EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0211

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Комитета по търговията с граждански въздухоплавателни средства във връзка с присъединяването на Бразилия към Споразумението за търговията с граждански самолети

COM/2023/211 final

Брюксел, 24.4.2023

COM(2023) 211 final

2023/0110(NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Комитета по търговията с граждански въздухоплавателни средства във връзка с присъединяването на Бразилия към Споразумението за търговията с граждански самолети


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.Предмет на предложението

Настоящото предложение се отнася до решението за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Комитета по търговията с граждански въздухоплавателни средства („Комитетът“) във връзка с предвиденото приемане на решение на същия комитет относно присъединяването на Бразилия към Споразумението за търговията с граждански самолети.

2.Контекст на предложението

2.1.Споразумението за търговията с граждански самолети

Споразумението за търговията с граждански самолети („Споразумението“) е многостранно споразумение в рамките на Световната търговска организация (СТО), което има за цел да премахне вносните мита върху всички въздухоплавателни средства, различни от военни въздухоплавателни средства, както и върху двигателите за граждански въздухоплавателни средства и техните части и компоненти, всички компоненти и монтажни възли на граждански въздухоплавателни средства и полетните симулатори и техните части и компоненти. Споразумението влезе в сила на 1 януари 1980 г.

Европейският съюз (ЕС) е страна по Споразумението 1 . Деветнадесет държави — членки на ЕС, също са страни по Споразумението самостоятелно 2 . Тъй като общата търговска политика е въпрос от изключителната компетентност на ЕС и членството на ЕС в СТО обхваща териториите, за които се прилага общата търговска политика (т.е. държавите — членки на ЕС), Комисията ще изрази позицията си в Комитета от името на Съюза и неговите държави членки.

На 14 юни 2022 г. Бразилия представи на Комитета заявлението си за присъединяване към Споразумението, заедно с предложените от нея тарифни ангажименти.

На 10 октомври 2022 г. Комитетът обсъди процеса на разглеждане на заявлението на Бразилия за присъединяване към Споразумението — първото искане за присъединяване, което предстои да бъде разгледано от членовете на СТО в този комитет.

Предвиденото решение на Съвета, което е предмет на настоящото предложение, дава възможност на Комисията да изрази позиция от името на Европейския съюз относно присъединяването на Бразилия в рамките на Комитета.

2.2.Комитетът по търговията с граждански въздухоплавателни средства

Задачата на Комитета е да направи преглед на прилагането на Споразумението и да се консултира относно развитието на гражданската авиационна промишленост, така че да определи дали са необходими изменения, за да се гарантира продължаването на свободната, незасегната от изкривявания търговия.

Решенията на Комитета се приемат с консенсус. Когато дадено решение не може да бъде взето с консенсус, въпросът се решава с гласуване.

2.3.Предвиденият акт на Комитета

Въпреки че към настоящия момент не е договорена конкретна дата, Комитетът трябва да приеме в близко бъдеще решение относно присъединяването на Бразилия към Споразумението („предвидения акт“).

Предвиденият акт ще бъде приет от Комитета въз основа на член 9.1.3 от Споразумението и точка 5 от Насоките относно прилагането на член 9.1.3 от Споразумението. В тях се предвижда, че „[п]ри решение на Комитета, с което се одобряват условията за присъединяване, правителството, кандидатстващо за присъединяване, предприема всички необходими стъпки, за да се съобрази с условията на присъединяването си, и със съгласието на Комитета правителството, кандидатстващо за присъединяване, може да депозира пред генералния директор на СТО инструмент за присъединяване, в който се посочват така договорените условия“.

Целта на предвидения акт е да се позволи на Бразилия да се присъедини към Споразумението и да се насърчи свободната, незасегната от изкривявания търговия в сектора на гражданските въздухоплавателни средства.

Предвиденият акт ще стане обвързващ за страните в съответствие с член 9.3.1 от Споразумението, в който се предвижда, че „[т]ова споразумение влиза в сила [...]. За всяко друго правителство [...] на тридесетия ден, следващ деня, когато то е приело или се е присъединило към това споразумение“.

3.Позиция, която трябва да се заеме от името на Съюза

Общи бележки

Целта на настоящото предложение е да се даде възможност на ЕС да се присъедини към евентуален консенсус в Комитета по предвидения акт.

Въпреки че все още не е напълно ясно кога страните по Споразумението ще могат да постигнат консенсус, позицията на ЕС трябва да бъде определена предварително от Съвета съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС.

