EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0404

Препоръка за ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА относно националната програма за реформи на Дания за 2018 г. и съдържаща становище на Съвета относно програмата за конвергенция на Дания за 2018 г.

COM/2018/404 final

Брюксел, 23.5.2018

COM(2018) 404 final

Препоръка за

ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА

относно националната програма за реформи на Дания за 2018 г.

и съдържаща становище на Съвета относно програмата за конвергенция на Дания за 2018 г.


Препоръка за

ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА

относно националната програма за реформи на Дания за 2018 г.

и съдържаща становище на Съвета относно програмата за конвергенция на Дания за 2018 г.

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 121, параграф 2 и член 148, параграф 4 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета от 7 юли 1997 г. за засилване на надзора върху състоянието на бюджета и на надзора и координацията на икономическите политики 1 , и по-специално член 9, параграф 2 от него,

като взе предвид препоръката на Европейската комисия 2 ,

като взе предвид резолюциите на Европейския парламент 3 ,

като взе предвид заключенията на Европейския съвет,

като взе предвид становището на Комитета по заетостта,

като взе предвид становището на Икономическия и финансов комитет,

като взе предвид становището на Комитета за социална закрила,

като взе предвид становището на Комитета за икономическа политика,

като има предвид, че:

(1)На 22 ноември 2017 г. Комисията прие годишния обзор на растежа, с което постави началото на европейския семестър за координация на икономическите политики за 2018 г. Тя взе предвид Европейския стълб на социалните права, провъзгласен от Европейския парламент, Съвета и Комисията на 17 ноември 2017 г. Приоритетите на годишния обзор на растежа бяха одобрени от Европейския съвет на 22 март 2018 г. Въз основа на Регламент (ЕС) № 1176/2011 на 22 ноември 2017 г. Комисията прие също Доклада за механизма за предупреждение, в който Дания не е посочена като една от държавите членки, за които ще се извърши задълбочен преглед.

(2)Докладът за Дания за 2018 г. 4 беше публикуван на 7 март 2018 г. В него бе оценен напредъкът на Дания в изпълнението на специфичните за държавата препоръки, приети от Съвета на 11 юли 2017 г., последващите действия във връзка с препоръките, отправени към Дания през предходните години, както и напредъкът на страната по националните ѝ цели по стратегията „Европа 2020“.

(3)На 24 април 2018 г. Дания представи своята национална програма за реформи за 2018 г. и своята програма за конвергенция за 2018 г. Двете програми бяха оценени едновременно, за да бъдат отчетени взаимовръзките между тях.

(4)Съответните специфични за всяка държава препоръки бяха взети предвид при програмирането на европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014—2020 г. Както е предвидено в член 23 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета 5 , когато това е необходимо за подпомагане на изпълнението на съответните препоръки на Съвета, Комисията може да поиска от дадена държава членка да преразгледа своето споразумение за партньорство и съответните програми и да предложи промени в тях. Комисията предостави допълнителни подробности за начина, по който ще използва тази разпоредба, в насоките относно прилагането на мерките, обвързващи ефективността на европейските структурни и инвестиционни фондове с доброто икономическо управление 6 .

(5)Спрямо Дания понастоящем се прилагат предпазните мерки на Пакта за стабилност и растеж. В своята програма за конвергенция за 2018 г. правителството планира да постигне номинален дефицит през 2018 г. от 0,7 % от БВП и да продължи да спазва средносрочната бюджетна цел — структурен дефицит от 0,5 % от БВП — през целия период на програмата до 2025 г. Според програмата за конвергенция за 2018 г. съотношението консолидиран държавен дълг/БВП се очаква да намалее до 35,6 % през 2018 г. и да продължи да спада до 34,2 % през 2020 г., преди да се покачи до малко под 40 % до 2025 г. Макроикономическият сценарий в основата на тези бюджетни прогнози е реалистичен през програмния период. Според прогнозата на Комисията от пролетта на 2018 г. структурното салдо се очаква да бъде в излишък от 0,3 % от БВП през 2018 г. и 0,9 % от БВП през 2019 г., което е малко над целта на програмата за конвергенция за 2018 г. и надвишава средносрочната бюджетна цел. Като цяло Съветът е на мнение, че се предвижда Дания да спази разпоредбите на Пакта за стабилност и растеж през 2018 г. и 2019 г.

