Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0062

    Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз във втората част на четвъртото заседание на Конференцията на страните по Конвенцията Минамата относно живака във връзка с приемането на решение за установяване на прагове за определените в член 11, параграф 2 от посочената конвенция отпадъци от живак

    COM/2022/62 final

    Брюксел, 16.2.2022

    COM(2022) 62 final

    2022/0042(NLE)

    Предложение за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз във втората част на четвъртото заседание на Конференцията на страните по Конвенцията Минамата относно живака във връзка с приемането на решение за установяване на прагове за определените в член 11, параграф 2 от посочената конвенция отпадъци от живак


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.Предмет на предложението

    Настоящото предложение се отнася до решение за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза във втората част на четвъртото заседание на Конференцията на страните по Конвенцията Минамата относно живака (COP4.2) във връзка с предвиденото приемане на решение за установяване на прагове за определените в член 11, параграф 2 от посочената конвенция отпадъци, съдържащи или замърсени с живак или живачни съединения (наричани по-долу „отпадъци, замърсени с живак“).

    2.Контекст на предложението

    2.1.Конвенция Минамата относно живака

    Конвенцията Минамата относно живака („Споразумението“) е основната международна правна рамка за опазване на човешкото здраве и околната среда от емисии от антропогенни източници и изпускания на живак и живачни съединения във въздуха, водата и почвата. Тя обхваща целия жизнен цикъл на използване на живака — от първичния му добив до обезвреждането му. Споразумението влезе в сила на 16 август 2017 г. Страни по него са както Европейският съюз 1 , така и всички държави членки.

    Член 11, параграф 2 от Споразумението постановява, че за целите на споразумението „отпадъци от живак“ означава вещества или предмети, които — а) представляват, б) съдържат или в) са замърсени от живак или живачни съединения, в количество, надвишаващо праговете, които Конференцията на страните трябва да определи — и които вещества се обезвреждат, предвидени са за обезвреждане или тяхното обезвреждане се изисква по силата на националното законодателство или на споразумението. Тази разпоредба предвижда също така, че определението на „отпадъци от живак“ изключва минните отпадъци (откривки, отпадни скали и отломки от минни дейности), с изключение на такива от първичен добив на живак, съдържащи живак или живачни съединения под праговете, които Конференцията на страните трябва да определи.

    В член 11, параграф 3 от Споразумението се посочва, че отпадъците от живак, които се считат за отпадъци по силата на член 11, параграф 2, трябва да бъдат управлявани по екосъобразен начин.

    На третото си заседание (25—29 ноември 2019 г.) Конференцията на страните прие Решение MC-3/5 2 , съгласно което:

    От една страна, всички отпадъци, състоящи се от или съдържащи живак или живачни съединения, представляват „отпадъци от живак“ по смисъла на член 11, параграф 2 от Споразумението, независимо от тяхното съдържание на живак или живачни съединения. По отношение на откривките и отпадните скали от минните дейности, различни от първичния добив на живак, не е необходимо да се установяват прагове, което означава, че те попадат в приложното поле на член 11 от Споразумението.

    От друга страна, по отношение на отпадъците, замърсени с живак или живачни съединения („отпадъци, замърсени с живак“), включително отломките от минни дейности, различни от първичния добив на живак („отломки от минни дейности“), тъй като страните не можаха да постигнат споразумение, групата от технически експерти, създадена от Конференцията на страните на нейното второ заседание (19—23 ноември 2018 г.), трябва да продължи с обсъжданията относно приложимите прагове през междусесийния период преди четвъртото заседание на Конференцията на страните.

    2.2.Конференция на страните

    Конференцията на страните по Споразумението („Конференцията на страните“) изпълнява функциите, възложени ѝ по силата на споразумението, като за целта обсъжда и предприема, inter alia, всички допълнителни действия, които могат да се окажат необходими за постигането на целите на споразумението, включително приемане на съответни насоки.

