Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62023CJ0168

    Решение на Съда (осми състав) от 27 юни 2024 г.
    Prysmian Cabluri şi Sisteme SA срещу Agenţia Naţională de Administrare Fiscală – Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Craiova – Direcţia Regională Vamală Craiova и др.
    Преюдициално запитване, отправено от Tribunalul Olt.
    Преюдициално запитване — Митнически съюз — Обща митническа тарифа — Комбинирана номенклатура — Тарифно класиране — Кабели от оптични влакна — Подпозиции 8544 70 00 и 9001 10 90 — Изменения на обяснителните бележки към Комбинираната номенклатура — Принципи на правната сигурност и на защита на оправданите правни очаквания.
    Дело C-168/23.

    Court reports – general – 'Information on unpublished decisions' section

    ECLI identifier: ECLI:EU:C:2024:557

     РЕШЕНИЕ НА СЪДА (oсми състав)

    27 юни 2024 година ( *1 )

    „Преюдициално запитване — Митнически съюз — Обща митническа тарифа — Комбинирана номенклатура — Тарифно класиране — Кабели от оптични влакна — Подпозиции 85447000 и 90011090 — Изменения на обяснителните бележки към Комбинираната номенклатура — Принципи на правната сигурност и на защита на оправданите правни очаквания“

    По дело C‑168/23

    с предмет преюдициално запитване, отправено на основание член 267 ДФЕС от Tribunalul Olt (Окръжен съд Олт, Румъния) с акт от 1 март 2023 г., постъпил в Съда на 17 март 2023 г., в рамките на производство по дело

    Prysmian Cabluri şi Sisteme SA

    срещу

    Agenţia Naţională de Administrare Fiscală — Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Craiova — Direcţia Regională Vamală Craiova,

    Autoritatea Vamală Română,

    Agenţia Naţională de Administrare Fiscală — Direcția Generală de Administrare a Marilor Contribuabili,

    СЪДЪТ (осми състав),

    състоящ се от: N. Piçarra (докладчик), председател на състава, N. Jääskinen и M. Gavalec, съдии,

    генерален адвокат: T. Ćapeta,

    секретар: A. Calot Escobar,

    предвид изложеното в писмената фаза на производството,

    като има предвид становищата, представени:

    за Prysmian Cabluri şi Sisteme SA, от O. Goran, адвокат,

    за румънското правителство, от E. Gane, L. Ghiţă и A. Wellman, в качеството на представители,

    за Европейската комисия, от M. Salyková и E. A. Stamate, в качеството на представители,

    предвид решението, взето след изслушване на генералния адвокат, делото да бъде разгледано без представяне на заключение,

    постанови настоящото

    Решение

    1

    Преюдициалното запитване се отнася до тълкуването на подпозиции 85447000 и 90011090 от Комбинираната номенклатура (наричана по-нататък „КН“), съдържаща се в приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета от 23 юли 1987 година относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа (ОВ L 256, 1987 г., стр. 1; Специално издание на български език, 2007 г., глава 2, том 4, стр. 3), изменен с Регламент (ЕО) № 254/2000 на Съвета от 31 януари 2000 г. (ОВ L 28, 2000 г., стр. 1; Специално издание на български език, 2007 г., глава 2, том 12, стр. 33), в редакцията му, произтичаща от Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1925 на Комисията от 12 октомври 2017 г. (ОВ L 282, 2017 г., стр. 1) (наричан по-нататък „Регламент № 2658/87“).

    2

    Запитването е отправено в рамките на спор между Prysmian Cabluri şi Sisteme SA (наричано по-нататък „Prysmian“), от една страна, и от друга страна, Agenţia Naţională de Administrare Fiscală — Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Craiova — Direcţia Regională Vamală Craiova (Национална агенция „Данъчна администрация“ — Генерална регионална дирекция за публични финанси Крайова — Регионална митническа дирекция Крайова, Румъния), Autoritatea Vamală Română (Румънска митническа служба) и Agenţia Naţională de Administrare Fiscală — Direcţia Generală de Administrare a Marilor Contribuabili (Национална агенция „Данъчна администрация“ — генерална дирекция „Големи данъкоплатци“, Румъния) във връзка с твърдението за неправилно класиране от страна на Prysmian на кабели от оптични влакна в подпозиция 85447000 от КН вместо в подпозиция 90011090 от КН.

