EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C:2010:014:FULL

Официален вестник на Европейския съюз, C 14, 20 януари 2010г.


Display all documents published in this Official Journal
 

ISSN 1830-365X

doi:10.3000/1830365X.C_2010.014.bul

Официален вестник

на Европейския съюз

C 14

European flag  

Издание на български език

Информация и известия

Година 53
20 януари 2010 г.


Известие №

Съдържание

Страница

 

IV   Информация

 

ИНФОРМАЦИЯ ОТ ИНСТИТУЦИИТЕ, ОРГАНИТЕ, СЛУЖБИТЕ И АГЕНЦИИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

 

Съвет

2010/C 014/01

Седми годишен доклад за изпълнението на Съвместно действие на Съвета от 12 юли 2002 г. относно приноса на Европейския съюз в борбата срещу дестабилизиращото натрупване и разпространение на леко стрелково и малокалибрено оръжие (2002/589/ОВППС)

1

2010/C 014/02

Осми годишен доклад за изпълнението на Съвместно действие на Съвета от 12 юли 2002 г. относно приноса на Европейския съюз в борбата срещу дестабилизиращото натрупване и разпространение на леко стрелково и малокалибрено оръжие (2002/589/ОВППС)

35

BG

 


IV Информация

ИНФОРМАЦИЯ ОТ ИНСТИТУЦИИТЕ, ОРГАНИТЕ, СЛУЖБИТЕ И АГЕНЦИИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Съвет

20.1.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 14/1


Седми годишен доклад за изпълнението на Съвместно действие на Съвета от 12 юли 2002 г. относно приноса на Европейския съюз в борбата срещу дестабилизиращото натрупване и разпространение на леко стрелково и малокалибрено оръжие (2002/589/ОВППС)

2010/C 14/01

ВЪВЕДЕНИЕ

През 2007 г., в изпълнение на целите на съвместното действие, ЕС и неговите държави-членки продължаха да участват активно във всички регионални и международни форуми. В Първи комитет на 62-рата сесия на Общото събрание на ООН всички държави-членки на ЕС подкрепиха резолюцията относно помощта за държавите с цел ограничаване на незаконния трафик на малки оръжия и събирането им, която бе внесена от Мали/Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) и бе приета с консенсус. Освен това 17 държави-членки на ЕС се присъединиха към внесената от Колумбия резолюция относно незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие (ЛСМО) във всичките ѝ аспекти, а всички държави-членки на ЕС я подкрепиха.

Чрез изпълнението на множество съвместни действия и чрез проекти, подкрепяни на национална основа от държавите-членки на ЕС, Съюзът продължи да предоставя помощ за трети държави в борбата срещу дестабилизиращото натрупване на ЛСМО.

В рамките на своята политика за сътрудничество и развитие Европейската комисия (ЕК) продължи да играе съществена роля в изпълнението на стратегията на Европейския съюз относно лекото стрелково и малокалибрено оръжие. През 2007 г. ЕС продължи дейностите си в областта на ЛСМО чрез географските си инструменти (най-вече Европейския фонд за развитие), както и чрез тематичните си инструменти.

На 15—16 декември 2005 г. Европейският съвет прие Стратегия на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на ЛСМО и боеприпаси за него. Този документ подчертава необходимостта от последователна политика на ЕС в областта на сигурността и развитието, като пълноценно се използват средствата, с които разполага ЕС на многостранно и регионално равнище, в рамките на Европейския съюз и чрез външните му отношения. Той служи на ЕС за политически ориентир за дейностите в тази област чрез различните налични инструменти, както и на неговите държави-членки.

Настоящият доклад съдържа четири части:

част I отразява усилията на държавите-членки за справяне с проблемите, свързани с лекото стрелково и малокалибрено оръжие;

част II се отнася до международните усилия за изпълнение;

част III се отнася до участието в работата на международните организации и регионалните договорености в областта на конвенционалното оръжие, и по-специално лекото стрелково и малокалибрено оръжие;

част IV съдържа други бележки и допълнителна информация.

Настоящият доклад се отнася до Съвместно действие 2002/589/ОВППС на Съвета, както и до програмата на ЕС за предотвратяване и борба срещу незаконния трафик на конвенционално оръжие, приета от Съвета на 26 юни 1997 г. Той касае дейностите, извършени през 2007 г.

I.   УСИЛИЯ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАЦИОНАЛНО РАВНИЩЕ ПРЕЗ 2007 Г.

I.A.   Сътрудничество, координация и обмен на информация между административните и правоприлагащите органи.

Информация, предоставена от държавите-членки на ЕС относно положените от тях усилия на национално равнище за засилване на сътрудничеството между административните и правоприлагащите органи през 2007 г.

АВСТРИЯ

Австрия засили сътрудничеството, координацията и обмена на информация между административните и правоприлагащите органи. През 2007 г. се състояха междуведомствени заседания с участието на Министерството на европейските и международните въпроси, Министерството на вътрешните работи, Министерството на икономиката и труда и Министерството на отбраната.

Контролът върху износа на оръжие беше значително подобрен със Закона за външната търговия от 2005 г. (ЗВТ) и последвалата Наредба за външната търговия от 2006 г. Това изпълнително законодателство хармонизира издаването на лицензи със съответните разпоредби на Кодекса за поведение на Европейския съюз при износ на оръжие и го прави задължително за австрийските търговци. Освен това то дефинира посредниците и посредническата дейност съгласно Обща позиция 2003/468/ОВППС на Съвета относно контрола на посредничеството за разпространение на оръжие.

Австрийската наредба за материалите с военно предназначение и списъка на Министерството на икономиката и труда на военното оборудване, различно от материалите с военно предназначение, са в съответствие с Общия списък на оръжията на ЕС. По силата на ЗВТ изделията, включени в Общия списък на оръжията на ЕС, подлежат на лицензионни изисквания при износ, транзит и посредничество. Търговията в рамките на Общността с изделия от Общия списък на оръжията на ЕС — с някои изключения — подлежи на процедура на наблюдение. Техническа помощ във връзка с разработването, производството, работата, оперирането, поддръжката или друго обслужване, съхранение, изпитание или разпространение на конвенционални оръжейни системи с военни способности не се предоставя в следните случаи: ако подобна помощ е в разрез с ограничителните мерки въз основа на общите позиции на ЕС или съвместните действия на ЕС, резолюциите на ОССЕ или правнообвързващите резолюции на Съвета за сигурност на ООН.

Освен това в наредба, приета от Министерството на отбраната, се изброяват материали с военно предназначение и други оръжия, предвидени за унищожаване. Този списък е изготвен въз основа на определения на ЕС и ОССЕ.

Австрия предприе действия за повишаване на осъзнаването на проблемите, поставени от ЛСМО, по време на организирания на 24 октомври 2007 г. в министерството на европейските и международните въпроси „ден на отворените врати“. Постери и документален филм информираха публиката за ужасяващите последици от незаконната търговия с ЛСМО. Освен това, Националната академия за отбрана (Институт за укрепване на мира и управление на конфликти) публикува доклад и организира представяне на въпросите, свързани с ЛСМО.

ДАНИЯ

Общата система в Дания

Датското Министерство на правосъдието прилага датското законодателство в областта на оръжията и взривните вещества, което урежда също така въпросите относно лекото стрелково и малокалибрено оръжие.

Съгласно разпоредбите на датското законодателство за оръжията и взривните вещества, оръжия и боеприпаси не могат да се внасят, произвеждат, придобиват, притежават или пренасят без лиценз от министъра на правосъдието или от лице, упълномощено от министъра да издава такива лицензи.

Законодателството също така предвижда оръжията или взривните вещества от всякакъв вид, включително боеприпасите, да не могат да се изнасят без специален лиценз от министъра на правосъдието. Тази разпоредба се отнася и до лекото стрелково и малокалибрено оръжие.

Министърът на правосъдието е упълномощил местните полицейски органи да издават някои от споменатите по-горе лицензи за леко стрелково и малокалибрено оръжие (разрешителни за притежаване на огнестрелно оръжие и др.)

Бази данни и регистри

Датската полиция е създала централна електронна база данни (полицейски регистър на оръжията), в който се регистрират всички лица, които имат разрешение да притежават огнестрелно оръжие, въз основа на получените заявления за издаване на разрешителни за огнестрелно оръжие и за регистрация при закупуване на гладкоцевни пушки и др. Регистърът съдържа също така информация за загубени и откраднати оръжия.

Полицейският регистър на оръжията съдържа цялата свързана с въпроса информация, включително категория и вид на оръжието, производство, модел, маркиране (номер), калибър и специални характеристики. Всяко оръжие се регистрира със специален идентификационен номер. Полицията може да разпореди оръжието да бъде маркирано с идентификационен номер, ако оръжието не е маркирано от производителя. Регистърът съдържа и информация за предишни периоди, която позволява да се намерят сведения за предишни собственици на оръжието.

Информация за загубено огнестрелно оръжие и др. се съобщава и на Шенгенската информационна система (ШИС).

Освен това от всички дружества по стрелба в Дания се изисква да създадат собствени регистри на оръжията, които трябва да съдържат информация за всички огнестрелни оръжия, притежавани от дружеството и неговите членове.

На 1 октомври 2004 г. влезе в сила нов закон, който съдържа правила по отношение на транспортирането на оръжия между трети държави (тоест държави, различни от Дания). Тези правила забраняват транспортирането на оръжия и др. към държави, за които е наложено оръжейно ембарго от ООН, ЕС или ОССЕ. Забранено е също така транспортирането между трети държави, които не са издали необходимите лицензи за внос и износ.

Освен това на 14 юни 2005 г. датският парламент прие закон, с който се въвежда между другото регулиране на посредничеството при сделки с оръжие. Съгласно този закон, без лиценз от министъра на правосъдието или от лице, упълномощено от министъра, е забранено посредничеството при преговори или за уреждане на сделки, които включват трансфер на оръжия и др., определени от датското законодателство за оръжията и взривните вещества, между държави извън ЕС. Забранява се също така да се купуват или продават такива оръжия и др. като част от трансфер между държави извън ЕС или в качеството на притежател на оръжията и др. да се урежда подобен трансфер. Забраната не се прилага за дейности, извършвани в друга държава-членка на ЕС или извън ЕС от граждани, пребиваващи в чужбина. Законът прилага Обща позиция 2003/468/ОВППС на Съвета от 23 юни 2003 г. относно контрола на посредничеството за разпространение на оръжие.

През 2007 г. националната полиция на Дания проведе интензивно и целенасочено разследване по отношение на рокери и членове на банди, включително с цел разкриване на незаконно притежаване на оръжие и привличане под наказателна отговорност за това. По време на сблъсъци между членове на различни банди — или свързани с тях лица — многократно бяха използвани оръжия.

През 2007 г. Националният център по криминалистика получи за експертиза общо 949 оръжия. Националната полиция на Дания не разполага с информация за броя на оръжията, конфискувани от членове на банди.

ЕСТОНИЯ

В рамките на Министерството на външните работи е създадена Комисия по стратегическите изделия. Това е лицензиращ орган, съставен от представители на Министерството на външните работи, Министерството на отбраната, Министерството на икономиката и комуникациите, Полицейския съвет по сигурността, Съвета по данъчните и митническите въпроси на Естония и Съвета по правоприлагане на Естония. Комисията по стратегическите изделия винаги е смятала за много важно да се поощрява обучението по въпросите на стратегическите изделия. Министерството на външните работи редовно организира заседания на Комисията по стратегическите изделия. По време на тези заседания работят заедно оръжейни експерти и експерти по контрол на износа. Срещите се провеждат под председателството на представител на Министерството на външните работи.

Полицейските префектури организират всяка година кампании за изземване на незаконно оръжие и боеприпаси от гражданите. Целта на тези кампании е да бъде намалено количеството на незаконните оръжия и боеприпаси и да се повиши обществената сигурност. Всички събрани и иззети оръжия се унищожават.

Повишаване на общественото съзнание

Комисията по стратегическите изделия поддържа и актуализира уебсайта на Министерството на външните работи (секцията за контрола на износа)

Поне веднъж годишно се провеждат семинари

Съветът по митническите и данъчните въпроси и Комисията по стратегическите изделия предоставят информация относно лицата, които се опитват да изнасят такива изделия извън границите

Статии във вестниците

ФИНЛАНДИЯ

През февруари 2007 г. бе проведено заседание на националната координационна група на експертите в областта на ЛСМО. Националната координационна група на експертите в областта на ЛСМО включва представители на министерствата, участващи в контрола на въоръженията, разоръжаването и неразпространението на ЛСМО, както и представители на национални неправителствени организации, работещи в тази област.

Въпросите, обсъждани от групата, включват финландската политика в областта на ЛСМО, прилагането на националните, регионалните и глобалните разпоредби и нормативни актове и двустранната помощ по проекти, свързани с ЛСМО. Групата заседава редовно под егидата на Министерството на външните работи, като в нея има представители от Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи и Министерството на търговията и промишлеността. При необходимост се канят за участие и представители на други ведомства (митници, граничен контрол и др.). Редовно се канят неправителствени организации.

Законодателството за амнистия във връзка с огнестрелното оръжие беше одобрено от парламента в края на 2003 г. и влезе в сила на 1 януари 2004 г. Целта на законодателството е да се намали броят на незаконното и нерегистрирано оръжие във Финландия. След влизането в сила на законодателството е възможно без правни последици да се предадат на полицията незаконно леко стрелково оръжие, боеприпаси и взривни вещества, ако те не са били използвани за престъпно деяние. Общият брой на предадените през 2007 г. огнестрелни оръжия е 3 202.

ГЕРМАНИЯ

Заплахата за мира, сигурността и развитието, произтичаща от дестабилизиращото натрупване и разпространение на леко стрелково и малокалибрено оръжие, включително боеприпаси за него, продължава да бъде предмет на сериозна загриженост. Германия е възприела цялостен подход за борба и за принос за прекратяване на натрупването и разпространението на такова оръжие. За постигането на тази цел Германия, като член на Европейския съюз, следва насоките на Стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика с леко стрелково и малокалибрено оръжие и боеприпаси за него, приета от Европейския съвет на 15—16 декември 2005 г.

От Федералното министерство на външните работи бяха организирани редовни срещи на националната координационна група по въпросите на ЛСМО. Тези срещи събират експерти по оръжейните въпроси и по контрол на износа от министерства, администрации, неправителствени организации и от промишлеността, за да се решат въпроси, свързани с лекото стрелково и малокалибрено оръжие, включително боеприпасите за него. Групата обсъжда inter alia германската политика в областта на ЛСМО на международни и регионални форуми, многостранната и двустранна помощ, както и прилагането на националните, регионалните и глобалните разпоредби и нормативни актове. Срещите се провеждат под председателството на представител на Федералното министерство на външните работи.

Предприети са различни инициативи, свързани със сътрудничеството между административни и правоприлагащи органи на национално равнище. Те касаят наскоро приетото законодателство, но правят и преглед на практическото функциониране на действащото законодателство. Мерките за обучение редовно присъстват като част от тези усилия. През 2007 г. инициативите включваха следното:

Германия предприе конкретни стъпки за прилагане на разпоредбите на Протокола на ООН срещу незаконното производство и трафик с огнестрелни оръжия, техни части и компоненти и боеприпаси към Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност и разпоредбите на Международния инструмент, позволяващ на държавите своевременно и надеждно да идентифицират и проследяват незаконното леко стрелково и малокалибрено оръжие. С произтеклите изменения на Закона за оръжията, обхватът на маркирането на оръжията и на задължението за отчетност е разширен и върху основните части на оръжията, и вследствие на това проследяването на произхода е улеснено на международно равнище.

ГЪРЦИЯ

Тази година беше постигната целта, заложена в рамките на стратегията по отношение на престъпността, да се увеличи броят на конфискуваното незаконно притежавано и търгувано ЛСМО чрез прилагането на специални целеви планове за действие от компетентните полицейски власти.

1.

Контрол на законната търговия с оръжие по време на всичките ѝ етапи (внос, търговия, притежаване, използване).

2.

Засилване на контрола, в сътрудничество с други гръцки органи, който цели да се проследи и конфискува незаконно внесеното, търгувано, притежавано и използвано леко стрелково и малокалибрено оръжие.

Мерки за контрол на законната търговия с ЛСМО:

Полицейските органи на Гърция работят с електронна база данни, която е националният централен орган за обмен на информация, и могат директно да получават и препращат информация относно всички законно търгувани и притежавани оръжия. Тази база данни се актуализира постоянно с цел да отразява всички промени в статута на притежание на ЛСМО.

Всички изгубени, откраднати или липсващи по други причини оръжия също се вписват в тази база данни, ако е предвидено те да бъдат конфискувани или използвани като доказателство в наказателно производство. Целта е те да могат да бъдат идентифицирани, ако бъдат намерени. Тази база данни описва историята на всяко оръжие от внасянето му до крайния законен притежател (досие на оръжието). Освен това тя улеснява обмена на информация относно ЛСМО с други органи в Гърция и в чужбина.

За всяко предприятие, което има разрешение за законна търговия с оръжие, съществува специфичен контрол. Данните от контрола се сравняват кръстосано с данните, вписани в електронната база данни.

Закон 2168/1993 и съответните министерски постановления съставляват основната нормативна рамка на Гърция, регулираща въпросите, свързани с оръжията. Този закон, който стриктно се спазва, бе хармонизиран с Директива 91/477/ЕИО и с Шенгенската конвенция. В някои случаи тази нормативна рамка включва дори по-строги разпоредби (член 15 от Закон 2168/1993 и член 272 от Наказателния кодекс, изменен със Закон 2928/2001).

Законната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие (внос — износ — търговия и транзит) изисква специален лиценз, издаден от компетентния орган съгласно разпоредбите на Закон 2168/1993.

Съществува отлично сътрудничество с други правоприлагащи органи (пристанищни и митнически власти, орган за разследване на икономически престъпления), както и с военните власти, като се обменя информация с компетентните органи на страните, от които се внасят оръжия и въоръжения в Гърция.

Мерки за контрол на незаконната търговия с ЛСМО:

Тъй като международното сътрудничество е крайно необходимо за предотвратяване и прекратяване на незаконната търговия с ЛСМО, Гърция подписа споразумения за транснационално полицейско сътрудничество със съседните страни и участва в регионални и международни организации (Адриатическо-Йонийската инициатива, Инициативата за сътрудничество в Югоизточна Европа, Европол — Интерпол).

Превозни средства и лица, които влизат на територията на Гърция, се проверяват на установените входни пунктове.

Извършват се постоянни проверки по нашите сухопътни и морски граници (в сътрудничество с пристанищните власти), за да се предотврати незаконният внос на оръжие от лица, които влизат незаконно на територията на Гърция.

Всички установени случаи се разследват подробно, за да се открият и разбият мрежи, които е възможно да извършват незаконна търговия с оръжия и въоръжения.

В сътрудничество с местните общности и органи се предприемат специални мерки в районите с увеличаващи се проблеми по отношение на търговията, притежаването и използването на оръжия.

Прилагаме таблица с конфискуваните през 2007 г. от гръцката полиция оръжия/въоръжения, използвани като средство за извършване на престъпление или като проследени оръжия. Тези оръжия/въоръжения представляват доказателствен материал по образувани съдебни производства и тяхната съдба се решава от компетентните съдилища по време на съдебното заседание по всяко дело, съгласно член 16 от Закон 2168/1993.

Конфискуваните оръжия са:

 

186 автоматични пушки,

 

404 пистолета,

 

141 ръчни огнестрелни оръжия,

 

696 ловни оръжия.

Общ брой ЛСМО: 1 427

ИРЛАНДИЯ

През последните години митническите служби отбелязаха ръст в залавянето и изземването на внесени в страната незаконни огнестрелни оръжия и части за тях. Увеличението се дължи в известна степен на повишеното ниво на насилие при трафика и контрабандата с наркотици. През последните месеци митниците редовно залавят огнестрелни оръжия, боеприпаси и части, включително големокалибрено автоматично оръжие, лазерни уреди за нощно виждане, оборудване за производство или изменение на боеприпаси, и т.н. В повечето случаи това са незаконни оръжия, идващи от САЩ.

Отделът за прилагане на митническото законодателство в областта на наркотиците (Customs Drugs Law Enforcement Unit, CDLE) е националната/международната точка за контакт за митническата служба на Ирландия (Revenue’s Customs Service) по отношение на огнестрелните оръжия и боеприпасите. Между разследващите митнически служители и работещите в този орган служители и служителите, работещи в отдел „Престъпления и сигурност“ на полицията (Crime & Security Branch, of Garda (Police) Headquarters) редовно се осъществява обмен на информация/разузнавателни данни във връзка с подозрителни операции за внос. Това е полезен подход за установяване дали при вноса става дума само за нарушения по отношение на лиценза, или става дума за организирана престъпност.

Установена е специална договореност за връзка между служителите от CDLE и от Националното полицейско бюро за разследване на престъпността (Garda (Police) National Bureau of Criminal Investigation) за улесняване на съвместни действия за правоприлагане, като например контрол на доставките, когато има данни и доказателства, че става дума за организирана престъпна дейност. През последните месеци беше осъществена една проверка на доставка на боеприпаси и едно съвместно разследване на внос на автоматично оръжие от престъпни групи, замесени в трафик на наркотици.

Отдел CDLE беше включен в установяването на потребностите за обучение на митническите служители в областта на разпознаването и безопасното боравене с огнестрелни оръжия и части и химически, биологични, радиологични и ядрени оръжия, като е отбелязан напредък в разработването на курсове за обучение съвместно с националната полиция (Garda Siochana) и армията.

ИТАЛИЯ

Техническата работната група ad hoc по лекото стрелково и малокалибрено оръжие, създадена през 2000 г. под ръководството на Министерството на външните работи и включваща представители на съответните министерства, правоприлагащите органи и съответните асоциации на производителите, проведе последното си заседание на 18 февруари 2008 г.

Групата представлява подходящ форум за обсъждане на най-важните аспекти на проблематиката, включително развитието на национално и международно равнище.

През миналия февруари разискванията бяха посветени на подготовката на Третата двугодишна среща (BMSP3) на държавите — страни по програмата за действие относно незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие. Указанията и предложенията на председателстващия BMSP3 бяха надлежно взети предвид.

През 2007 г. италианските въоръжени сили унищожиха следното леко стрелково и малокалибрено оръжие, определено за излишък, на територията на страната:

 

16 872 самозарядни пистолета Вeretta, модел „34“;

 

130 645 пушки M1 Garand;

 

11 812 щурмови пушки FAL BM59;

 

10 596 други оръжия.

Общо: 169 925 броя леко стрелково и малокалибрено оръжие, унищожени на територията на страната.

ЛИТВА

Литва представи следните национални доклади и анкети относно ЛСМО за отчетния период 2007 г.:

Доброволен доклад по програмата за действие на ООН относно ЛСМО;

Информация за регистъра на ООН за конвенционалното оръжие;

Годишен доклад по Кодекса за поведение на ЕС при износ на оръжие;

Годишна информация за вноса и износа на ЛСМО и за ЛСМО, идентифицирано като излишък и/или иззето и унищожено съгласно документа на ОССЕ за ЛСМО;

Анкета на ОССЕ относно политиката и/или националните практики и процедури за износ на конвенционално оръжие и свързаната с него технология;

Редовни доклади за износа на оръжие и изделия с двойна употреба по Васенаарската договореност.

МАЛТА

Както е посочено по-долу, правителството на Малта разполага със система от строги средства и мерки за контрол на вноса и износа на ЛСМО в Малта.

Малта няма национален орган за координация, отговарящ за лекото стрелково и малокалибрено оръжие. Малта обаче е установила национална точка за контакт, в съответствие с програмата за действие на ООН относно лекото стрелково и малокалибрено оръжие (ЛСМО), която осъществява връзката със съответните национални органи, като например въоръжените сили на Малта, митниците и управлението по търговия.

Всеки внос на леко стрелково и малокалибрено оръжие от трети държави се представя на полицията и службите на дирекцията по търговия и управлението по търговия за необходимите лицензи и разрешения преди освобождаване от митница. Тази процедура се прилага от цялото управление „Митници“ на всички входни пунктове. От друга страна, когато става дума за изделия в рамките на Общността, беше приета процедура, съгласно която всеки внос на леко стрелково и малокалибрено оръжие се представя на митниците от съответния митнически оператор или превозвач. Изделията се представят за издаване на необходимите лицензи и разрешения от съответните органи, като по този начин се подобрява контролът на такива стоки с оглед опазване на националната сигурност.

ПОРТУГАЛИЯ

Продължават усилията за подпомагане на сътрудничеството, координацията и обмена на информация между административните и правоприлагащите органи в борбата срещу натрупването и разпространението на ЛСМО, както и за предотвратяване на незаконната търговия. Създаването през 2005 г. на координационна група от представители на Министерството на външните работи, Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи, португалските разузнавателни служби и Министерството на финансите допринесе за по-добрата координация на работата между всички ангажирани участници.

Въоръжените сили и силите за сигурност са единствените крайни потребители, които имат разрешение за използване на бойни оръжия, като техните запаси са под строг контрол. Оръжията се съхраняват в специални помещения, при спазване на съответните мерки за сигурност. Въпросът за управлението на запасите на леко стрелково оръжие е изчерпателно уреден в Регламент 933/2006, в който са определени различни процедури за сигурност.

Що се отнася до оръжията за използване за граждански цели, управлението на запасите се контролира чрез централна информационна система, ръководена от полицията.

Незаконното производство, придобиване, притежание, транспортиране, складиране и търговия (включително посредничество) с ЛСМО са инкриминирани в Закон 5/2006 (членове 86 и 87). Наказанията могат да варират от глоба до лишаване от свобода до 10 години.

През 2007 г. бяха заловени общо 1 542 оръжия и 605 432 единици боеприпаси; 2 889 бяха предадени на властите.

СЛОВАКИЯ

Словашката република разполага с подходящо законодателство и прилага необходимите административни мерки за упражняване на контрол над производството, притежанието, маркирането и търговията с леко стрелково и малокалибрено оръжие. Ефективна система за контрол на износа дава възможност на властите да установят и наблюдават по всяко време движението на оръжие на територията на Словакия.

С оглед предотвратяване на незаконното производство и трафик на леко стрелково и малокалибрено оръжие или на предоставянето му на получатели, които нямат разрешение за това, Словакия поддържа ефективен контрол върху производството на леко стрелково и малокалибрено оръжие и върху външната и вътрешната търговия с него във всичките ѝ аспекти.

Тази система оказва ефективна подкрепа на борбата срещу незаконния трафик с конвенционално оръжие в Словашката република.

СЛОВЕНИЯ

В Словения Министерството на външните работи продължава да бъде орган за координация на изпълнението на програмата за действие на ООН. Министерството също така носи отговорност за външнополитическата дейност на Словения по въпросите на ЛСМО. Като държава-членка на ЕС, Словения трябва да участва в определени дейности на международните и регионалните организации. Министерството на вътрешните работи контролира износа и вноса на ЛСМО, а Министерството на отбраната носи отговорност за контрола върху вноса и износа на ЛСМО, използвано за военни цели. Словенската полиция и митническа администрация отговарят за контрола на държавната граница и граничните пунктове. Те осъществяват прекия контрол на товарите, които преминават през държавната граница. Полицията иззе значително количество ЛСМО, за което са правени опити за пренасяне през територията на Република Словения.

С правителствен указ от 21 февруари 2008 г. беше актуализиран съставът на националната точка за контакт по въпросите на ЛСМО. Националният координационен орган по въпросите на ЛСМО се присъедини към другите съответни правителствени органи с цел изработване и координиране на националните политики в областта на ЛСМО. Националната точка за контакт по въпросите на ЛСМО се състои от представители на Министерството на външните работи, Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната, Министерството на финансите, Министерството на транспорта и словенската агенция за разузнаване и сигурност.

През 2007 г. Словения се присъедини към Шенгенското пространство. Правителството счита интеграцията в това пространство за важен приоритет. През последните години Словения постепенно увеличи броя на полицейските офицери на гранично-пропускателните пунктове, като понастоящем той възлиза на 2 800 души.

ИСПАНИЯ

Различните министерски отдели, натоварени да координират действията и обмена на информация в областта на ЛСМО и боеприпасите за него, редовно провеждаха заседания по тези въпроси, и по-специално в рамките на Постоянната междуведомствена комисия по въпросите на оръжията и експлозивите (CIPAE, две заседания месечно), Междуведомствената комисия по външната търговия с отбранително оборудване и изделия с двойна употреба (JIMDDU, едно заседание месечно), както и в рамките на работните групи, натоварени с разкриването и борбата срещу трафика с ЛСМО.

ШВЕЦИЯ

В периода 1 март—31 май 2007 г. в Швеция в национален мащаб беше проведена амнистия за огнестрелното оръжие. Амнистията беше обявена в медиите, включително по националната телевизия. На гражданите беше осигурена анонимност при предаване на огнестрелно оръжие на местните полицейски органи през този период. Резултатът беше оценен като успех. Бяха предадени 13 570 оръжия и повече от 14 тона боеприпаси. Повечето от оръжията бяха стари ловни пушки, но бяха получени също така голям брой пистолети и револвери и дори известен брой автоматични оръжия. Всички оръжия подлежат на унищожаване от Националната лаборатория по криминалистика.

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

В борбата, която води срещу заплахата за мира, сигурността и развитието в световен мащаб, заплаха, произтичаща от дестабилизиращото натрупване и разпространение на леко стрелково и малокалибрено оръжие, Обединеното кралство остава ангажирано за пълно изпълнение на програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие (ЛСМО) във всичките ѝ аспекти (UNPoA) и изцяло подкрепя Съвместното действие на ЕС относно приноса на Европейския съюз в борбата срещу дестабилизиращото натрупване и разпространение на леко стрелково и малокалибрено оръжие.

Стратегията на Обединеното кралство „Сигурност и контрол на лекото стрелково оръжие“ (SSAC) на Центъра за предотвратяване на конфликти (CPP), управлявана от Министерството на външните работи и по въпросите на Британската общност (FCO), Министерството на отбраната (MoD) и Министерството на международното развитие (DfID), допринася за по-широка подкрепа на Обединеното кралство за предотвратяването на конфликти чрез работа по дългосрочните структурни причини за конфликти, управление на регионалното и националното напрежение и насилие и подкрепа за следконфликтното възстановяване. От 2001 г. насам Обединеното кралство е предоставило повече от 31 милиона британски лири в подкрепа на мерките за намаляване на доставките, търсенето и наличността на ЛСМО. Ние подкрепяме ООН, ЕС, партньорите на регионално и подрегионално равнище и неправителствените организации при събирането и унищожаването на оръжие, подобряването на условията за складиране на оръжие, развитието и изпълнението на регионалните споразумения за контрол, развитието на националното законодателство, изграждането на капацитет за управление на оръжието и предприемане на кампании за обществено осведомяване и обучение.

Цялостна информация за извършеното от Обединеното кралство в изпълнение на UNPoA и на Международния инструмент за маркиране и проследяване можете да намерите на уебсайта на Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (UNODA): http://www.un-casa.org/CASACountryProfile/PoANationalReports/2008@205@UK%202008.doc

I.Б.   Прието ново законодателство, преглед на практическото функциониране на действащото законодателство

През 2008 г. редица държави-членки въведоха ново законодателство или бяха в процес на преразглеждане на съществуващото законодателство. Те са, както следва:

БЕЛГИЯ

Законът от 8 юни 2006 г. направи белгийското законодателство за оръжията по-строго, по-специално като увеличи броя на категориите забранени оръжия. Притежателите на такива оръжия са приканени да ги предадат в полицията в срок до 31 октомври 2008 г. или да ги конвертират в незабранени оръжия. По данни на белгийското Министерство на вътрешните работи, въз основа на новите разпоредби досега са предадени около 120 000 оръжия.

БЪЛГАРИЯ

През отчетния период 2007 г. беше прието ново законодателство, уреждащо въпросите на износа, вноса и трансфера на ЛСМО. Новият Закон за експортния контрол на оръжия и изделия и технологии с двойна употреба и правилникът за неговото прилагане служат за основа на системата за контрол на износа на Република България. Действащото законодателство отразява съответните достижения на правото на ЕС в областта на контрола на износа, включително критериите и принципите, залегнали в Кодекса за поведение на ЕС при износ на оръжие — който през декември 2008 г. беше преобразуван в Обща позиция на ЕС — както и Общата позиция от 2003 г. относно контрола на посредничеството за разпространение на оръжие, Регламент (ЕО) № 1334/2000 на Съвета и други документи на ЕС. То запазва двустепенната структура на механизма за лицензиране и контрол, при която фирмата следва да има лиценз за извършване на външнотърговска дейност с оръжия, преди да кандидатства за лиценз (или, както ние го наричаме, разрешение) за всяка отделна транзакция.

Лицензът за извършване на дейност се издава от Междуведомствения съвет по въпросите на военнопромишления комплекс и мобилизационната готовност на страната към Министерския съвет и предоставя право на извършване на външнотърговска дейност, транспорт и посредничество при сделки с оръжие. Лицензът се издава на допустими субекти, които отговарят на критериите за икономическа стабилност и надеждност, изрично посочени в Закона за експортния контрол.

Лицензът се издава първоначално за пробен срок от една година, след изтичането на който, в зависимост от резултата, той може да бъде удължен за срок от три години. Според новото българско законодателство се изисква всички посредници да имат валидно удостоверение за регистрация, издадено от Междуведомствения съвет. Ако отговарят на критериите за икономическа стабилност и надеждност, регистрацията е валидна за срок от три години.

Разрешение за всяка отделна сделка се издава от Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжия за масово унищожение към Министерството на икономиката и енергетиката. Тези разрешения са валидни една година и могат да бъдат удължавани с шест месеца. Издават се различни видове разрешения — за износ, внос, трансфер и транзит.

Посредниците кандидатстват за разрешение за посредничество за всяка отделна посредническа сделка.

България разполага с национален списък на контролираните дестинации, по-специално списък на страните и организациите, спрямо които България прилага ембарго и ограничения. Този списък се актуализира редовно в съответствие с резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и решенията на ЕС и ОССЕ.

Кандидатите за разрешение за отделен трансфер следва да представят оригинал на сертификат за краен потребител, като автентичността му подлежи на проверка, включително по дипломатически път. Елементите на сертификата за краен потребител са изцяло в съответствие със списъците с елементи, разработени в рамките на Васенаарската договореност, и с добрите практики, изброени в ръководството за потребителя на Кодекса за поведение на ЕС при износ на оръжие (наскоро преобразуван в Обща позиция на ЕС).