    По силата на член 28 от Споразумението, както и на Решение MC-1/1 относно процедурния правилник, прието от Конференцията на страните на нейното първо заседание (24—29 септември 2017 г.), всяка страна има право на един глас. Независимо от това, когато Съюзът — като организация за регионална икономическа интеграция — упражнява правото си на глас по въпроси от своята компетентност, броят на гласовете му е равен на броя на неговите държави членки, които са страни по Споразумението. Съюзът не може да упражнява правото си на глас, ако някоя от неговите държави членки упражни своето право на глас и обратно.

    2.3.Предвиден акт на Конференцията на страните

    Посочената по-горе междусесийна работа на експертите доведе до изготвянето на специален доклад, изготвен от секретариата на Конвенцията, който включва проект за решение на Конференцията на страните относно праговете за отпадъците от живак, който да бъде разгледан и евентуално приет на COP4.2 (предвидения акт) 3 .

     

    С предвидения акт ще се определят праговете, които позволяват да се набележат отпадъците, замърсени с живак, които ще попадат в приложното поле на член 11 от споразумението. В предвидения акт ще се определи освен това и приложното поле на отнасящите се до отпадъците разпоредби на споразумението, и по-специално на член 11, параграф 3 от него, във връзка със задължението за екосъобразно третиране на съответните отпадъци от живак.

    3.Позиция, която да бъде заета от името на Съюза

    Предложената позиция, която трябва да се заеме от името на Съюза във втората част на четвъртото заседание на Конференцията на страните, е да се подкрепи приемането на предвидения акт, който е в съгласие с достиженията на правото на ЕС. 

    На практика, като взема отношение по друга категория отпадъци от живак, т.е. отпадъците, замърсени с живак, предвиденият акт допълва Решение MC-3/5 и съответно предложената позиция се явява напълно в съответствие с позицията на ЕС, приета за заседанието COP.3 и използвана като основа за разработването на сегашното решение, понеже обхваща въпроса за праговете на подобни отпадъци 4 .

    Уредбата на равнище ЕС на отпадъците от живак включва по-специално Регламент (ЕС) 2017/852 на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2017 г. относно живака и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1102/2008 5 , Директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 19 ноември 2008 г. относно отпадъците 6 , Директива 2006/21/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006 г. относно управлението на отпадъците от миннодобивните индустрии и за изменение на Директива 2004/35/ЕО 7 и Решение 2000/532/ЕО на Комисията от 3 май 2000 г. за замяна на Решение 94/3/ЕО за установяване на списък на отпадъците в съответствие с член 1, буква а) от Директива 75/442/ЕИО на Съвета относно отпадъците и Решение 94/904/ЕО на Съвета за установяване на списък на опасните отпадъци в съответствие с член 1, параграф 4 от Директива 91/689/ЕИО на Съвета относно опасните отпадъци 8 .

    Законодателството на ЕС в областта на отпадъците се обляга на предвиденото в членове 13 и 17 от Директива 2008/98/ЕО основно задължение за държавите членки да вземат необходимите мерки за управляване на отпадъците, без да се застрашава човешкото здраве и без да се вреди на околната среда. Тези разпоредби отразяват предвиденото в член 11, параграф 3 от Споразумението задължение за екосъобразно управление.

    Същевременно, макар ЕС да изигра важна роля за разработването на Споразумението, в частност на неговите разпоредби относно отпадъците от живак, и макар приносът на експертите на ЕС в горепосочените междусесийни експертни обсъждания да бе съществен, достиженията на правото на ЕС в областта на отпадъците надхвърлят обхвата на член 11 от споразумението, тъй като всички посочени в тази разпоредба отпадъци от живак, независимо от съдържанието им на живак или живачни съединения, са регламентирани на равнище ЕС и спрямо тях съществува задължение за екосъобразно управление.

    Необходима е позиция на Съюза, тъй като, веднъж приет, предвиденият акт ще трябва да се прилага от страните по Споразумението.