    Правна уредба

    Хармонизираната система

    3

    Хармонизираната система за описание и кодиране на стоките (наричана по-нататък „ХС“) е въведена с Международната конвенция по Хармонизираната система за описание и кодиране на стоките, която е сключена на 14 юни 1983 г. в Брюксел в рамките на Световната митническа организация (СМО) и заедно с протокола за изменението ѝ от 24 юни 1986 г. е одобрена от името на Европейската икономическа общност с Решение 87/369/ЕИО на Съвета от 7 април 1987 г. (ОВ L 198, 1987 г., стр. 1; Специално издание на български език, 2007 г., глава 2, том 3, стр. 199).

    4

    В Обяснителните бележки към ХС по отношение на позиция 8544 от ХС, която е озаглавена „Жици, кабели (включително коаксиалните кабели) и други изолирани електрически проводници (дори лакирани или анодно оксидирани), снабдени или не с части за свързване; кабели от оптични влакна, съставени от отделно облицовани влакна, дори съдържащи електрически проводници или снабдени с части за свързване“, се посочва:

    „В настоящата позиция се класират, при условие че имат електроизолация, жици, кабели и всякакъв вид други проводници (сплитки, ленти, пръти и др.), използвани като електрически проводници, независимо от конкретното им предназначение — за оборудване на машини и съоръжения, за монтаж като вътрешни или външни електрически мрежи (подземни, подводни, въздушни и др.). Представена е широка гама изделия, от обикновената изолирана жичка до комплексните кабели с широк диаметър.

    Неметалните проводници се класират също в настоящата позиция.

    […]

    Тук са включени също кабелите от оптични влакна, състоящи се от индивидуално изолирани влакна, дори ако съдържат електропроводници или са снабдени със свързващи накрайници. Обикновено обвивките са с различен цвят, което улеснява идентифицирането на влакната в краищата на кабела. Кабелите от оптични влакна се използват основно в телекомуникациите поради тяхната по-добра способност за предаване на данни в сравнение с тази на електрическите проводници“.

    5

    В Обяснителните бележки към ХС по отношение на позиция 9001 от ХС, която е озаглавена „Оптични влакна и снопове от оптични влакна; кабели от оптични влакна, различни от тези от № 85.44; поляризиращи материали на листове или на плочи; лещи (включително контактните лещи), призми, огледала и други оптични елементи от всякакви материали, немонтирани, различни от тези от оптически необработено стъкло“, се посочва:

    „[…] Настоящата позиция включва:

    А)

    Оптичните влакна и снопове от оптични влакна, както и кабели от оптични влакна, различни от тези от № 85.44.

    Оптичните влакна са съставени от концентрични слоеве от стъкло или пластмаси с различен коефициент на пречупване. Стъклените оптични влакна са покрити с много тънък слой пластмаси, невидим с просто око, предназначен да им придаде известна гъвкавост. Обикновено оптичните влакна са представени на ролки, чиято дължина може да бъде няколко километра. Те се използват при производството на снопове и кабели от оптични влакна.

    Сноповете от оптични влакна са представени или под формата на твърди елементи, в които влакната са слепени по цялата им дължина чрез свързващо вещество, или във вид на гъвкави снопове, на които само краищата са свързани. Когато влакната са разположени в някакъв порядък, те се използват за предаване на образи; обратно, ако са разположени безразборно, те могат да се използват само за предаване на светлина за осветление.

    Кабелите от оптични влакна от настоящата позиция, които могат да бъдат снабдени с части за свързване, са съставени от обвивка, под която са разположени един или повече снопа от оптични влакна, които не са покрити поотделно.

    Сноповете и кабелите от оптични влакна се използват главно в оптичните апарати, по-специално в ендоскопите от позиция № 90.18.

    […]

    Все пак, от настоящата позиция се изключват[:]

    […]

    [ж)]

    кабелите от оптични влакна, съставени от влакна с индивидуална обвивка (№ 85.44)“.

