Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0638

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Работна програма на Комисията за 2024 г. Постигаме резултати днес и се подготвяме за утре

    COM/2023/638 final

    Страсбург, 17.10.2023

    COM(2023) 638 final

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

    Работна програма на Комисията за 2024 г.












    Постигаме резултати днес и се подготвяме за утре





















    1.Постигаме резултати днес и се подготвяме за утре

    „Заедно показахме, че когато Европа е смела, резултатите са налице. Но работата ни далеч не е приключила, така че нека бъдем единни. Нека да постигаме резултати днес и да се подготвяме за утре.“ Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, Реч за състоянието на Съюза, 13 септември 2023 г.

    През юни следващата година европейците ще участват в най-голямото демократично упражнение на континента. Сред над 400-те милиона души, които имат право да гласуват за новия Европейски парламент, ще има много младежи, които за първи път упражняват демократичните си права, включително младежи на възраст от 16 и 17 години в пет държави членки.

    Резултатите ще определят пътя на Европа през следващите пет години и след това, тъй като изборите се провеждат в решаващ момент от историята на Европа.

    Изправени сме пред редица епохални предизвикателства и възможности: от кризите в областта на климата и биологичното разнообразие до цифровата революция и изкуствения интелект; от бруталното нахлуване на Русия в Украйна до последвалата криза с цените на енергията и разходите за живот; от миграцията до осигуряването на икономически растеж и конкурентоспособност.

    В началото на мандата си Комисията изложи амбициозна програма за по-силен и по-устойчив Съюз. Поехме ангажимент да предприемем смели действия, за да станем първият неутрален по отношение на климата континент и да опазим природната среда на Европа, да поведем към ориентиран към човека и иновативен цифров преход, да дадем тласък на икономиката си, като същевременно гарантираме социална справедливост, приобщаване и просперитет, да засилим отговорната си глобална водеща позиция, да защитим гражданите и ценностите си и да развием и укрепим демокрацията си.

    Светът обаче е много по-различно място в сравнение с 2019 г. Като Съюз трябваше да предприемем ответни действия и да се адаптираме към безпрецедентните предизвикателства, като останахме единни в отговорите си и отказахме да отстъпим от осъществяването на амбициите си.

    Ускорихме двойния екологичен и цифров преход, въведохме забележителния инструмент Next Generation EU, засилихме ролята на ЕС като световен лидер и насърчихме ценностите, които са в основата на нашите общества, като демокрацията и върховенството на закона. Чрез нашата стратегия за икономическа сигурност се стремим да се възползваме от предимствата на икономическата отвореност на ЕС, като същевременно свеждаме до минимум рисковете, произтичащи от повишеното геополитическо напрежение и ускорените технологични промени.

    Времето ни притиска да довършим работата си по останалите ключови законодателни предложения, представени от настоящата Комисия, за да се гарантира, че гражданите и предприятията могат да се възползват изцяло от нашите мерки в областта на политиката. За тази цел през следващите месеци Комисията ще подкрепи Европейския парламент и Съвета в усилията им да постигнат съгласие по законодателните предложения в процес на разглеждане.

    За да може тази задача да бъде достатъчно целенасочена и тъй като по-голямата част от необходимата законодателна уредба, обещана в рамките на този мандат, вече е налице, настоящата работна програма съдържа ограничен брой нови инициативи, които изпълняват съществуващите ангажименти или отговарят на нововъзникващите предизвикателства.

    Икономиката на ЕС продължи да демонстрира издръжливост въпреки предизвикателствата, пред които бяхме изправени, подкрепена от усилията ни да укрепим енергийната си сигурност, устойчивия пазар на труда и облекчаването на ограниченията в предлагането.

    Европейският зелен пакт — нашето водещо в света усилие за справяне с изменението на климата и загубата на биологично разнообразие, както и програмата за растеж на Европа, остава основна част от работата на Комисията. Въпреки че сега основният акцент е върху прилагането, тази година предстои да представим предложения за защита на животните по време на транспортиране, предотвратяване на замърсяването с пластмасови микрочастици, подобряване на мониторинга на горите и пакет за мобилността. Също така ще продължим да полагаме усилия за определяне на курса към ориентирано към човека, устойчиво и по-проспериращо цифрово бъдеще с помощта на цифровото десетилетие.

    Next Generation EU ще продължи да бъде от ключово значение за гарантирането на сигурни, финансово достъпни и чисти доставки на енергия, конкурентоспособността на европейската промишленост, социалното и териториалното сближаване и прехода към нулеви нетни емисии, кръгова икономика и икономика, благоприятна за природата. Комисията ще окаже подкрепа на всички държави членки за ускоряване на изпълнението на техните планове за възстановяване и устойчивост в съответствие със специфичните за всяка държава препоръки в рамките на европейския семестър, включително на главите за REPowerEU в тях. В началото на следващата година ще представим междинна оценка на прилагането на Механизма за възстановяване и устойчивост.

    За да насърчим създаването на работни места и инвестициите в Европа, ще продължим да работим и за ускоряване на внедряването на възобновяеми енергийни източници, като същевременно ще поддържаме цените на енергията под контрол, за гарантиране на доставките на ключови стратегически стоки, като например суровини от критично значение и чист водород, и за намаляване на административната тежест, по-специално във връзка с отчетността, в съответствие с нашата стратегия за повишаване на дългосрочната конкурентоспособност на ЕС.

    Същевременно трябва да завършим изграждането на рамка за икономическо управление, която да е подготвена за предстоящите предизвикателства. Това означава да се постигне съгласие по предложенията на Комисията за реформиране на правилата за управление и укрепване на устойчивостта на обслужването на дълга, както и за насърчаване на устойчив и приобщаващ растеж чрез реформи и инвестиции.

    Заедно с белгийското председателство Комисията ще свика среща на върха на социалните партньори във Вал Дюшес, за да се обсъдят предизвикателствата, пред които са изправени нашите пазари на труда, работниците и предприятията, включително тези, свързани с недостига на умения и работна ръка и изкуствения интелект.

    Предизвикателствата през последните години подчертаха силните страни и възможностите на нашия Съюз. Те обаче доведоха до ситуация, в която бюджетът на ЕС бе на прага на изчерпването, въпреки вградените в него гъвкави възможности и широкомащабното му препрограмиране. За да противодействаме на това, внесохме предложение за укрепване на дългосрочния бюджет на ЕС, за да можем да посрещнем най-неотложните нужди, което предвижда целенасочено увеличаване на разходите на ЕС за задълбочаване на подкрепата ни за Украйна, финансиране на действията ни по отношение на миграцията, засилване на капацитета на Съюза за ответни действия в отговор на повишена икономическа и геополитическа нестабилност, хуманитарни кризи и природни бедствия, както и увеличаване на инвестициите в стратегически технологии за насърчаване на дългосрочната конкурентоспособност.

    В съответствие с преговорите по дългосрочния бюджет на ЕС за периода 2021—2027 г. представихме коригирано предложение за нови собствени ресурси с цел подпомагане на финансирането на изплащането на заемите по Next Generation EU.

    Новият пакт за миграцията и убежището продължава да бъде структурният отговор, от който ЕС се нуждае, за да преодолее предизвикателствата в областта на миграцията, пред които ще се изправи в бъдеще. Приемането му е ключов приоритет, тъй като работата трябва да започне още през следващата година, за да се подготви бързото му прилагане.

    Тъй като смелата съпротива на украинския народ срещу нахлуващите руски сили продължава с неотслабваща сила, ЕС няма да се поколебае в солидарността си с Украйна. Досега Съюзът и неговите държави членки са предоставили, в рамките на подхода „Екип Европа“, помощ на обща стойност 82 млрд. евро, включително хуманитарна помощ, военно оборудване и обучение, материални стоки за гражданска употреба, включително генератори, училищни автобуси, медицински изделия и евакуация, възстановяване на градовете по висококачествен, устойчив и приобщаващ начин, помощ за децата и възстановяване на разрушените училища, както и икономическа подкрепа. Тази подкрепа се предоставя в координация с нашите международни партньори в рамките на междуведомствената платформа за координация на донорите за Украйна, стартирала през януари 2023 г. след решение на лидерите на Г-7. Комисията е домакин на секретариата на платформата, която улеснява тясната координация между международните донори и финансови организации и осигурява съгласувана, прозрачна и подлежаща на отчетност подкрепа.

    Коридорите на солидарността между ЕС и Украйна помогнаха на Украйна да изнесе над 57 млн. тона селскостопански стоки и почти 45 млн. тона неселскостопански продукти и да внесе стоки, от които държавата се нуждае. Чрез съвместната платформа за координация Комисията ще положи всички усилия за подпомагане на навременните и стабилни доставки на украински селскостопански продукти на световните пазари.

    Комисията осъжда решението на Русия да прекрати Черноморската инициатива за зърното и ще продължи да подкрепя всички усилия за намаляване на рисковете за сигурността и безопасността на корабоплаването в Черно море. Съветът прие предложението на Комисията за продължаване на срока на действие на временната закрила за хората, бягащи от агресията на Русия срещу Украйна, до 3 март 2025 г. Заедно с инициативите CARE и FAST-CARE това ще осигури сигурност и подкрепа за над 4 млн. души, ползващи се от закрила в целия ЕС.

    През 2022 г. ЕС също така прие за рекордно кратко време няколко неотложни инициативи за смекчаване на последиците от енергийната криза за промишлеността и домакинствата.

    И накрая, за да подчертаем ангажимента на ЕС да подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, ще създадем механизъм за предоставяне на подкрепа на Украйна в размер до 50 млрд. евро в периода 2024—2027 г. Това финансиране ще посрещне неотложните нужди на Украйна, ще подпомогне нейното възстановяване и модернизация по пътя ѝ към членство в ЕС.

    Заедно с нашите международни партньори предприехме стъпки, за да гарантираме, че военните престъпления, извършени от Русия в Украйна, ще бъдат наказани и че Русия ще компенсира щетите, които е нанесла. Международният център за наказателно преследване на престъплението агресия срещу Украйна започна работа в Хага и ще бъде от ключово значение за разследването на тези ужасяващи деяния и ще улесни създаването на дела за бъдещи съдебни процеси. Ще положим максимални усилия, за да потърсим отговорност от виновните. Продължаваме да работим и по евентуалното използване на приходите от конфискувани руски активи за възстановяването на Украйна.

    Съюзът трябва да се подготви за успешното си разширяване, за да насърчи дългосрочния мир и стабилност в Европа. Ние ще работим в тясно сътрудничество с нашите партньори, докато те се подготвят за тази важна стъпка, включително чрез отваряне на докладите на Комисията за върховенството на закона за онези присъединяващи се държави, които се подготвят още по-бързо.

    ЕС също трябва да бъде готов. Комисията ще представи съобщение относно реформите и прегледите на политиките преди разширяването, за да види как всяка политика ще бъде засегната от един по-голям Съюз и как ще работят европейските институции.

    Ще продължим да си взаимодействаме с държави и региони по света, по-специално в Африка, за справяне с глобалните предизвикателства и укрепване на многостранното управление и основаното на правила международно сътрудничество.

    Във всичките си действия оставаме ангажирани с Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие, а нейните цели за устойчиво развитие ще останат в основата на нашите политики 1 и програмата за по-добро регулиране 2 .

    2.По-добро регулиране, изпълнение и прилагане на правото на ЕС

    2.1.По-добро регулиране, намаляване на тежестта и рационализиране на изискванията за отчетност

    Намаляването на административната тежест е от решаващо значение за поддържане на конкурентоспособността на европейските предприятия. Ето защо в съобщението на Комисията относно дългосрочната конкурентоспособност 3 е заложена цел за намаляване на тежестта, свързана с изискванията за докладване, с 25 %, без да се нарушават целите на политиката. По този начин ще се рационализират и опростят тези изисквания, които оказват непропорционално въздействие върху предприятията, включително МСП и микропредприятията, както и върху администрациите, и ще се гарантира, че те изпълняват предназначението си.

    За постигането на тази цел Комисията прие законодателство, включително за реформиране на Митническия кодекс на Съюза, въз основа на което ще се създаде единен интерфейс за ЕС и ще се улесни повторното използване на данните. Заедно тези мерки ще доведат до икономии на разходи в размер на около 2 млрд. евро. Освен това предложеното преразглеждане на регламента относно европейската статистика, с което се намалява броят на изследванията и се увеличава използването на автоматизирани и опростени процеси, ще доведе до икономии на разходи, включително за МСП, в размер на около 450 млн. евро. С тази работна програма Комисията представя допълнителни предложения за рационализация 4 с цел намаляване на административната тежест, без да се понижават социалните стандарти, стандартите за безопасност, защита на потребителите, околната среда или икономическите стандарти. Те ще оптимизират изискванията за докладване, които са с ограничена полза, например чрез консолидиране на припокриващи се задължения, намаляване на броя на засегнатите предприятия и увеличаване на цифровизацията.

    За да дадем време на заинтересованите страни да се адаптират към новите изисквания, ще отложим крайния срок за приемане на специфичните за сектора европейски стандарти за отчитането във връзка с устойчивостта. Комисията ще коригира праговете на Директивата за счетоводството, така че повече от един милион дружества да се възползват от намалените изисквания за докладване, и ще преразгледа Регламента относно бенчмарковете, включително за да освободи администраторите на по-малките бенчмаркове, които представляват 90 % от населението, като същевременно гарантира висока степен на защита на потребителите и инвеститорите. Комисията предлага също така да се улесни обменът на данни между органите за надзор на финансовия сектор и да се избегне дублирането на доклади. Комисията насърчава своевременното постигане на съгласие и широкото прилагане на общ електронен формуляр за декларациите на командированите работници. В допълнение към работата по създаването на многоезичен портал Комисията има за цел да даде възможност на дружествата да подават декларации за командироване в цифров вид на собствения си език за всички държави членки, които решат да използват този инструмент.

    В рамките на второто известие относно отчитането във връзка с таксономията, което дава насоки за тълкуване на оповестяванията по отношение на таксономията, ще поясним, че не е необходима оценка от страна на предприятията за дейности, които не са съществени за тяхната стопанска дейност и при които те не разполагат с факти или данни за доказване на съответствие с техническите критерии за проверка от таксономията на ЕС. Премахването на някои задължения за оповестяване, свързани с делата за алтернативно решаване на спорове, и замяната на платформата за онлайн решаване на спорове ще донесе общи ползи за предприятията в размер на около 630 млн. евро годишно.

    Предложенията ще обхващат също така пазарните стандарти за продуктите от риболов, здравето на растенията, транспорта, селското стопанство и пространствения мониторинг на инфраструктурата. Комисията ще работи със съзаконодателите за запазване на стройността на изискванията за отчетност, стига да не се излагат на риск целите и предназначението на законодателството. Например по отношение на предложената директива относно дължимата грижа на дружествата във връзка с устойчивостта Комисията ще подкрепи пропорционалното прилагане на изискванията, по-специално в области като ролята на групите, с оглед осигуряване на ефективност и избягване на ненужна тежест.

    Що се отнася до регламента относно портала за емисиите от промишлеността, Комисията се ангажира да ускори цифровизацията и да рационализира допълнително изискванията за докладване. С преразглеждането на координацията на рамката за социална сигурност Комисията ще продължи да подкрепя съзаконодателите в намирането на ефективни и работещи решения, които защитават работниците и подпомагат трансграничните дейности на вътрешния пазар. Освен това програмата „Цифрова Европа“ е на разположение за финансиране на инициативи на държавите членки за осигуряване на прости технически средства за докладване, като например единна входяща точка за докладване на киберинциденти в рамките на директивата относно мерки за високо общо ниво на киберсигурност в целия Съюз (Директивата МИС 2). 

    Оптимизирането на изискванията за докладване е дългосрочно усилие, което ще изисква целенасочено внимание в обозримо бъдеще. Установяването на базово равнище на изискванията за докладване, макар и сложно предвид широкия обхват на законодателството на ЕС и взаимодействието му с националните и регионалните закони, ще бъде от решаващо значение за измерването на напредъка. Заинтересованите страни могат да помогнат за по-доброто разбиране на начина, по който ги засяга ситуацията с изискванията за докладване. Поради тази причина отправихме покана за предоставяне на данни 5 , за да съберем обратна информация относно утежнените изисквания за докладване. Ще бъдат проведени допълнителни консултации с дружествата, включително с мрежата на представителите на МСП, експерти от държавите членки и други заинтересовани страни, за да се установят особено проблематични въпроси и области, които да бъдат приоритизирани. Комисията ще назначи и представител на ЕС за МСП, който ще участва в изслушванията на Комитета за регулаторен контрол във връзка с инициативи, които имат голямо въздействие върху МСП. Освен това Комисията ще се справи с утежнените изисквания за докладване, които нейните генерални дирекции са определили, с целеви планове за рационализация за 2024 г. и след това. Ще докладваме за постигнатия напредък по отношение на целта от 25 % в годишните изследвания относно тежестта, като започнем с изданието за 2023 г., което ще бъде публикувано през следващата година.