В българското законодателство за експортен контрол и в практиката са включени също така и елементи, касаещи контрола след експедицията. Всеки заявител е длъжен да представи удостоверение за осъществена доставка, издадено от компетентните органи на страната на крайното местоназначение. Съществува правна разпоредба, съгласно която могат да се провеждат инспекции на място, когато това е необходимо.

КИПЪР

Износът, транзитът и повторният трансфер (реекспорт) на ЛСМО се уреждат от Министерско постановление 257/2005, Постановление в областта на отбраната (Наредба за износ на военно оборудване) от 2005 г., изменено с Министерско постановление 165/2008. Това постановление е съгласувано с Кодекса за поведение на ЕС при износ на оръжие и с Декларация на Съвета от 13 юни 2000 г. (2000/С191/01). Министерството на търговията, индустрията и туризма е компетентният орган, който издава всички лицензи за износ, повторен трансфер (реекспорт) и транзит на ЛСМО. Управление „Митници и акцизи“ носи отговорността за осъществяването на контрол съгласно разпоредбите на митническото законодателство.

Вносът, придобиването, притежанието и транспортирането на ЛСМО се уреждат от Закон 113(1)/2004 относно огнестрелното и неогнестрелното оръжие. Законът е хармонизиран с Директива 91/477/ЕИО на Европейския съюз, изменена, и с Декларация 2000/С191/01 на Съвета.

Производството на някои видове ЛСМО се урежда от Закон 113(I)2004 (част III, член 7, параграф I). Съгласно закона, производството е забранено за граждани или пребиваващи в републиката, освен ако не притежават валиден лиценз за тази цел, който се издава от началника на полицията. Този специален лиценз се издава на граждани при условията, залегнали в закона. Условията включват липса на криминални прояви на кандидата, разследване дали притежаването на лиценз не представлява заплаха за него, за правителството и обществения ред, и най-накрая задължение лицето да е преминало през медицински преглед в държавно лечебно заведение. Незаконното производство, притежаване, съхранение и търговия с ЛСМО се уреждат със Закон 113(I)2004. Законът предвижда присъди до 15 години лишаване от свобода и/или глоба от 42 715 EUR за нарушаване на разпоредбите му.

В рамките на кипърското главно управление на полицията е създаден специален клон за регистрация (национален архив на оръжията), а електронна база данни улеснява обмена на информация относно ЛСМО с други компетентни органи в ЕС, регионални организации и други страни.

ФРАНЦИЯ

Ембарго

На 10 октомври 2007 г. Сенатът прие законопроект относно нарушаването на мерките за ембарго и другите рестриктивни мерки, който изменя Наказателния кодекс, и го предаде на Националното събрание. Той предвижда наказателни санкции в случай на нарушаване на мерките за ембарго или на рестриктивни мерки, като дава определение за тях съгласно вътрешното законодателство, в съответствие с препоръките на Резолюция 1196 на Съвета за сигурност на ООН.

Посредничество

На 5 юни 2007 г. в Сената беше регистриран проектозакон за въвеждане на режим за предварително разрешение за сделки за посредническа дейност и за закупуване и препродаване. Този режим за контрол ще се прилага за лица, пребиваващи или установили се във Франция, които осъществяват сделки на закупуване и препродаване в чужбина, и ще предвижда наказателни санкции. Въвеждането на този режим за предварителен контрол ще допълни контрола, налаган на физически или юридически лица, действащи като посредници.

ИРЛАНДИЯ

Наскоро приетата директива на ЕС за изменение на Директива 91/477/ЕИО на Съвета относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие взема предвид разпоредбите на Протокола за огнестрелните оръжия и ще подпомогне ратифицирането на този протокол от Ирландия в близко бъдеще.

След влизането в сила на Закона за наказателно правораздаване от 2006 г. министърът на правосъдието обяви национална амнистия за огнестрелните и бойните оръжия. На физическите лица беше отпуснат двумесечен срок за предаване на оръжия, боеприпаси и бойни оръжия, без да подлежат на никакви санкции за незаконно притежаване на оръжие. Независимо от това, всички предадени оръжия бяха подложени на балистична експертиза и лицата биха могли да бъдат подведени под отговорност при установяване, че с оръжието е извършено престъпление. 1 002 оръжия бяха предадени в полицията (Garda Stations) в страната и през ноември 2006 г. министърът въведе задължителен минимален праг на наказанията за някои правонарушения, свързани с огнестрелно оръжие.

Тези правонарушения и новите наказания за тях включват:

1.

Притежаване на огнестрелно оръжие с намерение застрашаване на живота — максимална присъда доживотен затвор и задължителна минимална присъда 10 години лишаване от свобода.

2.

Използване на огнестрелно оръжие за оказване на съпротива при задържане или помощ при бягство — максимална присъда доживотен затвор и задължителна минимална присъда 10 години лишаване от свобода.

3.

Притежаване на огнестрелно оръжие при отвличане на превозно средство — максимална присъда 14 години лишаване от свобода и задължителна минимална присъда 5 години лишаване от свобода.

4.

Притежаване на огнестрелно оръжие или боеприпаси при подозрителни обстоятелства — максимална присъда 14 години лишаване от свобода и задължителна минимална присъда 5 години лишаване от свобода.

5.

Носене на огнестрелно оръжие с престъпно намерение — максимална присъда 14 години лишаване от свобода и задължителна минимална присъда 5 години лишаване от свобода; и

6.

Изменение на огнестрелно оръжие — максимална присъда 10 години лишаване от свобода и задължителна минимална присъда 5 години лишаване от свобода.

Когато Законът за наказателно правораздаване от 2006 г. изцяло влезе в действие, лице, което желае да притежава такова огнестрелно оръжие със специален режим, следва да подаде заявление до полицейския началник (Garda Commissioner) за издаване на сертификат за огнестрелно оръжие и да даде доказателства, че отговаря на условията, посочени в раздел 4 от Закона за огнестрелното оръжие от 1925 г., изменен със Закона за наказателно правораздаване от 2006 г. Освен това, търговци на оръжие, които желаят да внесат или складират огнестрелно оръжие със специален режим, са длъжни да получат специално разрешение от министъра.

ИТАЛИЯ

На 16 март 2006 г. със Закон № 146/2006 Италия ратифицира Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност и протоколите към нея (включително Протокола срещу незаконното производство и трафик с огнестрелни оръжия, техни части и компоненти и боеприпаси). Италианският закон относно огнестрелното оръжие беше съответно изменен, като предвижда съхраняване на информация за огнестрелното оръжие и за процедурите за маркиране от страната производител за не по-малко от 10 години.

ЛАТВИЯ

През 2007 г. бяха въведени редица изменения в съществуващото законодателство с оглед засилване на контрола на износа на леко стрелково и малокалибрено оръжие. Бяха приети и нови нормативни актове относно националните списъци на контролирани стратегически изделия и процедурите за издаване на различни видове лицензи.

a)

Закон за движението на изделия със стратегическо значение от 19 юли 2007 г.

Законът цели да гарантира контрола на движението на стратегически изделия съгласно националните и международните изисквания за наблюдение на техния износ, внос, трансфер и транзит. Законът предвижда разпределяне на компетенциите между органите, натоварени с контрола на стратегическите изделия, на отговорностите им и на сътрудничеството помежду им и дава определение на термините, използвани в закона, включително на термина „посредничество“. Законът определя правомощията на Комитета за контрол на стратегическите изделия по отношение на преценката на заявленията за лиценз, както и относно процедурата за експертиза и идентификация на определени изделия;

б)

Закон за изпълнение на санкциите на международни организации от 3 януари 2007 г. Санкциите, наложени от ООН или ЕС, се изпълняват от Латвия чрез регламентите на ЕС или чрез закона. Санкциите могат да се изпълняват чрез прилагане на някой от трите вида мерки за изпълнение, признати от Закона за изпълнение на санкциите на международни организации: финансови ограничения, ограничения за сделки (договорни ограничения) и ограничения за пътуване;

в)

Наредба на Кабинета на министрите № 747 от 6 ноември 2007 г.„Процедури за издаване на лицензи и други документи за контрол на стратегически изделия“. Наредбата определя процедурите за издаване, отказ или анулиране на лицензи за внос, износ, трансфер или транзит на военни изделия или изделия с двойна употреба, както и на сертификати за краен потребител, международни сертификати за внос и удостоверения за осъществена доставка;

г)

Наредба на Кабинета на министрите № 701 от 16 октомври 2007 г.„Закон за създаване на комитет за контрол на стратегическите изделия“. Наредбата определя функциите и отговорностите на комитета;

д)

Наредба на Кабинета на министрите № 736 от 11 октомври 2007 г.„Процедура за издаване от националната полиция на документи за одобрение на трансфер на огнестрелно оръжие и боеприпаси на територията на държавите-членки на ЕС“. Наредбата определя процедура за получаване и издаване от националната полиция на документи за одобрение на трансфер на огнестрелно оръжие и боеприпаси на територията на държавите-членки на ЕС. Наредбата съдържа норми от Директива 91/477/ЕИО на Съвета от 18 юни 1991 г. относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие и Директива 93/15/ЕИО на Съвета от 5 април 1993 г. за хармонизиране на разпоредбите, свързани с пускането на пазара и надзора на взривни вещества с гражданско предназначение;

е)

Наредба на Кабинета на министрите № 645 от 25 септември 2007 г. относно „Национален списък на изделията и услугите със стратегическо значение“. Новата наредба определя списък на изделията, които подлежат на контрол, освен включените в Регламент (ЕО) № 1334/2000 на Съвета на ЕС и в Общия списък на оръжията на ЕС. Съгласно сега действащата наредба списъкът се одобрява от правителството, за разлика от предишната процедура, съгласно която Комитетът за контрол на стратегическите изделия беше упълномощен да прави това.

През 2007 г. в Латвия бяха разкрити 28 престъпления, свързани с производство, търговия, притежаване и използване на оръжие, боеприпаси и експлозиви. Тези престъпления се отнасят в повечето случаи до незаконно притежаване на ловно оръжие. През 2007 г. органите на националната полиция при Министерството на вътрешните работи на Република Латвия иззеха 82 огнестрелни оръжия. Бяха открити наказателни производства съгласно Наказателен закон № 227.

ЛИТВА

На 8 август 2007 г. правителството на Република Литва измени своя Общ списък на военно оборудване, с цел да бъдат отразени промените в Общия списък на оръжията на ЕС.

На 29 август 2007 г. правителството на Република Литва измени списъка с държави, към които са забранени износът и транзитът на изделия, изброени в Общия списък на оръжията, и за които е забранено посредничеството при преговори и сделки с изделия, изброени в Общия списък на оръжията, с оглед да бъдат отразени промените по отношение на ограничителните мерки (оръжейно ембарго), наложени от Съвета за сигурност на ООН или от Европейския съюз.

На 21 декември 2007 г. беше изменен Законът за контрол върху оръжията и боеприпасите, inter alia с оглед допълнително съгласуване на системата за контрол на посредническата дейност с изискванията на Директива 91/477/ЕИО на Съвета от 18 юни 1991 г. относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие.

ЛЮКСЕМБУРГ

През 2007 г. не е прието ново законодателство.

Съответната правна основа е залегнала в Закона от 15 март 1983 г. относно оръжията и боеприпасите и Наредбата на Великия херцог от 31 октомври 1995 г. относно вноса, износа и транзита на оръжие, боеприпаси и оборудване, специално предназначени за военна употреба, и на свързаната с това технология. Те са публикувани в „Mémorial“, държавния вестник на Люксембург. В момента се преразглежда действащото законодателство.

За да се осигури международна координация в областта на лекото стрелково и малокалибрено оръжие, Министерството на външните работи беше натоварено с осъществяване на връзката с другите държави и организации.

Забранено оръжие

С член 4 от Закона от 15 март 1983 г. относно оръжията и боеприпасите се забраняват вносът, производството, конверсията, ремонтирането, придобиването, закупуването, притежаването, съхраняването, транспортирането, носенето, трансферът, продажбата или износът, или търговията с някои видове оръжие и боеприпаси. Въпреки тази разпоредба обаче Министерството на правосъдието може да издаде разрешение по-специално за:

a)

внос, придобиване, закупуване, транспортиране, притежаване, продажба, трансфер или износ или търговия с оръжия и боеприпаси, които представляват антикварни предмети, произведения на изкуството или декоративни предмети или са предназначени да бъдат включени в колекция или изложба; разрешението може да подлежи на условието оръжието да бъде направено трайно непригодно за употреба;

б)

внос, придобиване, закупуване, транспортиране, притежаване, продажба, трансфер или износ на оръжие и боеприпаси за научни или образователни цели;

в)

внос, износ или транзит на оръжие от чужбина, което пътува за друга държава.

Подобно разрешение може да подлежи на условие въпросното оръжие да не бъде използвано за каквато и да е цел, различна от заявените по-горе.

Люксембург няма национална система за маркиране, която да използва при производството и/ или вноса на леко стрелково оръжие. В страната няма оръжейни фабрики. Оръжейните майстори и посредниците на оръжие и боеприпаси трябва да водят регистър с приетите и продадени оръжия, с марката, калибъра и серийния номер на всяко оръжие, и имената и адресите на неговия доставчик и купувач.

Регистърът трябва да показва също така номера и датата на издаване на министерското разрешително. Той трябва да се представя при поискване на всеки представител на публичните власти. Може да се наложи оръжейните майстори и посредниците на оръжие да представят в Министерството на правосъдието копие от регистъра си. Максималните количества оръжия и боеприпаси, които оръжейните майстори и посредниците на оръжие могат да държат на склад, се определят от Министерството на правосъдието.

В случай на размирици, съмнителни събирания или нарушения на обществения ред Министерството на правосъдието може да издаде заповед за затваряне и евакуация на всички магазини за оръжие и боеприпаси или складове и за прехвърлянето на тяхната стока на изрично определени места.

Нарушаването на закона от 15 март 1983 г. се наказва с лишаване от свобода от осем дни до пет години.

Износ

При закупуване на оръжие за износ в Люксембург, оръжейният майстор подава заявление в Министерството на правосъдието за издаване на лиценз на продавача за износ на оръжието, тоест за транспортирането му от мястото на покупката до границата. Заявленията за лицензи за износ на оръжие, боеприпаси и оборудване, специално предназначено за военна употреба и за свързаната с тях технология, трябва да са придружени от международен лиценз за внос или от сертификат за крайна употреба. Наредбата на Великия херцог от 31 октомври 1995 г. и измененията към нея предвиждат формата и съдържанието на тези документи да се определят от министъра на външните работи, външната търговия и сътрудничеството.

В рамките на изпълнението на Директива 91/477/ЕИО относно контрола върху придобиването и притежанието на оръжие (член 11) Люксембург уведомява другите заинтересовани държави-членки за издадени лицензи за износ към тези държави.

Службата по лицензиране може да изисква заявленията за транзита на оръжие, боеприпаси и оборудване, специално предназначено за военна употреба, и на свързаната с тях технология, да бъдат съпроводени с документ, в който компетентните органи в държавата, от която идват стоките, да удостоверят, че износът към заявената държава на местоназначение е разрешен.

Заявленията за лицензи за износ и транзит трябва да са придружени от официален ангажимент, подписан от кандидата, че износът и транзитът ще се извършат съгласно със заявлението за лиценза. След всяка партида стоки, включени в лиценза за износ, износителят трябва в тримесечен срок да представи на службата по лицензиране доказателство, че те са пристигнали в разрешената държава на местоназначение и че вносителят ги е освободил за вътрешна употреба.

Това доказателство се представя или чрез документ, издаден от митническите власти в държавата вносител, който да сочи, че изнесените стоки са декларирани за вътрешна употреба, или чрез друг документ, който да сочи, че стоките са директно приети от органа, упълномощен да ги приеме в държавата вносител или от която и да е фирма, която действа в ролята на този орган.

Унищожаване на оръжия

Методът, използван в Люксембург (от армията, полицията и митническите власти), е унищожаване на оръжието чрез разрязване. Това се извършва от съответните оръжейни складове. Разрязаният метал се събира в контейнер и след това се транспортира от служители на склада до стоманолеярен завод, където се претопява в електронни пещи в присъствието на свидетели. След това се съставя протокол за операцията.

НИДЕРЛАНДИЯ

През 2006 г. Нидерландия не е предприела промени по законодателството относно лекото стрелково и малокалибрено оръжие.

ПОЛША

Законът от 22 юни 2001 г. относно извършването на стопанска дейност в сферата на производството и търговията с взривни вещества, оръжие, боеприпаси и технологии за военни цели и за полицията (Държавен вестник № 67, раздел 679, изменен) бе изменен с оглед хармонизиране на разпоредбите на полското законодателство със законодателството на Европейския съюз.

На 23 ноември 2004 г. Министерският съвет прие Наредба относно налагането на забрани и ограничения върху търговията с изделия със стратегическа важност за държавната сигурност (Държавен вестник № 255, раздел 2557, изменен), в която се съдържа списък на държавите, към които износът на оръжие е забранен или ограничен. На 1 август 2007 г. наредбата беше изменена и актуализирана в съответствие с международните задължения на Полша, произтичащи от членството ѝ в ООН и ЕС.

Също така бяха внесени изменения в Закона относно оръжието и боеприпасите от 21 май 1999 г. (Държавен вестник № 53, раздел 549, изменен), но те не се отнасят до въпросите на производството, търговията и маркирането на оръжията.

Няма промени в останалата част от законодателството на Полша относно ЛСМО.

ПОРТУГАЛИЯ

През 2006 г. влезе в сила нова правна рамка, която регулира производството, ремонта, вноса, износа, трансфера, съхранението, движението, търговията, лицензирането, придобиването и притежаването на леко стрелково и малокалибрено оръжие, неговите компоненти и съответните боеприпаси.

Всички изделия, включени в Общия списък на оръжията на ЕС и Списъка на боеприпасите по Васенаарската договореност, подлежат на контрол при износ, включително лекото стрелково и малокалибрено оръжие.

Вносът и износът на леко стрелково и малокалибрено оръжие подлежат на разрешение от органа по лицензиране към Министерството на отбраната или към Министерството на вътрешните работи, в зависимост от това дали оръжието е за военни или за граждански цели.

При транзита се прилагат същите правила като при вноса и износа, като той също подлежи на разрешение от органа по лицензиране.

Всички заявления се разглеждат поотделно. Всяко заявление се разглежда също и от Министерството на външните работи в контекста на интересите на външната политика, включително и спазването на критериите, предвидени в Кодекса за поведение на Европейския съюз при износа на оръжие.

Критериите, предвидени в Кодекса за поведение на Европейския съюз при износа на оръжие, се вземат предвид като минимални стандарти при преценката на заявленията за лиценз. Лицензи за износ не се издават, ако има наложено ембарго от ООН, ЕС или ОССЕ. Насоките, приети през 2002 г. в рамките на Васенаарската договореност, също се прилагат за лекото стрелково и малокалибрено оръжие.

Националните практики по отношение на маркирането са напълно съгласувани с добрите практики, установени в международните инструменти, а именно в Протокола на ООН за огнестрелните оръжия, Насоките на Васенаарската договореност за добри практики за износ на леко стрелково и малокалибрено оръжие, Ръководството на ОССЕ относно добри практики при маркирането, регистрирането и проследяването на леко стрелково и малокалибрено оръжие и Международния инструмент, позволяващ на държавите своевременно и надеждно да идентифицират и проследяват незаконното леко стрелково и малокалибрено оръжие.

За оръжията за военни цели Министерството на отбраната изисква внесените и изнесените оръжия да са маркирани с името на производителя, страната на производство и сериен номер. Насърчава се също така маркирането на допълнителна информация, като година на производство, вид/модел и калибър на оръжието.

Що се отнася до лекото стрелково оръжие за граждански цели, член 53 от Закон 5/2006 задължава всеки производител да маркира всяко от тях с името си, модела, годината на производство и серийния номер. Произведените в Португалия огнестрелни оръжия следва да имат ясна маркировка от официален орган, признат от Министерството на вътрешните работи.

В случай на поправка на огнестрелно оръжие, при което серийният номер може да бъде заличен, оръжието следва предварително да бъде прегледано и маркирано.

При открити оръжия без съответната маркировка националните органи следва да направят надлежни корекции.

Министерството на отбраната съхранява актуализиран регистър за трансферите на оръжията за военни цели, както и за оръжията, притежавани и съхранявани от въоръжените сили и силите за сигурност.

Министерството на вътрешните работи отговаря за регистъра на лекото стрелково оръжие за граждански цели, който съдържа информация за произведените, внесените, изнесените и трансферираните оръжия. Всеки от регистрите съдържа следната информация: производител, номер, модел, калибър и информация за сделката (дата, участници, лиценз).

Подлежат на регистриране и други случаи, като кражба, загубване и залавяне на оръжие.

РУМЪНИЯ

Няма нови инициативи или изменения в първичното законодателство по въпросите на ЛСМО.

Вторичното законодателство беше актуализирано чрез Решение на правителството № 924/2007 за одобрение на списъка на военните изделия, подлежащи на контрол при износ, внос и други операции, чрез Заповед № 200/2007 на председателя на Националната агенция за контрол на износа (ANCEX) относно формулярите за лиценз за износ и чрез Заповед № 155/2007 на председателя за актуализиране на консултантския процес за класифицирането на изделията.

СЛОВАКИЯ

През 2007 г. нямаше промени по отношение на националното изпълнение на Съвместното действие на ЕС относно ЛСМО и програмата на ЕС за предотвратяване и борба срещу незаконния трафик на конвенционално оръжие, нито промени в словашкото законодателство по въпросите на ЛСМО.

ИСПАНИЯ

Камарата на депутатите одобри Закон 53/2007 от 28 декември 2007 г. относно контрола на външната търговия с отбранително оборудване и с двойна употреба, който влезе в сила на 29 януари 2008 г. С приемането на този закон Испания се нареди сред страните с най-стриктно законодателство в тази област. Закон 53/2007 се основава на и е в съответствие с разпоредбите на Плана за действие и на резолюциите на Общото събрание на ООН, както и с допълнителния протокол към Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност (приета от Общото събрание на ООН на 31 май 2001 г.) относно незаконното производство и трафик с огнестрелни оръжия, техни части и компоненти и боеприпаси, известен като „Протокол на ООН за огнестрелните оръжия“.

От влизането в сила на този нов закон произтичат следните последици:

Испанското законодателство в тези области вече има характер на правна норма със силата на закон, като това предоставя средство за упражняване на по-ефективен контрол.

Този нов закон въвежда нови разпоредби в областта на външната търговия с отбранително оборудване и изделия с двойна употреба, изцяло в изпълнение на ангажиментите, поети от Испания в рамките на различни международни форуми и на съвкупността от режими за неразпространение.

Новият закон разширява обхвата на контрола върху всички видове огнестрелно оръжие, включително ловни и спортни оръжия, техните компоненти и боеприпаси за тях, съгласно Резолюция 55/225, приета от Общото събрание на ООН срещу незаконната търговия с огнестрелни оръжия, техните компоненти и боеприпаси за тях.

Законът изрично се придържа към осемте критерия на европейския кодекс за поведение при износа на оръжие, както и към критериите, приети от ОССЕ по отношение на износа на ЛСМО.

Накрая, законът съдържа изричен ангажимент за насърчаване и участие в регионалните и международните процеси, насочени към по-засилен контрол на търговията с оръжие, по-специално към приемането на Международен договор за търговията с оръжие (МДТО).

На 7 февруари 2007 г. Испания депозира в генералния секретариат на ООН своя инструмент за присъединяване към Протокола на ООН за огнестрелните оръжия. Протоколът влезе в сила на 11 март 2007 г.

Наскоро Испания транспонира в националното си законодателство международния инструмент относно маркирането и проследяването на ЛСМО.

I.В.   Обучение на администрацията, правоприлагащите органи, съдебните органи

Информация, предоставена от държавите-членки на ЕС относно положените от тях усилия и инициативи в областта на обучението на техните национални администрации.

РУМЪНИЯ

Румъния продължи да развива активна информационна дейност, насочена към промишления сектор, с оглед насърчаване и разпространение сред фирмите на добри практики и на правовата рамка в областта на контрола на износа, като за тази цел използва различни прояви, като например изложението и конференцията „Black Sea Defense and Aerospace“ (24—27 април 2007 г.) и изложението EXPOMIL (18—21 октомври 2007 г.).

ИСПАНИЯ

През 2007 г. испанските правоприлагащи органи продължиха да организират, както през предишните години, лекции и семинари по въпросите на правната рамка относно огнестрелните оръжия и експлозивите и прилагането на информационни технологии при техния контрол. Редовно бяха организирани семинари относно правната рамка, която се прилага спрямо превенцията и борбата с незаконната търговия с ЛСМО с цел поддържане и задълбочаване на познанията на служителите, работещи по тези въпроси.

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

Обединеното кралство преразгледа разпоредбите си относно посредническата дейност, като в тази област вече са взети определени решения за развитието занапред: от 1 октомври 2008 г. ще разширим обхвата на извънтериториалния контрол върху лекото стрелково оръжие и ръчно преносимите противовъздушни системи (MANPADS); извънтериториален контрол на малокалибреното оръжие ще бъде въведен през април 2009 г.; предстои да бъде взето решение дали да бъдат регламентирани спомагателните услуги (и подобните на тях услуги), свързани с всички случаи на посредничество по отношение на ЛСМО; ние все още разглеждаме въпроса дали да се въведе регистър за посредниците на оръжие, в частност дали предимствата на една система за регистрация обосновават допълнителната тежест за един законен бизнес. Обединеното кралство засега е единствената държава-членка на ЕС, която публикува подробна информация за посредническите лицензи, включително отказите за издаване.

I.Г.   Други инициативи или дейности

ФРАНЦИЯ

През октомври 2008 г. пред Парламента беше представен годишният доклад относно износа на оръжие от Франция през 2007 г. Докладът представя националните практики по контрол и международните прояви в областта на експортния контрол, в които участва Франция. Докладът съдържа приложение относно доставките на ЛСМО от Франция. Този доклад е свидетелство за стремежа към прозрачност спрямо гражданското общество и международната общност, който Франция проявява от много години насам по отношение на тези въпроси.

ИСПАНИЯ

Под координацията на Централната инспекция за огнестрелните оръжия и експлозивите на полицията (Guardia Civil), през 2007 г. специализираните испански служби иззеха 1 184 незаконни огнестрелни оръжия (82, идващи от държави от Шенгенското пространство, 1 102 — от държави извън Шенгенското пространство). Понастоящем испанските власти разполагат общо с 269 267 огнестрелни оръжия от всякакъв вид, като 51 974 от тях вече са определени за продажба на търг, а 30 328 — за унищожаване.

През 2007 г. от тези служби бяха проведени 26 291 инспекции, които доведоха до откриването на 693 производства срещу производители, оръжейници, частни лица или фирми за транспорт на ценности, при 243 от които се отнася до огнестрелни оръжия, а при 450 — до експлозиви. Митническите служители също редовно провеждат акции в летищата и пристанищата, в рамките на търсене на нарушения в тези области.

II.   МЕЖДУНАРОДНИ УСИЛИЯ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ ПРЕЗ 2007 Г.

II.A.   Мерки за борба с натрупването и разпространението на леко стрелково и малокалибрено оръжие и за предотвратяване на незаконната търговия с конвенционално оръжие

II.A.1.   Финансова, техническа и друг вид помощ, оказана на програми и проекти в тази област, изпълнявани от ООН, Международния комитет на Червения кръст и други международни или регионални организации и неправителствени организации

II.A.1.1.   Дейности и проекти, подкрепяни от Европейския съюз

1.

На регоинално равнище дейностите на ЕС в областта на ЛСМО включваха:

 

Южна и Източна Европа:

 

Украйна: в рамките на изпълнението на Решение 2005/852/ОВППС на Съвета: Европейският съюз предостави финансиране от 1 000 000 EUR за оборудване и за унищожаване на 20 000 броя ЛСМО. Този едногодишен проект стартира на 4 август 2006 г. и се изпълнява от Агенцията на НАТО за поддръжка и снабдяване (NAMSA). До момента са унищожени 17 710 броя ЛСМО, а целта от 20 000 броя ЛСМО, набелязани за унищожаване, се увеличи на 27 760 поради намаляването на преките разходи. Втората част от споразумението за безвъзмездна помощ — осигуряване на оборудване — все още не е изпълнена, тъй като местните парламенти на Калиновка и Виница (Kalinovka и Vinnitsa Rada) единодушно наложиха вето на плана съоръжението за девоенизация да бъде установено в Калиновка, и поради тази причина е необходимо още време, за да се разгледат други алтернативи. Това забави целия процес и се наложи срокът на споразумението за безвъзмездна помощ да бъде удължен до 31 март 2008 г., за да може да се изпълни набелязаната цел и да се оползотвори изцяло финансовото участие на ЕС. Работна група „Глобално разоръжаване и контрол над въоръженията“ (CODUN) разглежда възможностите за по-нататъшна подкрепа.

 

Западни Балкани: въз основа на започналите през 2006 г. дейности, в рамките на плана за подкрепа на ЕС „Пилотен проект за Западните Балкани в областта на ЛСМО“, изпълняван от координационния център за контрол на ЛСМО в Югоизточна Европа (SEESAC), продължи осъществяването на различни проекти в областта на ЛСМО в държавите от Западните Балкани (Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, бивша югославска република Македония, Сърбия, Черна гора и Косово), за да им се даде възможност да създадат правни и институционални рамки, съответстващи на политиките и практиките на ЕС в областта на контрола на ЛСМО.

Беше разработен голям набор от ответни дейности, включително: 1) разполагане на главни съветници на ЕС по техническите въпроси в областта на ЛСМО в Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Черна гора, ръководената от ООН територия Косово и бившата югославска република Македония; 2) анализ на износа на оръжия и на законодателството за контрол на трансфера; 3) разработването на инструменти за оперативна поддръжка; 4) проектирането, разработването и прилагането в бившата югославска република Македония на усъвършенствана софтуерна система за регистрация и управление на оръжията; 5) ангажирането на парламентаристи по въпроса с ЛСМО и създаването на регионален парламентарен форум за ЛСМО; 6) изследвания на взаимодействието в региона между децата и младежите и ЛСМО; и 7) подкрепа за изграждането на по-безопасни общности. Проектът оказа също така подкрепа за текущите дейности на SEESAC за техническа подкрепа и разработване на проекти в региона.

 

Албания. През 2007 г. приключи проектът за демилитаризиране на ЛСМО в Албания, финансиран от доверителния фонд по Партньорство за мир на НАТО. ЕС допринесе с 1 320 000 EUR за този проект (решения на Съвета 2003/276/ОВППС и 2004/790/ОВППС), от които бяха изразходвани 1 308 423 EUR.

 

Африка:

 

Западна Африка: В рамките на подкрепа на стойност 5,5 млн. евро (Европейски фонд за развитие) за програма за предотвратяване на конфликти и за установяване на мир в Западна Африка, ЕС предостави 1,45 млн. евро за програмата на ECOWAS за контрол на лекото стрелково оръжие (ECOSAP), като оказа съдействие за създаването и укрепването на национални комисии по въпросите на лекото стрелково оръжие и за техните дейности. Проектът също така имаше за цел укрепването на капацитета за осигуряване на цялостен политически надзор и ефективно управление на законните трансфери на оръжия в подрегиона и за формулиране и разработване на политики във връзка с борбата срещу разпространението и трафика на ЛСМО.

ЕС оказа още подкрепа за специфичен проект (Европейски фонд за развитие) за предоставяне на техническа помощ на отдела на ECOWAS по въпросите на лекото стрелково оръжие при изготвянето на плана за действие за изпълнение на Конвенцията за ЛСМО.

 

Централна Африка: ЕС оказа подкрепа за тригодишен проект на стойност 4 млн. евро (Европейски фонд за развитие) за развиване на капацитет за мир и сигурност за Икономическата общност на централноафриканските държави (ECCAS/CEEAC) в областта на предотвратяването на конфликти, механизма за ранно предупреждение, сътрудничеството с неправителствените организации, работещи в областта на предотвратяването на конфликти, както и за политически и дипломатически действия, включително в областта на ЛСМО.

 

Африкански съюз: ЕС осигури средства за организирането на семинар на Комисията на Африканския съюз и на Европейската комисия по въпросите на разминирането и разоръжаването, включително ЛСМО, с цел активизиране на диалога между двете организации, обмен на добри практики и разглеждане на възможни бъдещи проекти в тази област, които да бъдат подкрепени.

2.

Европейската комисия подкрепи също така голям брой по-общи програми за разоръжаване, демобилизация и реинтеграция, напр. в Либерия, Судан, Конго Бразавил, Хаити, които са пряко или непряко ангажирани с цялостното ограничаване на насилието и притежаването на оръжия, с преструктурирането на въоръжените сили и с въпроса за реинтеграцията на бившите бунтовници в обществото.

Латинска Америка/Карибския басейн: Изпълнението на последната фаза от проекта „Обучение на обучаващи и база данни“ през 2007 г. произтича от приемането на Решение 2006/1000/ОВППС на Съвета, с което бе осигурено окончателно финансово участие в размер на 700 000 EUR. Този едногодишен проект допринесе за борбата срещу дестабилизиращото натрупване на ЛСМО в Латинска Америка и Карибския басейн. До момента с помощта на проекта в областта на техниките на разследване са обучени повече от 1 340 служители от правоприлагащите органи, като се очаква до края на проекта да бъдат обучени общо 2 300 служители.

Освен това, повече от 180 парламентаристи и техните съветници също бяха обучени чрез поредица от курсове, а някои инсталации и съоръжения се изграждат и обновяват с цел по-добра координация на съвместните дейности. От гледна точка на въздействието, определени държави от региона съобщиха официално за изземването на огнестрелни оръжия, на части и боеприпаси за тях, като свързаха това с мерките за изграждане на капацитет, въведени в резултат от курсовете за обучение. В момента се прилага стратегията за изход от проекта с цел да се насърчи инициативата на държавите от региона, на местните донори и организации чрез двустранно финансиране.