    КН

    6

    Както следва от член 1 от Регламент № 2658/87, КН урежда тарифното класиране на стоките, внесени в Европейския съюз. В нея се използват шестцифрените позиции и подпозиции от ХС, като само седмата и осмата цифра създават собствени за КН подразделения.

    7

    Съгласно член 12, параграф 1 от Регламент № 2658/87 Европейската комисия приема ежегодно регламент, възпроизвеждащ пълния текст на КН заедно със съответните автономни и конвенционални митнически ставки по Общата митническа тарифа, така както той произтича от мерките, приети от Съвета на Европейския съюз или от Комисията. Този регламент се публикува до 31 октомври в Официален вестник на Европейския съюз и се прилага от 1 януари следващата година.

    8

    Както следва от точка 1 от настоящото решение, КН е приложима към спора в главното производство в редакцията си съгласно Регламент за изпълнение № 2017/1925, приложим считано от 1 януари 2018 г.

    9

    Част първа от КН, която е озаглавена „Уводни разпоредби“, включва раздел I, посветен на „[о]бщи[те] правила“, в чийто подраздел A, озаглавен „Общи правила за тълкуване на [КН]“, се предвижда следното:

    „Класирането на стоките в [КН] се подчинява на следните принципи:

    1.

    Текстът на заглавията на разделите, на главите или на подглавите има само индикативна стойност, като класирането се определя законно съгласно термините на позициите и на забележките към разделите или към главите и съгласно следващите правила, когато те не противоречат на посочените по-горе термини на позициите и на забележките към разделите или към главите.

    […]

    6.

    Класирането на стоките в подпозициите на една и съща позиция е нормативно определено съгласно термините на тези подпозиции и забележките към подпозициите, както и, mutatis mutandis, съгласно горните правила при условие че могат да се сравняват само подпозиции на еднакво ниво. Освен при разпоредби, предвиждащи обратното, за прилагането на това правило, се вземат предвид и забележките към разделите и главите“.

    10

    Част втора от КН, която е озаглавена „Таблица със ставките на митата“, включва раздел XVI, който е озаглавен „Машини и апарати; електрооборудване; части от тях; апарати за записване или възпроизвеждане на звук, апарати за записване или възпроизвеждане на телевизионен образ и звук и части и принадлежности за тези апарати“. Забележка 1, буква м) към този раздел уточнява, че той не включва артикулите от глава 90.

    11

    Посоченият раздел XVI включва глава 85, която е озаглавена „Електрически машини и апарати, електроматериали и техните части; апарати за записване или възпроизвеждане на звук, апарати за записване или възпроизвеждане на телевизионен образ и звук и части и принадлежности за тези апарати“. Тази глава включва позиция 8544 от КН, която е структурирана по следния начин:

    „Код по КН

    Описание на стоката

    Конвенционални мита (%)

    Допълнителна мерна единица

    1

    2

    3

    4

    8544

    Жици, кабели (включително коаксиалните кабели) и други изолирани електрически проводници (дори лакирани или анодно оксидирани), снабдени или не с части за свързване; кабели от оптични влакна, съставени от отделно облицовани влакна, дори съдържащи електрически проводници или снабдени с части за свързване:

     

     

    […]

     

     

     

    8544 70 00

    — Кабели от оптични влакна

    Осв.

    —“

    12

    Част втора от КН включва и раздел XVIII, който е озаглавен „Оптични, фотографски или кинематографски, измерителни, контролиращи или прецизиращи инструменти и апарати; медико-хирургически инструменти и апарати; часовникарски изделия; музикални инструменти; части и принадлежности за тези инструменти или апарати“. В този раздел се включва глава 90, която е озаглавена „Оптични, фотографски или кинематографски, измерителни, контролиращи или прецизиращи инструменти и апарати; медико-хирургически инструменти и апарати; части и принадлежности за тези инструменти или апарати“.

    13

    Тази глава включва по-специално позиция 9001 от КН, която е структурирана по следния начин:

    „Код по КН

    Описание на стоката

    Конвенционални мита (%)

    Допълнителна мерна единица

    1

    2

    3

    4

    9001

    Оптични влакна и снопове от оптични влакна; кабели от оптични влакна, различни от тези от № 8544; поляризиращи материали на листове или на плочи; лещи (включително контактните лещи), призми, огледала и други оптични елементи от всякакви материали, немонтирани, различни от тези от оптически необработено стъкло:

     

     

    9001 10

    — Оптични влакна, снопове и кабели от оптични влакна:

     

     

    9001 10 10

    — — Кабели, проводници на образ

    2,9

    9001 10 90

    – — Други

    2,9

    […]“.

