Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021SC0038

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА РЕЗЮМЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО, придружаващ Предложение за Регламент на Съвета за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“ Глобално партньорство между ЕС и Африка в областта на здравеопазването („Глобално здравеопазване EDCTP3“)

    SWD/2021/38 final

    Брюксел, 23.2.2021

    SWD(2021) 38 final

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

    РЕЗЮМЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО,

    придружаващ

    Предложение за Регламент на Съвета за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“

    Глобално партньорство между ЕС и Африка в областта на здравеопазването („Глобално здравеопазване EDCTP3“)

    {COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


    Обобщение (максимум 2 страници)

    Оценка на въздействието от потенциално глобално партньорство между ЕС и Африка в областта на здравеопазването („Глобално здравеопазване EDCTP3“).

    A. Необходимост от действия

    В какво се изразява проблемът и защо той се разглежда на равнището на ЕС?

    Свързаните с бедността и пренебрегвани инфекциозни болести продължават да бъдат основната причина за смърт, увреждания или лошо здраве в много държави, като най тежка е ситуацията в държавите с ниски и средни доходи. Освен това, отчасти поради екологичните промени и изменението на климата, се появяват все по-голям брой патогени или те се появяват повторно с нови характеристики и създават огнища, като например COVID-19. Те може да се разпространят бързо по целия свят и да причинят огромно човешко страдание и икономически проблеми в много държави, включително в Европа. Макар че в тази област се наблюдава значително развитие, особено от гледна точка на нови терапии, увеличаването на антимикробната резистентност намалява ефикасността на съществуващите лечения, а наличните ваксини не винаги са достатъчно ефективни. Необходими са нови здравни технологии, като например точни диагностични тестове, терапевтично третиране и профилактични ваксини, за да се облекчи тежестта от инфекциозните болести и да се гарантира, че хората имат условия за здравословен и продуктивен живот, особено в най-уязвимия и най-силно засегнат регион, а именно Субсахарска Африка.

    Какво следва да бъде постигнато?

    Партньорството между ЕС и Африка за глобално здравеопазване („Глобално здравеопазване EDCTP3“) има за цел да се намали тежестта от инфекциозните болести в Субсахарска Африка и да се спомогне за контрола на появяващите се инфекциозни болести в световен мащаб. Това ще бъде постигнато чрез работа в партньорство с държавите от Субсахарска Африка по обща стратегическа програма за научни изследвания и иновации със следните цели:

    ·да се ускори разработването на ефективни нови или подобрени здравни технологии;

    ·да се координират усилията за научни изследвания и иновации;

    ·да се укрепи капацитетът за научни изследвания и иновации за справяне с инфекциозните болести; както и

    ·да се увеличат готовността за научни изследвания и иновации и ранното откриване и контролът на (повторно) появяващите се инфекциозни болести в Субсахарска Африка и на глобално равнище.

    Каква е добавената стойност от действията на равнището на ЕС (субсидиарност)? 

    Координираните и съгласувани действия на ЕС ще помогнат да се преодолее разпокъсаността на финансирането за научни изследвания и иновации, да се привлече критична маса от организации и инвестиции, необходими за справяне с това глобално предизвикателство за здравеопазването, и да се улеснят сътрудничеството и стратегическите ответни действия по отношение на (повторно) появяващите се инфекциозни болести. Това ще увеличи също и въздействието и икономическата ефективност на европейските действия и инвестиции. Партньорство, което може да обедини ЕС, европейските държави, африканските държави, други трети държави и частните организации за финансиране на здравеопазването в световен мащаб, ще окаже сериозно въздействие на глобално равнище.

    Б. Решения

    Какви са различните варианти за постигане на целите? Има ли предпочитан вариант сред тях? Ако не, защо?

    В допълнение към традиционните покани за представяне на предложения по рамковата програма, за постигането на тези цели са взети предвид следните четири варианта:

    ·съвместно програмирано европейско партньорство;

    ·съфинансирано европейско партньорство;

    ·институционализирано партньорство съгласно член 185 от Договора за ЕС;

    ·институционализирано партньорство съгласно член 187 от Договора;

    Предпочитаният вариант е институционализирано партньорство съгласно член 187. Това ще позволи да участват държави, които не са държави — членки на ЕС, и асоциирани държави, например държави от Субсахарска Африка и други трети държави. Вариантът съгласно член 187 ще осигури също така възможност за сътрудничество с промишлеността и благотворителни фондации, които може да помогнат за постигане на напредък по общата програма за научни изследвания и иновации. Този вариант има най-голям капацитет за привличане на финансиране и за постигане на най-значително въздействие.

