Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0342

    Препоръка за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за разрешаване на започването на преговори от името на Европейския съюз за международно споразумение относно замърсяването с пластмаси

    COM/2022/342 final

    Брюксел, 12.7.2022

    COM(2022) 342 final

    Препоръка за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за разрешаване на започването на преговори от името на Европейския съюз за международно споразумение относно замърсяването с пластмаси


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    Основания и цели на предложението

    В Резолюция 5/14 „Прекратяване на замърсяването с пластмаси: към международен правно обвързващ инструмент“ 1 , приета от Асамблеята на ООН по околната среда (UNEA) през март 2022 г., се определя мандат за преговори от Междуправителствен комитет за преговори (МКП) по международен правно обвързващ инструмент относно замърсяването с пластмаси, включително в морската среда. Очаква се МКП да приключи работата си до края на 2024 г., като първото заседание ще се проведе през 2022 г. UNEA може своевременно да удължи този мандат, ако е необходимо.

    Резолюция 5/14 беше приета след поредица резолюции на UNEA от 2014 г. насам, като третата сесия на UNEA бe ключов етап за държавите — членки на ООН, тъй като на нея бяха подкрепени редица действия за предотвратяване на изхвърлянето на пластмасови отпадъци и пластмасови микрочастици в океаните и бе създадена отворена експертна ad hoc група по отпадъците в морските води и пластмасовите микрочастици (AHEG), която да проучи пречките пред борбата с отпадъците в морските води и пластмасовите микрочастици. AHEG приключи работата си през 2020 г. Тя определи редица варианти за отговор на глобалната криза със замърсяването с пластмаси, включително глобално споразумение относно пластмасите, подкрепено от мнозинството от участниците в експертната група, представляващи почти всички региони. През октомври 2021 г. бе публикуван докладът на ООН „От замърсяването до решението: глобална оценка на замърсяването на морето с отпадъци и пластмаси“ 2 с цел на втората част от петата сесия на UNEA да се осигури повече информация за степента и аспектите на замърсяването на морето с отпадъци и пластмаси в световен мащаб.

    След провеждането на среща с партньори съмишленици, организирана от Европейската комисия през 2020 г., Перу и Руанда изготвиха резолюция с цел започване на преговори за ново международно споразумение относно замърсяването с пластмаси в рамките на петата сесия на UNEA. Няколко международни събития, включително Министерската конференция относно отпадъците в морските води и замърсяването с пластмаси, организирана от Германия, Еквадор, Виетнам и Гана през 2021 г., допринесоха да се даде тласък за резолюцията и в крайна сметка доведоха до окончателното ѝ приемане с консенсус.

    Целта на настоящата препоръка е да се гарантира последователна и ефикасна преговорна позиция на Европейския съюз (ЕС) на сесиите на МКП с оглед на договарянето и сключването на международен правно обвързващ инструмент относно замърсяването с пластмаси.

    Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

    Започването на преговори за международно споразумение относно пластмасите е ключово постижение на Зеления пакт на Европейския съюз и Плана за действие относно кръговата икономика. 3 и е свързано със значителен брой политики и законодателни актове на ЕС, включително за опазването на морската и крайбрежната околна среда, и по-специално с Рамковата директива за морска стратегия (РДМС) 4 . По този начин сключването на международно споразумение относно пластмасите, насочено към справяне със замърсяването с пластмаси при източника вместо прибягване до решения в края на веригата, които струват скъпо и не са напълно ефективни, е един от ключовите приоритети на Съюза за глобално действие в областта на околната среда през последните няколко години.

    Това произтича от специалните и все по-обхватните инициативи на политиката и законодателните актове на Съюза в областта на пластмасите в последно време 5 . През 2018 г. в рамките на стратегията за пластмасите 6 , която е част от Плана за действие относно кръговата икономика 7 , беше представен подробен план за опазване на околната среда и намаляване на отпадъците в морските води, емисиите на парникови газове и зависимостта ни от вносни изкопаеми горива. 8 Конкретните действия относно пластмасите включват действия, насочени към въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда 9 , пластмасовите продукти за еднократна употреба 10 , ролята на пластмасите в кръговата икономика 11 , изискванията за екопроектиране и етикетирането 12 , пластмасовите отпадъци и отпадъците от опаковки 13 и предстоящите инициативи за умишленото добавяне и за непреднамереното изхвърляне на пластмасови микрочастици 14 . В стратегията също така се анализира потенциалът за извличане на ползи от глобални действия, като се посочва необходимостта (наред с другото) от разработване на международни стандарти за повишаване на доверието на промишлеността в качеството на подлежащите на рециклиране или рециклираните пластмаси. По отношение на превозите на отпадъци в стратегията бе отбелязано, че е важно да се гарантира, че всички пластмаси, изпратени в чужбина за рециклиране, се третират и обработват при условия, сходни с приложимите в ЕС, при които се подкрепят действията за управление на отпадъците съгласно Базелската конвенция, и бе предложено да се разработи схема на ЕС за сертифициране на съоръженията за рециклиране. В нея бе призовано за общо усилие на промишлеността за насърчаване на широкото използване на подлежащи на рециклиране и рециклирани пластмаси.

