EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0331

Изменено предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за изменение на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз

COM/2023/331 final

Брюксел, 20.6.2023

COM(2023) 331 final

2021/0430(CNS)

Изменено предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за изменение на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз

{SWD(2023) 331 final}


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

През 2020 г. Европейският парламент, Съветът и Комисията се споразумяха относно пътна карта за въвеждането на нови собствени ресурси, като се вземе предвид NextGenerationEU 1 . Съгласно това споразумение „разходите от бюджета на Съюза, свързани с изплащането на средствата от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване, не трябва да водят до неоправдано намаляване на разходите за програмите или инвестиционните инструменти по МФР. Освен това е желателно да се смекчи увеличението на собствения ресурс на база БНД за държавите членки.“ Поради това „институциите ще работят за въвеждането на достатъчно нови собствени ресурси за покриване на сума, съответстваща на очакваните разходи, свързани с погасяването. В съответствие с принципа на универсалност това не предполага целево заделяне или разпределяне на конкретен собствен ресурс за покриване на конкретен вид разходи“.

През декември 2021 г. Комисията предложи три нови източника на приходи за бюджета на ЕС 2  с вноски от системата за търговия с емисии (СТЕ), от механизма на ЕС за корекция на въглеродните емисии на границите (МВКГ) и от дела от остатъчните печалби на най-големите многонационални предприятия, който ще бъде преразпределен към ЕС по линия на споразумението на ОИСР/Г-20 — стълб 1. Този набор от собствени ресурси беше в съответствие с предложеното секторно законодателство както по отношение на преразгледаната Директива за СТЕ, така и на механизма за корекция на въглеродните емисии на границите, предложен по-рано през същата година.

Освен това Комисията се ангажира да представи допълнителни предложения за нови собствени ресурси до края на 2023 г., които включват вноска, свързана с корпоративния сектор. В съответствие с Междуинституционалното споразумение целта на пакета е да се наберат достатъчно приходи за подпомагане на погасяването на заемите по NextGenerationEU в условията на несигурност, свързана с развитието на разходите за финансиране. Поради това Комисията предлага нов статистически собствен ресурс на база печалбите на дружествата.

2.СЪДЪРЖАНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО ЗА ИЗМЕНЕНИЕ

2.1.Собствен ресурс на база системата за търговия с емисии

Споразумението относно секторното законодателство изисква известна корекция на предложението за собствените ресурси. Тъй като първоначално, считано от 2026 г., Социалният фонд за климата ще бъде финансиран с външни целеви приходи, Комисията предлага въвеждането на собствен ресурс от новата система за търговия с емисии, обхващаща сградите, автомобилния транспорт и допълнителните сектори, да бъде отложено от 2027 г. за 2028 г. 3 Освен това държавите членки, които прилагат национален данък върху въглеродните емисии, могат да изберат да изключат съответните емисии от новата СТЕ. От такива държави членки ще се изисква да отменят съответните квоти. Поради това Комисията предлага този вариант да бъде включен в механизма за оценка, позволяващ остойностяването на квотите, които не се продават на търг.

За разлика от очакванията, преобладаващи по време на предложенията за пакета „Подготвени за цел 55“, пазарната стойност на квотите по СТЕ се е увеличила значително през месеците след внасянето на тези предложения. През 2022 г. клиринг цената на продаваните чрез търг квоти бе средно около 80 EUR, което е значително по-високо от ценовото равнище от 55 EUR, използвано от Комисията в нейната оценка на въздействието. Комисията предлага да се прилага по-висока изискуема ставка за генерираните от СТЕ приходи. Във всички случаи 30% от приходите, генерирани от търговията с емисии на ЕС, ще постъпят в бюджета на ЕС. При такава изискуема ставка приходите както за държавите членки, така и за бюджета на ЕС ще продължат да бъдат по-високи в сравнение с очакванията от 2021 г., когато беше внесено предложението за изменение на СТЕ.

2.2.Собствен ресурс на база механизъм за корекция на въглеродните емисии на границите

Предложението от декември 2021 г. остава до голяма степен непроменено, с изключение на ограничени адаптации, отразяващи неотдавнашното влизане в сила на Регламента за механизма за корекция на въглеродните емисии на границите.

2.3.Статистически собствен ресурс на база печалбите на дружествата

Прилагането на споразумението на ОИСР/Г-20 — стълб 1 продължава да бъде основен приоритет в областта на корпоративното данъчно облагане за ЕС и за неговите държави членки. След споразумението от октомври 2021 г. беше постигнат значителен напредък и Комисията ще продължи да насърчава усилията за подпомагане на приключването на обсъжданията. Многостранната конвенция обаче все още не е подписана и ратифицирана, което означава, че не е влязла в сила.