     

     

     

    14

    Забележка 1, буква з) от глава 90 уточнява, че тази глава не включва кабели от оптични влакна от № 8544.

    15

    За целите на спора в главното производство са релевантни обяснителните бележки към КН, изготвени от Комисията в съответствие с член 9, параграф 1, буква а), второ тире от Регламент № 2658/87 и публикувани в Официален вестник на Европейския съюз съответно на 8 декември 2007 г. (ОВ C 296, 2007 г., стр. 4, наричани по-нататък „Обяснителните бележки от 2007 г.“) и на 24 май 2019 г. (ОВ C 179, 2019 г., стр. 4, наричани по-нататък „Обяснителните бележки от 2019 г.“).

    16

    В Обяснителните бележки от 2007 г., в бележката, която се отнася до подпозиция 85447000 от КН, се уточнява следното:

    „85447000 — Кабели от оптични влакна

    Тази подпозиция включва също и кабели от оптични влакна, предназначени за употреба например в областта на далекосъобщенията, съставени от оптични влакна, всяко от които е с покритие от двуслоен акрилатен полимер, поставени в защитна обвивка. Това покритие се състои от вътрешна обвивка от мек акрилат и външна обвивка от твърд акрилат, като последната е с покритие от слой с различен цвят.

    Покритието на отделните оптични влакна осигурява защита и якост на структурата, например предпазвайки отделните влакна от счупване“.

    17

    В Обяснителните бележки от 2019 г., бележката, която се отнася до подпозиция 85447000 от КН, е заменена със следния текст:

    „85447000 — Кабели от оптични влакна

    Тази подпозиция включва също кабели от оптични влакна, предназначени за употреба например в областта на далекосъобщенията, съставени от едно или повече оптични влакна от позиция 9001, всяко от които е с покритие от двуслоен акрилатен полимер. Покритието се състои от вътрешен слой от мек акрилат и външен слой от твърд акрилат, като последният може да бъде оцветен или покрит от слой с различни цветове, за да се позволи идентифицирането на влакната. Оптичните влакна са отделно облицовани с двуслойното покритие; сами по себе си те не образуват кабели от оптични влакна от позиция 8544, докато не бъдат поставени в защитна обвивка.

    Двуслойното покритие на отделните оптични влакна осигурява защита и якост на структурата, например предпазвайки отделните влакна от счупване и износване“.

    Регламент (ЕО) № 952/2013

    18

    Член 33 от Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 година за създаване на Митнически кодекс на Съюза (ОВ L 269, 2013 г., стр. 1) гласи:

    „1.   Въз основа на подадено заявление митническите органи издават решения, отнасящи се до обвързваща тарифна информация, наричани по-долу „решения ОТИ“, или решения, отнасящи се до обвързваща информация за произхода, наричани по-долу „решения ОИП“.

    […]

    2.   Решенията ОТИ или ОИП са обвързващи само по отношение на тарифното класиране или определянето на произхода на стоките:

    а)

    за митническите органи спрямо титуляря на решението само по отношение на стоките, за които митническите формалности са извършени след датата, на която решението поражда действие;

    б)

    за титуляря на решението спрямо митническите органи само от датата, на която титулярят на решението получи или се счита, че е получил уведомление за решението.

    […]“.

    Спорът в главното производство и преюдициалните въпроси

    19

    В периода от 6 юли до 21 декември 2018 г. Prysmian внася стоки (наричани по-нататък „разглежданите стоки“), които декларира като попадащи в подпозиция 85447000 от КН, която се отнася до „[к]абели от оптични влакна“ и за които се прилага ставка на вносно мито в размер на 0 %.

