Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0539

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 389/2012 по отношение на обмена на съхраняваната в електронните регистри информация за икономическите оператори, които движат акцизни стоки между държавите членки за търговски цели

    COM/2022/539 final

    Брюксел, 24.10.2022

    COM(2022) 539 final

    2022/0331(CNS)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

    за изменение на Регламент (ЕС) № 389/2012 по отношение на обмена на съхраняваната в електронните регистри информация за икономическите оператори, които движат акцизни стоки между държавите членки за търговски цели


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    Основания и цели на предложението

    Вътресъюзните търговски движения на акцизни стоки може да се извършват под режим отложено плащане на акциз или след освобождаването им за потребление на територията на една държава членка, след което се движат към територията на друга държава членка, за да бъдат доставени за търговски цели (наричано по-нататък „режим на платен акциз“). Понастоящем само движенията под режим отложено плащане на акциз се наблюдават от компютърната система по член 1 от Решение (ЕС) 2020/263 на Европейския парламент и на Съвета 1 . Във връзка с тези движения в Директива 2008/118/ЕО на Съвета 2 са създадени и определени различни видове икономически оператори.

    Съгласно глава V от Директива 2020/262 на Съвета 3 от 13 февруари 2023 движенията под режим на платен акциз ще се наблюдават от компютърната система. В Директива 2020/262 на Съвета са създадени и определени различни видове икономически оператори за движенията под режим на платен акциз.

    С Регламент (ЕС) № 389/2012 на Съвета 4 се определя правното основание за административното сътрудничество между държавите членки. Всяка държава членка поддържа електронна база данни, която съдържа регистри с данните на икономическите оператори, участващи в движението на акцизни стоки. В контекста на административното сътрудничество държавите членки обменят данните, включени в тези регистри, с централен регистър, воден от Комисията, само по отношение на икономическите оператори, движещи стоки под режим отложено плащане на акциз.

    На основание член 19 от Регламент (ЕС) № 389/2012 на Съвета от 13.2.2023 г. държавите членки ще поддържат в същата електронна база данни регистри с данните на икономическите оператори, участващи в движения под режим на платен акциз. В Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета тези икономически оператори са определени като сертифицирани изпращачи и сертифицирани получатели.

    По силата на настоящото предложение държавите членки ще уеднаквят процедурата за обмена на данните на икономическите оператори, движещи стоки под режим отложено плащане на акциз, с процедурата за обмена на данните на икономическите оператори, движещи стоки под режим на платен акциз. .

    С това уеднаквяване на процедурите ще бъде допълнена цифровизацията на наблюдението на движенията на акцизни стоки, които са освободени за потребление на територията на една държава членка и се движат към територията на друга държава членка, за да бъдат доставени за търговски цели, и ще се усъвършенства борбата срещу данъчните измами.

    Освен това с настоящото предложение се заменят препратките към един регламент, който ще бъде отменен. По-конкретно, в Регламент (ЕС) № 389/2012 на Съвета има препратки към Регламент (ЕО) № 684/2009 на Комисията 5 . Посоченият регламент ще бъде отменен от 13.2.2023 г. и ще бъде заменен с Делегиран регламент (ЕС) .../... на Комисията [До Службата за публикации: моля да впишете номера, под който ще бъде публикуван споменатият в бележката под линия регламент] 6 . С това предложение препратката към предишния регламент ще бъде заменена с препратка към новия.

    Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

    Предложението е свързано с Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета, където се определят движенията на акцизни стоки, които са били освободени за потребление на територията на една държава членка и се движат към територията на друга държава членка, за да бъдат доставени там за търговски цели

    Предназначението на настоящото предложение е да се разшири обхватът на членове 15, 19 и 20 от Регламент (ЕС) № 389/2012 на Съвета, така че държавите членки да обменят информация за всички икономически оператори, а не само за онези, които участват в движението на акцизни стоки под режим отложено плащане на акциз.

    Настоящото предложение е свързано с Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета и защото Делегиран регламент (ЕС) .../... на Комисията [До Службата за публикации: моля да впишете номера при публикуване], който ще замени Регламент (ЕО) № 684/2009 на Комисията, е съставен по силата на посочената директива.

    Съгласуваност с другите политики на Съюза

    Настоящото изменение е от много техническо естество и затова не оказва въздействие върху други политики на Съюза.

    2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

    Правно основание

    Настоящото предложение е съставено на основание член 113 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС). В този член се предвижда Съветът, като действа с единодушие, в съответствие със специалната законодателна процедура и след консултация с Европейския парламент и Икономическия и социален комитет, да приема разпоредби за хармонизиране на правилата на държавите членки в областта на косвеното данъчно облагане.

    Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

    Принципът на субсидиарност се прилага, тъй като предложението не е от изключителната компетентност на Европейския съюз.

