ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 28.11.2023
COM(2023) 762 final
2023/0444(NLE)
Предложение за
РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА
за изменение на Регламент (ЕС) 2022/2576 във връзка с удължаването на срока на прилагането му
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52023PC0762
Proposal for a COUNCIL REGULATION amending Regulation (EU) 2022/2576 as regards the prolongation of its period of application
Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2022/2576 във връзка с удължаването на срока на прилагането му
Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2022/2576 във връзка с удължаването на срока на прилагането му
COM/2023/762 final
ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 28.11.2023
COM(2023) 762 final
2023/0444(NLE)
Предложение за
РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА
за изменение на Регламент (ЕС) 2022/2576 във връзка с удължаването на срока на прилагането му
ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ
1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО
1.1Основания и цели на предложението
След непровокираното и неоправдано пълномащабно нашествие на Русия в Украйна доставките на газ за ЕС от страна на Русия бяха прекъснати като умишлен опит за използване на енергията като политическо оръжие. От много години Русия е основният доставчик на газ за ЕС. В исторически план ЕС е разчитал на Русия за над 40 % от доставките на газ. От февруари 2022 г. тези доставки непрекъснато намаляват. През първата половина на 2023 г. потоците на газ от Русия са представлявали по-малко от 10 % от вноса на газ в ЕС. Дванадесет държави членки задействаха първото или второто ниво на опасност съгласно общата класификация на ЕС, както е предвидено в Регламент (ЕС) 2017/1938 относно сигурността на доставките на газ.
Това сътресение в доставките оказа значително въздействие върху равнището и нестабилността на цените на газа и електроенергията, върху инфлацията, върху цялостната финансова и макроикономическа стабилност в ЕС, както и върху всички граждани. Цената на едро през 2022 г. беше средно над пет пъти по-висока от равнището отпреди кризата и дори надхвърли 300 EUR/MWh в разгара на кризата през лятото на 2022 г. Към днешна дата цените продължават да се отличават със значително по-високи равнища, отколкото в периода преди кризата, както и с голяма нестабилност. Предприятията, по-специално от енергоемките отрасли, претърпяха загуба на конкурентоспособност, а гражданите се сблъскват с намалена покупателна способност.
В този контекст на 19 декември 2022 г. Съветът прие Регламент (ЕС) 2022/2576 на Съвета относно засилване на солидарността чрез по-добра координация на покупките на газ, надеждни референтни показатели за цените и надежден трансграничен обмен на газ.
В Регламент (ЕС) 2022/2576 се предвижда временно правно основание по отношение на:
·по-добрата координация на покупките на газ (глава II);
·мерките за предотвратяване на прекомерно високи цени на газа и прекомерна нестабилност в рамките на деня на пазарите на енергийни деривати (глава III); и
·мерките в случай на извънредна ситуация, свързана с газа (глава IV).
Регламент (ЕС) 2022/2576 има за цел да се смекчи въздействието върху цената на газа чрез намиране на решение относно търсенето и предлагането, като се гарантира сигурността на доставките в целия Европейски съюз и се засили солидарността. Той съдържа различни елементи, предназначени да въздействат по последователен начин за избягване на много високи цени и засилване на солидарността и сигурността на доставките.
Целта на настоящото предложение е да се удължи с една година срокът на прилагане на разпоредбите на Регламент (ЕС) 2022/2576 с оглед на продължаващите рискове за енергийните доставки в Съюза.
Реакцията на Съюза в рамките на REPowerEU и последващите инициативи, включително мерките, определени в Регламент (ЕС) 2022/2576, допринесе за смекчаване на последиците от руското нашествие в Украйна за доставките на газ, както и от последващото му въздействие върху равнищата на цените, върху инфлацията, върху финансовата и макроикономическата стабилност и върху всички граждани.
Положението на световните пазари на газ обаче продължава да бъде много напрегнато, като в близко бъдеще се очаква пазарното равновесие да остане несигурно. Тази ситуация има отрицателни последици за цените на газа, които, въпреки че са по-ниски от върховите стойности през лятото на 2022 г., остават над два пъти по-високи от равнищата отпреди кризата. Ако се реализират, редица рискове могат да засилят страха от недостиг, което, предвид нестабилността на пазара поради напрежението на него, може да предизвика силни реакции със сериозни последици за цените. Тези рискове включват съживяване на търсенето на втечнен природен газ (ВПГ) в Азия, което ще намали наличния газ на световния газов пазар; студена зима, която би могла да доведе до увеличаване на търсенето на газ с до 30 млрд. куб. метра; екстремни метеорологични условия, които е възможно да засегнат акумулирането на водноелектрическа енергия и производството на ядрена енергия поради ниски нива на водите, както и последващо увеличаване на търсенето на електроенергия от газ; допълнителни смущения в инфраструктурите от критично значение; както и влошаване на геополитическата обстановка и заплахи в регионите доставчици, например кризата в Близкия изток.
Ако съответните мерки на Съюза спрат да се прилагат, това би променило стабилизираното, но несигурно положение, което Съюзът е постигнал към момента, и би влошило устойчивостта спрямо евентуални бъдещи събития, като например пълно спиране на вноса от Русия.
1.1.1.Основни елементи на Регламент (ЕС) 2022/2576
1)Обединяване на търсенето и по-добра координация на покупките на газ
В съответствие с Регламент (ЕС) 2022/2576 Комисията разработи и приложи, с подкрепата на доставчик на услуги, механизма „AggregateEU“, чрез който се създават възможности за обединяване на търсенето, организиране на кръгове от търгове по отношение на международните доставчици на газ и постигане на съответствие между търсенето и офертите на доставчиците. В механизма могат да участват като купувачи предприятия, установени в ЕС и в договарящите се страни от Енергийната общност.
Регламентът предвижда задължително обединяване на търсенето, като държавите членки се задължават да изискват от националните предприятия да използват доставчика на услуги за обединяване на търсенето с достатъчно големи количества газ. В процеса на обединяване на търсенето предприятията на държавите членки трябва да включат обеми от най-малко 15 % от целевия обем за запълване (около 13,5 милиарда кубични метра за Съюза като цяло).
За да не бъде изложена на риск целта за диверсификация от газа, доставян от Руската федерация, в Регламент (ЕС) 2022/2576 се предвижда участието на предприятия или други органи, контролирани от руски физически или юридически лица или предприятия, установени в Руската федерация, да бъде изключено. Освен това природният газ с произход от Руската федерация се изключва от механизма за обединяване на търсенето и съвместно закупуване, включително доставките на природен газ, влизащи в държавите членки или договарящите се страни от Енергийната общност през определени в списък входни пунктове.
Регламент (ЕС) 2022/2576 съдържа разпоредби, насочени към осигуряване на по-добра координация на покупките на газ в Съюза и енергийна солидарност между държавите членки. За да се постигне това, в този регламент се предвижда на Комисията да се предоставя общ преглед на предстоящите търгове или договори, свързани с продажбата и закупуването на газ. Съответно предприятията за природен газ или предприятията, потребяващи газ, са длъжни да изпращат уведомления до Комисията за всички предстоящи търгове или договори с обем над 5 TWh/годишно. След това Комисията може да отправи препоръки към такива предприятия в случаите, когато такива търгове или договори могат да окажат отрицателно въздействие върху механизма за съвместно закупуване, функционирането на пазара, сигурността на доставките или солидарността.
2)Ефективна експлоатация на газопроводите и терминалите за ВПГ
С Регламент (ЕС) 2022/2576 също така се подобрява ефективната експлоатация на газопроводите и терминалите за ВПГ.
Диверсификацията на източниците за доставки на газ, различни от Русия, промени моделите на газовите потоци в ЕС. Следователно маршрутите от терминалите за ВПГ до центровете на потребление станаха по-значими от преобладаващата преди посока изток—запад на газовите потоци. Тези промени в газовите потоци обаче доведоха до особено високи нива на претоварване в точките на междусистемно свързване, по-конкретно в Северозападна Европа.
За да се подобри способността на газовата система да реагира на претоварване и да се повиши гъвкавостта ѝ, в член 14 от Регламент (ЕС) 2022/2576 са включени разпоредби, задължаващи операторите на преносни системи (ОПС) да предлагат неизползвания договорен гарантиран капацитет за всички междусистемни газопроводи, а не само за претоварените чрез i) прилагане на нова месечна процедура „използваш или губиш“ или чрез ii) разширяване на съществуващите процедури със същата цел.
