Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0359

    Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Решение (ЕС) 2017/1324 на Европейския парламент и на Съвета във връзка с продължаването на участието на Съюза в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA) в рамките на „Хоризонт Европа“

    COM/2023/359 final

    Брюксел, 28.6.2023

    COM(2023) 359 final

    2023/0207(COD)

    Предложение за

    РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за изменение на Решение (ЕС) 2017/1324 на Европейския парламент и на Съвета във връзка с продължаването на участието на Съюза в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA) в рамките на „Хоризонт Европа“


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    Основания и цели на предложението

    Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA) е институционализирано европейско партньорство съгласно член 185 от ДФЕС, създадено с Решение (ЕС) 2017/1324 1 , в рамките на което ЕС участва в научноизследователска програма, осъществявана съвместно от няколко държави членки.

    PRIMA е насочено към изграждане на капацитета за научни изследвания и иновации и към развиване на познания и разработване на общи иновативни решения за селскостопанските и продоволствените системи, с цел да станат по-устойчиви, и за интегрирано водоснабдяване и управление на водите в Средиземноморския регион. Постигането на тази стратегическа цел ще направи водоснабдяването и продоволствените системи по-устойчиви спрямо изменението на климата, по-ефикасни, икономически по-ефективни и по-устойчиви в екологичен и социален план, както и ще допринесе за разрешаването на проблеми с недостига на вода, продоволствената сигурност, храненето, здравето, благосъстоянието и миграцията нагоре по веригата.

    Понастоящем PRIMA включва деветнадесет участващи държави: единадесет държави членки (Германия, Гърция, Испания, Италия, Кипър, Люксембург, Малта, Португалия, Словения, Франция и Хърватия); три държави, асоциирани към „Хоризонт 2020“ (Израел, Тунис и Турция), и пет трети държави, които не са асоциирани към „Хоризонт 2020“ (Алжир, Египет, Йордания, Ливан и Мароко).

    PRIMA започна дейността си през 2018 г. съгласно предшестващата Рамкова програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“. Активният период за обявяване на покани за научни изследвания и иновации по „Хоризонт 2020“ ще продължи до 2024 г. Общата предвидена стойност на участието на Съюза в „Хоризонт 2020" възлиза на 220 милиона евро, а първоначалните финансови ангажименти на участващите държави надхвърлят 270 милиона евро. Понастоящем участието на Съюза се осигурява чрез програмата „Хоризонт 2020“. До края на 2022 г. по PRIMA са финансирани 202 съвместни проекта в областта на научните изследвания и иновациите с общ бюджет от 285,7 милиона евро, от които 142,67 милиона евро от бюджета на Съюза и 143,03 милиона евро от участващите държави.

    През 2022 г. PRIMA беше подложено на междинна оценка, публикувана на 31 май 2023 г. 2 . Според доклада за междинна оценка PRIMA е ефективен инструмент за сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите в Средиземноморския регион, като осъществява ключови интереси в областта на научните изследвания и иновациите в съответствие с геополитическите приоритети на ЕС. Въз основа на положителния си опит повечето от участващите държави заявиха дългосрочния си ангажимент към тази инициатива и призоваха за продължаване на участието на ЕС в настоящата форма на институционализирано европейско партньорство по член 185 от ДФЕС.

    С настоящото предложение за изменение на Решение 2017/1324 (основния акт за PRIMA) се предвижда удължаване на активното функциониране (публикуване на покани за представяне на предложения, свързани с научни изследвания и иновации) до 2027 г. в рамките на настоящата Рамкова програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“. Чрез изменението ще се осигури допълнителен бюджет, както от финансовото участие на ЕС по програма „Хоризонт Европа“, така и от финансовите вноски на участващите държави, като така ще се осигури продължаване на дейностите на сегашното равнище за още три години. Правилата за работата на PRIMA ще бъдат адаптирани спрямо правилата на „Хоризонт Европа“, което включва подобряване на защитата на финансовите интереси на Съюза, мониторинга и докладването. С удължаването на активната фаза на PRIMA до 2027 г. тази инициатива ще се приведе в съответствие с програмния цикъл на „Хоризонт Европа“.

    С изменението на основния акт за PRIMA ще бъде възможно посредством разширените дейности по PRIMA да продължи изпълнението на сегашните му цели — справяне със съществуващите и нововъзникващите предизвикателства, свързани с водоснабдителните, селскостопанските и продоволствените системи в Средиземноморския регион, като същевременно с него ще се насърчи научната дипломация, ще се улесни съгласуването на националните политики в областта на научните изследвания и иновациите и ще се създадат възможности за международно научно сътрудничество. През последните години тематичната насоченост стана още по-актуална поради нарастващите последици от изменението на климата, въздействието на пандемията от COVID-19 и дестабилизиращия ефект от незаконната и неоправдана агресия на Русия срещу Украйна върху нестабилните селскостопански пазари в редица средиземноморски държави.

    Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

    Тематичните области и целите на партньорството PRIMA по отношение на Решение (ЕС) 2017/1324 остават непроменени. Тематичната насоченост към водоснабдителните, селскостопанските и продоволствените системи е в съответствие със сегашните приоритети на ЕС, по-специално с Европейския зелен пакт 3 и свързаната с него стратегия „От фермата до трапезата“ 4 , както и със стратегията за адаптиране към изменението на климата 5 и плана за действие за нулево замърсяване 6 . Целите на PRIMA са добре съгласувани и с целите на стратегията на ЕС за биоикономиката 7 .

    Програмата за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ следва да допринесе за Европейския зелен пакт, а партньорството PRIMA се явява специфичен инструмент за ефективен принос към редица цели на Зеления пакт. По-специално партньорството PRIMA е в съответствие с целите на клъстер vi) на програма „Хоризонт Европа“ („Храни, биоикономика, природни ресурси, селско стопанство и околна среда“). Стратегическата програма за научни изследвания и иновации на PRIMA е напълно съвместима със стратегическия план за клъстер vi). Годишните работни програми на PRIMA са тясно съгласувани със свързаната с клъстер vi) част от работните програми на „Хоризонт Европа“ и програмните документи на мисиите на ЕС 8 „Пакт за почвите за Европа“, „Възстановяване на нашите океани и води“ и „Адаптиране към изменението на климата“, за да се подсигурят взаимно допълване и полезни взаимодействия.

    Предложението за удължаване на срока на PRIMA е в съответствие с критериите и правилата за институционализираните европейски партньорства, предвидени в Регламента за програмата „Хоризонт Европа“ 9 . По-специално то отговаря на новите изисквания за партньорства по член 185 от ДФЕС, въведени с Регламента за програмата „Хоризонт Европа“.

    Условието за задължителен праг на участие на поне 40 % от държавите членки, предвидено в приложение III, е изпълнено, тъй като в PRIMA участват единадесет държави членки, представляващи 41 % от държавите членки.

    Дългосрочният ангажимент на партньорите, който се изисква съгласно точка 1, буква г) от приложение III, беше показан при стартирането на партньорството PRIMA, когато по-голямата част от участващите държави поеха ангажимент за десетгодишен период на финансиране. Участващите държави отново потвърдиха ангажимента си в декларацията от срещата на министрите на Съюза за Средиземноморието през юли 2022 г. 10 , в писмата си до Комисията и в изявленията си по време на Съвета по конкурентоспособност през декември 2022 г.

    Партньорството PRIMA попада в обхвата на тематичните области за институционализирани европейски партньорства, определени в приложение VI към Регламента за програмата „Хоризонт Европа“, и по-специално в Област за партньорство 5 — „Устойчиви, приобщаващи и кръгови биотехнологични решения“, тъй като водоснабдителните, селскостопанските и продоволствените системи са неразделна част от биоикономиката и биотехнологичните системи.

    Съгласуваност с други политики на Съюза

    В рамките на PRIMA се разработват и демонстрират иновативни решения в подкрепа на изпълнението на редица политики на ЕС. Финансираните по PRIMA проекти, с тяхната тематична насоченост към водите, селското стопанство и храните, допринасят за постигането на целите на секторните политики, например политиката за водите, по-специално Рамковата директива за водите 11 , общата селскостопанска политика, стратегията за биоикономиката, стратегията на ЕС за адаптиране към изменението на климата и плана за действие относно кръговата икономика 12 .

    Като инструмент за съвместна работа на международно равнище PRIMA укрепва стратегическото и дългосрочно регионално сътрудничество между ЕС и региона на Южното Средиземноморие в съответствие с рамката на ЕС за сътрудничество с държавите от южното съседство, както се посочва в съвместното съобщение относно „нова програма за Средиземноморието“ 13 и в свързания с нея икономически и инвестиционен план, както и диалога по регионалната политика със средиземноморските партньори, одобрен в рамките на Регионалната платформа за научни изследвания и иновации на Съюза за Средиземноморието. С новата програма за Средиземноморието се определят целите за следващите години за изграждане на по-справедливи, по-проспериращи и по-приобщаващи общества в полза на хората, особено на младите, за които научните изследвания и иновациите са ключов елемент.

    В контекста на пътните карти на Съюза за Средиземноморието в областта на научните изследвания и иновациите партньорството PRIMA ще бъде от съществено значение за изпълнението на пътната карта за борба с изменението на климата, както се посочва в декларацията на министрите на Съюза за Средиземноморието от 2022 г. по темата за научните изследвания и иновациите.

    Освен това с PRIMA се подкрепя прилагането на глобалния подход на ЕС към научните изследвания и иновациите 14 , в който се дава приоритет на Средиземноморието като един от регионите за сътрудничество.

    Като допринася за решаването на проблемите, свързани с недостига на вода, продоволствената сигурност, храненето, здравето, благосъстоянието и миграцията, PRIMA ще подпомогне значително изпълнението на Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г., по-специално на следните цели за устойчиво развитие (ЦУР): ЦУР 2 (Нулево равнище на глад), ЦУР 6 (Чиста вода и добри санитарни условия), ЦУР 10 (Намаляване на неравенствата) и ЦУР 12 (Отговорно потребление и производство), особено в Средиземноморския регион.

    Като разглежда взаимовръзките между водите, енергетиката и храните и тяхната зависимост от екосистемите и въздействие върху тях, PRIMA играе важна роля за ускоряване на така необходимия преход към екологосъобразна икономика в Средиземноморския регион, като с инициативата се насърчават зелени решения и решения за устойчиво развитие с цел повишаване на устойчивостта към изменението на климата, с което на свой ред се допринася за постигането на целите на Европейския зелен пакт в региона. По-специално дейностите по PRIMA в тематичната област на управлението на водите допринасят за постигането на целите на Европейския зелен пакт, свързани с плана за действие за нулево замърсяване, стратегията за биологичното разнообразие и предстоящия план за действие за интегрирано управление на хранителните вещества, докато дейностите, свързани с тематичните области на селскостопанските системи и веригата на добавената стойност при храните, ще подпомогнат прилагането на стратегията „От фермата до трапезата“.