    20

    На 1 юли 2019 г. Prysmian уведомява Biroul Vamal Olt (Митническо бюро в Олт, Румъния, наричано по-нататък „BVO“), че предвид измененията, направени в Обяснителните бележки от 2019 г. спрямо Обяснителните бележки от 2007 г., разглежданите стоки вече попадат в подпозиция 90011090 от КН относно „[о]птични[те] влакна“, за които се прилага ставка на вносно мито в размер на 2,9 %. Тогава Prysmian иска вносните мита върху тези стоки да бъдат преизчислени, считано от 24 май 2019 г., което съответства на датата на публикуване на Обяснителните бележки от 2019 г. в Официален вестник на Европейския съюз.

    21

    След последващ митнически контрол, извършен между април и юни 2021 г., с решение от 29 юни 2021 г. Direcţia Regională Vamală Craiova (Регионална митническа дирекция Крайова, Румъния) приема, че разглежданите стоки са отделно облицовани оптични влакна, които попадат в подпозиция 90011090 от КН и за които се прилага ставка на вносно мито в размер на 2,9 %. Поради това тя преизчислява митата за целия внос на разглежданите стоки, деклариран от Prysmian като „кабели от оптични влакна“, попадащи в подпозиция 85447000 от КН, и изисква това дружество да заплати общата сума в размер на 992430 румънски леи (RON) (около 201000 евро) като допълнителни мита и лихви за забава.

    22

    Prysmian подава жалба по административен ред срещу това решение до Agenţia Naţională de Administrare Fiscală — Direcţia Generală de Administrare a Marilor Contribuabili (Национална агенция „Данъчна администрация“ — генерална дирекция „Големи данъкоплатци“, Румъния), която е отхвърлена с решение от 17 ноември 2021 г.

    23

    Тогава Prysmian сезира запитващата юрисдикция Tribunalul Olt (Окръжен съд Олт, Румъния) с жалба за отмяна на решенията от 17 ноември 2021 г. и от 29 юни 2021 г., както и за освобождаване от основни и акцесорни данъчни задължения, установени с тези решения.

    24

    Запитващата юрисдикция иска да се установи дали Обяснителните бележки от 2019 г. са изменили смисъла на Обяснителните бележки от 2007 г. и в такъв случай дали прекласиране със задна дата на разглежданите стоки в тарифна позиция 90011090 от КН накърнява принципите на правна сигурност и на предвидимост.

    25

    Тази юрисдикция иска също да се установи дали принципът за еднакво прилагане на тарифното класиране във връзка с принципите на правна сигурност и на защита на оправданите правни очаквания я задължава да вземе предвид, от една страна, решенията на други национални митнически органи и от друга страна, решенията на митническите органи или на юрисдикциите на други държави членки, с които разглежданите стоки са класирани или класирането им е потвърдено в позиция 8544 от КН.

    26

    При тези обстоятелства Tribunalul Cluj (Окръжен съд Олт, Румъния) решава да спре производството и да постави на Съда следните преюдициални въпроси:

    „1)

    Може ли при тълкуването на [КН], с оглед на Обяснителните бележки [от 2007 г.], продукт, съставен от оптична сърцевина [core] и оптична облицовка, покрита от първа вътрешна обвивка от мек акрилат и втора обвивка от слой оцветен твърд акрилат — система за облицовка (наречена ColorLock), да бъде класиран в позиция 85447000 от [КН]?

    2)

    При отрицателен отговор на първия въпрос, при тълкуването на принципите на правна сигурност и на защита на оправданите правни очаквания могат ли националните митнически органи да не вземат предвид съществуването на решения на митническия орган на тази държава, с които не се поставя под въпрос класирането на продукта в позиция 85447000, а също и благоприятни решения ОТИ (с които се гарантира освобождаването от мита и [данък добавена стойност]) на други митнически органи или дори на юрисдикции на други държави — членки на Европейския съюз, в смисъл на такова тарифно класиране, без това поведение да нарушава принципа за еднакво прилагане на тарифното класиране, произтичащ от член 28 [ДФЕС], във връзка с признатите от [Съда] принципи на правна сигурност и на защита на оправданите правни очаквания, които са от значение за прилагането на правото на Съюза?

