Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2019/057/13

Покана за участие — Институтът на Европейската инвестиционна банка предлага нова възможност за спонсорство по линия на EIBURS по Програмата за знания

OB C 57, 13.2.2019, p. 24–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

13.2.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 57/24


Покана за участие

Институтът на Европейската инвестиционна банка предлага нова възможност за спонсорство по линия на EIBURS по Програмата за знания

(2019/C 57/13)

Програмата за знания на Института на Европейската инвестиционна банка предоставя безвъзмездна помощ за научни изследвания чрез различни схеми, една от които е:

EIBURS, Програма на ЕИБ за финансиране на университетски изследвания

EIBURS осигурява безвъзмездна помощ за университетски катедри или изследователски центрове, свързани с университети от ЕС, страни кандидатки или потенциални страни кандидатки, които провеждат изследвания от особен интерес за банката. Финансовата помощ по EIBURS, достигаща до 100 000 евро годишно за период от три години, се присъжда на конкурсно начало на заинтересовани университетски катедри или изследователски центрове, които имат признат опит в избраната област. Печелившите предложения предвиждат постигане на разнообразни крайни резултати, които са предмет на договорно споразумение с Европейска инвестиционна банка.

За академичната 2019/2020 година, EIBURS очаква предложения по нова научна тема:

„Включване на екологични, социални и управленски (ЕСУ) критерии в кредитния анализ и рейтинг“

1.   Цел на проекта

Целта на изследването е да се разработи методология със солидна научна обосновка за включване на екологични, социални и управленски (ЕСУ) критерии в кредитния анализ и рейтинг.

В областта на балансиране на активите има изразена тенденция за включване на критериите за устойчивост в инвестиционните портфейли. Седем от десетте водещи акционери залагат на устойчивостта във всички категории активи, като инвестициите в устойчиви активи в Европа, САЩ и Канада нараснаха от 13 трилиона щ.д. през 2012 г. на 23 трилиона щ.д. през 2016 г. На организирана неотдавна конференция от Moody’s на тема ЕСУ, повечето емитенти и инвеститори определиха въвеждането на факторите за ЕСУ като „трайна промяна“ в областта на инвестициите, а близо една трета бяха на мнение, че това е „нещо, което ще стане водещо от 3 до 5 години“. Нито един не сподели обратното мнение, че „ЕСУ е без значение“. В същото допитване, 80 % казват, че „количествените измерители и моделирането“ създават най-големи затруднения при включването на ЕСУ в кредитния анализ.

Наред с това, Принципите на отговорното инвестиране (ПОИ) – международна мрежа от инвеститори, публикува през май 2016 г. „Становище за ЕСУ в кредитния рейтинг“. Това становище, което е подкрепено от 135 инвеститори с активи под тяхно управление в размер над 27 трилиона щ.д. и 17 агенции за кредитен рейтинг (АКР) признават, че ЕСУ факторите могат да се отразят на паричните потоци на кредитополучателите и вероятно на неспособността им да обслужват задълженията си, което съответно ги прави важни елементи в оценката на АКР за кредитоспособността на кредитополучателите. В отговор на този призив, двете най-големи АКР (Moody’s и S&P) неотдавна публикуваха доклади за начина, по който отразяват ЕСУ фактори в рейтинговите си методологии.

От гледна точка на нормативната уредба, на 24 май 2018 г. Европейската комисия (ЕК) потвърди внасянето на първите четири законодателни предложения по линия на Плана за действие за устойчиво финансиране, които обхващат показатели, определения за екологосъобразност, задължения на инвеститорите и инвестиране на дребно. В областта на ЕСУ, ЕК възнамерява да въведе задължения за оповестяване на начините, по които институционалните инвеститори и управляващите активи включват ЕСУ фактори в процедурите за оценка на риска.

В допълнение, ЕК изрично споменава „взаимодействие с всички заинтересовани лица в търсене на начини за присъединяване на факторите за устойчивост към оценката на агенциите за кредитен рейтинг“ и „вероятната поява на нови агенции за кредитен рейтинг, които да отговарят на това изискване“. ЕК отчита, че съсредоточаването от страна на изследователите на устойчивостта върху големите емитенти влияе отрицателно на интереса на институционалните инвеститори към по-малките емитенти и приветства решения за съхраняване на достъпа до пазара на по-малките играчи.