II.A.2.   Финансова, техническа и друг вид помощ, предоставена от държави-членки на ЕС за проекти в областта на ЛСМО

В допълнение към проектите, финансирани от ЕС чрез различните инструменти, с които разполага, на двустранна основа държавите-членки финансираха редица проекти във връзка с ЛСМО. Държавите-членки предоставиха следната информация за настоящия доклад:

АВСТРИЯ

През 2007 г. Австрия подкрепи различни проекти за оказване на помощ, изпълнявани от Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (UNODA) в подкрепа на процеса на ООН срещу ЛСМО, като наблегна главно на проекти в Африка.

По-специално, Австрия оказа подкрепа за следните проекти:

прилагане на практически мерки за разоръжаване в Западна Африка, техническа помощ за отдела по въпросите на лекото стрелково оръжие и за програмата на ECOWAS за контрол на лекото стрелково оръжие (ECOSAP) (200 000 EUR),

регламентиране на посредничеството с леко стрелково оръжие в Африка (100 000 EUR),

изработване на правен инструмент за контрол на ЛСМО в Централна Африка (230 000 EUR).

ФИНЛАНДИЯ

През 2007 г. Финландия подпомогна програмата на ECOWAS за контрол на лекото стрелково оръжие (ECOSAP) с 250 000 EUR. Подобна сума ще бъде отпусната през 2008 г., като по този начин общият размер на помощта от страна на Финландия ще достигне 750 000 EUR за периода 2006—2008 г.;

подкрепа за мисията на ОССЕ в Република Молдова за унищожаване на излишъка и запасите на боеприпаси с изтекъл срок (общо 160 000 EUR);

принос към програмата на ОССЕ за ЛСМО и конвенционалните боеприпаси в Република Таджикистан за периода 2006—2008 г., като фаза I касае възстановяването на складове с боеприпаси в шест населени места (общо 100 000 EUR);

принос към доверителния фонд по Партньорство за мир на НАТО в Афганистан за предоставяне на подкрепа за физическата сигурност и управлението на запасите от боеприпаси (общо 100 000 EUR).

ФРАНЦИЯ

През периода 2006—2008 г. Франция финансира чрез UNDP три програми във връзка с лекото стрелково и малокалибрено оръжие:

принос към програмата за подпомагане на контрола върху малокалибреното оръжие в държавите-членки на ECOWAS, като този принос е продължение на усилията, полагани от Франция в рамките на ЕС (260 000 USD);

проект за намаляване на въоръженото насилие в ДРК чрез контрол върху малокалибреното оръжие и чрез насърчаване на устойчиви средства за съществуване (750 000 USD);

програма за контрол върху малокалибреното оръжие и за гражданско разоръжаване в Бурунди (200 000 USD).

Освен това, през 2007 г. Франция оказа подкрепа на:

специалния фонд на Регионалния център на Организацията на обединените нации за мир и разоръжаване в Ломе (77 000 EUR);

бюджет „дейности“ на Регионалния център за контрол и проверка на въоръжаването (RACVIAC-CSC ) (30 000 EUR).

ГЕРМАНИЯ

Германия даде своя принос за проекти и дейности в областта на ЛСМО, включително боеприпасите за тях в рамките и в сътрудничество с редица институции и организации. Повечето от тези дейности бяха предприети в рамките на по-дълъг период от календарна година. Ключовите инициативи през 2007 г. са изброени по-долу:

Афганистан (продължителност от 2004 г. насам; общ бюджет: 3 000 000 EUR)

От 2004 г. Германия подпомага процесите на разоръжаване, демобилизация и реинтеграция и разоръжаване на незаконни въоръжени групи в Афганистан чрез съфинансиране на обезвреждането и унищожаването на излишъка от оръжия и боеприпаси.

Ангола (продължителност 2003—2009 г., общ бюджет: 11 990 332 EUR)

Германия подкрепя социалната и икономическата реинтеграция на бивши бунтовници и техните семейства в Ангола. Чрез Instituto de Reintegração Sócio-Profissional para Ex-militares (IRSEM), Германия оказва подкрепа за програмата за демобилизация и реинтеграция в Ангола (ADRP), провеждана от Световната банка. Реинтеграцията на бившите бунтовници се подкрепя на местно равнище чрез проекти за социално-икономическо развитие и укрепване на местната администрация.

Бурунди (продължителност 2003—2007 г., общ бюджет: 15 940 000 EUR)

Германия подкрепя проекти за реинтеграция на бивши бунтовници, на вътрешно разселени лица и за завръщане на бежанците в Бурунди. Германският принос се състои от четири основни компонента: укрепване на общностните структури за реинтеграция, съживяване на селскостопанското производство, създаване на доходи и възстановяване на инфраструктурата.

Камбоджа (продължителност 2007—2008 г., общ бюджет: 1 260 000 EUR)

Германия оказва подкрепа на правителството на Камбоджа в работата му по въпросите на контрола на ЛСМО с акцент върху управлението на запасите и унищожаването на излишъците от запаси на конвенционални боеприпаси.

Демократична република Конго (ДРК) (продължителност 2005—2011 г., общ бюджет: 12 000 000 EUR)

Германия подпомага социалната и икономическата реинтеграция на деца и младежи, които преди това са били свързани с воюващите в провинция Маниема в ДРК, като помощта възлиза на 3,5 млн. евро (техническа помощ), както и чрез финансиране на реинтеграцията на бивши бунтовници на стойност 8,5 млн. евро (до октомври 2008 г., финансова помощ), за интензивни инфраструктурни проекти.

Региона на Големите африкански езера (продължителност 2003—2009 г., общ бюджет: 12 900 000 EUR)

Германия даде своя принос за доверителния фонд на ръководената от Световната банка многостранна програма за демобилизация и реинтеграция (МПДР) за региона на Големите африкански езера в размер на 12 900 000 EUR. Германия също така финансира проекта „Борба срещу незаконното разпространение на леко стрелково и малокалибрено оръжие“, който се изпълнява в рамките на подкрепата за Конференцията за процеса в региона на Големите африкански езера (2004—2011 г., 7,5 млн. евро).

Либерия (продължителност 2005—2007 г., общ бюджет: 10 750 000 EUR)

Германия подпомага националната програма за демобилизация и реинтеграция. Програмата предоставя психологическа помощ на жертви на свързано с войната сексуално насилие в Либерия и подпомага реинтеграцията на завърнали се бежанци и бивши бунтовници чрез заетост във възстановяването на инфраструктурата.

Руанда (продължителност 2003—2007 г., общ бюджет: 8 773 000 EUR)

Германия подпомага Комисията за демобилизация и реинтеграция на Руанда и процеса на социална реинтеграция и медицинско възстановяване на бивши бунтовници в Руанда.

„Сътрудничество за развитие и контрол на лекото стрелково оръжие“ (продължителност 2001—2008 г., общ бюджет: 3 452 000 EUR)

Германското правителство разработи секторен проект „Сътрудничество за развитие и контрол на лекото стрелково оръжие (DECOSAC)“. Една от целите на проекта е разработването и изпитването на инструменти за контрол на лекото стрелково оръжие в рамките на сътрудничеството за развитие. През 2007 г. DECOSAC подпомагаше Националния координационен център на Уганда по въпросите на лекото стрелково оръжие при изпълнението на Плана за действие на Уганда за контрол върху лекото стрелково оръжие в областта на изграждане на капацитет и повишаване на осведомеността. Бяха проведени консултации по политиката, кампании за повишаване на осведомеността и семинари за обучение с представителите на сектора на сигурността, групи от гражданското общество и неправителствени организации (например Християнския съвет на Уганда, UJCC).

ИРЛАНДИЯ

От започването на програмата за действие Ирландия е оказала подкрепа за проекти, пряко свързани с ЛСМО, на стойност 2 млн. евро. През последните четири години Ирландия представи финансиране на Женевския форум, базирана в Женева организация, която работи за изграждане на партньорство сред и между правителствата, международните организации и неправителствените организации по въпросите на разоръжаването и контрола на въоръженията, които са предмет на обща загриженост. Женевският форум продължава да работи в подкрепа на съществуващите процеси за борба с разпространението и злоупотребата с леко стрелково и малокалибрено оръжие.

Като член на Мрежата за човешка сигурност, Ирландия подкрепя подход по въпросите на въоръженията, в центъра на който е поставен човекът, и много отдавна финансира програми за разоръжаване, демобилизация, реинтеграция и възстановяване. Въоръжените сили пряко участваха в програмата за разоръжаване, демобилизация, реинтеграция и възстановяване в Либерия. Тъй като голяма част от участието им беше свързано с въпроси на сигурността, те задълбочиха познанията си относно провеждането на такива програми, което може да бъде използвано при бъдещи мисии на ООН в Африка. Натрупаният опит на въоръжените сили в рамките на Мисията на ООН в Либерия (UNMIL) по отношение на програмите за разоръжаване, демобилизация, реинтеграция и възстановяване може също така да бъде област за бъдещо сътрудничество с нашите европейски партньори. През май 2007 г. Ирландия изтегли контингента си от мисията в Либерия.

През ноември 2007 г. Ирландия одобри изпращането на контингент от около 400 души от постоянните въоръжени сили за участие в ръководената от ЕС операция с мандат от ООН в Република Чад и Централноафриканската република, известна като EUFOR Tchad/RCA.

През декември 2007 г. Ирландия оказа подкрепа на стойност 3 500 евро на IANSA (Международна мрежа за действие срещу лекото стрелково оръжие) във връзка с книга по въпросите на ЛСМО в Южна Африка.

ЛАТВИЯ

През 2007 г. Латвия оказа подкрепа на стойност 7 000 евро на доверителния фонд по Партньорство за мир на НАТО с цел унищожаването на леко стрелково и малокалибрено оръжие и ръчно преносими противовъздушни системи (MANPADS) в Украйна.

ЛИТВА

В рамките на дейността за възстановяване на провинциите, провеждана в провинция Гор в Афганистан, литовските военнослужещи провеждат от 2005 г. действия за унищожаване на запаси от остарели, в излишък или събрани ЛСМО, взривни устройства и боеприпаси. Провинциалните екипи за възстановяване също така подпомагаха местните власти по отношение на програмата за разоръжаване на незаконни въоръжени групи в Афганистан, складирането, маркирането и отчетността на оръжието. Провинциалните екипи за възстановяване подпомагат още местните власти при събирането на ЛСМО и боеприпаси.

ЛЮКСЕМБУРГ

От 2001 до 2004 г. властите на Люксембург финансираха проект, ръководен от Европейския институт за изследвания и информация в областта на мира и сигурността (GRIP), за укрепване на африканската мрежа от неправителствени организации за предотвратяване на конфликти и установяване на мир. Проектът включва създаването на мрежа от неправителствени организации от Централна и Западна Африка, които работят в областта на културата на мира, миротворчеството и борбата с разпространението на леко стрелково оръжие. Общият принос към проекта възлиза на 223 000 EUR. През 2007 г. бе отпусната и сумата от 20 000 EUR за GRIP като доброволен принос.

МАЛТА

Незаконното производство, трансфер и движение на леко стрелково и малокалибрено оръжие и неговото прекомерно натрупване и неконтролирано разпространение продължават да бъдат сериозен повод за загриженост от страна на Малта. Малта продължава да оказва пълна подкрепа на международните и регионалните инициативи за приемане на нови мерки, които да допринесат за разработването на новаторски насоки и средства за борба с незаконната търговия, производство и трансфер на оръжие и за контрол на производството, търговията, натрупването и използването на леко стрелково и малокалибрено оръжие.

Малта поставя акцент върху обмена както на национално, така и на международно равнище между националните и международните органи с оглед улесняване на събирането на информация относно търговията с ЛСМО.

НИДЕРЛАНДИЯ

През 2007 г. Нидерландия оказа подкрепа на следните институции, проекти и други дейности в областта на лекото стрелково и малокалибрено оръжие (ЛСМО) и боеприпаси:

Регионален център за леко стрелково оръжие (RECSA), прилагане на Декларацията от Найроби и Протокола от Найроби в района на Големите езера и региона на Африканския рог;

неправителствена организация „Saferworld“, „Намаляване на въоръженото насилие, подобряване на сигурността на хората и създаване на условия за устойчиво развитие чрез контрол на лекото стрелково оръжие“;

неправителствена организация „Saferworld“, проект „Biting the Bullet“;

Институт за изследване на сигурността, изследвания по страни и трансгранични проучвания в Южна, Източна и Централна Африка за целите на прилагането и трансфера на данни;

Международна мрежа за действие срещу лекото стрелково оръжие (IANSA), глобална стратегия за намаляване на броя на лекото стрелково оръжие;

проект „Small Arms Survey“, основно финансиране;

„Dealing and Wheeling in SALW“, документален филм на Sander Francken, финансов принос за осъществяването и разпространението на документалния филм;

Женевски форум, „Изграждане на партньорства за мир и сигурност“;

Asociacion para Politicas Publicas (APP), действия срещу разпространението на и незаконната търговия с леко стрелково оръжие в Аржентина;

НALO Trust, събиране и унищожаване на леко стрелково и малокалибрено оръжие и на боеприпаси в Афганистан;

Mine Action Group, събиране и унищожаване на леко стрелково и малокалибрено оръжие и на боеприпаси в ДР Конго;

ОССЕ, проект за унищожаването и безопасното съхранение на ЛСМО и конвенционални боеприпаси в Република Таджикистан;

Институт на ООН по разоръжаването (UNIDIR), разработване на „Протокол за оценка на нуждите за сигурността“;

UNDP (програма за развитие на ООН)/Босна и Херцеговина, унищожаване на ЛСМО и боеприпаси;

UNDP/Косово, „Инициатива за контрол върху лекото стрелково оръжие в Косово“;

UNDP/ECOWAS, „Съюз на река Ману за контрол върху лекото стрелково оръжие“;

Агенция на НАТО за поддръжка и снабдяване (NAMSA)/Доверителен фонд на НАТО по Партньорство за мир, унищожаване на леко стрелково и малокалибрено оръжие, ръчно преносими противовъздушни системи (MANPADS) и боеприпаси в Украйна;

Агенция на НАТО за поддръжка и снабдяване (NAMSA)/Доверителен фонд на НАТО по Партньорство за мир, унищожаване на боеприпаси в Албания;

семинар на Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (UNODA), озаглавен „Дейности за изграждане на капацитет в подкрепа на Международния инструмент, позволяващ на държавите своевременно и надеждно да идентифицират и проследяват незаконното леко стрелково и малокалибрено оръжие“, проведен в Найроби през декември 2007 г.;

принос към срещата в Найроби през ноември 2007 г., по време на която 29 африкански страни подписаха Африканската декларация относно въоръженото насилие и развитието.

ПОЛША

Полските въоръжени сили, които участват в мироопазващи операции, продължиха дейността си по събиране на оръжия, например в Ирак, Афганистан, Косово, Босна и Херцеговина. През 2007 г. например полският военен контингент EUFOR в Босна и Херцеговина събра 124 единици дълго оръжие, 2 пистолета, 7 противотанкови гранатомета, 6 гранатомета M80 и RPG, 651 броя гранати (включително 69 гранати за минохвъргачки и 80 гранати за гранатохвъргачки) и 20 759 единици различни видове боеприпаси.

15 командировани национални експерти участваха в мисията по ЕПСО за оказване на съдействие в областта на граничния контрол в Молдова и Украйна (EUBAM Молдова/Украйна), която допринася за предотвратяването, борбата и ликвидирането на трафика на ЛСМО чрез засилване на граничния и митническия контрол.

ИСПАНИЯ

В областта на ЛСМО Испания взе участие във всички начинания на ООН, ОССЕ, Васенаарската договореност и Парламентарния форум относно ЛСМО.

Испания подкрепи инициативата на редица неправителствени организации относно кампанията „За контрол на въоръженията“ и участва в групата правителствени експерти, избрани от генералния секретар на ООН, натоварена да разгледа обхвата и параметрите на един бъдещ договор за международната търговия с оръжие, както и до каква степен този проект е осъществим.

През декември 2005 г. Испания подписа меморандум за разбирателство с изпълнителния секретариат на ECOWAS, като пое ангажимента да отпусне един милион евро за дейностите и програмите на организацията през периода 2006—2008 г., което включва и помощ за програмата за контрол на ЛСМО в Западна Африка на обща стойност 750 000 EUR. През 2007 г. във връзка с това бяха отпуснати 250 000 EUR.

Испания подкрепи финансово и различни дейности на Регионалния център на ООН за мир, разоръжаване и развитие в Латинска Америка и Карибския басейн (UN-LiREC) и програмата за развитие на ООН (UNDP), като помощта възлиза общо на 400 000 EUR (по 200 000 EUR за всяка организация). Сред тези дейности следва да се посочат сравнителното изследване на правните норми и инструменти в областта на огнестрелното оръжие, експлозиви и боеприпаси в 30 държави от региона и подкрепа за процеса на унищожаване на огнестрелно оръжие, започнат от Перу през декември 2007 г., който продължава понастоящем.

От своя страна La Guardia Civil от 2005 г. насам оказва техническа помощ на властите в Кабо Верде в областта на контрола на ЛСМО и на експлозивите.

СЛОВАКИЯ

Словакия спазва Кодекса на ЕС за поведение при износ на оръжие и като член на ОССЕ представя годишна информация за износа, вноса и излишъка на ЛСМО, включително и друга свързана с въпроса информация в тази област, съгласно Документа на ОССЕ по въпросите на ЛСМО. При политиката си за контрол на износа Словакия спазва принципите на ОССЕ за трансфера на оръжие.

ШВЕЦИЯ

Швеция ратифицира всички глобални конвенции относно тероризма, включително Конвенцията за маркиране на пластичните взривни вещества с цел тяхното откриване от 5 април 2007 г.

Швеция, в частност чрез Министерството на външните работи (МВнР), шведските въоръжени сили и шведската Агенция за сътрудничество за международно развитие (Sida), предостави подкрепа за редица проекти, целящи предотвратяване, борба и отстраняване на незаконната търговия с ЛСМО във всички нейни аспекти, както това е посочено в програмата за действие на ООН.

През 2007 г. МВнР финансира научно изследване на случаите на наложено от ООН оръжейно ембарго и тяхното въздействие върху оръжейните потоци и желаното поведение, осъществено от Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI) и специалната програма за прилагане на целеви санкции при департамента за изследване на мира и конфликтите в университета в Упсала. Изследването, което е достъпно на уебсайта на SIPRI (www.sipri.org), беше представено в Ню Йорк и Брюксел и беше предмет на научен семинар в Лондон. Въпреки че не се отнасят специфично за ЛСМО, препоръките, които изследването предлага на Съвета за сигурност на ООН за повишаване на ефективността на ембаргото, могат да бъдат съотнесени и към въпросите, свързани с ЛСМО.

Швеция лансира „Стокхолмската инициатива за разоръжаване, демобилизация и реинтеграция“ (SIDDR). SIDDR бе лансирана с цел да предложи насоки и средства, които могат да допринесат за създаване на предвидима рамка, в която да бъдат планирани и прилагани процесите на разоръжаване, демобилизация и реинтеграция. През 2006 г. SIDDR представи окончателен доклад, съдържащ препоръки за международните участници в програмите за разоръжаване, демобилизация и реинтеграция. Работата по SIDDR сега се води от Folke Bernadotte Academy.

Шведският колеж за национална отбрана (SNDC) се е ангажирал да поддържа и разширява една международна мрежа от експерти по програмите за разоръжаване, демобилизация и реинтеграция, в която могат да се обменят теоретични и практически знания и опит. SNDC е член и понастоящем съпредседател на интегрираната група за обучение по програмите за разоръжаване, демобилизация и реинтеграция (IDDRTG), група от институции за обучение, които имат общата цел да развиват и споделят учебни материали, базирани на интегрираните стандарти на ООН за разоръжаване, демобилизация и реинтеграция (IDDRS).

Чрез МВнР Швеция отпусна 25 милиона шведски крони за подкрепа на UNDP — Служба за предотвратяване на кризи и възстановяване (BCPR). Между UNDP и правителството на Швеция беше подписано споразумение за оказване на подкрепа за унищожаване на лекото стрелково и малокалибрено оръжие в региона на ОССЕ. Това стана възможно благодарение на меморандума за разбирателство между секретариата на ОССЕ и UNDP BCPR, подписан през юни 2006 г. по шведска инициатива. Целеви средства бяха отпуснати за съвместни проекти по ЛСМО на ОССЕ и UNDP в Беларус, Черна гора и Таджикистан, както и за проекти по ЛСМО в Босна и Херцеговина (UNDP SACHIB) и за регионалния проект по ЛСМО в ЮИЕ (SEESAC).

Заедно с Украйна и Латвия Швеция участва в тристранен проект за унищожаване на боеприпаси в Украйна. МВнР отпусна 3,8 милиона шведски крони за периода 2007—2009 г.

Освен това, МВнР е оказало подкрепа за следните проекти от 2005 г. насам:

Проект „Small Arms Survey“, Женева: 1 милион шведски крони годишно за основно финансиране (2005, 2006, 2007 г.)

Международна мрежа за действие срещу лекото стрелково оръжие (IANSA): 350 000 шведски крони (2006—2007 г.)

Viva Rio: 350 000 шведски крони (2006 г.), 275 000 шведски крони (2007 г.) за информационния бюлетин „En la Mira“

Женевски форум: 250 000 шведски крони (2007 г.)

SIPRI (в допълнение към основния бюджет): 265 000 шведски крони през 2008 г. за изследователския проект относно вписванията на ЛСМО от държавите в регистъра на ООН за конвенционалното оръжие (UNROCA); 1 921 000 шведски крони през 2008 г. за изследване относно трансферите на ЛСМО към Африка; 1 885 000 шведски крони през 2008 г. за издаване на годишника на SIPRI.

Чрез Sida Швеция оказа подкрепа на процеса от Найроби, както и за изпълнението на Интер-американската конвенция за огнестрелните оръжия чрез Организацията на американските държави (ОАS) и ООН. Швеция също така оказа финансова подкрепа на програмата на ECOWAS за контрол на лекото стрелково оръжие (20 милиона шведски крони за 2006—2007 г.) и Регионалния център на ООН за мир, разоръжаване и развитие в Латинска Америка и Карибския басейн (UN-LiREC) (12 милиона шведски крони за 2005—2007 г.).

Освен това Sida е оказала подкрепа за следните проекти, свързани с ЛСМО, от 2005 г. насам:

Общата програма на неправителствената организация „Saferworld“, компонетните от програмата, свързани с ЛСМО, 10,6 милиона шведски крони (2005—2007 г.)

Общата програма на Европейския институт за изследване на сигурността (ISS), компонетните от програмата, свързани с ЛСМО, 13 милиона шведски крони (2005—2007 г.)

Общата програма на UNICEF относно противопехотните мини и лекото стрелково оръжие, компонетните от програмата, свързани с ЛСМО, 7,75 милиона шведски крони (2006—2007 г.)

Програма на неправителствената организация от Обединеното кралство „Oxfam“ относно ЛСМО в Западна Африка, 12 милиона шведски крони (2006—2007 г.)

Програма на UNDP относно лекото стрелково оръжие в Сиера Леоне, 5 милиона шведски крони (2006 г.)

Програма на фондация ARIAS относно ЛСМО в Централна Америка, 4,5 милиона шведски крони (2005—2007 г.)

Общата програма на Kristna Fredsrörelsen/Parliamentary Forum относно ЛСМО, 10 милиона шведски крони (2005—2007 г.)

Освен това Sida предостави подкрепа за програми за разоръжаване, демобилизация и реинтеграция в редица региони и държави:

Многостранна програма за разоръжаване, демобилизация и реинтеграция за региона на Големите африкански езера, ръководена от Световната банка, 40 милиона шведски крони (2006—2007 г.)

Програма MAPP на Организацията на американските държави за разоръжаване, демобилизация и реинтеграция в Колумбия, 21,8 милиона шведски крони (2006—2007 г.)

Програма на Колумбийския национален университет за разоръжаване, демобилизация и реинтеграция, 1,5 милиона шведски крони (2007 г.)

Шведските въоръжени сили участваха или оказаха подкрепа на следните проекти:

Участие в тристранен проект (Швеция, Украйна и Латвия) за унищожаване на боеприпаси в Украйна (вж. по-горе).

Финансова подкрепа за проект на UNDP за контрол на лекото стрелково оръжие и намаляване на броя му, в Босна и Херцеговина (UNDP SACHIB).

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

Обединеното кралство се бори срещу доставката, наличието и търсенето на леко стрелково и малокалибрено оръжие чрез прогресивни политики и програми. Министерството на външните работи, Министерството на отбраната и департаментът за международно развитие работят заедно за прилагането на политиката на Обединеното кралство, която е допълнена от стратегията „Сигурност и контрол на лекото стрелково оръжие“ (SSAC) (2008—2009 г.) на Центъра за предотвратяване на конфликти (CPP) за 3,1 милиона британски лири. През последната година Обединеното кралство оказа подкрепа на програмите на агенциите на ООН и неправителствените организации за събиране, управление и унищожаване на оръжие и боеприпаси; прилагане на съществуващите регионални споразумения; изготвяне и прилагане на национални планове за действие и на законодателство, както и помощ за изграждане на капацитета на гражданското общество на местно ниво. Неправителствената организация със седалище в Обединеното кралство „Saferworld“ е ключов партньор. Обединеното кралство отпусна също така средства за проекта „Small Arms Survey“ за подпомагане на анализа на политиката по отношение на контрола на ЛСМО и намаляване на въоръженото насилие и подкрепи глобалната кампания и пропагандиране по въпроси, свързани с лекото стрелково оръжие и с договора за търговията с оръжие, координирани от Международната мрежа за действие срещу лекото стрелково оръжие (IANSA) и кампанията за контрол на въоръженията.

Чрез Центъра за предотвратяване на конфликти (CPP) и в сътрудничество с Регионалния център за леко стрелково оръжие (RECSA) и „Saferworld“, Обединеното кралство оказа подкрепа за изграждане на действащи национални координационни центрове по въпросите на лекото стрелково оръжие в Бурунди, Демократична република Конго, Джибути, Еритрея, Етиопия, Кения, Руанда, Сейшелските острови, Сомалия, Судан, Танзания и Уганда, като също така подкрепи и националните планове за действие относно ЛСМО, включително изготвяне на подходящо ново законодателство относно изработката на национално равнище, производството, износа, вноса и трансфера на ЛСМО и предотвратяване на отклоняването.

През август 2007 г., заедно с други 102 държави и 37 международни и неправителствени организации, Обединеното кралство участва в спонсорираната от Канада неофициална среща относно контрола на трансфера, състояла се в Женева. Срещата допринесе за по-добро разбиране на въпросите, свързани с принципите на контрола на трансфера на ЛСМО, като беше подчертан ангажиментът на Обединеното кралство и на редица други държави за прилагане на по-строг контрол в национален, регионален и, при възможност, в световен мащаб. Обединеното кралство продължава да работи заедно с другите поддръжници на инициативата за контрол на трансфера (TCI) за засилване на международната подкрепа за общи насоки в областта на трансфера на ЛСМО.

Програмата на Обединеното кралство за информация по контрола на износа също така предоставя на други правителства съвети относно подобряването на контрол на износа, включително на ЛСМО. В тези рамки беше проведена и съвместна работа с България и Румъния преди тяхното присъединяване към ЕС.

Ние също така проведохме информационна дейност в редица страни от Югоизточна Европа, включително Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия и Сърбия.

II.A.3.   Участие във или организиране на международни семинари и конференции

ФИНЛАНДИЯ

Финландия участва активно в работата на международни организации и регионални договорености по въпроси, свързани с ЛСМО. Освен в дейностите, изброени по-долу, Финландия участва в срещи и изготвяне на доклади на ЕС, ООН, ОССЕ, НАТО/Съвет за евро-атлантическо партньорство (СЕАП) и Васенаарската договореност.

Финландия беше сред първите страни, които подкрепиха изработването на международен договор за търговията с оръжие. Финландия също така участва в групата правителствени експерти на ООН по договора за търговия с оръжие.

ИТАЛИЯ

През 2007 г. Италия взе активно участие в срещи, целящи обмен на информация за националните процедури и набелязване на общи решения на проблемите, свързани с незаконната търговия на леко стрелково и малокалибрено оръжие.

По-специално, Италия взе участие в следните прояви:

семинар относно ръчно преносимите противовъздушни системи (MANPADS), организиран от Постоянното представителство на Австралия при Конференцията по разоръжаването (Женева, 18 януари 2007 г.);

семинар по въпросите на лекото стрелково и малокалибрено оръжие, Токио: „Въпросите, свързани с ЛСМО, в перспективата на защитата и изграждането на една мирна общност“ (Токио, 12—13 март 2007 г.);

специално заседание на ОССЕ—ФСС (Форум за сигурност и сътрудничество) по въпросите на борбата с незаконния трафик на ЛСМО по въздушен път (Виена, 21 март 2007 г.).

РУМЪНИЯ

На 6—8 март 2007 г., съвместно с правителството на САЩ, Румъния организира в Букурещ Осмата международна конференция по въпросите на контрола на износа, по време на която повече от 180 отговорни служители и експерти по въпросите на контрола на износа от 55 държави и 12 международни организации, включително ООН, Европейския съюз, Световната митническа организация, обсъдиха актуалното развитие по въпросите на контрола на износа и бъдещите стратегии за повишаване на сигурността на търговията със стратегически изделия.

II.A.4.   Други инициативи

ИСПАНИЯ

Испания организира Четвъртия семинар по въпросите на лекото стрелково и малокалибрено оръжие, посветен на програмата за действие на ООН и на проекта за договор за търговията с оръжие, който се състоя от 5 до 9 февруари 2007 г. в центъра за обучение в Cartagena de Indias (Колумбия) в рамките на проектите за обучение и помощ, провеждани от Испанската агенция за международно сътрудничество за развитие (AECID).

Испания също така организира от 5 до 7 юни 2007 г. в Мадрид Петия симпозиум по въпросите на конвенционалните ЛСМО и боеприпаси, предназначен за експертите от службите за проверка, които участват в програмите за оказване на помощ с цел подобряване на условията за складиране и намаляване на запасите на ЛСМО и на боеприпасите за него. Испанската служба за проверка (UVE) организира работата по три основни направления: оценка на международните инструменти, които са в сила или са в процес на изработване, на които се основават тези програми за оказване на помощ; анализ на различните програми за сътрудничество, които се провеждат в момента; представяне на испанската система за управление, контрол и сигурност и посещение на склад за боеприпаси.

III.   Участие в работата на международните организации и регионалните договорености в областта на конвенционалното оръжие, и по-специално лекото стрелково и малокалибрено оръжие

ЕС продължи да подпомага изпълнението на програмата за действие на ООН в областта на ЛСМО, която продължава да бъде основа за усилията, предприемани на световно равнище. По-специално, твърдата подкрепа на ЕС за процеса, който води към изработване на международен договор за търговията с оръжие, укрепва усилията за гарантиране на общи стандарти по отношение на износа, вноса и преноса на леко стрелково и малокалибрено оръжие.

По отношение на Първи комитет в рамките на 62-рата сесия на Общото събрание на ООН, всички държави-членки на ЕС подкрепиха резолюцията относно помощта за държавите с оглед ограничаването на незаконния трафик на леко стрелково оръжие и неговото събиране, внесена от Мали/ECOWAS, която бе приета с консенсус. Резолюцията относно незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие във всичките ѝ аспекти, внесена от Колумбия, бе подкрепена от 17 държави-членки на ЕС и приета от Първи комитет на Общото събрание на ООН с един глас „против“, без „въздържали се“.

Специалисти от държавите-членки на ЕС участваха в работата на правителствената група експерти за разглеждане на по-нататъшни стъпки за засилване на международното сътрудничество при предотвратяването, борбата и премахването на незаконното посредничество в областта на лекото стрелково и малокалибрено оръжие, чиято работа приключи през юни 2007 г. Заседанието се председателстваше от Нидерландия. Докладът на правителствената група от експерти завърши с препоръки, насочени към засилване на международното сътрудничество за предотвратяване, борба и премахване на незаконното посредничество в областта на лекото стрелково и малокалибрено оръжие, както и с практически стъпки за прилагане на това сътрудничество. Докладът бе взет под внимание от Първи комитет в рамките на 62-рата сесия на Общото събрание на ООН.

През 2007 г. Европейската комисия взе активно участие в работата на редица международни и регионални организации по въпросите, свързани с ЛСМО, по-специално ООН, ОССЕ и Африканския съюз.

ЕСТОНИЯ

Естония участва активно в работата на международните и регионалните организации, както и в рамките на договореностите във връзка с лекото стрелково и малокалибрено оръжие и боеприпасите за него.

Естония е страна участник по Васенаарската договореност.

Представители на Естония взеха активно участие в редица международни конференции, курсове и семинари, посветени на проблемите на ЛСМО, организирани от ООН, ОССЕ, ЕС и други международни организации, както и от неправителствени организации. Естония също така подкрепя преговорите по международен договор за търговията с оръжие.

Представители на Комисията по стратегически изделия също участваха активно в работата на работните групи на Европейския съюз за контрол на износа на конвенционално оръжие (COARM) и на изделия с двойна употреба (WPDUG).

Естония предоставя годишни доклади на регистъра на ООН за конвенционалното оръжие. През 2007 г. Естония представи национален доклад за прилагането на документа на ОССЕ по въпросите на лекото стрелково и малокалибрено оръжие (ЛСМО).

ФРАНЦИЯ

Франция представи на работна група „Глобално разоръжаване и контрол на въоръженията“ (CODUN) инициатива за борба срещу незаконния трафик на ЛСМО по въздушен път. Приетият механизъм предвижда чрез Ситуационния център (SITCEN) да бъде установен обмен на информация за въздухоплавателните компании, които биха могли да бъдат замесени в такава търговия.

Франция също така участва в семинарите на Многонационалната група по въпросите на лекото стрелково оръжие (MSAG).

ГЕРМАНИЯ

Германия участва активно в работата на международните и регионалните организации, както и в рамките на договореностите във връзка с лекото стрелково и малокалибрено оръжие и боеприпасите за него. Тези многостранни механизми включват по-специално ООН, ОССЕ, НАТО и Васенаарската договореност. Германия редовно командирова експерти на посещения за оценка, както и на работни срещи и семинари, организирани в рамките на тези организации.

НИДЕРЛАНДИЯ

Нидерландия е член на ключовата група по Женевската декларация за въоръженото насилие и развитието, в рамките на която се разработва изпълнението на декларацията и конкретен план за действие;

Нидерландия е член на работната група на мрежата DAC-CPDC (Комитет за помощ за развитие — Сътрудничество по въпросите на конфликтите, мира и развитието) в рамките на OECD (Организация за икономическо сътрудничество и развитие, ОИСР) относно въоръженото насилие и намаляването на бедността, за засилване на по-нататъшната интеграция на политиката по ЛСМО/въоръженото насилие и за разработването на програми в рамките за развитие и в рамките на програмите за реформа в областта на сигурността.