    Комисията ще постави разработването на инструменти за изкуствен интелект и големи езикови модели в основата на тази дейност. Това ще спомогне за определянето на изискванията за докладване в законодателството на ЕС въз основа на стандартизирани средства и ще подпомогне анализа на тяхното въздействие в определен сектор. Тя ще работи и за разширяване на използването на електронни платформи за събиране и обмен на данни, като например Единната цифрова платформа, електронната платформа, създадена по силата на Регламента относно управлението на Енергийния съюз и на действията в областта на климата, и платформата на ЕС за цифрови финансови услуги. Освен това Комисията ще извърши оценки и проверки за пригодност, за да прецени как може да се опрости законодателството и да се намали тежестта му, с акцент върху набелязването на допълнителни възможности за рационализиране на изискванията за докладване 6 . Оценките на програмите и фондовете на многогодишната финансова рамка, които трябва да се извършат през 2024 г., предлагат още една възможност за оценяване на начините за намаляване на тежестта, свързана с финансовите програми на ЕС.

    Рационализирането на изискванията за докладване допълва инструментите на Комисията за намаляване на тежестта. В рамките на Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) при всички оценки и преразглеждания се търсят възможности за намаляване на тежестта, а за всички значими предложения се извършват оценки на въздействието, за да се гарантира, че ползите са по-големи от разходите. Например създаването на система за данъчно облагане по главно управление ще опрости правилата и ще намали разходите за спазване на данъчното законодателство за МСП, които разширяват дейността си в чужбина. Предложението „Бизнесът в Европа: рамка за подоходно данъчно облагане“ (BEFIT) може да намали разходите за спазване на данъчното законодателство от страна на предприятията, работещи в ЕС, с до 65 %.

    Освен това от януари 2022 г. насам със своя подход на отмяна на предишни тежести при въвеждане на нови Комисията представи предложения, които трябва да осигурят 7,3 млрд. евро повече административни спестявания, отколкото разходи 7 . Платформата „Готови за бъдещето“ също така съветва Комисията как да намали тежестта в законодателството на ЕС.

    2.2.Изпълнение и прилагане на правото на ЕС

    За да могат хората и предприятията в ЕС да се възползват в пълна степен от нашите общоприети правила, правото на ЕС трябва да се изпълнява и прилага цялостно, своевременно и правилно в целия Съюз. Ето защо прилагането на правото на ЕС е основен приоритет за Комисията. На този етап от мандата ще гарантираме, че се обръща още по-голямо внимание на задачите по изпълнението и правоприлагането, за да сме сигурни, че договорените правила носят ползи за хората и предприятията. Обръщането на внимание на предизвикателствата, свързани с изпълнението, още при разработването на предложенията и предлагането на насоки на държавите членки са начини за предотвратяване на проблемите на ранен етап. За да постигнем по-ефективни законодателни актове на Съюза, ще работим заедно с държавите членки, за да се избегне налагането на ненужни тежести на предприятията и гражданите при транспонирането на директивите на ЕС в националното законодателство. Когато се появят нарушения, Комисията ще продължи да работи с държавите членки за бързото отстраняване на проблемите и за предприемането на решителни действия при нарушения, които възпрепятстват изпълнението на важни цели на политиката на ЕС или които рискуват да подкопаят ценностите и основните свободи на ЕС.

    За да гарантира, че инструментите за правоприлагане, с които разполага, остават ефективни, през 2022 г. Комисията извърши преглед заедно с държавите членки. Понастоящем прилагаме констатациите и препоръките от него, за да подобрим начина, по който Комисията и държавите членки осигуряват прилагането на правото на ЕС. Ще работим в тясно сътрудничество с държавите членки, за да улесним прилагането на новото законодателство чрез засилена подкрепа на национално равнище, особено в областите, в които може да са необходими повече усилия, за да се гарантира навременното и правилно транспониране на директивите, както и чрез по-систематичен мониторинг на прилагането на регламентите. Също така ще продължим да повишаваме прозрачността на действията на Комисията по правоприлагане, като ще публикуваме повече информация и данни по по-удобен за потребителите начин. Това ще помогне на обществеността да се включи в този процес и ще насърчи по-бързото спазване на законодателството от страна на държавите членки, като се изтъкнат положителните постижения и се отдаде заслуженото на най-добрите практики, създавайки същевременно колективен натиск по отношение на нерешените нарушения на правото на ЕС.

    3.Постигане на резултати по шестте основни амбициозни цели

    Както беше споменато в речта за състоянието на Съюза, Комисията е изпълнила над 90 % от ангажиментите, поети в политическите насоки за 2019 г. на председателя фон дер Лайен. През 2024 г. са необходими целенасочени усилия от страна на съзаконодателите за постигане на съгласие по оставащите предложения, които да донесат ползи за европейските граждани и предприятия.

    3.1.Европейски зелен пакт

    Породен от необходимостта да се предприемат действия за защита и опазване на нашата планета, Европейският зелен пакт е нашата програма за растеж, която доказва на света, че модернизацията и декарбонизацията могат да вървят ръка за ръка. ЕС разполага с най-амбициозния в света план за екологична трансформация, чиято цел е постигане на неутралност по отношение на климата, кръгова икономика и икономика с нулеви нетни емисии до 2050 г., както и предотвратяване на увреждането на околната среда, опазване на биологичното разнообразие и създаване на околна среда с нулево замърсяване. Изправена пред агресивната война на Русия срещу Украйна, Комисията действа бързо, за да гарантира сигурността на енергийните доставки, като същевременно засили ангажимента на Съюза към Европейския зелен пакт и увеличи промишлената ни база в секторите на чистите технологии. Предложени бяха фундаментални структурни промени на пазарите на електроенергия и газ, както и нови инициативи за стимулиране на появата на пазари на чист водород.

    Ще продължим да полагаме усилия, за да гарантираме, че екологичният преход се извършва по справедлив, интелигентен и приобщаващ начин, като не допускаме изоставането на който и да е участник или място, като същевременно се ангажираме активно с нашите партньори от трети държави, включително за укрепване на „зеления“ растеж. За тази цел Комисията ще инициира поредица от диалози за екологизиране с цел пълно и пряко ангажиране на гражданите, както и диалози за преход към чиста енергия с промишлеността и социалните партньори. Успоредно с това Комисията продължава подготвителната си работа за прилагането на бъдещия Социален фонд за климата, който заедно с Фонда за справедлив преход ще подпомага уязвимите граждани, предприятия и региони по време на прехода. Комисията ще започне стратегически диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС, като ще продължи да си взаимодейства със земеделските стопани, заинтересованите страни по хранителната верига и гражданите, чрез съвместна работа за прехода към устойчиви продоволствени системи.

    Изправена пред нови глобални заплахи, Комисията изготви планове за гарантиране на продоволствената сигурност и повишаване на гъвкавостта на продоволствените системи в краткосрочен и средносрочен план. Чрез своята стратегия „От фермата до трапезата“ тя осъществява визията за превръщане на продоволствената система на ЕС в справедлива, здравословна и екологосъобразна система. Стратегията включва и действия за постигане на устойчивост и издръжливост в областта на рибарството и аквакултурата. Успоредно с това Комисията прие допълнителни мерки за изграждане на кръгова икономика, представи водещи инициативи за защита на биологичното разнообразие и възстановяване на увредените екосистеми и представи ключови предложения в рамките на плана за действие за нулево замърсяване. ЕС работи и за укрепване на устойчивостта при бедствия, включително чрез удвояване на флота за въздушно гасене на пожари rescEU и укрепване на нашия механизъм за гражданска защита.

    По-голямата част от инициативите, заложени в съобщението за 2019 г. относно Европейския зелен пакт, са осъществени, а много от тях вече са приети със законодателен акт. Необходимо е бързо да се постигне съгласие по останалите предложения, за да може Съюзът да продължи да се движи по пътя към неутралност по отношение на климата. Това включва предложенията относно поглъщанията на въглерод, намаляването на емисиите на метан в сектора на енергетиката, емисиите от промишлеността, енергийните характеристики на сградите, стандартите за емисиите на CO₂ от нови тежкотоварни превозни средства, одобряването на типа на моторни превозни средства и двигатели, преразглеждането на правилата за кръговост на превозните средства, преразглеждането на Регламента за трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T) и пакета за екологизиране на товарните превози, както и структурата на пазара на електроенергия, възобновяемите газове, природния газ и водорода. За да се насърчи устойчивото земеделие и продоволствената сигурност, следва да бъде постигнато съгласие и по предложенията относно растенията, получени чрез някои нови геномни техники, и устойчивата употреба на продукти за растителна защита. За да се доближим до истинска кръгова икономика, се нуждаем от бързо постигане на съгласие относно изискванията за екопроектиране за устойчиви продукти, отпадъците и опаковките, транспортирането на отпадъци и ремонта на стоки. За да вървим в посока към нулево замърсяване и да защитим и възстановим нашата природа, ще трябва да въведем в законодателството предложенията относно възстановяването на природата, класификацията, етикетирането и опаковането на химикали, качеството на въздуха, пречистването на градските отпадъчни води и опазването на повърхностните и подпочвените води.

    Комисията ще стартира процеса на определяне на цел в областта на климата за 2040 г., така че ЕС да запази курса си към неутралност по отношение на климата до 2050 г. Тя ще представи европейския пакет за вятърната енергия с цел ускоряване на внедряването на вятърни турбини, подобряване на достъпа до финансиране и подпомагане на международната конкурентоспособност на европейската промишленост. Ще представим инициатива относно промишленото управление на въглерода, в която ще бъде изложена стратегия за екологосъобразно внедряване на улавянето, използването и съхранението на въглерод в ЕС, като се има предвид значението му за постигане на въглеродна неутралност. Ще приемем инициатива за устойчивост на водните ресурси, за да се осигури достъп до вода за гражданите, природата и икономиката, като същевременно се справим с катастрофалните наводнения и недостига на вода, както и инициатива за определяне и оценка на най-добрите начини за управление на климатичните рискове във всички области на политиката на ЕС.

    3.2.Подготвена за цифровата ера Европа

    С обявяването на 20-те години на ХХI век за цифровото десетилетие с ясни цифрови цели ЕС и неговите държави членки поеха курс към подобряване на цифровите умения, цифровизиране на администрацията и предприятията, стимулиране на научните изследвания и иновациите, преодоляване на цифровото разделение и модернизиране на цифровата инфраструктура. Същевременно ЕС е водещ в управлението на рисковете, свързани с цифровото ни бъдеще. Със законодателния акт за цифровите пазари и законодателния акт за цифровите услуги положихме здрави основи за превръщането на нашия единен пазар в справедлив, конкурентен, удобен за потребителите и безопасен в цифровата сфера пазар, особено за децата.

    Въпреки че е постигнато много, все още са необходими усилия за постигане на съгласие по ключови инициативи в процес на разглеждане, които ще допринесат за развитието на програмата в областта на цифровите технологии и ще засилят издръжливостта на Европа. Законодателният акт за суровините от критично значение ще позволи на Европа да увеличи вътрешните доставки, включително чрез повишаване на капацитета за рафиниране и рециклиране, да диверсифицира вноса на тези изключително важни материали и да насърчи нашата промишленост да управлява по-добре рисковете, свързани с доставките, като същевременно остане конкурентоспособна. Разпоредбите ще се основават на силните страни на единния пазар, за да се стимулират по-устойчиви и кръгови практики, и ще дадат възможност за съвместно закупуване на суровини чрез специална платформа. Много от нашите партньори по света искат да работят заедно и да развиват местни производства за преработка и рафиниране, за да укрепят глобалните вериги за доставка на суровини. Ето защо първата среща на новия Клуб за суровините от критично значение ще бъде свикана по-късно тази година. Ще приемем и план за авангардните материали за водещи позиции в промишлеността, чрез който, заедно с държавите членки, имаме за цел да се ускори разработването на безопасни, устойчиви и кръгови авангардни материали, както и тяхното внедряване в промишлеността в полза на екологичния и цифровия преход.

    Законодателният акт за промишленост с нулеви нетни емисии ще подпомогне европейската промишленост в разработването и внедряването на иновативни и стратегически технологии, необходими за икономика с нулеви нетни емисии, като например вятърни турбини, термопомпи, слънчеви панели, електролизьори, ядрени технологии, както и съхранение на CO2. Търсенето нараства както в Европа, така и в световен мащаб, и ние действаме сега, за да гарантираме, че европейските доставки могат да задоволят по-голяма част от това търсене.

    Необходимо е също така да постигнем напредък по инструмента в подкрепа на единния пазар в извънредни ситуации, за да подпомогнем запазването на свободното движение на стоки, услуги и хора и наличието на жизненоважни стоки и услуги в случай на бъдещи непредвидени смущения.

    Пакетът от мерки за подпомагане на МСП, включващ преразглеждане на Директивата относно забавянето на плащанията и опростяване на данъчното облагане с въвеждане на система за данъчно облагане по главно управление, има за цел да подкрепи допълнително малките и средните предприятия в Европа, които са гръбнакът на нашата икономика. 

    Предложенията в процес на разглеждане относно изкуствения интелект (ИИ) са от ключово значение за безопасното и полезно прилагане на технология, която се развива с огромна скорост през последните години. Времето, в което имаме възможност за отговорно управление на тази технология, намалява.

    Успоредно със съгласуваните усилия с международните ни партньори за укрепване на глобалното управление на ИИ ще отворим нашите високопроизводителни компютри за стартиращи предприятия в областта на ИИ, за да подпомогнем европейските иновации. Европейските спътникови програми „Коперник“, EGNOS и „Галилео“ вече носят безброй ползи за нашата икономика и общества и играят ключова роля в разбирането, подготовката и борбата с изменението на климата. Освен това IRIS2 ще създаде критична инфраструктура за сигурна свързаност с важни приложения в областта на отбраната.

    Необходими са значителни инвестиции в цифрови мрежи, за да постигнем целите на цифровото десетилетие до 2030 г. След неотдавнашната проучвателна консултация ще подготвим почвата за възможни политически и регулаторни действия по отношение на цифровите мрежи и инфраструктура, по-специално за подпомагане на трансграничните оператори на инфраструктура на единния пазар, ускоряване на внедряването на технологии и привличане на повече капитал в мрежите.

    Космическата промишленост придобива все по-голямо значение за наблюдението на Земята и съвременните свързани продукти и услуги, както и за отбраната и сигурността. Космическата стратегия за сигурност и отбрана 8 от 2023 г. има за цел да подобри издръжливостта на космическата инфраструктура и космическите способности на ЕС в подкрепа на сигурността и отбраната, както и да насърчи партньорствата за отговорно поведение в космическото пространство. През 2024 г. ще предложим европейски законодателен акт за космическото пространство, който ще определи правила, например за управление на космическия трафик, но също така и за това как ще осигурим безопасността на нашата критична космическа инфраструктура. Той ще бъде допълнен от стратегия за икономиката на космическите данни с цел увеличаване на използването на космически данни в икономическите сектори.

    3.3.Икономика в интерес на хората

    Икономиката на ЕС демонстрира издръжливост в условията на безпрецедентен брой кризи. Тя се справи със социално-икономическите последици както от глобалната пандемия от COVID-19, така и от агресивната война на Русия срещу Украйна. Въпреки това тя е изправена пред сериозни предизвикателства за своята конкурентоспособност, които ще бъдат предмет на предстоящия доклад на Марио Драги. С представянето на реформите за осигуряване на дългосрочен икономически просперитет и конкурентоспособност на ЕС, като същевременно се гарантира пълното прилагане на Европейския стълб на социалните права, ние укрепихме уникалната социална пазарна икономика на ЕС.

    Наложително е да се постигне споразумение по разглежданите предложения за задълбочаване на единния пазар, който е в основата на устойчивата конкурентоспособност на ЕС. В това отношение трябва да продължим да развиваме съюза на капиталовите пазари, като съгласуваме предложенията относно неплатежоспособността, клиринга, опростяването на достъпа на дружествата до публичните капиталови пазари и увеличаването на капацитета на застрахователните дружества за дългосрочни инвестиции, както и да предприемем по-нататъшни стъпки към банковия съюз със завършването на прегледа на управлението на кризи и застраховането на депозитите. Освен това трябва да постигнем съгласие по новите правила относно процедурите по удържане на данъка при източника, предложението за предотвратяване на злоупотребата с фиктивни образувания за данъчни цели и поредица от мерки за модернизиране на системата на ЕС за данъка върху добавената стойност (ДДС) и за повишаване на нейната издръжливост на измами чрез въвеждане на цифровизацията.

    Също така трябва да постигнем напредък по предложението за подобряване на данъчното облагане на предприятията (BEFIT и трансферното ценообразуване) и цялостната реформа на митническия съюз на ЕС. В областта на цифровизирането на финансовите услуги трябва да постигнем напредък по предложенията за усъвършенстване на правилата за платежните услуги и за въвеждане на уредба на достъпа до финансови данни („отворени финанси“), както и да продължим преговорите по предложението за създаване на правна рамка за цифровото евро.

    Постигнат е значителен напредък в прилагането на Европейския стълб на социалните права чрез неговия план за действие и водещите цели за 2030 г. Представени бяха правила за подобряване на условията на работа през платформа и рамка за адекватни минимални работни заплати, а Европейската година на уменията стимулира широк спектър от дейности за преодоляване на неотложния недостиг на умения в редица сектори, като например Академията на ЕС за киберумения, както и беше създаден Пактът за уменията. Достъпът на младежите до пазара на труда беше подпомогнат чрез засилената гаранция за младежта и предстоящата инициатива за актуализиране на нашата рамка за качество на стажовете. Европейската гаранция за децата подпомага борбата със социалното изключване и предотвратяването му, като гарантира на децата ефективен достъп до набор от ключови услуги, включително безплатно образование, безплатно здравеопазване, здравословно хранене и подходящи жилища. Комисията ще продължи да подкрепя съзаконодателите в намирането на споразумение относно координацията на системите за социална сигурност.