Освен това стана изключително важно да се оптимизира капацитетът за усвояване на ВПГ на терминалите на ЕС за ВПГ и използването на съоръженията за съхранение. За тази цел участниците на пазара счетоха, че е необходимо по-високо равнище на прозрачност, подобно на равнището по отношение на преноса на газ по тръбопроводи. Gas Infrastructure Europe (GIE) управлява две основни платформи, обхващащи всички държави — членки на ЕС, както и Обединеното кралство и Украйна: Aggregated Gas Storage Inventory (Обобщен опис на съоръжения за съхранение на газ) (AGSI) за съхранение на газ и Aggregated LNG Storage Inventory (Обобщен опис на съоръжения за съхранение на ВПГ) (ALSI) за ВПГ. След влизането в сила на Регламент (ЕС) 2022/2576 (членове 12 и 13) към тези платформи бяха добавени нови компоненти, включително информация за предлаганите услуги и условията, които се прилагат за тези услуги, договорен и наличен капацитет за съхранение и съоръжения за ВПГ, тарифи и др. Понастоящем платформите обхващат почти всички големи терминали за ВПГ в ЕС и 98 % от съоръженията за съхранение в ЕС. В допълнение към платформите в целия ЕС отделните оператори на съоръжения за съхранение и ВПГ бяха задължени да осигурят повече прозрачност по отношение на възможностите за резервиране на вторичен капацитет. За тази цел от тях се изискваше да създадат индивидуални платформи за резервиране.
По-голямата прозрачност осигурява по-добър и по-изчерпателен общ преглед на пазарите за ВПГ и съхранение в ЕС. Това също така води до по-ефективно използване на тези инфраструктури и увеличава възможностите за привличане на допълнителни доставчици.
3)Действие по отношение на равнището на цените на газа
Разработване на нов допълнителен референтен показател за ВПГ
Пазарът на ВПГ в ЕС продължава да се консолидира. Индексираното ценообразуване на центровете остава силно повлияно от доставките по газопроводите и от съществуващите затруднения в инфраструктурата и поради това невинаги отразява точно цената, на която ВПГ действително се внася в Съюза. Освен това, тъй като руският газ все още има значителен, макар и намаляващ дял от вноса на ЕС, все по-концентриран в някои области, пазарите на газ продължават да бъдат уязвими по отношение на манипулирането чрез доставките на руски газ.
Необходимо е да се осигури стабилно и предвидимо ценообразуване при вноса на ВПГ, който е абсолютно необходим, за да се компенсира недостигът, причинен от вероятното спиране на вноса на руски газ. С Регламент 2022/2576 на Европейската агенция за сътрудничество между регулаторите на енергия (ACER) бе възложено да създаде в кратък срок инструмент за обективна оценка на цената, а впоследствие и референтен показател за вноса на ВПГ в ЕС, като събира информация в реално време за всички ежедневни сделки. ACER е разработила такъв референтен показател, който предоставя на купувачите по-изчерпателна информация и увеличава прозрачността на цените.
С Регламент 2022/2576 на ACER се предоставят необходимите правомощия да събира данни за сделките, необходими за установяването на референтния показател за ВПГ, като тези правомощия надграждат и засилват задачите и правомощията, с които ACER вече разполага съгласно Регламент (ЕС) № 1227/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2011 г. относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия и Регламент за изпълнение (ЕС) № 1348/2014 на Комисията от 17 декември 2014 г. за прилагане на член 8, параграфи 2 и 6 от Регламент (ЕС) № 1227/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия по отношение на докладването на данни (наричани по-нататък заедно „REMIT“).
4)Действие за намаляване на нестабилността на цените
Механизъм за управление на нестабилността на цените в рамките на деня
Във финансовото законодателство (Директива за пазарите на финансови инструменти II (ДПФИ II) вече се изисква местата за търговия да създадат набор от механизми, за да се ограничи значителната нестабилност на финансовите пазари, а Европейският орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) разработва начини за подобряване на функционирането на механизмите за временно преустановяване на търговията за всички класове активи, което ще има по-трайно положително въздействие върху търговията с такива активи, включително енергийните деривати. В току-що приключилия преглед на Регламента за пазарите на финансови инструменти (РПФИ) беше добавено и понятието за извънредна ситуация, като на ЕОЦКП бяха предоставени допълнителни правомощия по отношение на механизмите за временно преустановяване на търговията. Тези промени трябва да бъдат транспонирани в националните законодателства до втората половина на 2025 г. Механизмът за управление на нестабилността в рамките на деня, предвиден в Регламент (ЕС) 2022/2576, беше въведен, така че местата на търговия създават механизми за предотвратяване на прекомерни изменения на цените в рамките на деня за търговия чрез адаптиране на съществуващите механизми за временно преустановяване на търговията или чрез създаване на допълнителен механизъм. Силното увеличаване на нестабилността на пазарите на газ и електроенергия затруднява енергийните предприятия да продължат да участват на тези пазари и да посрещнат нуждите си от хеджиране, като същевременно гарантират сигурността на енергийните доставки за крайните потребители.
Поради това с Регламент (ЕС) 2022/2576 се предвижда изискване местата на търговия да създадат временен механизъм за управление на нестабилността в рамките на деня, насочен към ограничаване на големите колебания на цените на договорите за деривати върху енергоносители в рамките на същия ден за търговия. Местата на търговия могат да прилагат механизма за управление на нестабилността в рамките на деня, като го интегрират в своите съществуващи механизми за временно преустановяване на търговията, които вече са създадени в съответствие с Директива 2014/65/ЕС, или като допълнителен механизъм.
5)Сигурност на доставките
Разширяване на задължението за солидарна защита до газовите електроцентрали от критично значение
Съгласно Регламент (ЕС) 2017/1938 държава членка, в която критичните газови електроцентрали могат да играят ключова роля за сигурността на доставките на електроенергия, ще трябва да наложи ограничения на тези електроцентрали, което може да навреди на сигурността на доставките на електроенергия за други държави членки, преди на тази държава членка да бъде разрешено да поиска мерки за солидарност съгласно Регламент (ЕС) 2017/1938. За да се предотвратят такива отрицателни странични въздействия върху производството на електроенергия, с Регламент (ЕС) 2022/2576 се разрешава държавите членки да подадат искане за солидарност при определени ограничения, ако съществува риск газовите електроцентрали, които са необходими, за да се гарантира адекватността на електроенергийната система, да не бъдат снабдявани с критични количества газ. По същата причина предоставящите солидарност държави членки ще имат право да се уверят, че експлоатацията на техните критични газови електроцентрали не е застрашена, когато осигуряват солидарност на друга държава членка.
Правила по подразбиране за двустранна солидарност
Чрез специфични мерки с Регламент (ЕС) 2022/2576 се въведе механизъм по подразбиране между държавите членки, за да се гарантира, че те си помагат взаимно при доставките за „защитените по линия на солидарността клиенти“ (домакинства и, при определени условия, централно отопление и основни социални услуги) и критичните газови електроцентрали при извънредна ситуация, водеща до много сериозен недостиг на газ. Принципът на такава солидарност беше въведен с правилата за сигурност на доставките, произтичащи от Регламент (ЕС) 2017/1938, но за действителното му прилагане при криза са нужни подробни правни, технически и финансови договорености, които трябваше да бъдат договорени двустранно между държавите членки. До момента обаче са постигнати само осем от необходимите общо 40 договорености. Поради това с членове 27 и 28 от Регламент (ЕС) 2022/2576 се определят правилата и процедурите, които автоматично ще се прилагат между държавите членки, които не са се споразумели за двустранни договорености за солидарност.
Солидарността трябва да се предоставя въз основа на справедливо обезщетение съгласно член 13 от Регламент (ЕС) 2017/1938. Въпреки това евентуалните непреки разходи, произтичащи от съдебни или арбитражни производства след ограничаването на промишлеността, ще останат ограничени до 100 % от цената на газа. Причината за това е, че разходите за обезщетяване на промишлеността в резултат на ограничаването на потреблението се покриват частично от цената на газа. Ако част от разноските по съдебен спор не бъде покрита, по отношение на тази част е налице голяма несигурност и тя може значително да надхвърли цената на газа. Поради това несигурността относно непреките разходи за обезщетяване се оказа основна пречка за държавите членки при сключването на двустранни споразумения за солидарност. Държавите членки обаче все пак ще могат да се споразумеят за различни условия за обезщетяване.
Настоящото задължение за солидарност, произтичащо от Регламент (ЕС) 2017/1938, се прилага между държавите членки, които са свързани пряко или чрез трета държава. Предложеното удължаване ще запази разширяването на обхвата на това задължение към държавите членки със съоръжения за ВПГ, които, дори и да не са пряко свързани, биха могли да предоставят солидарност на държава членка в извънредна ситуация, ако тя разполага с необходимата инфраструктура за получаване на този ВПГ.