    Какви са позициите на различните заинтересовани страни Кой подкрепя отделните варианти?

    Заинтересованите страни бяха единодушни в предпочитанието си за институционализирано европейско партньорство съгласно член 185 или член 187. Вариантът съгласно член 187 би обединил по-широк набор заинтересовани страни от публичния и частния сектор, което ще помогне да се гарантират дългосрочен ангажимент, финансова сигурност и ефективна организационна структура и ще доведе до по-голямо потенциално въздействие.

    В. Въздействие на предпочитания вариант

    Какви са ползите от предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — на основните варианти)? 

    Дългосрочната и съгласувана подкрепа за свързаните с инфекциозните болести дейности за научни изследвания и иновации, мрежи, капацитет за научни изследвания и обмен на знания между институциите и европейските държави и държавите от Субсахарска Африка ще намали тежестта на болестите в Субсахарска Африка и ще помогне за по-добрия контрол на (повторно) появяващите се инфекциозни болести в Субсахарска Африка и на глобално равнище. Поради акцента на партньорството върху клиничните изследвания неговото въздействие ще бъде под формата на ефективни здравни технологии, които са готови за производство, разпространение и продажба.

    Какви са разходите за предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — за основните варианти)? 

    Разходите за функционирането на специалната структура за прилагане ще бъдат по-малко от 6 милиона евро годишно в зависимост от размера на общия бюджет. Ще бъде необходим и еднократен разход от 0,3 милиона евро за създаването на структурата.

    Какво е въздействието върху МСП и конкурентоспособността?

    МСП ще могат да участват в поканите за представяне на предложения в рамките на партньорството. Не се очаква въздействието за тях да се различава от това на обикновените покани по рамковата програма. Ако обаче се разкрият значителни възможности — по-специално в областта на цифровизирането на здравните технологии — това може да доведе до ръст на сектора на МСП в Европа и Африка.

    Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации? 

    Партньорството ще помогне да се рационализират разходите на държавите членки за научни изследвания и иновации, свързани с инфекциозните болести, включително по отношение на международното сътрудничество. С него също така ще се помогне на държавите от Субсахарска Африка да планират бюджетите на своите национални системи за научни изследвания в областта на здравеопазването.

    Ще има ли друго значително въздействие? 

    В рамките на партньорството ще бъдат подкрепени научните изследвания и иновациите, свързани с ваксините, диагностиката и лекарствата за инфекциозни болести, които засягат най-вече държавите с ниски и средни доходи, което ще спомогне да се гарантират здравословният начин на живот и благосъстоянието на хората от всяка възраст (ЦУР 3) и да се изкорени бедността във всичките ѝ форми и навсякъде (ЦУР 1).

    Пропорционалност? 

    Предпочитаният вариант осигурява всички елементи, изисквани за постигането на целите, и не надхвърля необходимото за решаването на проблема.

    Г. Последващи действия

    Кога ще се извърши преглед на политиката?

    Преглед на политиката ще бъде извършен в съответствие с предвидения в Регламента за „Хоризонт Европа“ срок и съгласно изискванията, които ще бъдат определени в съответния основен акт.

    Top

    Брюксел, 23.2.2021

    SWD(2021) 38 final

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

    РЕЗЮМЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО,

    придружаващ

    Предложение за Регламент на Съвета за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“

    Европейско партньорство за иновативно здравеопазване

    {COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


    Оценка на въздействието от европейско партньорство за иновативно здравеопазване

    A. Необходимост от действия

    В какво се изразява проблемът и защо той се разглежда на равнището на ЕС?

    ЕС страда от факта, че неговите отлични научни изследвания не водят в достатъчна степен до създаването на иновативни продукти и услуги за подобряване на здравето на хората. Успоредно с това ЕС е изправен пред риска да загуби позицията си на световен лидер в областта на здравеопазването и здравните грижи. Тези проблеми произтичат от следното:

    -непълно разбиране на болестите;

    -недостатъчно сътрудничество между академичните среди и сектора на здравеопазването;

    -ограничено сътрудничество между промишлените сектори; както и

    -пазарни пречки, които влияят на въвеждането на иновации в областта на здравеопазването и здравните грижи.