    По PRIMA продължава проучването на обещаващи полезни взаимодействия с други инструменти на „Хоризонт Европа“, например мисиите на „Хоризонт Европа“, по-специално мисиите „Пакт за почвите за Европа“ и „Да спасим нашите океани и води до 2030 г.“. В рамките на PRIMA се предвижда споделяне на знанията, инфраструктурата и мрежата със съответните партньори в подкрепа на мисиите чрез разработване на конкретни съвместни действия (например координирани покани за представяне на предложения с мисията „Пакт за почвите за Европа“ по програма „Хоризонт Европа“ в годишните работни планове на PRIMA). Чрез PRIMA може допълнително да се засили международното измерение на партньорствата по програма „Хоризонт Европа“ 15 : устойчиви продоволствени системи за хората, планетата и климата; сигурност на водните ресурси за планетата; агроекологични живи лаборатории и научноизследователски инфраструктури; управление на данни за устойчиво земеделие; здраве на животните и хуманно отношение към тях.

    С PRIMA също така се допълва приоритетът „Продоволствена и хранителна сигурност и устойчиво селско стопанство“ (FNSSA) на политическия диалог на високо равнище между ЕС и Африканския съюз относно сътрудничеството в областта на научните изследвания и иновациите. Благодарение на посочения по-горе приоритет пред партньорите по PRIMA се открива пътят за по-нататъшно панафриканско и общоевропейско сътрудничество.

    2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

    Правно основание

    С предложението се предвижда удължаване на периода, през който Съюзът ще продължи участието си в PRIMA, и се определя необходимата правна рамка, която да позволи на инициативата да функционира съгласно Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ , както и съгласно Финансовия регламент 16 , като същевременно ще продължи осъществяването на дейностите, започнати по Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“.

    Предложението е със същото правно основание като законодателния акт, в който се цели да внесе изменения, по-специално член 185 от ДФЕС и член 188, втора алинея от ДФЕС.

    Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

    Принципът на субсидиарност се прилага, тъй като предложението не е от изключителната компетентност на Европейския съюз. Субсидиарността е гарантирана поради обстоятелството, че предложението се основава на член 185 от ДФЕС, в който изрично се предвижда участието на Съюза в научноизследователски програми, осъществявани от няколко държави членки.

    Целите на PRIMA, чието постигане продължава да заема централно място в настоящото предложение, не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен чрез самостоятелни действия на държавите членки, като се има предвид, че съществува явна, доказана добавена стойност от предприемане на действия на равнището на Съюза във връзка с мащаба, обхвата и сложността на усилията, необходими за постигане на амбициите, към които е насочено предложението. Освен това, като се има предвид, че целта на предложението е да се допълни вече съществуващото законодателство на Съюза, това продължава да бъде най-постижимо на равнището на ЕС, а не чрез различни национални инициативи. Независимо от това, с предложението следва да продължат да се допълват и укрепват националните, местните и регионалните дейности в съответната област.

    Пропорционалност

    Предложението отговаря на принципа на пропорционалност, тъй като държавите членки ще отговарят за разработването на своите съвместни програми и за всички оперативни аспекти. Специалната изпълнителна структура (PRIMA-IS) вече е показала, че може да изпълнява програмата ефикасно и ефективно 17 . Съюзът ще осигури стимули за по-добра координация, ще гарантира полезни взаимодействия и приноси за политиките на ЕС и приоритетите на „Хоризонт Европа“, ще осъществява мониторинг на изпълнението на програмата и ще гарантира защитата на финансовите интереси на ЕС.

    Избор на инструмент

    Настоящото предложение е за решение за изменение на вече съществуващ законодателен акт, приет въз основа на член 185 от ДФЕС. По отношение на този вид инструмент по член 188, втора алинея от ДФЕС се изисква Европейският парламент и Съветът да приемат решение.

    Резултатите от първите години от изпълнението на PRIMA и индикациите от поканата за предоставяне на данни (вж. също раздел 3. „Консултации със заинтересованите страни“ по-долу) показаха, че институционализирано европейско партньорство по член 185 от ДФЕС е най-подходящият начин за постигане на целите на PRIMA. Такова институционализирано партньорство е и предпочитаният вариант за участващите държави.

    С продължаването на PRIMA като инициатива за партньорство по член 185 от ДФЕС ще се създаде допълнителна възможност за развитие на текущото сътрудничество със съседните на Съюза държави. Съюзът и засегнатите държави ще продължат заедно да определят взаимните си приоритети, навлизайки в нов етап на сътрудничество в съответствие с приоритетите на европейската политика за съседство.

    Освен това едно институционализирано европейско партньорство, основано на член 185 от ДФЕС, дава възможност за широк спектър от дейности за научни изследвания и иновации и финансово участие в зависимост от източника на финансиране (или по програма „Хоризонт Европа“, или на национално равнище), управлението и правилата. Това се оказа ефективно още през първите години от изпълнението на PRIMA. Този инструмент също така е подходящ за участие на трети държави.

    3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

    През 2022 г. независими експерти от трети страни извършиха междинна оценка на PRIMA, в която беше обхванат периодът от създаването на PRIMA (2017 г.) до март 2022 г.

    В междинната оценка беше потвърдено, че партньорството PRIMA е постигнало добър напредък при изпълнението на своите цели и се управлява добре. PRIMA се справя по адекватен начин с екологичните, социално-икономическите и политическите предизвикателства, които са от решаващо значение за бъдещото развитие и устойчивостта на Средиземноморския регион, и играе уникална роля в средиземноморската екосистема за научни изследвания и иновации. PRIMA спомогна за насърчаване на научната интеграция между участващите държави, като даде възможност най-вече на държавите от Южното Средиземноморие да използват своя капацитет за научни изследвания и иновации.

    Добавената стойност на PRIMA за ЕС също е висока, тъй като партньорството допринася за ключови политически приоритети, цели и инициативи на ЕС, като например Европейския зелен пакт, по-специално стратегията „От фермата до трапезата“, стратегията за биологично разнообразие, стратегията за биоикономика, стратегията за адаптиране към изменението на климата и плана за действие относно кръговата икономика, както и за всеобхватните цели за устойчиво развитие.

    Освен това в доклада за междинна оценка се препоръчват действия за по-нататъшно подобряване на резултатите от PRIMA и въздействието на партньорството.

    Консултации със заинтересованите страни

    Не е проведена консултация със заинтересованите страни. Данните от първоначалната обществената консултация все още се считат за валидни. Характерът на предложените изменения не налага провеждане на нова консултация със заинтересованите страни.

    Събиране и използване на експертни становища

    В контекста на междинната оценка беше публикувана покана за предоставяне на данни и резултатите от нея бяха взети предвид.

    Оценка на въздействието

    Не е извършена оценка на въздействието. Първоначалният анализ и избор на варианти все още се считат за валидни. Характерът на изменението не налага извършване на нова оценка на въздействието.

    Пригодност и опростяване на законодателството

    Не се очаква ефект на опростяване, тъй като предложението се отнася до удължаване на съществуващото партньорство.

    Основни права

    Предложеното решение няма последствия за защитата на основните права.

    4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

    Общото участие на Съюза за удължената инициатива е до 325 милиона евро, включително участието на ЕИП. От тази сума 220 милиона евро са отделени по програмата „Хоризонт 2020“ за програмния период 2018—2024 г. 105 милиона евро, които ще бъдат отделени през периода 2025—2027 г., ще дойдат от програмата „Хоризонт Европа“, по клъстер vi) („Храни, биоикономика, природни ресурси, селско стопанство и околна среда“).

    Максималният размер на финансовото участие на ЕС за административни разходи за цялата продължителност на инициативата е до 6 %, което съответства на 19,5 милиона евро от общото участие на Съюза в размер на 325 милиона евро.

    Финансовото участие на ЕС се управлява чрез изпълнителната структура на PRIMA (PRIMA-IS) в съответствие със споразумението за финансов принос и споразумението за трансфер на средства. Разпоредбите на решението и на споразумението за финансов принос, сключено през 2018 г. между Комисията и PRIMA-IS, трябва да гарантират защитата на финансовите интереси на ЕС.

    5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

    Планове за изпълнение и механизми за мониторинг, оценка и докладване

    Изпълнението на инициативата ще се основава на актуализирана стратегическа програма за научни изследвания и иновации, договорена между Комисията и участващите държави.

    Върху резултатите от PRIMA ще се осъществява мониторинг посредством годишни доклади, представяни от PRIMA-IS за одобрение от Европейската комисия. Това ще включва докладване за напредъка въз основа на ключовите показатели за ефективност и други количествени показатели, определени в стратегическата програма за научни изследвания и иновации.

    В предложението са предвидени допълнителна междинна оценка — не по-късно от 2025 г., както и окончателна оценка — не по-късно от 2030 г.

    Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

    С член 1 се изменя Решение (ЕС) 2017/1324 и се адаптира към новата регулаторна рамка, установена с Регламент (ЕС) 2021/695 относно програмата „Хоризонт Европа“ и с Финансовия регламент (2018/1046).

    В член 1, параграф 1 се предвижда изменение на международните споразумения с петте участващи държави, които не са асоциирани към програмата „Хоризонт Европа“.

    В член 1, параграф 3 се предвижда допълнително финансово участие на Съюза от програмата „Хоризонт Европа“ и се уточнява по кой бюджетен ред на програмата „Хоризонт Европа“ ще бъде предоставено финансовото участие на Съюза.

    В член 1, параграф 5 се посочва минималното финансово участие на участващите държави и се удължава срокът, за който се поема ангажимент за това участие, т.е. до 31 декември 2031 г.

    В член 1, параграф 6 се удължава активният период на действие на PRIMA до 2027 г.

    В член 1, параграф 12 се въвеждат нови разпоредби, свързани с достъпа до резултатите и информацията относно предложенията.

    В член 1, параграф 14 се въвеждат нови разпоредби, свързани с мониторинга и оценката.

    В член 1, параграф 15 се въвеждат нови разпоредби, свързани с поверителността, конфликтите на интереси и текущите действия, дейности и ангажименти.



    2023/0207 (COD)

    Предложение за

    РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за изменение на Решение (ЕС) 2017/1324 на Европейския парламент и на Съвета във връзка с продължаването на участието на Съюза в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA) в рамките на „Хоризонт Европа“

    ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 185 и член 188, втора алинея от него,

    като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

    след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

    като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет 18 ,

    в съответствие с обикновената законодателна процедура,

    като имат предвид, че:

    (1)Решение (ЕС) 2017/1324 на Европейския парламент и на Съвета 19 беше прието съгласно предходната рамкова програма за научни изследвания и иновации, а именно „Хоризонт 2020“, за период до 31 декември 2028 г.