1.1.2.Ситуацията към момента: продължават да съществуват сериозни затруднения и рискове за сигурността на доставките на газ в ЕС
Реакцията на Съюза в рамките на RepowerEU и последващите инициативи, включително мерките, определени в Регламент (ЕС) 2022/2576, спомогнаха за смекчаване на последиците от кризата и подготвиха ЕС за влошаването на състоянието на сигурността на доставките на газ. В доклада относно основните констатации от прегледа на Регламент (ЕС) 2022/2576 с оглед на общото състояние на доставките на газ за Съюза 1 Комисията стигна до заключението, че разпоредбите на този регламент са изиграли важна роля за стабилизирането на положението на пазара на газ и за осигуряването на адекватни доставки на газ за Съюза, както и че той е важна част от инструментариума на ЕС за сигурността на доставките на газ.
Ако срокът му не бъде удължен, посоченият регламент ще спре да се прилага на 30 декември 2023 г.
Към датата на приемане на настоящото предложение обаче продължават да съществуват сериозни затруднения при доставките на газ за Съюза.
Поради значителното намаляване на вноса на руски газ по газопроводите през изминалата година доставките на газ за Съюза са намалени значително в сравнение с периода преди кризата. С настоящите нива на внос на газ, пренасян по газопроводи, се очаква Съюзът да получи внос на приблизително 20 млрд. куб. метра руски газ по газопроводи през 2023 г., като този ненадежден внос може да бъде допълнително намален или спрян. Тази стойност ще е с около 110 млрд. куб. метра по-малка, отколкото през 2021 г.
Положението на световните пазари на газ остава много напрегнато и се очаква да остане такова за известно време, тъй като преди 2026 г. е планирано да започне да функционира само много ограничен нов капацитет за втечняване на ВПГ в световен мащаб.
Тази ситуация има отрицателни последици за цените на газа, които, въпреки че са по-ниски от върховите стойности през лятото на 2022 г. (когато цените нараснаха до над 300 EUR/MWh), остават над два пъти по-високи от равнищата отпреди кризата. През предходното десетилетие цените са се движили в диапазона от 5 EUR/MWh до 35 EUR/MWh или средно около 20 EUR/MWh. В началото на есента на 2023 г. цените варираха между 40 EUR/MWh и 50 EUR/MWh. Това равнище на цените все още има неизбежни последици за покупателната способност на гражданите на ЕС и конкурентоспособността на европейските предприятия.
Нестабилността на пазара също така е следствие от напрежението на пазара и представлява допълнителен риск за икономиката на ЕС. През лятото и есента на 2023 г. се наблюдаваха редица случаи на значителна нестабилност, когато цените нараснаха с повече от 50 % за няколко седмици. Това показва, че пазарите на газ все още са нестабилни и могат да реагират силно на всяко неочаквано и внезапно сътресение в търсенето и предлагането, какъвто беше случаят след стачката, засегнала австралийските съоръжения за втечнен природен газ, кризата в Близкия изток и прекъсването на междусистемната връзка Balticconnector. При тези условия страхът от недостиг може да предизвика силни реакции със сериозни последици за цените.
Ако се реализират, редица рискове могат да засилят страха от недостиг, което, предвид нестабилността на пазара поради напрежението на него, може да предизвика силни реакции със сериозни последици за цените. Сред тези рискове са: съживяване на търсенето на втечнен природен газ (ВПГ) в Азия, което допълнително намалява наличния газ на световния газов пазар, студена зима, която може да доведе до увеличаване на търсенето на газ с до 30 млрд. куб. метра, екстремни метеорологични условия, които е възможно да засегнат акумулирането на водноелектрическа енергия или производството на ядрена енергия, което би изисквало по-често прибягване до производство на електроенергия от газ и/или да предизвика повишено търсене на газ, както и евентуални допълнителни прекъсвания на доставките на газ, включително пълно спиране на вноса на газ от Русия или прекъсване на съществуващата критична газова инфраструктура.
Освен това след приемането на доклада относно основните констатации от прегледа на Регламент (ЕС) 2022/2576 картината на заплахите се влоши. Освен агресивната война на Русия срещу Украйна понастоящем въоръжените конфликти с висока интензивност засягат няколко от ключовите региони за доставки в ЕС (Азербайджан, Близкия изток).
Последните примери илюстрират вероятността и значимостта на рисковете, свързани с прекъсването на критичната газова инфраструктура. През септември 2022 г. газопроводът „Северен поток 1“ беше повреден от саботаж до такава степен, че понастоящем не може да транспортира газ и няма да може да го прави в обозримо бъдеще. През октомври 2023 г. беше прекъсната междусистемната връзка Balticconnector — важен газопровод, свързващ Финландия с Естония. При разследването се проверява дали щетата е външна и е причинена от котва на плавателен съд. В резултат на прекъсването на Balticconnector Финландия вече не е в състояние да изпълни критерия N-1 като част от стандарта за инфраструктура, определен в член 5 от Регламент (ЕС) 2017/1938. С критерия N-1 се гарантира, че държавите членки предприемат мерки, така че в случай на прекъсване на най-голямата единична газова инфраструктура те все още ще разполагат с технически капацитет, за да задоволят общото си търсене в ден на върхово търсене. В резултат на прекъсването на Balticconnector на 27 октомври 2023 г. Финландия повиши своето ниво на опасност съгласно член 11 от Регламент (ЕС) 2017/1938 от „ранно предупреждение“ на „тревога“, което е последното ниво на опасност преди извънредна ситуация. Този нов инцидент в инфраструктурата показва вероятността и значимостта на рисковете, свързани с нови прекъсвания на критичната газова инфраструктура.
Следва също така да се отбележи, че значителното намаляване на търсенето на природен газ (-18 % между август 2022 г. и септември 2023 г.) допринася за запазването на газовия баланс в ЕС. Това намаление е резултат от икономически фактори (например високи цени) и административни мерки, приети от държавите членки съгласно Регламент (ЕО) № 2022/1369 относно координирано намаляване на търсенето на газ и Регламент (ЕС) 2023/706 за удължаването на неговото прилагане. Евентуалното нарастване на търсенето поради възобновяване на потреблението на газ в жилищния, търговския и промишления сектор или в случай че административните мерки, насочени към намаляване на търсенето, не бъдат допълнително удължени, представлява допълнителен риск, който, предвид настоящото напрегнато положение на световните пазари на газ, би могъл да подкопае сигурността на доставките на газ в ЕС.
В трите последващи доклада от декември 2022 г., февруари и юли 2023 г. Международната агенция по енергетика (МАЕ) постоянно подчертава рисковете за сигурността на доставките на газ в ЕС и предупреждава да не се подхожда самонадеяно с оглед на подобряването на положението в сравнение с разгара на кризата през лятото на 2022 г. Според доклада от февруари 2023 г. „доставките на газ в световен мащаб се очаква да останат ограничени през 2023 г., а равновесието в световен мащаб е засегнато от необичайно широк спектър на несигурност и външни рискови фактори. Това включва възможността за пълно прекратяване на доставките на руски газ по газопроводи за Европейския съюз, както и възстановяване на вноса на ВПГ от страна на Китай в съответствие с дългосрочните договори за ВПГ на тази държава и потенциално по-ниска наличност на доставки на ВПГ.“ Международната агенция по енергетика (МАЕ) предупреди, че „подобрената прогноза не следва да води до отклоняване от мерките, необходими [...] за смекчаване на излагането на Европейския съюз на външни рискове“ 2 . Тя е разработила кризисни сценарии, в които доставките на руски газ спират, доставките на ВПГ продължават да бъдат ограничени и търсенето на газ поради влошени метеорологични условия се увеличава, вследствие на което би могъл да възникне потенциален недостиг от 40 млрд. куб. метра в ЕС. В доклада си от юли 2023 г. МАЕ подчертава, че „продължават да съществуват рискове и несигурност преди зимния сезон 2023/2024 г. в Северното полукълбо“ и че „запълнените съоръжения за съхранение не са гаранция срещу нестабилност през зимата и риск от ново напрежение на пазара“ 3 .
Освен това Европейската мрежа на операторите на преносни системи за газ (ЕМОПС за газ) публикува своята зимна прогноза за доставките с общ преглед на летния период в съответствие с член 8 от Регламент (ЕО) № 715/2009. ЕМОПС за газ стигна до заключението, че макар общото състояние на сигурността на доставките в ЕС да се е подобрило значително, може да са необходими допълнителни мерки в случай на пълно прекъсване на доставките от страна на Русия. Освен това е необходимо внимателно управление на съоръженията за съхранение през зимата на 2023—2024 г., тъй като в началото на сезона на запълване с газ вероятно ще е необходимо запълване на 46 %, за да се постигне целта от 90 % за запълване, определена в Регламент (ЕС) 2022/1032 4 .