    Целите на предложението не може да бъдат постигнати от държавите членки, но може да бъдат постигнати по-успешно на равнището на Европейския съюз. С Регламент (ЕС) № 389/2012 на Съвета са установени хармонизирани правила за обмена на данни за безпрепятственото осъществяване на движенията на акцизни стоки между държавите членки, като при липсата на такива правила държавите членки вероятно щяха да ги установят на двустранна основа и с различия между отделните държави членки. По силата на настоящото предложение се разширява прилагането на съществуващите процедури за обмен на данни, като се включват и икономическите оператори, участващи в движението на акцизни стоки, които са били освободени за потребление на територията на една държава членка и се движат към територията на друга държава членка, за да бъдат доставени там за търговски цели.

    Пропорционалност

    Предложеното изменение не надхвърля действията, необходими за преодоляването на разглежданите проблеми, и така допринася за постигането на целите на Договора за гладко и ефективно функциониране на вътрешния пазар.

    Настоящото предложение е съобразено с принципа на пропорционалността, определен в член 5, параграф 4 от Договора за Европейския съюз.

    Предназначението на предложението е да се въведат задължения за държавите членки за обмена на данните на икономическите оператори, които движат стоки по реда на глава V, раздел 2 от Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета, между националните регистри, където тези данни се съхраняват, и централния регистър. При липсата на такова предложение пълният обмен на информация ще бъде невъзможен, което ще окаже неблагоприятно въздействие върху административната тежест за икономическите оператори, риска от измами и административното сътрудничество между компетентните органи на държавите членки.

    Избор на нормативен акт

    Регламент на Съвета

    3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, ОТ КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОТ ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    Оценка на въздействието

    Оценката на въздействието беше изготвена при преработването на Директива 2008/118/ЕО. След като неколкократно претърпя съществени изменения, Директива 2008/118/ЕО на Съвета относно общия режим на облагане с акциз беше отменена с Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета с оглед постигане на яснота. Предложението за преработване на текста беше придружено от оценка на въздействието на Директива 2008/118/ЕО на Съвета, насочена към определени области, една от които беше автоматизацията на вътресъюзните движения на акцизни стоки, освободени за потребление. За разлика от Директива 2008/118/EО, с Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета се урежда компютризирането на движенията на акцизни стоки, освободени за потребление.

    Пригодност и опростяване на законодателството

    Оценката на Директива 2008/118/ЕО беше извършена в рамките на Програмата на Комисията за пригодност и резултатност на регулаторната рамка.

    Основни права

    Настоящото предложение е съобразено с основните права, в частност правото на неприкосновеност на личния живот, гарантирано от действащата разпоредба за защита на данните, съдържаща се в Регламент (ЕС) № 389/2012.

    4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

    Няма да са необходими допълнителни ресурси от бюджета на ЕС.

    5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

    Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

    С предложението се разширява обхватът на член 15, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) № 389/2012, в който за държавите членки се установява задължение да обменят необходимата информация, когато при движение на акцизни стоки под режим отложено плащане на акциз е настъпило пълно унищожение или безвъзвратна загуба на акцизните стоки, които са били освободени за потребление на територията на една държава и се движат към територията на друга държава членка, за да бъдат доставени там за търговски цели.

    Регламент (ЕО) № 684/2009 на Комисията ще бъде отменен и заменен с Делегиран регламент (ЕС) .../... [До Службата за публикации: моля да впишете номера при публикуване]. С предложението препратката към списък на кодовете 11 от приложение II към Регламент (ЕО) № 684/2009 на Комисията в член 19, параграф 2, буква в) от същия регламент се заменя с препратка към списък на кодовете 10 от приложение II към Делегиран регламент (ЕС) .../... [До Службата за публикации: моля да впишете номера при публикуване].

    С предложението се разширява обхватът на член 19, параграф 4, първата алинея от Регламент (ЕС) № 389/2012, като за държавите членки се установява задължение да обменят посредством централен регистър необходимата информация от съответните национални регистри за икономическите оператори, участващи в движението на акцизни стоки под режим отложено плащане на акциз между държавите членки, по отношение на движенията на акцизни стоки, които са били освободени за потребление на територията на една държава и се движат към територията на друга държава членка, за да бъдат доставени там за търговски цели.

    В първото изречение от член 20, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 389/2012 се посочва възможността да се получава потвърждение по електронен път на валидността на акцизните регистрационни номера на икономическите оператори, участващи в движението на акцизни стоки под режим отложено плащане на акциз. По силата на предложението обхватът на тази възможност се разширява, така че тя да се прилага и за акцизните регистрационни номера на икономическите оператори, движещи акцизни стоки, които са освободени за потребление на територията на една държава членка и се движат към територията на друга държава членка, за да бъдат доставени там за търговски цели.

