This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52022XC0810(01)
Publication of a communication of approval of a standard amendment to the product specification for a name in the wine sector referred to in Article 17(2) and (3) of Commission Delegated Regulation (EU) 2019/33 2022/C 305/07
Публикуване на съобщение за одобрение на стандартно изменение в продуктовата спецификация на наименование в лозаро-винарския сектор по член 17, параграфи 2 и 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 на Комисията 2022/C 305/07
Публикуване на съобщение за одобрение на стандартно изменение в продуктовата спецификация на наименование в лозаро-винарския сектор по член 17, параграфи 2 и 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 на Комисията 2022/C 305/07
PUB/2022/598
OB C 305, 10.8.2022, p. 12–17
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
10.8.2022 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
C 305/12 |
Публикуване на съобщение за одобрение на стандартно изменение в продуктовата спецификация на наименование в лозаро-винарския сектор по член 17, параграфи 2 и 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 на Комисията
(2022/C 305/07)
Настоящото съобщение е публикувано в съответствие с член 17, параграф 5 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 на Комисията (1).
СЪОБЩЕНИЕ ЗА ОДОБРЕНИЕТО НА СТАНДАРТНО ИЗМЕНЕНИЕ
„Vin Santo del Chianti Classico“
PDO-IT-A1514-AM02
Дата на съобщението: 27.5.2022 г.
ОПИСАНИЕ И ОСНОВАНИЯ ЗА ОДОБРЕНОТО ИЗМЕНЕНИЕ
1. Сортов състав — списък на сортовете
Описание: Сортовете Malvasia (Malvasia Bianca Lunga, Malvasia Bianca di Candia) фигурират в списъка на сортовете. В съчетание с Trebbiano toscano, те съставляват най-малко 60 % от сортовия състав.
Основания: това изменение има за цел уточняване на сортовете грозде Malvasia, които влизат в сортовия състав на продукта, в съответствие със списъка на разрешените за целите на производството сортове в регион Тоскана.
Изменението се отнася до член 2 от продуктовата спецификация и до раздел 7 „Основни винени сортове лози“ от единния документ.
2. Стандарти за лозарство — разположение на лозята
Описание: в описанието на разположението на лозята се заличава прилагателното „хълмист“, а терминът „ориентация“ се заменя с термина „изложение“.
Основания: районът на Кианти се простира върху територия, изцяло разположена на минимална надморска височина 150—200 m, като този факт сам по себе си го прави подходящ за производство на грозде, предназначено за стафидиране. Това се отнася и за лозята, разположени в по-ниските части на територията, надморската височина на които също така е съвместима с разглежданото производство. Другото съображение, с което се обосновава това изменение, е желанието да се избегне всякаква субективна оценка по отношение на територията, която като цяло е хълмиста и e предназначена за производство на вина, които изискват процеси на стафидиране.
Изменението се отнася до член 4, параграф 2 от продуктовата спецификация и не засяга единния документ.
3. Практики за отглеждане — допълнително напояване
Описание: предвижда се разпоредба, с която да се разреши допълнителното напояване.
Основания: от повече от десет години вегетационният период на лозите е засегнат от последиците от изменението на климата на цялата територия, което води до непрекъснато повишаване на температурата и слаби валежи; тази земеделска практика гарантира оцеляването на лозята и запазването на качеството на гроздето. Качествените характеристики на гроздето, добито в лозя, които се характеризират с недостиг на вода, намаляват значително.
Изменението се отнася до член 4, параграф 5 от продуктовата спецификация и не засяга единния документ.
4. Практики за отглеждане — позоваване на внимателното сортиране на гроздето
Описание: в контекста на пределната стойност за добив на грозде от хектар се заличава операцията „внимателно сортиране на гроздето“.
Основания: позоваването на тази операция се заличава, тъй като параметрите за добивите вече са определени в продуктовата спецификация.
Изменението се отнася до член 4, параграф 6 от продуктовата спецификация и не засяга единния документ.
5. Практики за отглеждане — позоваване на предварителното сортиране на гроздето
Описание: в контекста на достигането на минималното естествено алкохолно съдържание в обемни проценти се заличава операцията „предварително сортиране на гроздето“.
Основания: позоваването на тази операция се заличава, тъй като техническите характеристики на производството и качеството на лозята вече са определени в продуктовата спецификация.
Изменението се отнася до член 4, параграф 8 от продуктовата спецификация и не засяга единния документ.
6. Позоваване на бутилирането в определения географски район — формално адаптиране към съществуващото условие
Описание: позоваването на бутилирането или на опаковането в определения географски район се посочва в единния документ, тъй като тази операция е разрешена още при признаването на наименованието и следователно вече фигурира в член 5, параграф 1 от продуктовата спецификация.
Основания: става въпрос за формално изменение, тъй като това условие не е включено в единния документ поради пропуск в момента на изготвянето му.
Тази актуализация не обезсилва връзката, посочена в член 93, параграф 1, буква а), подточка i) от Регламент № 1308/2013, и се отнася до раздел 9 „Други основни условия“ от единния документ.