    В рамките на Плана за действие относно кръговата икономика Комисията допълнително ще предложи задължителни изисквания за рециклирано съдържание и мерки за намаляване на отпадъците за ключови продукти, като например опаковки, строителни материали и превозни средства.

    В рамките на горепосочената РДМС през септември 2020 г. 15  ЕС и неговите държави членки се споразумяха за горна граница от 20 отпадъка на 100 метра брегова линия, което поставя ЕС на челно място за изпълнение на ЦУР 14.1, която изисква „до 2025 г. да се предотврати и значително да се намали замърсяването на морската среда (...), включително морските отпадъци (...)“. Дейностите за подкрепа, които са в основата на прилагането на Рамковата директива на ЕС за морска стратегия (РДМС), изпълнявани в тясно сътрудничество със страните по регионалните морски конвенции, показаха, че хармонизирането на мониторинга, на събирането и обработката на данни в различните екологични матрици е от решаващо значение, за да се осигури възможност за приоритизиране на усилията и проверка на ефективността на мерките срещу пластмасовите отпадъци. Съгласно Общата стратегия за изпълнение на РДМС техническата група за дейсности във връзка с отпадъците в морските води 16 в тясно сътрудничество със страните по регионалните морски конвенции осигурява техническа хармонизация и си сътрудничи с EMODnet, като предоставя платформа за данни за морските отпадъци 17 .

    Новото международно споразумение ще бъде насочено към преодоляване на замърсяването с пластмаси, включително в морската среда. Замърсяването и справянето с неговите източници са и ключов приоритет на Европейския зелен пакт, като за последнен път бяха отразени в стратегията на Комисията за нулево замърсяване на въздуха, водата и почвата и в стратегията за устойчивост в областта на химикалите. В приетия наскоро план за действие за нулево замърсяване бяха определени цели за намаляване до 2030 г. (т.е. намаляване с 50 % на пластмасовите отпадъци в морето и с 30 % на пластмасовите микрочастици, които се отделят в околната среда), с което допълнително бе повишена ефективността на политиките на ЕС срещу отпадъците в морските води и тяхното въздействие. По този начин мерките за справяне със замърсяването с пластмаси на световно равнище много добре се съчетават с множеството съществуващи политики и законодателни актове на Съюза, свързани с опазването на околната среда от замърсяване. Сред тях могат да се посочат отпадъците 18 , превозите на отпадъци 19 , химикалите 20 , водите за къпане 21 и други (като например Директивата за пречистването на градските отпадъчни води и Рамковата директива за водите) 22 .

    ЕС допринася съществено за международни инициативи, пряко свързани с ограничаването на замърсяването с пластмаси, например за прилагането на Базелската конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци, изменена наскоро с цел засилване на контрола върху пластмасовите отпадъци 23 , и на плана за действие на Международната морска организация (ММО) срещу пластмасовите отпадъци и пластмасовите микрочастици. Освен това ЕС участва активно във всички действия срещу замърсяването с пластмаси в морските региони около Европа (чрез техническа и финансова подкрепа за регионалните планове за действие в Средиземно море, Черно море, Балтийско море и североизточната част на Атлантическия океан) и със своите партньори от Г-7 и Г-20. ЕС също така съфинансира инициатива в рамките на СТО, насочена към справяне със замърсяването с пластмаси и към постигане на устойчива търговия с пластмаси.


    Пластмасите и замърсяването с пластмаси имат последици, коите далеч надхвърлят съображенията в областта на политиката. В раздела по-долу е посочено междусекторното им значение за различните политики в рамките на компетентността на Съюза.

    Съгласуваност с други политики на Съюза

    Предложената препоръка е съгласувана и с други политики и законодателни актове на Съюза, например относно:

    ·здравеопазването, и по-специално политиките и действията по отношение на материалите и предметите, предназначени за контакт с храни 24 , политиките на Съюза за опазване на морската и крайбрежната околна среда;

    ·пристанищните приемни съоръжения 25 ;

    ·таксономията на ЕС за устойчиво финансиране, и по-специално по отношение на критериите за ненанасяне на сериозна вреда, приложими за опаковките от пластмаса и други пластмасови продукти;

    ·развитието на критериите за екопроектиране в бъдеще, включително за опаковки и други пластмасови продукти, които се предлагат на единния пазар на ЕС;