    (2)В съответствие с основния акт за PRIMA последните покани за представяне на предложения съгласно съответната годишна работна програма ще бъдат обявени през 2024 г., а всички непреки действия, свързани с научни изследвания и иновации, ще бъдат финализирани до 2028 г.

    (3)Държавите членки, участващи в PRIMA, обявиха намерението си да продължат съвместната инициатива и след 2024 г. и призоваха за продължаване на участието на Съюза в същата институционална рамка по член 185.

    (4)Тъй като първоначалната обосновка и първоначалните цели на партньорството PRIMA все още са валидни и в доклада за междинна оценка 20 беше изведено заключението, че PRIMA е успешен инструмент с добавена стойност за Съюза, Съюзът следва да продължи да предоставя финансова подкрепа, за да може по PRIMA да се финансират действия в областта на научните изследвания и иновациите в същия тематичен обхват до 2027 г. и да се синхронизира този инструмент с многогодишната финансова рамка (МФР) на Съюза и с програмните цикли на програмите за научни изследвания и иновации, съобразени с МФР. Освен това общата продължителност на PRIMA следва да бъде удължена до 2031 г., за да се даде възможност за цялостно изпълнение на подкрепяните действия в областта на научните изследвания и иновациите.

    (5)Продължаващата финансова подкрепа на Съюза за PRIMA следва да идва от общия бюджет на Съюза, разпределен за специфичната програма за осъществяване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, създадена с Решение 2021/764 на Съвета 21 , и по-специално от стълб II „Глобални предизвикателства и конкурентоспособност на европейската промишленост“ и съответния тематичен клъстер vi) Храни, биоикономика, природни ресурси, селско стопанство и околна среда“.

    (6)PRIMA се финансира съгласно Регламент (ЕС) № 1291/2013 на Европейския парламент и на Съвета 22 . За целите на продължаването на инициативата след 2025 г. тя следва да се финансира и управлява съгласно Регламент (ЕС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета 23 . Следователно Решение (ЕС) 2017/1324 следва да бъде приведено в съответствие с изискванията на Регламент (ЕС) 2021/695 и Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета 24 .

    (7)Решение (ЕС) 2017/1324 следва да бъде приведено в съответствие с целите и приоритетите за научните изследвания и иновациите на „Хоризонт Европа“ и с общите принципи и условия, предвидени в член 10, както и в приложение III и приложение VI към Регламент (ЕС) 2021/695. Следователно е необходимо поне 40 % от държавите членки да участват в удълженото партньорство PRIMA. Освен това партньорството PRIMA следва да работи в една от приоритетните области за институционализираните европейски партньорства, като всички участващи държави следва да изразят дългосрочния си финансов ангажимент. Тези условия вече са изпълнени, тъй като сегашното равнище на участие на държавите членки е 41 %, а партньорството PRIMA попада в приоритетна област на партньорство 5: „Устойчиви, приобщаващи и кръгови биотехнологични решения“ от приложение VI, а участващите държави са заявили дългосрочния си финансов ангажимент.

    (8)Финансовото участие на Съюза в партньорството PRIMA следва да бъде обвързано с поемането на официален ангажимент от страна на участващите държави за финансово участие най-малко на равнището на участието на Съюза. Поради тази причина спазването на официалните финансови ангажименти следва да се следи отблизо и редовно от изпълнителната структура на PRIMA (PRIMA-IS).

    (9)За постигане на целите на PRIMA съвкупният принос на участващите държави следва да бъде най-малко равен на приноса на Съюза. Следователно приносът на участващите държави следва да отговаря на приноса на Съюза по „Хоризонт Европа“ в съответствие с принципа, посочен в приложение III към Регламент (ЕС) 2021/695. За да се гарантира, че този принцип ще се зачита в пълна степен, следва да се взема предвид само вноските на участващите държави, направени след 31 декември 2024 г.

    (10)За да гарантират постоянния си ангажимент към целите на партньорството PRIMA, финансирано съгласно Регламент (ЕС) 2021/695, както и ангажимента към новите задължения съгласно Регламент (ЕС) 2021/695 и Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, Алжир, Египет, Йордания, Ливан и Мароко следва официално да приемат новите условия, произтичащи от настоящото решение за изменение, като сключат споразумения със Съюза под формата на размяна на писма за изменение и допълнение на съществуващите международни споразумения за научно и технологично сътрудничество, сключени с тях. Това не следва да се отразява на участието им в дейностите на PRIMA, финансирани съгласно Регламент (ЕС) № 1291/2013.

    (11)Общият принос на Съюза следва да се определи под формата на максимална сума. В съответствие с член 16, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2021/695 следва да е възможно приносът на Съюза за PRIMA съгласно „Хоризонт Европа“ да бъде увеличен с такива вноски от трети държави, асоциирани към „Хоризонт Европа“. Това следва да става при условие, че общата сума, с която се увеличава приносът на Съюза, е поне равна на вноската на участващите държави.

    (12)Като се вземат предвид целите на PRIMA, субектите, установени в трети държави, които не са участващи държави, следва да имат право да кандидатстват за финансиране по конкретни теми на покани за представяне на предложения, предвидени в годишната работна програма на PRIMA. Следва да се предприемат всички подходящи мерки, включително договорни мерки, за защита на финансовите интереси на Съюза. За тази цел следва да се сключат споразумения в областта на науката и технологиите с трети държави, в които са установени такива субекти.

    (13)Докато последващите одити на разходите за непреки действия, финансирани по силата на Регламент (ЕС) № 1291/2013, следва да продължат да се извършват съгласно съответните разпоредби на посочения регламент, непреките действия, финансирани по програма „Хоризонт Европа“, следва да се одитират в съответствие с Регламент (ЕС) 2021/695.

    (14)В Регламент (ЕС) 2021/695 се поставя повишено внимание върху достъпа на Комисията до резултатите и друга информация, свързана с действията, за целите на разработването, изпълнението и мониторинга на политиките или програмите на Съюза при институционализирани европейски партньорства. Следователно PRIMA-IS следва да гарантира достъпа на Комисията до цялата информация, свързана с финансираните от нея непреки действия, включително приносите и резултатите на бенефициерите, които участват в непреки действия. За да защитят интересите си, участващите държави следва също да имат достъп до информация, свързана с предложения, в които са включени кандидати, установени на тяхна територия. Тези права на достъп следва да отговарят на приложимите правила за поверителност.

    (15)Във връзка с удължаването на PRIMA се изисква мониторинг и оценка на това партньорство в съответствие с разпоредбите на „Хоризонт Европа“. Комисията следва да извърши междинна оценка на PRIMA най-късно до 31 декември 2025 г., както и окончателна оценка най-късно до 31 декември 2031 г., данните от които следва да бъдат включени в общите междинни и окончателни оценки на „Хоризонт Европа“. В рамките на оценките следва да се установят качеството и ефикасността на PRIMA, както и постигнатият напредък в постигането на неговите цели. Комисията следва да публикува и разпространява резултатите и заключенията от тези оценки. В съответствие с член 10, параграф 2, буква в) от Регламент (ЕС) 2021/695 PRIMA следва да има ясен жизнен цикъл, да бъде ограничено във времето и да включва условията за постепенно прекратяване на финансирането по „Хоризонт Европа“.

    (16)Поради това Решение (ЕС) 2017/1324 следва да бъде съответно изменено,

    ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Решение (ЕС) 2017/1324 се изменя както следва:

    1)    Член 1 се изменя, както следва:

    а) параграф 1 се заменя със следното:

    „1. Съюзът участва в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион („PRIMA“) — институционализирано европейско партньорство съгласно член 10, параграф 1, буква в) от Регламент (ЕС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета 25 , осъществявано съвместно от Хърватия, Кипър, Франция, Германия, Гърция, Израел, Италия, Люксембург, Малта, Португалия, Словения, Испания, Тунис и Турция („участващите държави“), в съответствие с условията, определени в настоящото решение, и след като уведомят за участието си в дейностите на PRIMA чрез подписване на писмо за поемане на ангажимент.“;

    б) параграф 2 се заменя със следното:

    „2. Алжир, Египет, Йордания, Ливан и Мароко продължават да бъдат участващи държави за целите на дейностите на PRIMA, финансирани съгласно член 3, параграф 1, буква а). За целите на участието им в дейностите на PRIMA, финансирани съгласно член 3, параграф 1, буква б), те се считат за участващи държави само при условие, че бъде сключено споразумение под формата на размяна на писма за изменение и допълнение на съществуващите международни споразумения със Съюза за научно и технологично сътрудничество, в което се определят новият ред и новите условия за тяхното участие в PRIMA.“;

    в) параграфи 3 и 4 се заменят със следното:

    „3. Всяка държава членка и всяка трета държава, асоциирана към „Хоризонт 2020“ или към „Хоризонт Европа“, различна от изброените в параграф 1 от настоящия член, може да участва в PRIMA, при условие че изпълнява условието, определено в член 4, параграф 1, буква в), и спазва по-специално член 11, параграф 5. Тя подписва писмо за поемане на ангажимент, с което потвърждава реда и условията на своето участие в PRIMA по отношение съответно на „Хоризонт 2020“ или на „Хоризонт Европа“.

    Държави членки и трети държави, асоциирани към „Хоризонт 2020“ или към „Хоризонт Европа“, които изпълняват условията, посочени в първа алинея, се считат за участващи държави за целите на настоящото решение.

    4. Всяка трета държава, неасоциирана към „Хоризонт 2020“ или „Хоризонт Европа“, различна от изброените в параграф 2, може да участва в PRIMA, при условие че:

    а) изпълнява условието, посочено в член 4, параграф 1, буква в), и спазва по-специално член 11, параграф 5;

    б) изпълнителната структура за PRIMA („PRIMA-IS“) одобри участието ѝ в PRIMA, след като проучи целесъобразността на нейното участие за постигане на целите на PRIMA; и

    в) сключи международно споразумение със Съюза за научно и технологично сътрудничество, в което се определят редът и условията за участието ѝ в PRIMA.