    2022/0331 (CNS)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

    за изменение на Регламент (ЕС) № 389/2012 по отношение на обмена на съхраняваната в електронните регистри информация за икономическите оператори, които движат акцизни стоки между държавите членки за търговски цели

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 113 от него,

    като взе предвид предложението на Европейската комисия,

    след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

    като взе предвид становището на Европейския парламент 7 ,

    като взе предвид становището на Европейския икономически и социален комитет 8 ,

    в съответствие със специална законодателна процедура,

    като има предвид, че:

    (1)В член 36 от Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета 9 се предвижда, че движението на акцизни стоки, които са били освободени за потребление на територията на една държава членка и се движат към територията на друга държава членка, за да бъдат доставени там за търговски цели, трябва да се извършва под покритието на електронен опростен административен документ. Следователно с посочената разпоредба използването на компютърната система съгласно Решение (ЕС) 2020/263 на Европейския парламент и на Съвета 10 за наблюдение на движението на акцизните стоки, която понастоящем се използва за наблюдение на движението на акцизни стоки под режим отложено плащане на акциз, се разширява, така че да се използва и за наблюдение на акцизните стоки, които са били освободени за потребление на територията на една държава членка и след това се движат към територията на друга държава членка, за да бъдат доставени за търговски цели. Разпоредбата, с която се разширява използването на компютърната система, ще започне да се прилага от 13 февруари 2023 г.

    (2)С цел това разширение на използването на компютърната система да бъде отразено, е необходимо да се разшири обхватът на член 15, параграф 1, буква г), на член 19, параграф 4, първата алинея и на член 20, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 389/2012 чрез включване на всички съответни акцизни стоки, независимо дали са под режим отложено плащане на акциз.

    (3)По силата на член 19, параграф 2, буква в) от Регламент (ЕС) № 389/2012 от държавите членки се изисква да съхраняват в електронните регистри данни за категорията на акцизния продукт (CAT) и/или кода на акцизния продукт (EPC) на продуктите, за които се отнася разрешението и които са посочени в списък на кодовете 11 от приложение II към Регламент (ЕО) № 684/2009 на Комисията 11 . От 13 февруари 2023 г. обаче Регламент (ЕО) № 684/2009 на Комисията ще бъде заменен от Делегиран регламент (ЕС) .../... на Комисията [До Службата за публикации: моля да впишете номера, под който ще бъде публикуван споменатият в бележката под линия регламент] 12 . За повече яснота е целесъобразно тази замяна да бъде отразена в член 19, параграф 2, буква в) от Регламент (ЕС) № 389/2012.

    (4)Тъй като целта на настоящия регламент е да се предвиди обмен на информацията, която всяка държава членка съхранява в електронния регистър по отношение на икономическите оператори, движещи стоки, които са били освободени за потребление на територията на една държава членка и след това се движат към територията на друга държава членка, за да бъдат доставени там за търговски цели, тази цел не може да бъде постигната достатъчно успешно от държавите членки, но поради мащаба на действието – а именно осигуряване на хармонизирано функциониране на компютърната система във всички държави членки – може да бъде постигната по-успешно на съюзно равнище, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарността, определен в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалността, определен в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тази цел.

    (5)Настоящият регламент е съобразен с основните права и с принципите, признати в Хартата на основните права на Европейския съюз, в частност правото на защита на личните данни. Обработването на такива данни, извършвано за целите на настоящия регламент, не надхвърля необходимите и пропорционалните действия с цел защита на законните фискални интереси на държавите членки.

    (6)В съответствие с член 42, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2018/1725 на Европейския парламент и на Съвета 13 бяха проведени консултации с Европейския надзорен орган по защита на данните.

    (7)С цел началната дата на прилагане на настоящия регламент да се уеднакви с началната дата на прилагане на глава V, раздел 2 от Директива (ЕС) 2020/262 и с цел на държавите членки да се осигури достатъчно време, за да се подготвят за промените, произтичащи от настоящия регламент, той следва да се прилага от 13 февруари 2023 г.

