EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2020/219/08

Институт на Европейската инвестиционна банка Покана за участие Институтът на Европейската инвестиционна банка предлага нова възможност за финансово подпомагане чрез EIBURS по Програмата за знания 2020/C 219/08

OB C 219, 3.7.2020, p. 13–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.7.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 219/13


Институт на Европейската инвестиционна банка

Покана за участие Институтът на Европейската инвестиционна банка предлага нова възможност за финансово подпомагане чрез EIBURS по Програмата за знания

(2020/C 219/08)

Програмата за знания на Института на Европейската инвестиционна банка предоставя безвъзмездна помощ за научни изследвания чрез различни схеми, една от които е:

EIBURS, Програма на ЕИБ за финансиране на университетски изследвания

EIBURS осигурява безвъзмездна помощ на университетски катедри или изследователски центрове, свързани с университети в ЕС, в страни-кандидати или в страни, потенциални кандидати, които работят по научни теми от особен интерес за банката. EIBURS предоставя средства в размер до 100 000 евро годишно за срок от 3 години на заинтересовани университетски катедри или на научноизследователски центрове, които имат признати постижения в избраните области. Печелившите предложения предвиждат постигане на разнообразни крайни резултати, които са предмет на договорно споразумение с Европейската инвестиционна банка.

През академичната 2020/2021 г. програмата EIBURS очаква предложения по нова научна тема:

Фирмена конкурентоспособност, растеж и цифровизация

1.   Цел на проекта

През изминалите 20 години трендовият икономически растеж протичаше с бавни темпове в повечето развити страни, особено в много от икономиките в ЕС. Този спад се приписва частично на слабата инвестиционна дейност през десетилетието след финансовата криза от 2008 г. Обичайните счетоводни разбивки на растежа обаче показват, че бавният ръст на общия фактор на производителността се отразява по-отчетливо на по-слабия икономически ръст в целия ЕС, отколкото инвестициите.

Конкурентоспособността се определя от постигнатите от производителността резултати. Според наличните научни разработки, съвкупният ръст на производителността е основен фактор за устойчиво повишаване на конкурентоспособността, икономическия растеж, благосъстоянието и жизнения стандарт. В крайна сметка, съвкупният продукт в една икономика е сбор от производителността в съставните ѝ фирми и стопански единици. Именно поради това яснотата относно определящите фактори за конкурентоспособността и растежа на една фирма е толкова важна.

Новите технологии създават възможности за голям скок в областта на производителността, а цифровизацията на стопанската дейност би могла да даде необходимия тласък на производителността в ЕС. Корпоративните инвестиции в цифровизация вероятно ще се превърнат в основен двигател на корпоративната конкурентоспособност. Когато цифровите технологии са в основата на работата на стопанските субекти, това създава възможности за увеличаване на оборота, за бързо разрастване, овладяване на големи пазари и добавъчно конкурентно предимство.

Изменението на климата може да влияе отрицателно на дълготрайните активи и на производителността, като подсилва препятствията пред производителността. Политиките за справяне с изменението на климата могат да превърнат активите, и дори цели отрасли, в морално остарели. Следователно, изменението на климата и политиките за облекчаване на последствията увеличават предизвикателствата пред конкурентоспособността и икономическия растеж. В същото време, положените усилия за намиране на нови технологии и иновативни решения за ограничаване на емисиите от парникови газове (ЕПГ) и на натрупаните запаси от ЕПГ, за приспособяване към променящия се климат и за повишаване на устойчивостта би следвало да способстват за развитието на иновациите и технологичния прогрес.

Вникването в причините за бавния ръст на производителността е от решаващо значение за тези, които отговарят за политиката. ЕИБ обръща особено внимание на изследвания на конкурентоспособността, фирмения растеж, иновациите, достъпа до финансиране и инвестициите. Повечето от тези изследвания се съдържат в годишния доклад за инвестициите на ЕИБ. Наред с това, с цел да допринесе за по-голяма яснота по отношение на инвестициите и финансирането на инвестициите, всяка година ЕИБ провежда мащабно проучване на нефинансови корпорации във всички държави членки на ЕС, а от 2018 г. - и в САЩ.

Инвестиционното проучване на ЕИБ (EIBIS) събира качествена и количествена информация за инвестиционната дейност на малки, средни дружества и по-големи корпоративни единици, техните финансови потребности и трудностите, с които се сблъскват. Проучването обхваща близо 12 000 фирми и широк кръг от въпроси за корпоративните инвестиции и инвестиционното финансиране. Въз основа на извадковата рамка от базата данни на Bureau van Dijk’s ORBIS, участващите в EIBIS респонденти се съпоставят с финансовата информация за тях в ORBIS и анонимизираните данни се предоставят на изследователите, които работят по ясно формулирани изследователски проекти.

2.   Предложение за план за действие

ЕИБ очаква да получи комплексно изследователско предложение за анализ на тези теми на базата на фирмени данни и на EIBIS, за съгласувани действия и в сътрудничество с икономическия отдел на ЕИБ, където се намират данните от EIBIS. Изследователският проект ще включва няколко анализи и доклади с насоченост към ЕС или определени членки на ЕС, на следните теми:

Значение на нематериалните активи за повишаване на фирмената производителност и растеж. Нематериалните активи са трудно измерими и не се поддават на количествена оценка. По тази причина, да бъде приписан прираста от производителността на тяхното използване остава трудна, макар и важна задача. Това спомага да разберем как се придобиват и поддържат нематериалните активи, какво мотивира дружествата да инвестират в нематериални активи, каква е разликата във възвращаемостта на тези активи и на материалните такива, както и вътрешно присъщата несигурност на подобна инвестиция.

Трудната количествена измеримост и остойностяване на нематериалните активи ограничават достъпа до външно финансиране във финансова система, в която банките заемат господстващо положение. Това придава допълнителна тежест на по-нататъшното проучване на корпоративните финансови потребности и устройство, когато дялът на нематериални активи нараства.

Емпирични и теоретични разработки за важността на нормативната уредба и на институциите за фирмения растеж и конкурентоспособност.

Емпирични и теоретични разработки за важността на нормативната уредба и институциите за разпространението на знания, иновации и технологии.

Ролята на политиките за изменението на климата и усилията за поощряване на иновациите и, в крайна сметка, на конкурентоспособността на европейските фирми.

Европейските компании изостават от сродните компании в света по отношение на цифровизацията, особено в сектора на услугите. Различават ли се инвестициите в цифровизация от общия вид инвестиции? Как размерът на пазара, финансирането, експертните знания за управление на проекти и наличието на квалифицирана работна сила предопределят скоростта и степента на цифровизация на дружествата в една икономика?

Разбор на взаимовръзката между цифровизацията и производителността – фактори и причинно-следствени връзки. Как цифровизацията влияе на производителността?

Поради свойството на цифровизираните субекти за мащабируемост с почти нулеви разходи, често цифровизацията води до засилване на пазарната концентрация и сила. Дали наличието на пазарна мощ на цифровизираните пазари има видимите вредоносни последици, наблюдавани в традиционните отрасли? Каква е ролята на регулаторните органи?

Предложенията трябва да се изпратят на английски език до 30 септември 2020 г. 24:00 (ЦЕВ). Изпратените след тази дата предложения няма да бъдат разглеждани. Предложенията да се изпращат по електронна поща на адрес:

Events.EIBInstitute@eib.org

За по-изчерпателна информация относно процеса на подбор по EIBURS и за института на ЕИБ, моля посетете: http://institute.eib.org/.


Top