Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2015/249/11

    Покана за представяне на предложения — EACEA/25/15 — Инициатива „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“: изпращане на терен на доброволците на ЕС за хуманитарна помощ, в това число стажуване за младши специалисти и изграждане на капацитета и/или техническа помощ за прилагащите организации

    OB C 249, 30.7.2015, p. 8–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    30.7.2015   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 249/8


    ПОКАНА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ — EACEA/25/15

    Инициатива „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“: изпращане на терен на доброволците на ЕС за хуманитарна помощ, в това число стажуване за младши специалисти и изграждане на капацитета и/или техническа помощ за прилагащите организации

    (2015/C 249/11)

    1.   Цели

    Целта на поканата за представяне на предложения е да бъдат подбрани, подготвени и изпратени на терен младши и утвърдени доброволци, които ще продължат да укрепват капацитета на Съюза за осигуряване на свързаната с конкретните потребности хуманитарна помощ, чиято цел е укрепване на капацитета и устойчивостта на уязвимите или засегнати от бедствия общности в трети държави чрез готовност при бедствия, намаляване на риска от бедствия и чрез засилване на връзката между подпомагане, възстановяване и развитие. Освен това поканата има за цел да укрепи капацитета на прилагащите, изпращащите и приемащите организации, които участват или възнамеряват да участват в инициативата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“.

    С настоящата покана за представяне на предложения Европейската комисия очаква да постигне следните резултати:

    100 младши и 250 утвърдени специалисти, изпратени на терен в общности, намиращи се в уязвими или засегнати от бедствия трети държави.

    За 100 младши специалисти: възможност за участие в стажове в Европа преди изпращане на терен.

    Проектите, които се финансират по тази покана, осигуряват взаимодействие и допълване на финансираните от ЕС операции за хуманитарна помощ или гражданска защита в съответните държави/региони, и по-специално допринасят за:

    изграждане на капацитета на приемащите организации и техническа помощ за изпращащите организации;

    изграждане на устойчивост и управление на риска при бедствия в уязвимите, крехките и засегнатите от бедствия държави и забравените кризи, в това число действия на следните етапи:

    предотвратяване на бедствия;

    подготовка за бедствия;

    намаляване на риска от бедствия; и

    възстановяване след природни или причинени от човека бедствия.

    Капацитетът на най-малко 15 изпращащи и 300 приемащи организации и местни общности е укрепен в сферата на:

    инструментите и методите за оценка на риска и потребностите на местно равнище в целия цикъл на управление на риска при бедствия.

    Други сфери за изграждане на капацитета може да включват:

    управление на риска при бедствия, готовност и реагиране, както и установяване на връзка между помощта, възстановяването и развитието;

    управление на доброволците в съответствие със стандартите и процедурите за управление на кандидатите за „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“;

    укрепване на местното доброволчество в трети държави;

    капацитет за успешно сертифициране, включително административен капацитет;

    изграждане на партньорства с цел осъществяване на съвместни проекти в рамките на инициативата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“;

    комуникиране на принципите на Европейския съюз за хуманитарна помощ, договорени в рамките на Европейския консенсус относно хуманитарната помощ, и повишаване на степента на осведоменост и видимостта на хуманитарната помощ на Съюза.

    2.   Наличен бюджет

    Общият бюджет, предназначен за съфинансиране на проекти по настоящата покана за представяне на предложения, възлиза на 8 400 000 EUR.

    Максималният размер на безвъзмездните средства, отпуснати за всеки отделен проект, не може да надхвърля 700 000 EUR. Искания за безвъзмездни средства до 60 000 EUR няма да бъдат разглеждани за финансиране.

    Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура (EACEA) очаква да финансира 25 предложения.

    EACEA си запазва правото да не отпусне всички налични средства.

    3.   Допустими организации

    Всички организации (организацията заявител и партньорите), участващи в кандидатстването по тази покана за представяне на предложения и действащи като изпращащи или приемащи организации, трябва да бъдат сертифицирани в рамките на инициативата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“.

    Организациите заявители са сертифицирани изпращащи организации в рамките на инициативата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“.

    Партньорите са сертифицирани изпращащи или приемащи организации в рамките на инициативата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“.

