EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XG0421(01)

Заключения на Съвета относно повишаването на мобилността на учителите и обучителите, по-специално европейската мобилност, в рамките на тяхното първоначално и продължаващо образование и обучение 2022/C 167/02

ST/7923/2022/INIT

OB C 167, 21.4.2022, p. 2–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.4.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 167/2


Заключения на Съвета относно повишаването на мобилността на учителите и обучителите, по-специално европейската мобилност, в рамките на тяхното първоначално и продължаващо образование и обучение

(2022/C 167/02)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

В КОНТЕКСТА НА:

1.   

Заключенията на Съвета относно европейските учители и обучители за бъдещето (1), в които Съветът прикани държавите членки да мотивират институциите за образование и обучение да включат мобилността на учителите и обучителите (2) в стратегиите си за обучение, развитие и интернационализация.

2.   

Резолюцията на Съвета относно стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението с оглед на европейското пространство за образование и отвъд него (2021 – 2030 г.), в която като втори стратегически приоритет се установява „превръщане на ученето през целия живот и мобилността в реалност за всички“, включително за учителите и обучителите на учители, а като трети стратегически приоритет – „подобряване на компетентностите и повишаване на мотивацията в образователната професия“.

3.   

Социалния ангажимент от Порто от 7 май 2021 г., който се основава на Европейския стълб на социалните права, прокламиран на социалната среща на върха в Гьотеборг през 2017 г., и съдържа призив за инвестиции в умения, учене през целия живот и обучение в отговор на нуждите на икономиката и обществото, за да се постигне целта до 2030 г. най-малко 60 % от европейците да участват в обучение всяка година.

4.   

Заключенията на Съвета относно равнопоставеността и приобщаването в образованието и обучението с цел насърчаване на успеха в образованието за всички, в които държавите членки се приканват да се справят с недостига на учители, по-специално в образованието, насочено към специалните потребности, и в мултикултурна и многоезична среда. Мобилността може да окаже положително въздействие върху недостига на учители, като направи професията по-привлекателна.

КАТО ПРИПОМНЯ политическия контекст, изложен в приложението,

В СВЕТЛИНАТА НА:

5.   

Доклада Евридика от 2021 г. „Учители в Европа: кариери, развитие и благоденствие“, и по-специално следните основни констатации:

а)

Транснационалната мобилност допринася за развитието на широк спектър от компетенции сред учителите. „Въпреки това, малцина от учителите в Европа са били в чужбина с професионални цели. През 2018 г. 40,9 % от учителите в ЕС са участвали в мобилност поне веднъж като ученик, като учител или и двете“ (3). Съществуват значителни разлики в процента на участие между европейските държави, но също и между преподаваните предмети, тъй като мобилността твърде често остава прерогатив на учителите по езици. Тенденциите в мобилността на учителите в рамките на програмата „Еразъм+“ също сочат, че по-голямата част от учителите участват в курсове в чужбина, докато обмяната на опит чрез наблюдение на работата на колеги в училище и преподавателските задачи се използват по-малко въпреки по-силното им въздействие (4).

б)

Транснационалната мобилност като част от първоначалната подготовка на учителите е важна. Освен ползата, която носи на бъдещия учител, транснационалната мобилност увеличава и участието в мобилност на по-късен етап от кариерата. Въпреки това мобилността на бъдещите учители по време на следването им не е широко разпространена. През 2018 г. само около една пета от учителите в прогимназиален етап на основното образование (20,9 %) в ЕС са посочили, че са били в чужбина по време на следването си. Мобилността на учителите и обучителите се насърчава и финансира на равнището на ЕС, като може да се подпомага и по схеми за финансиране на национално равнище.

6.   

Основните пречки пред мобилността на учителите и обучителите, обхващащи проблеми от финансов характер и проблеми с признаването на квалификациите.