    ·предложеното преразглеждане на Регламента относно превози на отпадъци;

    ·Базелската конвенция и Стокхолмската конвенция;

    ·сътрудничеството за развитие и международните партньорства;

    ·двустранните и многостранните отношения;

    ·политиката на Съюза в областта на устойчивите органични замърсители в рамките на Стокхолмската конвенция чрез включването или предлагането за включване в списъка на няколко добавки в пластмасите; както и

    ·политиката в областта на химикалите, включително ограниченията в рамките на Регламента REACH по отношение на пластмасовите микрочастици и добавките в пластмасите и публикуваната наскоро пътна карта за ограничаване 26 , насочена към широко използваните добавки (като например забавители на горенето) и PVC.

    2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

    Правно основание

    Процесуалноправното основание за предложеното решение е член 218, параграфи 3 и 4 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

    В член 218, параграф 3 от ДФЕС се предвижда, че Комисията представя препоръки на Съвета, който приема решение, с което разрешава започването на преговорите и назначава преговарящ на Съюза. Съгласно член 218, параграф 4 от ДФЕС Съветът може да дава указания до преговарящия и да определя специален комитет, като преговорите трябва да се водят в консултация с този комитет.

    Споразумението следва да се основава на принципа на предпазните мерки, на превантивните действия, на приоритетната борба със замърсяването на околната среда още при източника и на принципа „замърсителят плаща“, като конкретното основание ще бъде проучено на по-късен етап, когато е налична повече информация относно обхвата и съдържанието на международното споразумение относно замърсяването с пластмаси.

    Субсидиарност

    Въпреки че точният обхват на предвиденото международно споразумение все още не е известен, то е насочено към справяне със замърсяването с пластмаси чрез мерки, обхващащи целия жизнен цикъл на пластмасите, включително проектирането, производството, потреблението и използването на продуктите и доброто управление на пластмасовите отпадъци. Споменатите по-горе раздели относно областта на политиката и връзките към свързаните с нея политики в рамките на компетентността на Съюза по подходящ начин демонстрират водещата роля, която Съюзът има към настоящия момент, както и целесъобразността преговорите за предвиденото споразумение да се провеждат на равнището на Съюза.

    Следователно предвиденото споразумение неизбежно ще окаже въздействие върху упражняването на правомощията на Съюза и върху законодателството на Съюза в области като (по-специално) околната среда, търговията и вътрешния пазар, като всяка от тях може да придобие значение с напредването на преговорите по конкретни разпоредби.

    С оглед на гореизложеното и на вероятното въздействие върху съществуващите разпоредби на Съюза (и по-специално разпоредбите, които обхващат областта на политиката, посочена във точка 1), в различните области на действие на Съюза е изключително важно да се гарантира участието на Съюза в бъдещите преговори и произтичащото от тях международно споразумение.

    Пропорционалност

    Предвиденото споразумение ще бъде първото многостранно споразумение за справяне със замърсяването с пластмаси чрез цялостен подход, обхващащ както частта нагоре по веригата, така и частта надолу по веригата от жизнения цикъл на пластмасите. Вече съществуват няколко национални и регионални инициативи за справяне със замърсяването с пластмаси, включително замърсяването на морската среда с пластмаса, но те се оказаха недостатъчни, за да се отговори на глобалното предизвикателство, свързано със замърсяването с пластмаса. Според отворената работна ad hoc група по отпадъците в морските води и пластмасовите микрочастици, която бе създадена на третата сесия на UNEA в отговор на UNEP/EA.3/Res.7 „Морски отпадъци и пластмасови микрочастици“ и която приключи работата си през ноември 2020 г., глобалното споразумение относно пластмасите е ключов вариант за отговор на глобалната криза. На петата сесия на UNEA бе приета Резолюция 5/14 „Прекратяване на замърсяването с пластмаси: към международен правно обвързващ инструмент“, с която бе отправен призив към изпълнителния директор на Програмата на ООН за околната среда (UNEP) да създаде МКП.

    Необходимо е решение на Съвета, с което да се разреши на Съюза да започне преговори по глобално споразумение относно пластмасите с цел справяне със замърсяването с пластмаси.

    Настоящото предложение за препоръка не надхвърля необходимото за постигането на поставените цели в съответствие с член 5, параграф 4 от Договора за Европейския съюз (ДЕС).

    Избор на инструмент

    Изборът на инструмента е посочен в член 218, параграфи 3 и член 218, параграф 4 от ДФЕС.

    3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

    Не се прилага.

    Консултации със заинтересованите страни

    Не се прилага.

    Събиране и използване на експертни становища

    Не се прилага.

    Оценка на въздействието

    Не се прилага.

    Пригодност и опростяване на законодателството

    Не се прилага.