    Предложения за проекти, в които участват изпращащи или приемащи организации, кандидатствали за сертифициране преди крайния срок за подаване на заявленията (точка 8), ще бъдат включени в етапите на проверка за допустимост и оценка. Подборът на тези предложения за проекти обаче ще зависи от резултата от процедурата по сертифициране.

    Организацията заявител и организациите партньори се наричат по-нататък „консорциум“.

    При сформирането на консорциум сертифицираните изпращащи и приемащи организации могат да включат като партньори и други организации, които са специализирани в области, свързани с целите или дейностите по проекта, за да допринесат със специфичните си експертни познания (член 8, параграф 3 от делегирания регламент (1)).

    Изпращащите и приемащите организации могат също така да включат като съдружници и други организации, които са специализирани в области, свързани с целта на действието. Такива съдружници имат действителна роля в действието. Те нямат договорни отношения с Комисията и не се изисква да отговарят на критериите за допустимост, посочени в настоящата точка. Те могат да бъдат например частни търговски дружества. Съдружниците трябва да бъдат посочени в електронния формуляр.

    Партньорите трябва да представят пълномощно, подписано от лицата, оправомощени да поемат правни задължения, което дава право на заявителя да действа от името на партньорите.

    Всеки проект трябва да включва най-малко три сертифицирани изпращащи организации от три различни държави и три сертифицирани приемащи организации.

    4.   Допустими дейности

    Настоящата покана за представяне на предложения включва две направления:

    А.

    Стажове и изпращане на терен на младши специалисти.

    Б.

    Изпращане на терен на утвърдени специалисти и/или съвместно изпращане на терен на младши и утвърдени специалисти.

    За проектите по направление A периодът на стажа за кандидатите за доброволци може да се използва за прецизиране на оценката на потребностите и определяне на приемащите организации за изпращане на терен.

    За проектите по направление Б приемащите организации могат да послужат като центрове за осъществяване на дейности за изграждане на капацитета в местните общности, регионите или за дейности на цялата територия на съответната държава.

    Подкрепените въз основа на настоящата покана дейности могат да включват следното:

    1.

    Подбор, набиране и подготовка на доброволци на ЕС за хуманитарна помощ.

    2.

    Стажове.

    3.

    Изпращане на терен.

    4.

    Дейности за изграждане на капацитета и техническа помощ, в това число:

    учебни/предварителни посещения/събиране на данни и анализ;

    семинари/работни срещи/конференции;

    обмен на опит чрез наблюдение на работата/обучение на работното място;

    обмен на персонал/споразумения за двустранно сътрудничество („туининг“);

    наблюдение и оценка;

    организационни прегледи/оценки;

    персонални професионални напътствия и наставничество;

    водени от модератор екипни срещи извън работното място/дейности за изграждане на екип;

    курсове за обучение/обучение на обучители;

    дистанционно обучение/уебинари/масови онлайн курсове със свободен достъп (MOOC);

    консултантска дейност;

    обмен на добри практики/взаимно обучение;

    симулационни упражнения/оценка на реакцията.

    5.

    Дейности за насърчаване на участието на онлайн доброволци, както и на служители доброволци в подкрепа на дейностите на доброволците на ЕС за хуманитарна помощ.

    6.

    Комуникационни дейности в съответствие с насоките и минималните изисквания в плана за комуникация на инициативата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“.

    Проектите по направление Б трябва да включват компонент за изграждане на капацитета и/или техническа помощ. Най-малко 15 % от допустимите преки разходи трябва да бъдат предназначени за дейности по изграждане на капацитета и/или техническа помощ.

    5.   Допустими участници

    Следните категории лица, които са най-малко на възраст 18 години, могат да кандидатстват за доброволци:

    граждани на Европейския съюз; и

    граждани на трети държави, дългосрочно пребиваващи в държава членка.

    Кандидати за доброволци могат да бъдат:

    младши специалисти, по-специално наскоро дипломирали се, които имат по-малко от пет години професионален опит и по-малко от пет години опит в хуманитарни дейности; както и

    утвърдени специалисти с професионален опит от пет години на отговорни или експертни длъжности.

