EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Насърчаване на демокрацията и правата на човека в страните извън ЕС (2014-2020 г.)

Настоящият регламент създава финансов инструмент за насърчаване и подкрепа на демокрацията и правата на човека по света, който позволява предоставяне на помощ независимо от съгласието на правителствата на съответните страни.

АКТ

Регламент (ЕС) № 235/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 година за създаване на финансов инструмент за демокрация и права на човека по света

ОБОБЩЕНИЕ

Основната цел на Европейския инструмент за демокрация и права на човека (ЕИДПЧ) е предоставянето на помощ за развитието и укрепването на демокрацията в държави извън ЕС и спазването на всички основни права на човека.

Този инструмент на ЕС има за цел да допълни други средства на ЕС, които насърчават демокрацията и правата на човека (като политически диалог или различни инструменти за финансово и техническо сътрудничество).

ПОДКРЕПА ЗА ЗАЩИТА НА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА ПО СВЕТА

ЕИДПЧ ще подкрепя, inter alia:

  • по-представителната демокрация, насърчаването на политическия плурализъм, свободата на изразяване, включително в интернет;
  • насърчаването на правата на човека и основните свободи провъзгласени във Всеобщата декларация на ООН за правата на човека (т.е. премахване на смъртното наказание или предотвратяване на изтезанията, насърчаване на свободата на мисълта, религията или убежденията);
  • защита и помощ на защитниците на правата на човека;
  • по-силен акцент върху уязвимите групи (национални, етнически, религиозни, езикови и сексуални малцинства), с акцент и върху правата на жените и правата на детето;
  • засилване гражданското общество, т.е. участието на гражданите, включително тяхното сътрудничество с местните власти и съответните държавни институции;
  • мисии на ЕС за наблюдение на избори (МНИ) следвайки техните препоръки и подобряване на демократичния и изборния процес.

ГЪВКАВ ПОДХОД ЗА РЕАКЦИЯ ПРИ ОПАСНИ СИТУАЦИИ

ЕИДПЧ следва да обръща по-голямо внимание на спешните ситуации, при които правата на човека и основните свободи са в най-голяма опасност. ЕИДПЧ ще е в състояние да реагира по по-гъвкав и навременен начин с помощта на специални механизми за финансиране, като например преки помощи, когато поради трудната политическа обстановка за гражданите, например опасност от заплашване или репресивна мярка, не е възможно да се използват покани за представяне на предложения.

Европейският съюз следва също да се стреми към най-ефективното използване на наличните ресурси с оглед оптимизиране на въздействието на местната си дейност.

КЛЮЧОВА РОЛЯ НА ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО

ЕИДПЧ ще позволи на ЕС да осигури подкрепа за развитието на добре развиващи се граждански общества и на тяхната специална роля като основни участници в положителната промяна по отношение на правата на човека и демокрацията в съответните страни.

БЮДЖЕТ И ИЗПЪЛНЕНИЕ

Бюджетът на ЕИДПЧ за периода 2014-2020 г. е 1,333 млрд. евро. Голяма част от правилата и процедурите за изпълнение на тази програма се съдържат в Регламент (ЕС) № 236/2014, хоризонтален регламент, който уеднаквява и опростява изпълнението на всички външни инструменти на ЕС.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок за транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Регламент (ЕС) № 235/2014

1.1.2014 г.

-

OВ L 77, 15.3.2014 г.

Последна актуализация: 17.09.2014

Top