    4.Правно основание

    4.1.Процесуалноправно основание

    4.1.1.Принципи

    В член 218, параграф 9 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) се предвижда приемането на решения за установяване на „позициите, които трябва да се заемат от името на Съюза в рамките на орган, създаден със споразумение, когато този орган има за задача да приема актове с правно действие, с изключение на актовете за допълнение или изменение на институционалната рамка на споразумението“.

    Понятието „актове с правно действие“ включва актове с правно действие по силата на нормите на международното право, които уреждат съответния орган. То включва и инструменти, които нямат обвързващ характер съгласно международното право, но са „годни да окажат съществено въздействие върху съдържанието на приеманата от законодателя на Съюза нормативна уредба 9 .

    4.1.2.Приложение в конкретния случай

    Конференцията на страните е орган, създаден по силата на споразумение, а именно — Конвенцията Минамата относно живака.

    Предвиденият акт, който Конференцията на страните трябва да приеме, представлява акт с правно действие, тъй като страните по Споразумението трябва да вземат мерки, за да гарантират, че той се прилага и спазва.

    Предвиденият акт не допълва, нито изменя институционалната рамка на споразумението.

    Поради това процесуалноправното основание за предложеното решение е член 218, параграф 9 от ДФЕС.

    4.2.Материалноправно основание

    4.2.1.Принципи

    Материалноправното основание за дадено решение съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС зависи преди всичко от целта и съдържанието на предвидения акт, във връзка с който се заема позиция от името на Съюза. Ако предвиденият акт преследва две цели или се състои от две части и ако едната от целите или частите може да се определи като основна, докато другата е само акцесорна, решението съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС трябва да се основава на едно-единствено материалноправно основание, а именно на изискваното от основната или преобладаващата цел или част.

    4.2.2.Приложение в конкретния случай

    Основната цел и съдържанието на предвидения акт са свързани с околната среда.

    Поради това материалноправното основание за предложеното решение е член 192, параграф 1 от ДФЕС.

    4.3.Заключение

    Правното основание за предложеното решение следва да бъде член 192, параграф 1 от ДФЕС във връзка с член 218, параграф 9 от ДФЕС.

    2022/0042 (NLE)

    Предложение за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз във втората част на четвъртото заседание на Конференцията на страните по Конвенцията Минамата относно живака във връзка с приемането на решение за установяване на прагове за определените в член 11, параграф 2 от посочената конвенция отпадъци от живак

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 192, параграф 1 във връзка с член 218, параграф 9 от него,

    като взе предвид предложението на Европейската комисия, като има предвид, че:

    като има предвид, че:

    (1)Конвенцията Минамата относно живака 10  („Споразумението“) беше сключена от Съюза с Решение (ЕС) 2017/939 на Съвета 11  и влезе в сила на 16 август 2017 г.

    (2)По силата на Решение MC-1/1 за процедурния правилник, прието от Конференцията на страните по Споразумението („Конференция на страните“) на нейното първо заседание, страните трябва да полагат всички усилия, за да постигат консенсус по всички важни въпроси.

    (3)На своето трето заседание на 25—29 ноември 2019 г. Конференцията на страните по Споразумението прие Решение MC-3/5 12 за определяне на прагове за отпадъци, състоящи се от или съдържащи живак или живачни съединения според посоченото в член 11, параграф 2 от споразумението. Съгласно решението групата от технически експерти, създадена от Конференцията на страните на нейното второ заседание на 19—23 ноември 2018 г., трябваше да разработи прагове за отпадъците, замърсени с живак или живачни съединения („отпадъци, замърсени с живак“), включително за отломките от минни дейности, различни от първичния добив на живак.

    (4)Във втората част на своето четвърто заседание на 21—25 март 2022 г. Конференцията на страните се очаква да приеме решение („предложеното решение“) относно праговете за определените в член 11, параграф 2 от Споразумението отпадъци, замърсени с живак, в резултат на което ще се определи приложното поле на член 11 от Споразумението по отношение на подобни отпадъци. При това, отпадъците от живак, обхванати от член 11, параграф 2 от Споразумението, следва да се управляват по екосъобразен начин съгласно член 11, параграф 3 от същото Споразумение.