    Основни права

    В съответствие с член 37 от Хартата на основните права на Европейския съюз в политиките на Съюза трябва да се включват и гарантират мерки за постигане на високо равнище на опазване на околната среда и подобряване на нейното качество в съответствие с принципа на устойчивото развитие.

    С предложената препоръка се иска разрешение за започване на преговори с цел справяне със замърсяването с пластмаси не само в морската среда, но и на сушата, като се обхваща целият жизнен цикъл на пластмасите. Това ще окаже положително въздействие върху правото на опазване на околната среда, залегнало в член 37 от Хартата на основните права на Европейския съюз.

    В съответствие с член 37 от Хартата на основните права на Европейския съюз в политиките на Съюза се осигурява високо равнище на защита на потребителите.

    Предложената препоръка също така ще окаже положително въздействие върху правото на защита на потребителите, като се вземе предвид и частта нагоре по веригата от жизнения цикъл на пластмасите, т.е. проектирането, производството и етикетирането на пластмасовите продукти.

    Съгласно член 3, параграф 1 от Хартата на основните права на Европейския съюз всеки има право на физическа и психическа неприкосновеност.

    Предложената препоръка ще окаже положително въздействие върху правото на неприкосновеност на личността, тъй като тя също така има за цел да се преодолеят рисковете за физическото здраве на човека, породени от замърсяването с пластмаси, и по-специално с пластмасови микрочастици.

    4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

    На този етап е невъзможно да се определи точното отражение на настоящата инициатива върху бюджета, доколкото нейният обхват и ключови елементи все още предстои да бъдат договорени многостранно. Ще бъде организиран процес на преговори, който ще включва многобройни заседания на МКП и ще завърши с дипломатическа конференция, чието провеждане не се очаква преди 2024 г.

    5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

    Планове за изпълнение и механизми за мониторинг, оценка и докладване

    От 30 май до 1 юни 2022 г. в Дакар, Сенегал, бе проведено подготвително заседание (отворена работна група) по организационни въпроси, свързани с МКП.

    Същинските преговори по новия инструмент ще започнат на първото заседание на МКП през втората половина на 2022 г. (очаква се потвърждение за датата и мястото).

    Обяснителни документи (за директивите)

    Няма.

    Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

    Комисията препоръчва следното:

    ·Съветът да упълномощи Комисията да започне и да проведе преговори за сключването на ново международно споразумение относно замърсяването с пластмаси;

    ·Комисията да бъде определена за преговарящ от името на Съюза;

    ·Комисията да води преговори в консултация със специалния комитет, ако такъв е определен от Съвета в съответствие с член 218, параграф 4 от ДФЕС;

    ·Съветът да одобри указанията за водене на преговорите, приложени към настоящата препоръка.

    Препоръка за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за разрешаване на започването на преговори от името на Европейския съюз за международно споразумение относно замърсяването с пластмаси

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 218, параграфи 3 и 4 от него,

    като взе предвид препоръката на Европейската комисия,

    като има предвид, че:

    (1)На своята пета сесия от 28 февруари до 2 март 2022 г. Асамблеята на ООН по околната среда прие Резолюцията „Прекратяване на замърсяването с пластмаси: към международен правно обвързващ инструмент“ (Резолюция 5/14), с която се създава междуправителствен комитет за преговори с цел договаряне на ново международно споразумение за справяне със замърсяването с пластмаси, включително в морската среда, с оглед да се обхване целият жизнен цикъл на пластмасите.

    (2)Съюзът следва да участва в преговорите по тази конвенция, споразумение или друг международен инструмент,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Комисията се упълномощава да договори от името на Съюза международно споразумение относно пластмасите с цел прекратяване на замърсяването с пластмаси, както е посочено в Резолюция 5/14, приета по време на втората част от петата сесия на UNEA.

    Член 2

    Указанията за водене на преговорите се съдържат в приложението.

    Член 3

    Преговорите се водят в консултация с [Съветът да впише наименованието на специалния комитет].

    Член 4

    Адресат на настоящото решение е Комисията.

    Съставено в Брюксел на […] година.

