Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022SC0171

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА РЕЗЮМЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО, придружаващ РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно устойчивата употреба на продукти за растителна защита и за изменение на Регламент (ЕС) 2021/2115

    SWD/2022/171 final

    Брюксел, 22.6.2022

    SWD(2022) 171 final

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

    РЕЗЮМЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО,

    придружаващ

    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    относно устойчивата употреба на продукти за растителна защита и за изменение на Регламент (ЕС) 2021/2115

    {COM(2022) 305 final} - {SEC(2022) 257 final} - {SWD(2022) 169 final} - {SWD(2022) 170 final}


    Резюме

    Оценка на въздействието на Директивата относно устойчивата употреба на пестициди

    A. Необходимост от действия

    В какво се изразява проблемът и защо той се разглежда на равнището на ЕС?

    Химичните пестициди допринасят за намаляването на биологичното разнообразие. Европейският зелен пакт има за цел да намали както употребата на химични пестициди, така и риска, който те представляват. В стратегията „От фермата до трапезата“ се определят цели на ЕС за намаляване на употребата на пестициди, както и на риска от тях, с 50 % до 2030 г. Действащата понастоящем Директива относно устойчивата употреба на пестициди не отразява тези амбиции. Тя не е в крак с технологичния напредък и не успява да постигне ефективна устойчива употреба на пестициди. Прилагането на директивата също е неравномерно и непълно. Държавите членки биха могли да положат повече усилия за насърчаване на алтернативни, нехимични методи за контрол на вредителите. Много от тях не са определили национални цели за намаляване на употребата и риска от пестициди.

    Какво следва да бъде постигнато?

    Конкретната цел на предложението на Комисията е да се защитят биологичното разнообразие, околната среда и здравето чрез намаляване на употребата на химични пестициди — и на риска от тези пестициди — в целия ЕС. За да се постигне това, държавите членки трябва да споделят амбицията на целите, определени в стратегията „От фермата до трапезата“. Предложението на Комисията има за цел да се подобри събирането на данни относно употребата на пестициди и да подкрепи алтернативите на химичните пестициди.

    Каква е добавената стойност от действия на равнището на ЕС (субсидиарност)? 

    Въздействието на пестицидите върху биологичното разнообразие, качеството на водите и други екологични параметри е трансгранично. Ето защо се нуждаем от координирани действия на ЕС за допълване и насърчаване на националните и местните действия. Тези действия ще спомогнат също така за постигането на съответните цели за устойчиво развитие, определени от Организацията на обединените нации.

    Б. Решения

    Какви са вариантите за постигане на целите? Има ли предпочитан вариант? Ако не, защо?

    Вариант 1: Целите на ЕС за намаляване на употребата на пестициди с 50 %  както и за намаляване на риска от пестициди с 50 %  ще останат правно необвързващи. Системите за консултиране и насоките за потребителите на пестициди ще бъдат подобрени. Ще се насърчават техниките за прецизно земеделие с цел намаляване на употребата и риска от химични пестициди.

    Вариант 2: Целите за намаляване с 50 % ще станат правно обвързващи на равнището на ЕС. Държавите членки ще определят свои собствени национални цели за намаляване, като използват установени критерии. В такъв случай тези национални цели ще бъдат правно обвързващи и приложими. Употребата на по-опасни пестициди ще бъде забранена в чувствителни зони. Професионалните потребители на пестициди ще трябва да водят електронни регистри за употребата на пестициди и за интегрираното управление на вредителите. Националните органи ще анализират данните в тези регистри, за да наблюдават напредъка. В рамките на независими консултантски услуги ще се предоставят съвети на потребителите на пестициди относно алтернативните техники и интегрираното управление на вредителите.

    Вариант 3 би бил подобен на вариант 2. При вариант 3 обаче целите за намаляване с 50 % ще станат правно обвързващи, както на равнището на ЕС, така и на национално равнище. Употребата на всички пестициди ще бъде забранена в чувствителни зони.