7. Забрана на практиката на обогатяване
Описание: посочване на забраната на практиката на обогатяване.
Основания: тази практика не се използва от производителите на виното Vinsanto del Chianti Classico, тъй като този продукт трябва да достигне минималното си съдържание на захар чрез естествено стафидиране. Следователно забраната за използване на практиката на обогатяване е избор, продиктуван от желанието за постоянно подобряване на качеството на продукта чрез внимателно управление на лозята и естествен процес на винификация.
Изменението се отнася до член 5, параграф 4 от продуктовата спецификация и до точка 5.1. „Специфични енологични практики“ от единния документ.
8. Органолептични характеристики
Описание: за вида „Vinsanto del Chianti Classico“ към параметъра на цвета, след думите „наситено кехлибарен“, се добавят думите „и до кафяв“; за вида „Occhio di pernice“ цветът „от яркорозов до бледорозов“ се изменя, както следва: „от златисторозов до кехлибарен, който може да достигне до кафяв“;
Основания: тези изменения имат за цел да се отчете интензифицирането на цвета; всъщност на територията на Кианти лозята, засадени със сорта Sangiovese и червено грозде, са особено разпространени, а лозарите все повече се насочват към този вид грозде, което оказва влияние върху цвета на виното Vinsanto.
Описание: и за двата вида се посочва, че на вкус виното е „сухо до сладко“.
Основания: целта на изменението е да се разшири гамата от ухания върху небцето според аналитичните данни на продуктите. В действителност виното Vinsanto все повече се определя като десертно вино и следователно за предпочитане със сладък вкус. Що се отнася до вида „Occhio di pernice“, това е традиционен тоскански продукт, използван по-специално при приготвянето на типични ястия на основата на месо и дивеч, които следователно изискват продукт с ниско съдържание на захар, по-скоро сух.
Измененията се отнасят до член 6 от продуктовата спецификация и до раздел 4 от единния документ.
9. Физикохимични характеристики
Описание: и за двата вида минималното общо алкохолно съдържание в обемни проценти, що се отнася до „действителните“ градуси, е намалено от 12,00 % на 10,50 % об.
Основания: това изменение е в съответствие с взетото решение продуктът да стане по-сладък, като по този начин се увеличава съдържанието на остатъчна захар.
Описание: за „Vin Santo del Chianti Classico“ Occhio di pernice минималната обща киселинност се повишава от 4,0 на 4,5 g/l.
Основания: в сортовия състав влизат сортове червено грозде. Такъв е случаят по-специално със Sangiovese — сорт грозде, при който по-специално се наблюдава тенденция към повишаване на киселинността на вината, в които се използва. Освен това тези изменения са напълно в съответствие с пазарната тенденция.
Измененията се отнасят до член 6 от продуктовата спецификация и до раздел 4 от единния документ.
10. Формални изменения
Описание: посочват се представителните за територията сортове грозде — Trebbiano toscano, Malvasia Bianca lunga, Malvasia Bianca di Candia, Sangiovese и Canaiolo, както и някои позовавания на вината.
Основания: в текста се отчитат измененията, отнасящи се до вече изброените в сортовия състав сортове, както и химичните, физичните и органолептичните характеристики на продуктите.
Това формално изменение се отнася до член 8 от продуктовата спецификация и не засяга единния документ.
11. Температурна амплитуда — изменение на едно прилагателно име
Описание: по отношение на помещенията, използвани за стафидиране на гроздето, се счита за достатъчно да се посочи, че е необходима „добра“, а не „голяма“ температурна амплитуда, както и че средата трябва да се проветрява добре.
Основания: това определение наистина изглежда по-точно и по-подходящо по отношение на процеса на стафидиране.
Това изменение се отнася до член 8 от продуктовата спецификация и не засяга единния документ.
ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ
1. Наименование/наименования
Vin Santo del Chianti Classico
2. Вид географско означение
ЗНП — Защитено наименование за произход
3. Категории лозаро-винарски продукти
1. |
Вино |
4. Описание на виното или вината
1. Vin Santo del Chianti Classico
КРАТКО ТЕКСТОВО ОПИСАНИЕ
Цвят: от сламеножълт до златистожълт, до наситено кехлибарен и до кафяв;
Мирис: ефирен, наситен, характерен;
Вкус: хармоничен, кадифен, с добра структура; на небцето виното се усеща от сухо до сладко;
Минимално общо алкохолно съдържание в обемни проценти: 16,00 % об., от които най-малко 10,5 % об. минимално действително алкохолно съдържание;
Минимален беззахарен екстракт: 23,0 g/l
Общи аналитични характеристики |
|
Максимално общо алкохолно съдържание (% об.) |
|
Минимално действително алкохолно съдържание (% об.) |
|
Минимална обща киселинност |
4,5 g/l, изразена като съдържание на винена киселина |
Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l) |
30 |
Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l) |
|
2. Vin Santo del Chianti Classico Occhio di pernice
КРАТКО ТЕКСТОВО ОПИСАНИЕ
Цвят: от златисторозов до кехлибарен, който може да достигне до кафяв;
Мирис: ефирен, наситен;
Вкус: хармоничен, кадифен, с добра структура; на небцето виното се усеща от сухо до сладко;
Минимално общо алкохолно съдържание в обемни проценти: 16,00 % об., от които най-малко 10,5 % об. минимално действително алкохолно съдържание;
Минимален беззахарен екстракт: 26,0 g/l
Общи аналитични характеристики |
|
Максимално общо алкохолно съдържание (% об.) |
|
Минимално действително алкохолно съдържание (% об.) |
|
Минимална обща киселинност |
4,5 g/l, изразена като съдържание на винена киселина |
Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l) |
30 |
Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l) |
|
5. Винопроизводствени практики
5.1. Специфични енологични практики
1. DOC (ЗНП) Vin Santo del Chianti Classico, включително за вида Occhio di pernice
Специфична енологична практика
Традиционният метод на винопроизводство предвижда следното:
след внимателно сортиране гроздето се подлага на естествено стафидиране, което се извършва в подходящи помещения; допуска се частично стафидиране чрез вентилация, като гроздето трябва да достигне високо съдържание на захар, преди да бъде смачкано; не се допуска никакво обогатяване. Винификацията, съхранението и стареенето на Vin Santo del Chianti Classico трябва да се извършват в дървени съдове („caratelli“).
5.2. Максимални добиви
1. |
DOC (ЗНП) Vin Santo del Chianti Classico, включително Occhio di pernice
|
2. |
DOC (ЗНП) Vin Santo del Chianti Classico, включително Occhio di pernice
|
6. Определен географски район
Районът на производство на ЗНП „Vinsanto Chianti Classico“ се простира на 71 800 ha, намира се в центъра на регион Тоскана и включва част от територията на провинциите Флоренция (30 400 ha) и Сиена (41 400 ha). По-специално общините Greve in Chianti, Castellina in Chianti, Radda in Chianti и Gaiole in Chianti са включени изцяло в територията на района. В него е включена само част от територията на общините San Casciano Val di Pesa, Barberino Tavarnelle, Castelnuovo Berardenga и Poggibonsi.
7. Основни сортове грозде
Malvasia bianca Lunga B. — Malvasia
Malvasia bianca di Candia B. — Malvasia
Sangiovese N. — Sangioveto
Trebbiano toscano B. — Trebbiano
8. Описание на връзката или връзките
DOC (ЗНП) Chianti Classico, включително Occhio di pernice
На виното Vinsanto е отредено важно място на територията на производство на Chianti Classico още от Средновековието. Произходът му датира от 1400 г. Производството му само по себе си е изкуство, което изисква опит. То започва с беритбата на най-подходящото грозде, като например сортовете Trebbiano Toscano, Malvasia Bianca Lunga, Malvasia Bianca di Candia, Sangiovese и Canaiolo (бяло или черно), отгледани по специфичен за територията метод за формиране на лозите („archetto toscano“ или „тосканска дъга“). Стафидирането се извършва естествено, благодарение на температурната амплитуда, дължаща се на географския район. Времето за ферментация, претакането и методите за стареене са свързани с опита на местните винопроизводители. По време на винификацията се използва типичната местна техника, известна като madre („майка“): тя се състои в покриване с дрожди, селекционирани в течение на времето от различните стопанства.
9. Други основни условия (опаковане, етикетиране, други изисквания)
Vin Santo del Chianti Classico — бутилиране
Правна рамка:
Законодателството на Европейския съюз
Вид допълнително условие:
Бутилиране в определения географски район
Описание на условието:
Операциите по винификация, съхранение, стареене и бутилиране се извършват на територията за производство на Vin Santo del Chianti Classico, определена в член 3 от продуктовата спецификация.
В съответствие с действащото национално и съюзно законодателство бутилирането или опаковането се извършва в посочения по-горе определен географски район, за да се запазят качеството и репутацията на виното „Vin Santo del Chianti Classico“, да се гарантира произходът му и да се осигури извършване на ефективни проверки в тази връзка.
Vin Santo del Chianti Classico — винификация
Правна рамка:
Законодателството на Европейския съюз
Вид допълнително условие:
Дерогация относно производството в определения географски район
Описание на условието:
При условие че е получено разрешение от Министерството на политиката в областта на земеделието, храните и горското стопанство и след одобрение от страна на регион Тоскана, се допуска операциите по винификация, съхранение, стареене и бутилиране да се извършват във винарни, разположени извън определения географски район, но на не повече от 10 km от неговите граници (по права линия). Тези винарни трябва да са създадени преди датата на влизане в сила на продуктовата спецификация и да принадлежат на стопанства, които произвеждат вино, самостоятелно или колективно, от грозде, подходящо за производството на „Vin Santo del Chianti Classico“ и произхождащо от собствени или използвани от стопанството лозя.
Връзка към продуктовата спецификация
https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/18197