Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Риболов в североизточната част на Атлантическия океан — правила относно дълбоководните запаси и международните води

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2016/2336 — правила за защита на дълбоководните риболовни запаси и уязвимите морски екосистеми

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Той има за цел да осигури устойчива експлоатация на дълбоководните запаси, като същевременно намали въздействието на този риболов върху уязвимите морски екосистеми (УМE)* в дълбоки води и подобри информационната база за научна оценка чрез събиране на данни.
  • С него се отменя и заменя Регламент (ЕО) № 2347/2002, с който се определят правилата за достъп до дълбоководните рибни запаси в Европейския съюз (ЕС).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • оборудване, проектирано за улов на видове на или близо до дъното на морето) на повече от 800 метра под морската повърхност.
  • Въз основа на най-добрите налични научни становища Европейската комисия състави през 2022 г. посредством Регламент (ЕС) 2022/1614 списък на районите, за които е известно, че се срещат или има вероятност да се срещнат с УМЕ във водите на ЕС. Тези райони са затворени за всички дънни съоръжения, работещи във водите на ЕС на дълбочина под 400 метра.
  • Въвеждат се два вида разрешение за риболов за:
    • плавателни съдове, които разтоварват на сушата над 8% дълбоководни видове при всеки риболовен рейс и най-малко 10 тона през съответната календарна година (целево разрешително), и
    • плавателни съдове, които имат прилов* на дълбоководни видове, които са обект на променливост от 15% над 10 тона (разрешително за прилов).
  • Риболовният капацитет се ограничава на основата на капацитета на плавателните съдове, които са разтоварили на сушата над 10 тона дълбоководни видове през периода 2009—2011 г.
  • Целевият дълбоководен риболов е ограничен до зоните (известни като „зоната с отпечатък“), в които е извършван дълбоководен риболов през 2009—2011 г.
  • Държавите — членки на ЕС могат да подават до Комисията от името на своите риболовни флоти искане за извършване на проучвателен риболов извън зоната с отпечатък. Исканията трябва да са придружени от оценка на въздействието и да посочват прогнозната продължителност на проучвателния риболов и прогнозния брой участващи плавателни съдове и техния капацитет. Комисията определя условията за подобен риболов чрез актове за изпълнение. Продължителността на проучвателния риболов е ограничена до най-много 1 година (може да се поднови еднократно).
  • Плавателните съдове трябва да докладват за случаите на откриване* на дълбочина под 400 метра и да се преместят в алтернативна зона най-малко 5 морски мили встрани от зоната на откриване.
  • Регламентът въвежда по-строги правила, включващи:
    • ограничения за трансбордиране*;
    • докладване в реално време за използването на квоти;
    • проследяване на неправилно докладван улов;
    • специфични програми за контрол и инспекция.
  • Количества над 100 kg дълбоководни видове могат да се разтоварват на сушата само в определени за целта пристанища. Намерението за разтоварване на сушата трябва да се съобщи най-малко 4 часа предварително и 1 час предварително за плавателни съдове, не по-дълги от 12 метра.
  • Разрешение за риболов може да се отнеме за най-малко 2 месеца в случай на неспазване на неговите условия относно:
    • използването на неподходящо риболовно оборудване;
    • зоните за работа и ограниченията за улов;
    • присъствието на наблюдател на борда.
  • Освен това той определя правила относно стандартите за събиране на данни и изисквания за присъствие на наблюдатели, за да се осигури събирането на свързани, своевременни и точни данни относно улова и прилова на дълбоководни видове. Следва да се събира също така информация за случаите на откриване на УМЕ за най-малко 20 % от целевите плавателни средства, използващи дънни траулери и дънни хрилни мрежи, и за 10 % от останалите плавателни съдове. Toва покритие може да се измени от Комисията на основата на научни консултации.
  • Горепосочените мерки се отнасят за водите на ЕС и за определени зони, обхванати от Комитета по риболова в централната източна част на Атлантическия океан, където плавателни съдове от ЕС извършват риболов. В зоната на Комисията за риболова в североизточната част на Атлантическия океан продължават да се прилагат съществуващите правила за разрешения за риболов, определените пристанища и събирането на данни, както и увеличеното присъствие на наблюдатели от 20%.
  • Регламентът беше оценен, за да се определи степента, в която са постигнати неговите цели. Оценката, публикувана през май 2021 г., е достъпна на специалния уебсайт: дълбоководен риболов.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 12 януари 2017 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

  • Общата политика в областта на рибарството на ЕС беше реформирана и на 1 януари 2014 г. влезе в сила нов основен регламент (Регламент (ЕС) № 1380/2013 — вж. резюмето). Освен всичко останало той въведе задължение за разтоварване на сушата и задължение всички запаси във води на ЕС да се управляват устойчиво.
  • Дълбоководният риболов в североизточната част на Атлантическия океан се извършва както във води на ЕС, така и в международни води, регулирани от споразумения в рамките на Комисията за риболова в североизточната част на Атлантическия океан. Икономиката на редица рибарски общности зависи до известна степен от дълбоководния риболов. Този риболов се доминира от традиционни крайбрежни флоти и големи номадски траулери и на него се дължи около 1% от разтоварването на сушата от североизточната част на Атлантическия океан.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Уязвима морска екосистема. Морски екосистеми в дълбоките води, характеризиращи се с физическа и функционална уязвимост, които рискуват да бъдат увредени поради сблъсък с риболовни уреди.
Прилов. нежелани рибни и морски видове, уловени непреднамерено.
Откриване. Улов на такива количества индикаторни видове за УМЕ, които са над граничните стойности.
Трансбордиране. Прехвърляне на улов от по-малък риболовен кораб към по-голям, който след това го включва в по-голяма партида за превоз.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2016/2336 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2016 година за определяне на специални условия за риболова на дълбоководни запаси в североизточната част на Атлантическия океан и на разпоредби за риболова в международни води от североизточната част на Атлантическия океан и за отмяна на Регламент (ЕО) № 2347/2002 на Съвета (ОВ L 354, 23.12.2016 г., стр. 1—19).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/1614 на Комисията от 15 септември 2022 година за определяне на съществуващите дълбоководни риболовни зони и за съставяне на списък на зоните на местонахождение или евентуално местонахождение на уязвими морски екосистеми (ОВ L 242, 19.9.2022 г., стр. 1—141).

Регламент (EС) 2016/72 на Съвета от 22 януари 2016 година за определяне за 2016 година на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси, приложими във водите на Съюза и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и за изменение на Регламент (ЕС) 2015/104 (OВ L 22, 28.1.2016 г., стр. 1—165).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2016/72 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Регламент (ЕС) 2016/2285 на Съвета от 12 декември 2016 година за определяне на възможностите за риболов за 2017 г. и 2018 г. по отношение на някои дълбоководни рибни запаси за риболовните кораби на Съюза и за изменение на Регламент (ЕС) 2016/72 на Съвета (ОВ L 344, 17.12.2016 г., стр. 32—45).

Регламент (EС) 1367/2014 на Съвета от 15 декември 2014 година за определяне на възможностите за риболов за 2015 и 2016 г. на някои запаси от дълбоководна риба за риболовните кораби на Съюза (OВ L 366, 20.12.2014 г., стр. 1—14).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 21.10.2022

Top