    Трети държави, които изпълняват условията, посочени в първа алинея, се считат за участващи държави за целите на настоящото решение.“

    2)    В член 2 параграф 1 се заменя със следното:

    „1. PRIMA допринася за постигането на общите и специфичните цели на Регламент (ЕС) 2021/695, по-специално на член 3 от него, и спомага за постигането на общите цели за изграждане на капацитет за научни изследвания и иновации и развитие на познания и за разработване на общи новаторски решения за селскостопанските и продоволствени системи, с цел да станат по-устойчиви, и за интегрирано водоснабдяване и управление на водите в Средиземноморския регион, с цел тези системи, тяхното управление и снабдяването да станат по-устойчиви спрямо изменението на климата, по-ефикасни, по икономически ефективни и по-устойчиви в екологичен и социален план, както и за да се допринесе за разрешаването на проблеми с недостига на вода, продоволствената сигурност, храненето, здравето, благосъстоянието и миграцията нагоре по веригата.“

    3)    Член 3 се изменя, както следва:

    а) параграфи 1 и 2 се заменят със следното:

    „1. Финансовото участие на Съюза, включително бюджетните кредити от ЕИП, е равно на вноските на участващите държави в PRIMA. Участието на Съюза е в размер до 325 000 000 евро и се разпределя, както следва:

    а) до 220 000 000 евро от „Хоризонт 2020“;

    б) до 105 000 000 евро от „Хоризонт Европа“.

    Размерът на финансовото участие на Съюза от „Хоризонт Европа“ може да бъде увеличен чрез вноски от трети държави, асоциирани към „Хоризонт Европа“, в съответствие с член 16, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2021/695 и при условие че общото увеличение на участието на Съюза e поне равно на приноса на участващите държави, посочен в член 1, параграф 1.

    2. Финансовото участие на Съюза, посочено в параграф 1, буква а) от настоящия член, се изплаща от бюджетните кредити в общия бюджет на Съюза, разпределени за съответните части на специфичната програма за изпълнение на „Хоризонт 2020“, създадена с Решение 2013/743/ЕС на Съвета, и по-специално част II „Водещи позиции в промишлеността“ и част III „Обществени предизвикателства“, в съответствие с член 57 от Регламент (ЕС) 2021/695 и член 62, параграф 1, буква в), подточка vii) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.“ ;

    а) вмъква се следният параграф 2a:

    „2a. Финансовото участие на Съюза, посочено в параграф 1, буква б) от настоящия член, се изплаща от бюджетните кредити в общия бюджет на Съюза, разпределени за съответните части на специфичната програма за изпълнение на „Хоризонт Европа“, създадена с Решение 2021/764 26 на Съвета, и по-специално стълб II „Глобални предизвикателства и конкурентоспособност на европейската промишленост“, клъстер vi) „Храни, биоикономика, природни ресурси, селско стопанство и околна среда“, в съответствие с член 62, параграф 1, буква в), подточка vii) от Регламент (ЕС) 2018/1046.“

    4)    Член 4 се изменя, както следва:

    а) в параграф 1 букви б, в) и г) се заменят със следното:

    „б) определянето от страна на участващите държави или от страна на организации, определени от участващите държави, на орган, който има правосубектност, както е посочено в член 62, параграф 1, буква в), подточка vii) от Регламент (ЕС, Евратом) № 2018/1046, каквато е PRIMA-IS, която носи отговорност за ефикасното изпълнение на PRIMA, за получаването, разпределянето и извършването на наблюдение на финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1 от настоящото решение, както и на вноските на участващите държави, когато е необходимо, както и за това да се гарантира, че се предприемат всички необходими действия за постигане на целите на PRIMA;

    в) поемането на задължение от страна на всяка от участващите държави да се включи във финансирането на PRIMA с вноска от националните ресурси, която е от значение за целите на PRIMA и е най-малко равна на вноската на Съюза; 

    г) демонстрирането от страна на PRIMA-IS на способността ѝ да изпълнява PRIMA, включително да получава, разпределя и наблюдава финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, в рамките на непрякото управление на бюджета на Съюза в съответствие с членове 62 и 154 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.“ ;

    б) параграф 2, буква в) се заменя със следното:

    „в) спазването от страна на PRIMA-IS на изискванията за отчитане, установени в член 155 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046;“;

    в) параграф 3 се заменя със следното:

    „Комисията прави непрекъсната оценка на изпълнението на задълженията, поети от участващите държави, и може да предприема подходящи мерки, включително посочените в член 9.“

    5)    Член 5 се изменя, както следва:

    а) параграф 1 се заменя със следното:

    „1. Участващите държави правят вноски, финансови или в натура, или уреждат предоставянето на такива вноски от своите национални органи за финансиране в размер на поне 325 000 000 евро през периода от 7 август 2017 г. до 31 декември 2031 г.“;

    б) параграф 6 се заменя със следното:

    „6. Вноските, посочени в параграф 2, букви а), б) и в), които се отчитат като вноски от участващите държави, се извършват след приемането на годишната работна програма. Когато годишната работна програма е приета през референтната година, посочена в член 6, параграф 2, вноските, посочени в параграф 2, буква в), които се отчитат като вноски от участващите държави, включени в годишната работна програма, могат да включват вноски, направени след 1 януари същата година. Вноските, посочени в параграф 2, буква в), които се отчитат като вноски от участващите държави, включени в първата годишна работна програма, обаче могат да включват вноски, направени след 7 август 2017 г.“

    6)    Член 6 се заменя със следното:

    Член 6

    Дейности и изпълнение на PRIMA

    1. PRIMA подкрепя широк диапазон от научноизследователски и иновационни дейности, описани в годишната ѝ работна програма, посредством:

    а) непреки действия по смисъла на регламенти (ЕС) № 1290/2013 и (ЕС) 2021/695, финансирани от PRIMA-IS в съответствие с член 7 от настоящото решение, главно под формата на безвъзмездни средства вследствие на транснационални открити, прозрачни и конкурентни покани за представяне на предложения, организирани от PRIMA-IS, включително:

    i) действия за научни изследвания и иновации, както и действия за иновации;

    ii) координационни и спомагателни действия, съсредоточени върху дейностите по разпространение и информиране с цел популяризиране на PRIMA и постигане на максимално въздействие от нейната дейност;

    б) дейности, финансирани от участващите държави без финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, които допринасят за постигането на целите на PRIMA или които са пряко свързани с усвояването на резултатите от проектите по PRIMA и които включват:

    i) дейности, избрани вследствие на транснационални открити, прозрачни и конкурентни покани за представяне на предложения, организирани от PRIMA-IS, управлявани от националните органи за финансиране по линия на националните програми на участващите държави, по които се предоставя финансова подкрепа основно под формата на безвъзмездни средства;

    ii) дейности по националните програми на участващите държави, включително транснационални проекти.

    2. PRIMA се изпълнява въз основа на годишни работни програми, обхващащи дейностите, които трябва да бъдат изпълнени в периода от 1 януари до 31 декември на дадена    година („референтна година“). PRIMA-IS приема годишните работни програми до 31 март на референтната година след получаване на одобрение от Комисията. При приемането на годишните работни програми PRIMA-IS и Комисията действат без ненужно забавяне. PRIMA-IS предоставя публичен достъп до годишната работна програма.

    3. Дейностите, посочени в параграф 1, букви а) и б), могат да стартират само през референтната година и само след приемането на годишната работа програма за съответната година.

    4. Ако годишната работа програма е приета през референтната година, финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, може да послужи за възстановяване на административните разходи на PRIMA-IS, направени след 1 януари на същата референтна година в съответствие с годишната работа програма. Финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, обаче може да послужи за възстановяване на административни разходи на PRIMA-IS, направени от 7 август 2017 г. в съответствие с първата годишната работа програма.

    5. Дейности могат да бъдат финансирани по линия на PRIMA само ако са предвидени в годишната работа програма. В годишната работна програма се прави разграничение между дейностите, посочени в параграф 1, буква а), дейностите, посочени в параграф 1, буква б), и административните разходи на PRIMA-IS. В нея се предвиждат прогнозни разчети за съответните им разходи, както и за бюджетното разпределение за дейностите, финансирани от финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, и за дейностите, финансирани от участващите държави без финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1. Годишната работна програма включва също прогнозната стойност на вноските в натура на участващите държави, посочена в член 5, параграф 2, буква б).

    6. В изменените годишни работни програми за референтна година и в годишните работни програми за следващите референтни години се вземат предвид резултатите от предишните покани за представяне на предложения. Те се стремят да решат проблема с недостатъчното покритие на научни области, и по-специално онези, които първоначално са обхванати в дейностите по параграф 1, буква б), за които няма достатъчно финансиране.

    7. Последните дейности, които се финансират, включително последните покани за представяне на предложения в рамките на съответните годишни работни програми, стартират до 31 декември 2027 г. В надлежно обосновани случаи те могат да стартират до 31 декември 2028 г.

    8. Дейностите, които се финансират от участващите държави без финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, могат да бъдат включени в годишната работна програма само след положителен резултат от външната им независима оценка, изготвена при международна партньорска проверка по отношение на целите на PRIMA, организирана от PRIMA-IS.

    9. Дейностите, включени в годишната работна програма, които са финансирани от участващите държави съгласно член 6, параграф 1, буква б), се изпълняват в съответствие с общите принципи, които PRIMA-IS приема след получаване на одобрение от Комисията. Общите принципи са съобразени с принципите, установени в настоящото решение, в дял VIII от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 и в глава II от Регламент (ЕС) 2021/695. След получаване на одобрение от Комисията PRIMA-IS също така приема изискванията за отчитане от страна на участващите държави пред PRIMA-IS, включително по отношение на показателите, предвидени за всяка от тези дейности.

    10. Освен на общите принципи, посочени в параграф 9, дейностите, посочени в параграф 1, буква б), подточка i), съответстват и на следните условия:

    a) предложенията са за транснационални проекти, като минималният брой на участниците е най-малко три независими правни субекта, установени в три различни държави, считани за участващи държави в съответствие с настоящото решение до крайния срок за кандидатстване по съответната покана за представяне на предложения, от които:

    i) най-малко един е установен в държава членка или в трета държава, асоциирана съответно към „Хоризонт 2020“ или към „Хоризонт Европа“, и не попада в обхвата на подточка ii); и

    ii) най-малко един е установен в трета държава, посочена в член 1, параграф 2, или в трета държава, граничеща със Средиземно море;

    б) предложенията се подбират след отправяне на транснационални покани за представяне на предложения и се оценяват от най-малко трима независими експерти въз основа на следните критерии за отпускане на средства: върхови постижения, въздействие и качество и ефикасност на изпълнението;

    в) предложенията се класират съгласно резултатите от оценяването. Подборът се извършва от PRIMA- IS и следва да се съобрази с това класиране. Участващите държави се договарят за подходящ режим на финансиране, който позволява получаване на възможно най-голям брой предложения над прага, които да бъдат финансирани въз основа на това класиране, по-специално чрез осигуряване на резерв към националните вноски за покани за представяне на предложения. В случай че един или повече проекти не могат да бъдат финансирани, могат да бъдат избрани проектите, които са класирани непосредствено след тях.

    11. PRIMA-IS извършва наблюдение и ежегодно докладва на Комисията относно изпълнението на всички дейности, включени в годишната работна програма.