ПОЛША

През 2007 г. представители на Полша активно участваха в редица международни конференции, курсове, семинари и проекти, посветени на проблемите на ЛСМО, организирани от ООН, ОССЕ, ЕС, НАТО и други международни организации.

ИСПАНИЯ

Испания е член на ключовата група по Женевската декларация за въоръженото насилие и развитието и е сред най-силно ангажираните по тези въпроси държави. Испания е също така член на работната група на мрежата DAC-CPDC в рамките на ОИСР относно въоръженото насилие и намаляването на бедността. Испания допринася за засилване на по нататъшната интеграция на политиката по ЛСМО/въоръженото насилие и за разработването на програми в рамките за развитие и в рамките на програмите за реформа в областта на сигурността.

ШВЕЦИЯ

Швеция е активен член на Сътрудничеството в областта на граничния контрол в региона на Балтийско море (BSRBCC), което има за цел да се бори с международната престъпност в региона на Балтийско море. Сътрудничеството е както стратегическо, така и оперативно. Швеция има активна роля в различните групи на Оперативния комитет (OPC) на Групата на правителствените ръководители срещу организираната престъпност. Целта на OPC е да се засили сътрудничеството между правоприлагащите агенции в региона на Балтийско море.

През 2005 г., въз основа на мандат от OPC, шведските правоприлагащи агенции (митници, Национална криминална полиция, брегова охрана) подеха инициативата за дългосрочен мултидисциплинарен проект в областта на разузнаването „Project Crossfire“, насочен срещу контрабандата на огнестрелно оръжие във и между страните от региона на Балтийско море. Общата цел на проекта беше да повиши познаването на контрабандата на огнестрелно оръжие в страните от региона на Балтийско море и да допринесе за борбата с тази контрабанда чрез ефективно сътрудничество, обмен на информация и оперативен анализ.

Окончателният доклад с препоръки беше представен на OPC през декември 2007 г. Една от препоръките беше борбата срещу контрабандата на огнестрелно оръжие в страните от региона на Балтийско море да продължи под формата на мрежа от агенции. В препоръка номер 6 в доклада се прави заключението, че настоящата система за контрол е твърде слаба, за да предотврати възможността за контрабанда под прикритието на законна търговия с огнестрелно оръжие. Необходими са също така допълнителни усилия за координация на национално и международно равнище, както и механизми за бърз обмен на всякаква имаща отношение информация по отношение на търговията с ЛСМО, както в държавите-членки, така и между тях. Накрая в доклада се прави заключението, че е необходимо преразглеждане на настоящото законодателство, което да позволи модернизиране на управлението на контрола на търговията с ЛСМО.

Шведската полиция е активен член на мрежата на европейските експерти по огнестрелно оръжие (EFE), която има за цел да обменя информация и добри практики относно престъпленията, свързани с огнестрелно оръжие, както и да планира така наречените „операции със силен ефект“ (High Impact Operations/HIO).

Националната полицейска служба участва в проект в рамките на ЕС (Enfopol 16), който има за цел подобряване на сътрудничеството и обмена на информация между полицейските служби по отношение на маркирането на оръжието и проследяването на незаконно ЛСМО.

Шведската полиция се включи в разработването на европейски наръчник за проследяването на оръжие. Между мрежата EFE и Интерпол се водят продължителни обсъждания по въпроса как да се намери най-добрият начин за използване и на двете системи. Понастоящем Швеция не използва електронната система на Интерпол за проследяване на оръжие (IWETS).

Швеция си сътрудничи със Световната митническа организация (СМО) в рамките на редовната работа на правоприлагащите органи. Някои данни за конфискуване на оръжие се изпращат на базата данни CEN (Customs Enforcement Network) на Световната митническа организация.

III.1.   Организация на обединените нации

АВСТРИЯ

Австрия продължи да подкрепя процеса на изпълнение на програмата за действие на ООН относно ЛСМО и представи на секретариата на ООН националните си доклади за 2006 и 2007 г., съдържащи информация за маркирането и проследяването.

БЪЛГАРИЯ

По време на отчетния период 2007 г. България участва във втората и третата сесия на групата правителствени експерти към генералния секретар за разглеждане на по-нататъшните стъпки за засилване на международното сътрудничество за предотвратяване, борба и премахване на незаконното посредничество с леко стрелково и малокалибрено оръжие.

КИПЪР

По-специално Кипър представя доклади на ООН за изпълнението на програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие във всичките ѝ аспекти. Освен това Кипър предостави информация на върховния комисар на ООН по правата на човека (въз основа на Решение 124/2004) относно „предотвратяване на нарушаването на правата на човека, причинено от наличието и неправомерната употреба на ЛСМО“.

ЧЕШКА РЕПУБЛИКА

Чешката република оказа подкрепа на инициативи, водещи до насърчаване и изпълнение на международния инструмент за проследяване (ITI). Освен това Чешката република направи доброволна вноска от 100 000 USD на Доверителния фонд на ООН за укрепване на мира чрез пректически мерки за разоръжаване, с оглед да подпомогне Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (UNODA) да организира „Практически семинар за изграждане на капацитет за прилагането на ITI“ в Найроби, Кения, за участници от 23 държави от Източна, Южна и Северна Африка. Чешката република участва на този семинар и представи своя технически и експертен опит.

Чешката република подкрепя работата, предприета в областта на ЛСМО от страна на ООН и ОССЕ. Чешката република представи на ООН доклади за изпълнението на програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие във всичките ѝ аспекти.

ФИНЛАНДИЯ

Участие в групата правителствени експерти на ООН относно незаконното посредничество с ЛСМО;

на двугодишната среща на държавите през 2008 г. Финландия председателства работната група на Женевския процес по лекото стрелково оръжие. През август 2007 г. на заседание в Женева по въпросите на трансфера на ЛСМО беше представен докладът „Опции и предложения за повишаване на ефективността на двугодишните срещи на държавите за осъществяване на напредък в изпълнението на програмата за действие на ООН в областта на лекото стрелково оръжие“;

финансово участие в проекта „Small Arms Survey“, за издаването на годишник „Small Arms Survey“ за 2007 г. (общо 20 000 EUR); годишникът „Guns and the City“ беше представен на конференцията за преглед на Хелзинкския процес в Dar es Salam, Танзания, през ноември 2007 г.;

финансово участие в проекта на Института на ООН за изследвания в областта на разоръжаването (UNIDIR) „The Arms Trade Treaty Analysis of Views Submitted to Secretary-General“ (общо 40 000 EUR);

участие в ключовата група по Женевската декларация за въоръжените конфликти и развитието.

ФРАНЦИЯ

Франция участва активно в работата на групата правителствени експерти по въпросите на контрола на незаконното посредничество с ЛСМО, която доведе до приемането на доклад през юни 2007 г. В този доклад се предлагат препоръки с оглед засилване на международното сътрудничество, помощта за други държави и обмена на информация.

ГЕРМАНИЯ

Въпросът за излишъка от запаси на конвенционални боеприпаси продължава да бъде повод за сериозна загриженост. Заедно с Франция, Германия предложи на Общото събрание на ООН Резолюция 61/72, озаглавена „Проблеми, произтичащи от натрупването на излишък от запаси на конвенционални боеприпаси“, въз основа на която беше образувана група от правителствени експерти с оглед разглеждане на бъдещите стъпки за засилване на сътрудничеството по отношение на проблемите, произтичащи от натрупването на излишък от запаси на конвенционални боеприпаси. Във връзка с това Министерството на външните работи на Германия организира международна среща на експерти на тема „Засилване на контрола и насърчаване на намаляването на запасите на конвенционално оръжие и боеприпаси“ (Берлин, 3—4 април 2007 г.), в рамките на германското председателство на ЕС през първата половина на 2007 г. С оглед подготовка на работата на групата правителствени експерти през 2008 г. Германия оказа подкрепа на редица изследвания и регионални семинари по въпросите на управлението на запасите.

ГЪРЦИЯ

Гръцки офицери участваха и участват понастоящем в срещи и семинари по въпросите на ЛСМО. Един от нашите служители също така участва в заседанията на работна група „Техническа хармонизация“ на Съвета във връзка с изменението на Директива 91/477/ЕИО относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие и нейното хармонизиране с разпоредбите на член 10 от Протокола на ООН.

ИРЛАНДИЯ

Ирландия предоставя годишни доклади на регистъра на ООН за трансфера на конвенционално оръжие. Ирландия също така участва в преговорите по Протокола срещу незаконното производство и трафик с огнестрелни оръжия, техни части и компоненти и боеприпаси към Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност (протокола за огнестрелното оръжие).

ЛИТВА

Представител на Литва участва в дейността на групата правителствени експерти за разглеждане на по-нататъшните стъпки за засилване на международното сътрудничество за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие във всичките ѝ аспекти.

Литва беше избрана да председателства Третата двугодишна среща на държавите за преглед на изпълнението на Програмата за действие за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие във всичките ѝ аспекти, която се състоя в Ню Йорк от 14 до 18 юли 2008 г.

Литва взе участие в Женевския процес в областта на лекото стрелково оръжие, съвместна инициатива на Бюрото на квакерите при ООН, Института на ООН за изследвания в областта на разоръжаването (UNIDIR) и програмата за стратегически и международни изследвания в областта на сигурността на Висшия институт за международни изследвания в Женева, която има за цел насърчаване и наблюдение на изпълнението на програмата за действие на ООН относно ЛСМО.

МАЛТА

Малта представи годишния си доклад относно изпълнението на програмата за действие на ООН.

НИДЕРЛАНДИЯ

През 2006—2007 г. Нидерландия председателства групата правителствени експерти на ООН за разглеждане на по-нататъшните стъпки за засилване на международното сътрудничество при предотвратяването, борбата и премахването на незаконното посредничество в областта на лекото стрелково и малокалибрено оръжие.

РУМЪНИЯ

Румъния продължи да насърчава международните усилия за засилване на контрола на износа на оръжие с цел предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с ЛСМО и активно работи като член на групата правителствени експерти, която разглежда редица въпроси, свързани с незаконното посредничество с ЛСМО.

СЛОВЕНИЯ

Словения работи за изпълнението на програмата за действие на ООН и представи в секретариата на ООН националния си доклад за изпълнението на програмата.

СЛОВАКИЯ

В областта на контрола на износа Словакия спазва международните ангажименти, произтичащи от съответните резолюции на Съвета за сигурност на ООН.

Словакия е една от страните, подписали Протокола на ООН срещу незаконното производство и трафик с огнестрелни оръжия, техни части и компоненти и боеприпаси към Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност.

Словакия изпълнява всички международни задължения, приети в рамките на ООН и ОССЕ. Словакия участва активно в работата на тези международни и регионални организации, както и в режима за контрол на износа. Словакия също така е член на Васенаарската договореност за контрол на износа на конвенционално оръжие и изделия с двойна употреба. Словакия продължава да подкрепя процеса на изпълнение на програмата за действие относно ЛСМО и представи на секретариата на ООН националните си доклади за 2006 и 2007 г.

ШВЕЦИЯ

Швеция представя всяка година доклад на доброволния регистър на ООН за конвенционалното оръжие. През 2007 г. Швеция представи за пръв път доклад относно износа на ЛСМО през 2006 г.

Шведските въоръжени сили проведоха обучение на личния състав, напр. в балтийските държави за периода 2006—2008 г., и в международните операции за сигурност с мандат от ООН.

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

Чрез финансова подкрепа за UNDP, Обединеното кралство оказва помощ на редица страни и регионални програми за контрол на лекото стрелково оръжие и намаляване на въоръженото насилие. Това включва координационния център за контрол на ЛСМО в Югоизточна Европа (SEESAC), който работи с правителствата в този регион с оглед засилване на способността им да контролират и откриват незаконна търговия с ЛСМО.

Обединеното кралство работи в тясно сътрудничество с правителството на Швейцария и с UNDP с оглед постигане на напредък по Женевската декларация за въоръженото насилие.

Обединеното кралство предоставя финансова помощ на UNDP и на Регионалния център за мир, разоръжаване и развитие (UNLiREC) с оглед предоставяне на обучение в областта на управлението на запасите и на сигурността на регионално равнище, по-специално в Югоизточна Европа (UNDP) и Южна Америка (UNLiREC).

Чрез финансирането, което предоставя на UNICEF, Обединеното кралство подпомогна подобряването на реинтеграцията на децата войници в Бурунди, Непал и Уганда, Афганистан, Колумбия и Кот д’Ивоар.

Обединеното кралство силно подкрепя регистъра на ООН и изигра решаваща роля в преговорите относно неговото разширяване с цел включване на доброволно представени доклади относно ЛСМО. Обединеното кралство финансира издаването на брошури на английски, френски и испански език, които разясняват целите на регистъра и обясняват как да се изпраща информация.

III.2   Първи комитет на Общото събрание на ООН

АВСТРИЯ

На 62-рата сесия на Общото събрание на ООН Австрия беше съвносител на следните резолюции:

Резолюция 62/22: „Помощ за държавите за намаляване на незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие и за събирането му“;

Резолюция 62/47: „Незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие във всичките ѝ аспекти“.

БЪЛГАРИЯ

На 62-рата сесия на Общото събрание на ООН България беше съвносител на следните резолюции и решения, свързани с ЛСМО:

62/13 „Обективна информация по военните въпроси, включително прозрачност на военните разходи“;

62/22 „Помощ за държавите за намаляване на незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие и за събирането му“;

62/40 „Предотвратяване на незаконния трансфер и на нерегламентирания достъп и използване на ръчно преносими противовъздушни системи“;

62/47 „Незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие във всичките ѝ аспекти“;

62/58 „Укрепване на сигурността и сътрудничеството в Средиземноморския регион“.

България подкрепи също Резолюция 62/44 на Общото събрание на ООН „Контрол върху конвенционалното оръжие на регионално и субрегионално равнище“.

ИТАЛИЯ

На 62-рата сесия на Общото събрание на ООН Италия беше съвносител на следните резолюции, свързани с ЛСМО:

Резолюция 62/22: „Помощ за държавите за намаляване на незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие и за събирането му“;

Резолюция 62/40: „Предотвратяване на незаконния трансфер и на нерегламентирания достъп и използване на ръчно преносими противовъздушни системи“.

Италия гласува също така в подкрепа на Резолюция 62/47 „Незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие във всичките ѝ аспекти“.

ЛАТВИЯ

Латвия подкрепя приемането на всеобхватен и правнообвързващ договор за търговията с оръжие. През 2007 г. Латвия представи на генералния секретар на ООН становището си относно възможен договор за търговията с оръжие съгласно Резолюция 61/89 на Общото събрание на ООН.

На 62-рата сесия на Общото събрание на ООН Латвия беше съвносител или гласува в подкрепа на различни резолюции по въпросите на ЛСМО, боеприпасите и конвенционалното оръжие (62/13; 62/21; 62/22; 62/26; 62/28; 62/29; 62/40; 62/41; 62/44; 62/47; 62/57).

ЛИТВА

На сесията на Първи комитет на Общото събрание на ООН Литва подкрепи и беше съвносител на следните резолюции:

62/47 „Незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие във всичките ѝ аспекти“;

62/22 „Помощ за държавите за намаляване на незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие и за събирането му“;

62/40 „Предотвратяване на незаконния трансфер и на нерегламентирания достъп и използване на ръчно преносими противовъздушни системи“;

Освен това Литва напълно подкрепи инициативата за преговори по правнообвързващ документ, ограничаващ незаконната търговия с оръжие (договор за търговията с оръжие) и беше съвносител на Резолюция 61/89 на Общото събрание „Към договор за търговията с оръжие: установяване на общи международни стандарти за внос, износ и трансфер на конвенционално оръжие“. През април 2007 г. Литва отговори на искането на генералния секретар за изразяване на становище по изпълнимостта, обхвата и параметрите на проекта за договор за търговията с оръжие.

ЛЮКСЕМБУРГ

В рамките на Първи комитет на 62-рата сесия на Общото събрание на ООН Люксембург беше съвносител или гласува в подкрепа на различните резолюции по въпросите на ЛСМО и боеприпасите.

ПОЛША

Полша участва в работата на правителствената група експерти за разглеждане на по-нататъшни стъпки за засилване на международното сътрудничество при предотвратяването, борбата и премахването на незаконното посредничество в областта на лекото стрелково и малокалибрено оръжие, чиято работа приключи през юни 2007 г.

Полша също така участва в неофициалната среща в Женева относно принципите на контрола на трансфера на леко стрелково и малокалибрено оръжие, договорени през август 2007 г.

ПОРТУГАЛИЯ

На 62-рата сесия на Общото събрание на ООН Португалия беше съвносител на следните приети резолюции, свързани с ЛСМО:

Резолюция 62/13: „Обективна информация по военните въпроси, включително прозрачност на военните разходи“;

Резолюция 62/22: „Помощ за държавите за намаляване на незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие и за събирането му“;

Резолюция 62/47: „Незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие във всичките ѝ аспекти“;

Португалия също така гласува в подкрепа на Резолюция 62/44 „Контрол върху конвенционалното оръжие на регионално и субрегионално равнище“.

Португалия твърдо подкрепя процеса към изработване на правнообвързващ инструмент във връзка с конвенционалното оръжие (включително лекото стрелково и малокалибрено оръжие) и изрази позицията си в отговор до генералния секретар относно изпълнимостта, обхвата и параметрите на възможен договор за търговията с оръжие, в съответствие с Резолюция 61/89 на Общото събрание на ООН.

Португалия подкрепя международните усилия за повишаване на прозрачността в областта на износа на оръжие и ежегодно предоставя данни на регистъра на ООН за вноса и износа на конвенционално оръжие, включително леко стрелково и малокалибрено оръжие.

ИСПАНИЯ

В рамките на Първи комитет на 62-рата сесия на Общото събрание на ООН Испания беше съвносител на следните резолюции, свързани пряко или непряко с ЛСМО и боеприпасите за него: Резолюция 62/22: „Помощ за държавите за намаляване на незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие и за събирането му“; Резолюция 62/44: „Контрол върху конвенционалното оръжие на регионално и субрегионално равнище“; Резолюция 62/47: „Незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие във всичките ѝ аспекти“;

III.3.   ОССЕ

АВСТРИЯ

Австрия подкрепи по-нататъшното прилагане на документи на ОССЕ относно ЛСМО, както и относно запасите от конвенционални боеприпаси. В рамките на регионалното сътрудничество Австрия предостави на ОССЕ и нейните държави-членки съответната информация относно ЛСМО и своята система за маркиране.

КИПЪР

Кипър също така представя информация на ОССЕ относно националните практики и процедури за износ на конвенционално оръжие и свързаните с тях технологии (FSC.DEL/269/06, 27.6.2006 г.), относно трансфера на конвенционално оръжие (FSC.DEL/321/07, 22.6.2007 г.) и относно ЛСМО (FSC.DEL/441/07/Corr 1, 30.8.2007 г.).

ФИНЛАНДИЯ

Финландия определи въпросите, свързани с лекото стрелково оръжие, за една от приоритетните области за председателството на ОССЕ през 2008 г. Финландия ще се стреми да направи по-интензивна дейността на ОССЕ в областта на ЛСМО и на излишъка от боеприпаси както по отношение на стандартите, така и по отношение на практическата работа, предприета в тази област. Дейността в тази посока ще продължи и чрез развиване на сътрудничеството с други организации.

ОССЕ ще направи съществен принос към Третата двугодишна среща на държавите за преглед на изпълнението на програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с леко стрелково и малокалибрено оръжие във всичките ѝ аспекти, която ще се състои в Ню Йорк в средата на 2008 г. Дейността на ОССЕ е също така в подкрепа на процеса на изработване на международен договор за търговията с оръжие в рамките на ООН.

Командироване на офицер за подпомагане на ФСС (Форум за сигурност и сътрудничество) в Центъра за предотвратяване на конфликти на ОССЕ, отговарящ за въпросите на лекото стрелково и малокалибрено оръжие.

ГЕРМАНИЯ

В рамките на ОССЕ Германия продължи да допринася по-специално за постоянното усъвършенстване на Ръководството на ОССЕ относно добрите практики в областта на ЛСМО и конвенционалните боеприпаси. Германия продължава да отдава голямо значение на хармоничното съчетаване, в рамките на ОССЕ, на дейности, целящи установяване на стандарти, на обмен на добри практики и на работа по проекти, свързани с ЛСМО и боеприпасите за тях.

През октомври 2007 г. за координационните центрове по въпросите на ЛСМО бе организирано учебно посещение в Берлин, Виена (ОССЕ) и Geilenkirchen (проверочен център на въоръжените сили на Германия).

ИТАЛИЯ

През 2007 г. Италия продължи да прилага активно документа на ОССЕ по въпросите на лекото стрелково и малокалибрено оръжие, приет през ноември 2000 г. Освен това Италия представи актуализирани национални данни във връзка с обмена на информация по основните аспекти на ЛСМО (производство, маркиране, контрол на износа, посредничество, техники за унищожаване), определени в документа на ОССЕ.

ЛЮКСЕМБУРГ

Люксембург оказа подкрепа на дейността на ОССЕ по въпросите на ЛСМО, включително чрез редовно участие в обмена на информация в тази област.

Освен това Люксембург направи доброволни вноски за следните проекти на ОССЕ:

1.

Демилитаризация на конвенционални боеприпаси в Черна гора — вноска от 25 000 EUR.

2.

Премахване на ЛСМО в Таджикистан, включително на границата с Афганистан — вноска от 25 000 EUR.

НИДЕРЛАНДИЯ

Нидерландия изготви проект за насоки за добрите практики при унищожаването на боеприпаси, предназначен за Ръководството относно добрите практики на ОССЕ.

ПОРТУГАЛИЯ

През 2007 г. Португалия продължи да прилага активно документа на ОССЕ по въпросите на лекото стрелково и малокалибрено оръжие, приет през ноември 2000 г. В този контекст Португалия представи актуализирани национални данни по определени аспекти на ЛСМО, като производство, маркиране, контрол на износа, посредничество и техники за унищожаване.

СЛОВЕНИЯ

Проектите на ОССЕ, за които Словения отпусна общо 65 000 EUR (40 000 EUR за проекта за унищожаване на боеприпаси за ЛСМО в Таджикистан и 25 000 EUR за проекта в Украйна), приключиха успешно през 2007 г.

През 2006 г. Словения отпусна допълнително 15 000 EUR за преодоляване на последиците от инцидента в склад с военно оборудване в Украйна (Новобогдановка).

Словенският дипломат Jernej Cimperšek, съветник в Постоянното представителство при ОССЕ във Виена, беше назначен за координатор по конвенционалните боеприпаси във Форума за сигурност и сътрудничество (ФСС).

През 2007 г. Словения продължи да прилага активно документа на ОССЕ по въпросите на лекото стрелково и малокалибрено оръжие, приет през ноември 2000 г., и представи своя национален доклад относно прилагането на документа на ОССЕ по въпросите на ЛСМО.

ИСПАНИЯ

През 2007 г. Испания направи доброволни вноски за следните проекти по военнополитическото измерение на ОССЕ:

в областта на ЛСМО: Беларус: 100 000 EUR; Таджикистан: 150 000 EUR;

в областта на конвенционалните боеприпаси, експлозивите и детонаторите: Грузия: 95 000 EUR (развиване на способности за демилитаризация и за обработка на излишъка от боеприпаси); Черна гора: 75 000 EUR (унищожаване на излишъка запаси от боеприпаси);

унищожаване на ракетно гориво (смес): Украйна: 200 000 EUR.

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

В рамките на ОССЕ Обединеното кралство предостави на Беларус помощ и съвети относно управлението на запасите на ЛСМО, в партньорство с Швейцария и Испания и като част от текущите проекти.

Обединеното кралство участва и подкрепя проектите на ОССЕ относно ЛСМО и регистъра на ООН за обмен на информация относно конвенционалното оръжие.

III.4.   НАТО

АВСТРИЯ

В рамките на Съвета за евро-атлантическо партньорство Австрия предостави финансова подкрепа за провежданите от Агенцията на НАТО за поддръжка и снабдяване (NAMSA) проекти за унищожаване на ЛСМО в Албания. Проектите на NAMSA, провеждани през 2007 г., на които Австрия оказа подкрепа през предходните години, се отнасят за унищожаване на ЛСМО и боеприпаси в Украйна и Казахстан.

ЕСТОНИЯ

През 2007 г. Естония предостави финансова подкрепа на Доверителния фонд на НАТО/Партньорство за мир „Грузия II: разоръжаване от реактивни снаряди и ракети в Грузия“.

ПОЛША

По време на курс на НАТО в Oberamergau за прилагането на контрола на въоръженията Министерството на националната отбрана на Полша представи лекция за международните инициативи, свързани с ЛСМО. Представители на министерството участваха също и в различни семинари, посветени на стандартите за съхраняване и контрол на ЛСМО и складовете за боеприпаси.

III.5.   Васенаарска договореност

ФРАНЦИЯ

Международната инициатива, предложена от Франция през 2006 г. в областта на борбата с незаконния трафик на ЛСМО по въздушен път, доведе до приемането през декември 2007 г., в рамките на Васенаарската договореност, на документа, озаглавен „Добри практики за предотвратяване на дестабилизиращ трансфер на леко стрелково и малокалибрено оръжие по въздушен път“.

Тази инициатива е част от разширеното прилагане на плана за действие за борба с незаконната търговия с ЛСМО и боеприпаси за него, приет от ЕС през 2005 г. Целта на инициативата беше да се подобри сътрудничеството между държавите при контрола на частните авиокомпании, заподозрени в участие в трафик на оръжие и нарушаване на различните видове ембарго, наложени от ООН, като междувременно се води диалог със сектора на въздушния транспорт относно начините и средствата за засилване на проследяването, прозрачността и сигурността на този начин на транспортиране на ЛСМО и боеприпасите за него.

СЛОВЕНИЯ

На 8 февруари 2005 г. Словения стана член на Васенаарската договореност, която обединява държавите със строго регламентиран износ на конвенционално оръжие. Васенаарската договореност поставя акцент върху въпросите, свързани с ЛСМО, и по-специално върху по-строгия контрол на износа на ръчно преносими противовъздушни системи (MANPADS), който е важен елемент от контрола на износа в Словения.

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

На 6 декември 2007 г., по предложение на Обединеното кралство, Васенаарската договореност се споразумя да внесе изменения в приетите по предложение на Обединеното кралство насоки за добри практики за трансфер на ЛСМО, с оглед привеждането им в съответствие с езика, възприет от ООН през 2005 г. по въпросите на маркирането и проследяването на ЛСМО. В резултат от друго предложение на Обединеното кралство пленарното заседание одобри изменения на документа от 2003 г. „Елементи за контрол на износа на MANPADS“ с оглед осигуряване на по-ефективното им прилагане (вж. www.berr.gov.uk - „European Trade“, „Strategic Export Control“ за повече информация за прилагането на елементите на Васенаарската договореност от Обединеното кралство). Пленарното заседание на Васенаарската договореност прие документа „Добри практики за предотвратяване на дестабилизиращ трансфер на леко стрелково и малокалибрено оръжие по въздушен път“, съдържащ поредица от специфични мерки, които могат да бъдат предприети на национално равнище по отношение на неправителствения въздушен транспорт на леко стрелково и малокалибрено оръжие.

III.6.   Други

ЕСТОНИЯ

През 2007 г. естонските войници в Ирак неколкократно са конфискували оръжия и боеприпаси при патрулни операции. Операциите са проведени в сътрудничество с американските и иракските сухопътни сили.

ФИНЛАНДИЯ

Участие в Кръгла маса в рамките на Хелзинкския процес — среща по въпросите на трансфера на ЛСМО, състояла се в Montebello, Канада.

ГЕРМАНИЯ

Германия сътрудничи с Лигата на арабските държави, като по различни начини предоставя помощ за дейности, свързани с ЛСМО. Бе отпусната помощ за среща на координационните центровете по въпросите на ЛСМО от държавите на Лигата.

ИТАЛИЯ

През 2007 г. италианските въоръжени сили, които участваха в многостранните операции за опазване и прилагане на мира, събраха и/или иззеха и унищожиха следните видове леко стрелково и малокалибрено оръжие:

В Косово:

1 пушка AK47;

1 лека картечница;

1 ловна пушка;

12 пистолета;

52 други оръжия.

Общо: 67 броя унищожено леко стрелково и малокалибрено оръжие.

В Босна:

7 пушки;

7 ракетомета;

10 други оръжия.

Общо: 24 броя унищожено леко стрелково и малокалибрено оръжие.

Общо: 91 броя унищожено леко стрелково и малокалибрено оръжие.

ЛАТВИЯ

След разработването на ефективна система за контрол на износа на стратегически изделия, организирането на система за обучение на митнически служители и създаването на съществени бази данни, Латвия активно се ангажира с информационни дейности в редица страни от Централна и Източна Европа.

През март 2007 г. дирекцията па въпросите на политиката за сигурност в Министерството на външните работи организира семинар за експерти от Черна гора в областта на контрола на износа, в сътрудничество с UNDP.

През април 2007 г. Министерството на външните работи организира семинар относно контрола на износа на стратегически изделия за износители на стратегически изделия в Латвия, в сътрудничество с фирмите от САЩ „Interexport Management Systems“ и „Commonwealth Trading Partners“. Участниците получиха най-нова информация за действащото законодателство и процедури за контрол на въоръженията в Република Латвия.

През октомври 2007 г. бяха организирани информационни семинари за Грузия, Беларус и Украйна, в сътрудничество със скандинавските и балтийските страни. Беше обсъдена ролята на ООН, ЕС и други международни рамки в областта на контрола на износа и бяха представени опитът и организацията на латвийската система за контрол на износа.

През декември 2007 г. Министерството на външните работи организира семинар относно контрола на износа, предназначен за фирми, участващи в износ на оръжие, който им предостави информация за наскоро приетото законодателство относно движението на стратегически изделия, идентификацията и експертизата на такива изделия и митническия контрол.

МАЛТА

Малта изпълнява международните задължения, договорени в рамките на ООН и ОССЕ, и спазва режима за контрол на износа, който включва регулиране и ограничения на износа към определени страни, спрямо които са наложени санкции от тези международни и регионални организации. Малта също така е член на Васенаарската договореност за контрол на износа на конвенционално оръжие и изделия и технологии с двойна употреба.

IV.   ДРУГИ БЕЛЕЖКИ И ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

ГЪРЦИЯ

По отношение на маркирането:

1.

В Гърция няма компании, които произвеждат оръжия с търговска цел, с изключение на една компания, държавна собственост, която произвежда оръжие за Министерството на националната отбрана.

2.

По отношение на определянето на държавата производител, Министерството на обществения ред и Министерството на външните работи се споразумяха да подкрепят системата на НАТО за маркиране NATO STANAG 1059.

ИРЛАНДИЯ

Ирландия участва в глобалния обмен на военна информация (GEMI), който се провежда ежегодно във Виена през април и дава възможност за обмен, между 55-те участващи държави, на всякаква информация по военни въпроси и относно военно оборудване, включително ЛСМО. Ирландия участва също така в годишния обмен на военна информация (AEMI), който се провежда през декември във Виена.

ИТАЛИЯ

Италия подчертава целесъобразността от своевременно получаване на информация за бъдещи проекти във връзка с ЛСМО — в частност проекти, финансирани от бюджета на ОВППС — включително информация за общите цели, предвидените дейности, очакваните резултати и прогнозираните разходи.

Тази информация би дала възможност на партньорите да разгледат задълбочено предложените програми, като по този начин тяхното одобряване би било улеснено.

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

Обединеното кралство предостави финансова и друг вид подкрепа на редица неправителствени организации, работещи по въпросите на контрола на износа. Сред тях са „Saferworld“ (работеща главно по Кодекса на ЕС за поведение и държавите в процес на присъединяване); „Viva Rio“ (в Бразилия и Южна Америка) и „Small Arms Survey“.

Обединеното кралство предостави финансова подкрепа на Регионалния център за леко стрелково оръжие (RECSA), който подкрепя и наблюдава изпълнението на Протокола от Найроби, и също така взе активно участие в усилията на ЕС за засилване на процеса ЕС/Южноафриканска общност за развитие (SADC). Обединеното кралство подкрепя Международната конференция по контрол на износа, последното заседание на която се състоя в Букурещ, Румъния, през март 2007 г. На тази конференция присъстваха участници от редица държави, които не бяха участвали преди това и които значително допринесоха за работата на тридневната конференция.

