Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2010/333/09

Покана за представяне на предложения EAC/57/10 — Програма „Младежта в действие“ за периода 2007 г.—2013 г.

OB C 333, 10.12.2010, p. 12–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.12.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 333/12


Покана за представяне на предложения EAC/57/10 — Програма „Младежта в действие“ за периода 2007 г.—2013 г.

2010/C 333/09

Въведение

Настоящата покана за представяне на предложения е въз основа на Решение № 1719/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 ноември 2006 г. за създаване на програма „Младежта в действие“ за периода 2007 г.—2013 г. (1), наричана по-долу „програма „Младежта в действие“. Подробните условия по отношение на настоящата покана за представяне на предложения могат да бъдат намерени в ръководството за програмата „Младежта в действие“ (2007 г.—2013 г.), публикувано на уебсайта „Европа“ (вж. точка VIII). Ръководството за програмата представлява неразделна част от настоящата покана за представяне на предложения.

I.   Цели и приоритети

Общите цели, изложени в решението за създаване на програмата „Младежта в действие“, са следните:

да насърчава активното гражданско поведение на младите хора като цяло, и по-специално тяхното европейско гражданско поведение,

да развива солидарност и насърчава толерантност между младите хора, по-специално с цел засилване на социалното сближаване в Европейския съюз,

да насърчава взаимното разбирателство между младите хора в различните страни,

да допринася за развитие на качеството на системите за подпомагане на дейностите на младите хора и на възможностите на организациите на гражданското общество в сферата на младежта,

да насърчава европейското сътрудничество по въпросите на младежта.

Тези общи цели ще бъдат изпълнявани на равнище проекти, като се вземат предвид следните постоянни приоритети:

европейско гражданско поведение,

участие на младите хора,

културно многообразие,

приобщаване на млади хора в неравностойно положение.

Освен горепосочените постоянни приоритети, могат да се определят и годишни приоритети по програмата „Младежта в действие“, които да бъдат публикувани на уебсайтовете на Комисията, изпълнителната агенция и националните агенции.

За 2011 г. годишните приоритети са следните:

Европейска година на доброволчеството

Този приоритет има за цел да насърчи проекти, посветени на популяризирането на смисъла и значимостта на доброволчеството като вид активна ангажираност и като средство за усъвършенстване или подобряване на способностите за лично, социално и професионално развитие.

Безработица сред младите хора

Този приоритет има за цел да насърчи проекти, с които се окуражава достъпът на безработните млади хора до програмата „Младежта в действие“. Приоритет ще бъде отдаден за проекти, занимаващи се с въпросите на безработицата сред младите хора и/или насочени към стимулирането на мобилността и активното участие в обществения живот на безработните млади хора.

Приобщаващ растеж

Този приоритет има за цел да насърчи проекти, които се занимават с въпросите на бедността и маргинализацията и които насърчават осведомеността сред младите хора за това как да бъдат разрешавани тези въпроси и ангажираността им с тях за изграждането на общество, в което всеки има своето място. В този контекст ще се обърне особено внимание най-вече на приобщаването на младите мигранти, на млади хора с увреждания и — където е подходящо, на млади хора от ромски произход.

Предизвикателства пред света, свързани с околната среда и измененията на климата

Този приоритет има за цел да насърчи проекти, насочени към повишаване на осведомеността и мобилизацията на младите хора по отношение на световните предизвикателства, свързани с околната среда и измененията на климата, като средство за насърчаване на развитието на по-екологично мислене и поведение сред младите хора и младите работещи, както и сериозно отношение от тяхна страна към по-устойчиво развитие.

Изобретателност и предприемачество

Този приоритет има за цел да насърчи проекти — най-вече младежки инициативи —насочени към стимулирането на творческите способности на младите хора, въображението и оригиналността им, готовността им да поемат рискове и находчивостта им за постигането на икономическите, политическите, социалните цели и целите, свързани с околната среда.

Година на младежта „ЕС—Китай“ (само за действие 2 и поддействие 3.2)

Освен предвиденото до момента, в рамките на действията, по които ще се работи в сътрудничество с други партниращи държави в световен мащаб, се обръща особено внимание на проекти, насочени към насърчаването на диалога, сътрудничеството и обмяната между Европейския съюз и Китай в областта на въпросите, свързани с младите хора, като начин да се допринесе за Годината на младежта „ЕС и Китай“ (2011 г.).

II.   Структура на програмата „Младежта в действие“

За постигане целите на програмата „Младежта в действие“ са предвидени пет оперативни действия.

Настоящата покана за представяне на предложения се отнася до подкрепа за изброените по-долу действия и поддействия:

Действие 1 —     Младежта за Европа

—   Поддействие 1.1 — Младежки обмен (с продължителност до 15 месеца): Младежкият обмен дава възможност на групи от млади хора от различни страни да се срещат и да опознават взаимно културите си. Групите планират заедно своя младежки обмен по тематика от взаимен интерес.

—   Поддействие 1.2 — Младежки инициативи (с продължителност от 3 до 18 месеца): Младежките инициативи подкрепят групови проекти, разработени на местно, регионално и национално равнище. Чрез тях се подкрепя и изграждането на мрежи от сходни проекти от различни страни с цел засилване на тяхното европейско измерение и насърчаване на сътрудничеството и обмена на опит между младите хора.

—   Поддействие 1.3 — Младежки проекти за демокрация (с продължителност от 3 до 18 месеца):: Младежките проекти за демокрация подкрепят участието на младите хора в демократичния живот както на тяхната местна, регионална или национална общност, така и на международно равнище.