    (8)Поради това Регламент (ЕС) № 389/2012 следва да бъде съответно изменен,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Изменения на Регламент (ЕС) № 389/2012

    Регламент (ЕС) № 389/2012 се изменя, както следва:

    (1)В член 15, параграф 1 буква г) се заменя със следното:

    „г)    в случай на пълно унищожаване или безвъзвратна загуба на акцизни стоки;“;

    (2)Член 19 се изменя, както следва:

    a)в параграф 2 буква в) се заменя със следното:

    „в)    категорията на акцизния продукт (CAT) и/или кода на акцизния продукт (EPC) на продуктите, за които се отнася разрешението и които са посочени в списък на кодовете 10 от приложение II към Делегиран регламент (ЕС) .../... [До Службата за публикации: моля да впишете номера при публикуване]*;

    ____________________________________________________________

    *    Делегиран регламент (ЕС) .../... на Комисията от ... г. за допълнение на Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета чрез установяване на структурата и съдържанието на документите, които се разменят в контекста на движението на акцизни стоки, и за определяне на прагове за загубите, дължащи се на естеството на стоките (OВ L …)[До Службата за публикации: моля да впишете номера и данните за публикацията в ОВ].“;

    б)в параграф 4 първата алинея се заменя със следното:

    „Информацията, която се съдържа в съответните национални регистри по параграф 2 от настоящия член и която се отнася за икономически оператори, участващи в движението на акцизни стоки по глава ІV и глава V, раздел 2 от Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета*, се обменя автоматично чрез централен регистър.“

    __________________________________________________________________

    *    Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета от 19 декември 2019 г. за определяне на общия режим на облагане с акциз (ОВ L 58, 27.2.2020 г., стр. 4).“;

    (3)В член 20, параграф 1 първото изречение се заменя със следното:

    „Комисията гарантира, че лицата, участващи в движението на акцизни стоки по глава ІV и глава V, раздел 2 от Директива (ЕС) 2020/262, може да получават по електронен път потвърждение на валидността на акцизните номера, съхранявани в централния регистър по член 19, параграф 4 от настоящия регламент.“.

    Член 2

    Влизане в сила

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Той се прилага от 13 февруари 2023 г.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на […] година.

       За Съвета

       Председател

    (1)    Решение (ЕС) 2020/263 на Европейския парламент и на Съвета от 15 януари 2020 г. за компютризиране на движението и контрола върху акцизните стоки (OB L 58, 27.2.2020 г., стр. 43–48).
    (2)    Директива 2008/118/ЕО на Съвета от 16 декември 2008 г. относно общия режим на облагане с акциз и за отмяна на Директива 92/12/ЕИО (ОВ L 9, 14.1.2009 г., стр. 12–30).
    (3)    Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета от 19 декември 2019 г. за определяне на общия режим на облагане с акциз (ОВ L 58, 27.2.2020 г., стр. 4).
    (4)    Регламент (ЕС) № 389/2012 на Съвета от 2 май 2012 г. относно административното сътрудничество в областта на акцизите и за отмяна на Регламент (ЕО) № 2073/2004 (ОВ 121, 8.5.2012 г., стр. 1).
    (5)    Регламент (ЕО) № 684/2009 на Комисията от 24 юли 2009 г. за прилагане на Директива 2008/118/ЕО на Съвета по отношение на компютризираните процедури за движението на акцизни стоки под режим отложено плащане на акциз (ОВ L 197, 29.7.2009 г., стр. 24–64).
    (6)    Делегиран регламент (ЕС) .../... на Комисията от ... г. за допълнение на Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета чрез установяване на структурата и съдържанието на документите, които се разменят в контекста на движението на акцизни стоки, и за определяне на прагове за загубите, дължащи се на естеството на стоките (OВ L …)[До Службата за публикации: моля да впишете номера и данните за публикацията в ОВ].
    (7)    ОВ С [...], [...] г., стр. [...].    
    (8)    ОВ С [...], [...] г., стр. [...].
    (9)    Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета от 19 декември 2019 г. за определяне на общия режим на облагане с акциз (ОВ L 58, 27.2.2020 г., стр. 4).
    (10)    Решение (ЕС) 2020/263 на Европейския парламент и на Съвета от 15 януари 2020 г. за компютризиране на движението и контрола върху акцизните стоки (OB L 58, 27.2.2020 г., стр. 43).
    (11)    Регламент (ЕО) № 684/2009 на Комисията от 24 юли 2009 г. за прилагане на Директива 2008/118/ЕО на Съвета по отношение на компютризираните процедури за движението на акцизни стоки под режим отложено плащане на акциз (ОВ L 197, 29.7.2009 г., стр. 24).
    (12)    Делегиран регламент (ЕС) .../... на Комисията от ... г. за допълнение на Директива (ЕС) 2020/262 на Съвета чрез установяване на структурата и съдържанието на документите, които се разменят в контекста на движението на акцизни стоки, и за определяне на прагове за загубите, дължащи се на естеството на стоките (OВ L …) [До Службата за публикации: моля да впишете номера и данните за публикацията в ОВ].
    (13)    Регламент (EC) 2018/1725 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2018 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от институциите, органите, службите и агенциите на Съюза и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Регламент (ЕО) № 45/2001 и Решение № 1247/2002/ЕО (OB L 295, 21.11.2018 г., стр. 39).
    Top