    12. Всяко съобщение или публикация, свързани с дейностите по PRIMA и извършени в сътрудничество с PRIMA, независимо дали са предприети от PRIMA-IS, участваща държава или нейните национални органи за финансиране, или от участниците в дадена дейност, се означават със следното заглавие или подзаглавие: „[наименование на дейността] е част от програмата PRIMA, която се съфинансира от Европейския съюз.“

    7)    Член 7 се заменя със следното:

    Член 7

    Правила за участие и разпространение на резултатите

    „1. PRIMA-IS се счита за орган за финансиране по смисъла на Регламент (ЕС) № 1290/2013 и член 2, параграф 14 от Регламент (ЕС) 2021/695 и предоставя финансова подкрепа за непреки действия, посочени в член 6, параграф 1, буква а) от настоящото решение, в съответствие с правилата, определени в съответните регламенти, и при условията на дерогациите, предвидени в настоящия член.

    2. В съответствие с член 17, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/695 и чрез дерогация от член 9, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 1290/2013 и от член 22, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/695 минималният брой на участниците е три правни субекта, установени в три различни държави, считани за участващи държави, до крайния срок за кандидатстване по съответната покана за представяне на предложения, от които най-малко един е установен:

    а) в държава членка или в трета държава, асоциирана съответно към „Хоризонт 2020“ или към „Хоризонт Европа“, и не попада в обхвата на подточка б); и

    б) в трета държава, посочена в член 1, параграф 2, или в трета държава, граничеща със Средиземно море.

    3. Чрез дерогация от член 9, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1290/2013 и от член 22, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/695, в надлежно обосновани случаи, предвидени в годишната работна програма, минималното условие е участието на един правен субект, установен в участваща държава до крайния срок за кандидатстване по съответната покана за представяне на предложения.

    4. Чрез дерогация от член 10, параграфи 1 и 2 от Регламент (ЕС) № 1290/2013 и от член 23, параграфи 1 и 2 от Регламент (ЕС) 2021/695, следните участници отговарят на условията за финансиране от PRIMA-IS: 

    a) всеки правен субект, установен в участваща държава или създаден съгласно правото на Съюза;

    б) всяка международна организация от европейски интерес съгласно определението в член 2, параграф 1, точка 12) от Регламент (ЕС) № 1290/2013 за дейности по PRIMA, финансирани съгласно член 3, параграф 1, буква а), или всяка международна организация за европейски научни изследвания съгласно определението в член 2, точка 15 от Регламент (ЕС) 2021/695 за дейности по PRIMA, финансирани съгласно член 3, параграф 1, буква б).

    5. При участие на международна организация или на правен субект, установен в държава, която не е участваща държава, които не отговарят на условията за финансиране в съответствие с параграф 4, финансиране от PRIMA-IS може да бъде предоставено, ако е изпълнено поне едно от следните условия:

    а) участието на съответната международна организация или съответния правен субект се счита от PRIMA-IS за съществено за изпълнението на действието;

    б) участието на такива субекти е предвидено в годишната работна програма, а възможността за такова финансиране е предвидена в двустранно споразумение за научно и технологично сътрудничество или в друго споразумение, с което се гарантира защитата на финансовите интереси на Съюза, сключено между Съюза и международната организация или, при правни субекти, установени в държава, която не е участваща държава — държавата, в която е мястото им на установяване.

    6. Без да се засягат разпоредбите на Регламент (ЕС) 2018/1046, приложимият модел на споразумение за отпускане на безвъзмездни средства може да предвижда правни субекти, установени в държави, които не са участващи държави и които получават финансиране от PRIMA-IS, също да предоставят подходящи финансови гаранции.

    7. Съюзът сключва споразумения с трети държави, с които се осигурява защитата на финансовите интереси на Съюза.“

    8)    Член 8 се изменя, както следва:

    а) параграф 1 се заменя със следното:

    „1. При наличие на положителна предварителна оценка на PRIMA-IS в съответствие с член 154, параграф 3 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 и осигуряване на достатъчни финансови гаранции в съответствие с член 62, параграф 1, буква в), подточка vi) от посочения регламент Комисията, от името на Съюза, сключва с PRIMA-IS споразумение за финансово рамково партньорство и споразумения за финансов принос.“;

    б) в параграф 2 първото изречение се заменя със следното:

    „Споразумението за финансово рамково партньорство, посочено в параграф 1 от настоящия член, се сключва в съответствие с член 130 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.“

    9)    В член 9 се добавя следният параграф 3:

    „3. Решението на Комисията за прекратяване, пропорционално намаляване или временно спиране на финансовите вноски на Съюза не възпрепятства възстановяването на допустимите разходи, вече извършени от участващите държави преди PRIMA-IS да бъде уведомена за решението.“

    10)    Член 10 се изменя, както следва:

    а) параграф 1 се заменя със следното:

    „1. Последващите одити на разходите за непреки действия съгласно Регламент (ЕС) № 1291/2013 се извършват от PRIMA-IS в съответствие с член 29 от посочения регламент.“;

    б) вмъква се следният параграф 1а:

    „1а. Одитите на разходите за непреки действия съгласно Регламент (ЕС) 2021/695 се извършват от PRIMA-IS в съответствие с член 53 от Регламент (ЕС) 2021/695 като част от непреките действия по програмата „Хоризонт Европа“, по-специално в съответствие със стратегията за одит, посочена в член 53, параграф 2 от посочения регламент.“

    11)    Член 11 се изменя, както следва:

    а) вмъква се следният параграф 3а:

    „3а. В съответствие с Регламент (ЕС) 2017/1939 27 на Съвета Европейската прокуратура разполага с правомощието да извършва разследване и наказателно преследване на престъпления, засягащи финансовите интереси на Съюза, както е посочено в член 4 от посочения регламент.“;

    б) параграф 4 се заменя със следното:

    „4. Без да се засягат разпоредбите на параграфи 1 до 3а, договорите, споразуменията и решенията за отпускане на безвъзмездни средства, произтичащи от прилагането на настоящото решение, съдържат разпоредби за изрично упълномощаване на Комисията, PRIMA-IS, Сметната палата, Европейската прокуратура и OLAF да извършват такива одити и разследвания съгласно съответните им правомощия. Когато изпълнението на дейност е възложено на външен подизпълнител или направено чрез вторично оправомощаване, изцяло или частично, или когато се изисква възлагане на поръчка или отпускане на финансова подкрепа на трета страна, договорът, споразумението или решението за отпускане на безвъзмездни средства включва задължението на изпълнителя или бенефициера да наложи на участващата трета страна изрично приемане на тези правомощия на Комисията, PRIMA-IS, Сметната палата, Европейската прокуратура и OLAF.“;

    в) вмъква се следният параграф 4а:

    „4а. PRIMA-IS предоставя на националната сметна палата на всяка участваща държава по нейно искане достъп до цялата необходима за провеждането на нейните одити информация, свързана с националните вноски на съответната участваща държава, включително информация в електронен формат.“;

    г) параграф 5 се заменя със следното:

    „5. При изпълнението на PRIMA участващите държави предприемат необходимите законодателни, регулаторни, административни и други мерки за защита на финансовите интереси на Съюза и в частност за осигуряване на пълното възстановяване на всички суми, дължими на Съюза съгласно Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.“

    12)    Добавя се следният член 11а:

    Член 11a

    Достъп до резултати и информация за предложения

    1. PRIMA-IS предоставя на Комисията достъп до цялата информация, свързана с непреките действия, които финансира. Тази информация включва приноса и резултатите на бенефициерите, които участват в непреки действия, или всякаква друга информация, която бъде счетена за необходима за разработването, изпълнението, мониторинга и оценката на политиките или програмите на Съюза или, ако е приложимо, на участващите държави.

    2. PRIMA-IS предоставя на Комисията информацията, съдържаща се в представените предложения, за целите на разработването, изпълнението, мониторинга и оценката на политиките или програмите на Съюза. Това се прилага с необходимите изменения спрямо участващите държави по отношение на предложения, в които са включени кандидати, установени на съответната им територия.“

    13)    В член 12 параграфи 2—5 се заменят със следното:

    „2. PRIMA-IS се управлява от управителния съвет, в който са представени всички участващи държави. Управителният съвет e органът на PRIMA-IS, отговорен за вземането на решения.

    След като получи одобрение от Комисията, управителният съвет приема следното:

    а)

    годишната работна програма;

    б)

    общите принципи, посочени в член 6, параграф 9;

    в)

    изискванията за отчитане от страна на участващите държави пред PRIMA-IS.

    Управителният съвет проверява дали са изпълнени условията на член 1, параграф 3 и член 4, параграф 1, буква в) и информира съответно Комисията.

    Управителният съвет одобрява участието в PRIMA на всяка трета държава, неасоциирана към „Хоризонт 2020“ или към „Хоризонт Европа“, различна от изброените в член 1, параграф 2, след като разгледа целесъобразността на нейното участие за постигането на целите на PRIMA.

    Всяка участваща държава има право на един глас в управителния съвет. Решенията се вземат с консенсус. При липса на консенсус управителният съвет приема решенията си с мнозинство от най-малко 75 % от подадените действителни гласове.

    Съюзът, представляван от Комисията, е поканен на всички заседания на управителния съвет като наблюдател и може да взема участие в дискусиите. Той получава и всички необходими документи.

    3. Управителният съвет определя броя на членовете на координационния комитет, които не могат да бъдат по-малко от пет, и ги назначава. Координационният комитет наблюдава работата на директора и консултира управителния съвет по изпълнението на PRIMA от секретариата. По-специално, той предоставя насоки за изпълнението на годишния бюджет и относно годишната работна програма.

    4. Управителният съвет създава секретариата на PRIMA-IS като изпълнителен орган на PRIMA.

    Секретариатът осъществява следните дейности:

    а)

    изпълнява годишната работна програма;

    б)

    осигурява подкрепа за другите органи на PRIMA-IS;

    в)

    наблюдава изпълнението на PRIMA и докладва за него;

    г)

    управлява финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, и финансовите вноски на участващите държави и докладва за усвояването им;

    д)

    увеличава видимостта на PRIMA чрез мерки за застъпничество и популяризиране;

    е)

    сътрудничи си с Комисията в съответствие със споразумението за финансово рамково партньорство, посочено в член 8;

    ж)

    осигурява прозрачността на дейностите на PRIMA.