Предложената позиция на Съюза е да се подкрепи присъединяването на Бразилия към Споразумението. Комисията препоръчва това поради следните причини.

Предложението на Бразилия

Мита и други такси

Бразилия предлага на Комитета тарифни ангажименти съгласно задълженията по член 2.1 от Споразумението. След като обсъжданията, свързани с тарифните ангажименти на Бразилия, приключат в рамките на Комитета и бъде определен списъкът на тарифните линии, отразяващи тези задължения, Бразилия ще бъде готова своевременно да включи безмитното третиране на продуктите, посочени в нейния списък по ГАТТ. След приключването на процедурата за присъединяване на Бразилия Споразумението ще бъде включено в нейния правен ред.

Бразилия вече прилага безмитен режим за всички продукти, изброени в предложените от Бразилия тарифни ангажименти, когато са предназначени за използване в граждански въздухоплавателни средства. Що се отнася до задълженията по член 2.1.2, действащото законодателство на Бразилия вече предвижда безмитен режим за продуктите, използвани за ремонт на въздухоплавателни средства. Що се отнася до ангажиментите по член 2.2 от Споразумението, митническата администрация на Бразилия вече разполага със система за специфична употреба, която предвижда безмитен режим, сравним с режима, предоставян от други страни по Споразумението, което не е пречка за търговията и не е в противоречие с приложимите разпоредби на ГАТТ и други многостранни споразумения, договорени в рамките на ГАТТ.

Технически пречки пред търговията

Що се отнася до задълженията по член 3 относно техническите пречки пред търговията, Бразилия участва активно в обсъжданията на Комитета по техническите пречки пред търговията в рамките на СТО и не провежда политика, противоречаща на Споразумението за техническите пречки пред търговията.

Държавни поръчки, задължителни допълнителни споразумения към договори и стимулиране

Практиките, насоките и процедурите за възлагане на обществени поръчки в Бразилия вече са в съответствие с изискванията на Споразумението. По принцип няколко разпоредби на бразилския национален закон за обществените поръчки — Закон 14, 133/2021 — забраняват различното третиране на националните и чуждестранните доставчици. Тъй като действащото законодателство вече насърчава това привеждане в съответствие, оперативните промени, предприети от секретариата на ръководството на Министерството на икономиката чрез Нормативна инструкция № 10 от февруари 2020 г., гарантират, че дори чуждестранни дружества, които не са установени в Бразилия, могат да получат достъп до възможности за възлагане на обществени поръчки.

Търговски ограничения

Бразилия не прилага количествени ограничения или изисквания за лицензиране на вноса, които да ограничават вноса на граждански въздухоплавателни средства по начин, несъвместим с приложимите разпоредби на ГАТТ и други многостранни споразумения, договорени в рамките на ГАТТ. Аналогично, няма количествени ограничения или изисквания за лицензиране на износа, целящи ограничаване — по търговски или свързани с конкуренцията причини — на износа на граждански въздухоплавателни средства за други страни по Споразумението по начин, несъвместим с приложимите разпоредби на ГАТТ и други многостранни споразумения, договорени в рамките на ГАТТ.

Държавна подкрепа, експортни кредити, маркетинг на въздухоплавателни средства

През 2007 г. Бразилия се включи към отрасловата договореност относно експортните кредити за граждански въздухоплавателни средства, която представлява приложение към Споразумението за официално подкрепяните експортни кредити на Организацията за сътрудничество и икономическо развитие (ОИСР). Поради това бразилските официални програми за подпомагане на експортните кредити следват стриктно насоките на договореността, което означава, че те не предоставят официално подкрепяни експортни кредити при по-благоприятни условия от определените в договореността.

Регионални и местни власти

Съгласно бразилската конституция президентът на републиката има изключителното правомощие да сключва международни договори ad referendum на Националния конгрес. Освен това, както беше посочено по-горе, приемането на законодателство с условията на Споразумението от федералното правителство на Бразилия след международното ратифициране или присъединяване означава, че това споразумение е обвързващ правен инструмент в страната.

Препоръка

Очаква се присъединяването на Бразилия към Споразумението да има положителен принос за по-широкото отваряне в международен план на пазарите на граждански въздухоплавателни средства чрез увеличаване на броя на страните по Споразумението и насърчаването по този начин на други държави да се присъединят към него. Комисията препоръчва предложението на Бразилия да бъде прието.