В заключение, с оглед на продължаващите сериозни затруднения и рискове, положението, свързано с доставките на газ, макар и подобрено в сравнение с разгара на кризата през лятото на 2022 г., остава нестабилно. Реакцията на Съюза в рамките на RepowerEU и последващите инициативи, включително мерките, определени в Регламент (ЕС) 2022/2576, допринесоха за подобряване на положението. Ако съответните мерки на Съюза спрат да се прилагат, това би променило стабилизираното, но несигурно положение, което Съюзът е постигнал към момента, и би влошило устойчивостта спрямо евентуални бъдещи събития, като например пълно спиране на вноса от Русия.
С оглед на тези трайни сериозни затруднения и рискове за сигурността на доставките на газ в ЕС и за да не бъде нарушено настоящото крехко равновесие, е необходимо и спешно да се удължи срокът на прилагане на Регламент (ЕС) 2022/2576. Ето защо настоящото предложение има за цел да се удължи с една година срокът на прилагане на Регламент (ЕО) № 2022/2576 относно засилване на солидарността чрез по-добра координация на покупките на газ, надеждни референтни показатели за цените и надежден трансграничен обмен на газ. Удължаването с една година е необходимо и пропорционално поради трайния характер на сериозните затруднения и допълнителните рискове, както и поради несигурността на настоящата ситуация, която се очаква да продължи през цялата 2024 г.
1.1.3.Причини за удължаване на срока на прилагане на разпоредбите на регламента в настоящата ситуация
Различните разпоредби на Регламент (ЕС) 2022/2576, прилагането на които се цели да бъде удължено с настоящото предложение, са необходими за преодоляване на посочените по-горе сериозни затруднения и рискове за сигурността на доставките на газ в ЕС поради следните причини.
По-добра координация на покупките на газ (глава II — раздели 1 и 2)
Като цяло обединяването на търсенето и по-добрата координация на покупките на газ спомагат за осигуряването на по-равен достъп на предприятията във всички държави членки, по-специално в държавите без излаз на море или без пряк достъп до международните пазари, до нови или допълнителни източници на газ в спешни ситуации, когато е необходима солидарност. В дух на солидарност тази координация може да намали вредния ефект от наддаване, което води до повишаване на цените, и по-специално да помогне на по-малките предприятия да се възползват от по-благоприятни условия за закупуване, произтичащи от обединяването на търсенето.
Съгласно Регламент (ЕС) 2022/2576 Комисията разработи и стартира, с помощта на доставчик на услуги, механизма за обединяване на търсенето и съвместно закупуване под наименованието „AggregateEU“. Държавите членки и предприятията за природен газ, както и предприятията, потребяващи газ, са участвали по ефективен начин в механизма за обединяване на търсенето и съвместно закупуване съгласно Регламент (ЕС) 2022/2576 („AggregateEU“) и са допринесли за постигането на общо сумарно търсене на газ от 44,04 млрд. куб. метра до октомври 2023 г., което е три пъти повече от задължителните количества за обединяване на търсенето. Съответстващите обеми през същия период възлизат на 34,77 млрд. куб. метра, което съответства на около 10 % от потреблението в ЕС през 2022 г. Това показва, че механизмът „AggregateEU“ е привлякъл значителен интерес от страна на участниците на пазара.
Комисията също така приложи мерки за подкрепа, както е определено от този регламент, включително мерки относно прозрачността и обмена на информация, управлението на енергийната платформа на ЕС и задължителното използване на „AggregateEU“. Съгласно разпоредбите на регламента относно прозрачността и обмена на информация Комисията издаде две препоръки до юли 2023 г. В тези случаи Комисията счете, че е необходима допълнителна координация по отношение на търговете за закупуване на газ, тъй като това би могло да подобри функционирането на съвместното закупуване или да предотврати отрицателно въздействие върху вътрешния пазар, сигурността на доставките или енергийната солидарност.
В доклада относно основните констатации от прегледа на Регламент (ЕС) 2022/2576 Комисията стигна до заключението, че механизмът „AggregateEU“, основан на разпоредбите на този регламент за обединяване на търсенето, осигурява допълнителни възможности за европейските купувачи (предприятия, установени в ЕС и в договарящите се страни от Енергийната общност) да се снабдяват с газ от надеждни доставчици при конкурентни условия, както и прозрачност на пазара по отношение на търсенето и предлагането, като по този начин допринася за намаляване на нестабилността на пазарите.
Като се има предвид горното, обединяването на търсенето и по-добрата координация на покупките на газ продължават да бъдат ценен инструмент за справяне с описаните по-горе сериозни затруднения и рискове за сигурността на доставките на газ в ЕС. Поради това прилагането на съответните разпоредби следва да бъде удължено с една година.
Мерки за подобряване на използването на съоръжения за ВПГ, съоръжения за съхранение на газ и газопроводи (глава II — раздел 3)
Разпоредбите на Регламент (ЕС) 2022/2576 за повишаване на прозрачността по отношение на наличния капацитет и услуги, предлагани на терминалите за ВПГ и местата за съхранение на газ, улесниха увеличението на вноса на ВПГ в Съюза и организирането на променените газови потоци. Положението не се е променило след приемането на този регламент, тъй като ЕС все още трябва да внася големи количества ВПГ, за да компенсира доставките на руски газ по газопроводи, и ще продължи да го прави в обозримото бъдеще. Ето защо продължава да е необходима по-голяма прозрачност по отношение на терминалите за ВПГ и местата за съхранение.
В Регламент (ЕС) 2022/2576 се изисква прилагането на механизми „използваш или губиш“ във всички точки на междусистемно свързване в Европа, докато в миналото това беше изискване само за някои от тях. В резултат на тези механизми системата реагира по бърз и гъвкав начин при евентуални претоварвания, дължащи се на промяна на газовите потоци.
Мерките за подобряване на използването на съоръженията за ВПГ, съоръженията за съхранение на газ и газопроводите продължават да бъдат ценен инструмент за справяне с посочените по-горе сериозни затруднения и рискове за сигурността на доставките на газ в ЕС и поради това прилагането на съответните разпоредби следва да бъде удължено с една година.
Мерки за предотвратяване на прекомерно високи цени на газа и прекомерна нестабилност в рамките на деня на пазарите на енергийни деривати (глава III)
Поради затрудненията при оценката на точността на преобладаващите на пазара цени на ВПГ в Регламент (ЕС) 2022/2576 на Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество между регулаторите на енергия (ACER) се възлага да събира всички данни за сделките, свързани с доставки на ВПГ за Съюза, необходими за установяване на оценка на дневната цена на ВПГ и дневен референтен показател за ВПГ, който се определя въз основа на спреда между оценката на дневната цена на ВПГ и цената на сетълмент за договор с най-кратък срок за изпълнение на пазара TTF Gas Futures.
По отношение на търговията Регламент (ЕС) 2022/2576 включва мярка за управление на прекомерната нестабилност на пазарите на газови и електроенергийни деривати, като същевременно се запазват процесите на ценообразуване. Механизмът за обуздаване на скока на цените в рамките на деня има за цел да се избегне прекомерната нестабилност на цените и да се предотвратят екстремни скокове на цените на пазара на енергийни деривати в рамките на един ден за търговия.
Както се заключава в доклада относно основните констатации от прегледа на Регламент (ЕС) 2022/2576, тъй като пазарите на газ все още се характеризират със случаи на значителна нестабилност, разпоредбите в глава III от Регламент (ЕС) 2022/2576 могат да играят роля за предотвратяване на прекомерни скокове на цените и за стабилизиране на пазара. Случаите на изключителна нестабилност, наблюдавани през лятото и есента на 2023 г., потвърждават заключението, че пазарите на газ все още са нестабилни и уязвими за екстремни скокове на цените. Механизмът за управление на нестабилността в рамките на деня би могъл да остане ценен инструмент за справяне с посочените по-горе сериозни затруднения и рискове за сигурността на доставките на газ в ЕС и поради това прилагането на съответните разпоредби следва да бъде удължено с една година.
Мерки в случай на извънредна ситуация, свързана с газа (глава IV)
С Регламент (ЕС) 2022/2576 временно беше допълнен Регламентът за сигурността на доставките на газ, по-специално чрез прилагане на механизма за солидарност по подразбиране при липсата на двустранни споразумения, както и чрез разширяване на механизма за солидарност, така че да обхване втечнен природен газ (ВПГ) и критичните количества газ (ККГ) за доставките на електроенергия. Освен това беше добавена разпоредба за улесняване на намаляването на търсенето от защитени клиенти, както и разпоредба за защита на трансграничните потоци.