    3)

    При отрицателен отговор на втория въпрос, при тълкуването на член 114 от Регламент [№ 952/2013], като се имат предвид принципите на правна сигурност и на защита на оправданите правни очаквания, възможно ли е евентуалната липса на яснота в Обяснителните бележки [от 2007 г.], довела до влязло в сила в последствие пояснение, да породи допълнително данъчно задължение за данъчнозадължено лице в държава членка, особено когато в течение на времето е имало решения на митническия орган на тази държава, в които не е било поставено под въпрос класирането на тази стока в позиция 85447000, а също и благоприятни решения ОТИ на други митнически органи или дори на юрисдикции на други държави — членки на Европейския съюз, за такова тарифно класиране?“.

    По преюдициалните въпроси

    По първия въпрос

    27

    С първия си въпрос запитващата юрисдикция иска по същество да се установи дали подпозиция 85447000 от КН трябва да се тълкува в смисъл, че обхваща кабел от оптични влакна, съставен от оптична сърцевина и оптична облицовка, покрита от първа вътрешна обвивка от мек акрилат и втора обвивка от слой оцветен твърд акрилат.

    28

    В самото начало трябва да се припомни, че когато Съдът е сезиран с преюдициално запитване в областта на тарифното класиране, неговата задача е не сам да извършва това класиране, а да изясни на запитващата юрисдикция критериите, чието прилагане ще ѝ позволи да класира правилно разглежданите стоки по спора, с който е сезирана. Такова класиране всъщност изисква да се извърши чисто фактическа преценка на характеристиките на тези стоки, която в рамките на такова преюдициално запитване е от компетентността на националния съд, а не на Съда (вж. в този смисъл решение от 9 февруари 2023 г., LB (Air loungers), C‑635/21, EU:C:2023:85, т. 31 и цитираната съдебна практика).

    29

    Освен това съгласно правило 1 от Общите правила за тълкуване на КН тарифното класиране на стоките се определя съгласно термините на позициите и на забележките към разделите или към главите от тази номенклатура. Тъй като спорът по главното производство има за предмет тарифното класиране на разглежданите стоки в подпозиции 85447000 или 90011090 от посочената номенклатура, по силата на правило 6 от тези общи правила такова класиране трябва да се определи съгласно термините на тези подпозиции и забележките към подпозициите, като забележките към съответните раздели и глави също могат да се вземат предвид, освен при разпоредби, предвиждащи обратното.

    30

    В интерес на правната сигурност и улесняването на проверките решаващият критерий за тарифното класиране на стоките трябва като цяло да се търси в техните обективни характеристики и свойства, както са определени в текста на позицията от КН и на забележките към съответните раздели или глави. Предназначението на съответната стока може да представлява обективен критерий за класиране, стига то да е вътрешноприсъщо на тази стока, и трябва да се преценява в зависимост от обективните характеристики и свойства на стоката (вж. в този смисъл решения от 3 юни 2021 г., Flavourstream, C‑822/19, EU:C:2021:444, т. 34, и от 9 февруари 2023 г., LB (Air loungers), C‑635/21, EU:C:2023:85, т. 33).

    31

    Освен това, макар обяснителните бележки към ХС и тези към КН да нямат задължителна сила, те представляват важни способи за гарантиране на еднаквото прилагане на Общата митническа тарифа и в това си качество дават валидни насоки за тълкуването ѝ (вж. в този смисъл решения от 18 юни 2020 г., Hydro Energo, C‑340/19, EU:C:2020:488, т. 36, и от 9 февруари 2023 г., LB (Air loungers), C‑635/21, EU:C:2023:85, т. 34).

    32

    На първо място, подпозиция 85447000 от КН, която е озаглавена „Кабели от оптични влакна“, представлява подразделение на позиция 8544 от тази номенклатура, чийто текст посочва по-специално „кабели от оптични влакна, съставени от отделно облицовани влакна“. В заглавието на позиция 9001 от КН се посочват по-специално „оптични влакна и снопове от оптични влакна, кабели от оптични влакна, различни от тези от № 8544“. В съответствие със забележка 1, буква з) към глава 90, тази глава не включва кабелите от оптични влакна от № 8544.