    5. Управителният съвет назначава научно-консултативен комитет, състоящ се от утвърдени независими експерти, компетентни в областите от значение за PRIMA. Управителният съвет определя броя на членовете на научно-консултативния комитет и механизмите за тяхното назначаване в съответствие с член 49 от Регламент (ЕС) 2021/695.“

    14)    Член 14 се заменя със следното:

    Член 14

    Мониторинг и оценка

    1. Дейностите на PRIMA са обект на непрекъснат мониторинг и периодични прегледи с цел да се осигурят най-голямо въздействие, високи научни постижения и най-ефективно и ефикасно използване на ресурсите. Резултатите от мониторинга и периодичните прегледи се включват в мониторинга на европейските партньорства като част от оценките на „Хоризонт Европа“ в съответствие с членове 50 и 52 от Регламент (ЕС) 2021/695.

    2. PRIMA-IS организира непрекъснат мониторинг и докладване във връзка с управлението и изпълнението на дейностите си и периодични прегледи на постиженията, резултатите и въздействието на финансираните непреки действия, изпълнявани в съответствие с член 50 от Регламент (ЕС) 2021/695 и приложение III към посочения регламент.

    3. Комисията извършва междинна и окончателна оценка на PRIMA в рамките на оценките по „Хоризонт Европа“, в съответствие с член 52 от Регламент (EС) 2021/695, със съдействието на външни независими експерти, подбрани въз основа на открит и прозрачен процес.

    4. При междинната и окончателната оценка, посочена в параграф 3, се разглежда как PRIMA изпълнява своята мисия и цели, като се обхващат всички негови дейности и се оценяват неговата европейска добавена стойност, ефективност, ефикасност, включително неговата откритост и прозрачност, целесъобразността на проведените дейности, включително в промишлеността и от МСП, и тяхната съгласуваност и взаимно допълване с относимите регионални и национални политики и политики на Съюза, включително полезните взаимодействия с други части на „Хоризонт Европа“, като други партньорства, мисии, клъстери, както и тематични или специфични програми. При извършването на оценките се вземат предвид становищата на заинтересованите страни, както на равнището на Съюза, така и на национално равнище. Те включват, когато е целесъобразно, оценка на най-ефективния режим за политическо намеса за бъдещи действия, както и на целесъобразността и съгласуваността на евентуално подновяване на PRIMA, като се имат предвид общите приоритети на политиката и положението с подкрепата за научни изследвания и иновации, включително позиционирането му спрямо други инициативи, подкрепяни чрез „Хоризонт Европа“. Когато извършва посочените оценки Комисията в пълна степен взема предвид административните последици за PRIMA и се стреми да намали административната тежест и да гарантира, че процесът на оценка е опростен и напълно прозрачен.

    5. Комисията публикува и разпространява резултатите и заключенията от оценките, посочени в параграф 3.“

    15)    Вмъкват се следните членове 14а, 14б и 14в:

    „Член 14а

    Поверителност

    Без да се засяга член 11а, PRIMA-IS осигурява защитата на поверителната информация, чието разкриване извън институциите на Съюза и други органи, служби или агенции на Съюза би могло да навреди на интересите на PRIMA-IS, неговите членове или участниците в дейностите на PRIMA. Тази поверителна информация включва лична, търговска, чувствителна некласифицирана и класифицирана информация.

    Член 14б 

    Конфликти на интереси 

    1. При изпълнението на своята дейност PRIMA-IS, неговите органи, членове и служители избягват конфликти на интереси.

    2. PRIMA-IS приема правила за предотвратяване, избягване и управление на конфликти на интереси по отношение на неговите служители, членовете и другите лица, работещи в някой от органите или групите на PRIMA-IS, в съответствие с член 61 от Регламент (EС, Eвратом) 2018/1046.

    3. PRIMA-IS изготвя Кодекс за поведение за членовете на неговите органи, който включва публикуването на декларациите за професионални дейности, финансови интереси и конфликт на интереси в съответствие с правилата за защита на данните.

    Член 14в

    Текущи действия, дейности и ангажименти

    Действията или дейностите на PRIMA-IS или ангажиментите на участващите държави, посочени в настоящото решение и започнати или предприети съгласно Регламент (ЕС) № 1291/2013, продължават да се уреждат от разпоредбите на посочения регламент, освен ако в настоящото решение не е предвидено друго.“

    Член 2

    Влизане в сила

    Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Член 3

    Адресати

    Адресати на настоящото решение са държавите членки.

    Съставено в Брюксел на […] година.

       За Европейския парламент    За Съвета

       Председател    Председател

    ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

    Съдържание

    1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА29

    1.1.Наименование на предложението/инициативата29

    1.2.Съответни области на политиката (програмен клъстер)29

    1.3.Предложението/инициативата е във връзка с:29

    1.4.Мотиви за предложението/инициативата29

    1.4.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата29

    1.4.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на Съюза и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.30

    1.4.3.Изводи от подобен опит в миналото31

    1.4.4.Съвместимост и евентуална синергия с други подходящи инструменти31

    1.5.Продължителност и финансово отражение31

    1.6.Планирани методи на управление32

    2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ33

    2.1.Правила за мониторинг и докладване33

    2.2.Системи за управление и контрол33

    2.2.1.Обосновка на предложените начини за управление, механизми за финансиране на изпълнението, начини за плащане и стратегия за контрол33

    2.2.2.Информация относно установените рискове и системите за вътрешен контрол, създадени с цел намаляването им34

    2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване)34

    2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности34

    3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА36

    3.1.Функция от многогодишната финансова рамка и предложени нови разходни бюджетни редове36

    3.2.Очаквано отражение върху разходите37

    3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху разходите37

    3.2.2.Резюме на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи39

    3.2.3.Финансов принос от трети страни41

    3.3.Очаквано отражение върху приходите41

    ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

    1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

    1.1.Наименование на предложението/инициативата 

    РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за изменение на Решение (ЕС) 2017/1324 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2017 г. във връзка с продължаването на участието на Съюза в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA) в рамките на „Хоризонт Европа“

    1.2.Съответни области на политиката (програмен клъстер)

    Дейност: „Хоризонт Европа“, стълб II „Глобални предизвикателства и конкурентоспособност на европейската промишленост“, клъстер vi) „Храни, биоикономика, природни ресурси, селско стопанство и околна среда“

    1.3.Предложението/инициативата е във връзка с: 

     ново действие 

     ново действие след пилотен проект/подготвително действие 28  

     продължаване на съществуващо действие 

     сливане или пренасочване на едно или няколко действия към друго/ново действие 

    1.4.Мотиви за предложението/инициативата 

    1.4.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

    Основната цел на инициативата е да се подкрепят съвместните научни изследвания и иновации, чрез които ще се намират решения на някои предизвикателства, породени от изменението на климата, нарастването на населението и урбанизацията, и ще се оказва принос за устойчивото развитие в Средиземноморския регион. С инициативата ще се осигурят иновативни решения в областта на управлението на водите, селското стопанство и продоволствените системи, които ще допринесат за здравето и благосъстоянието на населението и ще спомогнат за предотвратяването на обществените конфликти и масовата миграция в Южното Средиземноморие.

    Чрез инициативата ще се удължи активното функциониране на съществуващото партньорство PRIMA, създадено съгласно член 185 от ДФЕС с Решение 2017/1324 (основен акт за PRIMA). Понастоящем периодът на действие на партньорството PRIMA е 2018—2024 г., като участието на Съюза се осигурява чрез програмата „Хоризонт 2020“. С настоящата инициатива ще се удължи периодът на активна дейност до 2027 г. и ще се синхронизира партньорството PRIMA с многогодишната финансова рамка (МФР) на Съюза и със съобразените с МФР програмни цикли на програмите за научни изследвания и иновации.

    За удължаването на партньорството PRIMA ще се изискват допълнителни финансовите вноски от Съюза и от участващите държави. Предлага се PRIMA да продължи да работи в същите тематични области (управление на водите, селско стопанство и продоволствени системи) при същото равнище на дейности с годишен бюджет от приблизително 70 млн. евро. Годишната вноска на Съюза възлиза на около 35 млн. евро, а участващите държави допринасят финансово поне със същата сума. Участващите държави също така правят допълнителни вноски в натура (действия за научни изследвания и иновации, програмирани и финансирани на национално равнище).

    Допълнителното финансово участие от страна на Съюза в размер на 105 млн. евро за периода 2025—2027 г. ще дойде от „Хоризонт Европа“, стълб II „Глобални предизвикателства и конкурентоспособност на европейската промишленост“, клъстер vi) „Храни, биоикономика, природни ресурси, селско стопанство и околна среда“. Инициативата отговаря на новите изисквания за институционални партньорства, въведени с Регламента за програмата „Хоризонт Европа“ (член 10, приложение III и приложение VI), например участието на държавите членки надхвърля минимума от 40 %, PRIMA попада в приоритетните области за институционално партньорство, а участващите държави са изразили дългосрочните си ангажименти към партньорството.

    Тъй като новият финансов принос на Съюза идва от различна програма, основният акт за PRIMA трябва да бъде адаптиран към новата регулаторна рамка. С настоящата инициатива ще се измени Решение 2017/1324, по-специално за да се адаптира към Регламент (ЕС) 2021/695 и Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046. Новата регулаторна рамка трябва да бъде отразена и в международните споразумения с 5 участващи държави, които не са държави членки, нито са асоциирани към „Хоризонт Европа“ (Алжир, Египет, Йордания, Ливан и Мароко).

    Приемането на решението за изменение на основния акт за PRIMA се очаква през 2024 г. Следователно със съществуващата специализирана изпълнителна структура на PRIMA (PRIMA-IS) ще бъдат сключени ново рамково финансово споразумение и ново споразумение за финансов принос. Приносът на Съюза ще бъде изпълнен под формата на три годишни вноски въз основа на годишните работни програми на PRIMA през 2025 г., 2026 г. и 2027 г.

    Срокът за изпълнение на непреките действия ще бъде удължен до 2031 г.

    1.4.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на Съюза и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

    Партньорството PRIMA по член 185 се очаква да окаже въздействие под формата на отлични съвместни дейности в областта на научните изследвания и иновациите, съсредоточаване и съгласуване на националните системи за научни изследвания и иновации и научната дипломация. Чрез институционалния формат и участието на ЕС в партньорството се постига въздействие, което не би било възможно да се постигне чрез други форми на сътрудничество на национално равнище и при неинституционален формат.

    PRIMA осигури значителен ефект на лоста, повлия върху националните стратегии за научни изследвания и иновации, за да бъдат приведени в съответствие и съгласувани със стратегическата програма за научни изследвания и иновации на PRIMA, и предизвика реформа на процедурите за финансиране на научните изследвания и иновациите в участващите държави, в които националните процедури за финансиране възпрепятстваха научното сътрудничество. Институционализираният формат даде възможност за участие на неасоциирани държави на равни начала с другите участващи държави, което не би било възможно при неинституционализирани партньорства и без участието на ЕС.

    Добавената стойност от ЕС беше потвърдена от доклада от междинната оценка, извършена през 2022 г. от външни оценители.