    В отговор на законодателен доклад по собствена инициатива, изготвен от Европейския парламент, през 2024 г. Комисията ще представи инициатива относно Европейските работнически съвети.

    След срещата на върха във Вал Дюшес ще работим с предприятията и синдикалните организации, за да подобрим подготвеността за бъдещето на нашия пазар на труда с оглед на дълбоките промени в технологиите, обществото и демографията. Ще използваме демографския инструментариум, за да активизираме целия ни човешки капитал.

    Предстояща инициатива ще спомогне за реализиране на цялостните ползи от биотехнологиите и биопроизводството, които са от ключово значение за конкурентоспособността и модернизацията на промишлеността на ЕС поради високия им потенциал за растеж и производителност на труда.

    Комисията ще публикува и деветия си доклад за сближаването, в който се описва състоянието на социалното, икономическото и териториалното сближаване в ЕС и се прави преглед на предприетите през последните години действия.

    3.4.По-силна Европа на световната сцена

    В световен мащаб продължаваме да наблюдаваме нарастващо напрежение и геополитически сътресения. Безразборните и брутални терористични нападения срещу Израел и неговия народ от страна на Хамас пряко застрашават мира и сигурността в региона и подчертават необходимостта от подновяване на усилията за активизиране на близкоизточния мирен процес. С агресивната си война срещу Украйна и с действията си в рамките на международните форуми Русия продължава да подлага на изпитание основите на многостранното сътрудничество и основания на правила международен ред.

    Военната подкрепа на ЕС за Украйна доведе до критичен недостиг в отбранителните запаси на държавите членки. В отговор на това ние подкрепихме държавите членки в укрепването на европейската отбранителна промишленост чрез инструмент за съвместно възлагане на обществени поръчки (АУЕОПСОП) 9 и работна група за съвместно възлагане на обществени поръчки, свързани с отбраната. Освен това увеличихме производствения капацитет за боеприпаси чрез Акта в подкрепа на производството на боеприпаси (ASAP) 10 . С третата съвместна декларация относно сътрудничеството между ЕС и НАТО 11 се разшири сътрудничеството ни в нови области от решаващо значение за сигурността — издръжливост, нововъзникващи и революционни технологии, отбрана и космическо пространство.

    Ще продължим да укрепваме и изграждаме по-устойчиви връзки със света чрез нашата стратегия за Global Gateway 12 , като прилагаме подхода „Екип Европа“. Изпълняваме секторни стратегии и планове за действие, включително стратегията за международния ангажимент в областта на енергетиката 13 , съвместното съобщение относно международното управление на океаните 14 , космическата стратегия за сигурност и отбрана 15 , актуализирането на Стратегията на ЕС за морска сигурност 16 , съвместното съобщение относно партньорството с региона на Персийския залив 17 и новия дневен ред за отношенията с Латинска Америка и Карибския басейн 18 .

    Ще продължим да работим с партньорите от Западните Балкани, както и с Украйна, Молдова и Грузия с оглед на бъдещото им присъединяване към Съюза. Ще запазим също така подкрепата си за Източното партньорство и Южното съседство.

    Съюзът ще продължи да работи за изграждане на партньорства с държави и организации от цял свят. По-специално трябва да продължим усилията си за укрепване на взаимноизгодното ни партньорство с Африка и ще доразвием нашия стратегически подход, за да го придвижим напред заедно с Африканския съюз на следващата среща на върха между ЕС и АС.

    Европейската стратегия за отбранителната промишленост ще даде допълнителен тласък на развитието на отбранителните способности на държавите членки, подкрепени от модерна и устойчива европейска технологична и индустриална база в областта на отбраната. В тази рамка ще продължим да консолидираме действията за продължаване на укрепването на европейската отбранителна индустриална база след 2025 г. През 2024 г. ще продължим да полагаме усилия и за прилагане на Стратегическия компас 19 , за да засилим отбранителната си готовност и да превърнем ЕС в по-силен и способен гарант на сигурността. ЕС ще продължи да доразвива инструментариума за противодействие на чуждестранното манипулиране на информация и вмешателство, за да се справи ефективно със злонамерени действия от чужбина.

    Ще продължим да защитаваме и насърчаваме демокрацията, правата на човека, върховенството на закона и ефективното многостранно сътрудничество. Ще продължим да полагаме усилия за защита на децата, засегнати от въоръжени конфликти, по-специално чрез представяне на преработените насоки на ЕС. Солидарността на ЕС както чрез хуманитарна помощ, така и чрез механизма за гражданска защита на Съюза, ще продължи да дава резултати. Ще се ангажираме конструктивно с всички партньори и ще продължим да подкрепяме програмата за реформи на генералния секретар на ООН, включително при подготовката на срещата на върха, посветена на бъдещето, през септември 2024 г.

    Като световен лидер и създател на стандарти трябва да ускорим програмата за отворена и справедлива търговия, насочена към конкурентоспособност, издръжливост и устойчивост. Ще продължим да работим за засилване на сътрудничеството и търговските отношения с партньорите и ще стимулираме глобалните усилия за реформиране на Световната търговска организация. Преразгледаната търговска стратегия на ЕС насърчава отворена, устойчива и решителна политика, която подкрепя екологичната и цифровата трансформация.

    Успешно приключихме преговорите за търговски споразумения с Чили, Нова Зеландия и Кения. Стремим се също така да финализираме споразуменията с Австралия, Мексико и Меркосур. Комисията също така ще продължи да се стреми към напредък в преговорите с Индия и Индонезия, както и по споразуменията за цифрова търговия със Сингапур и Република Корея. Отношенията между ЕС и САЩ се засилиха и благодарение на работата ни в Съвета по търговия и технологии ЕС—САЩ. Вдъхновени от това, тази година създадохме Съвет по търговия и технологии ЕС—Индия. Същевременно засилихме инструментите си за борба с нелоялните търговски практики и ще действаме, за да гарантираме, че глобалната конкуренция остава лоялна. Поради това Комисията започна антисубсидийно разследване на идващите от Китай електрически превозни средства.

    3.5.Утвърждаване на европейския ни начин на живот

    В отговор на пандемията от COVID-19 Комисията започна да полага основите на Европейския здравен съюз. Това включва засилената рамка на ЕС в областта на здравната сигурност, включително новия Орган за готовност и реакция при извънредни здравни ситуации, както и новаторския европейски план за борба с рака и предложенията за изграждане на европейско пространство на здравни данни и за реформа на фармацевтичното законодателство. ЕС прие и новата Стратегия на ЕС в областта на световното здравеопазване 20 , която ще направлява усилията му за укрепване на здравеопазването по света.

    Комисията ще продължи да подкрепя работата както по законодателните, така и по оперативните аспекти на управлението на миграцията. От съществено значение е съзаконодателите да финализират Новия пакт за миграцията и убежището 21 до края на този законодателен мандат. Успоредно с това е необходимо да продължим да предприемаме оперативни действия за ускоряване на колективния отговор на ЕС на миграционните предизвикателства в сътрудничество с нашите ключови партньори.

    Комисията също така предприе действия за укрепване на четирите стълба на Стратегията на ЕС за Съюза за сигурност 22 : преодоляване на уязвимостите, повишаване на киберсигурността, насърчаване на сътрудничеството в областта на правоприлагането и подкрепа за устойчивостта на хибридни заплахи. Това включва инициативи за премахване на терористично съдържание онлайн, укрепване на морската сигурност на Съюза, включително в контекста на издръжливостта на критичната инфраструктура, и защита на космическите активи на Съюза, като например спътници, и възпиране на враждебни дейности в космическото пространство.

    Предстоящите предложения за законодателен акт за киберустойчивост и законодателен акт в областта на киберсолидарността ще изиграят ключова роля за укрепване на киберсигурността чрез повишаване на сигурността на веригата за доставки и засилване на солидарността на равнището на Съюза, за да може по-ефективно да се откриват киберзаплахите и да се подобри подготовката и реагирането при киберинциденти.

    Както е посочено в шестия доклад за напредъка на Съюза на сигурност, необходимо е също така да се постигне съгласие по предложенията, които ще укрепят сигурността на нашите граждани и ще доведат до ефективна съвместна борба с престъпността, като същевременно се отстояват общите ни основни ценности. Това включва предложенията за киберустойчивост, Кодекса на Съюза за режима на движение на лица през границите, автоматизирания обмен на данни за целите на полицейското сътрудничество (Прюм II), събирането и предаването на предварителна информация за пътниците, борбата с трафика на хора, борбата със сексуалното насилие над деца, отнемането и конфискацията на активи и определянето на престъпленията и наказанията.

     Планът за действие относно борбата с трафика на наркотици и организираната престъпност, включително Европейския пристанищен алианс, подготвя почвата за по-ефективни съвместни усилия в борбата с организираната престъпност и трафика на наркотици. Комисията ще предложи също така да се модернизира правната рамка за борба с контрабандата на мигранти, за да се гарантира, че разполагаме с необходимите правни и оперативни инструменти, за да отговорим на новия начин на действие на контрабандистите. Освен това Комисията ще организира международна конференция, посветена на борбата с контрабандата на хора, като отчита необходимостта от международно сътрудничество и силен световен съюз в тази област.

    В областта на висшето образование Комисията ще предложи план за бъдещата съвместна европейска академична степен, който ще допринесе за изграждането на европейско пространство за образование. Той ще бъде подкрепен от препоръки за осигуряване на качеството на висшето образование и за привлекателна академична кариера.

    3.6.Нов тласък за европейската демокрация

    По време на този мандат Комисията отдаде особено значение на укрепването и съживяването на нашата европейска демокрация. Работата ни се ръководи от плана за действие за европейската демокрация, предназначен за овластяване на гражданите и за изграждане на по-устойчиви демокрации в целия ЕС чрез способстване за свободни и честни избори, укрепване на свободата на медиите и противодействие на дезинформацията. Конференцията за бъдещето на Европа беше безпрецедентно упражнение на демокрацията на участието и ни позволи да чуем мнението на гражданите от целия ЕС за бъдещето на нашия Съюз. С новото поколение граждански панели, които пилотно използвахме по три ключови инициативи през 2023 г. 23  (както и с другите, които предстоят да бъдат създадени през следващата година), вградихме гражданската ангажираност още по-конкретно в нашия инструментариум за изготвяне на политики. Особен акцент беше поставен върху ангажирането на младото поколение, което има решаваща роля в оформянето на бъдещето, тъй като една трета от участниците в дискусионните панели бяха на възраст между 16 и 25 години.

    В съответствие с ангажиментите, поети в политическите насоки на председателя фон дер Лайен, Комисията предприе последващи действия по законодателните доклади по собствена инициатива на Европейския парламент.

    Предпоставка за демократичното функциониране на ЕС и неговите държави членки е независимата съдебна система и зачитането на върховенството на закона. Както годишният цикъл за върховенството на закона, така и механизмът за обвързаност с условия помагат да се гарантира това и да се защитят финансовите интереси на ЕС. Значителен напредък бе постигнат и в други области от решаващо значение за нашите демократични общества. Внесохме ключови предложения относно прозрачността и справедливостта на изборния процес, укрепването и гарантирането на правата на различни групи в обществото и гарантирането на свободата и независимостта на журналистите в ЕС. Продължаваме да работим за изграждане на нашата демократична издръжливост отвътре и защита от неправомерни външни влияния. Вече разполагаме и със солидна правна уредба за трансгранично съдебно сътрудничество, включително в областта на съдебните производства и цифровата комуникация.

    Едно отворено и приобщаващо общество трябва да гарантира равни права и защита на всички групи в обществото. Ето защо Комисията прие специални стратегии за правата на децата, равенството между половете, борбата с расизма, равенството на ромите, равнопоставеността на ЛГБТИК, правата на хората с увреждания и правата на жертвите. Приетата след десетгодишни преговори Директива относно жените в управителните съвети ще задължи дружествата да постигнат ясни цели, свързани с директорските позиции, до средата на 2026 г. Тази година приехме нови правила за прозрачност на възнагражденията на мъжете и жените, с което засилихме прилагането на принципа за равно възнаграждение за еднакъв труд — важна стъпка към равенството между половете и преодоляване на разликата в заплащането на мъжете и жените. С неотдавнашното си присъединяване към Истанбулската конвенция на Съвета на Европа от 2016 г. за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие ЕС изпрати силен сигнал, че е решен да предотвратява, да осъжда и да се бори с насилието над жени и момичета във всичките му форми.

    За да има подходяща рамка за изборите за Европейски парламент, Комисията ще се стреми да улесни постигането на споразумения относно статута и финансирането на европейските политически партии и прозрачността на целенасочената политическа реклама. Заедно с Европейския парламент Комисията стартира и комуникационна кампания, целяща да увеличи броя на мобилните граждани на ЕС, които ще гласуват на изборите за Европейски парламент през 2024 г.

    Процъфтяващото гражданско общество и свободната и критична медийна среда са гръбнакът на демократичното общество и е необходимо постигането на съгласие по Директивата относно стратегическите съдебни производства, насочени срещу участието на обществеността, и европейския законодателен акт за свободата на медиите.

    Призоваваме също така съзаконодателите да постигнат съгласие по предложенията за Директива относно борбата с насилието над жени и домашното насилие, Директивата относно правата на жертвите, предложените стандарти за националните органи по въпросите на равенството и Директивата относно създаването на карта на ЕС за хора с увреждания и следващата година, ще приемем препоръка на Комисията относно развитието и укрепването на системите за закрила на детето в държавите членки и ще осигурим по-добро използване на съществуващите инструменти на ЕС (законодателство, мерки на политиката и финансиране).

    Тъй като цифровото информационно пространство оказва все по-голямо влияние върху публичния дебат и вземането на политически решения, от съществено значение е да се продължи работата по борбата с дезинформацията, за да се осигури свободен и честен обмен на мнения, особено преди европейските избори.

    4.Заключение 

    През последните четири години Съюзът показа своята неделимост и решимост да се справи с предизвикателствата на нашето поколение в името на утрешните поколения. Действахме заедно, като реагирахме решително в подкрепа на Европа на свободата, просперитета и мира. Трябва да продължим тази работа и да положим солидни основи за укрепване на нашия Съюз и подготовка за бъдещето.

    Комисията ще работи до последния ден от мандата си, за да се справи с общите ни предизвикателства. Ще окажем силна подкрепа на Европейския парламент и Съвета, за да улесним постигането на споразумения по оставащите ключови предложения, като същевременно ще представим няколкото нови инициативи, които все още са необходими, за да изпълним обещанията си и да подготвим Съюза за утрешния ден.

    Подробен преглед на планираната работа на Комисията за 2024 г. е представен в приложенията към настоящата работна програма.

    (1)

          Доброволен преглед на ЕС  на изпълнението на Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие.

    (2)

         Целите за устойчиво развитие и принципът за ненанасяне на значителни вреди са включени в инструментариума за по-добро регулиране и в разработването на политиките на Комисията, за да се гарантира, че всички законодателни предложения допринасят за изпълнението на Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие.

    (3)

         COM(2023) 168.

    (4)

         За подробен преглед на инициативите, предприети от 16 март 2023 г. насам, продължени с настоящата работна програма или за приемане след това, вж. приложение II.

    (5)

          https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13990-Administrative-burden-rationalisation-of-reporting-requirements_bg

    (6)

         Вж. приложение II за подробен преглед на инициативите и предложенията.

    (7)

         Годишно изследване относно тежестта за 2022 г.; https://commission.europa.eu/publications/2022-annual-burden-survey_bg

    (8)

         JOIN(2023) 9.

    (9)

         COM(2022) 349.

    (10)

         Регламент (ЕС) 2023/1525 от 20 юли 2023 г.

    (11)

          https://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_210549.htm  

    (12)

         JOIN(2021) 30.

    (13)

         JOIN(2022) 23.

    (14)

         JOIN(2022) 28.

    (15)

         JOIN(2023) 9.

    (16)

         JOIN(2023) 8.

    (17)

         JOIN(2022) 13.

    (18)

         JOIN(2023) 17.

    (19)

          https://www.eeas.europa.eu/eeas/strategic-compass-security-and-defence-1_en  

    (20)

         COM(2022) 675.

    (21)

         COM(2020) 609.

    (22)

         COM(2020) 605.

    (23)

         Разхищение на храни, виртуални светове и образователна мобилност.

    Top

    Страсбург, 17.10.2023

    COM(2023) 638 final

    ПРИЛОЖЕНИЯ

    към

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

    Работна програма на Комисията за 2024 г.
















    Постигаме резултати днес и се подготвяме за утре






















































































































































    Приложение I: Нови инициативи 1

    Цел на политиката

    Инициативи

    Европейски зелен пакт

    1.

    Пакет за вятърната енергия

    Европейски пакет за вятърната енергия (незаконодателна инициатива, четвърто тримесечие на 2023 г.)

    2.

    Цел в областта на климата до 2040 г.

    Цел в областта на климата до 2040 г. (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2024 г.)

    3.

    Устойчивост на водните ресурси

    Инициатива за устойчивостта на водните ресурси (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2024 г.)

    Европа, подготвена за цифровата ера

    4.