През декември 2022 г. Комисията проведе съвместно „учение“ за солидарност с държавите — членки на ЕС, и ЕМОПС за газ, при което бяха изпитани правилата и процедурите в случай на извънредна ситуация, както и механизмът за солидарност. Освен това Комисията разпространи въпросник до Координационната група по природния газ, за да събере обратна информация например относно разпоредбите, предвидени в Регламент (ЕС) 2022/1576. Резултатите от „учението“ и въпросникът са описани по-подробно в доклада относно основните констатации от прегледа на Регламент (ЕО) № 2022/2576.
Въз основа на констатациите в доклада относно основните констатации от прегледа на Регламент (ЕС) 2022/2576 и новата картина на заплахите Комисията стига до заключението, че концепциите, изложени в глава IV, продължават да бъдат от съществено значение за смекчаване на евентуални газови кризи и за намаляване на колективните разходи, свързани с тях, както и за улесняване на текущите или бъдещите усилия за намаляване на търсенето. По-специално липсата на двустранни споразумения е структурна уязвимост, която продължава да съществува, което означава, че е необходимо да се удължи прилагането на правилата по подразбиране. Критичните количества газ за производството на електроенергия също продължават да имат решаващо значение за предотвратяване на разпространението на евентуална газова криза към електроенергийната система. Стойностите за критичните количества газ в приложение I остават валидни за периода на удължено прилагане на този регламент до края на 2024 г.
Освен това картината на предлагането в ЕС се е променила значително, като основният източник на доставки през 2023 г. е ВПГ. Поради това, за да бъде отразена тази променена реалност, солидарността следва да продължи да се разширява, така че да обхване държавите членки със съоръжения за ВПГ. И накрая, понятията за несъществено потребление на защитени клиенти и допълнителните предпазни мерки за трансграничните потоци при извънредна ситуация бяха оценени като полезни понятия за предотвратяване и смекчаване на кризи, а оттам и като полезни разпоредби, чието прилагане следва да бъде удължено.
1.2Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката
С предложения инструмент се определят временни, пропорционални и извънредни мерки. Той допълва съответните съществуващи инициативи и съществуващото законодателство на ЕС, с което се гарантира, че гражданите могат да се ползват от сигурни доставки на газ и че клиентите са защитени от големи прекъсвания на доставките. Това също така спомага за постигането на целта за диверсификация на доставките на природен газ.
Разпоредбите на Регламент (ЕС) 2022/2576 са в съответствие със съществуващите инициативи, като например съобщението „REPowerEU“, предложението за „Пакет от мерки за декарбонизация на пазарите на газ“ и Регламента за намаляване на търсенето на газ с придружаващото го съобщение „Да пестим газ за безпроблемна зима“. Те допълват законодателството на ЕС в областта на вътрешния пазар и сигурността на доставките.
С Регламент (ЕС) 2022/2576 се укрепва и допълва Регламент (ЕС) 2017/1938 относно сигурността на доставките на газ. Последващият регламент вече предвижда задължение за осигуряване на солидарност, както и понятието за защитени по линия на солидарността клиенти, което включва домакинствата и при определени обстоятелства важни социални служби и централно отопление. Регламент (ЕС) 2022/2576 разширява обхвата на това задължение за солидарност, за да гарантира доставките на критични количества за газовите електроцентрали, и го привежда в действие чрез механизъм по подразбиране в случай на липса на двустранни договорености за солидарност, които вече се прилагат и за държавите членки със съоръжения за ВПГ.
Предложението също така изцяло отразява целта за проактивно намаляване на търсенето на газ, заложена в Регламент (ЕС) 2022/1369 относно координирани мерки за намаляване на търсенето на газ, за да се смекчи потенциалното прекъсване на доставките поради агресивната война на Русия срещу Украйна. Намаляването на търсенето продължава да бъде основен стълб на нашата реакция по отношение на сигурността на доставките и с предложението се укрепва този стълб, като държавите членки имат възможност да реализират икономии от несъщественото потребление на защитени клиенти и същевременно да защитават уязвимите потребители.
Регламент (ЕО) № 715/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно условията за достъп до газопреносни мрежи за природен газ и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1775/2005 съдържа в своето приложение 1, точка 2.2.5 разпоредби относно дългосрочния механизъм „използваш или губиш“. Тези разпоредби са приети, за да се предотврати блокирането на транспортния капацитет от страна на участниците на пазара във времена, когато те не могат или не планират да го използват. Поради кризисната ситуация с Регламент (ЕО) № 2022/2576 се намалява административната тежест и се гарантира прилагането на тези разпоредби. По-специално с него се намалява периодът, през който капацитетът не се използва, от шест месеца на един месец.
След пълномащабното нашествие на Русия в Украйна ЕС изготви плана REPowerEU с цел да сложи край на зависимостта си от руските изкопаеми горива — възможно най-скоро и най-късно до 2027 г. За тази цел в плана REPowerEU се определя енергийната платформа на ЕС и се обявява механизъм за обединяване на търсенето и съвместно закупуване. Такъв механизъм беше създаден с Регламент (ЕО) № 2022/2576, прилагането на чиито разпоредби се предвижда да бъде удължено чрез настоящото предложение. Предложената инициатива е в пълно съответствие с целите, определени в REPowerEU.
По този начин настоящото предложение за удължаване на срока на прилагане на Регламент (ЕС) 2022/2576 допълва съществуващите разпоредби и неотдавнашните инициативи в енергийния сектор, като гарантира сигурността на доставките на газ, спомага за стабилизирането на пазара и контролирането на цените и допринася за диверсификацията на доставките на газ.
И накрая, с настоящото предложение се допълват усилията на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП), който на 12 октомври 2023 г. публикува надзорен преглед относно калибрирането на механизмите за временно преустановяване на търговията, както е предвидено в Директива 2014/65/ЕС, чиято цел е да се подобри функционирането на тези механизми при всички класове активи.
1.3Съгласуваност с други политики на Съюза
Европейски зелен пакт
Регламент (ЕС) 2022/2576, прилагането на чиито разпоредби се предвижда да бъде удължено чрез настоящото предложение, има за цел основно укрепване на сигурността на доставките и справяне с високите и нестабилни цени на енергията. Той е в съответствие и с дългосрочната цел на Зеления пакт. Разпоредбите относно обединяването на търсенето и съвместното закупуване, с които се установяват по-добре координирани начини за закупуване на газ, също са в съответствие с мерките за декарбонизация, посочени в Зеления пакт и RepowerEU.
Политика за вътрешния пазар
Предложението е съвместимо с правилата на вътрешния енергиен пазар. Функциониращите трансгранични енергийни пазари са от ключово значение за гарантиране на сигурността на доставките в ситуация на недостиг на доставки.
Политика в областта на конкуренцията
Правилата относно обединяването на търсенето и съвместното закупуване могат да се прилагат по начин, съвместим с правилата на ЕС в областта на конкуренцията, които позволяват съвместно закупуване между конкурентни предприятия при определени условия и които се прилагат с оглед на преобладаващите пазарни обстоятелства.
2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ
2.1Правно основание
Правното основание на настоящия инструмент е член 122, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз („ДФЕС“).
Настоящият постоянен недостиг при доставките на газ представлява сериозно затруднение при доставките на енергиен продукт съгласно член 122 от ДФЕС. Както беше обяснено по-горе, в ЕС продължават да съществуват сериозни затруднения и рискове за сигурността на доставките на газ. Поради значителното намаляване на вноса на руски газ по газопроводите през изминалата година доставките на газ за Съюза са намалени значително в сравнение с периода преди кризата. Положението на световните пазари на газ остава много напрегнато и се очаква да остане такова за известно време, тъй като преди 2026 г. е планирано да започне да функционира само много ограничен нов капацитет за втечняване на ВПГ в световен мащаб. През лятото и есента на 2023 г. се наблюдаваха редица случаи на значителна нестабилност, които показват, че пазарите на газ все още са нестабилни и могат да реагират силно на всяко неочаквано и внезапно сътресение в търсенето и предлагането, какъвто беше случаят след стачката, засегнала австралийските съоръжения за втечнен природен газ, кризата в Близкия изток и прекъсването на междусистемната връзка Balticconnector.
Ако се реализират, редица рискове могат да засилят страха от недостиг, което, предвид нестабилността на пазара поради напрежението на него, може да предизвика силни реакции със сериозни последици за цените. Тези рискове включват съживяване на търсенето на втечнен природен газ в Азия (ВПГ), което ще намали наличния газ на световния газов пазар, екстремни метеорологични условия, които е възможно да засегнат акумулирането на водноелектрическа енергия или производството на ядрена енергия, което би изисквало по-често прибягване до производство на електроенергия от газ, както и евентуални допълнителни прекъсвания на доставките на газ, включително пълно спиране на вноса на газ от Русия или прекъсване на съществуващата критична газова инфраструктура.