    Ако тези проблеми не бъдат решени, те ще доведат до намаляване на дейностите, свързани с научните изследвания и иновациите, в ЕС и до ограничено подобрение на качеството на здравеопазването, което ще окаже отрицателно въздействие върху общественото здраве и благоденствие. С предложената инициатива се обръща внимание на тези предизвикателства и се реагира на основната препоръка от междинната оценка на предишната инициатива — съвместното предприятие „Инициатива за иновативни лекарства 2“ (СП „ИИЛ 2“), т.е. да се осигури възможност за активна ангажираност на промишлените сектори, различни от фармацевтичната промишленост.

    Какво следва да бъде постигнато? 

    -принос за създаването на екосистема за научни изследвания и иновации в областта на здравеопазването в целия ЕС, която улеснява превръщането на научните знания в иновации, отговарящи на нуждите на крайните потребители, пациентите и медицинските специалисти;

    -по-лесно разработване на ориентирани към хората иновации, с които се обръща внимание на неудовлетворените потребности в областта на общественото здраве; както и

    -по-конкурентен сектор на здравеопазването в ЕС благодарение на засилено междусекторно сътрудничество.

    Каква е добавената стойност от действията на равнището на ЕС (субсидиарност)? 

    По своето естество предизвикателствата за здравеопазването са с глобален мащаб, като това се отнася и до научните изследвания и иновациите, необходими за справянето с тях. Повечето свързани със здравеопазването правни рамки, с които се регламентират разработването и въвеждането на пазара на иновативни здравни технологии (например относно клиничните изпитвания, лекарствените продукти, медицинските изделия, ин витро диагностиката и модерните терапии), се основават на регулаторните рамки на ЕС. По-голямата част от дружествата, които извършват дейност в областта на здравеопазването, имат присъствие в целия ЕС. Обхватът и мащабът на инициативата надхвърлят капацитета на отделните държави членки и изискват мобилизирането на ресурси и заинтересовани страни на равнището на ЕС.

    Б. Решения

    Какви са различните варианти за постигане на целите? Има ли предпочитан вариант сред тях? Ако не, защо?

    Вариантите са следните:

    -обикновени покани за представяне на предложения в рамките на „Хоризонт Европа“;

    -съвместно програмирано партньорство; както и

    -институционализирано партньорство съгласно член 187 от ДФЕС.

    Предпочитаният вариант е институционализирано партньорство. То предлага най-доброто съотношение между разходи и въздействие, като също така се вземат предвид съответните рискове, и с него се предвижда да се осигури ефективен напредък по целите и да се постигнат очакваните въздействия.

    Какви са позициите на различните заинтересовани страни Кой подкрепя отделните варианти?

    Вариантът за институционализирано партньорство получи най-голяма подкрепа във всички дейности, свързани с консултациите, за всички категории заинтересовани страни (държави членки, промишлени сдружения, изследователи, публични органи, НПО и обществеността). Благодарение на дългосрочния ангажимент и финансиране той се счита за най-ефективен от гледна точка на научното, икономическото и общественото въздействие. Беше преценено, че правно обвързващият ангажимент осигурява увереност, по-специално по отношение на управлението на интелектуалната собственост, с което се улеснява споделянето на данни, необходими за осъществяването на въздействието. Всички групи на заинтересованите страни, и особено публичният сектор, сметнаха, че възможността да имат ключова роля в изготвянето на програмата за научни изследвания е от решаващо значение за постигането на обществено въздействие.

    В. Въздействие на предпочитания вариант

    Какви са ползите от предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — на основните варианти)?

    Институционализираното партньорство ще гарантира по най-ефективния начин, че частният и публичният сектор продължават да са изцяло ангажирани с изпълнението на съвместно одобрена дългосрочна стратегия за научни изследвания и иновации в областта на здравеопазването. То е съгласувано с мобилизирането на промишлени финансови и материални ресурси, за да се увеличи максимално въздействието на финансирането от ЕС. Също така с него ще се подкрепи разработването на стратегия за иновации в областта на здравеопазването, която е изцяло съгласувана с приоритетите на политиката на Комисията. Предпочитаният вариант ще осигури възможност и за създаването на програмна служба за специализирана административна подкрепа и координационни и комуникационни дейности.

    Какви са разходите за предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — за основните варианти)? 

    ЕС и членовете — промишлени сдружения, ще финансират съвместно партньорството, като вторите ще осигуряват поне 50 % от общия бюджет. Партньорите също така ще трябва да мобилизират необходимите ресурси, за да се покрият оперативните разходи за финансираните действия и административните разходи на програмната служба. Промишлените сдружения ще предприемат и допълнителни дейности, както е определено в законодателния акт.

    Какво е въздействието върху МСП и конкурентоспособността?