    Безопасно космическо пространство в подкрепа на екологичния и цифровия преход

    1)Закон на ЕС за космическото пространство (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 и член 191 от ДФЕС, първо тримесечие на 2024 г.)

    5.

    2)Стратегия за икономиката на космическите данни (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2024 г.)

    6.

    Изкуствен интелект в услуга на европейските иновации и конкурентоспособност

    Инициатива за осигуряване на достъп до европейските висококапацитетни изчислителни технологии за ползване от етични и отговорни стартиращи предприятия в областта на изкуствения интелект (законодателна и незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2024 г.)

    Икономика в интерес на хората

    7.

    Биотехнологии и биопроизводство

    Инициатива на ЕС в областта на биотехнологиите и биопроизводството (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2024 г.)

    8.

    Социален диалог

    Последващи действия във връзка със срещата на върха във Вал Дюшес (първо/второ тримесечие на 2024 г.)

    9.

    Екологичен и цифров преход, отворена стратегическа автономност

    Авангардни материали за водещи позиции в промишлеността (незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2024 г.)

    10.

    Европейски работнически съвет

    Инициатива относно правилата за Европейския работнически съвет (законодателна или незаконодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 153, параграф 2, буква б) във връзка с член 153, параграф 1, буква д) от ДФЕС, първо тримесечие на 2024 г., в отговор на Резолюция P9_TA(2023)0028 съгласно член 225 от ДФЕС „Преразглеждане на Директивата за европейските работнически съвети“)

    По-силна Европа на световната сцена

    11.

    Укрепване на партньорствата

    Съвместно съобщение относно засилено партньорство с Африка (незаконодателна инициатива, второ тримесечие на 2024 г.)

    12.

    Европейска отбрана

    Европейска стратегия за отбранителната промишленост (законодателна и/или незаконодателна инициатива, първо тримесечие на 2024 г.)

    Утвърждаване на европейския ни начин на живот

    13.

    Борба с контрабандата на мигранти

    Актуализиране на правната рамка и засилване на сътрудничеството за борба с контрабандата на мигранти (законодателна и/или незаконодателна инициатива, член 83, параграф 2 и член 79, параграф 2, буква в) от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2023 г.)

    14.

    Съвместна европейска академична степен

    1)Съвместна европейска академична степен (незаконодателна инициатива, второ тримесечие на 2024 г.)

    15.

    2)Препоръка на Съвета относно привлекателни и устойчиви кариери във висшето образование (незаконодателна инициатива, членове 165 и 166 от ДФЕС, второ тримесечие на 2024 г.)

    16.

    3)Препоръка на Съвета относно Европейска система за осигуряване на качество и признаване на квалификации (незаконодателна инициатива, членове 165 и 166 от ДФЕС, второ тримесечие на 2024 г.)

    Нов тласък за европейската демокрация

    17.

    Подготовка за разширяването

    Съобщение относно реформите и прегледите на политиките преди разширяването (незаконодателна инициатива, второ тримесечие на 2024 г.)

    18.

    Закрила на детето

    Препоръка на Комисията относно интегрирани системи за закрила на детето (незаконодателна инициатива, член 292 от ДФЕС, първо тримесечие на 2024 г.)



    Приложение II — Съществени предложения и инициативи за рационализиране на изискванията за докладване 2 ,

    както и оценки и проверки за пригодност

    Раздел А — Предложения и инициативи за рационализиране на изискванията за докладване, приети от Комисията от март 2023 г. насам

    Наименование

    Описание

    1.

    Съобщение относно цифровизацията при координацията на системите за социална сигурност: улесняване на свободното движение в рамките на единния пазар — COM(2023) 501

    В съобщението се представят мерки за цифровизиране на процедурите за координация на системите за социална сигурност, за да се намали административната тежест за мобилните граждани и предприятията, които извършват трансгранична дейност.

    2.

    Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2014/59/ЕС по отношение на мерките за ранна намеса, условията за преструктуриране и финансирането на действията по преструктуриране — COM(2023) 227

    В предложението се предвижда да се намали тежестта на докладването за банките и органите, като се премахнат някои задължения. С предложението също така ще се улесни обменът на информация между органите, за да се избегне дублиране на докладването от страна на банките.

    3.

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/895 на Комисията от 4 април 2023 г. за изпълнение за прилагането на Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на процедурите, форматите и образците за оповестяване на отчета за платежоспособността и финансовото състояние от застрахователните и презастрахователните предприятия („Платежоспособност ІІ“)

    Съгласно Директивата „Платежоспособност II“ на 4 април 2023 г. Комисията прие нови технически стандарти за изпълнение относно докладването и оповестяването на отчета от страна на застрахователните и презастрахователните предприятия, с които се опростява докладването, за да стане по-пропорционално, и се премахват някои образци.

    4.

    Предложение за регламент за изменение на Регламент 223/2009 относно европейската статистика — COM(2023) 402

    В предложението се предвижда намаляване на тежестта за предприятията благодарение на все по-широкото използване на нови източници (цифрови и административни) и чрез цифровизация на сигурните платформи за обмен на данни. Могат да се предвидят значителни икономии, свързани с намаляването на обема на проучванията и следователно с намаляването на тежестта за предприятията и гражданите. Намаляването на тежестта ще се отнася до всички предприятия без значение от размера им, включително МСП. МСП ще се възползват от повече и по-навременни статистически данни, особено като се има предвид, че те съставляват по-голямата част от респондентите в бизнес проучванията.

    5.

    Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно статистическите данни на Европейския съюз за пазара на труда във връзка с предприятията, за отмяна на Регламент (ЕО) № 530/1999 на Съвета и на регламенти (ЕО) № 450/2003 и (ЕО) № 453/2008 — COM(2023) 459

    Предложението ще доведе до опростяване и подобряване на ефективността, като същевременно ще насърчи използването на алтернативни административни източници и съвременни цифрови техники, включително автоматичното прехвърляне на данни за заплатите и извличането на данни от уеб сайтове, като тези техники ще способстват за намаляване на тежестта за предприятията като цяло и по-специално за МСП.

    6.

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1472 на Комисията от 17 юли 2023 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 1055/2008 по отношение на честотата, с която държавите членки представят своите отчети за качеството във връзка със статистиката относно платежния баланс, международната търговия с услуги и преките чуждестранни инвестиции

    С регламента за изпълнение се рационализират задълженията за докладване чрез опростяване и хармонизиране на докладите за метаданни и намаляване на честотата на отчетите за качеството, изготвяни от всички статистически органи в Европейската статистическа система (Евростат, държавите — членки на ЕС, Европейската зона за свободна търговия и Европейската система на централните банки — ЕСЦБ).

    7.

    Преглед на икономическото управление:

    oПредложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно ефективната координация на икономическите политики и многостранния бюджетен надзор и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1466/97 — COM(2023) 240;

    oПредложение за регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1467/97 на Съвета за определяне и изясняване на прилагането на процедурата при прекомерен дефицит — COM(2023) 241;

    oПредложение за директива на Съвета за изменение на Директива 2011/85/ЕС на Съвета относно изискванията за бюджетните рамки на държавите членки — COM(2023) 242.

    Що се отнася до рационализирането на изискванията за докладване, с тези предложения някои обременяващи годишни задължения за докладване пред Комисията ще бъдат заменени със средносрочни фискално-структурни планове и обикновен годишен доклад за напредъка.

    8.

    Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно детергентите и повърхностноактивните вещества, за изменение на Регламент (ЕС) 2019/1020 и за отмяна на Регламент (EO) № 648/2004 — COM(2023) 217

    С предложението ще се опростят и цифровизират изискванията за докладване, а именно с въвеждането на цифров продуктов паспорт и информационен лист за съставките за опасните вещества.

    9.

    Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно безопасността на играчките и за отмяна на Директива 2009/48/ЕО — COM(2023) 462

    В предложението се предвижда цифровизация на докладването и декларацията за съответствие (цифров продуктов паспорт) за детските играчки.

    10.

    Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно използването на железопътния инфраструктурен капацитет в единното европейско железопътно пространство, за изменение на Директива 2012/34/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС) № 913/2010 — COM(2023) 443/2

    С предложението се рационализират задълженията за докладване и се намалява обемът на докладването благодарение на хармонизирана правна рамка за железопътния капацитет и управлението на движението и премахването на коридорите за железопътен товарен превоз.

    11.

    Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 96/53/ЕО на Съвета относно максимално допустимите размери в националния и международен трафик на някои пътни превозни средства, които се движат на територията на Общността, както и максимално допустимите маси в международния трафик — COM(2023) 445/2

    Предложението включва цифровизация на изискванията относно документацията, както и рационализиране и цифровизиране на предаването на определени транспортни данни.

    12.

    Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2009/16/ЕО относно държавния пристанищен контрол — COM(2023) 271

    Очаква се преразглеждането на Директивата за държавния пристанищен контрол да доведе до икономии на административни разходи за оператора, агента или капитана на кораб, отговарящ на условията за разширена инспекция, поради премахването на задължението за 72-часово предварително докладване.

    13.

    Реформа на Митническия кодекс на Съюза:

    oПредложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Съюза и на Митнически орган на Европейския съюз и за отмяна на Регламент (ЕС) № 952/2013 — COM(2023) 258;

    oПредложение за регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕИО) № 2658/87 по отношение на въвеждането на опростено тарифно третиране за дистанционните продажби на стоки и на Регламент (ЕО) № 1186/2009 по отношение на премахването на прага за освобождаване от мита — COM(2023) 259;

    oПредложение за директива на Съвета за изменение на Директива 2006/112/ЕО по отношение на правилата за ДДС във връзка с данъчно задължените лица, които улесняват дистанционните продажби на внасяни стоки, и прилагането на специалния режим за дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети територии или трети държави, и на специалния режим за деклариране и плащане на ДДС при внос — COM(2023) 262.

    С реформата се опростяват и рационализират изискванията за деклариране пред митниците и изискванията за отчитане на ДДС, на които подлежат търговците, например чрез съкращаване на времето, необходимо за завършване на процесите на внос, чрез осигуряване на един-единствен интерфейс на ЕС и чрез улесняване на повторното използване на данни.

    14.

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1451 на Комисията от 13 юли 2023 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/2002 по отношение на уведомяването за болести и на информацията, която държавите членки трябва да представят за одобрение на задължителни и изборни програми за ликвидиране и за докладване за тях, както и в заявленията за признаване на статут „свободен от болест“

    Регламентът за изпълнение, свързан с болестите по животните, включва премахването на несъществени елементи, които подлежат на докладване, и изясняването на някои основни определения.

    15.

    Предложение за реформа на общото законодателство на Съюза в областта на фармацевтичните продукти:

    oПредложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за установяване на процедури на Съюза за разрешаване и надзор на лекарствени продукти за хуманна употреба и на правила за работата на Европейската агенция по лекарствата, за изменение на Регламент (ЕО) № 1394/2007 и Регламент (ЕС) № 536/2014 и за отмяна на Регламент (ЕО) № 726/2004, Регламент (ЕО) № 141/2000 и Регламент (ЕО) № 1901/2006 — COM(2023) 193;

    oПредложение за директива на Европейския парламент и на Съвета относно Кодекса на Съюза за лекарствените продукти за хуманна употреба и за отмяна на Директива 2001/83/ЕО — COM(2023) 192.

    Преразгледаната рамка включва премахването на някои изисквания за докладване, като например годишното изискване към разработчиците на лекарствени продукти за редки заболявания да представят доклад на Европейската агенция по лекарствата относно етапа на разработване на лекарства за редки заболявания или за деца; изискването държавите членки да докладват относно националните мерки в подкрепа на научните изследвания, развойната дейност, наличността на лекарства за редки заболявания или за деца; изискването за предоставяне на информация за опис на терапевтичните нужди; изискването държавите членки да докладват за случаите, в които са отменили определени производствени изисквания; изискването държавите членки да докладват за промените, направени в списъка на разрешените лекарства, отпускани по лекарско предписание. В нея също така се предвижда намаляване на честотата на докладване относно одитите на системата за фармакологична бдителност.

    Раздел Б — Допълнителни предложения и инициативи за рационализиране на изискванията за докладване, които се приемат от Комисията заедно с работната програма или ще бъдат приети впоследствие 3

    1.

    Предложение за регламент за изменение на:

    oРегламент (ЕС) № 1379/2013 относно общата организация на пазарите на продукти от риболов и аквакултури;

    oРегламент (ЕС) № 167/2013 относно одобряването и надзора на пазара на земеделски и горски превозни средства;

    oРегламент (ЕС) № 168/2013 относно одобряването и надзора на пазара на дву-, три- и четириколесни превозни средства.

    Предложението съдържа мерки, с които се рационализират задълженията за докладване чрез:

    ·премахване на някои съществуващи изисквания за докладване, които вече не са необходими поради припокриване с други законодателни мерки, относно пазарните стандарти за рибни продукти;

    ·премахване на докладването относно прилагането съответно на процедурите за одобряване на типа и индивидуалните одобрения на превозни средства за земеделски и горски превозни средства и четириколесни превозни средства. Докладването вече не е необходимо съгласно проучване на Комисията от 2022 г., в което се стига до заключението, че процедурите за одобряване на типа и за индивидуалните одобрения са задоволителни.

    2.

    Предложение за регламент за изменение на:

    oРегламент (ЕО) № 80/2009 относно кодекс за поведение при компютризирани системи за резервация;

    oРегламент (ЕС) № 165/2014 относно тахографите в автомобилния транспорт;

    oРегламент (ЕС) № 996/2010 относно разследването и предотвратяването на произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване.

    Предложението съдържа мерки, с които се рационализират задълженията за докладване чрез:

    ·премахване на задължението за представяне на одитирани доклади на системни оператори на компютризирани системи за резервация и на изискването продавачите да информират Комисията за самоличността на одитора;

    ·замяна на годишния доклад относно монтьорите и сервизите на тахографи чрез публикуване на уебсайта с актуализации, ако е необходимо;

    ·премахване на задължението за публикуване на годишни доклади относно разследванията на произшествия в гражданското въздухоплаване, които са станали излишни с оглед на годишния преглед на безопасността, публикуван от Агенцията за авиационна безопасност на Европейския съюз.

    3.

    Предложение за регламент за отмяна на Регламент (ЕС) № 524/2013 относно онлайн решаване на потребителски спорове

    Отмяната на регламента относно онлайн решаване на потребителски спорове ще премахне свързаните с това изисквания за докладване, които вече не са необходими.

    4.

    Предложение за регламент за изменение на:

    oРегламент (ЕС) № 1093/2010 за създаване на Европейски банков орган;

    oРегламент (ЕС) № 1094/2010 за създаване на Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване;

    oРегламент (ЕС) № 1095/2010 за създаване на Европейски орган за ценни книжа и пазари;

    oРегламент (ЕС) № 1092/2010 за създаване на Европейски съвет за системен риск;

    oРегламент (ЕС) 2021/523 за създаване на програмата InvestEU.

    С предложението се опростяват изискванията за докладване чрез:

    ·улесняване на обмена на данни между европейските надзорни органи и други органи от финансовия сектор и ограничаване на новите изисквания за докладване. Това ще насърчи по-ефективното събиране на данни и избягването на двойното докладване, което ще донесе пряка полза за европейските и националните органи и непряка полза за субектите от финансовия сектор, които трябва да предоставят информация;

    ·намаляване на честотата на докладване за партньорите по изпълнението на InvestEU от веднъж на всеки 6 месеца на веднъж годишно за повечето елементи от изискванията за докладване. По този начин ще се намали административната тежест за партньорите по изпълнението и следователно непряко за предприятията и МСП.

    5.

    Предложение за регламент за изменение на Регламент (ЕС) 2016/1011 относно индекси, използвани като бенчмаркове за целите на финансови инструменти и финансови договори или за измерване на резултатите на инвестиционни фондове

    С предложението се намалява приложното поле на Регламента за бенчмарковете, като се съсредоточава върху значимите бенчмаркове. Следователно по този начин ще бъде осигурено незабавно облекчение от организационните изисквания и изискванията за докладване за съответните администратори на бенчмаркове, които вече не попадат в обхвата на приложното поле.

    6.

    Предложение за регламент за изменение на Регламент (EС) 2016/2031 за защитните мерки срещу вредителите по растенията

    С предложените изменения ще се намали тежестта на задължението за докладване чрез:

    ·цифровизиране на докладването от страна на националните органи относно резултатите от многогодишното наблюдение за вредители;

    ·намаляване на честотата на докладване от страна на националните органи във връзка с многогодишните програми за наблюдение;

    ·премахване на докладването, което вече не е необходимо за националните мерки, предприети срещу определени вредители.

    7.

    Предложение за директива за изменение на:

    oДиректива 2011/24/ЕС за упражняване на правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване;

    oДиректива 1999/2/ЕО за сближаване на законодателствата на държавите членки относно храните и хранителните съставки, които са обработени с йонизиращо лъчение;

    oДиректива 2014/53/ЕС за хармонизирането на законодателствата на държавите членки във връзка с предоставянето на пазара на радиосъоръжения;

    oДиректива 2000/14/EO за сближаване на законодателствата на държавите членки във връзка с шумовите емисии на съоръжения, предназначени за употреба извън сградите.