       За Съвета

       Председател

    (1)    UNEP/EA.5/Res.14.
    (2)    https://www.unep.org/resources/pollution-solution-global-assessment-marine-litter-and-plastic-pollution
    (3)    https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/bg/ip_22_1466
    (4)    Директива 2008/56/ЕО — първият инструмент, с който се въвежда правното изискване за намаляване на отпадъците в морските води и тяхното въздействие.
    (5)    https://ec.europa.eu/environment/topics/plastics_en
    (6)    https://environment.ec.europa.eu/strategy/plastics-strategy_bg?etrans=hr
    (7)    Вж.: https://ec.europa.eu/environment/topics/circular-economy/first-circular-economy-action-plan_bg
    (8)    Вж.: https://environment.ec.europa.eu/strategy/plastics-strategy_bg  
    (9)    Например: Директива (ЕС) 2019/904 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 г. относно намаляването на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда (текст от значение за ЕИП) . Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/2151 на Комисията от 17 декември 2020 г. за определяне на правила за хармонизираните спецификации относно маркировката на пластмасовите продукти за еднократна употреба, посочени в част Г от приложението към Директива (ЕС) 2019/904 на Европейския парламент и на Съвета относно намаляването на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда (текст от значение за ЕИП) . Решение (ЕС) 2019/1268 на Комисията от 3 юли 2019 г. относно предложената гражданска инициатива, озаглавена „Да сложим край на пластмасовата ера в Европа“ (нотифицирано под номер С(2019) 4974) .
    (10)    Например: Решение за изпълнение (ЕС) 2022/162 на Комисията от 4 февруари 2022 г. за установяване на правила за прилагането на Директива (ЕС) 2019/904 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изчисляването, проверката и докладването на намаляването на потреблението на някои пластмасови продукти за еднократна употреба и предприетите от държавите членки мерки за постигане на това намаление (текст от значение за ЕИП) . Решение за изпълнение (ЕС) 2021/1752 на Комисията от 1 октомври 2021 г. за определяне на правила за прилагането на Директива (ЕС) 2019/904 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изчисляването, проверката и докладването на данни за разделното събиране на отпадъци от пластмасови бутилки за еднократна употреба .
    (11)    Например: Решение за изпълнение (ЕС) 2021/1384 на Комисията от 13 август 2021 г. относно искането за регистрация на европейската гражданска инициатива, озаглавена „Върни пластмасата („ReturnthePlastics“): гражданска инициатива за въвеждане на общоевропейска депозитна система за връщане на пластмасови бутилки с цел рециклирането им“ съгласно Регламент (ЕС) 2019/788 на Европейския парламент и на Съвета (нотифицирано под номер C(2021) 5953) (само текстът на английски език е автентичен) .
    (12)     Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 г. за създаване на рамка за определяне на изискванията за екодизайн към продукти, свързани с енергопотреблението (текст от значение за ЕИП) . Регламент (EС) 2020/740 на Европейския парламент и на Съвета от 25 май 2020 г. относно етикетирането на гуми по отношение на горивната ефективност и други параметри, за изменение на Регламент (ЕС) 2017/1369 и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1222/2009 (текст от значение за ЕИП) .
    (13)    Например: 2009/292/ЕО: Решение на Комисията от 24 март 2009 г. за установяване на условията на дерогация за пластмасови каси и пластмасови палети по отношение на нивата на концентрация на тежки метали, определени в Директива 94/62/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно опаковките и отпадъците от опаковки (нотифицирано под номер C(2009) 1959) (текст от значение за ЕИП) . 1999/177/ЕО: Решение на Комисията от 8 февруари 1999 г. за установяване на условията на дерогация за пластмасови каси и пластмасови палети по отношение на нивата на концентрация на тежки метали, определени в Директива 94/62/ЕО относно опаковки и отпадъци от опаковки (нотифицирано под № C(1999) 246) (текст от значение за ЕИП) . Директива (ЕС) 2015/720 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2015 г. за изменение на Директива 94/62/ЕО по отношение на намаляване на потреблението на тънки пластмасови торбички за пазаруване (текст от значение за ЕИП) . Регламент (ЕС, Евратом) 2021/770 на Съвета от 30 април 2021 г. относно изчисляването на собствения ресурс на база нерециклираните отпадъци от опаковки от пластмаса, относно методите и процедурата за предоставяне на този собствен ресурс, относно мерките за удовлетворяване на потребностите от парични средства и относно някои аспекти на собствения ресурс на база брутен национален доход . Решение за изпълнение (ЕС) 2018/896 на Комисията от 19 юни 2018 г. за определяне на методиката за изчисляване на годишното потребление на тънки пластмасови торбички за пазаруване и за изменение на Решение 2005/270/ЕО (нотифицирано под номер С(2018) 3736) (текст от значение за ЕИП) . Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА относно методите и процедурата за предоставяне на собствените ресурси на база общата консолидирана основа за облагане с корпоративен данък, схемата на Европейския съюз за търговия с емисии и нерециклираните отпадъци от опаковки от пластмаса, както и относно мерките за удовлетворяване на потребностите от парични средства . Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 94/62/ЕО относно опаковките и отпадъците от опаковки с цел намаляване на потреблението на леки пластмасови пликове за покупки . Решение на Комисията от 11 август 2021 г. за създаването на експертна група за статистика за отпадъците от опаковки от пластмаса към Комисията 2021/C 324/05 .