В тази връзка съществува спешна необходимост от постоянни мерки за по-координирани и незабавни действия, за да бъдем по-добре подготвени за евентуални бъдещи прекъсвания на доставките на газ и евентуални периоди на нестабилност на пазара през следващата година. Мерките, които трябва да бъдат продължени по този инструмент за ограничен период от време, позволяват на всички държави членки и участници на пазара да се подготвят да се справят по координиран начин с евентуален допълнителен недостиг на доставки и евентуална нестабилност на пазара. Мерките по Регламент (ЕС) 2022/2576, чието прилагане трябва да бъде удължено, се предприемат в дух на солидарност между държавите членки. Например обединяването на търсенето и съвместното закупуване могат да засилят солидарността в Съюза, като подкрепят по-специално онези предприятия, които преди това са купували газ само или предимно от руски доставчици, и им помагат да получат доставки от алтернативни доставчици на природен газ при конкурентни условия. Освен това оценките на цените и референтните спредове, публикувани съгласно Регламент (ЕС) 2022/2576, са от решаващо значение за постигането на по-голяма солидарност между държавите членки при възлагането на поръчки за ограничени доставки на ВПГ. С Регламент (ЕС) 2022/2576 се установяват също така временни мерки в случай на извънредна ситуация, свързана с газа, за справедливо трансгранично разпределение на газ, за да се запази газът за клиентите в най-критично положение и да се гарантира предоставянето на трансгранични мерки за солидарност. По този начин се гарантира, че локално възникнала газова криза няма да се разпростре в няколко държави членки.
Поради това е оправдано предложеният инструмент да се основава на член 122, параграф 1 от ДФЕС.
2.2Субсидиарност (при неизключителна компетентност)
Разпоредбите на Регламент (ЕС) 2022/2576 и предложеното удължаване на прилагането им са в пълно съответствие с принципа на субсидиарност. Поради мащаба и значителното въздействие на сериозните затруднения и рисковете за сигурността на доставките на газ в ЕС съществува необходимост от действия на равнището на ЕС. За да се сведе до минимум рискът от евентуални големи прекъсвания, е необходим общоевропейски подход чрез обединяване на търсенето и по-добра координация на доставките, както и по-ефективно използване на терминалите за ВПГ, съоръженията за съхранение на газ и газопроводите в дух на солидарност. Това може да се регулира ефективно на равнището на ЕС, а не на национално равнище.
Мерките за предотвратяване на прекомерни цени на газа и прекомерна нестабилност в рамките на деня на пазара на енергийни деривати също изискват действия на равнище ЕС предвид интегрирания характер на газа и свързаните с него пазари.
Необходим е също така координиран подход на равнището на ЕС по отношение на мерките за сигурност на доставките. Такава координация е от решаващо значение, за да се гарантира, че държавите членки имат възможност да реагират ефективно и своевременно на исканията за солидарност. Въпреки че държавите членки ще могат да сключват двустранни споразумения за солидарност, до сключването на такива договорености ще действат правила по подразбиране, които ще позволят на всички държави — членки на ЕС, да се възползват от солидарността. Това в крайна сметка ще гарантира, че предоставянето на двустранна солидарност няма да бъде възпрепятствано от липсата на административни и финансови договорености между държавите членки, като същевременно ще позволи на държавите членки да допълнят правилата по подразбиране с договорени условия.
Предвид безпрецедентния характер на кризата с доставките на газ и нейните трансгранични последици, както и равнището на интеграция на вътрешния енергиен пазар на ЕС, е оправдано да се предприемат действия на равнището на Съюза, тъй като държавите членки сами не могат да се справят ефективно с риска от сериозни икономически затруднения, произтичащи от рязко увеличаване на цените или значителни прекъсвания на доставките. Само непрекъснатите действия на ЕС, мотивирани от дух на солидарност между държавите членки, могат да гарантират, че прекъсванията на доставките и нестабилността на пазара не водят до трайни вреди за гражданите и икономиката.
Поради своя мащаб и въздействие мярката може да бъде осъществена по-добре на равнището на Съюза, тъй като Съюзът може да приема мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, предвиден в член 5 от Договора за Европейския съюз.
2.3Пропорционалност
Разпоредбите на този регламент и предложеното удължаване на прилагането им са в съответствие с принципа на пропорционалност. Мярката е пропорционална на измерението и естеството на определените проблеми, както и на постигането на поставените цели.
Предвид безпрецедентната геополитическа ситуация и сериозната заплаха за гражданите и икономиката на ЕС съществува ясна необходимост от координирани действия. Изложените в предложението мерки не надхвърлят необходимото за постигане на техните цели и са пропорционални на тези цели.
По-специално разпоредбите относно обединяването на търсенето и съвместното закупуване, чието прилагане настоящото предложение има за цел да удължи, трябва да се прилагат като цяло на доброволна основа, с ограничено изключение по отношение на задължителното участие в обединяването на търсенето за определено количество газ. Частните предприятия остават напълно свободни да сключват или да не сключват договори за доставка на газ.
Разширяването на солидарността към критичните газови електроцентрали налага на операторите на пазара ограничения, които са необходими, за да се гарантира сигурността на доставките на газ в условията на намалено предлагане на газ и повишено търсене през зимния сезон. Те се основават на съществуващите мерки, определени съответно в регламенти (ЕС) 2022/1369 и (ЕС) 2017/1938, с цел тези мерки да станат по-ефективни при сегашните обстоятелства.
Задължението на пазарните оператори да предоставят на ACER информация относно сделките с ВПГ е съгласувано със съществуващите им задължения съгласно REMIT и ACER ще запазва поверителността на чувствителната търговска информация.
С мярката за ограничаване на нестабилността на цените в рамките на деня се определят изисквания за местата на търговия и търговците, за да се даде възможност на енергийните дружества да продължат да участват на пазарите на газ и електроенергия и да посрещнат нуждите си от хеджиране, като по този начин се гарантира сигурността на енергийните доставки за крайните потребители. Същевременно с разпоредбите на регламента на местата на търговия се оставя свобода на преценка да установят приложимия метод на изчисление за определяне на ценовите си граници спрямо референтната цена.
Срокът на удължаването е пропорционален поради трайния характер на сериозните затруднения при доставките на енергия и произтичащите от тях рискове за цените и сигурността на доставките, които се очаква да продължат поне през цялата 2024 г., тъй като повече структурни промени в пазарните условия се очакват едва през 2025 г.
2.4Избор на инструмент
Като се вземат предвид измерението на енергийната криза и мащабът на нейното социално, икономическо и финансово въздействие, разпоредбите, чието прилагане се цели да бъде удължено с настоящото предложение, се съдържат в регламент, който има общ характер и се прилага пряко и незабавно. Поради това удължаването на срока на прилагане на тези разпоредби следва да се извърши чрез приемането на регламент.
3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО
3.1Консултации със заинтересованите страни
Поради необходимостта предложението за удължаване на прилагането на Регламент (ЕС) 2022/2576 да бъде изготвено в съкратени срокове, така че да може да бъде прието навреме от Съвета, не беше възможно да се проведе консултация със заинтересованите страни. Въпреки това въпросите, свързани с прилагането на този регламент, включително необходимостта от удължаване на прилагането на неговите разпоредби, бяха обсъдени на съответните форуми, като например специалния управителен съвет и консултативната група за отрасъла.
3.2Оценка на въздействието
Настоящото предложение за удължаване на срока на прилагане на Регламента за солидарност в областта на природния газ е спешна мярка въз основа на член 122, параграф 1 от ДФЕС за справяне с продължаващите сериозни затруднения и рискове за сигурността на доставките на газ в ЕС. Поради тази причина не беше възможно да се извърши оценка на въздействието. Предложението обаче се основава на заключенията от доклада относно основните констатации от прегледа на Регламент (ЕС) 2022/2576.
3.3Основни права
Не е установено отрицателно въздействие върху основните права. Мерките по този инструмент няма да засегнат правата на клиентите, които са категоризирани като защитени съгласно Регламент (ЕС) 2017/1938, включително всички битови клиенти. Инструментът ще даде възможност за намаляване на рисковете, свързани с недостига на газ, който в противен случай би имал сериозни последици за икономиката и обществото.
4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА
Отражението върху бюджета е ограничено до необходимостта от финансиране на удължения договор за услуги между Комисията и доставчика на услуги, който управлява платформата за обединяване на търсенето „Aggregate EU“.