    С предложението ще се намалят съществуващите задължения за докладване чрез:

    ·намаляване на честотата на докладите на Комисията относно правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване, което ще доведе до съответно намаляване на тежестта на докладването за националните органи в държавите членки;

    ·премахване на годишния доклад за извършените проверки в съоръженията за йонизиращи лъчения и за проверките на етапа на предлагане на продукта на пазара;

    ·намаляване на честотата на докладите относно дейностите по надзор на пазара на радиосъоръжения;

    ·премахване на задължението за предаване на информация за шума за съоръжения на открито, която вече е предоставена чрез етикетиране.

    8.

    Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2007/2/ЕО за създаване на инфраструктура за пространствена информация в Европейската общност (INSPIRE)

    С предложението ще се намали честотата на докладване от веднъж годишно на веднъж на всеки две години за годишния обобщаващ доклад, който се изготвя от държавите членки съгласно член 21, параграф 2 от Директивата INSPIRE и съдържа информация за наборите от данни, посочени в приложенията към директивата, като мрежи за комунални услуги, местоположение на производствени и промишлени съоръжения и др.

    9.

    Предложение за решение за изменение на:

    oДиректива 96/67/ЕО на Съвета относно достъп до пазара на наземни услуги в летищата на Общността;

    oДиректива 2009/33/ЕО за насърчаването на чисти и енергийноефективни пътни превозни средства с цел да се подпомогне мобилността с ниски емисии;

    oДиректива (ЕС) 2022/1999 относно единните процедури за проверка на автомобилния превоз на опасни товари;

    oДиректива 2009/12/ЕО относно летищните такси.

    С предложението се предвижда намаляване на съществуващите задължения за докладване чрез:

    ·намаляване на честотата на докладване на летищата, попадащи в приложното поле и различните категории на Директивата за наземните услуги;

    ·намаляване на честотата на докладване съгласно Директивата относно чистите превозни средства, закупени в подкрепа на използването на мобилност с ниски емисии;

    ·премахване на незадължителното докладване относно общия обем опасни товари, които се превозват с автомобилен транспорт в държавите членки;

    ·премахване на задължението на държавите членки да публикуват списъка на летищата, за които се прилагат правилата за летищните такси съгласно Директивата относно летищните такси, и на правилата за наземните услуги съгласно Директивата относно наземните услуги.

    10.

    Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2013/34/ЕС относно годишните финансови отчети, консолидираните финансови отчети и свързаните доклади на някои видове предприятия (Директива за счетоводството), изменена с Директива (ЕС) 2022/2464 (за стандартите за отчитане във връзка с устойчивостта)

    С предложението крайният срок за приемане на секторните европейски стандарти за отчитане във връзка с устойчивостта (понастоящем юни 2024 г.) се отлага с две години. Това ще осигури незабавно намаляване на тежестта на докладването за дружествата, попадащи в обхвата на приложното поле, включително МСП.

    11.

    Предложение за директива за изменение на Директива 2014/62/ЕС относно защитата по наказателноправен ред на еврото и на другите парични знаци срещу подправяне

    С предложението се изменя Директивата относно защитата на еврото и на другите парични знаци срещу подправяне, като се премахва излишното двугодишно докладване относно броя на лицата, преследвани и осъдени за подправяне на парични знаци.

    12.

    Предложение за директива за изменение на Директива 2013/11/ЕС за алтернативно решаване на потребителски спорове

    С предложението се предвижда намаляване на текущите изисквания за докладване чрез:

    ·намаляване на честотата на докладите за дейността на структурите за алтернативно решаване на спорове: от една година на две години, както и премахване на една от задължителните точки за докладване, т.е. относно сътрудничеството на структурите за алтернативно решаване на спорове в рамките на мрежи от структури за алтернативно решаване на спорове;

    ·за структурите за алтернативно решаване на спорове вече няма да бъде необходимо да съобщават на компетентните органи за алтернативно решаване на спорове относно: оценка на ефективността, обучението, предоставено на техните служители, и ефективността на процедурата за алтернативно решаване на спорове, предлагана от структурата за алтернативно решаване на спорове;

    ·премахване на задълженията на търговците за предоставяне на информация за алтернативно решаване на спорове.  

    13.

    Делегирана директива на Комисията за изменение на Директива 2013/34/ЕС относно годишните финансови отчети, консолидираните финансови отчети и свързаните доклади на някои видове предприятия (Директива за счетоводството) в съответствие с член 3, параграф 13 от същата директива.

    За прилагане на Директивата за счетоводството с делегирания акт се предвижда корекция спрямо инфлацията на праговете за размера, която се очаква да доведе до намаляване на изискванията за докладване за повече от един милион дружества.

    14.

    Делегиран регламент на Комисията за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2016/232 на Комисията от 15 декември 2015 г. за допълване на Регламент (ЕС) № 1308/2013 по отношение на някои аспекти на сътрудничеството между производителите

    С делегирания акт се предвижда опростяване на задълженията за уведомяване от страна на държавите членки във връзка с техните решения да разширят приложното поле на някои правила, определени от някои организации за сътрудничество между производители, по тяхно искане, към други оператори, действащи в същия сектор и сфера на икономиката.

    15.

    Регламент за изпълнение на Комисията за изменение на:

    oРегламент за изпълнение (ЕС) № 180/2014 на Комисията от 20 февруари 2014 г. за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 228/2013 (за прилагането на програмите POSEI);

    oРегламент за изпълнение (ЕС) № 181/2014 на Комисията за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 229/2013 (прилагане на малките острови в Егейско море).

    В Регламента за изпълнение се предвижда премахването на годишните доклади относно получените допустими заявления и съответните суми за мерки за насърчаване на местното производство в най-отдалечените региони и малките острови в Егейско море. С Регламента за изпълнение се премахват и автоматичните уведомления относно одобрението на правото на използване на логото за качествени селскостопански продукти, специфични за най-отдалечените региони.

    16.

    Регламент за изпълнение на Комисията за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/128 на Комисията от 21 декември 2021 г. за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) 2021/2116 по отношение на разплащателните агенции и други органи, финансовото управление, уравняването на сметките, проверките, обезпеченията и прозрачността

    В Регламента за изпълнение се предвижда цифровизиране на докладването относно плана за контрол и предприетите мерки за контрол на трансакциите в рамките на общата селскостопанска политика.

    17.

    Регламент за изпълнение на Комисията за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/1375 на Комисията относно установяване на специфични правила за официалния контрол на трихинели (Trichinella) в месото

    В Регламента за изпълнение се предвижда премахването на годишното докладване относно освобождаванията, предоставени за изследване за трихинела при контролирани условия на отглеждане. 

    18.

    Регламент за изпълнение на Комисията за изменение на 4 Регламент (ЕО) № 999/2001 на Европейския парламент и на Съвета относно определяне на правила за превенция, контрол и ликвидиране на някои трансмисивни спонгиформни енцефалопатии

    В Регламента за изпълнение се предвижда намаляване на честотата на докладите относно националните развъдни програми за подбор за резистентност към трансмисивни спонгиформни енцефалопатии.

    19.

    Регламент за изпълнение на Комисията за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/2066 на Комисията относно мониторинга и докладването на емисиите на парникови газове съгласно Директива 2003/87/ЕО

    С Регламента за изпълнение се намалява честотата, с която операторите в енергийния сектор, енергоемките отрасли и въздухоплаването трябва да докладват за подобренията в своите методики за мониторинг на емисиите на парникови газове, без да се подкопава необходимостта от изчерпателност на данните.

    20.

    Регламент за изпълнение на Комисията за изменение на 5 Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/92 на Комисията за определяне на правила за прилагането на Директива (ЕС) 2019/883 по отношение на методиките за данните от наблюдението и формата за докладване на пасивно уловените отпадъци

    С Регламента за изпълнение се предвижда рационализирано докладване по отношение на количеството пасивно уловени отпадъци чрез намаляване на честотата на подаване.

    21.

    Решение за изпълнение на Комисията за предоставяне на дерогации на някои държави членки съгласно Регламент (ЕО) № 1099/2008

    С решението за изпълнение се предоставят ограничени във времето дерогации от предаването на някои национални статистически данни за разработването на нови методики, проучвания на данни, информационни системи и достъп до нови източници на данни в областта на енергетиката за осем държави членки, които са поискали такива дерогации.

    22.

    Преразглеждане на Директива 92/106/ЕИО относно комбинирания транспорт на товари между държавите членки*

    Предложението включва опростяване на процедурите, например чрез използване на цифрови платформи за транспортни данни за доказване на допустимостта за операции по комбиниран транспорт.

    23.

    Предложение за регламент относно статистиката за рибарството*

    Новият регламент ще отмени съществуващото законодателство с цел опростяване на събирането на данни, необходими за изготвянето на европейската статистика за рибарството.

    24.

    Въвеждане на общ формуляр в електронен формат за улесняване на декларирането на командированите работници*

    Цифровизацията и създаването на общ формуляр ще опростят и улеснят декларирането на командированите работници. Това административно опростяване ще бъде допълнено от разработването и предоставянето на многоезичен и обществено достъпен интерфейс, чрез който доставчиците на услуги могат да декларират командироването на работници, за онези държави членки, които решат да използват този обществено достъпен интерфейс.

    25.

    Регламент за изпълнение на Комисията за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1070*

    Регламентът за изпълнение ще има за цел да се намали честотата на докладите относно прилагането на Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1070 на Комисията за определяне на характеристиките на точките за безжичен достъп с малък обхват.

    26.

    Решение за изпълнение на Комисията за изменение на Решение за изпълнение 2014/896/ЕС на Комисията относно Директива Севезо III*

    По отношение на Директива Севезо III, в която се предвижда съответната рамка за мерките за управление на риска с цел предотвратяване на големи аварии и ограничаване на последиците от тях, в решение за изпълнение ще бъде определен 4-годишният формат за докладване за предаване на информация от държавите членки относно изпълнението, което ще рационализира и опрости настоящите задължения за докладване, предвидени в Решение 2014/896/ЕС.

    Раздел В — Оценки и проверки за пригодност за 2024 г.

    Наименование

    Описание

    1.

    Проверка за пригодност на прилагането на принципа „замърсителят плаща“ по отношение на околната среда

    Принципът „замърсителят плаща“ означава, че замърсителите поемат разходите за мерките за предотвратяване, контрол и отстраняване на замърсяването, както и разходите за обществото. В рамките на проверката за пригодност ще се прецени колко добре се прилага принципът, включително в политиките, които могат да окажат въздействие върху околната среда. В обхвата на проверката за пригодност ще бъдат включени политиките на ЕС, които оказват въздействие върху състоянието на околната среда, при което природните ресурси се управляват устойчиво и биологичното разнообразие е защитено, включително чрез намаляване на замърсяването на въздуха, водата и почвата. Ще бъде разгледано прилагането на принципа „замърсителят плаща“ на равнището на държавите членки при прилагането на правото и политиките на ЕС, както и прилагането на принципа „замърсителят плаща“ чрез бюджета на ЕС, включително понятието за вредни за околната среда субсидии. При проверката за пригодност ще бъде разгледана и всяка възможност за рационализиране на изискванията за докладване.

    2.

    Проверка за пригодност на законодателството на ЕС за защита на потребителите във връзка със справедливостта в областта на цифровите технологии

    В новата програма за потребителите от 2020 г. Комисията обяви, че ще анализира дали са необходими допълнителни действия, за да се гарантира еднакво равнище на справедливост онлайн и офлайн. В рамките на проверката за пригодност ще се оцени дали три хоризонтални инструмента на потребителското право от законодателството на ЕС за защита на потребителите — Директива 2005/29/ЕО относно нелоялните търговски практики, Директива 2011/83/ЕС относно правата на потребителите и Директива 93/13/ЕИО относно неравноправните клаузи в потребителските договори — гарантират високо равнище на защита в цифровата среда. Ще бъде разгледана адекватността на съществуващите правила на ЕС по отношение на въпроси, свързани със защитата на потребителите, като например, но не само, уязвимости на потребителите онлайн, тъмни модели, практики за персонализиране, маркетинг от инфлуенсъри и абонаментни договори. Ще бъде оценено и дали съществуващата правна рамка би имала полза от целенасочено укрепване или рационализиране, като същевременно се вземе предвид и се гарантира съгласуваността с друго законодателство в областта на цифровите технологии. В рамките на проверката за пригодност ще бъдат разгледани възможностите за намаляване на тежестта, икономии на разходи и опростяване, включително по отношение на изискванията за докладване.

    3.

    Оценка на Регламента относно управлението (Регламент (ЕС) 2018/1999)

    Регламентът относно управлението е насочен към оптимизиране и рационализиране на задълженията на държавите членки за докладване в достиженията на правото на ЕС в областта на енергетиката и климата. Целта на оценката е да се разкрие ефективността на разпоредбите на посочения регламент досега и да се проучат всички възможности за по-нататъшна рационализация. В оценката може да се подчертае необходимостта от допълнително завършване на рационализирането в резултат на новата законодателна рамка в областта на енергетиката и климата, произтичаща от целите и амбициите на „Подготвени за цел 55“ и REPowerEU. 

    4.

    Оценка на Директивата относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (Директива 2012/19/ЕС)

    Оценката беше обявена в Законодателния акт за суровините от критично значение. Целите на законодателството на ЕС относно отпадъците от електрическо и електронно оборудване са защита на околната среда и човешкото здраве, допринасяне за устойчивото производство и потребление и осигуряване на ефективното използване на ресурсите чрез предотвратяване и оползотворяване на отпадъците. С нарастващото потребление на електроника и технологичното развитие отпадъците от електрическо и електронно оборудване се превърнаха в един от най-бързо растящите потоци от отпадъци в ЕС (и в световен мащаб). В рамките на оценката ще бъде направен преглед на функционирането на директивата. Ще се преценят изпълнението на целите и уместността на директивата, по-специално за създаването на кръгова икономика за електрическото и електронното оборудване, което допринася за повторната употреба и следователно за независимостта на Европейския съюз от суровините от критично значение. При оценката ще бъдат проучени възможностите за рационализиране на изискванията за докладване.

    5.

    Оценка на Рамковата директива за морска стратегия (Директива 2008/56/EО)

    Рамковата директива за морска стратегия изисква от държавите членки да разработят стратегии за постигане на „добро екологично състояние“, за да имат чисти, здрави и продуктивни морета до 2020 г. В рамките на оценката ще се преценят постиженията и недостатъците на рамката, както и ефективността на морските стратегии, включително задълженията за мониторинг, оценка и докладване. Ще бъдат проучени възможностите за опростяване и намаляване на административната тежест, по-специално чрез намаляване и улесняване на докладването от страна на държавите членки, както и бъдещо рационализиране и хармонизиране на изискванията за мониторинг и събиране на данни за по-нататъшно използване в оценките на държавите членки. Също така ще се оцени целесъобразността на рамката в контекста на Европейския зелен пакт, по-специално с оглед на стратегията на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г., плана за действие за нулево замърсяване, стратегията „От фермата до трапезата“ (по-специално във връзка с рибарството и аквакултурите), стратегията за устойчива и интелигентна мобилност (морски транспорт) и производството на чиста енергия. В рамките на оценката ще бъде разгледан приносът на директивата към тези инициативи, както и възможностите и предизвикателствата, които те пораждат, с общата цел да се гарантира напредъкът на ЕС към по-ефективна, хармонизирана и ефикасна защита на моретата и океаните в съответствие със Зеления пакт. Освен това ще бъдат проучени всички възможности за рационализиране на изискванията за докладване.

    6.

    Оценка на Директивата за качеството на водите за къпане (Директива 2006/7/EО)

    В рамките на оценката ще бъде разгледан начинът, по който функционира директивата, и по-специално дали е спомогнала за опазването на общественото здраве и чистата вода, допълвайки усилията на национално равнище. Ще бъдат проучени различни възможности за опростяване и/или подобрения (като например рационализиране) на законодателството съгласно изискванията за мониторинг, критерии за оценка на качеството, докладване, както и информация/участие на обществеността. Тези възможности включват подобряване чрез засилено използване на технологиите и опростяване чрез премахване на изисквания, които може да са ненужни.

    7.

    Оценка на Директивата за опазване на водите от замърсяване с нитрати (Директива 91/676/ЕИО)

    При оценката следва да се прецени дали Директивата за нитратите продължава да бъде подходяща за целта, дали е в съответствие с амбициите на ЕС в областта на околната среда и климата и дали допринася за устойчиво и издръжливо на сътресения селско стопанство и продоволствена сигурност. В рамките на оценката ще се разгледа въпросът дали при променящите се климатични и екологични условия директивата помага на земеделските стопани да се адаптират и да повишат устойчивостта си, дали подкрепя новите селскостопански практики, като същевременно насърчава в достатъчна степен рециклирането на хранителни вещества от различни източници, включително преработен оборски тор. В рамките на оценката ще бъде разгледан и начинът, по който директивата може да допринесе за изпълнението на ангажиментите, поети на 15-ата Конференция на страните по Конвенцията за биологичното разнообразие (COP 15), за намаляване на загубите на хранителни вещества с 50 % до 2030 г. Основна цел ще бъде също така да се проучи потенциалът за опростяване, намаляване на тежестта и разходите с акцент върху по-голямата съгласуваност с други законодателни актове и развитието на селскостопанските практики и технологии (напр. прецизно земеделие, безопасно използване на продуктите ReNure).

    8.

