • Тя е насочена към намаляване на емисиите на серен диоксид, които се получават при изгарянето на определени видове течни горива.
  • Съответно тя следва да доведе до намаляване до 2020 г. на вредните въздействия на тези емисии върху здравето и околната среда, които биха могли да надвишат емисиите от всички източници, разположени на сушата в ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

С директивата се определя максимално допустимото съдържание на сяра във:

  • тежко гориво,
  • газьол,
  • корабно гориво и
  • корабно дизелово гориво.

Тежко гориво и газьол

  • Държавите от ЕС трябва да забранят използването на своя територия на:
    • тежки горива, ако тяхното съдържание на сяра надвишава 1 % тегловен,
    • газьоли, ако тяхното съдържание на сяра надвишава 0,1 % тегловни.

Корабни горива

  • В директивата са включени основните промени в международното право в областта на предотвратяването на замърсяването на въздуха от кораби. Посредством нея преработеното приложение VI към Международната конвенция за предотвратяване на замърсяването от кораби от 1973 г. (известна като MARPOL), изменено с Протокола от 1978 г. към тази конвенция, който влезе в сила на 1 юли 2010 г., се инкорпорира в законодателството на ЕС.
  • С приложение VI към MARPOL се въвеждат по-строги максимално допустими норми за съдържанието на сяра в корабните горива в зоните за контрол на емисиите на серни оксиди (SOx-ECAS), като в ЕС това са Балтийско и Северно море и Ламанш. Тези максимално допустими норми са определени на 1 %, считано от 1 юли 2010 г., и 0,1 %, считано от 1 януари 2015 г. Все още се допуска по-високо съдържание на сяра, но само ако на борда са монтирани устойчиви системи за пречистване на отработени газове.
  • От 1 януари 2012 г. максимално допустимите норми, които се прилагат за морските райони извън зоните за контрол на емисиите на серни оксиди, са 3,5 %, като те ще бъдат намалени на 0,5 % от 1 януари 2020 г. Същото това изискване, наричано още глобално ограничение на съдържанието на сяра, ще влезе в сила и в международен мащаб, както бе решено през октомври 2016 г. от Международната морска организация. С това важно решение ще се намали значително въздействието на корабните емисии върху здравето на хората и ще се осигурят еднакви условия на конкуренция в световен мащаб за операторите на кораби.
  • Държавите от ЕС могат да разрешат използването на методи за намаляване на емисиите*, които могат да осигурят поне еквивалентно или дори по-голямо намаляване на емисиите в сравнение с постижимото при използването на нискосернисти горива, при условие че:
    • те нямат значителни отрицателни въздействия върху околната среда, като например морските екосистеми и
    • те са разработени с необходимите одобрения и контролни механизми.

Изпълнение

  • С оглед на правилното изпълнение на директивата държавите от ЕС трябва:
    • да осигурят често и точно вземане на проби от корабните горива, които са пуснати на пазара или се използват на борда на корабите, както и редовна проверка на корабните дневници и на разписките за доставено гориво*,
    • да въведат санкции, които са ефективни, пропорционални и възпиращи, за справяне със случаите на неспазване.
  • През 2013 г. в рамките на Европейския форум за устойчиво корабоплаване започна техническата работа по обсъждане на координирани стратегии за гарантиране на разходоефективно изпълнение на Директива 2012/33/EС (с която бе изменена Директива 1992/32/ЕО и която имаше за цел значително намаляване на емисиите от корабоплаването вследствие на изгарянето на корабни горива). Във форума взеха участие представители на държавите от ЕС и морската индустрия, а Европейската агенция по морска безопасност (ЕАМБ) осигури техническа помощ.
  • Въз основа на тази работа бе прието Решение за изпълнение (ЕС) 2015/253 на Комисията.С него бяха въведени повече проверки на документи и вземане на проби при пристанищата, а така също бяха рационализирани свързаните изисквания за докладване за държавите от ЕС. Освен това с него бе стартирана разработената от ЕАМБ информационна система на ЕС (Thetis-EU), която ще се използва на доброволен принцип и която дава възможност на органите да обменят резултатите от ежедневните проверки на отделни кораби по отношение на съдържанието на сяра в техните горива.

Научен и технически прогрес

С оглед на адаптирането към научния и техническия прогрес Европейската комисия има правото, след консултация с комитет на представителите на държавите от ЕС, да приема делегирани актове за изменение на еквивалентните стойности на емисиите за използване на методи за намаляване на емисиите, както и критериите за използването на такива методи.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Директива (ЕС) 2016/802 е кодифицирана версия на Директива 1999/32/ЕО на Съвета и на нейните последващи изменения. Тя се прилага от 10 юни 2016 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

  • Емисиите на замърсители на въздуха, като серен диоксид, могат да се разпространяват на големи разстояния и през последните години емисиите от морския транспорт все повече влияят на качеството на въздуха в ЕС.
  • Емисиите на серен диоксид причиняват киселинни дъждове и генерират фин прах. Този прах е опасен за здравето на хората, като причинява респираторни и сърдечно-съдови заболявания и намалява продължителността на живот в ЕС с до 2 години.

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Метод за намаляване на емисиите: алтернатива на използването на нискосернисто корабно гориво, включително всеки монтиран на кораб възел, материал, устройство или апарат, или друга процедура, алтернативно гориво или метод за осигуряване на съответствие. Методът за намаляване на емисиите трябва да отговаря на изискванията на тази директива, като трябва да може да се докаже, че той е проверим, количествено определим и неговото приложение може да бъде осигурено.

Разписки за доставено гориво: документи, които доставчикът издава на клиентите като доказателство за доставеното гориво.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива (ЕС) 2016/802 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2016 година относно намаляването на съдържанието на сяра в определени течни горива (кодифициран текст) (ОВ L 132, 21.5.2016 г., стр. 58—78)

последно актуализация 27.02.2017

Top