Обединеното кралство също така участва в симпозиумите на Многонационалната група по въпросите на лекото стрелково оръжие (MSAG). MSAG е неофициална група от държави, чиито представители, специалисти по въпросите на ЛСМО, се срещат два пъти годишно, за да дискутират въпроси, свързани с ЛСМО, и да очертаят добри практики. Такива срещи се състояха в Обединеното кралство (в началото на 2006 г.), в Берн (октомври 2006 г.), Мадрид (юли 2007 г.) и Осло (ноември 2007 г.), като основният резултат от тях е Ръководството на ОССЕ относно добрите практики в областта на ЛСМО. На срещата в Осло Обединеното кралство (Съвместна група за контрол на въоръженията, Joint Arms Control Implementation Group, JACIG) пое отговорността за поддържането на базата данни на MSAG, която съдържа информация за специалистите по въпросите на ЛСМО във всяка страна, националните способности в тази област, данните за контакт, участието в проекти и известните прояви, които са планирани по въпросите на ЛСМО. Друг важен проект за MSAG беше разработването на курс за обучение по въпросите на ЛСМО, предназначен за Школата на НАТО в Oberammergau. Пробният курс беше проведен в Oberammergau през юли 2007 г. Изцяло теоретичен курс е в процес на разработване и ще бъде изпробван през ноември 2008 г.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Списък на координационните центрове по въпросите на ЛСМО

АВСТРИЯ

Wolfgang Banyai

Федерално министерство на европейските и международните въпроси

Отдел II.8 — Контрол на въоръженията, разоръжаване и неразпространение

Minoritenplatz 8

A-1014 Vienna

Телефон: +43 (0) 50 11 50 – 3354

Факс: +43 (0) 50 11 59 – 3354

E-mail: wolfgang.banyai@bmeia.gv.at

БЕЛГИЯ

Г-н Werner Bauwens

Специален пратеник по въпросите на разоръжаването и неразпространението

Федерално министерство на външните работи

Karmelietenstraat 15

1000 BRUSSEL

Тел.: +32 2 501 37 10

Факс: +32 2 501 38 22

E-mail werner.bauwens@diplobel.fed.be

БЪЛГАРИЯ

Дирекция „Политика за сигурност“

Министерство на външните работи на Република България

Адрес: 2, Alexander Zhendov Street

1040 Sofia, Bulgaria

Телефон: +359 2 948 22 44, +359 2 948 24 80

Факс: +359 2 948 20 37

E-mail: int.security@mfa.government.bg

ЧЕШКА РЕПУБЛИКА

Отдел „Разоръжаване и неразпространение“

Дирекция „ООН“

Министерство на външните работи на Чешката република;

Loretanske Namesti 5

118 00 Prague 1, Czech Republic

Телефон: + 420 22418 2324

Факс: + 420 22418 2026

E-mail: osn_sekretariat@mzv.cz

КИПЪР

Panayiotis Papadopoulos

Министерство на външните работи

Дирекция по политическите въпроси — отдел „Многостранно сътрудничество и международни организации“

Телефон: 357-22401152

Факс: 357-22661881

E-mail: ppapadopoulos@mfa.gov.cy

ДАНИЯ

Министерство на външните работи

Дирекция „Политика за сигурност“

Телефон: +45 3392 0693

Факс: +45 3392 1804

E-mail: sp@um.dk

ЕСТОНИЯ

Министерство на външните работи

Дирекция „Международни организации и политика на сигурност“

Отдел „Въоръжаване и контрол на стратегическите изделия“

Телефон: +372 6377 100

Факс: +372 6377 199

E-mail: armscontrol@mfa.ee

ФИНЛАНДИЯ

Министерство на външните работи

Дирекция по политическите въпроси

Отдел „Контрол на въоръженията, разоръжаване и неразпространение“

P.O. Box 420

FI-00023 Government

Finland

Телефон: 358 9 16005

Факс: 358 9 160 56066

E-mail: pol-20@formin.fi

ФРАНЦИЯ

Министерство на външните работи

Дирекция „Стратегически въпроси, сигурност и разоръжаване“

Отдел „Химическо и биологическо разоръжаване и контрол на конвенционалното оръжие“

Телефон: (33-1) 43 17 40 70

Факс: (33-1) 43 17 49 52

E-mail: guillaume.habert@diplomatie.gouv.fr

ГЕРМАНИЯ

Федерално министерство на външните работи

Отдел 241

Контрол на конвенционалното оръжие

Werderscher Markt 1

10117 Berlin, Germany

Телефон: +49 30 18 17 4272

Факс: +49 30 18 17 5 4272

E-mail: 241-0@diplo.de

ГЪРЦИЯ

Министерство на външните работи на Гърция, D1 дирекция „ООН и международни организации и конференции“

3, Acadimias Avenue

Athens 100 27 / Greece

Г-н Loukas Tsokos (втори съветник),

E-mail: ltsokos@mfa.gr

и

Г-н Stylianos Zachariou (научен консултант),

E-mail: szachariou@mfa.gr

Телефон: +30 210 368 25 40

Факс: +30 210 368 24 83

УНГАРИЯ

Mr Attila Juhász

Референт

Отдел „Политика за сигурност и неразпространение“

Министерство на външните работи

Budapest

Телефон: +36 1 458 1678

Факс: +36 1 457 50 39

E-mail: atjuhasz@kum.hu

ИРЛАНДИЯ

Отдел „Разоръжаване и неразпространение“

Министерство на външните работи

St. Stephen’s Green,

Dublin 2, Ireland.

Телефон: +353-1-408 2392.

Факс: +353-1-408 2383

ИТАЛИЯ

Италианската точка за контакт по въпросите на ЛСМО е:

Съветник Giovanni Pugliese,

Министерство на външните работи

Генерална дирекция „Многостранно политическо сътрудничество, разоръжаване и неразпространение“

Телефон: + 39 06 3691 2287;

Факс: + 39 06 3235927;

E-mail: giovanni.pugliese@esteri.it

Италианската точка за контакт по въпросите на „проследяването“ на ЛСМО е:

Г-жа Maria Paravati, Министерство на вътрешните работи,

Дирекция „Обществена сигурност“

Отдел „Обща администрация“

Телефон: + 3906-4654 8234;

E-mail: maria.paravati@interno.it

ЛАТВИЯ

Отдел „Разоръжаване и неразпространение“

Дирекция „Политика за сигурност“

Министерство на външните работи на Република Латвия

K. Valdemara Str. 3,

Riga, LV-1395,

Latvia

Телефон: +37167016456

Факс: +37167227226

ЛИТВА

Отдел „Контрол на въоръженията и предотвратяване на тероризма“

Дирекция „Трансатлантическо сътрудничество и политика за сигурност“

Министерство на външните работи

Телефон: +370 5 236 2521

Факс: +370 5 236 2519

E-mail: robertas.rosinas@urm.lt

ЛЮКСЕМБУРГ

Г-н Claude Faber

Министерство на външните работи

5, rue Notre-Dame

L-2240 Luxembourg

Телефон: +352 247 82421

Факс: +352 22 19 89

E-mail: claude.faber@mae.etat.lu

МАЛТА

Г-н Andrew Seychell

Заместник полицейски комисар

Главна дирекция на полицията

Floriana - MALTA

Телефон: 00356-21-247800

Факс: 00356-21-247922

E-mail: andrew.seychell@gov.mt

НИДЕРЛАНДИЯ

Референт по въпросите на ЛСМО

Министерство на външните работи на Нидерландия

Отдел „Изграждане на мира и стабилизация“

Министерство на външните работи на Нидерландия

P.O Box 20061

2500 EB The Hague, The Netherlands

Телефон: +3170 348 4688

Факс: +3170 348 4486

E-mail: EFV@minbuza.nl

ПОЛША

Министерство на външните работи

Дирекция „Политика за сигурност“

Телефон: 48 22 523 97 04

Факс: 48 22 628 58 41

E-mail: dpb.sekretariat@msz.gov.pl

ПОРТУГАЛИЯ

Министерство на външните работи

Отдел „Разоръжаване и неразпространение“

Largo do Rilvas

1399-030 Lisboa

Телефон: +351 21 3946549

Факс: +351 21 3946037

E-mail: dsd2@mne.pt

РУМЪНИЯ

Министерство на външните работи

Nineta Bărbulescu

Директор

ОССЕ, Дирекция „Несиметрични рискове и неразпространение“

Телефон: +4021 319 68 57

Факс: +4021 319 23 63

E-mail: nineta.barbulescu@mae.ro

Заместник:

Mihail Dumitru

Първи секретар

ОССЕ, Дирекция „Несиметрични рискове и неразпространение“

Телефон: +4021 319 68 57

Факс: +4021 319 23 63

E-mail: mihail.dumitru@mae.ro

Национална агенция за контрол на износа

Paul Pasnicu

Директор

Отдел „Конвенционално оръжие“

Телефон: + 4021 305 72 02

Факс: + 4021 311 12 97

E-mail: ppasnicu@ancex.ro

СЛОВАКИЯ

OZOG — дирекция „Разоръжаване, контрол на въоръженията и глобални предизвикателства“

Министерство на външните работи на Словашката република

Hlboká cesta 2

Bratislava

The Slovak Republic

Телефон: +421259783621

Факс: +421259783629

E-mail: ozog@mzv.sk

СЛОВЕНИЯ

Г-н Jure Zerovec

Дирекция „Политика за сигурност“

Министерство на външните работи

Presernova ulica 25

SI-1000 Ljubljana, SLOVENIA

Телефон: +386 1 478 22 56

Факс: +386 1 478 22 29

Г-н Gregor Kaplan

Дирекция „Политика за сигурност“

Министерство на външните работи

Presernova ulica 25

SI-1000 Ljubljana

Телефон: +386 1 478 67 10

Факс: +386 1 478 22 29

ИСПАНИЯ

Министерство на външните работи и сътрудничеството (MAEC)

Генерална дирекция „Стратегически въпроси и тероризъм“

Отдел „Неразпространение и разоръжаване“

Luis Gómez Nogueira

Началник на секция „Разоръжаване“

Calle Serrano Galvache, 26

28071 Madrid

Телефон: +34 913791759

Факс: +34 913948678

E-mail: luis.gomez@maec.es

ШВЕЦИЯ

Дирекция „Разоръжаване и неразпространение“

Министерство на външните работи

S-103 39 Stockholm, SWEDEN

Телефон: +46-8-405 10 00

Факс: +46-8- 723 11 76

E-mail: ud-nis@foreign.ministry.se

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

Референт по въпросите на ЛСМО

Отдел за борба с разпространението на оръжия

Министерство на външните работи и по въпросите на Британската общност

King Charles Street

London

SW1A 2AH

Телефон: +44 (0)20 7008 1793

Факс: +44 (0)20 7008 2860

ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ

Генерална дирекция „Външни отношения“

Г-н Quentin Weiler

Телефон: +(32) 2 2954548

Факс: +(32) 2 2994820

E-mail: quentin.weiler@ec.europa.eu

СЕКРЕТАРИАТ НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Бюро на личния представител по въпросите на неразпространението

Г-н Fabio Della Piazza

Rue de Loi, 175

B-1049 Brussels

BELGIUM

Телефон: +32 2 281 80 44

Факс: +32 2 281 81 55

E-mail: fabio.della-piazza@consilium.europa.eu

secretariat.wmd@consilium.europa.eu

http://www.consilium.europa.eu/wmd


20.1.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 14/35


Осми годишен доклад за изпълнението на Съвместно действие на Съвета от 12 юли 2002 г. относно приноса на Европейския съюз в борбата срещу дестабилизиращото натрупване и разпространение на леко стрелково и малокалибрено оръжие (2002/589/ОВППС)

2010/C 14/02

ВЪВЕДЕНИЕ

През 2008 г. ЕС продължи да насърчава работата по въпроса за малките оръжия и леки въоръжения (МОЛВ) в рамките на всички многостранни форуми и на политическия си диалог с трети държави, включително по време на успешната двугодишна среща на държавите за преглед на изпълнението на Програмата за действие на ООН от 2001 г. за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия, която се състоя в Ню Йорк от 14 до 18 юли 2008 г. ЕС посрещна с удовлетворение факта, че тази двугодишна среща на държавите доведе до приемането на съществен доклад, чието съдържание действително осигурява подобряване и укрепване на изпълнението на Програмата за действие на ООН. През 2008 г. Съветът на Европейския съюз също така постигна съгласие относно включването на елемента МОЛВ в споразуменията между ЕС и трети държави, както и относно референтен текст. ЕС продължи активно да насърчава напредъка в засилването на контрола върху трансфера на МОЛВ и боеприпаси за тях. През 2008 г. ЕС отбеляза десетата годишнина на Кодекса за поведение на ЕС при износ на оръжие, който значително допринесе за тази цел.

ЕС продължи да оказва помощ на трети държави в борбата срещу дестабилизиращото натрупване на МОЛВ, включително чрез изпълнение на редица съвместни действия и чрез проекти, подпомагани на национална основа от държавите-членки на ЕС.

В рамките на своята политика за сътрудничество и развитие, Европейската комисия (ЕК) продължи да играе съществена роля в изпълнението на Стратегията на Европейския съюз относно малките оръжия и леки въоръжения. През 2008 г. ЕС продължи дейностите си в областта на МОЛВ както чрез своите географски инструменти, така и чрез тематичните си инструменти.

На 15—16 декември 2005 г. Европейският съвет прие Стратегия на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика с малки оръжия и леки въоръжения и боеприпаси за тях. Този документ подчертава необходимостта от последователна политика на ЕС в областта на сигурността и развитието, като пълноценно се използват средствата, с които разполага ЕС на многостранно и регионално равнище, в рамките на Европейския съюз и чрез външните му отношения. Той служи на ЕС за политически ориентир за дейностите в тази област чрез различните налични инструменти, както и на неговите държави-членки.

Настоящият доклад съдържа три части:

част I отразява усилията на държавите-членки за справяне с проблемите, свързани с малките оръжия и леки въоръжения;

част II се отнася до международните усилия за изпълнение;

част III се отнася до участието в работата на международните организации и регионалните договорености в областта на конвенционалните оръжия, и по-специално малките оръжия и леките въоръжения;

приложението съдържа списък на координационните центрове на държавите-членки на ЕС в областта на МОЛВ.

Настоящият доклад се отнася до Съвместно действие 2002/589/ОВППС на Съвета, както и до Програмата на ЕС за предотвратяване и борба срещу незаконния трафик на конвенционално оръжие, приета от Съвета на 26 юни 1997 г. Той обхваща дейностите, извършени през 2008 г.

I.   УСИЛИЯ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАЦИОНАЛНО РАВНИЩЕ ПРЕЗ 2008 Г.

1.A   Сътрудничество, координация и обмен на информация между административните и правоприлагащите органи

Информация, предоставена от държавите-членки на ЕС относно положените от тях усилия на национално равнище за засилване на сътрудничеството между административните и правоприлагащите органи през 2008 г.:

АВСТРИЯ

Австрия засили сътрудничеството, координацията и обмена на информация между административните и правоприлагащите органи. През 2008 г. се състояха междуведомствени заседания с участието на Министерството на европейските и международните въпроси, Министерството на вътрешните работи, Министерството на икономиката и труда и Министерството на отбраната.

БЪЛГАРИЯ

България засили междуинституционалното сътрудничество, координация и обмен на информация с оглед на борбата срещу натрупването и разпространението на МОЛВ, както и с оглед предотвратяване на незаконния трафик.

ДАНИЯ

Датското Министерство на правосъдието прилага датското законодателство в областта на оръжията и взривните вещества, което урежда също така въпросите относно малките оръжия и леки въоръжения.

Съгласно разпоредбите на датското законодателство за оръжията и взривните вещества, оръжия и боеприпаси не могат да се внасят, произвеждат, придобиват, притежават или пренасят без лиценз от министъра на правосъдието или от лице, упълномощено от министъра да издава такива лицензи.

Законодателството също така предвижда оръжията или взривните вещества от всякакъв вид, включително боеприпасите, да не могат да се изнасят без специален лиценз от министъра на правосъдието. Тази разпоредба се отнася и до малките оръжия и леки въоръжения.

Министърът на правосъдието е упълномощил местните полицейски органи да издават някои от споменатите по-горе лицензи за малките оръжия и леки въоръжения (разрешителни за притежаване на огнестрелно оръжие и др.)

Бази данни и регистри

Датската полиция е създала централна електронна база данни (полицейски регистър на оръжията), в който се регистрират всички лица, които имат разрешение да притежават огнестрелно оръжие, въз основа на получените заявления за издаване на разрешителни за огнестрелно оръжие и за регистрация при закупуване на гладкоцевни пушки и др. Регистърът съдържа също така информация за загубени и откраднати оръжия.

Полицейският регистър на оръжията съдържа цялата свързана с въпроса информация, включително категория и вид на оръжието, производство, модел, маркиране (номер), калибър и специални характеристики. Всяко оръжие се регистрира със специален идентификационен номер. Полицията може да разпореди оръжието да бъде маркирано с идентификационен номер, ако оръжието не е маркирано от производителя. Регистърът съдържа и информация за предишни периоди, която позволява да се намерят сведения за предишни собственици на оръжието.

Информация за загубено огнестрелно оръжие и др. се съобщава и на Шенгенската информационна система (ШИС).

Освен това от всички дружества по стрелба в Дания се изисква да създадат собствени регистри на оръжията, които трябва да съдържат информация за всички огнестрелни оръжия, притежавани от дружеството и неговите членове.

ЕСТОНИЯ

Полицейските префектури организират всяка година кампании за изземване на незаконно оръжие и боеприпаси от гражданите. Целта на тези кампании е да бъде намалено количеството на незаконните оръжия и боеприпаси и да се повиши обществената сигурност. Всички събрани и иззети оръжия се унищожават.

ГЕРМАНИЯ

Заплахата за мира, сигурността и развитието, произтичаща от дестабилизиращото натрупване и разпространение на малки оръжия и леки въоръжения, включително боеприпаси за тях, продължава да бъде предмет на сериозна загриженост. Германия е възприела цялостен подход за борба и за принос за прекратяването на дестабилизиращото натрупване и разпространение на малки оръжия и леки въоръжения, както и на боеприпаси за тях. За постигането на тази цел Германия, като член на Европейския съюз, следва насоките на Стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика с малки оръжия и леки въоръжения и боеприпаси за тях, приета от Европейския съвет на 15—16 декември 2005 г.

От Федералното министерство на външните работи бяха организирани редовни заседания на националната координационна група по въпросите на МОЛВ. Тези срещи събират експерти по оръжейните въпроси и по контрол на износа от министерства, администрации, отдела за контрол и проверка на оръжието с военно продназначение, неправителствени организации и от промишлеността, с оглед работа по въпроси, свързани с малките оръжия и леки въоръжения, включително боеприпасите за тях. Групата обсъжда inter alia германската политика в областта на МОЛВ на международни и регионални форуми, многостранната и двустранната помощ, както и прилагането на националните, регионалните и глобалните разпоредби и нормативни актове. Заседанията се провеждат под председателството на представител на Федералното министерство на външните работи.

Предприети са различни инициативи, свързани със сътрудничеството между административните и правоприлагащите органи на национално равнище. Те се отнасят до наскоро приетото законодателство, но правят също така преглед на практическото функциониране на действащото законодателство. Мерките за обучение редовно присъстват като част от тези усилия.

ГЪРЦИЯ

За Министерството на вътрешните работи и главното управление на полицията на Гърция борбата с незаконния трафик на малки оръжия и леки въоръжения е първостепенен приоритет. Полагат се всички възможни усилия за намаляването, ако не и за пълното отстраняване, на тези явления и за запазване на чувството за сигурност на гражданите. През 2008 г. беше поставена цел в рамките на политиката за борба с престъпността, а именно да се увеличи броят на конфискуваните незаконно притежавани и обект на трафик огнестрелни оръжия (МОЛВ) чрез прилагането на специални целеви планове за действие от компетентните полицейски власти. Нашите усилия бяха насочени главно в две посоки:

1.

контрол на всички етапи на законното движение на оръжие (внос, търговия, притежаване, използване);

2.

засилване на контрола, в сътрудничество с други компетентни органи, с цел идентифициране и конфискуване на незаконно внесените, търгувани, притежавани и използвани малки оръжия и леки въоръжения.

а)   Мерки за контрол на законното движение на МОЛВ

Нашите полицейски органи работят с електронна база данни, която е националният централен орган за обмен на информация. Тя може бързо да получава и предоставя информация относно всеки законен трансфер на оръжие и данните относно притежанието на оръжието постоянно се актуализират. Всички търсени оръжия се вписват в тази база данни за целите на тяхното конфискуване или използване като доказателство в наказателно производство — били те изгубени, откраднати, незаконно изнесени или намерени — както и за целите на тяхното идентифициране в случай на проследяване. Тази база данни описва историята на всяко оръжие, от внасянето му до последния законен притежател (регистър на оръжията). Освен това тя улеснява обмена на информация относно МОЛВ с други органи в Гърция и в чужбина. Ние определихме минимален месечен брой на проверки на всички предприятия, които законно търгуват с оръжие. Информацията от контрола се сравнява кръстосано с данните, вписани в електронната база данни. Приложимите разпоредби на Закон 2168/1993 и съответните министерски решения, взети въз основа на този закон, стриктно се прилагат, тъй като съставляват основната нормативна рамка на Гърция, регулираща въпросите, свързани с оръжията. Този закон беше хармонизиран с Директива 91/477/ЕИО и Шенгенската конвенция. В някои случаи тази нормативна рамка включва дори по-строги разпоредби (член 15 от Закон 2168/1993 и член 272 от Наказателния кодекс на Гърция, изменен със Закон 2928/2001). Законното движение на малки оръжия и леки въоръжения в Гърция (внос, износ, търговия и транзит) изисква лиценз, издаден от компетентния орган, в зависимост от случая, съгласно разпоредбите на Закон 2168/1993.

Сътрудничеството с другите органи за наказателно преследване (пристанищна полиция, митници, агенция за специален контрол) и с военните органи е отлично. Обменя се информация и с компетентните органи на държавата, от която е осъществен внос или трансфер на оръжие.

б)   Мерки за контрол на незаконния трафик с оръжие

Тъй като международното сътрудничество на двустранно, регионално и международно равнище е крайно необходимо за предотвратяване и прекратяване на незаконния трафик на оръжие от една страна в друга, Гърция подписа споразумения за транснационално полицейско сътрудничество със съседните страни и участва в международни организации на регионална и двустранна основа (Адриатическо-Йонийската инициатива, Инициативата за сътрудничество в Югоизточна Европа, Европол, Интерпол).

Превозни средства и лица, които влизат на територията на страната, се контролират на установените входни пунктове. Извършва се постоянен контрол по сухопътните и морските граници (в сътрудничество с пристанищните власти) за предотвратяване на незаконния внос на оръжие от лица, които влизат незаконно в Гърция. Всички разкрити случаи се разследват задълбочено, за да се разкрият и разбият престъпни организации, които е възможно да извършват незаконен трафик на оръжие. В сътрудничество с местните общности и органи се предприемат специални мерки в районите, в които съществуват сериозни проблеми по отношение на трафика, притежаването и използването на оръжия.

В контекста на представителството на Гърция в международните и регионалните организации и инициативи, наши офицери участваха през 2008 г. и участват и през тази година в заседания и семинари по въпросите на МОЛВ. По отношение на маркирането на огнестрелните оръжия, следва да отбележим следното:

1.

В Гърция няма производители на оръжие с търговска цел, с изключение на едно държавно предприятие, което произвежда оръжие за нуждите на Министерството на националната отбрана.

2.

По отношение на метода за определяне на страната производител на оръжието, в сътрудничество с вашата дирекция, Гърция подкрепя изпълзването на системата за маркиране по стандарта на NATO STANAG 1059.

Прилагаме таблица с конфискуваните през 2008 г. от гръцката полиция оръжия, като средство за извършване на престъпление или като открити оръжия.

Тези оръжия представляват доказателствен материал по образувани съдебни производства и тяхното бъдеще следва да бъде решено от компетентния съд по време на съдебното заседание по всяко дело, съгласно член 16 от Закон 2168/1993.

Таблица с конфискуваните през 2008 г. в Гърция въоръжения, оръжия и взривни вещества:

 

165 пушки

 

501 пистолета

 

134 револвера

 

829 единици спортно оръжие и оръжие тип „флобер“

 

Общо: 1 629 броя

ИТАЛИЯ

От 2000 г. насам техническата работната група ad hoc по малките оръжия и леки въоръжения, която включва представители на съответните министерства, правоприлагащите органи и асоциациите на производителите, заседава поне веднъж годишно. Групата представлява подходящ форум за обсъждане на най-важните аспекти на проблематиката, включително развитието на национално и международно равнище.

На заседанието от 2008 г. разискванията бяха насочени главно към подготовката на Третата двугодишна среща на държавите страни по Програмата за действие за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти и към прилагането на многостранния инструмент за маркирането и проследяването. В резултат на строгия подход на италианското законодателство в областта на производството, маркирането, регистрацията, съхранението и трансфера на МОЛВ, групата отчете като напълно задоволително националното равнище на изпълнение на основните международни инициативи за борба с незаконния трафик на МОЛВ.

През 2008 г. италианските въоръжени сили унищожиха повече от 50 000 малки оръжия и леки въоръжения, определени за излишък, на територията на Италия.

ИРЛАНДИЯ

Министерството на предприемачеството, търговията и заетостта, като лицензиращ орган за износа на военно оборудване и изделия с двойна употреба, организира въвеждането на Закона за контрол върху износа от 2008 г. Този законодателен акт имаше за цел да актуализира ирландското законодателство в тази област, като въведе контрол върху посредничеството и техническа помощ.

Министерството на външните работи през цялата година беше във връзка с Министерството на транспорта, за да се гарантира, че рискът незаконно оръжие да бъде пренесено по въздушен път е напълно осъзнат.

ЛИТВА

Няма промени по законодателството относно малките оръжия и леки въоръжения (МОЛВ) след доклада за 2007 г. Докладите относно износа на военно оборудване се предоставяха редовно.

ЛЮКСЕМБУРГ

Законът от 15 март 1983 г. относно оръжията и боеприпасите и Наредбата на Великото херцогство от 31 октомври 1995 г. относно вноса, износа и транзита на оръжие, боеприпаси и оборудване, специално предназначено за военна употреба, и на свързаната с това технология са правната основа в тази област. Те са публикувани в Mémorial, държавния вестник на Великото херцогство Люксембург. В момента се преразглежда действащото законодателство.

За да се осигури международна координация в областта на малките оръжия и леки въоръжения, Министерството на външните работи е натоварено с осъществяване на връзката с другите държави и организации.

ПОРТУГАЛИЯ

Продължават усилията за засилване на сътрудничеството, координацията и обмена на информация между административните и правоприлагащите органи в борбата срещу натрупването и разпространението на МОЛВ, както и за предотвратяване на незаконния трафик. През 2008 г. редовно се провеждаха заседания на представители на Министерството на външните работи, Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи, португалските разузнавателни служби и Министерството на финансите.

РУМЪНИЯ

Румънската система за контрол на износа на оръжие е следната:

Правна рамка

Първично законодателство относно контрола на износа

Вторично законодателство за приложение, включително списък на военните изделия, които подлежат на режим на контрол на износа, вноса и друг вид трансфер на военни изделия

Първи стълб: разрешение (регистрация) на предприятията да търгуват с военни изделия, включително МОЛВ и боеприпаси за тях

Втори стълб: лиценз за всеки трансфер: износ и внос (постоянен и временен), реекспорт, посредничество, транзит, претоварване, нетърговски дейности

Лицензиране и оценка

Национален лицензиращ орган (Национална агенция за контрол на износа)

Междуведомствен съвет за оценка на заявленията за лиценз (представители на Министерството на външните работи, министерството на отбраната, Министерството на икономиката, Министерството на администрацията и вътрешните работи, националния митнически орган, румънската разузнавателна служба и службата за външно разузнаване)

Правила и процедури на процеса на лицензиране

Трансфер на МОЛВ се одобрява единствено с индивидуален лиценз и допълнителни условия

Прилагане

Органи за прилагане и спазване (Национална агенция за контрол на износа, национален митнически орган, Министерство на администрацията и вътрешните работи)

Наказателни разпоредби (Национална агенция за контрол на износа, Министерство на правосъдието)

Информационна дейност, насочена към промишления сектор (годишна конференция, семинари, работни срещи, кръгли маси)

Прозрачност: тримесечни доклади и годишни доклади относно износа на оръжие

СЛОВАКИЯ

Словашката република разполага с подходящо законодателство и прилага необходимите административни мерки за упражняване на контрол над производството, притежанието, маркирането и търговията с малки оръжия и леки въоръжения. Ефективна система за контрол на износа дава възможност на властите да установят и наблюдават по всяко време движението на оръжие по цялата територия на Словакия.

Тази система оказва ефективна подкрепа на борбата срещу незаконния трафик с конвенционално оръжие в Словашката република.

СЛОВЕНИЯ

В Словения Министерството на външните работи продължава да бъде орган за координация на изпълнението на Програмата на ООН в тази област. Министерството също така носи отговорност за външнополитическата дейност на Словения по въпросите на МОЛВ. Като държава членка на ЕС Словения трябва да участва в определени дейности на международните и регионалните организации. Министерството на вътрешните работи контролира износа и вноса на МОЛВ, а Министерството на отбраната носи отговорност за контрола върху вноса и износа на МОЛВ, използвани за военни цели.

Словенската полиция и митническа администрация отговарят за контрола на държавната граница и граничните пунктове. Те осъществяват прекия контрол на товарите, които преминават през държавната граница. През 2008 г. полицията иззе значително количество МОЛВ, които лица са се опитали да пренесат през територията на Република Словения. По-специално беше отбелязано увеличение на броя на престъпленията по член 310 от Наказателния кодекс или член 307 от новия Наказателен кодекс. 160 престъпления са били извършени през 2008 г., докато през 2007 г. те са били 129 (незаконно производство и търговия на оръжие или взривни вещества). Някои операции са проведени с използване на методи и техники за разследване под прикритие, включително мнимо купуване на оръжие и взривни вещества, тайно проследяване, подслушване на разговори или средства за комуникация, използване на полицаи оперативни работници под прикритие. Повечето оръжия са иззети по класически метод — при претърсване на жилища, контрол на държавната граница или пътна проверка. Множество отделни единици оръжие са иззети от дилъри на наркотици при претърсване на жилища, както и от организатори на незаконна миграция. Става дума обаче не за класическа търговия с оръжие, а за въоръжаване с цел персонална защита. Лицата, замесени в контрабанда, преминават транзитно праз Словения или пътуват и контрабандират оръжие по така наречения Балкански път от Югоизточна Европа към ЕС.

ИСПАНИЯ

През 2008 г. Испания отбеляза съществен напредък в изпълнението на Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения (МОЛВ) във всичките ѝ аспекти и в прилагането на международния инструмент за маркирането и проследяването на МОЛВ.

Бяха проведени дейности за насърчаване на културата на мира и за установяване на допълнителни стандарти за подобряване на контрола, а установените връзки със Службата на ООН по въпросите на разоръжаването, Интерпол, регионалните организации (ОССЕ, НАТО) и неправителствените организации (национални и чуждестранни) бяха укрепени.

Различните управления в министерствата, натоварени да координират действията и обмена на информация в областта на МОЛВ и боеприпасите за тях, редовно провеждаха заседания по тези въпроси, и по-специално в рамките на Постоянната междуведомствена комисия по въпросите на оръжията и взривните вещества (CIPAE, две заседания месечно), Междуведомствената комисия по външната търговия с отбранително оборудване и изделия с двойна употреба (JIMDDU, едно заседание месечно), както и в рамките на работните групи, натоварени с разкриването и борбата срещу трафика с МОЛВ.

Под координацията на Централната инспекция за огнестрелните оръжия и взривните вещества на полицията (Guardia Civil), през 2008 г. специализираните испански служби иззеха 185 незаконни огнестрелни оръжия (137 идващи от страни от Шенгенското пространство, а 48 — от страни извън Шенгенското пространство). Понастоящем испанските власти разполагат общо с 278 382 огнестрелни оръжия от всякакъв вид, като 23 769 от тях вече са определени за продажба на търг, а 30 048 — за унищожаване.

През 2008 г. от властите бяха проведени 22 738 инспекции, които доведоха до откриването на 716 производства срещу производители, оръжейници, частни лица или охранителни фирми, при 207 от които се отнася за огнестрелни оръжия, а при 529 — за взривни вещества. Митническите служители също редовно провеждат акции в летищата и пристанищата, в контекста на търсене на нарушения в тези области.

ШВЕЦИЯ

През 2008 г. няма промени в законодателството на Швеция относно малките оръжия и леки въоръжения.

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

През 2008 г. от Министерството на отбраната бяха унищожени общо 1 001 малки оръжия.

I.Б   Прието ново законодателство, преглед на практическото функциониране на действащото законодателство

През 2008 г. редица държави-членки въведоха ново законодателство или бяха в процес на преразглеждане на съществуващото законодателство. По-подробна информация по тази въпрос:

АВСТРИЯ

През 2008 г. няма прието ново законодателство по въпросите на МОЛВ.

Контролът върху износа на оръжие беше значително подобрен със Закона за външната търговия от 2005 г. (ЗВТ) и последвалата Наредба за външната търговия от 2006 г. Това изпълнително законодателство хармонизира издаването на лицензи със съответните разпоредби на Кодекса за поведение на Европейския съюз при износ на оръжие и го прави задължително за австрийските търговци. Освен това то дефинира посредниците и посредническата дейност съгласно Обща позиция 2003/468/ОВППС на Съвета относно контрола на посредничеството за разпространение на оръжие.

Австрийската наредба за материалите с военно предназначение и списъка на Министерството на икономиката и труда на военното оборудване, различно от материалите с военно предназначение, са в съответствие с Общия списък на оръжията на ЕС. По силата на ЗВТ изделията, включени в Общия списък на оръжията на ЕС, подлежат на лицензионни изисквания при износ, транзит и посредничество. Търговията в рамките на Общността с изделия от Общия списък на оръжията на ЕС — с някои изключения — подлежи на процедура на наблюдение. Техническа помощ във връзка с разработването, производството, работата, оперирането, поддръжката или друго обслужване, съхранение, изпитание или разпространение на конвенционални оръжейни системи с военни способности не се предоставя в следните случаи: ако подобна помощ е в разрез с ограничителните мерки въз основа на общите позиции на ЕС или съвместните действия на ЕС, резолюциите на ОССЕ или правнообвързващите резолюции на Съвета за сигурност на ООН.

Освен това в наредба, приета от Министерството на отбраната, се изброяват материали с военно предназначение и други оръжия, предвидени за унищожаване. Този списък е изготвен въз основа на определения на ЕС и ОССЕ.

БЕЛГИЯ

На 25 юли 2008 г. беше изменен законът от 8 юни 2006 г. за индивидуалното притежаване на оръжие и трансфера на оръжие, който значително повиши прага на наказанието за притежаване на оръжие при произшествие със стрелба, с оглед подобряване на неговото прилагане.

КИПЪР

Износът, транзитът и повторният трансфер (реекспорт) на МОЛВ се уреждат от Министерско постановление 257/2005 (Наредба за износ на военно оборудване от 2005 г.), изменено с Министерско постановление 165/2008. Посоченото по-горе постановление е съгласувано с Кодекса за поведение на ЕС при износ на оръжие и с Декларация на Съвета от 13 юни 2000 г. (2000/С191/01). Министерството на търговията, индустрията и туризма е компетентният орган, който издава всички лицензи за износ, повторен трансфер (реекспорт) и транзит на МОЛВ. Управление „Митници и акцизи“ носи отговорността за осъществяването на контрол съгласно разпоредбите на митническото законодателство.

Вносът, придобиването, притежанието и транспортирането на МОЛВ се уреждат от Закон 113(1)/2004 относно огнестрелното и неогнестрелното оръжие. Законът е хармонизиран с Директива 91/477/ЕИО на Европейския съюз, изменена, и с Декларация 2000/С191/01 на Съвета.