    Кандидатите за доброволци, които са преминали успешно стандартното обучение по инициативата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“ и нейната оценка, могат да се считат за доброволци на ЕС за хуманитарна помощ и отговарят на условията за изпращане на терен.

    Освен това кандидатите за доброволци, за които се изисква да преминат стаж, трябва да го завършат и да бъдат оценени успешно.

    6.   Допустимо място и време за дейността

    Стажовете преди изпращане на терен (само за младши специалисти) трябва да се осъществят в някоя от участващите държави — членки на ЕС, с максимална продължителност шест месеца, по възможност в държава, различна от държавата по произход на стажанта.

    Периодът за работа на терен за младши специалисти може да варира от минимум шест месеца до максимум 18 месеца. Периодът за работа на терен за утвърдени специалисти може да варира от минимум един месец до максимум 18 месеца.

    В случаите, в които дейностите по изграждане на капацитет или техническа помощ се осъществяват пряко от доброволци на ЕС за хуманитарна помощ, те трябва да бъдат утвърдени специалисти или/и да имат значителен доказан опит в изграждането на капацитет.

    За съставянето на списък с приоритетни държави за 2015 г. за изпращане на доброволци на терен и изграждане на капацитет в трети държави е използвана методология и рамка за оценка на потребностите, която се намира на адрес: https://eacea.ec.europa.eu/eu-aid-volunteers/funding_en

    Дейностите за изграждане на капацитет и/или техническа помощ могат да се осъществяват и в държави извън партньорските, при условие че са в посочения по-горе списък с приоритетни държави.

    Проектите трябва да започнат между 1 април 2016 г. и 31 юли 2016 г. с максимална продължителност 24 месеца.

    Заявления за проекти, предвидени да бъдат изпълнявани за по-дълги периоди от посочените в настоящата покана за представяне на предложения, няма да бъдат приемани.

    Няма да се предоставя удължаване на максималния срок на допустимост.

    7.   Критерии за възлагане

    Допустимите кандидатури ще се оценяват по следните критерии:

    приложимост на проекта (максимум 30 точки);

    качество на замисъла и изпълнението на проекта (максимум 30 точки);

    качество и уместност на споразуменията за партньорство и сътрудничество (максимум 20 точки);

    въздействие и разпространение (максимум 20 точки);

    Проекти, които са набрали по-малко от общо 60 точки, няма да бъдат разглеждани за отпускане на финансови средства.

    8.   Краен срок за подаване на заявления

    Заявленията за отпускане на безвъзмездни средства трябва да бъдат попълнени на един от официалните езици на ЕС, като се използва специално разработеният за целта електронен формуляр (e-Form). Формулярите могат да се получат в интернет на следния адрес: https://eacea.ec.europa.eu/documents/eforms_en

    Надлежно попълненият електронен формуляр за кандидатстване трябва да се подаде не по-късно от 12.00 ч. (на обяд брюкселско време) на 30 октомври 2015 г.

    След изтичане на крайния срок не се допускат изменения в заявлението. Ако обаче е необходимо да се изяснят някои аспекти или да се коригира техническа грешка, EACEA може да се свърже със заявителя по време на процеса на оценяване.

    Не се приемат заявления, изпратени по пощата, факс или електронна поща.

    Обърнете внимание, че по настоящата покана за представяне на предложения един и същ кандидат може да представи само едно предложение за проект.

    9.   Допълнителна информация

    Заявленията трябва да съответстват на изискванията в насоките за кандидатстване — Покана за представяне на предложения EACEA/25/15, да бъдат подадени чрез предоставения за тази цел електронен формуляр (e-Form) и да съдържат изискваните приложения.

    Тези документи могат да се намерят в интернет на следния адрес:

    https://eacea.ec.europa.eu/eu-aid-volunteers/funding_en

    Ако имате въпроси, свържете се с: EACEA-EUAID-VOLUNTEERS@ec.europa.eu


    (1)  Делегиран регламент (ЕС) № 1398/2014 на Комисията от 24 октомври 2014 г. за определяне на стандарти по отношение на кандидатите за доброволци и доброволците на ЕС за хуманитарна помощ (ОВ L 373, 31.12.2014 г., стр. 8).


    Top