Действие 2 —     Европейска доброволческа служба

Действието подкрепя участието на младите хора в различни видове доброволчески дейности както в Европейския съюз, така и извън него. По това действие младите хора вземат индивидуално или групово участие в неплатени доброволчески дейности с идеална цел в друга страна (с продължителност до 24 месеца).

Действие 3 —     Младежта по света

—   Поддействие 3.1 — Сътрудничество с държави, съседни на Европейския съюз (с продължителност до 15 месеца): това поддействие подкрепя проекти със съседни партньорски държави, а именно младежки обмен и проекти за обучение и работа в мрежа в сферата на младежта.

Действие 4 —     Системи за подкрепа на младежта

—   Поддействие 4.3 — Обучение и работа в мрежа на ангажираните в работата с младежи и младежки организации (с продължителност от 3 до 18 месеца): това поддействие подкрепя по-специално обмена на опит, експертни познания и добри практики, както и на дейности, които могат да доведат до дълготрайни качествени проекти, партньорства и мрежи.

Действие 5 —     Подкрепа за европейско сътрудничество в сферата на младежта

—   Поддействие 5.1 — Срещи между млади хора и отговарящите за политиката за младежта (с продължителност от 3 до 9 месеца): това поддействие подкрепя сътрудничество, семинари и структуриран диалог между младите хора, ангажираните в работата с младежта и отговарящите за политиката за младежта.

III.   Кандидати, които имат право на участие

Заявления се подават от:

организации с идеална цел или неправителствени организации,

местни, регионални публични органи,

неформални групи от млади хора,

органи, действащи на европейско равнище в сферата на младежта,

международни организации с идеална цел,

организации със стопанска цел, организиращи прояви в сферата на младежта, културата или спорта.

Кандидатите трябва да бъдат законно установили се в една от страните по програмата или съседните партньорски страни в Западните Балкани.

Някои действия по програмата обаче са насочени към по-ограничен кръг организатори. В ръководството за програмата е определено подробно кои са допустимите кандидати организатори за всяко действие/поддействие.

IV.   Страни, които могат да участват

В програмата могат да участват следните страни:

а)

държавите-членки на ЕС;

б)

държавите от ЕАСТ, които са страна по споразумението за ЕИП, в съответствие с разпоредбите на посоченото споразумение (Исландия, Лихтенщайн и Норвегия);

в)

страните кандидатки, които имат предприсъединителна стратегия в съответствие с общите принципи и общите условия и договорености, установени в рамковите споразумения, сключени с тези страни за тяхното участие в програмите на Общността (Турция и Хърватия);

г)

Швейцария;

д)

трети страни, които са подписали споразумения с Общността в сферата на младежта.

Някои действия по програмата обаче са насочени към по-ограничен кръг страни. В ръководството за програмата е определено подробно кои страни могат да участват за всяко действие/поддействие.

V.   Критерии за предоставяне на подкрепа

i)

поддействия 1.1, 1.2, 3.1, 4.3 и действие 2:

относимост към целите и приоритетите на програмата (30 %),

качество на предложения проект и предложените методи (50 %),

профил на участниците и организаторите (20 %).

ii)

поддействия 1.3:

относимост към целите и приоритетите на програмата (30 %),

качество на тематичния замисъл (20 %),

качество на предложения проект и предложените методи (30 %),

профил и брой на участниците и организаторите (20 %).

iii)

поддействие 5.1:

относимост към целите и приоритетите на програмата (20 %),

относимост към целите на политиката на ЕС за младежта (20 %),

качество на предложения проект и предложените методи (40 %),

профил и брой на участниците и организаторите (20 %).

VI.   Бюджет и продължителност

Програмата разполага с общ бюджет от 885 милиона EUR за периода 2007 г.—2013 г. Годишният бюджет се определя с решение на бюджетните органи.

Бюджет, предвиден за 2011 г. за следните действия и поддействия

Поддействие 1.1

Младежки обмен

29 096 043

Поддействие 1.2

Младежки инициативи

10 699 642

Поддействие 1.3

Младежки проекти за демокрация

6 879 973

Действие 2

Европейска доброволческа служба

46 515 775

Поддействие 3.1

Сътрудничество с държави, съседни на Европейския съюз

7 926 040

Поддействие 4.3

Обучение и работа в мрежа на ангажираните в работата с младежи и младежки организации

15 710 392

Поддействие 5.1

Срещи между младите хора и отговарящите за политиката за младежта

5 796 218

VII.   Краен срок за кандидатстване

Заявленията трябва да бъдат подадени в срока, съответстващ на началната дата на проекта. За проектите, представяни пред националната агенция, годишно има пет крайни срока за кандидатстване:

Проекти, започващи между

Срок за кандидатстване

1 май и 30 септември

1 февруари

1 юли и 30 ноември

1 април

1 септември и 31 януари

1 юни

1 декември и 30 април

1 септември

1 февруари и 31 юли

1 ноември

За проектите, представяни пред изпълнителната агенция, годишно има три крайни срока за кандидатстване:

Проекти, започващи между

Срок за кандидатстване

1 август и 31 декември

1 февруари

1 декември и 30 април

1 юни

1 март и 31 юли

1 септември

VIII.   Допълнителна информация

Допълнителна информация може да бъде намерена в ръководството за програмата „Младежта в действие“ на следните уебсайтове:

 

http://ec.europa.eu/youth

 

http://eacea.ec.europa.eu/youth/index_en.htm


(1)  ОВ L 327, 24.11.2006 г., стр. 30.


Top