    (14)    Вж.: https://ec.europa.eu/environment/topics/plastics/microplastics_en . Това е свързано отчасти с някои законодателни актове на Съюза, и по-специално Рамковата директива за морска стратегия. По отношение на умишлено използваните пластмасови микрочастици е в ход процес на ограничаване съгласно Регламента REACH: https://echa.europa.eu/bg/hot-topics/microplastics.
    (15)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/mex_20_1696  
    (16)    https://mcc.jrc.ec.europa.eu/main/dev.py?N=41&O=434&titre_page=&titre_chap=TG%20Litter
    (17)    https://www.emodnet-chemistry.eu/marinelitter
    (18)     Регламент (ЕО) № 2150/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2002 г. относно статистиката на отпадъците (текст от значение за ЕИП) . Директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 19 ноември 2008 г. относно отпадъците и за отмяна на определени директиви (текст от значение за ЕИП) . Директива 2012/19/ЕC на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 г. относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) (текст от значение за ЕИП) . Директива 94/62/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 1994 г. относно опаковките и отпадъците от опаковки .
    (19)    Например: Регламент (EО) № 1013/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2006 г. относно превози на отпадъци . Директива (ЕС) 2019/883 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 г. относно пристанищните приемни съоръжения за предаване на отпадъци от кораби, за изменение на Директива 2010/65/ЕС и за отмяна на Директива 2000/59/ЕО (текст от значение за ЕИП) .
    (20)    Например: Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH), за създаване на Европейска агенция по химикали, за изменение на Директива 1999/45/ЕО и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 793/93 на Съвета и Регламент (ЕО) № 1488/94 на Комисията, както и на Директива 76/769/ЕИО на Съвета и директиви 91/155/ЕИО, 93/67/ЕИО, 93/105/ЕО и 2000/21/ЕО на Комисията . Регламент (ЕО) № 166/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 18 януари 2006 г. за създаване на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители и за изменение на Директиви 91/689/ЕИО и 96/61/ЕО на Съвета (текст от значение за ЕИП) 90/437/ЕИО: Препоръка на Комисията от 27 юни 1990 г. за намаляване на употребата на флуорохлоровъглероди в промишлеността на Общността за порести пластмаси . Регламент (ЕС) № 284/2011 на Комисията от 22 март 2011 г. за определяне на специфични условия и подробни процедури за вноса на пластмасови кухненски съдове и прибори от полиамид и меламин с произход или изпратени от Китайската народна република и специалния административен район Хонконг, Китай . Регламент (ЕС) 2018/2005 на Комисията от 17 декември 2018 г. за изменение на приложение XVII към Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH) по отношение на бис(2-етилхексиловия) фталат (DEHP), дибутиловия фталат (DBP), бензилбутиловия фталат (BBP) и диизобутиловия фталат (DIBP) (текст от значение за ЕИП) . Регламент (ЕС) № 1272/2013 на Комисията от 6 декември 2013 г. за изменение на приложение XVII към Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали („REACH“) по отношение на многопръстенните ароматни въглеводороди (текст от значение за ЕИП) . Регламент (ЕС) 2016/293 на Комисията от 1 март 2016 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 850/2004 на Европейския парламент и на Съвета относно устойчивите органични замърсители, изразяващо се в изменение на приложение I (текст от значение за ЕИП) . Регламент (ЕС) № 848/2012 на Комисията от 19 септември 2012 г. за изменение на приложение XVII към Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали („REACH“) по отношение на фенилживачните съединения (текст от значение за ЕИП) .
    (21)     Директива 2006/7/EО на Европейския парламент и на Съвета от 15 февруари 2006 г. за управление качеството на водите за къпане и за отмяна на Директива 76/160/EИО .
    (22)     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:31991L0271 .
    (23)    На четиринадесетата среща на Конференцията на страните по Базелската конвенция през 2019 г. бяха приети изменения с цел засилване на контрола върху трансграничното движение на пластмасови отпадъци.
    (24)    Например Регламент (ЕО) № 1935/2004 относно материалите, предназначени за контакт с храни; . Регламент (ЕС) № 10/2011 относно материалите от пластмаси, предназначени за контакт с храни; . Регламент (ЕО) № 282/2008 относно материали и предмети от рециклирана пластмаса, предназначени за контакт с храни (очаква се той да бъде заменен през 4-тото тримесечие на 2022 г.) . 
    (25)    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019L0883&rid=1
    (26)     https://ec.europa.eu/docsroom/documents/49734
    Top