Както беше обявено в работната програма на Комисията 4 , тя възнамерява да предложи своята инициатива „Бизнесът в Европа: рамка за подоходно данъчно облагане“ (BEFIT) през третото тримесечие на 2023 г., с която ще бъде подобрено функционирането на единния пазар. До евентуалното установяване на собствен ресурс въз основа на съответното данъчно предложение, Комисията предлага статистически собствен ресурс на база статистически данни за националните сметки, изготвени в рамките на Европейската система от сметки (EСС). Този собствен ресурс ще бъде определен, като изискуемата ставка от 0,5% се умножи по сумата на брутния опериращ излишък, отчетен за секторите на нефинансовите и финансовите предприятия в националните сметки. EСС е вече сама по себе си хармонизирана статистическа рамка и статистическият собствен ресурс на база печалбите на дружествата ще спомогне за по-нататъшното подобряване на съпоставимостта на данните.

3.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ

3.1. Решение за собствените ресурси

По силата на член 311, трета алинея от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) Съветът, след консултация с Европейския парламент, може да приеме решение „да се установят нови категории собствени ресурси или да се отмени вече съществуваща категория“. Тази разпоредба изрично позволява да се измени Решението за собствените ресурси с цел добавяне на нови собствени ресурси, както е договорено в Междуинституционалното споразумение. В съответствие със специалната законодателна процедура, предвидена в член 311, трета алинея от ДФЕС, Съветът приема преразгледаното решение с единодушие след консултация с Европейския парламент. Решението ще влезе в сила, след като бъде одобрено от държавите членки в съответствие с техните конституционни изисквания.

3.2.Законодателство за изпълнение

Успоредно с това Съветът трябва да измени мерките за изпълнение, свързани със системата на собствените ресурси, като адаптира правилата, за да отрази неотдавнашното споразумение относно механизма за корекция на въглеродните емисии на границите и да добави разпоредби, обхващащи статистическия собствен ресурс. Освен това е необходимо Съветът да измени разпоредбите относно предоставянето. В този смисъл Комисията представя две отделни предложения.

2021/0430 (CNS)

Изменено предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за изменение на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 311, трета алинея от него,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 106а от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взе предвид становището на Европейския парламент,

в съответствие със специална законодателна процедура,

като има предвид, че:

1)NextGenerationEU, създаден с Регламент (ЕС) 2020/2094 на Съвета 5 , ще предостави 750 милиарда евро по цени от 2018 г., набрани на финансовите пазари, като временен инструмент за възстановяване, за да се гарантира устойчиво и стабилно възстановяване в целия Съюз и да се улесни оказването на икономическа подкрепа в извънредната ситуация, причинена от пандемията от COVID-19, както и за да насърчат екологичният и цифровият преход.

2)Погасяването на главницата по сумите, използвани за разходи по линия на Инструмента на Европейския съюз за възстановяване, както и на съответните лихви, ще бъде финансирано от общия бюджет на Съюза, включително чрез достатъчни постъпления от новите собствени ресурси, въведени след 2021 г. В рамките на Междуинституционалното споразумение от 16 декември 2020 г. 6 Европейският парламент, Съветът и Комисията подчертаха значението на контекста на Инструмента на Европейския съюз за възстановяване и потвърдиха, че „разходите от бюджета на Съюза, свързани с изплащането на средствата от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване, не следва да водят до неоправдано намаляване на разходите за програмите или инвестиционните инструменти по МФР“. В Междуинституционалното споразумение е посочено също така, че „е желателно да се смекчи увеличението на собствения ресурс на база БНД за държавите членки“.

3)Системата на ЕС за търговия с емисии, създадена с Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета 7 , е централна част от политиката на Съюза в областта на климата. Като се имат предвид тесните връзки на търговията с емисии с целите на политиката на Съюза в областта на климата, е уместно дял от съответните приходи да се разпредели за бюджета на Съюза. 30% от приходите от търгове следва да бъдат прехвърлени към бюджета на Съюза.

4)Собствените ресурси от търговията с емисии включват дял от приходите, генерирани от тръжната продажба на квоти във всички сектори, попадащи в обхвата на Директива 2003/87/ЕО. Съгласно Директива 2003/87/ЕО и Регламент (ЕС) 2018/842 на Европейския парламент и на Съвета 8 държавите членки могат да решат да не продават на търг част от общото количество квоти, посочено в Директива 2003/87/ЕО, или да го прехвърлят и продадат на търг за Модернизационния фонд, създаден с тази директива. Тези квоти следва също така да се използват за изчисляване на размера на собствените ресурси въз основа на търговията с емисии. Целесъобразно е да се изключат квотите за RePower EU, първоначалният капитал на Модернизационния фонд, както и квотите за Фонда за иновации. 50-те милиона квоти, които ще бъдат продадени на търг през 2025 г. за целите на Социалния фонд за климата, не попадат в обхвата на собствения ресурс от търговия с емисии.