    Предпочитаният вариант е вариант 3, с изключение на целите, за които е предпочетен вариант 2. В този случай, при предпочитания вариант, целите за намаляване с 50 % ще станат правно обвързващи на равнището на ЕС, като държавите членки ще определят свои собствени национални цели за намаляване. Вариантите бяха оценени спрямо вероятния базов сценарий, при който директивата остава непроменена.

    Какво е становището на различните заинтересовани страни? Кой подкрепя отделните варианти?

    Мненията на заинтересованите страни се различават. Много членове на обществеността, на екологични организации и на водния сектор изискват решителни действия и правно обвързващи цели за намаляване на употребата на пестициди и на риска от пестициди. За разлика от това някои потребители на пестициди и членове на сектора на пестицидите не виждат необходимост от намаляване на употребата на пестициди. Потребителите на пестициди се притесняват от липсата на ефективни алтернативи на химичните пестициди.

    В. Въздействие на предпочитания вариант

    Какви са предимствата на предпочитания вариант (ако има такъв; в противен случай — на основните варианти)? 

    С предпочитания вариант се намалява рисковете за човешкото здраве и околната среда от употребата на пестициди. Потребителите на пестициди ще бъдат по-добре информирани за ефективните алтернативи на химичните пестициди. Националните органи ще разполагат и с по-добри инструменти за наблюдение на употребата на пестициди и прилагането на интегрирано управление на вредителите.

    Какви са разходите за предпочитания вариант (ако има такъв; в противен случай — за основните варианти)? 

    Професионалните потребители на пестициди ще бъдат изправени пред допълнителни разходи за водене на регистри и за използване на консултантски услуги. Забраната за употреба на химични пестициди в чувствителните зони може да доведе до по-ниски добиви от тези зони. В сектора на пестицидите може да се наблюдава намаляване на търсенето на произвежданите от сектора продукти. По-високите производствени разходи може също така да доведат до повишаване на цените на храните за потребителите в ЕС. Зависимостта на ЕС от внос, като например на зърнени култури, може да се увеличи. Очаква се обаче чрез бъдещи корекции, подкрепа и действия за смекчаване на последиците тези разходи да намалеят с течение на времето.

    Какво е въздействието върху МСП и конкурентоспособността?

    Рентабилността по производствената верига ще бъде засегната по различни начини. Ще бъдат засегнати МСП, като например земеделските стопани и други стопански субекти в областта на храните. Ще бъдат засегнати и предприятията, които подкрепят тези МСП, като например доставчиците на пестициди и оборудване, селскостопанските доставчици, изпълнителите и консултантите. Общата селскостопанска политика на ЕС предлага на държавите членки средства за смекчаване на някои отрицателни въздействия. Освен това по-последователното прилагане на правото на ЕС ще намали конкурентните различия между МСП, които понастоящем извършват дейност в различни държави членки.

    Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации? 

    Националните органи ще бъдат изправени пред разходи, свързани с контрола, и пред административни разходи за събиране на данни и официални проверки.

    Ще има ли други значителни въздействия? 

    Прилагането на по-високи стандарти на ЕС по отношение на употребата на пестициди вероятно ще окаже въздействие върху световните модели на търговия със селскостопански продукти.

    Пропорционалност? 

    Предложените действия са пропорционални на общата цел за преодоляване на неравномерното и непълно прилагане на действащата понастоящем директива, за да се постигне: i) по-добра защита на здравето, биологичното разнообразие и околната среда; и ii) намаляване на употребата и риска от химични пестициди.

    Г. Последващи действия

    Кога ще бъде следващото преразглеждане на политиката?

    Всяка година Комисията ще прави преглед на напредъка на ЕС и на държавите членки към постигане на целите за намаляване на употребата на пестициди и на риска от тях. Правният акт ще бъде преразгледан своевременно въз основа на напредъка в научните доказателства и новите технологии, за да се намалят употребата на пестициди и рисковете от тях.

    Top