    (5)Целесъобразно е да се определи позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза на Конференцията на страните, тъй като предложеното решение, ако бъде одобрено, ще има правни последици, тъй като страните по Споразумението ще трябва да предприемат действия, за да го приложат на национално и/или регионално равнище.

    (6)Европейският съюз допринесе значително за разработването на отнасящите се до отпадъците разпоредби на Споразумението, както и за довелата до предложеното решение междусесийна експертна работа, старт на която даде Решение MC-3/5 и която бе извършена в периода между второто и третото заседание на Конференцията. При това, достиженията на правото на ЕС вече изискват всички определени в член 11, параграф 2 от Споразумението отпадъци от живак, включително отпадъците, замърсени с живак, независимо от тяхното съдържание на живак, да се управляват без да се застрашава човешкото здраве и без да се вреди на околната среда.

    (7)Съюзът следва да подкрепи приемането единствено на такова решение на Конференцията на страните, което е в съответствие с достиженията на правото на ЕС,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза във втората част на четвъртото заседание на Конференцията на страните по Споразумението, е подкрепа за приемането на решение относно праговете за отпадъците, замърсени с живак, което е в съответствие с достиженията на правото на ЕС.  

    Член 2

    Адресат на настоящото решение е Комисията.

    Съставено в Брюксел на […] година.

           За Съвета

       Председател

    (1)    Решение (ЕС) 2017/939 на Съвета от 11 май 2017 г. за сключване от името на Европейския съюз на Конвенцията Минамата относно живака (ОВ L 142, 2.6.2017 г., стр. 4).
    (2)    Решение MC-3/5 Прагове за отпадъците от живак, Доклад на Конференцията на страните по Конвенцията Минамата относно живака за извършената работа на третото заседание на конференцията, UNEP/MC/COP.3/23, 7.1.2020 г., вж. следния адрес в интернет: https://www.mercuryconvention.org/sites/default/files/documents/final_report/UNEP-MC-COP-3-23-Report-EN.pdf
    (3)    UNEP/MC/COP.4/8
    (4)    Вж. Решение (EС) 2019/2119 на Съвета от 21 ноември 2019 година за позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз на третото заседание на Конференцията на страните по Конвенцията Минамата относно живака във връзка с приемането на решение за установяване на праговете за отпадъци, съдържащи живак, установени в член 11, параграф 2 от посочената конвенция (ОВ L 3210, 11.12.2019 г., стр. 117).
    (5)    ОВ L 137, 24.5.2017 г., стр. 1.
    (6)

       ОВ 312, 22.11.2008 г., стр. 3.

    (7)    ОВ L 102, 11.4.2006 г., стр. 15.
    (8)    ОВ L 226, 6.9.2000 г., стр. 3.
    (9)    Решение на Съда от 7 октомври 2014 г., Германия/Съвет, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, т. 61—64.
    (10)    Заверено копие на Конвенцията от Минамата относно живака е на разположение на адрес: https://treaties.un.org/doc/Treaties/2013/10/20131010%2011-16%20AM/CTC-XXVII-17.pdf
    (11)

       Решение (ЕС) 2017/939 на Съвета от 11 май 2017 г. за сключване от името на Европейския съюз на Конвенцията Минамата относно живака (ОВ L 142, 2.6.2017 г., стр. 4).

    (12)    Решение MC-3/5 Прагове за отпадъците от живак, Доклад на Конференцията на страните по Конвенцията Минамата относно живака за извършената работа на третото заседание на конференцията, UNEP/MC/COP.3/23, 7.1.2020 г., вж. следния адрес в интернет: https://www.mercuryconvention.org/sites/default/files/documents/final_report/UNEP-MC-COP-3-23-Report-EN.pdf
    Top