    Благодарение на тясното взаимодействие на сектора на здравеопазването (включително МСП) с академичните среди, всички партньори ще укрепят своята научна основа, за да създават иновативни здравни решения. По този начин и с ангажирането на ранен етап на други участници от сферата на общественото здраве секторът ще може да отговаря по-добре на нуждите на крайните потребители, т.е. пациенти, медицински специалисти и доставчици на здравно обслужване. Също така това ще подобри тяхната конкурентна позиция на световните пазари и ще укрепи икономиката и технологичния суверенитет на ЕС. Интегрирането на няколко промишлени сектора ще създаде по-гъвкава, по-благоприятна за МСП и подходяща за сътрудничество екосистема за научни изследвания и иновации.

    Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации? 

    Не се очаква значително въздействие върху националните бюджети и администрации.

    Ще има ли друго значително въздействие? 

    Положителен принос по отношение на основните права (право на здраве и право на достъп до здравеопазване, включително превантивни и свързани с лечението грижи);

    новоразработените, основаващи се на данни здравни продукти и цифрови инструменти може да повлияят на обработването на личните данни за здравословното състояние и съответно на правото на неприкосновеност на личния живот;

    цифровите инструменти може да окажат положително въздействие върху веригата за създаване на стойност в областта на интелигентното здравеопазване, с което да се подкрепи водещата позиция на ЕС в промишлеността;

    няма да има въздействие върху опростяването, регулаторните аспекти или административната тежест.

    Пропорционалност? 

    Предпочитаният вариант е пропорционален на това, което е необходимо, за да се решават въпросните проблеми.

    Г. Последващи действия

    Кога ще се извърши преглед на политиката?

    Преглед на инициативата ще бъде извършен в съответствие с разпоредбите на „Хоризонт Европа“ и решенията, които ще бъдат посочени в съответния регламент на Съвета.

    Top

    Брюксел, 23.2.2021

    SWD(2021) 38 final

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

    РЕЗЮМЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО,

    придружаващ

    Предложение за Регламент на Съвета за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“

    Европейско партньорство за ключови цифрови технологии

    {COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


    Обобщение

    Оценка на въздействието от потенциално институционализирано европейско партньорство за ключови цифрови технологии

    A. Необходимост от действия

    В какво се изразява проблемът и защо той се разглежда на равнището на ЕС?

    „Ключовите цифрови технологии“ (КЦТ) са електронни компоненти и системи, които са в основата на всички цифрови продукти и услуги. Те се считат за ключови, тъй като са основните градивни елементи на цифровите системи.

    Ако ЕС не поддържа водещата си роля в областта на електронните компоненти и системи, той рискува да загуби стабилната си позиция на пазара в сектори като автомобилния сектор, сектора на здравното обслужване, сектора на промишленото производство, авиокосмическия сектор и сектора на сигурността.

    Също така има опасност да изостане по отношение на нововъзникващите парадигми и технологии, като например изкуствения интелект (ИИ) и периферните изчисления, и на свързаните с тях пазари, чрез които се създава търсене на електронни компоненти и системи, които ще трябва да имат равнища на ефективност, различни от наличните в настоящия момент.

    Основен проблем, пред който ЕС ще бъде изправен, е сигурността на доставките на надеждни, безопасни и сигурни технологии за компоненти за критичните инфраструктури и промишлените сектори, които са от ключово значение за икономиката.

    Липсата на съгласуваност на тези КЦТ с приоритетите на политиката на ЕС ще лиши Съюза от един основен инструмент, чрез който той би могъл да използва цифровата трансформация за постигането на своите обществени и екологични цели.

    Какво следва да бъде постигнато?

    Усилия в сферата на научните изследвания и иновациите с достатъчен мащаб и достатъчна степен на координация, за да се събере критична маса от ресурси, да се обединят множество компетенции и интереси и те да бъдат насочени към обща програма със следните цели, които да бъдат постигнати до 2030 г.:

    1.Укрепване на технологичния суверенитет на ЕС в сферата на електронните компоненти и системи в подкрепа на бъдещите нужди на вертикалните сектори и икономиката като цяло

    Да се гарантира, че ЕС остава в челните позиции по отношение на модерните електронни компоненти и системи, които допринасят за устойчиви стратегически вериги за създаване на стойност. Това ще става все по-важно с разгръщането на цифровата трансформация и по-широкото разпространение на цифровите технологии в различните сектори.

    По-големият суверенитет следва да доведе до удвояване на стойността на проектите и производството на електронни компоненти и системи в ЕС до 2030 г., което да съответства на силната позиция на Съюза по отношение на продуктите и услугите като цяло.