    1.4.3.Изводи от подобен опит в миналото

    През първите години от функционирането си партньорството PRIMA показа, че е ефективен инструмент за международно научно сътрудничество и научна дипломация. В доклада за междинна оценка беше изведено заключението, че то постига целите си и носи значителна европейска добавена стойност. Много от участващите държави, както държави — членки на ЕС, така и трети държави, считат PRIMA за модел за сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите, който би могъл да се прилага и в други тематични области в бъдеще, както беше изразено на заседанието на министрите на Съюза за Средиземноморието през 2022 г., в писма до Комисията и изявления по време на заседанието на Съвета по конкурентоспособност през декември 2022 г.

    1.4.4.Съвместимост и евентуална синергия с други подходящи инструменти

    На стратегическо равнище партньорството PRIMA е съвместимо с приоритетите на политиката на ЕС, както и със Зеления пакт, стратегията за адаптиране към изменението на климата, инициативата „От фермата до трапезата“, стратегията за биоикономиката, плана за действие за кръговата икономика, ОСП и политиките в областта на водите.

    На програмно равнище годишните работни планове на PRIMA са добре координирани с други съответни инструменти в областта на научните изследвания и иновациите, като например мисията за почвите, мисията за адаптиране към изменението на климата или партньорството „Вода за всички“. Чрез PRIMA се допълва Средиземноморската инициатива в работната програма „Хоризонт Европа“ за периода 2023—2024 г.

    През удължения период 2025—2027 г. програмните документи на PRIMA ще бъдат съгласувани със съществуващите инструменти и инициативи, както и със съответните нови инициативи, произтичащи от стратегическия план на „Хоризонт Европа“ за 2025—2027 г.

    1.5.Продължителност и финансово отражение 

     ограничен срок на действие

       в сила от [01/01]2025 г. до [31/12]2031 г.

       Финансово отражение от 2025 г. до 2027 г. за бюджетни кредити за поети задължения и от 2025 г. до 2031 г. за бюджетни кредити за плащания.

     неограничен срок на действие

    Изпълнение с период на започване на дейност от ГГГГ до ГГГГ,

    последвано от функциониране с пълен капацитет.

    1.6.Планирани методи на управление 29  

     Пряко управление от Комисията

     от нейните служби, включително от нейния персонал в делегациите на Съюза;

       от изпълнителните агенции.

     Споделено управление с държавите членки

     Непряко управление чрез възлагане на задачи по изпълнението на бюджета на:

     трети държави или на органите, определени от тях;

     международни организации и техните агенции (да се уточни);

     ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд;

     органите, посочени в членове 70 и 71 от Финансовия регламент;

     публичноправни органи;

     частноправни органи със задължение за обществена услуга, доколкото предоставят подходящи финансови гаранции;

     органи, уредени в частното право на държава членка, на които е възложено осъществяването на публично-частно партньорство и които предоставят подходящи финансови гаранции;

     лица, на които е възложено изпълнението на специфични дейности в областта на ОВППС съгласно дял V от ДЕС и които са посочени в съответния основен акт.

    Ако е посочен повече от един метод на управление, пояснете в частта „Забележки“.

    Забележки

    Специализираната изпълнителна структура на PRIMA (PRIMA-IS) представлява фондация съгласно испанското право, управлявана от управителен съвет, представляващ участващите държави. Европейската комисия участва като наблюдател в управителния съвет.

    Финансовото участие на Съюза към инициативата ще бъде осигурен чрез PRIMA-IS. Участващите държави предоставиха индивидуални финансови гаранции, чрез които те съвместно поемат финансова отговорност за евентуални финансови загуби за ЕС до равнището на финансовото участие на Съюза. Тези финансови гаранции ще бъдат подновени от участващите държави за периода 2025—2027 г. след приемането на изменения основен акт за PRIMA.

    2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ 

    2.1.Правила за мониторинг и докладване 

    С изменения основен акт за PRIMA правилата за мониторинг и докладване ще се приведат в съответствие с изискванията на Регламент (ЕС) 2021/695 и Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.

    PRIMA-IS ежегодно ще докладва за дейностите и изпълнението на задълженията на участващите държави.

    Комисията ще извърши допълнителна междинна оценка през 2025 г. и окончателна оценка през 2030 г. Резултатите от тези оценки ще бъдат представени на Европейския парламент и на Съвета.

    2.2.Системи за управление и контрол 

    2.2.1.Обосновка на предложените начини за управление, механизми за финансиране на изпълнението, начини за плащане и стратегия за контрол

    Партньорството PRIMA през периода на удължаване 2025—2027 г. ще продължи да функционира в режим на непряко управление. Това е оправдано като режим за реализация на партньорства в рамките на публичния сектор с финансови вноски и вноски в натура от страна на участващите държави.

    Бюджетът на PRIMA ще се изпълнява от съществуващата PRIMA-IS. Преди да бъде сключено новото споразумение за трансфер на средства, Комисията ще провери дали PRIMA-IS продължава да отговаря на изискванията на Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 относно финансовото управление и рамката за и вътрешен контрол и какви промени трябва да бъдат въведени в съществуващото споразумение за финансов принос.

    Годишните бюджети ще се изпълняват чрез годишни работни планове, които ще бъдат разглеждани и одобрявани от Комисията.

    Комисията ще гарантира, че правилата, приложими към PRIMA, отговарят изцяло на изискванията на Финансовия регламент.

    Механизмите за мониторинг, включително чрез надзора от страна на Съюза над управлението на партньорството, както и механизмите за докладване ще гарантират, че службите на Комисията могат да изпълнят изискванията за отчетност както пред колегиума, така и пред бюджетния орган.

    Рамката за вътрешен контрол на PRIMA-IS във връзка с изпълнението на PRIMA се основава на следното:

       прилагане на Стандартите за вътрешен контрол, предлагащи гаранции, чийто минимален размер съответства на тези на Комисията;

       процедури за подбор на най-добрите проекти чрез независима оценка и сключване на споразумения за предоставяне на безвъзмездни средства;

       управление на проекти и договори през целия жизнен цикъл на всеки проект;

       предварителни проверки на исканията за плащане, включително получаване на одиторски заверки и предварително сертифициране на методите за изчисляване на разходите;

       последващи одити върху извадка от искания за плащане в рамките на последващите одити по „Хоризонт Европа“;

       научна оценка на резултатите от проектите.

    2.2.2.Информация относно установените рискове и системите за вътрешен контрол, създадени с цел намаляването им

    1)    Капацитет на специалната изпълнителна структура PRIMA-IS да управлява бюджета на Съюза и да защитава финансовите интереси на ЕС.

    Методът за контрол ще бъде в съответствие с изискванията, установени във финансовите регламенти на ЕС, и по-специално Комисията си запазва правото да прекрати, да намали или временно да преустанови своята финансова вноска, ако изпълнението не е приемливо или целесъобразно.

    2)    Капацитет на участващите държави да финансират своите вноски към програмата.

    Средствата на ЕС могат да бъдат предоставени само при наличие на данни за поети от държавите членки годишни финансови задължения и подходящо равнище на плащанията към националните участници в проектите. Като допълнителна предпазна мярка се предвижда, че финансирането от ЕС не може да превишава 50 % от общото публично финансиране, предоставено в рамките на програмата.

    2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване) 

    Тъй като правилата за участие на програмата „Хоризонт Европа“, приложими за PRIMA, са сходни с тези, които Комисията ще използва в своята работна програма, може да се очаква, че интервалът на грешката ще бъде подобен на предвидения от Комисията за „Хоризонт Европа“, т.е. че може да се даде разумна увереност, че на годишна основа рискът от грешки в рамките на многогодишния разходен период е в диапазона 2—5 %.

    Пълни подробности за процента на грешки, който се очаква по отношение на участниците, се съдържат в законодателната финансова обосновка за „Хоризонт Европа“.

    2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности 

    Да се посочат съществуващите или планираните мерки за превенция и защита, например от стратегията за борба с измамите.

    Комисията ще гарантира, че PRIMA-IS прилага процедурите за борба с измамите на всички етапи от процеса на управление.

    Предложенията за „Хоризонт Европа“ бяха анализирани от гледна точка на защитеността им срещу измами и беше извършена оценка на тяхното въздействие. Като цяло предложените мерки следва да окажат положително въздействие върху борбата с измамите, в частност чрез поставеното по-силно ударение върху одита, основан на риска, и по-задълбочената научна оценка и контрол.

    Комисията ще обезпечи наличието на подходящите мерки, за да гарантира, че при изпълнение на действията, финансирани по силата на настоящия регламент, финансовите интереси на Съюза са защитени чрез прилагане на превантивни мерки срещу измама, корупция и всякакви други незаконни дейности, чрез ефективни проверки, а при установяването на нередности — чрез събиране на недължимо платените суми и когато е уместно, чрез ефективни, пропорционални и възпиращи санкции.

    Сметната палата има правомощия да извършва одити по документи и на място на всички бенефициери на безвъзмездни средства, изпълнители и подизпълнители, които са получили средства от Съюза по програмата.

    В съответствие с процедурите, предвидени в регламента, Европейската служба за борба с измамите (OLAF) може да извършва проверки и инспекции на място по отношение на икономически оператори, имащи пряко или непряко отношение към такова финансиране.

    3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

    3.1.Функция от многогодишната финансова рамка и предложени нови разходни бюджетни редове

    Функция от многогодишната финансова рамка

    Бюджетен ред

    Вид на
    разхода

    Финансов принос

    Функция 1

    „Единен пазар, иновации и цифрова сфера“ — „Хоризонт Европа“

    Многогод./едногод. 30

    от държави от ЕАСТ 31

    от държави кандидатки 32

    от трети държави

    по смисъла на член [21, параграф 2, буква б)] от Финансовия регламент

    1

    01 02 02 60 – клъстер vi) „Храни, биоикономика, природни ресурси, селско стопанство и околна среда“

    Многогод.

    ДА

    ДА

    ДА

    ДА

    3.2.Очаквано отражение върху разходите

    3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху разходите

    млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Функция от многогодишната финансова
    рамка

    1

    „Единен пазар, иновации и цифрова сфера“ — „Хоризонт Европа“

    Клъстер vi) „Храни, биоикономика, природни ресурси, селско стопанство и околна среда“

    2021 г.

    2022 г.

    2023 г.

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    След 2027 г.