    Брюксел, 12.7.2022

    COM(2022) 342 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    Препоръка за решение на Съвета

    за разрешаване на започването на преговори от името на Европейския съюз за международно споразумение относно замърсяването с пластмаси


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    УКАЗАНИЯ ЗА ВОДЕНЕ НА ПРЕГОВОРИ ЗА МЕЖДУНАРОДНО СПОРАЗУМЕНИЕ ОТНОСНО ЗАМЪРСЯВАНЕТО С ПЛАСТМАСИ

    (1)В рамките на междуправителствения процес, определен в Резолюция 5/14, приета на петата сесия на Асамблеята на ООН по околната среда (UNEA), която представлява световен приобщаващ форум за водене на преговори, Комисията ще насочи усилията си към договаряне на международно споразумение относно замърсяването с пластмаси 1 (наричано по-нататък „споразумението относно пластмасите“).

    (2)Комисията, от името на Европейския съюз, се стреми да постигне всеохватни договорни резултати, които включват набелязаните по-долу цели и принципи.

    (3)В споразумението относно пластмасите ще бъдат определени правно обвързващи и необвързващи подходи за сключващите го страни с цел намаляване на замърсяването с пластмаси и повишаване на общата устойчивост и кръговост на пластмасите от гледна точка на жизнения им цикъл. Точният обхват на предвиденото международно споразумение все още не е известен, но в мандата на Междуправителствения комитет за преговори се подчертава, че то следва да включва мерки, обхващащи целия жизнен цикъл на пластмасите, включително проектирането, производството и потреблението на пластмаси и управлението на отпадъците, което включва и генерирането на вторични суровини.

    (4)Задълженията следва да бъдат определени, включително в преамбюла към споразумението относно пластмасите, чрез поредица от общи цели, принципи и по целесъобразност конкретни цели за повишаване на устойчивото и кръгово производство и потребление на пластмаси и управлението на отпадъците от пластмаси с цел опазване, възстановяване и насърчаване на устойчивото използване на сухоземните и морските екосистеми, опазване и устойчиво използване на океаните, моретата и морските ресурси за устойчиво развитие, намаляване на емисиите на парникови газове, свързани с пластмасите, както и гарантиране на устойчиви модели на потребление и производство, включително устойчиви равнища на производство и потребление на пластмаси и забрана или постепенно извеждане от употреба на материали и продукти, когато е целесъобразно. Принципите следва да включват:

    признаване на проектирането с цел кръговост и устойчивост като основата за избягване на генерирането на отпадъци и за гарантиране на дълготрайни/устойчиви пластмасови продукти, които лесно могат да се използват повторно и/или да се рециклират с високо качество (например насърчаване на включването на рециклирани пластмаси в нови продукти);

    съсредоточаване върху пластмасите, на които най-вече се дължат генерирането на отпадъци и замърсяването (включително замърсяването на морската среда) и които потенциално биха могли да бъдат заменени с по-трайни и устойчиви продукти, продукти с по-ограничено въздействие върху околната среда или други материали (когато въздействието през целия жизнен цикъл е по-слабо);

    премахване на съединенията и добавките в пластмасите, които застрашават тяхната устойчивост и кръговост, включително разградимите при окисляване пластмаси и опасните добавки (например вещества, съдържащи олово и кадмий, забавители на горенето, фталати, перфлуороалкилирани и полифлуороалкилирани съединения);

    следва да се обърне особено внимание на въздействието на пластмасовите микрочастици, които се отделят пряко в биодостъпна за организмите форма и не могат да бъдат отстранени след попадането им в околната среда, и на необходимостта да се преустанови умишленото влагане на пластмасови микрочастици в различни продукти, когато съществуват алтернативи, както и да се предприемат мерки за справяне с непреднамереното изпускане на пластмасови микрочастици;

    признаване на необходимостта да се гарантира правилното кръгово управление и цялостните ползи за околната среда от пластмасите на биологична основа и биоразградимите пластмаси, въпреки че те представляват само малък процент от пластмасите на световния пазар;

    централното значение на разделното събиране на пластмасови отпадъци като начин да се осигури жизнеспособността на екологосъобразното управление на отпадъците, включително рециклирането, и да се подобри цялостното управление на отпадъците в съответствие с йерархията на отпадъците;

    признаване, че обществото (чрез данъкоплатците) и околната среда не следва да поемат външните разходи за управлението на пластмасовите отпадъци, събирането на отпадъци и замърсяването, както и че следва да се прилагат схеми за разширена отговорност на производителя, за да се гарантира, че тези разходи се поемат от онези, които предлагат на пазара пластмаси или продукти, съдържащи пластмаси;

    прилагане на йерархията на отпадъците, като основният приоритет е по-дълга употреба, повторна употреба и предотвратяване на генерирането на отпадъци и като се поставя специален акцент върху мерките за намаляване на отпадъците по отношение на ключови продукти и за борба с отпадъците, включително в морската среда;

    съгласие, че при превозите на пластмасови отпадъци предприятията следва да изискват държавата по местоназначение/инсталацията да е в състояние да управлява, преработва и рециклира отпадъците съгласно високи стандарти, като по целесъобразност се прилага Базелското споразумение.