(6)Осигуряването на предлагане на работна ръка в период на демографски промени и справянето с възникващия недостиг на работна ръка в някои сектори са предпоставка за устойчив растеж в Дания. Реформите за увеличаване на участието и успешното приключване на професионално образование и обучение и мерките за по-добро развитие на цифровите умения вероятно ще доведат до увеличаване на предлагането на квалифицирана работна ръка. Освен това в това отношение ще бъдат от полза мерки за по-добро приобщаване на маргинализираните групи и групите в неравностойно положение на пазара на труда. Това се отнася за младите хора с ниски образователни постижения, за хората с намалена работоспособност и с увреждания, както и за хората с мигрантски произход. Неотдавнашните мерки за работна интеграция започнаха бавно, но изглежда подобряват положението на наскоро пристигналите бежанци. Интеграцията на децата с мигрантски произход в образователната система продължава да е основно предизвикателство, което води до по-слаби постижения в образователната система в сравнение с останалите деца.

(7)Високият ръст на производителността е от основно значение за подкрепата на икономическия растеж, за поддържането на сравнително високото равнище на благосъстояние в Дания и за гарантирането на дългосрочната конкурентоспособност на страната. Въпреки че равнището на производителност на Дания е високо в сравнение с други държави — членки на ЕС, ръстът на производителността намалява от дълъг период от време и са налице множество възможни препятствия пред ръста на производителността (което също бе посочено от датския съвет по производителността и конкуренцията). По-конкретно услугите, ориентирани към вътрешния пазар, се характеризират с бавна производителност предвид само ограничените мерки, предприети от правителството през 2017 г., за увеличаване на конкуренцията и факта, че някои области — като например ипотечните банки, не са изложени на чуждестранна конкуренция. Слабата конкуренция в секторите на услугите, ориентирани към вътрешния пазар (например в търговията на дребно, финансите, разпределението на комунални услуги и мрежовите индустрии, транспорта и продажбата на едро на фармацевтични продукти) все още тежи върху производителността, инвестициите и създаването на работни места.

(8)След няколко години на значителни увеличения на цените на жилищата възникват рискове от надценяване, особено в основните градски райони. Европейският съвет за системен риск е издал предупреждение към осем държави — членки на ЕС, сред които Дания, което показва слабости в средносрочен план в сектора на жилищните недвижими имоти поради повишаващите се цени на жилищата в съчетание с висока задлъжнялост на домакинствата. Домакинствата продължиха да намаляват задлъжнялостта си през 2017 г., но тя остава сред най-високите в ЕС (като % от БВП) и е над равнището на основните икономически показатели и пруденциалните прагове съгласно оценките на Комисията. Освен това делът на ипотечните кредити с много висока стойност на заема спрямо доходите се е увеличил значително от 2013 г. насам, особено във и около Копенхаген. Датските органи приеха няколко нови макропруденциални мерки за допълнително ограничаване на рисковите заеми (в сила от 2018 г. и 2020 г.) и осъществиха данъчна реформа на недвижимото имущество (в сила от 2021 г.) с цел преодоляване на регионалните дисбаланси в цените на жилищата. Въпреки това съчетанието от много високи стойности на заемите спрямо доходите, високата лихвена чувствителност и потенциално надценените цени на жилищата увеличава риска от корекция на цените, която би могла да навреди на реалната икономика и банковия сектор.

(9)В контекста на европейския семестър за 2018 г. Комисията изготви цялостен анализ на икономическата политика на Дания и го публикува в доклада за страната за 2018 г. Комисията оцени също програмата за конвергенция за 2018 г. и националната програма за реформи за 2018 г., както и предприетите последващи действия във връзка с препоръките, отправени към Дания през предходните години. Комисията взе предвид не само тяхното значение за провеждането на устойчива фискална и социално-икономическа политика в Дания, но и тяхното съответствие с правилата и насоките на Съюза предвид необходимостта от засилване на цялостното икономическо управление на Съюза чрез принос на равнището на Съюза към бъдещите национални решения.

(10)Предвид тази оценка Съветът разгледа програмата за конвергенция за 2018 г. и становището му е, че се очаква Дания да спази Пакта за стабилност и растеж,

ПРЕПОРЪЧВА на Дания да предприеме следните действия през 2018 г. и 2019 г.:

1.Да увеличи конкуренцията в сектора на услугите, ориентирани към вътрешния пазар, например разпределението на комунални услуги, мрежовите индустрии и във финансовия сектор.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

(1)    ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 1.
(2)    COM(2018) 404 final.
(3)    P8_TA(2018)0077 и P8_TA(2018)0078.
(4)    SWD(2018) 203 final.
(5)    Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета (OB L 347, 20.12.2013 г., стр. 320).
(6)    COM(2014) 494 final.
Top