    Оценка на Директивата за взривните вещества за граждански цели (Директива 2014/28/ЕС)

    В рамките на оценката ще се прецени ефективността на Директивата за взривните вещества за граждански цели, включително актовете за изпълнение. Ще бъдат разгледани специфичните за сектора разпоредби на директивата въз основа на оценката на разпоредбите на новата законодателна рамка. Също така ще бъдат проучени потенциалните полезни взаимодействия между посочената директива и Директивата за пиротехническите изделия или други актове на Съюза в свързани сектори. Ще бъде оценен потенциалът за опростяване, благодарение на цифровизацията, на проследимостта на взривните вещества за граждански цели в контекста на трансграничния им трансфер и ще се проучи всяка възможност за рационализиране на докладването съгласно директивата.

    9.

    Оценка на Директивата за пиротехническите изделия (Директива 2013/29/ЕС)

    В рамките на оценката ще се прецени ефективността на Директивата за пиротехническите изделия, включително актовете за изпълнение. Ще бъдат разгледани специфичните разпоредби на директивата въз основа на оценката на разпоредбите на новата законодателна рамка. Въз основа на прилагането на директивата в рамките на оценката ще бъдат разгледани и потенциалните проблеми, свързани с категоризирането на фойерверките, и аспектите, свързани с възможността за въвеждане на по-строги национални правила за някои видове фойерверки. Ще се оцени потенциалната добавена стойност от въвеждането на полезни взаимодействия между настоящата директива и Директивата за взривните вещества за граждански цели или други актове на Съюза в свързани сектори, както и от рационализирането на изискванията за докладване съгласно директивата.

    10.

    Оценка на Директивата за средствата за измерване (Директива 2014/32/ЕС)

    В рамките на оценката ще се прецени функционирането на Директивата за средствата за измерване. Ще бъде разгледано приложното поле (продуктовата гама) на директивата и техническите изисквания за всички продукти, включени в него. Също така ще бъде поставен акцент върху съществените изисквания и ще се провери дали те все още са подходящи за целта, като се има предвид технологичният напредък и текущото състояние на технологиите. При оценката ще бъдат разгледани и аспектите на цифровото съответствие и ще се прецени възможността за опростяване на произтичащите от директивата задължения за докладване за държавите членки.

    11.

    Оценка на Директивата за везните с неавтоматично действие (Директива 2014/31/ЕС)

    Целта на оценката ще бъде да се оцени функционирането на директивата. Ще бъде разгледано приложното поле (продуктовата гама) на директивата и техническите изисквания за всички продукти, включени в него. Ще бъде поставен акцент върху съществените изисквания и ще се провери дали те все още са подходящи за целта, като се има предвид технологичният напредък и текущото състояние на технологиите. При оценката ще бъде разгледан и въпросът за цифровото съответствие и ще се прецени възможността за опростяване на произтичащите от директивата задължения за докладване за държавите членки.

    12.

    Оценка на функционирането на Регламента относно европейската стандартизация (Регламент (ЕС) № 1025/2012)

    През последното десетилетие в естеството на техническата стандартизация на национално, европейско и световно равнище настъпиха промени. В представената от Комисията през февруари 2022 г. стратегия за стандартизацията бяха посочени предизвикателствата и действията, които са нужни, за да може европейската стандартизация да бъде в подкрепа на европейските политики и законодателни актове. При оценката на регламента ще се прецени дали той все още е подходящ за целта повече от десет години след прилагането му. Оценката също така ще послужи за основа на разсъжденията относно цялостното бъдещо управление на европейската система за стандартизация. В съответствие с основните елементи на представената от Комисията през 2022 г. стратегия за стандартизация целта на оценката е да се прецени способността на системата на ЕС да предоставя стандарти в подкрепа на екологосъобразен, цифров и устойчив единен пазар на ЕС своевременно и от глобално значение. Въз основа на опита от прилагането оценката ще обхване аспекти като участието на МСП и заинтересованите страни от обществото в стандартизацията, процедурните правила, уреждащи исканията за стандартизация, и степента, в която финансовата подкрепа на ЕС за европейската стандартизация е оправдана или не, както и свързания с това потенциал за опростяване и намаляване на тежестта, включително по отношение на изискванията за докладване. Очаква се в рамките на оценката да се оценят разходите за определяне на стандарти, включително на различните етапи от процеса и за различните участващи заинтересовани страни, както и възможността за рационализиране на задълженията за докладване.

    13.

    Междинна оценка на Механизма за свързване на Европа за периода 2021—2027 г. (Регламент (ЕС) 2021/1153)

    С междинната оценка се преценява напредъкът в постигането на целите на програмата, ефикасността на използването на ресурсите и нейната европейска добавена стойност. Ще бъде разгледан и потенциалът за намаляване на тежестта и за рационализиране на задълженията за докладване в рамките на Механизма за свързване на Европа за периода 2021—2027 г.

    14.

    Междинна оценка на Механизма за възстановяване и устойчивост (Регламент (ЕС) 2021/241)

    В рамките на оценката на изпълнението на Механизма за възстановяване и устойчивост ще се прецени до каква степен са постигнати целите, ефикасността на използването на ресурсите и европейската добавена стойност. Също така ще бъде разгледано дали всички цели и действия все още са целесъобразни, както и потенциалът за намаляване на тежестта и за рационализиране на задълженията за докладване.

    15.

    Окончателна оценка на Европейския фонд за регионално развитие за периода 2014—2020 г. (Регламент (ЕС) № 1301/2013)

    В рамките на окончателната оценка на Европейския фонд за регионално развитие за периода 2014—2020 г. ще се прецени до каква степен са постигнати целите, ефикасността на използването на ресурсите и европейската добавена стойност. Също така ще бъде разгледано дали всички цели и действия са все още целесъобразни, както и потенциалът за намаляване на тежестта и за рационализиране на задълженията за докладване.

    16.

    Оценка на Директивата относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане (Директива 2011/16/ЕС)

    Директивата е важен инструмент в борбата с данъчните измами, отклонението от данъчно облагане и избягването на данъци. В рамките на оценката ще се прецени дали директивата е подходяща за целта, включително дали е ефективна и ефикасна. По-специално ще бъде разгледана потенциалната рационализация на задълженията за докладване, произтичащи от директивата, за да се предостави информация за евентуални предложения за намаляване на тежестта на докладването.



    Приложение III: Внесени предложения

    Пълно заглавие

    Препратки

    Европейски зелен пакт

    1.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно предотвратяването на загубата на пластмасови гранули с цел намаляване на замърсяването с пластмасови микрочастици

    COM(2023) 645 final 
    2023/0373 (COD) 
    16.10.2023 г.

    2.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно изискванията за кръговост при проектирането на превозни средства и относно управлението на излезлите от употреба превозни средства, за изменение на регламенти (ЕС) 2018/858 и 2019/1020 и за отмяна на директиви 2000/53/ЕО и 2005/64/ЕО

    COM(2023) 451 final 
    2023/0284 (COD) 
    13.7.2023 г.

    3.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 96/53/ЕО на Съвета относно максимално допустимите размери в националния и международен трафик на някои пътни превозни средства, които се движат на територията на Общността, както и максимално допустимите маси в международния трафик

    COM(2023) 445 final 
    2023/0265 (COD) 
    11.7.2023 г.

    4.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно използването на железопътния инфраструктурен капацитет в единното европейско железопътно пространство, за изменение на Директива 2012/34/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС) № 913/2010

    COM(2023) 443 final 
    2023/0271 (COD) 
    11.7.2023 г.

    5.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно отчитането на емисиите на парникови газове от транспортните услуги

    COM(2023) 441 final 
    2023/0266 (COD) 
    11.7.2023 г.

    6.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2008/98/ЕО относно отпадъците

    COM(2023) 420 final 
    2023/0234 (COD) 
    5.7.2023 г.

    7.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно мониторинга и устойчивостта на почвите (закон за мониторинга на почвите)

    COM(2023) 416 final 
    2023/0232 (COD) 
    5.7.2023 г.

    8.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно производството и предлагането на пазара на горски репродуктивен материал, за изменение на регламенти (ЕС) 2016/2031 и (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 1999/105/ЕО на Съвета (Регламент относно горския репродуктивен материал)

    COM(2023) 415 final 
    2023/0228 (COD) 
    5.7.2023 г.

    9.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно производството и предлагането на пазара на растителен репродуктивен материал в Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) 2016/2031, (ЕС) 2017/625 и (ЕС) 2018/848 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на директиви 66/401/ЕИО, 66/402/ЕИО, 68/193/ЕИО, 2002/53/ЕО, 2002/54/ЕО, 2002/55/ЕО, 2002/56/ЕО, 2002/57/ЕО, 2008/72/ЕО и 2008/90/ЕО на Съвета (Регламент относно растителния репродуктивен материал)

    COM(2023) 414 final 
    2023/0227 (COD) 
    5.7.2023 г.

    10.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно растенията, получени чрез някои нови геномни техники, и храните и фуражите, произведени от тях, и за изменение на Регламент (ЕС) 2017/625

    COM(2023) 411 final 
    2023/0226 (COD) 
    5.7.2023 г.

    11.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2017/852 на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2017 г. относно живака по отношение на денталната амалгама и други продукти с добавен живак, за които се прилагат ограничения за производство, внос и износ

    COM(2023) 395 final 
    2023/0272 (COD) 
    14.7.2023 г.

    12.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2005/35/ЕО относно замърсяване от кораби и налагане на санкции, включително наказателноправни санкции, при нарушения, свързани със замърсяване

    COM(2023) 273 final 
    2023/0171 (COD) 
    1.6.2023 г.

    13.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2009/21/ЕО относно спазването на изискванията за държавата на знамето

    COM(2023) 272 final 
    2023/0172 (COD) 
    1.6.2023 г.

    14.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2009/16/ЕО относно държавния пристанищен контрол

    COM(2023) 271 final 
    2023/0165 (COD) 
    1.6.2023 г.

    15.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2009/18/ЕО за определяне на основните принципи, които уреждат разследването на произшествия в областта на морския транспорт

    COM(2023) 270 final 
    2023/0164 (COD) 
    1.6.2023 г.

    16.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Европейската агенция за морска безопасност и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1406/2002

    COM(2023) 269 final 
    2023/0163 (COD) 
    1.6.2023 г.

    17.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 561/2006 по отношение на минималните изисквания за минимални почивки по време на работа и за дневните и седмичните почивки в сектора на случайния превоз на пътници

    COM(2023) 256 final 
    2023/0155 (COD) 
    24.5.2023 г.

    18.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2001/110/ЕО на Съвета относно меда, Директива 2001/112/ЕО на Съвета относно соковете от плодове и някои сходни продукти, предназначени за консумация от човека, Директива 2001/113/ЕО на Съвета относно плодови конфитюри, желета и мармалади и подсладено пюре от кестени, предназначени за консумация от човека, и Директива 2001/114/ЕО на Съвета относно определени частично или напълно дехидратирани консервирани млека, предназначени за консумация от човека

    COM(2023) 201 final 
    2023/0105 (COD) 
    21.4.2023 г.

    19.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно обосноваването и съобщаването на изрични твърдения за екологосъобразност (Директива относно твърденията за екологосъобразност)

    COM(2023) 166 final 
    2023/0085 (COD) 
    22.3.2023 г.

    20.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно общите правила за насърчаване на ремонта на стоки и за изменение на Регламент (ЕС) 2017/2394 и директиви (ЕС) 2019/771 и (ЕС) 2020/1828

    COM(2023) 155 final 
    2023/0083 (COD)  
    22.3.2023 г.

    21.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕС) 2019/943 и (ЕС) 2019/942, както и на директиви (ЕС) 2018/2001 и (ЕС) 2019/944 с цел подобряване на структурата на пазара на електроенергия в Съюза

    COM(2023) 148 final 
    2023/0077 (COD)
    14.3.2023 г.

    22.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕС) № 1227/2011 и (ЕС) 2019/942 с цел подобряване на защитата на Съюза срещу манипулиране на пазара за търговия на едро с енергия

    COM(2023) 147 final 
    2023/0076 (COD)

    14.3.2023 г.

    23.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2019/1242 относно определянето на по-строги стандарти за емисиите на CO₂ от нови тежкотоварни превозни средства и включването на задълженията за докладване и за отмяна на Регламент (ЕС) 2018/956

    COM(2023) 88 final 
    2023/0042 (COD) 
    14.2.2023 г.

    24.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2012/19/ЕС относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО)

    COM(2023) 63 final 
    2023/0025 (COD) 
    7.2.2023 г.

    25.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси

    COM(2022) 748 final 
    2022/0432 (COD) 
    19.12.2022 г.

    26.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно опаковките и отпадъците от опаковки, за изменение на Регламент (ЕС) 2019/1020 и Директива (ЕС) 2019/904 и за отмяна на Директива 94/62/ЕО

    COM(2022) 677 final 
    2022/0396 (COD)  
    30.11.2022 г.

    27.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на рамка на Съюза за сертифициране на поглъщанията на въглерод

    COM(2022) 672 final 
    2022/0394 (COD) 
    30.11.2022 г.

    28.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно одобряване на типа на моторни превозни средства и двигатели, както и на системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за такива превозни средства, по отношение на техните емисии и дълготрайност на акумулаторната батерия (Евро 7) и за отмяна на регламенти (EC) № 715/2007 и (EC) № 595/2009

    COM(2022) 586 final 
    2022/0365 (COD) 
    10.11.2022 г.

    29.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно качеството на атмосферния въздух и за по-чист въздух за Европа (преработен текст)

    COM(2022) 542 final  
    2022/0347 (COD) 
    26.10.2022 г.

    30.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно пречистването на градските отпадъчни води (преработен текст)

    COM(2022) 541 final 
    2022/0345 (COD) 
    26.10.2022 г.

    31.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2000/60/ЕО за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите, Директива 2006/118/ЕО за опазване на подземните води от замърсяване и влошаване на състоянието им и Директива 2008/105/ЕО за определяне на стандарти за качество на околната среда в областта на политиката за водите

    COM(2022) 540 final 
    2022/0344 (COD) 
    26.10.2022 г.

    32.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно устойчивата употреба на продукти за растителна защита и за изменение на Регламент (ЕС) 2021/2115

    COM(2022) 305 final 
    2022/0196 (COD) 
    22.6.2022 г.

    33.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно възстановяването на природата

    COM(2022) 304 final 
    2022/0195 (COD) 
    22.6.2022 г.

    34.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за докладване на данни за околната среда от промишлени инсталации и създаване на Портал за емисиите от промишлеността

    COM(2022) 157 final 
    2022/0105 (COD) 
    5.4.2022 г.

    35.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2010/75/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. относно емисиите от промишлеността (комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването) и на Директива 1999/31/ЕО на Съвета от 26 април 1999 г. относно депонирането на отпадъци

    COM(2022) 156 final 
    2022/0104 (COD) 
    5.4.2022 г.

    36.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на хармонизирани условия за предлагането на пазара на строителни продукти, за изменение на Регламент (ЕС) 2019/1020 и за отмяна на Регламент (ЕС) № 305/2011

    COM(2022) 144 final 
    2022/0094 (COD) 
    30.3.2022 г.

    37.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на рамка за определяне на изискванията за екопроектиране към устойчиви продукти и за отмяна на Директива 2009/125/ЕО

    COM(2022) 142 final 
    2022/0095 (COD) 
    30.3.2022 г.

    38.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно географските означения на Европейския съюз за вина, спиртни напитки и селскостопански продукти и относно схемите за качество на селскостопанските продукти, за изменение на регламенти (ЕС) № 1308/2013, (ЕС) 2017/1001 и (ЕС) 2019/787 и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1151/2012

    COM(2022) 134 final 
    2022/0089 (COD) 
    31.3.2022 г.

    39.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно насоките на Съюза за развитието на трансевропейската транспортна мрежа, за изменение на регламенти (ЕС) 2021/1153 и (ЕС) № 913/2010 и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1315/2013

    COM(2021) 812 final 
    2021/0420 (COD) 
    14.12.2021 г.

    40.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за намаляване на емисиите на метан в сектора на енергетиката и за изменение на Регламент (ЕС) 2019/942

    COM(2021) 805 final 
    2021/0423 (COD) 
    15.12.2021 г.

    41.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно вътрешните пазари на възобновяеми газове и природен газ и на водород (преработен текст)

    COM(2021) 804 final 
    2021/0424 (COD) 
    15.12.2021 г.

    42.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно общите правила за вътрешните пазари на възобновяеми газове и природен газ и на водород

    COM(2021) 803 final 
    2021/0425 (COD) 
    15.12.2021 г.

    43.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно енергийните характеристики на сградите (преработен текст)

    COM(2021) 802 final 
    2021/0426 (COD) 
    15.12.2021 г.

    44.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно превозите на отпадъци и за изменение на регламенти (ЕС) № 1257/2013 и (ЕС) 2020/1056

    COM(2021) 709 final 
    2021/0367 (COD) 
    17.11.2021 г.

    45.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно преструктурирането на правната рамка на Съюза за данъчно облагане на енергийните продукти и електроенергията (преработен текст)

    COM(2021) 563 final 
    2021/0213 (CNS) 
    14.7.2021 г.

    46.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за прилагането на Единното европейско небе (преработен текст)

    COM(2020) 579 final 
    22.9.2020 г. 

    COM(2013) 410 final 
    2013/0186 (COD) 
    11.6.2013 г.