а)

Необходимо е да се отбележи, че по отношение на бъдещите учители и обучители схемите за мобилност понякога губят от стойността си заради различните пречки пред академичното признаване на получените квалификации. Учебните програми на учителите невинаги позволяват периоди на мобилност в чужбина. Освен това обучителите невинаги участват в периоди на мобилност по време на образователния си курс. Асистентските стажове за преподаване и обучение в други европейски държави, когато са възможни, може и да не бъдат признати за неразделна част от първоначалната подготовка на учителите и обучителите, по-специално като равностойни на училищното обучение в национална институция за образование и обучение.

б)

За практикуващите учители и обучители пречките включват семейни отговорности и трудности, свързани с назначаването на заместващи учители и обучители.

в)

Освен това, хоризонтален проблем е липсата на езикови компетентности.

г)

В допълнение, учителската професия е регулирана в значителна степен на национално равнище, като са налице и разлики между държавите членки при структурирането на учебната година. Макар това да е свидетелство за многообразието и богатството на националните системи за образование и обучение в ЕС, то може и да възпрепятства организирането на училищно обучение, като например обмяна на опит чрез наблюдение на работата на колеги, преподавателски асистентски стажове и преподавателски задачи.

7.   

Изводите, направени в контекста на пандемията от COVID-19, която показа необходимостта в първоначалното и продължаващото образование и обучение на учителите и обучителите да бъде включено придобиването и използването на цифрови умения и компетентности в преподаването и ученето. Смесените форми на дейност, които съчетават физическа мобилност с виртуално обучение или онлайн обмен, благоприятстват условията за такова развитие и дават възможност за обмен на добри практики.

ОТЧИТА, ЧЕ:

8.   

Учителите и обучителите са в основата на европейското пространство за образование (ЕПО) и играят ключова роля в нашето общество. Учителите и обучителите въплъщават идеала за улесняване на придобиването на знания и ценности и насърчаване на активно гражданско участие за всички учащи. С цел насърчаване на приобщаването, равнопоставеността, висококачественото образование и обучение, педагогическите иновации и по-добрите образователни резултати, учителите и обучителите трябва да бъдат висококвалифицирани и мотивирани специалисти и да получават подкрепа от училищното ръководство.

9.   

Обменът на мнения и опит между колеги и тясното сътрудничество между учителите и обучителите, както и обучението и/или професионалният опит в чужбина допринасят значително за професионалното развитие на учителите и обучителите на всички равнища на образованието и обучението.

10.   

Мобилността е един от ключовите елементи както за практикуващите, така и за бъдещите учители и обучители. Тя способства за преодоляване на общите предизвикателства пред държавите членки по отношение на учителската професия. По-специално се очаква мобилността на бъдещи или практикуващи учители и обучители:

а)

да допринесе за личностното и академичното развитие на учителите и обучителите, като същевременно окаже благоприятно въздействие върху тяхната самоувереност;

б)

да подобри професионалната практика и педагогическите познания, умения и компетентности на учителите и обучителите, тяхната приспособимост, пригодност за заетост и професионално развитие;

в)

да помогне на учителите и обучителите да развият капацитет за оказване на влияние и подобряване на практиките в техните собствени институции за образование и обучение, както и в по-широката система за образование и обучение;

г)

да допринесе за привлекателността на учителската професия.

11.   

В допълнение към положителното ѝ въздействие върху мотивацията, знанията, уменията и компетентностите, както и върху професионалното развитие на учителите и обучителите, мобилността на учителите и обучителите, особено европейската мобилност, е от полза и за националните системи за образование и обучение и би могла да ги подобри, тъй като:

а)

укрепва капацитета на учителите и обучителите за иновации и обмисляне на практики с цел по-добро задоволяване на нуждите на учащите;

б)

способства у учителите и обучителите да се развие чувството за принадлежност към европейска преподавателска и учебна общност чрез връзките, изградени по време на мобилността и след това, насърчава мобилността на учащите и в по-общ план допринася за развитието на европейско измерение в дейностите и проектите на техните институции за образование и обучение, както и в международните стратегии, поради което оказва въздействие върху цялата система за образование и обучение;

в)

мобилността е ценен образователен опит, който може да окаже много голямо въздействие както за бъдещите, така и за практикуващите учители и обучители. Те трябва да са информирани за съществуващите възможности за мобилност и да бъдат насърчавани да участват в мобилността по време на своето първоначално и продължаващо образование и обучение;

г)

подпомага развитието на мрежи от учители и обучители в цяла Европа.