Отражението върху бюджета на ЕС, свързано с настоящото предложение, също засяга човешките ресурси и другите административни разходи на Генерална дирекция (ГД) „Енергетика“ на Европейската комисия, както и на ACER. Предложението има за цел да се удължи срокът на прилагане на разпоредбите, с които се създава подобрена архитектура за сигурност на доставките на газ, с нови задължения за държавите членки и съответно засилена роля на ГД „Енергетика“ в широк кръг от области в сравнение с периода преди първоначалния регламент, а именно:
цялостно управление и изпълнение на регламента (3 еквивалента на пълно работно време (ЕПРВ),
работа по разработване на съответстваща на законодателството в областта на конкуренцията реализация на консорциума за закупуване на газ, което изисква обмен с промишлеността (2 ЕПРВ),
оценка на исканията на държавите членки за квоти във връзка с по-големи критични количества газ; последващи действия във връзка с искания за солидарност; улесняване на изпълнението на споразуменията за солидарност (1 ЕПРВ),
административна помощ (2 ЕПРВ).
В предложението се определят и нови задачи за ACER за събиране на данни за сделките с ВПГ с цел установяване на референтен показател за ВПГ (5 ЕПРВ).
По настоящото предложение не се изискват бюджетни средства в допълнение към вече разпределените в контекста на приемането на Регламент (ЕС) 2022/2576 и посочени във финансовата обосновка, придружаваща Регламент (ЕС) 2022/2576.
5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ
5.1Подробно разяснение на конкретните разпоредби на предложението
Предложените промени са целенасочени и ограничени по обхват, така че да се удължи с една година срокът на прилагане на разпоредбите на Регламент (ЕО) № 2022/2576.
С член 31 се предлага срокът на прилагане на регламента да бъде променен от 30 декември 2023 г. (датата, считана една година от влизането в сила на Регламент (ЕО) № 2022/2576) на 31 декември 2024 г.
2023/0444 (NLE)
Предложение за
РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА
за изменение на Регламент (ЕС) 2022/2576 във връзка с удължаването на срока на прилагането му
СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 122, параграф 1 от него,
като взе предвид предложението на Европейската комисия,
като има предвид, че:
(1)Регламент (ЕС) 2022/2576 на Съвета 5 беше приет с оглед на кризата с доставките на газ, причинена от непровокираното и неоправдано пълномащабно нашествие на Русия в Украйна през февруари 2022 г. и необходимостта Съюзът да реагира с временни мерки в дух на солидарност между държавите членки. Целта му е да се смекчи въздействието върху цената на газа, като се обърне внимание на търсенето и предлагането му, като се гарантира сигурността на доставките в целия Съюз и се засили солидарността.
(2)Регламент (ЕС) 2022/2576 предвижда временна правна рамка по отношение на по-добрата координация на покупките на газ, мерките за предотвратяване на прекомерни цени на газа и прекомерна нестабилност в рамките на деня на пазарите на енергийни деривати, както и мерките в случай на извънредна ситуация, свързана с газа.
(3)Първоначално срокът на прилагане на Регламент (ЕС) 2022/2576 беше ограничен до 30 декември 2023 г.
(4)В съответствие с член 30 от Регламент (ЕС) 2022/2576 Комисията извърши преглед на посочения регламент, резултатите от който са обобщени в доклада относно основните констатации от прегледа на регламента от 28 септември 2023 г. („доклада“) 6 . В доклада се стига до заключението, че Регламент (ЕС) 2022/2576 е изиграл важна роля за стабилизиране на положението на пазара на газ и за осигуряване на адекватни доставки на газ за Съюза, както и че той е важна част от инструментариума на ЕС за сигурността на доставките на газ.
(5)С Регламент (ЕС) 2022/2576 се създава платформа за обединяване на търсенето и се изисква от държавите членки да предприемат подходящи мерки, за да гарантират, че предприятията за природен газ и предприятията, потребяващи газ под тяхна юрисдикция, участват в процеса на обединяване на търсенето, организиран от доставчика на услуги като един от възможните начини за постигане на целите за запълване, посочени в Регламент (ЕС) 2017/1938 на Европейския парламент и на Съвета 7 , изменен с Регламент (ЕС) 2022/1032. Държавите членки и предприятията за природен газ, както и предприятията, потребяващи газ, са участвали по ефективен начин в механизма за обединяване на търсенето и съвместно закупуване съгласно Регламент (ЕС) 2022/2576 („AggregateEU“) и са допринесли за постигането на общо сумарно търсене на газ от 44,04 млрд. куб. метра до октомври 2023 г., което е три пъти повече от задължителните количества за обединяване на търсенето. Това показва, че механизмът „AggregateEU“ е привлякъл значителен интерес от страна на участниците на пазара.
(6)В доклада се стига до заключението, че механизмът „AggregateEU“ предоставя допълнителни възможности на европейските купувачи да закупуват газ от надеждни доставчици при конкурентни условия, както и прозрачност на пазара по отношение на търсенето и предлагането, като по този начин допринася за намаляване на нестабилността на пазарите.
(7)Що се отнася до правилата за надзор на пазара, с Регламент (ЕС) 2022/2576 се изисква местата на търговия, на които се търгуват стокови деривати върху енергоносители, да създадат за всеки търгуван на тях стоков дериват върху енергоносител механизъм за управление на нестабилността в рамките на деня на базата на горна и долна ценова граница („ценови граници“), който задава цените, над и под които не могат да се изпълняват нареждания („механизъм за управление на нестабилността в рамките на деня“). В доклада се констатира, че на пазарите на газ все още има случаи на значителна нестабилност и че механизмът за управление на нестабилността в рамките на деня може да играе роля за предотвратяване на прекомерни скокове на цените и за стабилизиране на пазара.
(8)Съгласно Регламент (ЕС) 2022/2576 от Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество между регулаторите на енергия (ACER) се изисква да публикува ежедневни оценки на цените на втечнения природен газ (ВПГ) и дневния референтен показател за ВПГ въз основа на пазарните данни за сделките с ВПГ, които ACER следва систематично да събира и обработва. Оценките на цените на ВПГ и референтните показатели осигуриха на пазара по-голяма прозрачност, като по този начин повишиха възможностите на участниците на пазара да си осигурят доставки на ВПГ на конкурентни цени. В доклада се констатира, че оценката на цената на ВПГ и референтният показател за ВПГ са се оказали полезни за стабилизирането на пазара.
(9)Регламент (ЕС) 2022/2576 предвижда редица разпоредби за сигурност на доставките и солидарност в случай на извънредна ситуация, свързана с газа, с цел по-добро координиране на организацията на мерките за енергийна солидарност в извънредна ситуация. Глава IV от него временно допълни Регламент (ЕС) 2017/1938, по-специално чрез прилагане на механизма за солидарност по подразбиране при липса на двустранни споразумения, както и като разшири обхвата на механизма за солидарност, така че да включва ВПГ и критичните количества газ за електроенергия. Освен това беше добавена разпоредба за улесняване на намаляването на търсенето от защитени клиенти, както и мярка за защита на трансграничните потоци. В доклада се стига до заключението, че временните разпоредби за сигурност на доставките и солидарност са били полезни за предотвратяване и смекчаване на газовата криза и за улесняване на усилията за намаляване на търсенето.
(10)Заключението на доклада, че все още съществуват сериозни затруднения за гарантиране на сигурността на енергийните доставки на Съюза, продължава да бъде валидно. Положението на пазара на газ в световен мащаб остава много напрегнато. Цените на газа все още са значително по-високи от тези отпреди кризата, което води до неизбежни последици за покупателната способност на гражданите на Съюза и конкурентоспособността на предприятията в Съюза. Нестабилността на пазара е друг аспект на настоящата ситуация. Неотдавнашните случаи на значителна нестабилност през лятото и есента на 2023 г., причинени от събития като стачката, засегнала австралийските съоръжения за ВПГ, или прекъсването на междусистемната връзка Balticconnector, показват, че пазарите са все още нестабилни и уязвими дори за относително малки сътресения в търсенето и предлагането. Продължаващата криза в Близкия изток представлява допълнителен значителен геополитически риск с потенциално въздействие върху цените и доставките на газ. При тези условия страхът от недостиг може да предизвика силни реакции със сериозни последици за цените.
(11)Поради значителното намаляване на вноса на руски газ по газопроводите през изминалата година доставките на газ за Съюза са намалени значително в сравнение с периода преди кризата. С настоящите нива на внос на газ, пренасян по газопроводи, се очаква Съюзът да получи внос на приблизително 20 млрд. куб. метра руски газ по газопроводи, ако този ненадежден внос не бъде изцяло прекъснат. Вносът ще бъде с около 110 млрд. куб. метра по-малко, отколкото през 2021 г. Това намаляване представлява риск от възникване на недостиг на газ в Съюза.