    47.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1139 по отношение на капацитета за действие на Агенцията за авиационна безопасност на Европейския съюз като орган за преглед на ефективността на Единното европейско небе

    COM(2020) 577 final 
    2020/0264 (COD) 
    22.9.2020 г.

    Европа, подготвена за цифровата ера

    48.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно борбата със забавяне на плащане по търговските сделки

    COM(2023) 533 final 
    2023/0323 (COD) 
    12.9.2023 г.

    49.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно безопасността на играчките и за отмяна на Директива 2009/48/ЕО

    COM(2023) 462 final 
    2023/0290 (COD) 
    28.7.2023 г.

    50.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно патентите от съществено значение за стандарт и за изменение на Регламент (ЕС) 2017/1001

    COM(2023) 232 final 
    2023/0133 (COD) 
    27.4.2023 г.

    51.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно сертификата за допълнителна закрила на лекарствените продукти (преработен текст)

    COM(2023) 231 final 
    2023/0130 (COD) 
    27.4.2023 г.

    52.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно принудителното лицензиране с оглед управлението на кризи и за изменение на Регламент (EО) 816/2006

    COM(2023) 224 final 
    2023/0129 (COD) 
    27.4.2023 г.

    53.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно сертификата за допълнителна закрила на продуктите за растителна защита (преработен текст)

    COM(2023) 223 final 
    2023/0128 (COD) 
    27.4.2023 г.

    54.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно единния сертификат за допълнителна закрила на продуктите за растителна защита

    COM(2023) 221 final 
    2023/0126 (COD) 
    27.4.2023 г.

    55.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на директиви 2009/102/ЕО и (ЕС) 2017/1132 по отношение на по-нататъшното разширяване и актуализиране на използването на цифрови инструменти и процеси в областта на дружественото право

    COM(2023) 177 final 
    2023/0089 (COD) 
    29.3.2023 г.

    56.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на рамка от мерки за укрепване на европейската екосистема за производство на продукти в областта на технологиите за нулеви нетни емисии (законодателен акт за промишленост с нулеви нетни емисии)

    COM(2023) 161 final 
    2023/0081 (COD) 
    16.3.2023 г.

    57.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на рамка за гарантиране на сигурни и устойчиви доставки на суровини от критично значение и за изменение на регламенти (ЕС) № 168/2013, (ЕС) 2018/858, (ЕС) 2018/1724 и (ЕС) 2019/1020

    COM(2023) 160 final 
    2023/0079 (COD) 
    16.3.2023 г.

    58.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно мерките за намаляване на разходите за разгръщане на гигабитови електронни съобщителни мрежи и за отмяна на Директива 2014/61/ЕС (Законодателен акт за гигабитовата инфраструктура)

    COM(2023) 94 final 
    2023/0046 (COD) 
    23.2.2023 г.

    59.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на мерки за високо ниво на оперативна съвместимост на публичния сектор в целия Съюз (Акт за оперативно съвместима Европа)

    COM(2022) 720 final 
    2022/0379 (COD) 
    18.11.2022 г.

    60.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно правната закрила на промишлените дизайни (преработен текст)

    COM(2022) 667 final 
    2022/0392 (COD) 
    28.11.2022 г.

    61.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 6/2002 на Съвета относно промишления дизайн на Общността и за отмяна на Регламент (ЕО) № 2246/2002 на Комисията

    COM(2022) 666 final 
    2022/0391 (COD) 
    28.11.2022 г.

    62.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за адаптиране на правилата за извъндоговорна гражданска отговорност към изкуствения интелект (Директива относно отговорността във връзка с ИИ)

    COM(2022) 496 final 
    2022/0303(COD) 
    28.9.2022 г.

    63.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно отговорността за дефектни продукти

    COM(2022) 495 final 
    2022/0302 (COD) 
    28.9.2022 г.

    64.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на инструмент в подкрепа на единния пазар в извънредни ситуации и за отмяна на Регламент (ЕО) № 2679/98 на Съвета

    COM(2022) 459 final 
    2022/0278 (COD) 
    19.9.2022 г.

    65.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕС) 2016/424, (ЕС) 2016/425, (ЕС) 2016/426, (ЕС) 2019/1009 и (ЕС) № 305/2011 по отношение на спешните процедури за оценяване на съответствието, приемането на общи спецификации и надзора на пазара при извънредна ситуация на единния пазар

    COM(2022) 461 final 
    2022/0279 (COD) 
    19.9.2022 г.

    66.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на директиви 2000/14/ЕО, 2006/42/ЕО, 2010/35/ЕС, 2013/29/ЕС, 2014/28/ЕС, 2014/29/ЕС, 2014/30/ЕС, 2014/31/ЕС, 2014/32/ЕС, 2014/33/ЕС, 2014/34/ЕС, 2014/35/ЕС, 2014/53/ЕС и 2014/68/ЕС по отношение на спешните процедури за оценяване на съответствието, приемането на общи спецификации и надзора на пазара при извънредна ситуация на единния пазар

    COM(2022) 462 final 
    2022/0280 (COD) 
    19.9.2022 г.

    67.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно хоризонтални изисквания за киберсигурност за продукти с цифрови елементи и за изменение на Регламент (ЕО) 2019/1020

    COM(2022) 454 final 
    2022/0272 (COD) 
    15.9.2022 г.

    68.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно подобряването на условията на труд при работа през платформа

    COM(2021) 762 final 
    2021/0414 (COD) 
    9.12.2021 г.

    69.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на хармонизирани правила относно изкуствения интелект (Законодателен акт за изкуствения интелект) и за изменение на някои законодателни актове на Съюза

    COM(2021) 206 final 
    2021/0106 (COD) 
    21.4.2021 г.

    70.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно зачитането на личния живот и защитата на личните данни в електронните съобщения и за отмяна на Директива 2002/58/ЕО (Регламент за неприкосновеността на личния живот и електронните съобщения)

    COM(2017) 10 final 
    2017/0003 (COD) 
    10.1.2017 г.

    Икономика в интерес на хората

    71.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно „Бизнесът в Европа: рамка за подоходно данъчно облагане (BEFIT)“

    COM(2023) 532 final 
    2023/0321 (CNS) 
    12.9.2023 г.

    72.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно трансферното ценообразуване

    COM(2023) 529 final 
    2023/0322 (COD) 
    12.9.2023 г.

    73.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за създаване на централна данъчна система за микро-, малки и средни предприятия и за изменение на Директива 2011/16/ЕС

    COM(2023) 528 final 
    2023/0320 (CNS) 
    12.9.2023 г.

    74.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно европейските трансгранични сдружения

    COM(2023) 516 final 
    2023/0315 (COD) 
    5.9.2023 г.

    75.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕС) № 1024/2012 и (ЕС) 2018/1724 по отношение на използването на Информационната система за вътрешния пазар и единната цифрова платформа за целите на някои изисквания, определени в Директива (ЕС) .../... на Европейския парламент и на Съвета относно европейските трансгранични сдружения

    COM(2023) 515 final 
    2023/0314 (COD) 
    5.9.2023 г.

    76.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно създаването на цифровото евро

    COM(2023) 369 final 
    2023/0212 (COD) 
    28.6.2023 г.

    77.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно предоставянето на свързани с цифровото евро услуги от доставчици на платежни услуги, учредени в държави членки, чиято валута не е еврото, и за изменение на Регламент (ЕС) 2021/1230 на Европейския парламент и на Съвета

    COM(2023) 368 final 
    2023/0211 (COD) 
    28.6.2023 г.

    78.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно платежните услуги на вътрешния пазар и за изменение на Регламент (ЕС) № 1093/2010

    COM(2023) 367 final 
    2023/0210 (COD) 
    28.6.2023 г.

    79.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно предоставяните на вътрешния пазар платежни услуги и услуги по електронни пари, за изменение на Директива 98/26/ЕО и за отмяна на директиви (ЕС) 2015/2366 и 2009/110/ЕО

    COM(2023) 366 final 
    2023/0209 (COD) 
    28.6.2023 г.

    80.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно статута на евробанкнотите и евромонетите като законно платежно средство

    COM(2023) 364 final 
    2023/0208 (COD) 
    28.6.2023 г.

    81.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно нормативната уредба на достъпа до финансови данни и за изменение на регламенти (ЕС) № 1093/2010, (ЕС) № 1094/2010, (ЕС) № 1095/2010 и (ЕС) 2022/2554

    COM(2023) 360 final 
    2023/0205 (COD) 
    28.6.2023 г.

    82.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (EC, Евратом) 2020/2093 за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027

    COM(2023) 337 final 
    2023/0201 (APP) 
    20.6.2023 г.

    83.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на механизъм за Украйна

    COM(2023) 338 final 
    2023/0200 (COD) 
    20.6.2023 г.

    84.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на платформата за стратегически технологии за Европа (STEP) и за изменение на Директива 2003/87/ЕО и на регламенти (ЕС) 2021/1058, (ЕС) 2021/1056, (ЕС) 2021/1057, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 223/2014, (ЕС) 2021/1060, (ЕС) 2021/523, (ЕС) 2021/695, (ЕС) 2021/697 и (ЕС) 2021/241

    COM(2023) 335 final 
    2023/0199 (COD) 
    20.6.2023 г.

    85.

    Изменено предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за изменение на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз

    COM(2023) 331 final 
    2023/0430 (CNS) 
    20.6.2023 г.

    86.

    Изменено предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА относно методите и процедурата за предоставяне на собствените ресурси на база системата за търговия с емисии, механизма за корекция на въглеродните емисии на границите и преразпределените печалби и на статистическия собствен ресурс на база печалбите на дружествата и относно мерките за удовлетворяване на потребностите от парични средства

    COM(2023) 333 final 
    2022/0071 (NLE) 
    20.6.2023 г.

    87.

    Изменено предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) 2021/768 от 30 април 2021 г. във връзка с мерките за прилагане на новите собствени ресурси на Европейския съюз

    COM(2023) 332 final 
    2022/0072 (APP) 
    20.6.2023 г.

    88.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за по-бързи и по-сигурни данъчни облекчения за надвзети данъци при източника

    COM(2023) 324 final 
    2023/0187 (CNS) 
    19.6.2023 г.

    89.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно прозрачността и почтеността на дейностите по определяне на екологични, социални и управленски (ЕСУ) рейтинги

    COM(2023) 314 final 
    2023/0177 (COD) 
    13.6.2023 г.

    90.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на директиви (ЕС) 2009/65/ЕО, 2009/138/ЕО, 2011/61/ЕС, 2014/65/ЕС и (ЕС) 2016/97 по отношение на правилата за защита на инвеститорите на дребно в Съюза

    COM(2023) 279 final 
    2023/0167 (COD) 
    24.5.2023 г.

    91.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 1286/2014 по отношение на модернизирането на основния информационен документ

    COM(2023) 278 final 
    2023/0166 (COD) 
    24.5.2023 г.

    92.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Митнически кодекс на Съюза и на Митнически орган на Европейския съюз и за отмяна на Регламент (ЕС) № 952/2013

    COM(2023) 258 final 
    2023/0156 (NLE) 
    17.5.2023 г.

    93.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕИО) № 2658/87 по отношение на въвеждането на опростено тарифно третиране за дистанционните продажби на стоки и на Регламент (ЕО) № 1186/2009 по отношение на премахването на прага за освобождаване от мита

    COM(2023) 259 final 
    2023/0157 (NLE) 
    17.5.2023 г.

    94.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2006/112/ЕО по отношение на правилата за ДДС във връзка с данъчно задължените лица, които улесняват дистанционните продажби на внасяни стоки, и прилагането на специалния режим за дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети територии или трети държави, и на специалния режим за деклариране и плащане на ДДС при внос

    COM(2023) 262 final 
    2023/0158 (CNS) 
    17.5.2023 г.

    95.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно ефективната координация на икономическите политики и многостранния бюджетен надзор и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета

    COM(2023) 240 final 
    2023/0138 (COD) 
    26.4.2023 г.

    96.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1467/97 за определяне и изясняване на прилагането на процедурата при прекомерен дефицит

    COM(2023) 241 final 
    2023/0137 (CNS) 
    26.4.2023 г.

    97.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2011/85/ЕС относно изискванията за бюджетните рамки на държавите членки

    COM(2023) 242 final 
    2023/0136 (NLE) 
    26.4.2023 г.

    98.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2014/59/ЕС и Регламент (ЕС) № 806/2014 по отношение на някои аспекти на минималното изискване за собствен капитал и приемливи задължения

    COM(2023) 229 final 
    2023/0113 (COD) 
    18.4.2023 г.

    99.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2014/49/ЕС по отношение на обхвата на гаранцията на депозитите, използването на финансовите средства на схемите за гарантиране на депозитите, трансграничното сътрудничество и прозрачността

    COM(2023) 228 final 
    2023/0115 (COD) 
    18.4.2023 г.

    100.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2014/59/ЕС по отношение на мерките за ранна намеса, условията за преструктуриране и финансирането на действия по преструктуриране

    COM(2023) 227 final 
    2023/0112 (COD) 
    18.4.2023 г.

    101.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 806/2014 по отношение на мерките за ранна намеса, условията за преструктуриране и финансирането на действия по преструктуриране

    COM(2023) 226 final 
    2023/0111 (COD) 
    18.4.2023 г.

    102.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕС) 2017/1129, (ЕС) № 596/2014 и (ЕС) № 600/2014 с цел повишаване на привлекателността на публичните капиталови пазари в Съюза за дружествата и улесняване на достъпа до капитал за малките и средните предприятия

    COM(2022) 762 final 
    2022/0411 (COD) 
    7.12.2022 г.

    103.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно структурите с акции с право на повече гласове в дружествата, които искат акциите им да бъдат допуснати до търговия на пазар за растеж на малки и средни предприятия

    COM(2022) 761 final 
    2022/0406 (COD) 
    7.12.2022 г.

    104.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2014/65/ЕС с цел повишаване на привлекателността на публичните капиталови пазари в Съюза за дружествата и улесняване на достъпа до капитал за малките и средните предприятия и за отмяна на Директива 2001/34/EО

    COM(2022) 760 final 
    2022/0405 (COD) 
    7.12.2022 г.

    105.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за хармонизиране на някои аспекти на правото в областта на несъстоятелността

    COM(2022) 702 final 
    2022/0408 (COD) 
    7.12.2022 г.

    106.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на директиви 2009/65/ЕС, 2013/36/ЕС и (ЕС) 2019/2034 по отношение на третирането на риска от концентрация, свързан с централните контрагенти, и риска от контрагента при сделките с деривати, преминаващи централен клиринг

    COM(2022) 698 final 
    2022/0404 (COD) 
    7.12.2022 г.

    107.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕС) № 648/2012, (ЕС) № 575/2013 и (ЕС) 2017/1131 по отношение на мерките за ограничаване на прекомерните експозиции към централни контрагенти от трети държави и за подобряване на ефективността на клиринговите пазари на Съюза

    COM(2022) 697 final 
    2022/0403 (COD) 
    7.12.2022 г.

    108.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно забраната на пазара на Съюза на продукти, произведени чрез принудителен труд

    COM(2022) 453 final 
    2022/0269 (COD) 
    14.9.2022 г.

    109.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза [преработен текст]

    COM(2022) 223 final 
    2022/0162 (COD) 
    16.5.2022 г.

    110.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза

    COM(2022) 184 final 
    2022/0125 (COD)

    22.4.2022 г.

    111.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно дължима грижа на дружествата във връзка с устойчивостта и за изменение на Директива (ЕС) 2019/1937

    COM(2022) 71 final 
    2022/0051 (COD) 
    23.2.2022 г.

    112.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за уреждане на възстановяването и преструктурирането на застрахователните и презастрахователните дружества и за изменение на директиви 2002/47/ЕО, 2004/25/ЕО, 2009/138/ЕО и (ЕС) 2017/1132 и на регламенти (ЕС) № 1094/2010 и (ЕС) № 648/2012

    COM(2021) 582 final 
    2021/0296 (COD) 
    22.9.2021 г.

    113.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2009/138/ЕО по отношение на пропорционалността, качеството на надзора, отчетността, дългосрочните гаранционни мерки, макропруденциалните инструменти, рисковете за устойчивостта, груповия и трансграничния надзор

    COM(2021) 581 final 
    2021/0295 (COD) 
    22.9.2021 г.

    114.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за прилагане на обща схема от тарифни преференции и за отмяна на Регламент (ЕС) № 978/2012 на Европейския парламент и на Съвета

    COM(2021) 579 final 
    2021/0297 (COD) 
    22.9.2021 г.

    115.

    Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за изменение на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз

    COM(2021) 570 final 
    2021/0430 (CNS) 
    22.12.2021 г.

    116.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за определяне на правила за предотвратяване на злоупотребата с фиктивни образувания за данъчни цели и за изменение на Директива 2011/16/ЕС

    COM(2021) 565 final 
    2021/0434 (CNS) 
    22.12.2021 г.

    117.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно механизмите, които да бъдат въведени от държавите членки за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма, и за отмяна на Директива (ЕС) 2015/849

    COM(2021) 423 final 
    2021/0250 (COD) 
    20.7.2021 г.

    118.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Орган за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма и за изменение на регламенти (ЕС) № 1093/2010, (ЕС) № 1094/2010 и (ЕС) № 1095/2010

    COM(2021) 421 final 
    2021/0240 (COD) 
    20.7.2021 г.