Резултатът от методологията/крайния продукт следва да бъде публично оповестен на пазара.

2.   Предложение за план за действие

Проектът представлява изследователска разработка от отворен тип на малко засягана тема в научните среди. Поради това е неуместно засега да се предоставя подробна информация за методологията за работа. Всъщност един от първите резултати на разработката ще бъде да се уточни съответната изследователска методология. Въпреки това се предвижда на този начален етап изследванията да следват определени задачи, за да се стигне до приложима методология.

1.

Анализ на свързани с темата публикации: чрез задълбочено проучване на съответната академична и практическа литература. Широко разпространено е мнението, че ЕСУ фактори влияят не само на цената на едно дружество, но и на кредитния рейтинг, независимо че темата е слабо изследвана в академичните среди, както бе споменато по-рано.

2.

Събиране на базисни данни: събиране на данни за анализ на различни модели и подходи. Следва да включват подробни данни за кредитния риск, както и критерии за ЕСУ и за риска в областта на климата, в различни сектори и географски райони. Един от ключовите аспекти по този проект е точността на данните и тяхното качество, в частност възможността да се разчита на извадка от исторически данни за достатъчно дълъг период.

3.

Анализ на данни: въпреки че изследването следва основно да изясни отражението на ЕСУ фактори върху кредитния рейтинг, анализът на въздействието върху възвръщаемостта също следва да бъде включен в изследователския проект. В хода на изследването следва да се установи относителната тежест на трите фактора на въздействие – Е за екологично, С за социално и У за управленско, както по отношение на отделното акционерно участие, така и за сектора.

4.

Изпитване и калибриране на структурни модели за кредитен рейтинг: разработване на методология, която да позволи формално включване на ЕСУ фактори в кредитния рейтинг. Извършване на анализ на връзката между ЕСУ фактори и остойностения на финансовите пазари кредитен риск, и проследяване на последиците за кредитния рейтинг и аналитичната методология. Да се обърне внимание на точната настройка и калибриране на моделите, за да се гарантира съвместимост с анализа, както и с обичайните макро и микро финансови рискови фактори, с отчитане и на нефинансовите такива.

5.

Анализ на сценарии: гореспоменатият анализ следва да предвиди и последваща оценка на въздействието на ЕСУ фактори върху кредитния риск, но не може да предложи на вземащите решения прогнози за отражението на екстремни събития или сценарии (напр. свързани с климата) в бъдеще време. В този смисъл, анализът на сценарии следва да спомогне за уточняване на показателите за въздействието на ЕСУ фактори върху кредитния рейтинг, под формата на предварителна оценка.

6.

Проверки за надеждност: следва да бъдат проведени няколко проверки за надеждност, включително и вариант на кредитен рейтинг, за да се установи дали ценни книжа с нисък резултат за ЕСУ впоследствие проявяват по-големи колебания на възвръщаемостта, в сравнение с ценни книжа със същия рейтинг, но с по-високи показатели за ЕСУ. Задълбоченият анализ на въвеждането на допълнителни количествени показатели на стъпка 4 и 5 би трябвало да изясни междусекторните разлики в променливата възвръщаемост, които не могат да бъдат обяснени само с различния кредитен рейтинг.

7.

Разработване на формална методология за включване на ЕСУ фактори в кредитния рейтинг: очаква се въз основа на проведените изследвания да бъде предложена комплексна методология за включване на ЕСУ фактори в кредитния рейтинг.

Доколкото е известно на ЕИБ, все още няма разработена методология за рейтинг, която да включва ЕСУ критерии. Поради това, изследователският проект би следвало да съдейства за разработване на целева методология, предвидена за нуждите на по-малки емитенти, в отговор на призива на ЕК за съхраняване на достъпа до пазарите на по-малките играчи.

Крайният срок за представяне на предложения на английски език е 15 април 2019 г. 24:00 ч. (ЦЕВ). Изпратените след тази дата предложения няма да бъдат разглеждани. Предложенията да се изпращат по електронна поща на адрес:

Events.EIBInstitute@eib.org

За по-подробна информация относно процеса на подбор по EIBURS и за Института на ЕИБ, моля посетете: http://institute.eib.org/


Top