    33

    На второ място, в обяснителната бележка относно подпозиция 85447000 от КН, така както се съдържа в Обяснителните бележки от 2007 г., се уточнява, че тази подпозиция включва също и кабели от оптични влакна, предназначени за употреба например в областта на далекосъобщенията, съставени от оптични влакна, всяко от които е с покритие от двуслоен акрилатен полимер, поставени в защитна обвивка.

    34

    На трето място, съгласно обяснителните бележки към ХС позиция 8544 от тази система обхваща кабелите от оптични влакна, състоящи се от индивидуално изолирани влакна, дори ако съдържат електропроводници или са снабдени със свързващи накрайници, докато позиция 9001 от посочената система включва „[о]птичните влакна и снопове от оптични влакна, както и кабели от оптични влакна, различни от тези от № 85.44“. Освен това в тези бележки се уточнява, че кабелите от оптични влакна от позиция 9001 от ХС, са съставени от обвивка, под която са разположени един или повече снопа от оптични влакна, които не са покрити поотделно.

    35

    От гореизложеното следва, от една страна, че КН установява разлика между „кабели“ и „отделно облицовани влакна“ и че само кабели от оптични влакна, съставени от отделно облицовани влакна, попадат в позиция 8544 от тази номенклатура, с изключение на самите оптични влакна. За сметка на това отделните оптични влакна, както и сноповете от оптични влакна, попадат в позиция 9001 от посочената номенклатура в съответствие с нейния текст.

    36

    От друга страна, с оглед на текста на позиция 8544 от КН, както и на обяснителната бележка към подпозиция 85447000 от КН и на обяснителните бележки към ХС по отношение на позиция 8544 от тази система, оптичните влакна, които образуват кабели, трябва едновременно да бъдат отделно облицовани и да бъдат поставени в защитна облицовка или защитна обвивка, за да могат да попадат в тази позиция.

    37

    В случая от акта за преюдициално запитване е видно, че разглежданите стоки са кабели от оптични влакна, които са отделно облицовани посредством двуслойно покритие, без да имат защитна обвивка. Следователно, освен ако не се установи друго при проверките, които трябва да извърши запитващата юрисдикция, доколкото не отговарят на второто кумулативно условие, припомнено в предходната точка, тези стоки не могат да спадат към позиция 8544 от КН и трябва да бъдат класирани в позиция 9001 от нея.

    38

    С оглед на гореизложеното на първия въпрос следва да се отговори, че подпозиция 85447000 от КН трябва да се тълкува в смисъл, че не обхваща кабел от оптични влакна, съставен от оптична сърцевина и оптична облицовка, покрита от първа вътрешна обвивка от мек акрилат и втора обвивка от слой оцветен твърд акрилат.

    По втория въпрос

    39

    С втория си въпрос запитващата юрисдикция по същество иска да се установи дали принципите на правна сигурност и на защита на оправданите правни очаквания трябва да се тълкуват в смисъл, че не допускат митническите органи на държава членка да съберат дължимите от данъчнозадължено лице мита и такси за неправилното според тези органи класиране на стока в подпозиция от КН, когато решения ОТИ, издадени на други данъчнозадължени лица от тези органи и от митническите органи на други държави членки, както и съдебни решения на други държави членки, не се отклоняват от такова тарифно класиране.

    40

    Принципът на правна сигурност, следствие от който е принципът на защита на оправданите правни очаквания, изисква, от една страна, правните норми да бъдат ясни и точни, а от друга страна, прилагането им да е предвидимо за правните субекти, особено когато могат да имат неблагоприятни последици за физическите лица и предприятията. По-специално посоченият принцип изисква дадена правна уредба да позволява на заинтересованите лица да се запознаят с точния обхват на задълженията, които тя им налага, и да действат съобразно с тях (решение от 3 юни 2021 г., Jumbocarry Trading, C‑39/20, EU:C:2021:435, т. 48 и цитираната съдебна практика).

    41

    На принципа на защита на оправданите правни очаквания може да се позове само правен субект, у когото административен орган е породил основателни надежди с конкретни, безусловни и непротиворечиви уверения, които произтичат от оправомощени и достоверни източници и които този орган му е предоставил (вж. в този смисъл решения от 7 август 2018 г., Ministru kabinets, C‑120/17, EU:C:2018:638, т. 50, и от 31 март 2022 г., Сметна палата на Република България,C‑195/21, EU:C:2022:239, т. 65).