В съответствие с това се предлага Комисията да бъде оправомощена да изрази в рамките на Комитета по граждански въздухоплавателни средства позицията на Съюза в полза на присъединяването на Бразилия към Споразумението.

Инициативата е напълно съвместима със съществуващите политики. Подобни решения бяха приети например за присъединяването на Австралия или Нова Зеландия към друго специално споразумение на СТО, а именно Споразумението за държавните поръчки.

4.Правно основание

4.1.Процесуалноправно основание

4.1.1.Принципи

В член 218, параграф 9 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) се предвижда приемането на решения за установяване на „позициите, които трябва да се заемат от името на Съюза в рамките на орган, създаден със споразумение, когато този орган има за задача да приема актове с правно действие, с изключение на актовете за допълнение или изменение на институционалната рамка на споразумението“.

Понятието „актове с правно действие“ включва актове с правно действие по силата на нормите на международното право, които уреждат съответния орган. То включва и актове, които нямат обвързващ характер съгласно международното право, но са „годни да окажат съществено въздействие върху съдържанието на приеманата от законодателя на Съюза нормативна уредба“ 3 .

4.1.2.Приложение в конкретния случай

Комитетът е орган, създаден съгласно член 8.1 от Споразумението.

Актът, който Комитетът има за задача да приеме, представлява акт с правно действие. Предвиденият акт ще бъде задължителен по силата на международното право в съответствие с член 9.3.1 от Споразумението за търговията с граждански самолети.

Предвиденият акт не допълва, нито изменя институционалната рамка на Споразумението.

Следователно процесуалноправното основание за предложеното решение е член 218, параграф 9 от ДФЕС.

4.2.Материалноправно основание

4.2.1.Принципи

Материалноправното основание за дадено решение съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС зависи преди всичко от целта и съдържанието на предвидения акт, във връзка с който се заема позиция от името на Съюза. Ако предвиденият акт преследва две цели или се състои от две части и ако едната от целите или частите може да се определи като основна, докато другата е само акцесорна, решението съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС трябва да се основава на едно-единствено материалноправно основание, а именно на изискваното от основната или преобладаващата цел или част.

4.2.2.Приложение в конкретния случай

Основната цел и съдържанието на предвидения акт са свързани с общата търговска политика.

Поради това материалноправното основание за предлаганото решение е член 207 от ДФЕС.

4.3.Заключение

Правното основание за предложеното решение следва да бъде член 207 от ДФЕС във връзка с член 218, параграф 9 от ДФЕС.

2023/0110 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Комитета по търговията с граждански въздухоплавателни средства във връзка с присъединяването на Бразилия към Споразумението за търговията с граждански самолети

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 207, параграф 4, първа алинея във връзка с член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)Споразумението за търговията с граждански самолети („Споразумението“) бе сключено от Съюза с Решение 80/271/EИO на Съвета 4 и влезе в сила на 1 януари 1980 г.

(2)На 14 юни 2022 г. Бразилия представи на Комитета по търговията с граждански въздухоплавателни средства заявлението си за присъединяване към Споразумението, заедно с предложените от нея тарифни ангажименти.

(3)С оглед на тези ангажименти заявлението на Бразилия за присъединяване към Споразумението отговаря на изискванията, определени в Споразумението.

(4)Очаква се присъединяването на Бразилия към Споразумението да има положителен принос за свободната, незасегната от изкривявания търговия в сектора на гражданските въздухоплавателни средства.

(5)Съгласно член 9.1.3 от Споразумението и точка 5 от Насоките относно прилагането на член 9.1.3 от Споразумението Комитетът има правомощието да вземе решение за одобряване на условията за присъединяване.

(6)Поради това е необходимо да се установи позицията, която да се заеме от името на Съюза в рамките на Комитета във връзка с присъединяването на Бразилия към Споразумението,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Комитета по търговията с граждански въздухоплавателни средства, е да се изрази съгласие за присъединяването на Бразилия към Споразумението за търговията с граждански самолети.

Член 2

Адресат на настоящото решение е Комисията.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

(1)    Решение на Съвета от 10 декември 1979 г. относно сключването на многостранните споразумения в резултат на търговските преговори в периода 1973—1979 г. (ОВ L 71, 17.3.1980 г., стр. 1—2).
(2)    Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Румъния, Франция и Швеция.
(3)    Решение на Съда от 7 октомври 2014 г., Германия/Съвет, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, т. 61—64.
(4)    ОВ L 71, 17.3.1980 г., стр. 1—2.
Top