12.   

Мобилността на учителите и обучителите в Европа е ключов елемент за изграждане на доверие, засилване на сътрудничеството и насърчаване на взаимното разбирателство между държавите членки по отношение на националните системи за образование и обучение. Освен това мобилността е от ключово значение за утвърждаването на общите европейски ценности, както и за насърчаването на многоезичието и културното многообразие.

ПРИЕМА, ЧЕ:

13.   

Едно амбициозно ЕПО следва да се основава на високо компетентни и мотивирани учители и обучители. Европейската мобилност следва да се разглежда като полезна за образованието и обучението на учителите и обучителите, така че да се разшири достъпът до многообразието от качествени подходи за преподаване и да се отговори на нуждите на учащите. Европейското измерение има потенциала да донесе добавена стойност на професионалното обучение и/или практика на съответните учители или обучители в рамките на националните образователни системи.

14.   

Особено внимание следва да се обърне на бъдещите учители и обучители и на техния достъп до мобилност, по-специално европейска мобилност, като част от тяхното първоначално образование и обучение в съответствие с националните системи за образование и обучение. Това създава условия и за мобилност на по-късен етап от професионалното им развитие.

15.   

С цел ЕПО да се превърне в реалност до 2025 г. и да се предоставят възможности за мобилност на всички учители и обучители, трябва да се премахнат съществуващите пречки, когато е целесъобразно и в съответствие с националните образователни системи и политики.

16.   

За мобилността на учителите и обучителите ще бъде от особена полза подпомагане от:

а)

европейски програми за финансиране като „Еразъм+“;

б)

бъдещата европейска платформа за училищно образование, която ще включва eTwinning и портала за училищно образование, Електронната платформа за учене на възрастни в Европа (EPALE), както и всички инициативи, които насърчават партньорствата между институциите за образование и обучение в ЕС;

в)

академиите за учители по програмата „Еразъм+“, които ще бъдат оценени с оглед на по-нататъшното развитие след 2025 г.;

г)

инициативата „Европейски университети“, когато е уместно.

17.   

Мобилността на учителите и обучителите следва да продължи да се насърчава и разширява, за да се превърне в обичайна практика. Степента на мобилност на учителите и обучителите в тяхното първоначално и продължаващо образование и обучение може да се наблюдава на равнището на държавите членки и ЕС. На Постоянната група по показателите и критериите следва да се възложи проучването на подходящи форми на събиране на данни за измерване на мобилността на учителите и обучителите. Констатациите на Постоянната група следва да се вземат предвид по отношение на планирания преглед на стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението с оглед на европейското пространство за образование и отвъд него (5).

ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ, В СЪОТВЕТСТВИЕ С НАЦИОНАЛНИТЕ УСЛОВИЯ И ПРИНЦИПА НА СУБСИДИАРНОСТ:

18.

Да насърчават възможностите за европейска мобилност на учителите и обучителите, например чрез премахване на съществуващите пречки, когато е целесъобразно, предоставяне на организационна и финансова подкрепа, когато е възможно, споделяне на решения във връзка с назначаването на заместващи учители и обучители и популяризиране на програми за мобилност.

19.

Да насърчават възможностите за мобилност и да поощряват мобилността на директорите на училища заради ползите от мобилността за собственото им професионално развитие, за техните институции за образование и обучение, но също и като инструмент за подпомагане и насърчаване на мобилността на учителите и обучителите.

20.