(12)Понастоящем положението на световните пазари на газ е много напрегнато и се очаква да остане напрегнато за известно време. През последните две години световните доставки на ВПГ нараснаха съвсем слабо поради ограниченото увеличаване на капацитета за втечняване, прекъсванията в основните съоръжения за износ, както и намаляващите доставки на захранващ газ в инсталациите за ВПГ. Значителен нов капацитет за втечняване на ВПГ се очаква да бъде пуснат в експлоатация едва през 2025 г. Поради това в близко бъдеще пазарното равновесие остава несигурно. Тази ситуация има отрицателни последици за цените на газа, които, въпреки че са по-ниски от върховите стойности през лятото на 2022 г., остават над два пъти по-високи от равнищата отпреди кризата.
(13)С оглед на настоящото напрежение на пазара цените могат отново да се покачат на фона на непредвидими събития и внезапни сътресения, като например съживяване на търсенето на ВПГ в Азия, което ще намали наличния газ на световния газов пазар, студена зима, която би могла да доведе до увеличаване на търсенето на газ с до 30 млрд. куб. метра, екстремни метеорологични условия, които потенциално могат да засегнат акумулирането на водноелектрическа енергия и производството на ядрена енергия поради ниски нива на водите, и последващото увеличаване на търсенето на електроенергия от газ, допълнителни прекъсвания в критичните инфраструктури след саботажите срещу газопроводите „Северен поток“ през септември 2022 г. и прекъсването на газопровода Balticconnector през октомври 2023 г., както и влошаване на геополитическата среда и картината на заплахите в регионите доставчици, например поради кризата в Близкия изток.
(14)Като се има предвид настоящото напрегнато равновесие между търсенето и предлагането, дори умереното прекъсване на доставките на газ или дори самата заплаха от такива прекъсвания би могла да има драматично въздействие върху пазара на газ и да причини сериозни и трайни вреди на икономиката и на гражданите на Съюза.
(15)Настоящата криза излага целия Съюз на рискове от недостиг на енергия и високи цени на енергията. Сериозните затруднения, които продължават да съществуват и все още засягат сигурността на доставките на газ в Съюза, както и всички нови допълнителни затруднения, и равнището на цените на газа могат да окажат отрицателно въздействие върху икономическото положение, конкурентоспособността на промишлеността и покупателната способност на гражданите.
(16)Тъй като Съюзът е единен пазар, недостигът на газ в една държава членка би имал тежки последици във всички останали държави членки чрез физически недостиг на доставки на газ, нестабилност на цените или прекъсване на промишлените вериги в резултат на евентуални ограничения на конкретни промишлени отрасли в дадена държава членка. Освен това, в дух на солидарност, всички държави членки могат да допринесат за по-нататъшното намаляване на рисковете от недостиг на енергия и по този начин да спомогнат за ограничаване на нестабилността на цените на газа.
(17)Удължаването на срока на прилагане на Регламент (ЕС) 2022/2576 представлява извънредна и ограничена във времето мярка в отговор на продължаващите и новите сериозни затруднения при енергийните доставки, които пораждат риск от непосредствена криза. Удължаването очевидно ще намали нестабилността на пазарите и ще засили солидарността.
(18)Необходимостта от действия е неотложна. Ако не бъде удължен срокът на прилагане на Регламент 2022/2576, който ще спре да се прилага на 30 декември 2023 г., това би променило стабилизираното, но несигурно положение, което Съюзът е постигнал към момента, и би влошило устойчивостта спрямо евентуални бъдещи събития, като например пълно спиране на вноса от Русия. Удължаването на срока на прилагане на Регламент (ЕС) 2022/2576 е в съответствие и с плана „RepowerEU“ 8 , с който беше предвидено да бъдат защитени гражданите и икономиката на Съюза срещу прекомерно високи цени и недостиг на енергийни доставки.
(19)Продължаващото напрежение при енергийните доставки оправдава удължаването на прилагането на разпоредбите за обединяване на търсенето и за съвместно закупуване, съдържащи се в Регламент (ЕС) 2022/2576, тъй като те спомагат за осигуряването на равнопоставен достъп на предприятията във всички държави членки до нови или допълнителни източници на газ. Тези разпоредби спомагат също така за осигуряването на по-добри условия, отколкото биха се прилагали по отношение на предприятията, които закупуват газ чрез използването на доставчика на услуги, с което допринасят за сигурността на доставките.
(20)Удължаването на прилагането на разпоредбите относно обединяването на търсенето и съвместното закупуване ще засили солидарността на Съюза при закупуването и разпределението на газ. В дух на солидарност удължената възможност за обединяване на търсенето и съвместно закупуване ще подпомогне по-специално предприятията, които преди това са купували газ само или предимно от руски доставчици, като им помогне да получат доставки от алтернативни доставчици на природен газ или доставчици при изгодни условия.
(21)За да бъдат подпомогнати участниците на пазара през тази зима и следващия сезон на запълване на съоръженията за съхранение на газ, следва да се осигури непрекъснатост на функционирането на механизма за обединяване на търсенето и за съвместно закупуване („AggregateEU“). Това включва възможността за удължаване на съществуващия договор с доставчика на услуги в съответствие с Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 9 .
(22)С оглед на предимствата за потребителите, ценовата стабилност и сигурността на енергийните доставки е оправдано удължаване и на разпоредбите за създаване на механизъм за управление на нестабилността в рамките на деня и оценка на цените и референтен показател за ВПГ.
(23)Като се имат предвид продължаващите рискове за стабилните доставки на газ, посочени по-горе, е целесъобразно също така да се удължи с още една година прилагането на разпоредбите в случай на извънредна ситуация, свързана с газа (глава IV) в съответствие с констатациите в доклада относно положителното въздействие на разпоредбите. Стойностите за критичните количества газ в приложение I остават валидни за периода на удължено прилагане на този регламент до края на 2024 г.
(24)Удълженото прилагане на Регламент (ЕС) 2022/2576 следва да бъде временно, да влезе в сила на 31 декември 2023 г., за да се гарантира непрекъснатото прилагане на съответните разпоредби, и следва да продължи една година, а именно до 31 декември 2024 г. Удължаването с една година е необходимо и пропорционално поради трайния характер на сериозните затруднения при енергийните доставки и произтичащите от тях рискове за цените и сигурността на доставките, които се очаква да продължат поне през цялата 2024 г. С удължаването на срока на прилагане на Регламент (ЕС) 2022/2576 не следва да се въвеждат допълнителни задължения извън срока на временното удължаване, по-специално по отношение на мерките, предприети от държавите членки за гарантиране на участието в обединяването на търсенето.
(25)Поради това Регламент (ЕС) 2022/2576 следва да се прилага до 31 декември 2024 г.
(26)Доколкото целта на настоящия регламент не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, но може да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тази цел.
(27)Поради това Регламент (ЕС) 2022/2576 следва да бъде съответно изменен,
ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:
Член 1
Изменения на Регламент (ЕС) 2022/2576
Регламент (ЕС) 2022/2576 се изменя, както следва:
1)В член 31 втората алинея се заменя със следното:
„Прилага се до 31 декември 2024 г.“.
2)В приложение I бележка под линия 1 се заменя със следното:
„Стойностите в приложение I, части а) и б) се основават на данни от оценката на адекватността през зимата съгласно член 9 от Регламент (ЕС) 2019/941, извършена от Европейската мрежа на операторите на преносни системи за електроенергия (ЕМОПС-Е), с изключение на Малта, в която за производството на електроенергия се разчита изключително на доставки на ВПГ без значителен капацитет за съхранение. Като се има предвид спецификата на нискокалоричния газ, стойностите за Нидерландия в тази таблица следва да се умножат с конверсионен коефициент 37,89, разделено на 35,17. В приложение I, част а) са представени индивидуалните месечни количества, изчислени от ЕМОПС-Е за месеците от декември 2022 г. до март 2023 г.; стойностите в приложение I, буква б) за месеците от април 2023 г. до декември 2024 г. представляват средната стойност за периода между декември 2022 г. и март 2023 г.“.
3)В приложение I, буква б) първото изречение се заменя със следното:
„Максимални критични количества газ за сигурността на доставките на електроенергия съгласно член 23 за периода от април 2023 г. до декември 2024 г. (стойности в милиони кубични метри).“.
Член 2
Влизане в сила и прилагане
Настоящият регламент влиза в сила на 31 декември 2023 г.
Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.
Съставено в Брюксел на […] година.
За Съвета
Председател