    42

    В настоящия случай, на първо място, както бе припомнено в точки 32—37 от настоящото решение, от ясната и точна формулировка на текстовете на подпозиции 85447000 и 90011090 от КН, разглеждани във връзка с Обяснителните бележки от 2007 г. и на ХС, следва, че стоки като разглежданите попадат във втората, а не в първата подпозиция.

    43

    В това отношение, противно на твърденията на Prysmian, Обяснителните бележки от 2019 г., съгласно които отделно облицованите оптични влакна „сами по себе си […] не образуват кабели от оптични влакна от позиция 8544, докато не бъдат поставени в защитна обвивка“, само уточняват съдържанието на условието, свързано с наличието на защитна обвивка, без да изменят ясния текст на Обяснителните бележки от 2007 г.

    44

    На второ място, съгласно член 33, параграф 2 от Регламент № 952/2013 на ОТИ може да се позове само нейният титуляр или негов представител пред митническите органи, които са я издали, и пред митническите органи на другите държави членки (вж. в този смисъл решение от 7 април 2011 г., Sony Supply Chain Solutions (Europe), C‑153/10, EU:C:2011:224, т. 39).

    45

    След като ОТИ, издадени от други митнически органи, и решенията на други юрисдикции на държави членки, които класират или потвърждават класирането на разглежданите стоки в подпозиция 85447000 от КН, не са адресирани до Prysmian, не може да се приеме, че такива сведения и решения са предоставили на това дружество конкретни, безусловни и непротиворечиви уверения по смисъла на съдебната практика, припомнена в точка 41 от настоящото решение, които могат да породят у него оправдани правни очаквания относно основателността на такова класиране.

    46

    С оглед на изложените по-горе съображения на втория въпрос следва да се отговори, че принципите на правна сигурност и на защита на оправданите правни очаквания трябва да се тълкуват в смисъл, че допускат митническите органи на държава членка да съберат неплатените дължими от данъчнозадължено лице мита и такси за неправилното според тези органи класиране на стока в подпозиция от КН, дори ако решения ОТИ, издадени на други данъчнозадължени лица от тези органи и от митническите органи на други държави членки, както и съдебни решения на други държави членки, не са се отклонили от такова тарифно класиране.

    По третия въпрос

    47

    Предвид отговора на втория въпрос не е необходимо да се отговаря на третия въпрос.

    По съдебните разноски

    48

    С оглед на обстоятелството, че за страните по главното производство настоящото дело представлява отклонение от обичайния ход на производството пред запитващата юрисдикция, последната следва да се произнесе по съдебните разноски. Разходите, направени за представяне на становища пред Съда, различни от тези на посочените страни, не подлежат на възстановяване.

     

    По изложените съображения Съдът (осми състав) реши:

     

    1)

    Подпозиция 85447000 от Комбинираната номенклатура, съдържаща се в приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета от 23 юли 1987 година относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа, изменен с Регламент (ЕО) № 254/2000 на Съвета от 31 януари 2000 г., в редакцията му, произтичаща от Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1925 на Комисията от 12 октомври 2017 г.,

    трябва да се тълкува в смисъл, че

    не обхваща кабел от оптични влакна, съставен от оптична сърцевина и оптична облицовка, покрита от първа вътрешна обвивка от мек акрилат и втора обвивка от слой оцветен твърд акрилат.

     

    2)

    Принципите на правна сигурност и на защита на оправданите правни очаквания

    трябва да се тълкуват в смисъл, че

    допускат митническите органи на държава членка да съберат дължимите от данъчнозадължено лице мита и такси за неправилното според тези органи класиране на стока в подпозиция от Комбинираната номенклатура, съдържаща се в приложение I към Регламент № 2658/87, изменен с Регламент № 254/2000, в редакцията му, произтичаща от Регламент за изпълнение 2017/1925, дори ако решения, отнасящи се до обвързваща тарифна информация, издадени на други данъчнозадължени лица от тези органи и от митническите органи на други държави членки, както и съдебни решения на други държави членки, не са се отклонили от такова тарифно класиране.

     

    Подписи


    ( *1 ) Език на производството: румънски.

    Top