Да интегрират мобилността в системите за образование и обучение на учители и обучители, когато е целесъобразно, както за първоначалното, така и за продължаващото образование и обучение. Да насърчават участието в дейности по „Еразъм+“, например академиите за учители по програмата „Еразъм +“ и инициативата „Европейски университети“. Опитът от двустранното сътрудничество може да бъде отправна точка и да послужи за вдъхновение за по-нататъшно развитие.

21.

Да улесняват, когато е целесъобразно, официалното признаване на резултатите от периодите на мобилност, по-специално от периодите на преподаване и обучение в чужбина, в първоначалното образование на учители и обучители, за професионалното развитие или напредването в кариерата.

22.

Да проучат възможностите за стимулиране на качествено изучаване на чужди езици в системите за първоначално и продължаващо образование и обучение на учители и обучители, когато е целесъобразно, с цел увеличаване на участието им в програми за мобилност, за развиване на компетентности, които са необходими за работа с чуждестранни ресурси и материали.

23.

За да се даде възможност на учителите и обучителите, които желаят това, да бъдат мобилни, да идентифицират и насърчават, когато е целесъобразно и при надлежно зачитане на автономността на институциите, „прозорци за мобилност“ както за практикуващите, така и за бъдещите учители и обучители, т.е. препоръчителни периоди в учебната година и/или учебните програми за първоначално обучение на учители и обучители, предназначени да дадат възможност за участие в мобилност. Това може да включва набелязване на подходящи периоди, през които институциите за образование и обучение да организират на място дейности за обучение както за практикуващи, така и за бъдещи учители, и дейности за образователно развитие за обучители.

24.

Да насърчават, когато е целесъобразно, използването на модули за обучение, които са подходящи и насочени към Европа, в рамките на първоначалното и продължаващото образование и обучение на учители и обучители, които биха могли да включват програми като действията по инициативата „Жан Моне“ също и по отношение на началното и средното образование.

25.

Да насърчават, когато е целесъобразно, изграждането на капацитет чрез стимулиране на различни форми на местно и регионално сътрудничество, като например консорциуми по програма „Еразъм+“, ръководени от регионални училищни/институционални органи, които гарантират, че проектите за мобилност имат по-широко въздействие и подкрепят физическото или онлайн участие на учители и обучители от по-малки или по-отдалечени институции за образование и обучение в дейности за професионално развитие в чужбина.

26.

Да подкрепят, когато е целесъобразно, повишаването на капацитета на институциите за образование и обучение да организират в своите рамки и да се възползват от дейностите за мобилност както за практикуващи, така и за бъдещи учители и обучители.

27.

Да насърчават използването на цифрови инструменти и платформи, включително eTwinning и EPALE, за допълване и подготовка на физическата мобилност, подобряване на цифровите умения и компетентности и насърчаване на по-нататъшно транснационално сътрудничество.

28.

На основата на обективни данни да насърчават възможности за професионално развитие на работното място за учители и обучители, които биха могли да се възползват от дейностите за мобилност, и да популяризират проучвания, свързани с усилията на държавите – членки на ЕС, във връзка с мобилността на учителите, като същевременно се търсят други аспекти на взаимодействие с научноизследователската дейност.

ПРИКАНВА КОМИСИЯТА, В СЪОТВЕТСТВИЕ С ДОГОВОРИТЕ И ПРИ ПЪЛНО ЗАЧИТАНЕ НА ПРИНЦИПА НА СУБСИДИАРНОСТ:

29.

Да насърчава възможностите за мобилност на учителите и обучителите чрез програмата „Еразъм+“, включително чрез осигуряване на необходимата подкрепа за академиите за учители по програмата „Еразъм+“, които ще бъдат оценени с оглед на по-нататъшното развитие след 2025 г.

30.

Да картографира съществуващите инструменти за насърчаване на мобилността на учителите и обучителите и да популяризира тези инструменти, като се използват например платформи като бъдещата европейска платформа за училищно образование (която ще включва eTwinning и действащия портал за училищно образование) и EPALE.

31.

