EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62023TN0456

Дело T-456/23: Жалба, подадена на 31 юли 2023 г. — Crédit agricole и др./ЕСП

OВ C, C/2023/54, 9.10.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/54/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/54/oj

European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Cерия C


C/2023/54

9.10.2023

Жалба, подадена на 31 юли 2023 г. — Crédit agricole и др./ЕСП

(Дело T-456/23)

(C/2023/54)

Език на производството: френски

Страни

Жалбоподатели: Crédit agricole SA (Монруж, Франция) и други 55 жалбоподатели (представители: A. Gosset Grainville и M. Trabucchi, avocats)

Ответник: Единен съвет за преструктуриране (ЕСП)

Искания

Жалбоподателите молят Общия съд:

на основание член 263 ДФЕС, да отмени решение № SRB/ES/2023/23 от 2 май 2023 г. относно изчисляването на предварителните вноски за 2023 г. в Единния фонд за преструктуриране (ЕФП) в частта, в която се отнася до жалбоподателите;

на основание член 277 ДФЕС да обезсили действието на следните разпоредби от регламента за Единния механизъм за преструктуриране (ЕМП) (1), от регламента за изпълнение (2) и от делегирания регламент (3);

членове 69, параграф 1, 69, параграф 2, 70, параграф 1 и 70, параграф 2, букви а) и б) от Регламента за ЕМП;

член 4, параграф 2, членове 5, 6, 7 и 20, както и приложение I към Делегирания регламент;

член 4 от Регламента за изпълнение;

да осъди ответника да заплати изцяло съдебните разноски.

Основания и основни доводи

Жалбоподателите изтъкват осем основания в подкрепа на жалбата.

1.

Първо основание: нарушение на принципа на равнопоставеност, доколкото начините на изчисляване на предварителните вноски в Единния фонд за преструктуриране (ЕФП), предвидени в Регламента за ЕМП и Делегирания регламент, не отразявали нито реалния размер, нито реалния риск на предприятията, а това водело до третирането им по същия начин като други предприятия, които обаче имат различни характеристики.

2.

Второ основание: нарушение на принципа на пропорционалност, доколкото този механизъм на предварителните вноски в ЕФП, предвидени в регламента за ЕМП и делегирания регламент, се основавал на преценка, която изкуствено влошавала профила на риска на френски предприятия с голям размер и водела до размер на вноската, който бил непропорционално висок с оглед на реалния риск, генериран от тези предприятия.

3.

Трето основание: нарушаване на принципа на правна сигурност, тъй като изчисляването на размера на предварителните вноски, определени от Регламента за ЕМП, делегирания регламент и Регламента за изпълнение, не позволявало на банковите институции да се прогнозира и контролира със задоволителна точност размерът на вноската, която ще им бъде наложена.

4.

Четвърто основание: нарушаване на принципа на добра администрация, включващ задължение за мотивиране, доколкото в обжалваното решение не били взети надлежно предвид всички показатели за риск. Освен това, предоставената на ЕСП възможност за преценка дали да вземе предвид критериите съгласно член 20 от делегирания регламент, била незаконосъобразна.

5.

Пето основание: грешка в правото, що се отнася до определянето на коефициента на коефициента за адаптиране. Жалбоподателите се позовават на грешка при прилагането на правото, доколкото ЕСП, който се основава на неправилно тълкуване на няколко разпоредби на регламента за ЕМП, определя годишното целево равнище над тавана от 12,5 % от крайното целево равнище, установено в член 70 от Регламента за ЕМП. При всяко положение жалбоподателите считат, че тези разпоредби са вътрешно засегнати от порок.

6.

Шесто основание: грешка при прилагането на правото, що се отнася до ограничението при използването на неотменимите ангажименти за плащане (наричани по-нататък „НАП“). Жалбоподателите се позовават на грешка при прилагането на правото, тъй като ЕСП се основал на неправилно тълкуване на разпоредбите, регулиращи използването на НАП, от една страна за ограничаване на НАП под тавана от 30 % от предварителните вноски, без да има компетентност за това и, от друга страна, да ограничи вида на обезпеченията само до налични средства, като по този начин лишава тези разпоредби от полезното им действие.

7.

Седмо основание: явна грешка в преценката. Жалбоподателите поддържат в това отношение, че рисковете от процикличност и ликвидност, на които се позовава ЕСП, за да ограничи използването на НАП, са неоснователни, с оглед по-специално на присъщите характеристики на НАП и контекста на тяхното използване.

8.

Осмо основание: нарушение на задължението за мотивиране. Жалбоподателите изтъкват, че обжалваното решение не посочва подробно и точно причината, поради която се налага, от една страна, да се определи таван на използването на НАП на 22,5 % и, от друга страна, да се приемат като обезпечение единствено налични средства.


(1)  Регламент (ЕС) № 806/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 юли 2014 година за установяването на еднообразни правила и еднообразна процедура за преструктурирането на кредитни институции и някои инвестиционни посредници в рамките на Единния механизъм за преструктуриране и Единния фонд за преструктуриране и за изменение на Регламент (ЕС) № 1093/2010 (OB L 225, 2014 г., стр. 1).

(2)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/81 на Съвета от 19 декември 2014 година за определяне на еднообразни условия за прилагане на Регламент (ЕС) № 806/2014 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на предварителните вноски в Единния фонд за преструктуриране (OB L 15, 2015 г., стр. 1).

(3)  Делегиран регламент (ЕС) 2015/63 на Комисията от 21 октомври 2014 година за допълване на Директива 2014/59/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на предварителните вноски в механизмите за финансиране на преструктурирането (OB L 11, 2015 г., стр. 44).


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/54/oj

ISSN 1977-0855 (electronic edition)


Top