5)За да се избегне прекомерно регресивно въздействие върху вноските от търговията с емисии, следва да се определи максимална вноска за отговарящите на условията държави членки. За периода от 2023 г. до 2027 г. държавите членки отговарят на условията, ако брутният национален доход на глава от населението, измерен в стандарт за покупателна способност и изчислен въз основа на данните на Съюза за 2020 г., е под 90 % от средния за ЕС. За периода от 2028 г. до 2030 г. следва да се използва брутният национален доход на глава от населението през 2025 г. Максималната вноска следва да се определи чрез сравняване на дяловете на държавите членки в общия размер на собствените ресурси, основани на търговията с емисии, с дяловете на тези държави членки в брутния национален доход на Съюза. Следва да се определи минимална вноска за всички държави членки, ако техният дял в общия размер на собствените ресурси, основани на системата за търговия с емисии, е под 75 % от техния дял в брутния национален доход на Съюза.

6)С Регламент (ЕС) 2023/956 на Европейския парламент и на Съвета 9 се установява механизъм за корекция на въглеродните емисии на границите, за да се допълни системата на ЕС за търговия с емисии и да се гарантира ефективността на политиката на Съюза в областта на климата. Като се имат предвид тесните връзки на механизма за корекция на въглеродните емисии на границите с политиката на Съюза в областта на климата, част от приходите от продажбата на сертификати следва да се прехвърли в бюджета на Съюза като собствен ресурс.

7)В съответствие с Междуинституционалното споразумение следва да се въведе финансова вноска, свързана с корпоративния сектор. До евентуалното създаване на собствен ресурс, свързан с инициативата „Бизнесът в Европа: рамка за подоходно данъчно облагане“ (BEFIT) — следва да бъде временно създаден собствен ресурс, пропорционален на статистически показател, който може да се използва като приближение за печалбите на дружествата. Този собствен ресурс следва да се изчислява на база статистически данни от националните сметки, изготвени съгласно Европейската система от сметки 2010 (ЕСС 2010) в изпълнение на Регламент (ЕС) № 549/2013 10 на Европейския парламент и на Съвета. Тази статистическа система се прилага по хармонизиран начин във всички държави членки. Поради това този собствен ресурс следва да се изчисли, като изискуемата ставка се умножи по сумата на брутния опериращ излишък, предвиден за секторите на нефинансовите и финансовите предприятия (сектори S12 и S11 от EСС), както е определено в Регламент (ЕС) № 549/2013 11 .

(87)През октомври 2021 г. участниците в Приобщаващата рамка за борба със свиването на данъчната основа и прехвърлянето на печалби, създадена от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Г-20, постигнаха споразумение за юрисдикциите на участващите пазари да се разпределят 25 % от остатъчните печалби на големите многонационални предприятия, чиято рентабилност е над прага от 10 % („споразумението на ПР на ОИСР/Г-20 — стълб 1“). Собственият ресурс следва да се състои в прилагането на единна изискуема ставка към дела от остатъчните печалби на многонационалните предприятия, преразпределен за държавите членки [съгласно Директивата за прилагане на глобалното споразумение относно преразпределянето на правата на данъчно облагане.] 

(98)Разпоредбите относно вноската от тръжната продажба на квоти съгласно настоящата система за търговия с емисии и от статистически данни за печалбите на дружествата следва да се прилагат от 1 януари 2024 г.от 1 януари 2023 г.. След като Директива 2003/87/ЕО ще бъде изменена. Разпоредбите относно вноската от тръжната продажба на квоти съгласноноватапреразгледаната система за търговия с емисии, обхващаща сградите, автомобилния транспорт и допълнителните сектори, следва да се прилагат от от 1 януари 2028 г. първия ден, следващ последния ден от срока за транспониране на това изменение. Разпоредбите относно вноската от механизма за корекция на въглеродните емисии на границите следва да се прилагат от 1 януари 2026 г.датата на прилагане на Регламента. [Разпоредбите относно споразумението на ПР на ОИСР/Г-20 — стълб 1 влизат в сила, след като започне да се прилага Директивата за прилагане на глобалното споразумение относно преразпределянето на правата на данъчно облагане и след като влезе в сила многостранната конвенция,]

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Изменения на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053

Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 се изменя, както следва:

1)Член 2 се изменя, както следва:

а)в параграф 1 се добавя следната буква д):

„д) прилагането на единна ставка от 30% към: 

1)приходите, генерирани от тръжна продажба на квоти от държавите членки съгласно членове 3г, 10 и 30г от Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета 12 1; 

2)сумата, изчислена чрез умножаване на годишния размер на квотите, по отношение на които съответната държава членка прилага някоя от следните възможности:

а)възможността за безплатно разпределяне на квоти през преходен период, посочена в член 10в от Директива 2003/87/ЕО;

б)възможността за ограничена отмяна, посочена в член 6, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2018/842 на Европейския парламент и на Съвета 13 2;

в)използването на квотите, посочени в член 10г, параграф 4 от Директива 2003/87/ЕО, за тръжна продажба за Модернизационния фонд, посочен в член 10г, параграф 3 от тази директива;

по среднопретеглената цена на квотите, продадени на търг на общата тръжна платформа от държавите членки съгласно членове 3г и 10 от Директива 2003/87/ЕО през годината, през която тези квоти биха били продадени на търг.

3)сумата, изчислена чрез умножаване на количеството квоти, отменени в съответствие с член 30д, параграф 3 от Директива 2003/87/ЕО,по среднопретеглената цена на квотите, продадени на общата тръжна платформа от държавите членки съгласно член 30г от посочената директива през годината, през която тези квоти биха били продадени на търг.“

б)в параграф 1 се добавя следната буква е):

„е) прилагането на единна изискуема ставка, равна на 75 % от приходите от продажбата на сертификати по механизма за корекция на въглеродните емисии на границите, установен с Регламент (ЕС) [XXX] на Европейския парламент и на Съвета 143.“;

в)в параграф 1 се добавя следната буква ж):

„ж) прилагането на единна изискуема ставка от 15 % към дела от остатъчните печалби на многонационалните предприятия, преразпределен за държавите членки [съгласно Директивата за прилагане на глобалното споразумение относно преразпределянето на правата на данъчно облагане 154.].“;

г)в параграф 1 се добавя следната буква з):

„з) прилагането на единна изискуема ставка, равна на 0,5% към сумата на брутния опериращ излишък (B.2g) на секторите на нефинансовите предприятия (S.11) и финансовите предприятия (S.12) на всяка държава членка, както е предвидено от Комисията в съответствие с определенията на Европейската система от сметки 2010 (ЕСС 2010), създадена с Регламент (ЕС) № 549/2013.“;

(дг)вмъква се следният параграф 2a:

„2a.    Чрез дерогация от параграф 1, буква д) до финансовата 2030 година се прилага следното:

а)когато делът на държава членка в общия размер на приходите, произтичащи от прилагането на параграф 1, буква д), е под 75 % от нейния дял в брутния национален доход на Съюза, тази държава членка предоставя сума, равна на 75 % от този дял в брутния национален доход, умножена по общия размер на приходите, произтичащи от прилагането на параграф 1, буква д);

б)делът на държава членка в общия размер на приходите, произтичащи от прилагането на параграф 1, буква д), не надвишава 150 % от дела на тази държава членка в брутния национален доход на Съюза за държавите членки с брутен национален доход на глава от населението под 90 % от средния за Съюза, измерен в стандарт за покупателна способност и изчислен въз основа на данните за 2020 г., за периода от 2023 г. до 2027 г., и въз основа на данните за 2025 г., за периода от 2028 г. до 2030 г.

16 Брутният национален доход, посочен в букви а) и б), означава брутния национален доход по пазарни цени, посочен в член 1, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2019/516 на Европейския парламент и на Съвета5.“

Член 2

Влизане в сила и прилагане

Генералният секретар на Съвета уведомява държавите членки за настоящото решение.

Държавите членки незабавно уведомяват генералния секретар на Съвета за приключването на процедурите за одобряване на настоящото решение съгласно конституционните им изисквания.

Настоящото решение влиза в сила на първия ден от първия месец след получаване на последното от уведомленията, посочени във втората алинея.

Член 1, параграф 1, буква а) се прилага от 1 януари 2024 г.1 януари 2023 г. за приходите съгласно членове 3г и 10 от Директива 2003/87/ЕО, и от 1 януари 2028 г.деня, следващ последния ден от срока за транспониране на Директива (ЕС) [XXX] на Европейския парламент и на Съвета 176 за изменение на Директива 2003/87/ЕО за приходите съгласно член 30г от Директива 2003/87/ЕО.

Член 1, параграф 1, буква б) се прилага от 1 януари 2026 г. датата на прилагане на Регламент (ЕС) [XXX] за установяване на механизъм за корекция на въглеродните емисии на границите. 