Производството на някои МОЛВ се урежда от Закон 113(1)2004 (част III, член 7, параграф 1). Съгласно закона, производството е забранено за граждани или пребиваващи в републиката, освен ако не притежават валиден лиценз за тази цел, който се издава от началника на полицията. Този специален лиценз се издава на граждани при условията, предвидени от закона. Условията включват между другото липса на криминални прояви на кандидата, разследване дали притежаването на лиценз не е опасно за самия него, за правителството и за обществения ред, и накрая, условието лицето да е преминало през официален медицински преглед. Незаконното производство, притежаване, съхранение и търговия с МОЛВ се уреждат със Закон 113(1)2004. Законът предвижда присъди до 15 години лишаване от свобода и/или глоба от 42 715 евро за нарушаване на разпоредбите му.

В рамките на кипърското главно управление на полицията е създаден специален клон за регистрация (национален архив на оръжията), а електронна база данни улеснява обмена на информация относно МОЛВ с други компетентни органи в ЕС, регионални организации и други държави.

ДАНИЯ

Нови законодателни инициативи

През 2007 г. няма законодателни инициативи по въпросите на МОЛВ.

На 1 октомври 2004 г. влезе в сила нов закон, който съдържа правила по отношение на транспортирането на оръжия между трети страни (тоест страни, различни от Дания). Тези правила забраняват транспортирането на оръжия и др. към страни, за които е наложено оръжейно ембарго от ООН, ЕС или ОССЕ. Освен това е забранено транспортирането между трети страни, които не са издали необходимите лицензи за внос и износ.

Освен това на 14 юни 2005 г. датският парламент прие закон, с който се въвежда, между другото, посредничество при сделки с оръжие. Съгласно този закон, без лиценз от министъра на правосъдието или от лице, упълномощено от министъра, е забранено посредничеството при преговори или за уреждане на сделки, които включват трансфер на оръжия и др., определени от датското законодателство за оръжията и взривните вещества, между страни извън ЕС. Освен това се забранява да се купуват или продават такива оръжия и др. като част от трансфер между страни извън ЕС, или в качеството на притежател на оръжията и др. да се урежда подобен трансфер. Забраната не се прилага за дейности, извършвани в друга държава-членка на ЕС или извън ЕС от граждани, пребиваващи в чужбина. Законът прилага Обща позиция 2003/468/ОВППС на Съвета от 23 юни 2003 г. относно контрола на посредничеството за разпространение на оръжие.

Нови инициативи в областта на правоприлагането

През 2007 г. националната полиция на Дания проведе интензивно и целенасочено разследване по отношение на рокери и членове на банди, включително с цел разкриване на незаконно притежаване на оръжие и привличане под наказателна отговорност за това. По време на сблъсъци между членове на различни банди — или свързани с тях лица — многократно бяха използвани оръжия.

През 2007 г. Националният център по криминалистика получи за експертиза общо 949 оръжия. Националната полиция на Дания не разполага с информация за броя на оръжията, конфискувани от членове на банди.

ФРАНЦИЯ

Чрез Директива 2008/51/ЕО от 21 май 2008 г., Директива 91/477/ЕИО от 18 юни 1991 г. относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие (за вътрешния пазар) беше приведена в съответствие с Протокола на ООН за огнестрелните оръжия. Предвид поясненията, предоставени от тази директива, Франция започна разглеждането на мерките, които следва да бъдат взети с оглед изпълнението на тази директива и присъединяването на Франция към Протокола на ООН за огнестрелните оръжия.

ГЕРМАНИЯ

Германия предприе конкретни стъпки за прилагане на разпоредбите на Протокола на ООН срещу незаконното производство и трафик с огнестрелни оръжия, техни части и компоненти и боеприпаси към Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност и разпоредбите на Международния инструмент, позволяващ на държавите своевременно и надеждно да идентифицират и проследяват незаконното леко стрелково и малокалибрено оръжие. С произтеклите изменения на Закона за оръжията, обхватът на маркирането на оръжията и на задължението за отчетност е разширен и върху основните части на оръжията, и вследствие на това проследяването на произхода е улеснено на международно равнище.

ЛАТВИЯ

През 2008 г. няма прието ново законодателство по въпросите на малките оръжия и леките въоръжения.

В съответствие с Обща позиция 2008/944/ОВППС на Съвета от 8 декември 2008 г., определяща общи правила за режим на контрол върху износа на военни технологии и оборудване, в националното законодателство на Република Латвия ще бъдат въведени съответните разпоредби.

През 2008 г. от физически лица в Латвия бяха иззети общо 3 217 единици незаконно огнестрелно оръжие.

В съответствие със съответните разпоредби на наказателното право бяха открити 270 наказателни производства. Бяха разкрити 30 престъпления и арестувани 5 престъпни групи, занимаващи се с незаконно огнестрелно оръжие.

В Република Латвия иззетите от физически и юридически лица оръжия и въоръжение се претопяват.

ЛЮКСЕМБУРГ

С член 4 от Закона от 15 март 1983 г. относно оръжията и боеприпасите се забраняват вносът, производството, конверсията, ремонтирането, придобиването, закупуването, притежаването, съхраняването, транспортирането, носенето, трансферът, продажбата, износът или търговията с определени видове оръжие и боеприпаси. Без да се засяга този член, министърът на правосъдието може да издаде разрешение по-специално за:

а)

внос, придобиване, закупуване, транспортиране, притежаване, продажба, трансфер, износ или търговия с оръжия и боеприпаси, които представляват антикварни предмети, произведения на изкуството или декоративни предмети или са предназначени да бъдат включени в колекция или комплект; разрешението може да подлежи на условието оръжието да бъде направено окончателно непригодно за стрелба;

б)

внос, придобиване, закупуване, транспортиране, притежаване, продажба, трансфер или износ на оръжия и боеприпаси, предназначени за научни или образователни цели;

в)

внос, износ или транзит на оръжия от чужбина, предназначени за друга държава.

Това разрешение може да подлежи на условието изброените по-горе оръжия да не могат да бъдат използвани за цели, различни от посочените по-горе.

Люксембург няма национална система за маркиране, която да използва при производството и/или вноса на малки оръжия. В страната няма оръжейни заводи. Оръжейниците и търговците на оръжие и боеприпаси трябва да водят регистър на получените и продадените оръжия, с марката, калибъра и серийния номер на всяко оръжие, в който да се вписват и името и адресът на доставчика и купувача. В регистъра трябва също така да са посочени номерът и датата на издаване на министерското разрешително. Той трябва да се представя при всяко поискване от представител на публичните власти. От оръжейниците и търговците на оръжие може да бъде поискано да представят на министъра на правосъдието копие от регистъра си. Максималните количества оръжие и боеприпаси, които оръжейниците и търговците на оръжие могат да държат на склад, се определят от министъра на правосъдието.

В случай на размирици, подозрителни струпвания на хора или нарушения на обществения ред, министърът на правосъдието може да издаде заповед за затваряне или евакуация на всички магазини и складове за оръжие и боеприпаси и за прехвърляне на оръжието и боеприпасите на определени места.

Нарушаването на разпоредбите на Закона от 15 март 1983 г. се наказват с лишаване от свобода от осем дни до пет години.

Износ

Заявление за разрешение за износ се подава в отдела за забранени огнестрелни оръжия, като се прилага копие от документа за самоличност на купувача.

Заявителите също така трябва да приложат — за държавите-членки на ЕС — документ, който потвърждава предварителното съгласие на държавата на пребиваване на купувача, или — за държавите извън ЕС — копие от разрешението на тази държава с оглед придобиването на огнестрелното оръжие.

Издаденото разрешително позволява в такъв случай купувачът да получи физически огнестрелното оръжие от продавача и да го транспортира до границата на Люксембург. Тъй като това разрешително е валидно единствено на територията на Люксембург, купувачът трябва да се осведоми в своята държава на пребиваване за необходимите документи за разрешение съгласно законодателството на тази държава.

Трябва също така да бъде поискан лиценз за износ от службата по лицензиране в Министерството на външните работи.

В рамките и в изпълнение на Директива 91/477/ЕИО относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие (член 11), Люксембург уведомява другите заинтересовани държави-членки за издадените лицензи за износ към тези страни.

Службата по лицензиране може да изисква заявленията за транзит на оръжие, боеприпаси и оборудване, специално предназначено за военни цели, и на свързаната с тях технология, да бъдат съпроводени с документ, в който компетентните органи в страната, от която идват стоките, да удостоверят, че износът към заявената страна на местоназначение е разрешен.

Заявленията за лицензи за износ и транзит трябва да са придружени от официален ангажимент, подписан от заявителя, че износът и транзитът ще се извършат в съответствие със заявлението за лиценз. След всяка експедиция на стоки, за които има лиценз за износ, износителят трябва в тримесечен срок да представи на службата по лицензиране доказателство, че те са пристигнали в разрешената страна на местоназначение и че вносителят ги е освободил за потребление.

Това доказателство се представя или чрез документ, издаден от митническите власти в държавата вносител, който да удостоверява, че изнесените стоки са декларирани за потребление, или чрез друг документ, който да удостоверява, че стоките са директно приети от органа, упълномощен да ги приеме в държавата вносител, от субект, упълномощен от този орган.

Унищожаване на оръжия

Методът, използван в Люксембург (от армията, полицията и митническите власти), е унищожаване на оръжието чрез разрязване („destruction by severing“). Това се извършва от оръжейните служби на съответните органи. Разрязаният метал се събира в контейнер и след това се транспортира от служители на оръжейните служби до стоманолеярен завод, където се претопява в електронни пещи в присъствието на свидетели. След това се съставя протокол за операцията.

МАЛТА

През 2008 г. Малта прие Закон за оръжията 2008, който урежда въпроса за разрешителните за боравене с оръжие за непълнолетните лица. Този закон позволява на полицейския комисар да издава на непълнолетни лица разрешителни за стрелба с въздушни пушки, дълги гладкоцевни пушки и огнестрелни оръжия, които могат да се зареждат само през дулото, на лицензирани стрелбища.

НИДЕРЛАНДИЯ

През 2008 г. Нидерландия не е предприела промени по законодателството относно малките оръжия и леки въоръжения.

ПОЛША

Законът от 22 юни 2001 г. относно извършването на стопанска дейност в сферата на производството и търговията с взривни вещества, оръжие, боеприпаси и технологии за военни цели и за полицията (Държавен вестник № 67, раздел 679, изменен) бе изменен с оглед хармонизиране на разпоредбите на полското законодателство със законодателството на Европейския съюз. Освен това, в резултат от ратифицирането от Полша през 2006 г. на Конвенцията за маркиране на пластичните взривни вещества с цел тяхното откриване бе въведено задължение за маркиране на пластичните взривни вещества от производителите.

Бяха внесени изменения в Закона относно оръжието и боеприпасите от 21 май 1999 г. (Държавен вестник № 53, раздел 549, изменен), но те не се отнасят до въпросите на производството, търговията и маркирането на оръжията.

Няма промени в останалата част от законодателството на Полша относно малките оръжия и леки въоръжения.

Полша продължи да развива информационна дейност, насочена към промишления сектор, като организира семинари с оглед насърчаване и разпространение сред фирмите на най-добрите практики и на правовата рамка в областта на контрола на износа.

ПОРТУГАЛИЯ

През 2008 г. няма прието ново законодателство по въпросите на МОЛВ.

Закон 5/2006, който установи правна рамка, която регулира производството, ремонта, вноса, износа, трансфера, съхранението, движението, търговията, лицензирането, придобиването и притежаването на малки оръжия и леки въоръжения, техните компоненти и съответните боеприпаси, е в процес на изменение. Целта на преразглеждането е да бъдат въведени по-тежки санкции за притежаване на незаконно оръжие и за престъпления, извършени с оръжие.

Незаконното производство, придобиване, притежаване, транспортиране, складиране и търговия (включително посредничество) с МОЛВ са вече криминализирани в Закон 5/2006 (членове 86 и 87), като санкциите могат да бъдат от глоба до лишаване от свобода до 10 години.

През 2008 г. полицията залови общо 2 500 единици огнестрелно оръжие, като 1 105 единици бяха унищожени.

РУМЪНИЯ

През 2008 г. няма промяна в правната рамка, въпреки новите инициативи в процеса на изменение/промяна на първичното законодателство.

СЛОВАКИЯ

В Словакия нямаше промени по отношение на националното изпълнение на Съвместното действие на ЕС относно МОЛВ и Програмата на ЕС за предотвратяване и борба срещу незаконния трафик на конвенционално оръжие и по отношение на МОЛВ. През 2008 г. Словакия започна подготовка за всеобща амнистия на всички лица, които притежават незаконни МОЛВ. Съгласно амнистията, лицата могат да регистрират в полицията всяко оръжие МОЛВ без никаква санкция, без наказателно преследване и без необходимост да обясняват произхода и начина на придобиване на оръжието. Целта на правителството е да се даде възможност на лица, които пазят нерегистрирани и скрити оръжия, например от Първата и Втората световна война.

СЛОВЕНИЯ

С правителствен указ от 21 февруари 2008 г. беше актуализиран съставът на националната точка за контакт по въпросите на МОЛВ. Националният координационен орган по въпросите на МОЛВ се присъедини към съответните други правителствени органи с цел изработване и координиране на националните политики в областта на МОЛВ. Националната точка за контакт по въпросите на МОЛВ се състои от представители на Министерството на външните работи, Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната, Министерството на финансите, Министерството на транспорта и словенската агенция за разузнаване и сигурност.

а)

Законът за отбраната (Ur. l. RS No. 82/1994 и 40/2004) и измененията му от 2003 и 2004 г., членове 77 и 78, уреждат подробно условията и приложното поле относно търговията с оръжие и оборудване за военни цели, с особено внимание за посредническите сделки с оръжие, като също така се предвиждат наказателни санкции за нарушаване на тези разпоредби.

б)

Постановлението на правителството на Република Словения относно разрешенията за търговия и производство на оръжие и оборудване за военни цели (Ur. l. RS No. 18/2003 и 31/2005) е правната уредба относно процедурите на издаване на разрешителни за внос, износ, съхраняване, транзит или посредничество с оръжие и оборудване за военни цели.

Постановлението предвижда, че всяко заявление за износ на тези изделия следва предварително да бъде представено за разглеждане от експертна комисия с оглед издаване на предварително становище в рамките на процедурата за издаване на разрешително за търговия с оръжие и оборудване за военни цели, установена от правителството на Република Словения. Преди издаването на самото разрешително от Министерството на отбраната, комисията разглежда всяко заявление за износ на военно оборудване или въоръжение в рамките на административна процедура и приема съответното (положително или отрицателно) решение.

в)

През април 2003 г. Националното събрание на Република Словения прие акта за ратифициране на Протокола на ООН срещу незаконното производство и трафик с огнестрелни оръжия, техни части и компоненти и боеприпаси, който допълва Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност; Ur. l. RS No. 48/2004 от 30 април 2004 г.;

г)

През април 2004 г. Националното събрание прие акта за ратифициране на Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност, т.н. „Конвенция от Палермо от 2000 г.“ (Ur. l. RS No. 41/2004 от 22 април 2004 г.).

д)

Законът за изменение на Закона за оръжията беше приет през 2004 г. (Ur. l. RS No. 61/2000, 73/2004). В последното изменение от юли 2004 г. на Закона за оръжията отново се предвижда едногодишен преходен период за амнистия и узаконяване на оръжията; посредничеството при сделки с оръжие беше също така класифицирано като част от търговията с оръжие.

е)

Инструкцията за работа с предадено, заловено или иззето оръжие, приета от Министерството на вътрешните работи през 2003 г., урежда процедурите за съхраняване и работа с иззето и заловено оръжие в рамките на Министерството на вътрешните работи (административна част от министерството и полицията). Съгласно инструкцията, всички иззети оръжия трябва да се съхраняват в складови съоръжения на Министерството на вътрешните работи. При изключителни случаи в складови помещения на администрацията могат да се съхраняват единствено оръжия, които са „законни“, т.е. оръжия или документи за оръжия, по отношение на които тече административна процедура в административния отдел.

ж)

Правилникът за прилагането на Закона за оръжията (Ur. l. RS No. 40/2005) урежда въпросите относно полицейските процедури на държавната граница, формулярите и документите за регистриране на оръжията, процедурите за граничен контрол и формулярите, приведени в съответствие със законодателството на ЕС, както и изискванията и задълженията на лицата при придобиване, носене или съхраняване на оръжие, както и на търговците на оръжие. Законът за оръжието също така беше хармонизиран с Протокола на ООН за огнестрелните оръжия, ратифициран от Словения през 2003 г.

з)

През 2004 г. Наказателният кодекс (Ur. l. RS No. 63-2167/1994 и 95-4208/2004) беше изменен с определение и криминализиране на посредничеството в сделки с оръжие, предлагане на оръжие, като удължи от три на пет години лишаване от свобода срока на предвидената присъда за основната форма на това криминално престъпление.

и)

През 2007 г. Словения се присъедини към Шенгенското пространство. През последните години Словения постепенно разположи допълнителни полицейски офицери на гранично-пропускателните пунктове, като увеличи техния брой на място.

й)

Словенският наказателен кодекс беше изменен и модернизиран. Новият Наказателен кодекс се прилага от ноември 2008 г. и включва нов член относно криминализирането на незаконната търговия и производство на оръжие. В сравнение с предишната разпоредба, новата разпоредба на този член в новия Наказателен кодекс гласи, че отстраняване на маркировката на оръжие или нейното фалшифициране представлява елемент от това престъпление и че дори малко количество оръжие или боеприпаси се счита за елемент от извършването на престъпление.

ИСПАНИЯ

Закон 53/2007 от 28 декември 2007 г. относно контрола на външната търговия с отбранително оборудване и изделия с двойна употреба влезе в сила на 29 януари 2008 г. Този закон се основава и е в съответствие с всички разпоредби на Плана за действие и на резолюциите на Общото събрание на ООН, както и с допълнителния протокол към Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност (приета от Общото събрание на ООН на 31 май 2001 г.) относно незаконния трафик с огнестрелни оръжия, техни части и боеприпаси, известен като „Протокол на ООН за огнестрелните оръжия“.

От влизането в сила на този нов закон произтичат следните последици:

Испанското законодателство в тези области вече има характер на правна норма със силата на закон, като това предоставя средство за упражняване на по-ефективен контрол.

Този нов закон въвежда нови разпоредби в областта на външната търговия с отбранително оборудване и изделия с двойна употреба, изцяло в изпълнение на ангажиментите, поети от Испания в рамките на различни международни форуми и по отношение на всички режими за неразпространение.

Новият закон разширява обхвата на контрола върху всички видове огнестрелно оръжие, включително ловни и спортни оръжия, техните части и компоненти и боеприпаси за тях съгласно Резолюция 55/255, приета от Общото събрание на ООН срещу незаконното производство и трафик с огнестрелни оръжия, техните компоненти и боеприпаси за тях.

Законът изрично се придържа към осемте критерия на Европейския кодекс за поведение при износа на оръжие, както и към критериите, приети от ОССЕ по отношение на сделки за износ на МОЛВ.

Накрая, законът съдържа изричен ангажимент за насърчаване и участие в регионалните и международните процеси, насочени към по-засилен контрол на търговията с оръжие, по-специално към приемането на международен договор за търговията с оръжие (МДТО).

В съответствие със Закон 53/2007 Испания прие нова наредба в областта на външната търговия с отбранително оборудване, друго оборудване и изделия и технологии с двойна употреба, а именно Кралски декрет (Real Decreto) 2061/2008 от 12 декември 2008 г., в който са разработени правилата за прилагане, съдържащи се в Закон 53/2007.

Основните промени по отношение на предишната наредба — Real Decreto 1782/2004 от 30 юли 2004 г. — могат да бъдат обобщени по следния начин:

1.

Обхватът на контрола върху всички ловни и спортни оръжия, техните части и компоненти и боеприпаси за тях е разширен вследствие на компромиса, установен в Резолюция 55/255 на Общото събрание на ООН, която прие Протокол срещу незаконното производство и трафик с огнестрелни оръжия, техните компоненти и боеприпаси за тях (член 2, параграф 2). За внос на неавтоматично огнестрелно оръжие от държавата на произход се изисква разрешение. Търговията с такива оръжия може да се осъществява, при условие че има индивидуален или общ лиценз или писмени декларации. Търговията с държави от ЕС не изисква разрешение, като тази търговия е уредена от раздел 6 от Наредбата за огнестрелните оръжия (Real Decreto 137/1993 от 29 януари 1993 г.) и дял 7 от Real Decreto 230/1998 от 16 февруари 1998 г., с който беше приета Наредбата за взривните вещества.

2.

Беше добавен контрол върху разрешенията за производство по лиценз, т.е. всеки процес, който позволява на чуждестранна компания да произвежда изделия или да осъществява трансфер на компоненти, технология и ноу-хау от друга компания (член 2, параграф 1).

3.

Предоставена е възможност за окончателен износ на оборудване, необходимо на испанските въоръжени сили и сили за сигурност, които заминават с хуманитарна или мироопазваща мисия в чужбина (член 3).

4.

Посредничеството с отбранително оборудване сега се контролира по-стриктно благодарение на механизмите за докладване относно методите на транспортиране, транзитните държави и финансирането. Механизмите за докладване относно методите на транспортиране и транзитните държави се прилагат понастоящем и за други сделки на износ (член 4, параграф 2).

5.

Установени са редица условия за регистрация в специален регистър на чуждестранните търговски оператори и за отмяната на тази регистрация (член 13).

6.

Съставът на междуведомствения регулаторен съвет по външната търговия с отбранително оборудване и изделия с двойна употреба (JIMDDU) беше променен. Заместник-председател сега е заместник-министърът на външните работи. Към JIMDDU се присъедини нов член, а именно генералният директор по стратегическите въпроси и тероризма в Министерството на външните работи и сътрудничеството, а представителят на главната дирекция на полицията и на Guardia Civil вече е един и същ (член 17).

7.

За пръв път испанското законодателство сега включи широк списък на освобождаванията от задължението за предварително докладване на JIMDDU и изискването за документи за контрол (член 18).

8.

Приложенията съдържат списъци на контролираните изделия, модели за лицензи, а документите за контрол бяха актуализирани в съответствие с промените, направени в редица международни закони. В частност, изделията, подлежащи на контрол съгласно Регламент (ЕО) № 1236/2005 на Съвета от 27 юни 2005 г. относно търговията с някои стоки, които биха могли да бъдат използвани с цел прилагане на смъртно наказание, изтезания или други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание бяха заличени от приложение II (Списък на други материали).

Декретът подобрява докладването относно посредничеството при отбранително оборудване и ловни оръжия, техните части и компоненти. Тази промяна е основното нововъведение на Закон 53/2007 и основаната на него наредба.

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

Законът за търговията с изделия (категории контролирани изделия) от 2008 г. въведе тристепенна структура, основана на риска, по отношение на контрола на търговията, включително с МОЛВ. Това беше консолидирано в Закона за контрол на износа от 2008 г. (в сила от 6 април 2009 г.), който също така консолидира съществуващото законодателство за контрол на износа и контрол на търговията, разшири обхвата на контрола на търговията в Обединеното кралство (вкл. допълнителен контрол на предоставянето на транспорт за МОЛВ) и коригира обхвата на законодателните изключения по отношение на стоки, които преминават транзитно или са претоварени в Обединеното кралство.

I.В   Обучение на администрацията, правоприлагащите органи, съдебните органи

Информация, предоставена от държавите-членки на ЕС относно положените от тях усилия и инициативи в областта на обучението на техните национални администрации:

АВСТРИЯ

Австрия предприе действия за повишаване на осъзнаването на проблемите, поставени от МОЛВ, по време на организирания на 26 октомври 2008 г. в Министерството на европейските и международните въпроси „ден на отворените врати“. Постери и документални филми информираха публиката за ужасяващите последици от незаконната търговия с МОЛВ.

ИСПАНИЯ

През 2008 г. различните испански органи, натоварени с правоприлагането, продължиха да организират, както през предишните години, лекции и семинари по въпросите на наказателноправната рамка относно огнестрелните оръжия и взривните вещества и прилагането на информационни технологии при техния контрол. Редовно бяха организирани семинари относно правната рамка, която се прилага спрямо превенцията и борбата с незаконната търговия с МОЛВ с цел поддържане и задълбочаване на познанията на служителите, работещи по тези въпроси.

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

Департаментът за бизнес иновации и умения също предприе информационна кампания за промишления сектор на Обединеното кралство относно контрола на износа, като организира серия семинари и курсове за обучение в цялата страна за повече от 300 организации. Това беше съчетано с обучение на място за 28 компании.

I.Г   Други инициативи или дейности

ФРАНЦИЯ

През есента на 2009 г. годишният доклад относно износа на оръжие от Франция през 2008 г. ще бъде представен пред Парламента. В него ще бъдат изложени националните практики за контрол и международните прояви в областта на контрола върху износа, в които участва Франция. Докладът ще съдържа приложение относно доставките на МОЛВ от Франция. Публикуването на този доклад всяка година е свидетелство за постоянния стремеж към прозрачност спрямо гражданското общество и международната общност, който Франция проявява от много години насам по отношение на тези въпроси.

II.   Международни усилия за изпълнение през 2008 г.

II.A   Мерки за борба с натрупването и разпространението на малки оръжия и леки въоръжения и за предотвратяване на незаконния трафик с конвенционално оръжие

II.A.1   Финансова, техническа и друг вид помощ, оказана на програми и проекти в тази област, изпълнявани от ООН, Международния комитет на Червения кръст и други международни или регионални организации и неправителствени организации

II.A.1.1   Дейности и проекти, подкрепяни от Европейския съюз

В рамките на своята политика за сътрудничество и развитие, Европейската комисия (ЕК) играе съществена роля в изпълнението на Стратегията на Европейския съюз относно малките оръжия и леки въоръжения. През 2008 г. ЕК продължи дейностите си за борба с незаконната търговия и прекомерното натрупване на МОЛВ и боеприпаси за тях, както чрез своите географски инструменти (най-вече Европейския фонд за развитие), така и чрез тематичните си инструменти.

Южна и Източна Европа

 

Босна и Херцеговина: През 2008 г. ЕС започна да предоставя помощ за унищожаването на останалите от войните взривни вещества (ERW) вследствие на конфликтите през 90-те години на ХХ век. Първият етап от проекта (2,7 милиона евро, Инструмент за стабилност) ще завърши до края на 2009 г., като е планирано програмата да бъде продължена за период от 18 месеца до средата на 2011 г. (2,086 милиона евро, Инструмент за стабилност). В този срок по-голямата част от ERW в Босна и Херцеговина ще бъдат унищожени. Проектът има за цел също така да повиши в достатъчна степен капацитета на властите на Босна и Херцеговина за обезвреждане на ERW, така че да могат да се справят с оставащите след края на програмата ERW без съществена допълнителна международна помощ.

 

Украйна: Съгласно Решение 2005/582/ОВППС на Съвета, ЕС се ангажира да предостави 1 милион евро на Агенцията на НАТО за поддръжка и снабдяване (NAMSA) за унищожаване на 400 000 МОЛВ, 1 000 ръчно преносими противовъздушни системи и 15 000 тона боеприпаси в Украйна като принос към първия етап от 12-годишния Доверителен фонд на НАТО по Партньорство за мир. Изпълнението на целта за унищожаване на МОЛВ и боеприпаси продължава.

 

Латинска Америка: Беше изпълнена последната фаза от проекта „Обучение на обучаващи и база данни“, в резултат от приемането на Решение 2006/1000/ОВППС на Съвета, с което бе осигурена последна вноска в размер на 700 000 евро. Този проект допринесе за борбата срещу дестабилизиращото натрупване на МОЛВ в Латинска Америка и Карибския регион. До момента с помощта на проекта в областта на техниките на разследване са обучени повече от 1 340 служители на правоприлагащите органи, като се очаква до края на проекта да бъдат обучени общо 2 300 служители. Освен това, повече от 180 парламентаристи и техните съветници също бяха обучени чрез поредица от курсове, а някои инсталации и съоръжения се изграждат и обновяват с цел по-добра координация на съвместните дейности. От гледна точка на въздействието, определени страни от региона съобщиха официално за изземването на огнестрелни оръжия, на части и боеприпаси за тях, като свързаха това с мерките за изграждане на капацитет, въведени в резултат от курсовете за обучение. В момента се прилага стратегията за оттегляне от проекта с цел да се насърчи инициативата на държавите от региона, на местните донори и организации чрез двустранно финансиране.

 

Централна Америка: ЕС допринесе с 1 милион евро (Инструмент за стабилност) за проект на програмата за контрол на малките оръжия и леките въоръжения в Централна Америка (CASAC) за подпомагане на борбата с незаконния трафик на огнестрелно оръжие и взривни вещества в Централна Америка и съседните страни, като способства за подобряването на капацитета на регионалните организации в борбата срещу незаконния трафик на огнестрелно оръжие и взривни вещества, както и на капацитета на националните и местните правителства да отговорят на заплахите, които поставят МОЛВ пред човешкото развитие.

Конкретните цели на проекта са да се ратифицират и изцяло прилагат международните, регионалните и трансрегионалните инструменти за контрол на въоръженията; изграждане на капацитет и укрепване на националните и регионалните институции и държавни агенции, отговарящи за контрола на МОЛВ, както и разработване на система за обмен на информация и подобряване на граничния и митническия контрол; укрепване и увеличаване на капацитета на организациите на гражданското общество за насърчаване на контрола на въоръженията; укрепване и осъществяване на трансрегионален процес за контрол на МОЛВ.

Африка

 

Източна Африка: В рамките на програмата за предотвратяване, управление и разрешаване на конфликти за Източна и Южна Африка и района на Индийския океан на стойност 10 милиона евро (Европейски фонд за развитие), ЕС оказа подкрепа на стойност 2,8 милиона евро на проект с Източноафриканската общност (EAC) с цел укрепване на регионалния капацитет за борба с трафика и разпространението на оръжие. Проектът цели укрепване на капацитета на държавите-членки на ЕАС (и по-специално на техните национални координационни центрове) ефективно да се справят с незаконните МОЛВ; укрепване на регионалния капацитет за борба с трансграничното разпространение на МОЛВ във връзка със задълбочаването и разширяването на процеса на икономическа интеграция на региона на ЕАС; укрепване на капацитета на митническите служби в ЕАС, службите за опазване на дивата природа и други подобни организации да се справят с предизвикателствата, свързани с МОЛВ.

 

Западна Африка: В рамките на програмата за предотвратяване на конфликти и изграждане на мира в региона на Западна Африка на стойност 5,5 милиона евро (Европейски фонд за развитие), ЕС продължи да оказва подкрепа на програмата за контрол на малките оръжия (ECOSAP) на Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) на стойност 1,45 милиона евро, като предостави помощ за създаването и укрепването на националните комисии по въпросите на малките оръжия и на тяхната дейност. Проектът имаше за цел също така да укрепи капацитета за осигуряване на цялостен политически надзор и ефикасно управление на законния трансфер на оръжие в подрегиона и за формулиране и разработване на политика по отношение на борбата срещу разпространението и трафика на МОЛВ.

ЕС оказа подкрепа и на конкретен проект (Европейски фонд за развитие) с оглед предоставяне на техническа помощ на отдела по въпросите на малките оръжия на ECOWAS при изработване на плана за действие за прилагане на конвенцията за МОЛВ.

 

Централна Америка: ЕС продължи да оказва подкрепа на тригодишния проект на стойност 4 милиона евро (Европейски фонд за развитие), който започна през 2007 г., с оглед развиването на капацитета на Икономическата общност на централноафриканските държави (ECCAS/CEEAC) за мир и сигурност, и по-специално в областта на предотвратяването на конфликти, механизмите за ранно предупреждение, сътрудничеството с неправителствени организации, работещи в областта на предотвратяването на конфликти, политическите и дипломатическите действия, включително по въпросите, свързани с МОЛВ.

 

Регионален център за малки оръжия (RECSA): ЕС е в процес на приключване на подготовката на проект на стойност 3,3 милиона евро (Инструмент за стабилност — бюджет 2008 г.) за подкрепа на борбата срещу незаконното натрупване и трафик с огнестрелно оръжие в Африка, чрез Регионалния център за малки оръжия и леки въоръжения (RECSA) със седалище в Найроби. Проектът има за цел да повиши осведомеността и знанията на съответните участници както на институционално равнище, така и в рамките на гражданското общество, относно законодателните и институционалните аспекти на борбата срещу незаконното натрупване и трафик с огнестрелно оръжие с оглед укрепване или изграждане на национални координационни центрове и разработване и/или изпълнение на национални планове за действие; укрепване на регионалните организации на полицейските ръководители в Африка (RPCOs) и на капацитета и сътрудничеството между правоприлагащите органи на национално, регионално и континентално равнище за борба с незаконния трансграничен трафик с огнестрелно оръжие и взривни вещества.

Европейската комисия оказа подкрепа също така на голям брой програми за разоръжаване, демобилизация и реинтеграция, например в Уганда, Судан, Централноафриканската република, Непал, които пряко или непряко работят за цялостно намаляване на насилието и на броя притежавани оръжия, за реструктуриране на въоръжените сили и по въпроса за реинтеграцията на бившите бойци в обществото.

През 2008 г. ЕС участва активно в работата на международни и регионални организации по въпроси, свързани с МОЛВ, и по-специално в действията, организирани от ООН, ОССЕ и Африканската общност.

II.A.1.2   Сътрудничество на ЕС с други държави

МОЛВ бяха включени в дневния ред на редовния политически диалог на ЕС с редица трети държави, включително от Африка, Източна Европа и Югоизточна Европа.

През 2008 г. Съветът на Европейския съюз постигна съгласие относно системното включване на елемента МОЛВ в правнообвързващите споразумения между ЕС и трети държави. Беше постигнато също така съгласие по въпроса за използването на елемента МОЛВ и за референтен текст, който да бъда ползван по време на преговорите. Бяха проведени заседания на експертно равнище на Тройката на ЕС (всеобхватно разоръжаване и контрол на въоръженията), като въпросът относно МОЛВ заемаше важно място в дневния ред. Такъв редовен диалог се провежда по време на всяко председателство на ЕС със САЩ, Канада, Япония, Китай, Руската федерация, Република Корея, Украйна и Бразилия. Организирани бяха също така ad hoc заседания на Тройката специално по въпросите на МОЛВ.