В сътрудничество с държавите членки да проучи възможността за разработване на рамка на политиката на европейско равнище за увеличаване на броя и качеството на възможностите за образователна мобилност както за бъдещите, така и за практикуващите учители и обучители в Европа, въз основа на действителните им потребности от мобилност. Подобна рамка би могла например да подпомогне преодоляването на пречките пред мобилността, да осигури подкрепа на държавите членки за насърчаване на мобилността и европейското измерение на преподаването в рамките на първоначалното и продължаващото образование и обучение на учителите, да доразвие възможностите за образователна мобилност и да предостави информация относно възможностите за финансиране и мобилност.

32.

Да се занимае с мобилността на работното място, като проучи възможността за евентуално изготвяне, на доброволен принцип, на европейски насоки за разработване на национални рамки за кариерно развитие и ориентиране през целия живот, като по този начин се подпомага напредването в кариерата на учителите и обучителите.

33.

Да продължи да насърчава автоматичното взаимно признаване на квалификациите, и по-специално на периодите на мобилност в чужбина в областта на образованието и обучението на учители и обучители (6).

34.

Да си сътрудничи с държавите членки при анализа на осъществимостта и добавената стойност на „прозорците за мобилност“ в учебните програми за бъдещи учители и обучители.

35.

Да докладва на Комитета по образование за вземането на последващи решения във връзка с резултатите от работата на Постоянната група по показателите и критериите за мониторинга на мобилността на учителите и обучителите с оглед на насърчаването и разширяването на потенциала за мобилност.

(1)  В съответствие с определението, установено в Заключенията на Съвета относно европейските учители и обучители за бъдещето (ОВ C 193, 9.6.2020 г., стр. 11), за целите на настоящите заключения учител е лице с признат статут на учител (или негов еквивалент) в съответствие с националното законодателство и практика, а обучител е всеки, който извършва една или повече дейности, свързани с (теоретичното или практическо) обучение в институция за образование или обучение или на работното място. Това обхваща учителите в областта на общото и висшето образование, учителите и обучителите в първоначалното и продължаващото професионално образование и обучение (ПОО), както и специалистите в областта на образованието и грижите в ранна детска възраст и преподавателите на възрастни.

Образованието и структурите за професионално развитие на учителите и обучителите се различават значително между различните области на образование и обучение. Поради тази причина относимостта на някои елементи от настоящите заключения зависи от структурата на националните системи и отделните сектори на образование и обучение.

(2)  За целите на настоящите заключения „мобилност“ съответства на концепцията „образователна мобилност“, дефинирана в Регламент (ЕС) 2021/817 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2021 г. за създаване на „Еразъм+“ – програма на Съюза в областта на образованието и обучението, младежта и спорта и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1288/2013, а именно физическо преместване в държава, различна от държавата на пребиваване, с цел учебна дейност, обучение или неформално или информално учене. Тя може да бъде комбинирана с „виртуално учене“, което означава придобиване на знания, умения и компетентности чрез използването на инструменти на информационните и комуникационните технологии, които позволяват на участниците да придобият значим транснационален или международен образователен опит.

(3)  Доклада Евридика „Учители в Европа: кариери, развитие и благоденствие“, 2021 г., стр. 21.

(4)  Статистическото приложение към годишния доклад за програмата „Еразъм+“ за 2019 г. показва, че при проектите по ключово действие 101 (мобилност на персонала в училищното образование), за които има сключен договор през 2019 г., на курсовете и обученията се падат около 40 600 от участниците (около 75 % от дейностите за мобилност), докато участниците в обмяната на опит чрез наблюдение на работата на колеги са 13 209 (приблизително 24 % от дейностите за мобилност), а в преподавателските задачи – 389 (по-малко от 1 % от дейностите за мобилност).

(5)  Както беше посочено в Резолюцията на Съвета относно стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението с оглед на европейското пространство за образование и отвъд него (2021 – 2030 г.), Комисията ще публикува пълен доклад относно ЕПО през 2025 г. „Въз основа на тази оценка Съветът осъществява преглед на стратегическата рамка – включително цели на равнище ЕС, управленска структура и методи на работа“ (OВ C 66, 26.2.2021 г., стр. 10).