Член 1, параграф 1, буква в) се прилага от първия ден от датата на прилагане на [Директивата относно прилагането на глобалното споразумение за преразпределяне на правата на данъчно облагане] или датата на влизане в сила и пораждане на действие на многостранната конвенция — в зависимост от това коя от тези две дати настъпва по-късно.

Член 1, параграф 1, буква г) се прилага от 1 януари 2024 г.

Адресати

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

(1)    Междуинституционално споразумение между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия относно бюджетната дисциплина, сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление и относно новите собствени ресурси, включително пътна карта за въвеждането на нови собствени ресурси (ОВ L 433I, 22.12.2020 г., стр. 28—46). За собствените ресурси вж. също така Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 г. относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз (ОВ L 424, 15.12.2020 г., стр. 1).
(2)    Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 г. относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз (ОВ L 424, 15.12.2020 г., стр. 1).
(3)    Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 г. за установяване на система за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Съюза и за изменение на Директива 96/61/ЕО на Съвета (ОВ L 275, 25.10.2003 г., стр. 32).
(4)    Работна програма на Комисията за 2023 г. Стабилен и единен Съюз. COM(2022)548.
(5)    Регламент (ЕС) 2020/2094 на Съвета от 14 декември 2020 г. за създаване на Инструмент на Европейския съюз за възстановяване с цел подкрепа на възстановяването след кризата с COVID-19 (ОВ L 433I, 22.12.2020 г., стр. 23).
(6)    Междуинституционално споразумение от 16 декември 2020 г. между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия относно бюджетната дисциплина, сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление и относно новите собствени ресурси, включително пътна карта за въвеждането на нови собствени ресурси (ОВ L 433I, 22.12.2020 г., стр. 28).
(7)    Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 г. за установяване на система за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Съюза и за изменение на Директива 96/61/ЕО на Съвета (ОВ L 275, 25.10.2003 г., стр. 32).
(8)    Регламент (ЕС) 2018/842 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2018 г. за задължителните годишни намаления на емисиите на парникови газове за държавите членки през периода 2021—2030 г., допринасящи за действията в областта на климата в изпълнение на задълженията, поети по Парижкото споразумение, и за изменение на Регламент (ЕС) № 525/2013 (ОВ L 156, 19.6.2018 г., стр. 26).
(9)    Регламент (ЕС) 2023/956/ЕО на Европейския парламент и на Съвета за създаване на механизъм за корекция на въглеродните емисии на границите (ОВ L 130, 16.5.2023 г., стр. 52).
(10)    Регламент (ЕС) № 549/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 г. относно Европейската система от национални и регионални сметки в Европейския съюз (ОВ L 174, 26.6.2013 г., стр. 1).
(11)    Брутният опериращ излишък (балансираща позиция B.2g от EСС) е равен на „Брутната добавена стойност“ (балансираща позиция B.1g от EСС) на сектора плюс „Други субсидии върху производството“ (позиция D.39 от EСС) минус „Компенсация на наетите лица“ (позиция D.1 от EСС) и „Други данъци върху производството“ (позиция D.29 от ЕСС).
(12) 1    Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 г. за установяване на система за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Съюза и за изменение на Директива 96/61/ЕО на Съвета (ОВ L 275, 25.10.2003 г., стр. 32).
(13) 2    Регламент (ЕС) 2018/842 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2018 г. за задължителните годишни намаления на емисиите на парникови газове за държавите членки през периода 2021—2030 г., допринасящи за действията в областта на климата в изпълнение на задълженията, поети по Парижкото споразумение, и за изменение на Регламент (ЕС) № 525/2013 (ОВ L 156, 19.6.2018 г., стр. 26).
(14) 3    Регламент (ЕС) 2023/956 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на механизъм за корекция на въглеродните емисии на границите (ОВ L 130, 16.5.2023 г., стр. 52).
(15) 4.    [Директива (ЕС) XXX за прилагане на споразумението на ПР на ОИСР/Г-20 — стълб 1].
(16) 5    Регламент (ЕС) 2019/516 на Европейския парламент и на Съвета от 19 март 2019 г. относно хармонизирането на брутния национален доход по пазарни цени и за отмяна на Директива 89/130/ЕИО, Евратом на Съвета и Регламент (ЕО, Евратом) № 1287/2003 на Съвета (Регламент за БНД) ( ОВ L 91, 29.3.2019 г., стр. 19 ).
(17) 6    Директива (ЕС) ХХХ/ХХХХ на Европейския парламент и на Съвета от дд/мм/гг.
Top