II.A.2   Финансова, техническа и друг вид помощ, предоставена от държави-членки на ЕС на проекти относно МОЛВ

В допълнение към проектите, финансирани от ЕС чрез различните инструменти, с които разполага, на двустранна основа държавите-членки финансираха редица проекти относно МОЛВ. Държавите-членки предоставиха следната информация за настоящия доклад:

АВСТРИЯ

През 2008 г. Австрия продължи да подкрепя различни проекти за оказване на помощ, изпълнявани от Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (UNODA) в подкрепа на процеса на ООН срещу МОЛВ, като наблегна главно на проекти в Африка.

По-специално, Австрия оказа подкрепа за следните проекти:

прилагане на практически мерки за разоръжаване в Западна Африка, техническа помощ за отдела по въпросите на малките оръжия на ECOWAS и за програмата за контрол на малките оръжия (ECOSAP),

регламентиране на посредничеството с малки оръжия в Африка,

изработване на правен инструмент за контрол на МОЛВ в Централна Африка.

ЕСТОНИЯ

През 2008 г. Естония подкрепи финансово организирането на семинар относно прилагането на Международния инструмент, позволяващ на държавите своевременно и надеждно да идентифицират и проследяват незаконните малки оръжия и леки въоръжения, проведен в Рио де Жанейро от 11 до 12 юни 2008 г.

През 2008 г. Естония предостави финансова подкрепа на Доверителния фонд на НАТО/Партньорство за мир „Грузия II: унищожаване на ракети“.

ФИНЛАНДИЯ

През 2008 г. Финландия подпомогна програмата за контрол на малките оръжия (ECOSAP) на Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) с 250 000 евро, като по този начин общата стойност на оказаната от Финландия подкрепа за периода 2006—2008 г. достигна 750 000 евро;

финансов принос към Програмата на ОССЕ за МОЛВ и конвенционалните боеприпаси в Република Таджикистан, фаза II (общо 345 197 евро);

финансова подкрепа за организираната от ОССЕ конференция „Единодействие на регионалните организации за изпълнение на Програмата за действие на ООН относно малките оръжия и леки въоръжения“, Брюксел, 28—30 май 2008 г., (общо 20 000 евро);

принос към Доверителния фонд по Партньорство за мир на НАТО в Афганистан за предоставяне на подкрепа за физическата сигурност и управлението на запасите от боеприпаси.

ФРАНЦИЯ

През периода 2006—2008 г. Франция финансира, чрез UNDP, три програми относно малките оръжия и леките въоръжения:

принос към програмата за подпомагане на контрола върху леките въоръжения в държавите-членки на ECOWAS, който е продължение на усилията, които Франция прави в рамките на Европейския съюз (260 000 USD);

проект за намаляване на въоръженото насилие в ДРК чрез контрол върху леките въоръжения и насърчаване на дълготрайни средства за съществуване (750 000 USD);

програма за контрол върху леките въоръжения и за гражданско разоръжаване в Бурунди (200 000 USD).

През 2008 г. Франция също така даде принос за бюджет „дейности“ на Регионалния център за контрол и проверка на въоръжаването (RACVIAC-CSC ) (30 000 евро).

ГЕРМАНИЯ

Германия даде своя принос за проекти и дейности в областта на МОЛВ, включително боеприпасите за тях в рамките и в сътрудничество с редица институции и организации. Повечето от тези дейности бяха предприети в рамките на по-дълъг период от календарната година. Ключовите инициативи през 2008 г. са изброени по-долу:

 

Афганистан (продължителност 2004 г. — до момента; общ бюджет 3 000 000 евро)

От 2004 г. Германия подпомага процесите на разоръжаване, демобилизация и реинтеграция (DD&R ) и разоръжаване на незаконни въоръжени групи (DIAG) в Афганистан чрез съфинансиране на обезвреждането и унищожаването на излишъка от оръжия и боеприпаси.

 

Ангола (продължителност 2003—2009 г., общ бюджет 11 990 332 евро)

Германия подкрепя социалната и икономическата реинтеграция на бивши бойци и техните семейства в Ангола. Чрез Instituto de Reintegração Sócio-Profissional para Ex-militares (IRSEM), Германия оказва подкрепа за Програмата за демобилизация и реинтеграция в Ангола (ADRP), провеждана от Световната банка. Реинтеграцията на бившите бойци се подкрепя на местно равнище чрез проекти за социално-икономическо развитие и укрепване на местната администрация.

 

Камбоджа (продължителност 2007—2009 г., общ бюджет 1 615 000 евро)

Германия продължи да оказва подкрепа на кралското правителство на Камбоджа в работата му по въпросите на контрола на МОЛВ с акцент върху управлението на запасите и унищожаването на излишъците от запаси конвенционални боеприпаси, както и върху безопасното съхраняване на полицейските оръжия.

 

Демократична република Конго (продължителност 2005—2011 г., общ бюджет 12 000 000 евро)

Германия подпомага социалната и икономическата реинтеграция на деца и младежи, които преди това са били свързани с воюващите в провинция Маниема в ДРК, като помощта възлиза на 3,5 милиона евро (техническа помощ), както и чрез финансиране на реинтеграцията на бивши бойци на стойност 8,5 милиона евро (до октомври 2008 г., финансова помощ), за трудоемки инфраструктурни проекти.

 

Гана (април 2008 г.)

През април 2008 г. германското правителство (в тясно сътрудничество с Германската служба за техническо сътрудничество (GTZ), Международния център за конверсия в Бон (BICC) и отдела по въпросите на малките оръжия на Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) оказа подкрепа на експертен семинар, който се състоя в Международния център за обучение по въпросите на опазването на мира „Кофи Анан“ (KAIPTC), в Акра, Гана. Целта на този семинар беше обмен на добри практики и приоритети относно контрола на МОЛВ в Западна Африка. Участваха членове на организации на гражданското общество, правителствени органи и регионални организации от целия субрегион и от други региони. При подготовката на този семинар беше изготвен наръчник, утвърден от семинара и публикуван, който отразява въпросите, свързани с МОЛВ, които са считани за най-важни за участниците, които работят по тях от практическа гледна точка, за хората, които изработват политиката, и за изследователите.

 

Региона на Големите африкански езера (продължителност 2003—2009 г., общ бюджет 12 900 000 евро)

Германия дава своя принос за Доверителния фонд на ръководената от Световната банка Многостранна програма за демобилизация и реинтеграция (MDRP) за региона на Големите африкански езера, който възлиза на 12,9 милиона евро. Германия също така финансира проекта „Борба срещу незаконното разпространение на малки оръжия и леки въоръжения“, който се изпълнява в рамките на подкрепата на процеса на конференцията за Региона на Големите африкански езера (2004—2011 г., 7,5 милиона евро).

 

„Сътрудничество за развитие и контрол на малките оръжия“ (продължителност 2001—2008 г., общ бюджет 3 452 000 евро)

Германското правителство разработи секторен проект „Сътрудничество за развитие и контрол на малките оръжия (DECOSAC)“. Една от целите на проекта е разработването и изпитването на инструменти за контрол на малките оръжия в рамките на сътрудничеството за развитие. През юли 2008 г. секторният проект „Сътрудничество за развитие и контрол на малките оръжия“ беше слят със секторния проект „Предотвратяване на кризи и реформа на сектора за сигурност“ в рамките на секторната програма „Мир и сигурност“ (продължителност 2008—2014 г., бюджет 2008—2011 г. 5 000 000 евро). Програмата „Мир и сигурност“ работи по въпросите, свързани с МОЛВ, в рамките на обхвата на „Намаляване на въоръженото насилие и превенция“.

УНГАРИЯ

Унгария оказа подкрепа на стойност 14 000 евро на Доверителния фонд по Партньорство за мир на НАТО с цел унищожаването на малки оръжия, леки въоръжения и ръчно преносими противовъздушни системи (MANPADS) в Украйна.

ИТАЛИЯ

През 2008 г. Италия подкрепи финансово международни инициативи за справяне с незаконния трафик на МОЛВ, като програмите за контрол на МОЛВ, провеждани от ECOWAS, и проекта за контрол на малките оръжия в Босна и Херцеговина на UNDP.

При необходимост италианските въоръжени сили, които участваха в многостранните операции за опазване и прилагане на мира, събираха и/или изземаха и унищожаваха малки оръжия и леки въоръжения.

ЛИТВА

В периода 2005—2008 г. ръководеният от Литва Провинциален екип за възстановяване в провинция Гор в Афганистан събра 1 710 единици МОЛВ (451 единици през 2008 г.) и унищожи над 3 300 взривни устройства.

НИДЕРЛАНДИЯ

През 2008 г. Нидерландия оказа между другото подкрепа на следните институции, проекти и дейности в областта на малките оръжия и леки въоръжения (МОЛВ) и боеприпаси:

проект „Small Arms Survey“, основно финансиране;

Женевски форум, „Проправяне на пътища за напредък в разоръжаването и контрола на въоръженията“, 2007—2008 г.;

НALO Trust, събиране и унищожаване на малки оръжия, леки въоръжения и боеприпаси в Афганистан;

UNDP Косово, „Инициатива за контрол върху малките оръжия“;

Институт на ООН по разоръжаването (UNIDIR), разработване на „Протокол за оценка на нуждите за сигурността (II)“ и други изследвания;

Регионален център за малки оръжия (RECSA), прилагане на Декларацията от Найроби и Протокола от Найроби в района на Големите езера и региона на Африканския рог;

неправителствена организация „Saferworld“, регионални и други МОЛВ програми;

подкрепа за националния координационен център по МОЛВ, прилагане на националния план за действие на Уганда;

UNDP (Програма за развитие на ООН)/Босна и Херцеговина, унищожаване на МОЛВ и боеприпаси;

MAG, техническа помощ за унищожаване на мобилни МОЛВ, Бурунди;

Asociacion para Politicas Publicas (APP), действия срещу разпространението и незаконната търговия с малки оръжия в Аржентина;

Агенция на НАТО за поддръжка и снабдяване (NAMSA)/Доверителен фонд на НАТО по Партньорство за мир, унищожаване на малки оръжия и леки въоръжения, MANPADS и боеприпаси в Украйна.

ПОЛША

Полско-грузинските консултации по контрола на износа на оръжие и изделия с двойна употреба се състояха в Тбилиси през май 2008 г. Полската делегация от министерствата на външните работи и икономиката беше приета от заместник-министрите на отбраната и външните работи на Грузия. В работните сесии на заседанията участваха представители на министерствата на външните работи, отбраната, правосъдието и икономическото развитие на Грузия. Бяха разисквани два основни въпроса:

1.

Функционирането на системата на Грузия за контрол на износа на практика, нейната съгласуваност, прозрачност и възможните области на подобрение.

2.

Рамка за бъдещата програма за обучение и семинари в областта на контрола на износа.

Посочените по-горе консултации бяха последвани от двудневен семинар за правен преглед, организиран на 17—18 декември 2008 г. във Варшава за представители на органите на Грузия за контрол на износа, в сътрудничество с Австрия, Германия, Словения и Швеция, като част от сътрудничеството на ЕС в рамките на дългосрочния проект на ЕС (LTP) в областта на износа на изделия с двойна употреба. Семинарът имаше за цел да представи международната и националната правна рамка в областта на контрола на износа при търговия с изделия с двойна употреба и оръжия, като специално внимание беше отделено на МОЛВ.

ПОРТУГАЛИЯ

При необходимост португалските въоръжени сили, участващи в операции за опазване и прилагане на мира, изземаха и унищожаваха малки оръжия и леки въоръжения.

СЛОВЕНИЯ

През 1998 г. словенското правителство създаде международен доверителен фонд за разминиране и за помощ за жертвите на мини (ITF) като хуманитарна организация с идеална цел. ITF оказва помощ на държавите от Югоизточна Европа, Кавказ и Централна Азия при разрешаване на проблемите, свързани с противопехотните мини, и подпомага физическото и социално-икономическото възстановяване на жертвите на противопехотни мини. След повече от десет години опит, ITF ще разшири и програмата за помощ във връзка с действието на МОЛВ. Понастоящем ITF изпълнява в Албания едногодишен проект за повишаване на информираността за рисковете от МОЛВ, на стойност 200 000 евро, като очаква видими резултати през следващите няколко години.

ИСПАНИЯ

ООН (Организация на обединените нации)

През 2008 г. Испания направи доброволна вноска от 2 000 000 евро за проекта на UNICEF относно реинтеграцията на децата войници. Испанската агенция за международно сътрудничество за развитие (AECID) направи други доброволни вноски за финансиране на проекти за жертвите на огнестрелно оръжие, техните семейства и общности на произход.

Организация за сигурност и сътрудничество в Европа

През 2008 г. Испания направи доброволна вноска от 400 000 евро за следните проекти по военнополитическото измерение на ОССЕ:

в областта на МОЛВ: Беларус и Таджикистан,

в областта на конвенционалните боеприпаси, взривните вещества и детонаторите: Грузия (развиване на способности за демилитаризация и за обработка на излишъка от боеприпаси) и Черна гора (унищожаване на запаси от боеприпаси в излишък),

унищожаване на ракетно гориво (смес): Украйна и Казахстан.

Организация на Северноатлантическия договор (НАТО)

През 2008 г. Испания направи доброволни вноски за следните проекти:

физическа сигурност на складовете за оръжие и боеприпаси и управление на запасите от боеприпаси в Афганистан: 150 000 евро,

развиване на способности за демилитаризация в Грузия: 25 000 евро.

Парламентарен форум за МОЛВ

Двама испански парламентаристи обикновено участват в Парламентарния форум за МОЛВ от самото му начало в Испания през октомври 2002 г. Испания направи следните доброволни вноски за Форума: 30 000 евро през 2007 г. и 80 000 евро през 2008 г.

Икономическа общност на западноафриканските държави (ECOWAS)

През декември 2005 г. Испания подписа Меморандум за разбирателство с изпълнителния секретариат на Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS), като пое ангажимента да отпусне един милион евро за дейностите и програмите на организацията през периода 2006—2008 г., което включва и помощ за Програмата за контрол на МОЛВ в Западна Африка на обща стойност 750 000 евро. През 2008 г. за тази цел бяха отпуснати 250 000 евро.

Регионален център на ООН за мир, разоръжаване и развитие в Латинска Америка и Карибския басейн (UN-LiREC) и Програма за развитие на ООН (UNDP)

Испания подкрепи финансово и различни дейности на Регионалния център на ООН за мир, разоръжаване и развитие в Латинска Америка и Карибския басейн (UN-LiREC) (275 000 евро) и Програмата за развитие на ООН (UNDP) (600 000 евро). Тези дейности включват унищожаване на 42 537 МОЛВ в рамките на многогодишния процес за унищожаване на огнестрелно оръжие в Перу (2007—2009 г.), изготвяне на наръчник за най-добрите практики за унищожаване на огнестрелно оръжие, организиране на регионални заседания и др.

Неправителствени организации

През 2008 г. Испания направи доброволни вноски за неправителствените организации „Instituto de Enseñanza para el Desarrollo Sostenible (IEPADES)“ (Гватемала) (50 000 евро) и „Small Arms Survey (SAS)“ (100 000 евро), в подкрепа на техните дейности и изследвания в изпълнение на Женевската декларация относно въоръженото насилие и развитието.

ШВЕЦИЯ

През 2008 г. МВнР финансира научно изследване, осъществено от Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), в което се документира и анализира информация за трансфер на МОЛВ през 2003—2006 г. от Регистъра на ООН за конвенционалните оръжия (UNROCA). Заключенията на изследването бяха представени на Третата двугодишна среща на държавите за преглед на изпълнението на Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти, която се състоя в Ню Йорк през юли 2008 г.

Други дейности, подкрепени от МВнР:

„Small Arms Survey“, Женева: 1 милион шведски крони годишно за основно финансиране (2005, 2006, 2007 и 2008 г.);

SIPRI (в допълнение към основното финансиране): 265 000 шведски крони през 2008 г. за изследователския проект относно вписванията от държавите на МОЛВ в UNROCA (вж. по-горе); 1 921 000 шведски крони през 2008 г. за изследване относно трансферите на МОЛВ към Африка; 1 885 000 шведски крони през 2008 г. за издаване на годишника на SIPRI.

Проекти относно МОЛВ, подкрепени от шведската Агенция за сътрудничество за международно развитие (Sida):

UN-LiREC, 12 милиона шведски крони (2008—2012 г.);

Парламентарен форум за МОЛВ (обща организация, 4,6 милиона шведски крони (2008—2010 г.);

ОССЕ Украйна, унищожаване на запаси ракетно гориво (смес), 15 милиона шведски крони (2008—2010 г.);

Програма МОЛВ на UNICEF, 15,5 милиона шведски крони (2006—2009 г.);

Неправителствена организация „Saferworld“ (работа по МОЛВ), 12,6 милиона шведски крони (2007—2009 г.).

Освен това Sida подкрепи DDR програма в Уганда, насочена към демобилизация и реинтеграция на деца бивши бойци, с 6 милиона шведски крони за 2008—2010 г.

Folke Bernadotte Academy (FBA) се е ангажирал да поддържа и разширява една международна мрежа от експерти по програмите DDR, в която могат да се обменят теоретични и практически знания и опит. FBA е член на Интегрираната група за обучение по програмите DDR, която е група от институции за обучение с общата цел да развиват и споделят учебни материали, базирани на интегрираните DDR стандарти на ООН (IDDRS). FBA провежда годишни курсове по DDR в Швеция и подкрепя обучение по DDR в други страни и международни мисии, вкл. през 2008 г.

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

През 2008 г. приносът на Обединеното кралство за свързани с МОЛВ дейности включваше:

подкрепа за Регионалния център за малки оръжия (RECSA), базиран в Найроби, оказващ помощ на държавите от Централна и Източна Африка в укрепването на контрола на малките оръжия,

проект „Small Arms Survey“, основно финансиране,

подкрепа за серия от оценки, изготвени от „Saferworld“, на настоящото законодателство относно контрола на трансфера,

обучение за контрол и проследяване на МОЛВ, проведено в Бразилия, Салвадор и Мозамбик,

техническа подкрепа за Република Конго за идентифициране, боравене, съхраняване и унищожаване на МОЛВ,

предприета информационна дейност за насърчаване на ефективен контрол на износа,

подкрепа за работата по разоръжаването и демобилизирането на бившите бойци в Судан.

Приносът беше част от цялостните усилия за включване на мерките за контрол и съкращаване на МОЛВ в по-широките програми в областта на отбраната, външната политика, сигурността и развитието.

II.A.3   Участие или организиране на международни семинари и конференции

ЕСТОНИЯ

Представители на Естония взеха активно участие в редица международни конференции, курсове и семинари, посветени на проблемите на МОЛВ, организирани от ООН, ОССЕ, ЕС и други международни организации, както и от неправителствени организации. Естония също така подкрепя преговорите по международен договор за търговията с оръжие.

Естония е страна участник във Васенаарската договореност.

През 2008 г. Естония председателства Форума за сигурност и сътрудничество на ОССЕ.

Представители на правителствените органи и органа за лицензиране на износа (Комисия по стратегически изделия) също участваха активно в работата на работните групи на Европейския съюз за контрол на износа на конвенционални оръжия (COARM) и на изделия с двойна употреба (WPDUG).

Естония предоставя годишни доклади на Регистъра на ООН за конвенционалните оръжия и на ОССЕ.

ИРЛАНДИЯ

Ирландия също участва в работата на Женевския процес относно малките оръжия, инициатива на Женевския форум, включваща правителства, международни организации и неправителствени организации за редовни неофициални консултации с оглед насърчаване и наблюдаване на изпълнението на Програмата за действие за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти. Ирландия предостави финансиране на Женевския форум и през 2008 г.

Ирландия предостави финансиране на Международната мрежа за действие срещу малките оръжия, асоциация от организации на гражданското общество, работеща за прекратяване на разпространението и злоупотребата с малки оръжия и леки въоръжения.

СЛОВЕНИЯ

Първият семинар по Съвместно действие 2008/230/ОВППС за подпомагане на дейностите на ЕС с оглед да се насърчи контролът над износа на оръжие и да се популяризират принципите и критериите от Кодекса за поведение на ЕС беше организиран от словенското председателство в Любляна на 4—6 май 2008 г.; в него участваха правителствени служители от шест страни от Югоизточна Европа, работещи по процеса на лицензиране на износа на оръжие.

II.A.4   Други инициативи

ЛЮКСЕМБУРГ

От 2008 до 2010 г. властите на Люксембург финансираха проект на Европейския институт за изследвания и информация в областта на мира и сигурността (GRIP), за укрепване на мрежа от африкански неправителствени организации в областта на предотвратяването на конфликти и изграждане на мир. Този проект предвижда създаването на мрежа от неправителствени организации от Централна и Западна Африка, работещи в областта на развиване на култура на мира, изграждане на мир и борба срещу разпространението на леки въоръжения. Приносът за този проект възлиза общо на 285 000 евро.

ИСПАНИЯ

Испания организира Петия семинар по въпросите на малките оръжия и леките въоръжения, посветен на бъдещето на Програмата за действие на ООН и на проекта за договор за търговията с оръжие, който се състоя от 18 до 22 февруари 2008 г. в Центъра за обучение в Cartagena de Indias (Колумбия), както и първия семинар на субрегионално равнище по Женевската декларация относно въоръженото насилие и развитието, състоял се от 28 до 30 април 2008 г. в учебния център La Antigua, Гватемала, в рамките на проектите за обучение и помощ, провеждани от Испанската агенция за международно сътрудничество за развитие (AECID).

СЛОВЕНИЯ

По време на словенското председателство работната група „Глобално разоръжаване и контрол над въоръженията“ (CODUN) започна разисквания по възможността за включване на елемента МОЛВ в политическите споразумения между ЕС и трети държави.

II.Б   Участие в работата на международните организации и регионалните договорености в областта на конвенционалните оръжия, и по-специално малките оръжия и леките въоръжения

ЕС продължи да подкрепя изпълнението на Програмата за действие на ООН относно МОЛВ, която продължава да бъде основа за предприетите в глобален план усилия. Бяха представени изявления на ЕС на двугодишната среща на държавите, състояла се в Ню Йорк през юли, която прие заключителен доклад, чрез гласуване по искане на Иран, като Иран и Зимбабве се въздържаха. Докладът действително осигурява подобряване и укрепване на изпълнението на Програмата за действие на ООН и ще бъде насока за бъдещата работа на ЕС в тази област.

ЕС продължава активно да насърчава напредъка в засилването на контрола върху трансфера на МОЛВ и боеприпаси за тях. През 2008 г. ЕС отбеляза десетата годишнина на Кодекса за поведение на ЕС при износ на оръжие, който значително допринесе за тази цел. Европейският съюз продължава да отдава голямо значение на усилията, положени в рамките на Васенаарската договореност.

ЕС остава изцяло ангажиран в процеса относно договор за търговията с оръжие. Държавите-членки на ЕС участваха активно в работата на групата правителствени експерти (GGE), създадена от генералния секретар на ООН (седем държави-членки на ЕС са членове). ЕС продължи да приканва и насърчава трети държави да подкрепят този процес. Всички държави-членки бяха сред 110-те съвносители на 63-тата резолюция на Първи комитет на Общото събрание на ООН, призоваваща за създаване на отворена работна група с оглед улесняване на по-нататъшните разисквания за изпълнение на препоръките, съдържащи се в доклада на генералния секретар, изработен с помощта на GGE.

АВСТРИЯ

По отношение на малките оръжия и леките въоръжения, освен активното сътрудничество в рамките на ЕС, Австрия участва активно в работата на международни и регионални организации като ООН, ОССЕ, Съвета за евро-атлантическо партньорство и базираната във Виена Васенаарска договореност относно контрола на износа.

БЕЛГИЯ

През 2008 г. Белгия финансира редица проекти и организации, работещи по въпроса за дестабилизиращото разпространение на МОЛВ:

GRIP: подкрепа за изграждането и капацитета за разработване на националните планове за действие относно малките оръжия и леки въоръжения в Бурунди, ДР Конго и Руанда

„Saferworld“: борба срещу разпространението на МОЛВ в Бангладеш, Южна Азия

„Small Arms Survey“: публикуване на годишния доклад

Университета в Ghent: анализ на МОЛВ, иззети в Колумбия, с оглед оценка и подобряване на контрола на износа на МОЛВ в Европа

UNODC/PNUCID: борба срещу незаконното производство и трафик на огнестрелно оръжие в Колумбия

Доверителен фонд на НАТО в подкрепа на Корпуса за защита на Косово (KPC)

UNDP: инициатива за контрол върху малките оръжия в Косово (KOSSAC)

UNDP: програма за контрол върху малките оръжия в Босна (SACBIH)

ФИНЛАНДИЯ

През 2008 г. Финландия продължи да участва активно в работата на международни организации и регионални договорености по въпроси, свързани с МОЛВ. Освен в дейностите, изброени по-долу, Финландия участва в срещи и изготвяне на доклади на ЕС, ООН, ОССЕ, НАТО/Съвет за евро-атлантическо партньорство (СЕАП) и Васенаарската договореност.

Освен това:

командироване на офицер за подпомагане на ФСС (Форум за сигурност и сътрудничество) в Центъра за предотвратяване на конфликти на ОССЕ, отговарящ за въпросите на малките оръжия и леки въоръжения;

на двугодишната среща на държавите през 2008 г., Финландия председателства работната група на Женевския процес по малките оръжия, в подготовка за третата среща;

участие в ключовата група по Женевската декларация за въоръжените конфликти и развитието и помощ за изпълнение на декларацията, по-специално в Кения;

финансово участие в проекта „Small Arms Survey“, за издаването на годишник „Small Arms Survey“ за 2008 г. (общо 20 000 евро);

финансово участие в проекта на Института на ООН за изследвания в областта на разоръжаването (UNIDIR) „Изпълнение на Програмата за действие на ООН относно МОЛВ — анализ на представените доклади на държавите през 2006—2008 г.“ (общо 20 000 евро).

ФРАНЦИЯ

Въпреки че обикновено МОЛВ не се споменават в споразуменията на Европейския съюз с трети държави, които имат измерение ОВППС, по време на френското председателство и благодарение на усилията на Франция един член за МОЛВ беше приет като една от „политическите клаузи“. Това решение следва да подобри изпълнението на Стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика с малки оръжия и леки въоръжения и боеприпаси за тях, 2005 г., и е свидетелство за вниманието, което Европейският съюз отдава на тази заплаха.

По време на председателството си на Съвета на ЕС Франция подкрепи започването на диалог относно МОЛВ между ЕС и Китай с оглед да се насърчи по-отговорен подход към трансфера на леки въоръжения и боеприпаси, по-специално в Африка.

Франция предложи работната група „Глобално разоръжаване и контрол на въоръженията“ (CODUN) да разгледа въпроса за финансирането на проектите за подобряване на изпълнението на инициативата за борба срещу незаконния трафик на МОЛВ по въздушен път. Тази инициатива предвижда чрез Ситуационния център (SITCEN) да бъде установен обмен на информация за въздухоплавателните компании, които биха могли да бъдат замесени в такава търговия, и да бъдат определени критерии за предупрежденията.

ГЕРМАНИЯ

Германия участва активно в работата на международните и регионалните организации, както и в рамките на договореностите по малките оръжия и леките въоръжения и боеприпасите за тях. Тези многостранни механизми включват по-специално ООН, ОССЕ, НАТО и Васенаарската договореност. Германия редовно командирова експерти на посещения за оценка, както и на работни срещи и семинари, организирани в рамките на тези организации.

ЛИТВА

Литва редовно участва в проявите в областта на МОЛВ, организирани от ООН, ОССЕ, ЕС и НАТО. Литва представи на ООН доклади за изпълнението на Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти. Също така годишен доклад по Кодекса на ЕС за поведение при износ на оръжие, Регистъра на ООН за конвенционалните оръжия, информация за вноса и износа на МОЛВ и за МОЛВ, определени като излишък и/или иззети и унищожени, съгласно Документа на ОССЕ по въпросите на малките оръжия и леки въоръжения, както и други доклади.

НИДЕРЛАНДИЯ

Нидерландия е член на ключовата групата по Женевската декларация за въоръженото насилие и развитието и участва активно в изпълнението на декларацията. През 2008 г. с финансиране от Нидерландия беше организирана регионална конференция за страните от Източна и Югоизточна Европа.

Нидерландия е член на работната група на мрежата OECD/DAC-INCAF относно намаляването на въоръженото насилие и е активна в работата за засилване на по-нататъшната интеграция на политиката по МОЛВ/въоръженото насилие и за разработването на програми в рамките за развитие и в рамките на програмите за реформа в областта на сигурността.

Нидерландия подкрепя Програмата за действие на ООН и съответните резолюции на Първи комитет на Общото събрание на ООН. Освен това Нидерландия насърчава по-доброто разбиране на проблемите на МОЛВ в по-широк смисъл, като подкрепя изследователски институти, като базираната в Женева Small Arms Survey, програмата за управление на оръжията на Европейския институт за изследване на сигурността (ISS) и изследванията на UNIDIR.

III.1   Организация на обединените нации

АВСТРИЯ

Австрия взе участие в Третата двугодишна среща на държавите по Програмата за действие за борба с незаконния трафик с МОЛВ и съфинансира участието на африканските развиващи се страни в тази среща.

Австрия продължи да подкрепя процеса на изпълнение на Програмата за действие на ООН относно МОЛВ и представи на секретариата на ООН националните си доклади за 2007 и 2008 г., съдържащи информация за маркирането и проследяването.

БЕЛГИЯ

Белгия участва в работата на Третата двугодишна среща на държавите за преглед на изпълнението на Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти, която се състоя в Ню Йорк на 14—18 юли 2008 г.

По време на дебата по разоръжаването, проведен по инициатива на Коста Рика в Съвета за сигурност на ООН на 19 ноември 2008 г., Белгия подкрепи изработването на международен договор за търговията с оръжие с оглед укрепване на сигурността на хората, най-вече на най-уязвимите слоеве от населението, като децата.

БЪЛГАРИЯ

През отчетния период 2008 г. България участва в Третата двугодишна среща на държавите за преглед на изпълнението на Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти, която се състоя в Ню Йорк на 14—18 юли 2008 г. Преди срещата България представи националния си доклад за изпълнението на Програмата за действие, вкл. информация за маркирането и проследяването.

КИПЪР

Кипър представя доклади на ООН за изпълнението на Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти. Следва да се спомене националният доклад за изпълнението на Програмата за действие, представен през юли 2008 г., преди Третата двугодишна среща на държавите за преглед на изпълнението на Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти, която се състоя в Ню Йорк на 14—18 юли 2008 г. Освен това Кипър предостави информация на върховния комисар на ООН по правата на човека (въз основа на Решение 124/2004) относно „предотвратяване на нарушаването на човешките права, причинено от наличието и неправомерната употреба на МОЛВ“.

ЧЕШКА РЕПУБЛИКА

Чешката република оказа подкрепа на инициативи, водещи до насърчаване и изпълнение на международния инструмент за проследяване (ITI). Освен това, Чешката република направи доброволна вноска от 1,8 милиона чешки крони (95 969 USD) на Доверителния фонд на ООН за укрепване на мира чрез практически мерки за разоръжаване, с оглед да подпомогне Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (UNODA) да организира семинар относно маркирането на МОЛВ в Прага за участници от 15 страни от Източна, Южна и Северна Африка. Чешката република ще бъде един от домакините на този семинар и ще представи своя технически и експертен опит.

Чешката република представи на ООН доклади за изпълнението на Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти.

ФИНЛАНДИЯ

Финландия действа като член на бюрото за Третата двугодишна среща на държавите за малките оръжия и леки въоръжения, която се състоя в Ню Йорк през юли 2008 г.

Финландия продължи да насърчава международните усилия за засилване на контрола на износа на оръжие с цел ограничаване разпространението на МОЛВ.

Още от началото Финландия активно подкрепи изработването на международен договор за търговията с оръжие. Финландия беше член на групата правителствени експерти на ООН по договора за търговия с оръжие през 2008 г. и продължава да участва в отворената работна група (OEWG) през 2009 г. Финландия е член на бюрото на OEWG.

ФРАНЦИЯ

Третата двугодишна среща на държавите — страни по Програмата за действие на ООН за МОЛВ, успя да приеме доклад след неуспеха на срещата от 2006 г. Действайки в качеството си на председател на съвета на ЕС, Франция ръководи работата по координацията между представителите на държавите-членки, което позволи да бъде консолидирана позицията на ЕС относно избраната процедура и да се направи изявление, в която се изразява съжаление относно прибягването към гласуване при приемането на доклада. Заседанието на Тройката също даде възможност на някои държави да оттеглят резервите си.

Франция участва в работата на Правителствената група експерти за разглеждане на по-нататъшни стъпки за засилване на сътрудничеството по въпроса за запасите на конвенционални боеприпаси в излишък, която заседава три пъти през 2008 г. и публикува доклада си в документа на ООН A/63/182.

ГЕРМАНИЯ

През 2008 г. Германия активно участва в работата на групата правителствени експерти, която разгледа изпълнимостта, обхвата и параметрите на проекта за договор за търговията с оръжие. Германия винаги е защитавала на международно равнище своята позиция за ограничителна национална политика за контрол на износа на военно оборудване. В този контекст тя активно подкрепя договор за търговията с оръжие, който да бъде приложим на световно равнище, и насърчава цялостен подход за изработване на такъв инструмент. Правителството на Германия ще продължи да търси подкрепа за силен договор за търговията с оръжие както от страна на държавите вносителки, така и от държавите износителки.

ИРЛАНДИЯ

Ирландия участва в работата на Третата двугодишна среща на държавите за преглед на изпълнението на Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти, която се състоя в Ню Йорк на 14—18 юли 2008 г.

ИТАЛИЯ

През 2008 г. Италия активно участва в Третата двугодишна среща на държавите по Програмата за действие на ООН от 2001 г. за борба с незаконния трафик на малки оръжия и леки въоръжения, която се състоя в Ню Йорк. В рамките на Първи комитет на Общото събрание на ООН Италия подкрепи всички резолюции за борба с незаконния трафик на МОЛВ и за укрепване на международното сътрудничество в областта на контрола на МОЛВ.

През 2008 г. Италия беше също така член на групата правителствени експерти на ООН по договора за търговията с оръжие и по време на разискванията потвърди подкрепата си за конкретни стъпки към международен договор за търговията с оръжие.