    ОБЩО

    Бюджетни кредити за оперативни разходи (разбити по бюджетните редове, изброени в точка 3.1)

    Поети задължения 33

    (1)

    34,100

    34,100

    36,800

    0

    105,000

    Плащания 34

    (2)

    1,200

    20,940

    20,940

    61,920

    105,000

    Бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за програмата 35  

    Поети задължения = Плащания

    (3)

    0,147

    0,097

    0,097

    0

    0,341

    ОБЩО бюджетни кредити за финансовия пакет на програмата

    Поети задължения

    =1+3

    32,247

    34,197

    36,897

    0

    105,341

    Плащания

    =2+3

    1,347

    21,037

    21,037

    61,920

    105,341



    Функция от многогодишната финансова
    рамка

    7

    „Административни разходи“

    млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    2021 г.

    2022 г.

    2023 г.

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    След 2027 г.

    ОБЩО

    Човешки ресурси

    -

    -

    -

    -

    Други административни разходи

    -

    -

    -

    -

    ОБЩО бюджетни кредити за ФУНКЦИЯ 7 от многогодишната финансова рамка

    (Общо поети задължения = Общо плащания)

    -

    -

    -

    -

    млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    2021 г.

    2022 г.

    2023 г.

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    След 2027 г.

    ОБЩО

    ОБЩО бюджетни кредити
    за всички ФУНКЦИИ
    от многогодишната финансова рамка 

    Поети задължения

    34,250

    34,201

    36,902

    0

    105,353

    Плащания

    1,350

    21,041

    21,042

    61,920

    105,353

    3.2.2.Резюме на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

       Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи;

       Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

    млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Години

    2021 г.

    2022 г.

    2023 г.

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    ОБЩО

    ФУНКЦИЯ 7 
    от многогодишната финансова рамка

    Човешки ресурси

    Други административни разходи

    Междинен сбор за ФУНКЦИЯ 7 
    от многогодишната финансова рамка

    Извън ФУНКЦИЯ 7 36  
    от многогодишната финансова рамка

    Човешки ресурси

    0,091

    0,091

    0,091

    0,273

    Други административни  
    разходи

    0,056

    0,006

    0,006

    0,068

    Междинен сбор
    извън ФУНКЦИЯ 7 
    от многогодишната финансова рамка

    0,147

    0,097

    0097

    0,341

    ОБЩО

    0,147

    0,097

    0,097

    0,341

    Бюджетните кредити, необходими за човешки ресурси и други разходи с административен характер, ще бъдат покрити от бюджетни кредити на ГД, които вече са определени за управлението на действието и/или които са преразпределени в рамките на ГД, при необходимост заедно с допълнително отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.



    3.2.2.1.Очаквани нужди от човешки ресурси

       Предложението/инициативата не налага използване на човешки ресурси.

       Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу 37 :

    Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време

    Години

    2021 г.

    2022 г.

    2023 г.

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    □ Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и срочно наети служители)

    Централа и представителства на Комисията

    Делегации

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    Научни изследвания

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    Външен персонал (в еквивалент на пълно работно време — ЕПРВ) — ДНС, МС, КНЕ, СНА и МЕД 38

    Функция 7

    Финансирани от ФУНКЦИЯ 7 от многогодишната финансова рамка 

    — в централата

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    — в делегациите

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    Финансирани от финансовия пакет на програмата  39

    — в централата

    -

    -

    -

    -

    — в делегациите

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    Научни изследвания

    -

    -

    -

    -

    1

    1

    1

    Други бюджетни редове (да се посочат)

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    ОБЩО

    -

    -

    -

    -

    1

    1

    1

    Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

    Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

    Длъжностни лица и срочно наети служители

    не се прилага

    Външен персонал

    Служител по политиките за надзор на програмата и политически насоки и за оценка/управление на административните задачи и отговорности за Комисията. Да представлява Европейската комисия във всички органи за вземане на решения на партньорството (Управителен съвет на PRIMA-IS) и да гарантира спазването на основния акт и на политиките на ЕС.

    3.2.3.Финансов принос от трети страни 

    Предложението/инициативата:

       не предвижда съфинансиране от трети страни

       предвижда следното съфинансиране от трети страни, като оценките са дадени по-долу:

    Бюджетни кредити в млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Години

    2021 г.

    2022 г.

    2023 г.

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    ОБЩО

    Участващи държави 

    35,000

    35,000

    35,000

    105,000

    ОБЩО съфинансирани бюджетни кредити

    35,000

    35,000

    35,000

    105,000

    3.3.Очаквано отражение върху приходите 

       Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

       Предложението/инициативата има следното финансово отражение:

       върху собствените ресурси

       върху разните приходи

    Моля, посочете дали приходите са записани по разходни бюджетни редове    

    млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Приходен бюджетен ред:

    Отражение на предложението/инициативата 40

    2021 г.

    2022 г.

    2023 г.

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    Статия …………

    За целевите приходи да се посочат съответните разходни бюджетни редове.

    Други забележки (например метод/формула за изчисляване на отражението върху приходите или друга информация). 

    (1)    Решение (ЕС) 2017/1324 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2017 г. относно участието на Съюза в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA), осъществявано съвместно от няколко държави членки (ОВ L 185, 18.7.2017 г., стр. 1).
    (2)    Междинна оценка на Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA),COM(2023) 285 final.
    (3)    https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/european-green-deal_bg
    (4)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, „Стратегия „От фермата до трапезата“ за справедлива, здравословна и екологосъобразна продоволствена система“, COM(2020) 381 final.
    (5)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, „Изграждане на устойчива на климатичните изменения Европа — новата стратегия на ЕС за адаптиране към изменението на климата“, COM(2021) 82 final.
    (6)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, „Път към здравословна планета за всички — План за действие на ЕС: „Към нулево замърсяване на въздуха, водата и почвата“ COM(2021) 400 final.
    (7)    „Устойчива биоикономика за Европа: укрепване на връзката между икономиката, обществото и околната среда“, COM(2018) 673 final.
    (8)    Мисии на ЕС в „Хоризонт Европа“ (europa.eu)
    (9)    Регламент (ЕС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 г. за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите и за отмяна на регламенти (ЕС) № 1290/2013 и (ЕС) № 1291/2013. 
    (10)    UfM-Ministerial-Declaration-RI-EN-270622.pdf (ufmsecretariat.org)
    (11)    Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2000 г. за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите (ОВ L 327, 22.12.2000 г.).
    (12)

       Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, „Нов план за действие относно кръговата икономика. За по-чиста и по-конкурентоспособна Европа“, COM(2020) 98 final.

    (13)    joint_communication_renewed_partnership_southern_neighbourhood.pdf (europa.eu)
    (14)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно глобалния подход към научните изследвания и иновациите, „Стратегия на Европа за международното сътрудничество в един променящ се свят“, COM(2021) 252 final.
    (15)    Европейски партньорства в рамките на „Хоризонт Европа“ (europa.eu)
    (16)    Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1—222).
    (17)    Междинна оценка на Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA), COM(2023) 285 final.
    (18)    Становище на Европейски икономически и социален комитет относно „Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета относно участието на Съюза в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA), осъществявано съвместно от няколко държави членки“, COM(2016) 662 final — 2016/0325 (COD), C 125, 21.4.2017 г., стр. 80.
    (19)    Решение (ЕС) 2017/1324 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2017 г. относно участието на Съюза в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA), осъществявано съвместно от няколко държави членки (ОВ L 185, 18.7.2017 г., стр. 1).
    (20)    COM(2023) 285 final.
    (21)    Решение (ЕС) 2021/764 на Съвета от 10 май 2021 г. за създаване на специфична програма за изпълнение на Рамковата програма за научни изследвания    и иновации „Хоризонт Европа“ и за отмяна на Решение 2013/743/EC (ОВ L 167I, 12.5.2021 г., стр. 1).
    (22)

       Регламент (ЕС) № 1291/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за установяване на „Хоризонт 2020“ — рамкова програма за научни изследвания и иновации (2014—2020 г.), и за отмяна на Решение № 1982/2006/EO (текст от значение за ЕИП) — OВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 104).

    (23)

       Регламент (ЕС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 г. за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите и за отмяна на регламенти (ЕС) № 1290/2013 и (ЕС) № 1291/2013 (ОВ L 170, 12.5.2021 г., стр. 1).

    (24)    Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1).
    (25)

       25    Регламент (EС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 г. за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите и за отмяна на регламенти (EС) № 1290/2013 и (EС) № 1291/2013 (ОВ L 170, 12.5.2021 г., стр. 1).

    (26)    Решение (ЕС) 2021/764 на Съвета от 10 май 2021 г. за създаване на специфична програма за изпълнение на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и за отмяна на Решение 2013/743/ЕС (ОВ L 167I, 12.5.2021 г., стр. 1).
    (27)    Регламент (ЕС) 2017/1939 на Съвета от 12 октомври 2017 г. за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура (ОВ L 283, 31.10.2017 г., стр. 1).
    (28)    Съгласно член 58, параграф 2, буква а) или б) от Финансовия регламент.
    (29)    Подробности във връзка с методите на управление и позоваванията на Финансовия регламент могат да бъдат намерени на уебсайта BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx.
    (30)    Многогод. = многогодишни бюджетни кредити / Едногод. = едногодишни бюджетни кредити.
    (31)    ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
    (32)    Държави кандидатки и, ако е приложимо, потенциални кандидатки от Западните Балкани.
    (33)    Поетите задължения за 2025 г. и 2026 г. включват по 1,2 млн. евро за административни разходи за PRIMA. Поетите задължения за 2027 г. включват 1,2 млн. евро за 2027 г. и 2,7 млн. евро за административните разходи за PRIMA за годините след 2027 г.
    (34)    Плащанията за 2026 г. и 2027 г. включват по 1,2 млн. евро за административни разходи за PRIMA. Плащанията за годините след 2027 г. включват 2,7 млн. евро за административните разходи за PRIMA за годините след 2027 г.
    (35)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания, преки научни изследвания. Обхващат администрирането на действията по програмата „Хоризонт Европа“. Разходите на база еквивалент на пълно работно време се определят на основата на средногодишните разходи, които трябва да се използват от 2023 г. за заплати на договорно наети служители (0,091 евро), включително други административни разходи (0,029 евро) за сгради и за ИТ за служители, провеждащи непреки научни изследвания. Посочените данни за нуждите от персонал в генералните дирекции на Комисията са ориентировъчни и необвързващи.
    (36)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
    (37)    Посочените данни за нуждите от служители в генералните дирекции на Комисията са ориентировъчни и необвързващи.
    (38)    ДНС = договорно наети служители; МП = местен персонал; КНЕ = командировани национални експерти; ПНА = персонал, нает чрез агенции за временна заетост; МЕД = младши експерти в делегация.
    (39)    Подтаван за външния персонал, покрит с бюджетните кредити за оперативни разходи (предишни редове BA).
    (40)    Що се отнася до традиционните собствени ресурси (мита, налози върху захарта), посочените суми трябва да бъдат нетни, т.е. брутни суми, от които са приспаднати 20 % за разходи по събирането.
    Top