    119.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за предотвратяване на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма

    COM(2021) 420 final 
    2021/0239 (COD) 
    20.7.2021 г.

    120.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно лицата, обслужващи кредити, купувачите на кредити и събирането на обезпечения

    COM(2018) 135 final 
    2018/0063 (COD) 
    14.3.2018 г.

    121.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 883/2004 за координация на системите за социална сигурност и на Регламент (ЕО) № 987/2009 за установяване процедурата за прилагане на Регламент (ЕО) № 883/2004

    COM(2016) 815 final 
    2016/0397 (COD) 
    13.12.2016 г.

    122.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 806/2014 с цел създаване на европейска схема за застраховане на депозитите

    COM(2015) 586 final 
    2015/0270 (COD) 
    24.11.2015 г.

    123.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 261/2004 относно създаване на общи правила за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети и на Регламент (ЕО) № 2027/97 относно отговорността на въздушните превозвачи при въздушния превоз на пътници и техния багаж

    COM(2013) 130 final 
    2013/0072 (COD) 
    13.3.2013 г.

    Утвърждаване на европейския ни начин на живот

    124.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на процедури на Съюза за разрешаване и надзор на лекарствени продукти за хуманна употреба и на правила за работата на Европейската агенция по лекарствата, за изменение на Регламент (ЕО) № 1394/2007 и Регламент (ЕС) № 536/2014 и за отмяна на Регламент (ЕО) № 726/2004, Регламент (ЕО) № 141/2000 и Регламент (ЕО) № 1901/2006

    COM(2023) 193 final 
    2023/0131 (COD) 
    26.4.2023 г.

    125.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Кодекса на Съюза за лекарствените продукти за хуманна употреба и за отмяна на Директива 2001/83/ЕО и Директива 2009/35/ЕО

    COM(2023) 192 final 
    2023/0132 (COD) 
    26.4.2023 г.

    126.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно трансфера на производства по наказателни дела

    COM(2023) 185 final 
    2023/0093 (COD) 
    5.4.2023 г.

    127.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно действието в целия Съюз на определени решения, засягащи правото на управление

    COM(2023) 128 final 
    2023/0055 (COD) 
    1.3.2023 г.

    128.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно свидетелствата за управление, за изменение на Директива (ЕС) 2022/2561 на Европейския парламент и на Съвета, на Регламент (ЕС) 2018/1724 на Европейския парламент и на Съвета, и за отмяна на Директива 2006/126/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕС) № 383/2012 на Комисията

    COM(2023) 127 final 
    2023/0053 (COD) 
    1.3.2023 г.

    129.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива (ЕС) 2015/413 за улесняване на трансграничния обмен на информация относно пътнотранспортни нарушения, свързани с безопасността по пътищата

    COM(2023) 126 final 
    2023/0052 (COD) 
    1.3.2023 г.

    130.

    Предложение за Директива за изменение на Директива 2011/36/ЕС относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите от него

    COM(2022) 732 final 
    2022/0426 (COD) 
    19.12.2022 г.

    131.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно събирането и предаването на предварителна информация за пътниците с цел засилване и улесняване на контрола по външните граници, за изменение на Регламент (ЕС) 2019/817 и Регламент (ЕС) 2018/1726 и за отмяна на Директива 2004/82/ЕО на Съвета

    COM(2022) 729 final 
    2022/0424 (COD) 
    13.12.2022 г.

    132.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно определянето на престъпленията и санкциите, свързани с нарушаване на ограничителните мерки на Съюза

    COM(2022) 684 final 
    2022/0398 (COD) 
    2.12.2022 г.

    133.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно единна процедура за кандидатстване на граждани на трети държави за единно разрешение за пребиваване и работа на територията на държава членка и относно общ набор от права за работници от трети държави, законно пребиваващи в държава членка (преработен текст)

    COM(2022) 655 final 
    2022/0131 (COD) 
    27.4.2022 г.

    134.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани от трети страни (преработен текст)

    COM(2022) 650 final 
    2022/0134 (COD) 
    27.4.2022 г.

    135.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно мерките за внос, износ и транзит на огнестрелни оръжия, техни основни компоненти и боеприпаси,за изпълнение на член 10 от Протокола на Организацията на обединените нации срещу незаконното производство и трафик с огнестрелни оръжия, техните части и компоненти и боеприпаси към Конвенцията на Организацията на обединените нации срещу транснационалната организирана престъпност (Протокол на ООН за огнестрелните оръжия) (преработен текст)

    COM(2022) 480 final 
    2022/0288 (COD) 
    27.10.2022 г.

    136.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно стандартите за качество и безопасност на субстанциите от човешки произход, предназначени за приложение при човека, и за отмяна на Директива 2002/98/ЕО и Директива 2004/23/ЕО

    COM(2022) 338 final 
    2022/0216 (COD) 
    14.7.2022 г.

    137.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно отнемането и конфискацията на активи

    COM(2022) 245 final 
    2022/0167 (COD) 
    25.5.2022 г.

    138.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на правила за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца

    COM(2022) 209 final 
    2022/0155 (COD) 
    11.5.2022 г.

    139.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно европейското пространство на здравни данни

    COM(2022) 197 final 
    2022/0140 (COD) 
    3.5.2022 г.

    140.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2016/399 относно Кодекс на Съюза за режима на движение на лица през границите

    COM(2021) 891 final 
    2021/0428 (COD) 
    14.12.2021 г.

    141.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за справяне със ситуации на инструментализиране в областта на миграцията и убежището

    COM(2021) 890 final 
    2021/0427 (COD) 
    14.12.2021 г.

    142.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за автоматизиран обмен на данни за целите на полицейското сътрудничество („Прюм II“) и за изменение на решения 2008/615/ПВР и 2008/616/ПВР на Съвета и регламенти (ЕС) 2018/1726, (ЕС) 2019/817 и (ЕС) 2019/818 на Европейския парламент и на Съвета

    COM(2021) 784 final 
    2021/0410 (COD) 
    8.12.2021 г.

    143.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно мерки срещу превозвачите, които улесняват трафика на хора или незаконното превеждане през граница на мигранти във връзка с незаконното влизане на територията на Европейския съюз или участват в такива дейности

    COM(2021) 753 final 
    2021/0387(COD) 
    23.11.2021 г.

    144.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на система Евродак за сравняване на дактилоскопични отпечатъци с оглед ефективното прилагане на [Регламент (ЕС) № 604/2013 за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена в една от държавите членки от гражданин на трета държава или от лице без гражданство], за идентифициране на незаконно пребиваващ гражданин на трета държава или лице без гражданство и за искане на сравнения с данните в Евродак от правоприлагащите органи на държавите членки и Европол за целите на правоприлагането (преработен текст)

    COM(2020) 614 final 
    23.9.2020 г. 

    COM(2016) 272 final 
    2016/0132 (COD) 
    4.5.2016 г.

    145.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за справяне със ситуации на криза и форсмажорни обстоятелства в областта на миграцията и убежището

    COM(2020) 613 final 
    2020/0277 (COD) 
    23.9.2020 г.

    146.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за въвеждане на скрининг на граждани на трети държави на външните граници и за изменение на регламенти (EО) № 767/2008, (ЕС) 2017/2226, (ЕС) 2018/1240 и (ЕС) 2019/817

    COM(2020) 612 final 
    2020/0278 (COD) 
    23.9.2020 г.

    147.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на обща процедура за международна закрила в Съюза и за отмяна на Директива 2013/32/ЕС

    COM(2020) 611 final 
    23.9.2020 г. 

    COM(2016) 467 final 
    2016/0224 (COD) 
    13.7.2016 г.

    148.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно управлението на убежището и миграцията и за изменение на Директива 2003/109/ЕО на Съвета и на предложения Регламент (ЕС) XXX/XXX [фонд „Убежище и миграция“]

    COM(2020) 610 final 
    2020/0279 (COD) 
    23.9.2020 г.

    149.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно общите стандарти и процедури, приложими в държавите членки за връщане на незаконно пребиваващи граждани на трети страни (преработен текст)

    COM(2018) 634 final 
    2018/0329 (COD) 
    12.9.2018 г.

    150.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на рамка на Съюза за презаселване и за изменение на Регламент (ЕС) № 516/2014 на Европейския парламент и на Съвета

    COM(2016) 468 final 
    2016/0225 (COD) 
    13.7.2016 г.

    151.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно стандартите за условията, на които трябва да отговарят гражданите на трети държави или лицата без гражданство, за да може да им бъде предоставена международна закрила, за единен статут на бежанците или на лицата, които отговарят на условията за субсидиарна закрила, и за съдържанието на предоставената закрила и за изменение на Директива 2003/109/ЕО на Съвета от 25 ноември 2003 г. относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани от трети страни

    COM(2016) 466 final 
    2016/0223 (COD) 
    13.7.2016 г.

    152.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на стандарти относно приемането на кандидати за международна закрила (преработен текст)

    COM(2016) 465 final 
    2016/0222 (COD) 
    13.7.2016 г.



    Нов тласък за европейската демокрация

    153.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на европейската карта за хора с увреждания и на европейската карта за паркиране за хора с увреждания

    COM(2023) 512 final 
    2023/0311 (COD) 
    6.9.2023 г.

    154.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2012/29/ЕС за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления и за замяна на Рамково решение 2001/220/ПВР на Съвета

    COM(2023) 424 final 
    2023/0250 (COD) 
    11.7.2023 г.

    155.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на допълнителни процедурни правила във връзка с изпълнението на Регламент (ЕС) 2016/679

    COM(2023) 348 final 
    2023/0202 (COD) 
    4.7.2023 г.

    156.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно борбата с корупцията, за замяна на Рамково решение 2003/568/ПВР на Съвета и на Конвенцията за борба с корупцията, в която участват длъжностни лица на Европейските общности или длъжностни лица на държавите — членки на Европейския съюз, и за изменение на Директива (ЕС) 2017/1371 на Европейския парламент и на Съвета

    COM(2023) 234 final 
    2023/0135 (COD) 
    3.5.2023 г.

    157.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно стандартите за органите по въпросите на равенството в областта на равното третиране на лицата, независимо от тяхната раса или етнически произход, равното третиране на лицата в областта на заетостта и професиите, независимо от тяхната религия или убеждения, увреждане, възраст или сексуална ориентация, равното третиране на жените и мъжете по въпросите на социалното осигуряване и достъпа и предоставянето на стоки и услуги, и за заличаване на член 13 от Директива 2000/43/ЕО и член 12 от Директива 2004/113/ЕО

    COM(2022) 689 final 
    2022/0401 (APP) 
    7.12.2022 г.

    158.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно стандартите за органите по въпросите на равенството в областта на равното третиране и равните възможности на жените и мъжете в областта на заетостта и професиите и за заличаване на член 20 от Директива 2006/54/ЕО и член 11 от Директива 2010/41/ЕС

    COM(2022) 688 final 
    2022/0400 (COD) 
    7.12.2022 г.

    159.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на обща рамка за медийните услуги на вътрешния пазар (Европейски законодателен акт за свободата на медиите) и за изменение на Директива 2010/13/ЕС

    COM(2022) 457 final 
    2022/0277 (COD) 
    16.9.2022 г.

    160.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно защитата на лицата, ангажирани в участието на обществеността, от стратегически съдебни производства („стратегически съдебни производства, насочени срещу участието на обществеността“)

    COM(2022) 177 final 
    2022/0117 (COD) 
    27.4.2022 г.

    161.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно борбата с насилието над жени и домашното насилие

    COM(2022) 105 final 
    2022/0066 (COD) 
    8.3.2022 г.

    162.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно защитата на околната среда чрез наказателното право и за замяна на Директива 2008/99/EО

    COM(2021) 851 final 
    2021/0422 (COD) 
    15.12.2021 г.

    163.

    По-приобщаваща и защитена Европа: разширяване на списъка на престъпленията, установени на равнището на ЕС, за да обхване речта на омразата и престъпленията от омраза

    COM(2021) 777 final 
    9.12.2021 г.

    164.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно статута и финансирането на европейските политически партии и на европейските политически фондации (преработен текст)

    COM(2021) 734 final 
    2021/0375 (COD) 
    25.11.2021 г.

    165.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за определяне на условията и реда за упражняване на правото да гласуват и да се кандидатират на общински избори от граждани на Съюза, пребиваващи в държава членка, на която не са граждани (преработен текст)

    COM(2021) 733 final 
    2021/0373 (CNS) 
    25.11.2021 г.

    166.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за определяне на условията и реда за упражняване на правото да гласуват и да се кандидатират на избори за Европейски парламент от граждани на Съюза, пребиваващи в държава членка, на която не са граждани (преработен текст)

    COM(2021) 732 final 
    2021/0372 (CNS) 
    25.11.2021 г.

    167.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно прозрачността и насочването на политическата реклама

    COM(2021) 731 final 
    2021/0381 (COD) 
    25.11.2021 г.

    168.

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно приложимото право към действието спрямо трети лица на прехвърлянето на вземания

    COM(2018) 96 final 
    2018/0044 (COD) 
    12.3.2018 г.

    169.

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за прилагане на принципа на равно третиране на лицата без оглед на религиозна принадлежност или убеждения, увреждане, възраст или сексуална ориентация

    COM(2008) 426 final 
    2008/0140 (CNS) 
    2.7.2008 г.



    Приложение IV: Оттеглени предложения 6

    Препратки

    Заглавие

    Причини за оттеглянето

    Европейски зелен пакт

    1.

    COM(2021) 74 final 
    2021/0040 (NLE)

    Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Международната организация за гражданско въздухоплаване по отношение на уведомяването за различия, отнасящи се до приложение 6, част ІІ към Конвенцията за международно гражданско въздухоплаване

    Неактуално: на 28 март 2023 г. беше прието Решение (ЕС) 2023/746 на Съвета за установяване на критериите и процедурата за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Международната организация за гражданско въздухоплаване, по отношение на приемането или измененията на международни стандарти и препоръчителни практики и уведомяването за различия по отношение на приети международни стандарти, поради което това предложение стана неактуално в настоящия формат. То ще бъде представено отново като информационна бележка.

    2.

    COM(2020) 247 final 
    2020/0120 (NLE)

    Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Международната организация за гражданско въздухоплаване по отношение на уведомяването за различия, свързани с пандемията от COVID-19, отнасящи се до приложения 1 и 6 към Конвенцията за международно гражданско въздухоплаване

    Неактуално: уведомяването за различия беше разрешено от Международната организация за гражданско въздухоплаване само до 2022 г.

    Икономика в интерес на хората

    3.

    COM(2021) 569 final 
    2021/0429 (APP)

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (EC, Евратом) 2020/2093 за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027

    Неактуално: предложение, заменено и отменено с предложение на Комисията COM (2023) 337 от 20 юни 2023 г., представено в рамките на междинния преглед на многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г.

    4.

    COM(2017) 824 final 
    2017/0335 (CNS)

    Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за определяне на разпоредби за повишаване на фискалната отговорност и средносрочния бюджетен подход в държавите членки

    Неактуално: целта на това предложение понастоящем се преследва чрез пакета за преглед на икономическото управление.

    Утвърждаване на европейския ни начин на живот

    5.

    COM(2019) 110 final 
    2019/0060 (NLE)

    Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за сключването на Споразумението между Европейския съюз и Босна и Херцеговина за статуса на действия, провеждани от Европейската агенция за гранична и брегова охрана в Босна и Херцеговина

    Неактуално: правното основание, на което се базира предложението (Регламент (ЕС) 2016/1624), беше отменено с Регламент (ЕС) 2019/1896 за европейската гранична и брегова охрана, поради което това предложение стана неактуално.

    6.

    COM(2018) 611 final 
    2018/0318 (NLE)

    Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно сключването на Споразумението между Европейския съюз и бившата югославска република Македония за статуса на действия, провеждани от Европейската агенция за гранична и брегова охрана в бившата югославска република Македония

    Неактуално: правното основание, на което се базира предложението (Регламент (ЕС) 2016/1624), беше отменено с Регламент (ЕС) 2019/1896 за европейската гранична и брегова охрана, поради което това предложение стана неактуално. 

    (1)    В настоящото приложение Комисията предоставя допълнителна информация, доколкото разполага с такава, относно инициативите, включени в нейната работна програма, в съответствие с Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество. Информацията, предоставена в скоби до всяка инициатива, е само ориентировъчна и подлежи на промени по време на подготвителния процес, по-специално с оглед на резултатите от процеса на оценка на въздействието.
    (2)    В настоящото приложение са представени предложенията и инициативите за рационализиране и оптимизиране на изискванията на ЕС за докладване, приети от Комисията от март 2023 г. насам, както и допълнителните предложения и инициативи, които се приемат от Комисията с настоящата работна програма или ще бъдат приети впоследствие. Приложението също така включва предстоящите инициативи и най-важните оценки и проверки за пригодност по REFIT, които Комисията ще предприеме през 2024 г.
    (3) Значителен брой предложения се приемат с работната програма на Комисията за 2024 г. Тези, които ще бъдат приети впоследствие, са отбелязани с „*“.
    (4) Комисията представи проекта на акт на съответния комитет по комитология.
    (5) Комисията представи проекта на акт на съответния комитет по комитология.
    (6)    Този списък включва законодателни предложения в процес на разглеждане, които Комисията възнамерява да оттегли в срок от шест месеца.
    Top