ЛИТВА

Литва председателства Третата двугодишна среща на държавите за преглед на изпълнението на Програмата за действие за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с МОЛВ във всичките ѝ аспекти, която се състоя в Ню Йорк от 14 до 18 юли 2008 г.

ЛЮКСЕМБУРГ

В рамките на Първи комитет на 63-тата сесия на Общото събрание Люксембург беше съвносител или гласува в подкрепа на различни резолюции по въпросите на МОЛВ и боеприпасите.

Люксембург направи доброволна вноска от 50 000 евро за проекта на UNDP „Инициатива за контрол върху малките оръжия в Косово“.

МАЛТА

Малта представи годишния си доклад за 2008 г. относно изпълнението на Програмата за действие на Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (UNODA). Последователна и отдавнашна политика на правителството на Малта е да не произвежда или изнася оръжие, включително конвенционално оръжие и военно оборудване за други държави.

Малта участва в Третата двугодишна среща на държавите за преглед на изпълнението на Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти, която се състоя в Ню Йорк на 14—18 юли 2008 г.

ПОРТУГАЛИЯ

През 2008 г. Португалия взе участие в Третата двугодишна среща на държавите по Програмата за действие за борба с незаконния трафик с МОЛВ и подкрепи всички резолюции относно МОЛВ и боеприпасите по време на 63-тата сесия на Общото събрание на ООН.

Португалия твърдо подкрепя процеса към изработване на правнообвързващ инструмент по конвенционалните оръжия (включително малките оръжия и леките въоръжения) и потвърди, по време на различни форуми, подкрепата си за всеобщ договор за търговията с оръжие.

Португалия подкрепя международните усилия за повишаване на прозрачността в областта на износа на оръжие и ежегодно предоставя данни на Регистъра на ООН за вноса и износа на конвенционални оръжия, включително малки оръжия и леки въоръжения.

РУМЪНИЯ

През 2008 г. Румъния продължи да участва в работата на международни организации и регионални договорености по въпроси, свързани с МОЛВ.

През 2008 г. Румъния беше активен член на групата правителствени експерти на ООН по договора за търговия с оръжие и продължава да участва в отворената работна група през 2009 г.

Румънската национална агенция за контрол на износа, съвместно с програмата на UNDP и Европейския съюз за контрол върху малките оръжия (EUSAC) в Република Албания, продължи през 2008 г. да оказва подкрепа за семинара на служители на албанското правителство от Министерството на отбраната — държавния орган за контрол на износа — и Министерството на външните работи.

СЛОВЕНИЯ

Словения работи за изпълнението на Програмата за действие на ООН и представи в секретариата на ООН националния доклад за изпълнението на програмата.

По време на словенското председателство на Съвета на Европейския съюз през първата половина на 2008 г. работна група „Глобално разоръжаване и контрол над въоръженията“ (CODUN) проведе специално заседание относно МОЛВ и боеприпасите за тях. Заседанието, проведено през юни, позволи по-добра координация и съгласуване по-специално по отношение на планирането на работата и на техническото сътрудничество в рамките на различните инструменти на ЕС за финансиране. Представители на NAMSA и SEESAC уведомиха държавите-членки за най-новото развитие по техните проекти и обмениха мнения по перспективите за бъдещо сътрудничество.

Изпълнението на Програмата за действие на ООН от 2001 г. за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения е сред приоритетите на Словения в областта на разоръжаването. Подготовката на ЕС за двугодишната среща на държавите за малките оръжия и леки въоръжения, която се състоя в Ню Йорк през юли 2008 г., включваше широко разискване в рамките на ЕС и обмен на мнения с партньорите.

СЛОВАКИЯ

В областта на контрола на износа Словакия спазва международните ангажименти, произтичащи от съответните резолюции на Съвета за сигурност на ООН.

Словакия е една от страните, подписали Протокола на ООН срещу незаконното производство и трафик с огнестрелни оръжия, техни части и компоненти и боеприпаси, допълващ Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност.

ИСПАНИЯ

В областта на малките оръжия и леки въоръжения Испания взе участие във всички начинания на ООН, ОССЕ, Васенаарската договореност и Парламентарния форум относно малките оръжия и леки въоръжения.

Испания подкрепи инициативата на редица неправителствени организации относно кампанията „За контрол на въоръженията“ и участва в групата правителствени експерти, избрани от генералния секретар на ООН, натоварена да разгледа изпълнимостта, обхвата и параметрите на един бъдещ договор за международната търговия с оръжие.

ШВЕЦИЯ

През 2008 г. Швеция, в частност чрез Министерството на външните работи (МВнР) и шведската Агенция за сътрудничество за международно развитие (Sida), продължи да предоставя подкрепа за редица институции, проекти и дейности, целящи предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с МОЛВ във всички нейни аспекти, както това е посочено в Програмата за действие на ООН.

През 2008 г. Швеция участва в работата на Третата двугодишна среща на държавите за преглед на изпълнението на Програмата за действие на ООН от 2001 г. за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти, която се състоя в Ню Йорк. Швеция подкрепя Програмата за действие на ООН и всички резолюции по този въпрос в рамките на Първи комитет на Общото събрание на ООН.

Швеция представя всяка година доклад на доброволния Регистър на ООН за конвенционалните оръжия, а от 2007 г. насам — също така по износа на МОЛВ.

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

Обединеното кралство участва в Третата двугодишна среща на държавите за преглед на изпълнението на Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти и предложи по-активни действия относно незаконното посредничество. Обединеното кралство също така подкрепи изпълнението на националните планове и регионалните и международните договорености за контрол на МОЛВ, като например Програмата за действие на ООН.

III.2   Първи комитет на Общото събрание на ООН

АВСТРИЯ

На 63-тата сесия на Общото събрание на ООН Австрия беше съвносител на следните резолюции:

Рез. „Помощ за държавите за намаляване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения и за събирането им“;

Рез. 63/72: „Незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти“.

БЪЛГАРИЯ

На 63-тата сесия на Общото събрание на ООН България беше съвносител на следните резолюции и решения на ОС, свързани с МОЛВ: „Помощ за държавите за намаляване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения и за събирането им“; „Незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти“; „Укрепване на сигурността и сътрудничеството в Средиземноморския регион“.

България подкрепи също резолюцията „Контрол върху конвенционалните оръжия на регионално и субрегионално равнище“.

ГЕРМАНИЯ

Въпросът за излишъка от запаси на конвенционални боеприпаси продължава да бъде повод за сериозна загриженост.

Като последващи действия от Резолюция 61/72 на Общото събрание на ООН за създаване на група правителствени експерти, заедно с Франция, Германия предложи Резолюция 63/61, озаглавена отново „Проблеми, произтичащи от натрупването на излишък от запаси на конвенционални боеприпаси“. Текстът на резолюцията от 2008 г. изразява подкрепа за доклада на групата правителствени експерти, в параграфи 6 и 7. Освен че активно насърчава държавите да прилагат препоръките на групата правителствени експерти, резолюцията предлага процес за разработване в рамките на ООН на технически насоки за управление на запасите от конвенционални боеприпаси, които да могат да бъдат ползвани от държавите на доброволна основа, с оглед да се окаже помощ на държавите за подобряване на техния национален капацитет за управление на запасите, като се предотвратява нарастването на излишъка от конвенционални боеприпаси и се работи за по-съществено намаляване на риска. С оглед подготовка на работата на групата правителствени експерти през 2008 г., Германия оказа подкрепа на редица изследвания и регионални семинари по въпросите на управлението на запасите.

ЛАТВИЯ

На 63-тата сесия на Общото събрание на ООН Латвия подкрепи всички резолюции по въпросите на МОЛВ, боеприпасите и конвенционалните оръжия.

ЛИТВА

На сесията на Първи комитет на Общото събрание на ООН Литва подкрепи и беше съвносител на следните резолюции:

GA/63/57 „Информация относно мерките за изграждане на доверие в областта на конвенционалните оръжия“

GA/63/240 „Към договор за търговията с оръжие: установяване на общи международни стандарти за внос, износ и трансфер на конвенционално оръжие“.

GA/63/72 „Незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти“;

GA/63/66 „Помощ за държавите за намаляване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения и за събирането им“.

МАЛТА

Малта участва в работата на Първи комитет на Общото събрание на ООН относно договор за търговията с оръжие. Малта гласува в подкрепа на резолюцията.

ИСПАНИЯ

В рамките на Първи комитет на 63-тата сесия на Общото събрание Испания беше съвносител на следните резолюции, свързани пряко или непряко с МОЛВ и боеприпасите за тях: Резолюция 63/66: „Помощ за държавите за намаляване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения и за събирането им“; Резолюция 63/44 „Контрол върху конвенционалните оръжия на регионално и субрегионално равнище“; Резолюция 63/72 „Незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти“.

III.3   ОССЕ

ЕС продължи да оказва подкрепа за приемане в рамките на ОССЕ, като стандартни елементи, на документа на Васенаарската договореност „Най-добри практики за предотвратяване на дестабилизиращия трансфер на малки оръжия и леки въоръжения по въздушен път“.

АВСТРИЯ

Австрия подкрепи по-нататъшното прилагане на документите на ОССЕ относно МОЛВ, както и относно запасите от конвенционални боеприпаси. В рамките на регионалното сътрудничество Австрия предостави на ОССЕ и нейните държави-членки съответната информация относно МОЛВ и своята система за маркиране.

БЕЛГИЯ

Съвместната инициатива, предложена от Франция и Белгия през 2006 г. в рамките на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа относно ролята на въздушните превозвачи в незаконния трафик на МОЛВ доведе до приемането през 2008 г., в рамките на ОССЕ, на документа, озаглавен „Решение за прилагане на най-добри практики за предотвратяване на дестабилизиращия трансфер на малки оръжия и леки въоръжения по въздушен път“. Документът, произлизащ от Васенаарската договореност, където той беше приет през 2007 г. под белгийско председателство, съдържа поредица от мерки, които могат да бъдат предприети на национално равнище с оглед предотвратяване на незаконния и дестабилизиращ трансфер на МОЛВ по въздушен път.

БЪЛГАРИЯ

България продължи да прилага документа на ОССЕ по въпросите на МОЛВ, приет през ноември 2000 г. България представи актуализирани национални данни във връзка с обмена на информация по аспекти на МОЛВ, както е предвидено в документа на ОССЕ.

КИПЪР

Кипър също така представя информация на ОССЕ относно националните практики и процедури за износ на конвенционални оръжия и свързаните с тях технологии (FSC.EMI/409/08, 9.10.2008 г.), относно трансфера на конвенционално оръжие (FSC.EMI/409/08, 9.10.2008 г.) и относно МОЛВ (FSC.EMI/428/08, 26.11.2008 г.)

ЧЕШКА РЕПУБЛИКА

Чешката република подкрепя работата, предприета в областта на МОЛВ от страна на ООН и ОССЕ.

ФИНЛАНДИЯ

По време на финландското председателство на ОССЕ през 2008 г. Финландия имаше за цел да укрепи както нормативната дейност на ОССЕ, така и работата по проектите относно малките оръжия и леките въоръжения. По време на финландското председателство ОССЕ прие важно решение относно малките оръжия, по време на заседанието на Съвета на министрите на 5 декември в Хелзинки. Това решение, което е правнообвързващо за всичките 56 държави участнички в ОССЕ, изисква от тях до края на 2010 г. да изработят или укрепят правна рамка относно законните посреднически дейности под тяхна юрисдикция. Решението също така насърчава всички държави от ОССЕ да прилагат международния инструмент по проследяването в своите законодателства и процедури. Съветът на министрите също така възложи на Организацията през 2009 г. да направи цялостен преглед на ангажиментите по отношение на малките оръжия. Всички тези мерки допълнително ще допринесат за намаляване на отклоняването на МОЛВ към незаконните пазари и за засилване на контрола на износа на МОЛВ.

Като отчита въздействието на въоръженото насилие върху социално-икономическото развитие и изоставането в развитието като причина за въоръжено насилие, Финландия продължи активно да участва в ключовата група по Женевската декларация за въоръжените конфликти и развитието, като продължи да изтъква първостепенното значение на обвързването на въпросите на сигурността и на развитието.

ФРАНЦИЯ

Международната инициатива, предложена от Франция през 2006 г. в областта на борбата с незаконния трафик на МОЛВ по въздушен път, доведе до транспониране в ОССЕ през октомври 2008 г. на документа, озаглавен „Най-добри практики за предотвратяване на дестабилизиращия трансфер на малки оръжия и леки въоръжения по въздушен път“, приет през декември 2007 г. в рамките на Васенаарската договореност.

ГЕРМАНИЯ

В рамките на ОССЕ Германия продължи през 2008 г. да допринася по-специално за разработването на ръководството на ОССЕ относно най-добрите практики в областта на МОЛВ и конвенционалните боеприпаси. Германия продължава да отдава голямо значение на хармоничното съчетаване, в рамките на ОССЕ, на дейности, целящи установяване на стандарти, на обмен на най-добри практики и на работа по проекти, свързани с МОЛВ и боеприпасите за тях.

ИТАЛИЯ

Италия продължи да прилага активно документа на ОССЕ по въпросите на малките оръжия и леките въоръжения, приет през ноември 2000 г. В тази рамка Италия представи актуализирани национални данни във връзка с обмена на информация по основните аспекти на МОЛВ (производство, маркиране, контрол на износа, посредничество, техники за унищожаване), определени в документа на ОССЕ.

ЛЮКСЕМБУРГ

Люксембург оказва подкрепа на дейността на ОССЕ по въпросите на МОЛВ, включително чрез редовно участие в обмена на информация чрез национални доклади.

Люксембург направи доброволна вноска от 15 000 евро за следния проект на ОССЕ:

„Премахване на малките оръжия и леките въоръжение в Таджикистан, включително на границата с Афганистан“

ПОРТУГАЛИЯ

През 2008 г. Португалия продължи да прилага активно документа на ОССЕ по въпросите на малките оръжия и леките въоръжения, приет през ноември 2000 г. В този контекст Португалия представи актуализирани национални данни по определени аспекти на МОЛВ, като производство, маркиране, контрол на износа, посредничество и техники за унищожаване.

СЛОВАКИЯ

Словакия се присъединява към Обща позиция 2008/944/ОВППС на ЕС и като член на ОССЕ представя годишна информация за износа, вноса и излишъка на МОЛВ, включително и друга свързана с въпроса информация в тази област, съгласно Документа на ОССЕ по въпросите на МОЛВ. При политиката си за контрол на износа Словакия спазва принципите на ОССЕ за трансфера на оръжие.

ШВЕЦИЯ

В рамките на ОССЕ Швеция продължи да прилага документа на ОССЕ по въпросите на малките оръжия и леките въоръжения, приет през 2000 г., и участва в обмена на информация относно МОЛВ, както е определено в документа на ОССЕ.

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

Обединеното кралство представя всяка година данни на Регистъра на ООН за конвенционалните оръжия, както и на ОССЕ относно вноса и износа на конвенционални оръжия, включително МОЛВ.

III.4   НАТО

АВСТРИЯ

В рамките на Съвета за евро-атлантическо партньорство Австрия предостави финансова подкрепа за провежданите от Агенцията на НАТО за поддръжка и снабдяване (NAMSA) проекти за унищожаване на МОЛВ в Албания. Проектите на NAMSA, провеждани през 2008 г., на които Австрия оказа подкрепа през предходните години, се отнасят за унищожаване на МОЛВ и боеприпаси в Украйна и Казахстан.

Освен това, Австрия продължи да изгражда специализиран експертен опит в областта на физическата сигурност и управлението на запасите (МОЛВ/конвенционални боеприпаси). Австрия подкрепи двата многонационални курса за обучение по МОЛВ, проведени в школата на НАТО в Оберамергау, с инструктори и участници, включително чрез провеждане на практическо учение в склад за боеприпаси в Австрия. Австрия участва също така с инструктори в три многонационални курса за обучение в областта на физическата сигурност и управлението на запасите в Африка и на Балканите.

ГЕРМАНИЯ

Германия редовно оказва подкрепа на курсовете за обучение в школата на НАТО по политиките по въпросите на МОЛВ/конвенционалните боеприпаси и тяхното изпълнение.

ЛАТВИЯ

През 2008 г. Латвия оказа подкрепа на стойност 15 000 евро на Доверителния фонд по Партньорство за мир на НАТО с цел прочистване на територията и унищожаване на невзривени боеприпаси в Азербайджан. Латвия също така подкрепи с 36 666 евро проекта на Доверителния фонд по Партньорство за мир на НАТО за обезвреждане на ракети и неутрализиране на останалите от войната взривни вещества в Грузия.

III.5   Икономическа общност на западноафриканските държави (ECOWAS)

ФИНЛАНДИЯ

В началото на 2008 г. Финландия беше поканена в консултативния съвет на програмата за контрол на малките оръжия (ECOSAP) на ECOWAS.

III.6   Васенаарска договореност

БЪЛГАРИЯ

През 2008 г. България председателства Пленарното заседание и групата за популяризиране на Васенаарската договореност.

ЛАТВИЯ

През 2008 г. Латвия председателства общата работна група на Васенаарската договореност.

ПОРТУГАЛИЯ

В областта на контрола на износа Португалия е член на Васенаарската договореност и участва в различните заседания на групата, състояли се през миналата година, чрез Министерството на отбраната и Министерството на външните работи.

III.7   Други

ФРАНЦИЯ

По време на френското председателство на ЕС Франция организира двудневен семинар на 16 и 17 октомври 2008 г. в Брюксел относно предотвратяването на конфликти и борбата с незаконния трафик на малки оръжия. Този семинар, организиран по инициатива на фондация Мадариага и Folke Bernadotte Academy, с подкрепата на френското председателство, генералния секретариат на Съвета, Европейската комисия и Европейското бюро за връзки в областта на укрепването на мира (EPLO), събра около сто представители на гражданското общество, неправителствени организации, изследователски центрове, генералния секретариат на Съвета, Комисията, международни организации и правителства от ЕС.

Франция също така участва в семинарите на Многонационалната група по малките оръжия и боеприпасите (MSAG). Първият от тях се състоя във Виена от 2 до 5 юни 2008 г., организиран от Австрия, а вторият, организиран от Франция, се състоя от 25 до 27 ноември 2008 г. в Париж. На всеки от тези семинари участваха множество делегации от държавните органи за контрол на въоръженията в ОССЕ.

В рамките на MSAG, през септември 2008 г. френското Министерство на отбраната взе участие в посещение за оценка в Етиопия относно мерките за сигурност по отношение на запасите от оръжия и боеприпаси, в рамките на проект на Министерството на отбраната на Обединеното кралство. Франция планира участие в аналогична мисия в Мали в рамките на проект на Министерството на отбраната на Швейцария.

През февруари и март 2008 г., също в рамките на MSAG, Франция участва в два семинара в Монтевидео (Уругвай) за повишаване на осведомеността, организирани от САЩ. На семинар, организиран от Регионалния център за контрол и проверка на въоръжението (RACVIAC) в Загреб относно мерките за предотвратяване и борба с трафика на МОЛВ, Франция направи изказване по въпросите на маркирането и проследяването.

В областта на обучението Франция предостави на школата на НАТО в Оберамергау един инструктор за курса по въпросите на повишаване на осведомеността относно МОЛВ на политическо равнище.

Франция финансира изследване на националните системи за контрол на транспорта на МОЛВ по въздушен път в Европа и за възможностите за подобряване, по-специално в рамките на европейското и международното сътрудничество (по последващите действия работи делегацията по стратегическите въпроси в Министерството на отбраната).

Министърът на външните работи и европейските въпроси г-н Bernard Kouchner написа предговора за годишния доклад за 2008 г. на „Small Arms Survey“.

ГЕРМАНИЯ

Германия участва в OECD DAC INCAF — международна мрежа в областта на конфликтите и нестабилността към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР)/Комитет за подпомагане на развитието (КПР) (бивше OECD DAC CPDC — сътрудничество по въпросите на конфликтите, мира и развитието) и активно подкрепя подхода на INCAF относно предотвратяването и намаляването на въоръженото насилие (AVR). AVR е нововъзникнал набор от практики, основани на съществуващи подходи, рамки и направени изводи в области като предотвратяване на конфликти, изграждане на мира, предотвратяване на престъпления и обществено здраве (като напр. контрол на МОЛВ, реформа на сектора за сигурност, борба с престъпността и наркотрафика и др.)

Германия редовно участва в семинарите на Многонационалната група по малките оръжия и боеприпасите (MSAG). MSAG е неполитическа, неофициална, многонационална група за обмен на информация и гледни точки по въпросите на малките оръжия и леки въоръжения и конвенционалните боеприпаси между участващите държави. MSAG служи на участващите държави за дискусионен форум по всички въпроси и опит относно практическото изпълнение в съответните държави на бъдещи, настоящи или минали инициативи, за платформа за обмен на информация и координация в областта на МОЛВ и конвенционалните боеприпаси.

Германия продължи да сътрудничи с Лигата на арабските държави, като на различни равнища предоставя помощ за дейности, свързани с МОЛВ. Бе отпусната помощ за среща на координационните центровете за МОЛВ от държавите на Лигата. През октомври 2008 г. за координационните центрове по въпросите на МОЛВ бе организирано учебно посещение в Берлин, Виена (ОССЕ) и Geilenkirchen (Проверочен център на въоръжените сили на Германия).

ЛАТВИЯ

Латвия представя на ООН, ОССЕ и НАТО годишни доклади относно работата си за борба срещу незаконния трафик с МОЛВ.

През 2008 г. Латвия участва в различни международни конференции и сесии по въпросите на конвенционалните оръжия, организирани от посочените организации. Латвия подкрепя преговорите по международен договор за търговията с оръжие.

РУМЪНИЯ

Експерти от Националната агенция за контрол на износа активно участваха, представиха и споделиха опит относно политиките и практиките на Румъния в областта на контрола на износа в рамките на международните форуми (Васенаарската договореност, ОССЕ и ООН) и неправителствените организации (Saferworld).

Националната агенция за контрол на износа организира през септември 2008 г. семинар на тема „Към договор за търговията с оръжие“ заедно с румънската отбранителна промишленост, по повод изложението и конференцията „Черноморска отбрана и въздушно пространство (Black Sea Defense and Aerospace)“.

От 18 до 20 март 2009 г. Националната агенция за контрол на износа, фондация EURISC (Европейски институт за управление на риска, сигурността и комуникацията) и Saferworld организираха в Букурещ семинар с регионална насоченост „Намаляване на риска от отклоняване при международния трансфер на малки оръжия и леки въоръжения (МОЛВ)“. Участниците обсъдиха динамиката на международната търговия с МОЛВ и отговорите на проблема относно незаконния трансфер, предизвикателствата и възможностите за трансфер на МОЛВ в региона на Черно море.

Представители на Васенаарската договореност за контрол на износа на конвенционални оръжия и изделия и технологии с двойна употреба (ръководителят на секретариата), Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (UNODA), агенцията за програмата на НАТО за поддръжка и доставка за Украйна, мисията на ЕС за помощ по границите на Република Молдова и Украйна и Инициативата за сътрудничество в Югоизточна Европа за борба срещу трансграничната престъпност (SECI Centre) предоставиха общ цялостен преглед на международните, многостранните и регионалните съвместни усилия за справяне с незаконното разпространение на МОЛВ в региона на Черно море.

ИСПАНИЯ

Испания е член на работната група на мрежата OECD/DAC относно намаляването на въоръженото насилие и бедността и в това качество помага да се отделя повече внимание на връзката между МОЛВ и въоръженото насилие в рамките на програмите за помощ за развитие.

СЛОВАКИЯ

Словакия изпълнява всички международни задължения, приети в рамките на ООН и ОССЕ. Словакия участва активно в работата на тези международни и регионални организации, както и в режима за контрол на износа. Словакия също така е член на Васенаарската договореност за контрол на износа на конвенционални оръжия и изделия с двойна употреба.

ШВЕЦИЯ

Както става ясно от шведския принос за доклада за 2007 г., шведската брегова охрана участва в проекта „Project Crossfire“, проект в областта на разузнаването, насочен срещу контрабандата на огнестрелно оръжие във и между страните от региона на Балтийско море, започнат по инициатива на оперативния комитет на Групата на правителствените ръководители срещу организираната престъпност. През 2008 г. бреговата охрана остана активна при изпълнението на тази функция и развитието на проекта е удовлетворително.

През 2008 г. шведските въоръжени сили участваха в работата на неофициалната Многонационална група по малките оръжия и боеприпасите (MSAG) с оглед по-нататъшно развитие на сътрудничеството.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Списък на координационните центрове по въпросите на МОЛВ

АВСТРИЯ

Wolfgang Banyai

Федерално министерство на европейските и международните въпроси

Отдел II.8 — Контрол на въоръженията, разоръжаване и неразпространение

Адрес: A-1014 Vienna, Minoritenplatz 8

Телефон: +43 (0) 50 11 50 – 3354

Факс: +43 (0) 50 11 59 – 3354

E-mail: wolfgang.banyai@bmeia.gv.at

БЕЛГИЯ

г-н Werner Bauwens

Специален пратеник по въпросите на разоръжаването и неразпространението

Федерална служба на външните работи

Karmelietenstraat 15

1000 BRUSSEL

Телефон: +32 2501 37 10

Факс: +32 2501 38 22

E-mail: werner.bauwens@diplobel.fed.be

БЪЛГАРИЯ

Дирекция „Политика за сигурност“

Министерство на външните работи на Република България

Адрес: 2, Alexander Zhendov Street

1040 Sofia

Bulgaria

Телефон: +359 2948 22 44, +359 2948 24 80

Факс: +359 2948 20 37

E-mail: int.security@mfa.government.bg

ЧЕШКА РЕПУБЛИКА

Отдел „Разоръжаване и неразпространение“

Дирекция „Организация на обединените нации“

Министерство на външните работи на Чешката република

Loretanske Namesti 5

118 00 Prague 1

Czech Republic

Телефон: +420 22418 2324

Факс: +420 22418 2026

Е-mail: osn_sekretariat@mzv.cz

КИПЪР

Panayiotis Papadopoulos

Министерство на външните работи

Дирекция по политическите въпроси — отдел „Многостранно сътрудничество и международни организации“

Телефон: 357-22401152

Факс: 357-22661881

Е-mail: ppapadopoulos@mfa.gov.cy

ДАНИЯ

Министерство на външните работи

Дирекция „Политика за сигурност“

Телефон: +45 3392 0693

Факс: +45 3392 1804

Е-mail: sp@um.dk

ЕСТОНИЯ

Министерство на външните работи

Дирекция „Международни организации и политика за сигурност“

Отдел за контрол на въоръженията и стратегическите изделия

Телефон: +372 6377 100

Факс: +372 6377 199

E-mail: armscontrol@mfa.ee

ФИНЛАНДИЯ

Министерство на външните работи

Дирекция по политическите въпроси

Отдел „Контрол на въоръженията, разоръжаване и неразпространение“

P.O. Box 420

FI-00023 Government

Finland

Телефон: 358 9 16005

Факс: 358 9160 56066

Е-mail: pol-20@formin.fi

ФРАНЦИЯ

Министерство на външните работи

Дирекция „Стратегически въпроси, сигурност и разоръжаване“

Отдел „Химическо и биологическо разоръжаване и контрол на конвенционалното

оръжие“

Телефон: (33-1) 43 17 40 70

Факс: (33-1) 43 17 49 52

Е-mail: guillaume.habert@diplomatie.gouv.fr

ГЕРМАНИЯ

Федерално министерство на външните работи

Отдел 241

Контрол на конвенционалните въоръжения

Werderscher Markt 1

10117 Berlin

Germany

Телефон: +49 30 18 17 4272

Факс: +49 30 18 17 5 4272

E-mail: 241-0@diplo.de

ГЪРЦИЯ

Министерство на външните работи на Гърция, D1 Дирекция „ООН и международни организации и конференции“

3, Acadimias Avenue

Athens 100 27 / Greece

г-н Loukas Tsokos (втори съветник),

Е-mail: ltsokos@mfa.gr

и

и г-н Stylianos Zachariou (научен консултант),

Е-mail: szachariou@mfa.gr

Телефон: +30 210368 25 40

Факс: +30 210368 24 83

УНГАРИЯ

г-н Attila Juhász

Референт

Отдел „Политика за сигурност и неразпространение“

Министерство на външните работи

Budapest

Телефон: +36 1458 1678

Факс: +36 1457 50 39

Е-mail: atjuhasz@kum.hu

ИРЛАНДИЯ

Отдел „Разоръжаване и неразпространение“

Министерство на външните работи,

St. Stephen’s Green,

Dublin 2, Ireland.

Телефон: +353-1-408 2392.

Факс: +353-1-408 2383.

ИТАЛИЯ

Италианският национален пункт за контакт по малките оръжия и леки въоръжения е:

Съветник Giovanni Pugliese,

Министерство на външните работи

Главна дирекция „Многостранно политическо сътрудничество, разоръжаване и неразпространение“

Телефон: +39 06 3691 2287

Факс: + 39 06 3235927;

Е-mail: giovanni.pugliese@esteri.it.

Италианският национален пункт за контакт за проследяването на малките оръжия и леки въоръжения е:

г-жа Maria Paravati, Министерство на вътрешните работи,

Дирекция „Обществена сигурност“

Обща администрация

Телефон: + 3906-4654 8234;

Е-mail: maria.paravati@interno.it.

ЛАТВИЯ

Отдел „Разоръжаване и неразпространение“

Дирекция „Политика за сигурност“

Министерство на външните работи на Република Латвия

K.Valdemara Str.3, Riga, LV-1395, Latvia

Телефон: +37167016456

Факс: +37167227226

ЛИТВА

Отдел „Контрол на въоръженията и предотвратяване на тероризма“

Дирекция „Трансатлантическо сътрудничество и политика за сигурност“

Министерство на външните работи

Телефон: +370 5236 2682

Факс: +370 5236 2519

Е-mail: dovydas.spokauskas@urm.lt

ЛЮКСЕМБУРГ

Г-н Claude Faber

Министерство на външните работи

5, rue Notre-Dame

L-2240 Luxembourg

Телефон: +352 247 82421

Факс: +352 22 19 89

Е-mail: claude.faber@mae.etat.lu

МАЛТА

г-н Andrew Seychell

Заместник полицейски комисар

Главна дирекция на полицията

Floriana - MALTA

Телефон: 00356-21-247800

Факс: 00356-21-247922

Е-mail: andrew.seychell@gov.mt

НИДЕРЛАНДИЯ

Референт по въпросите на малките оръжия и леките въоръжения

Министерство на външните работи на Нидерландия

Отдел „Изграждане на мира и стабилизация“

Министерство на външните работи на Нидерландия

P.O Box 20061

2500 EB The Hague

The Netherlands

Телефон: +3170 348 4688

Факс: +3170 348 4486

Е-mail: EFV@minbuza.nl

ПОЛША

Министерство на външните работи

Дирекция „Политика за сигурност“

Телефон: 48 22523 97 04

Факс: 48 22628 58 41

Е-mail: dpb.sekretariat@msz.gov.pl

ПОРТУГАЛИЯ

Министерство на външните работи

Отдел „Разоръжаване и неразпространение“

Largo do Rilvas

1399-030 Lisboa

Телефон: +351 21 3946549

Факс: +351 21 3946037

Е-mail: dsd2@mne.pt

РУМЪНИЯ

Министерство на външните работи

Nineta Bărbulescu

Директор

Отдел „ОССЕ, асиметрични рискове и неразпространение“

Телефон: +4021 319 68 57

Факс: +4021 319 23 63

Е-mail: nineta.barbulescu@mae.ro

Заместник:

Mihail Dumitru

Първи секретар

Отдел „ОССЕ, асиметрични рискове и неразпространение“

Телефон: +4021 319 68 57

Факс: +4021 319 23 63

Е-mail: mihail.dumitru@mae.ro

Национална агенция за контрол на износа

Paul Pasnicu

Директор

Отдел „Конвенционални оръжия“

Телефон: + 4021 305 72 02

Факс: + 4021 311 12 97

Е-mail: ppasnicu@ancex.ro

СЛОВАКИЯ

OZOG — дирекция „Разоръжаване, контрол на въоръженията и глобални предизвикателства“

Министерство на външните работи на Словашката република

Hlboká cesta 2

Bratislava

The Slovak Republic

Телефон: +421259783621

Факс: +421259783629

Е-mail: ozog@mzv.sk

СЛОВЕНИЯ

г-н Jure Zerovec

Дирекция „Политика за сигурност“

Министерство на външните работи

Presernova ulica 25

SI-1000 Ljubljana

Телефон: +386 1478 22 56

Факс: +386 1478 22 29

г-н Gregor Kaplan

Дирекция „Политика за сигурност“

Министерство на външните работи

Presernova ulica 25

SI-1000 Ljubljana

Телефон: +386 1478 67 10

Факс: +386 1478 22 29

ИСПАНИЯ

Ministerio de Asuntos Exteriores y de Cooperación (MAEC)

Dirección General de Asuntos Estratégicos y Terrorismo

Subdirección General de No Proliferación y Desarme

Luis Gómez Nogueira

Jefe de Área de Desarme

Calle Serrano Galvache, 26

28071 Madrid

Телефон: +34 913791759

Факс: +34 913948678

Е-mail: luis.gomez@maec.es

ШВЕЦИЯ

Дирекция „Разоръжаване и неразпространение“

Министерство на външните работи

ЅЕ-103 39 Stockholm

SWEDEN

Телефон: +46-8-405 10 00

Факс: +46-8-723 11 76

Е-mail: ud-nis@foreign.ministry.se

ОБЕДИНЕНО КРАЛСТВО

Референт по въпросите на малките оръжия и леките въоръжения

Дирекция за противодействие на разпространението

Министерство на външните работи и по въпросите на Британската общност

King Charles Street

London

SW1A 2AH

Телефон: +44 (0)20 7008 1793

Факс: +44 (0)20 7008 2860

ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ

Генерална дирекция „Външни отношения“

г-н Quentin Weiler

Телефон: +(32) 2 2954548

Факс: +(32) 2 2994820

Е-mail: quentin.weiler@ec.europa.eu

СЕКРЕТАРИАТ НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Служба на личния представител по въпросите на неразпространението

г-н Fabio Della Piazza

Rue de Loi, 175

B-1049 Brussels

Телефон: +32 2281 80 44

Факс: +32 2281 81 55

Е-mail: fabio.della-piazza@consilium.europa.eu

secretariat.wmd@consilium.europa.eu

www.consilium.europa.eu/wmd


Top