    При целите следва да се вземат предвид: i) правото на чиста и здравословна околна среда, признато от Съвета на ООН по правата на човека, ii) международната солидарност, iii) своевременният обмен на данни, показатели, оценки и информация за продуктите и материалите, iv) осъществяването на подходящ и рационализиран мониторинг на национално/регионално и глобално равнище по отношение на напредъка, докладването и проверката, v) улесняването на научните изследвания, извършването на оценки и придобиването на знания, както и предоставянето на възможност на обществеността да се възползва от проверена и навременна информация, да я използва и разбира, както и vi) необходимостта да се обърне внимание на тесните връзки между здравето на хората, на животните и на околната среда. Работата следва да се ръководи от принципа на справедливост, включително чрез подходи, при които се вземат предвид уврежданията и аспектите на пола.

    (5)Споразумението относно пластмасите следва също така да съдържа разпоредби, установяващи:

    институционалната рамка;

    правилата за бъдещото установяване на правила;

    механизмите за мониторинг, публично оповестяване на данните, съответствие и отчетност на всички етапи от жизнения цикъл: i) суровините за производството на пластмаси; ii) производството на пластмаси и пластмасови продукти, включително проектирането им; iii) потреблението/използването на пластмасови продукти; iv) управлението на отпадъците и замърсяването с пластмасови отпадъци и пластмасови микрочастици;

    задълженията и ангажираността на държавите, както и подход, който обхваща всички нива на управление/междусекторен подход, водещи до по-мащабно активизиране на всички компетентности и ресурси и съгласуваност при предотвратяване на замърсяването с пластмаси, намаляване на генерирането на пластмасови отпадъци, преминаване към устойчиво потребление и производство и предприемане на мерки на световно, регионално, национално и общностно/местно равнище; както и

    финансова подкрепа, техническа помощ и изграждане на капацитет, насочени към:

    прилагане на практика на споразумението относно пластмасите и свързаните с него ангажименти; както и

    подобряване на националните и регионалните механизми за предотвратяване, мониторинг, данни, показатели, отчитане и проверка, готовност и реакция във връзка със замърсяването с пластмаси (включително механизми за междуведомствена и междусекторна координация);

    правила за третиране на пластмасовите отпадъци чрез прилагането на мерки, като например схеми за разширена отговорност на производителя, при които тежестта пада върху замърсителите, а не само върху публичните органи или финансовите институции,

    неразривно свързани с горепосочените категории разпоредби или с ефективността на споразумението относно пластмасите с оглед на неговите общи цели и принципи.

    (6)Споразумението относно пластмасите следва да има за цел определянето на материалноправните разпоредби и ангажименти, особено в посочените по-горе ключови области, като същевременно очертава пътя за бъдещите преговори, включително чрез приложения и/или протоколи. Правно обвързващите разпоредби биха могли да бъдат допълнени от незадължителни разпоредби (като насоки, стандарти и декларации).

    (7)Всички държави — членки на ООН, и регионалните организации за (икономическа) интеграция, на които държавите членки са прехвърлили правомощия по въпроси, свързани с разпоредбите на споразумението, следва да могат да станат страни по споразумението относно пластмасите или по всеки от протоколите към него. Комисията следва да гарантира, че бъдещото споразумение относно пластмасите съдържа подходящи разпоредби, следващи разпоредбите на приетите наскоро многостранни споразумения в областта на околната среда, които дават възможност на Съюза да стане договаряща страна по съответния инструмент. Следва също така да бъдат определени специални договорености за сътрудничество със съответните международни организации и заинтересовани страни от неправителствения сектор.

    (8)Следва да се обмислят също така преходни периоди за изпълнение и свързаната с това подкрепа за изпълнението, като се обърне специално внимание на нуждите на държавите с ниски и със средни към ниски доходи.

    (9)Комисията ще представлява Съюза в Междуправителствения комитет за преговори, натоварен с разработването на споразумение относно пластмасите, както е посочено в Резолюция 5/14 на UNEA, както и във всеки подготвителен или свързан с него орган.

    (10)Комисията следва да се стреми да гарантира, че споразумението относно пластмасите е съгласувано със съответните правни актове и политики на Съюза, както и с ангажиментите на Съюза по други съответни многостранни споразумения.

    (11)Комисията следва да води преговори съгласно съответното действащо законодателство на Съюза.

    (1)    Така се означава споразумение по смисъла на член 2, параграф 1, буква а) от Виенската конвенция за правото на договорите и не се засяга наименованието на споразумението, което подписващите го страни ще изберат като окончателен вариант, например конвенция, договор или споразумение.
    Top