(6)  В съответствие с Препоръката на Съвета от 26 ноември 2018 г. относно насърчаването на автоматичното взаимно признаване на квалификациите за висше образование и за завършен гимназиален етап на средно образование и квалификациите по обучение и на резултатите от периоди на учене в чужбина (ОВ C 444, 10.12.2018 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Политически контекст

Европейски съвет

Заключения на Председателството – Лисабон, 23 – 24 март 2000 г.

Съвет на Европейския съюз

Заключения на Съвета от 26 ноември 2009 г. относно професионалното развитие на учителите и училищните ръководители (OВ C 302, 12.12.2009 г., стр. 6)

Заключения на Съвета относно образованието и грижите в ранна детска възраст: да осигурим на всички деца най-добрия старт в живота за утрешния свят (OВ C 175, 15.6.2011 г., стр. 8)

Заключения на Съвета от 20 май 2014 г. относно ефективната подготовка на преподавателите (OВ C 183, 14.6.2014 г., стр. 22)

Заключения на Съвета относно училищното развитие и върховите постижения в областта на преподаването (ОВ C 421, 8.12.2017 г., стр. 2)

Препоръка на Съвета от 22 май 2018 г. относно утвърждаването на общите ценности, приобщаващото образование и европейското измерение на преподаването (ОВ С 195, 7.6.2018 г., стр. 1)

Заключения на Съвета „Към визия за европейско образователно пространство“ (OВ C 195, 7.6.2018 г., стр. 7)

Препоръка на Съвета от 26 ноември 2018 г. относно насърчаването на автоматичното взаимно признаване на квалификациите за висше образование и за завършен гимназиален етап на средно образование и квалификациите по обучение и на резултатите от периоди на учене в чужбина (ОВ C 444, 10.12.2018 г., стр. 1)

Препоръка на Съвета от 22 май 2019 г. за висококачествени системи за образование и грижи в ранна детска възраст (ОВ C 189, 5.6.2019 г., стр. 4)

Препоръка на Съвета от 22 май 2019 г. относно всеобхватен подход към преподаването и изучаването на езици (ОВ С 189, 5.6.2019 г., стр. 15)

Резолюция на Съвета относно по-нататъшното развитие на европейското пространство за образование в подкрепа на ориентирани към бъдещето системи за образование и обучение (OВ C 389, 18.11.2019 г., стр. 1)

Заключения на Съвета относно европейските учители и обучители за бъдещето (ОВ C 193, 9.6.2020 г., стр. 11)

Препоръка на Съвета от 24 ноември 2020 г. относно професионалното образование и обучение (ПОО) за постигане на устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и издръжливост (ОВ C 417, 2.12.2020 г., стр. 1)

Резолюция на Съвета относно стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението с оглед на европейското пространство за образование и отвъд него (2021 – 2030 г.) (ОВ C 66, 26.2.2021 г., стр. 1)

Заключения на Съвета относно равнопоставеността и приобщаването в образованието и обучението с цел насърчаване на успеха в образованието за всички (ОВ C 221, 10.6.2021 г., стр. 3)

Заключения на Съвета относно инициативата „Европейски университети“ – хвърляне на мост между висшето образование, научните изследвания, иновациите и обществото: проправяне на пътя за ново измерение в европейското висше образование (OВ C 221, 10.6.2021 г., стр. 14)

Резолюция на Съвета относно нова европейска програма за учене за възрастни за периода 2021 – 2030 г. (ОВ C 504, 14.12.2021 г., стр. 9)

Европейска комисия

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно постигането на европейското пространство за образование до 2025 г. (COM(2020) 625 final)

Обзор на образованието и обучението за 2021 г.: образование и благосъстояние, Служба за публикации, 2021 г.


Top