    2.Установяване на лидерство на ЕС в областта на високите научни постижения и иновациите при нововъзникващите технологии за компоненти и системи

    Допълнителното миниатюризиране близо до физическите граници, бързото навлизане на ИИ и появата на периферни изчисления и алтернативни изчислителни парадигми разкриват нови възможности за електронните компоненти и системи и тяхното приложение. Солидната научна основа в нововъзникващите области може да позволи на ЕС да се възползва от тези възможности. МСП и новосъздадените предприятия, които извършват дейност в областта на нововъзникващите технологии, може да се възползват от новите екосистеми и да помогнат за тяхното формиране.

    МСП следва да представляват най-малко една трета от общия брой участници в инициатива за КЦТ и да получават най-малко 20 % от публичното финансиране.

    3.Гарантиране, че технологиите за компоненти и системи са насочени към обществените и екологичните предизвикателства пред ЕС

    ЕС и националните публични органи ще имат основна роля в една съгласувана инициатива, като гарантират привеждането ѝ в съответствие с приоритетите на политиката. Технологиите за електронни компоненти и системи следва да осигуряват подходящите равнища на доверие и неприкосновеност на личния живот и да допринасят за екологичните цели на ЕС.

    Целта на инициативата ще бъде до 2030 г. енергопотреблението да се намали с 32,5 % 1 .

    Каква е добавената стойност от действията на равнището на ЕС (субсидиарност)? 

    Електронните компоненти и системи стоят в основата на промишлените вериги за създаване на стойност, които имат значително социално и икономическо въздействие в цяла Европа.

    Бързият темп на технологичния напредък в промишлеността, в съчетание с факта, че Съединените американски щати и азиатските държави инвестират усилено, за да бъдат на предна линия и да сведат до минимум своята зависимост от други региони, изисква съгласуван отговор на равнището на ЕС.

    Никоя отделна държава или организация не би могла да осъществи горепосочените цели сама. Единствено мобилизацията на равнището на ЕС с участието на държавите членки и промишлеността ще гарантира наличието на необходимия стратегически подход и критична маса от ресурси, компетенции и интереси.

    Б. Решения

    Какви са различните варианти за постигане на целите? Има ли предпочитан вариант сред тях? Ако не, защо?

    Като средства за подкрепяне на научните изследвания и иновациите бяха разгледани следните варианти:

    ·традиционни покани за представяне на предложения по рамковата програма (базов вариант);

    ·съвместно програмирано европейско партньорство (вариант 1); и

    ·институционализирано европейско партньорство съгласно член 187 от ДФЕС (вариант 3);

    Институционализираното европейско партньорство е предпочитаният вариант, тъй като то ще гарантира, че секторът на електронни компоненти и системи в по-широк смисъл, заедно с публичните органи (на равнището на ЕС и на национално равнище), има активна роля в изготвянето на програмата за научни изследвания и иновации, за да бъдат постигнати гореспоменатите цели. То ще гарантира устойчив ангажимент от страна на членовете на партньорството по време на договорената 7-годишна програма и ще осигури стабилна структура за ефективно прилагане и за координиране със съответните инициативи. Ще се търси взаимодействие, по-специално с основани на цифрови технологии партньорства (например за фотоника, EuroHPC, интелигентни мрежи и услуги, изкуствен интелект, данни и роботика) и области на приложение (здравеопазване, автомобилостроене, производство, космическо пространство).

    Съгласно оценката този вариант осигурява най-голяма „насоченост“ (гарантираща съгласуваност с програмата за научни изследвания и иновации) и „допълняемост“ (гарантираща ефекти на ливъридж).

    Какви са позициите на различните заинтересовани страни Кой подкрепя отделните варианти?

    При извършената консултация с държавите членки относно партньорствата в рамките на „Хоризонт Европа“ 96 % от тях са сметнали, че партньорството за КЦТ ще бъде целесъобразно за техните политики и приоритети, както и за тяхната промишленост, научноизследователски организации и университети.

    В откритата обществена консултация 82 % от респондентите са посочили, че инициатива за КЦТ би била целесъобразна или много целесъобразна за осигуряването на достъп до надеждни компоненти и системи. По-специално тази гледна точка е била подкрепена от промишлени сдружения, университети, организации за научни изследвания и технологии, държави членки и големи предприятия.

    Много от респондентите (над 40 %) са определели институционализираното партньорство за най-подходящия вариант. Този процент представлява балансиран набор от различни сектори на промишлеността (големи предприятия и МСП), научноизследователски организации и държави членки. Запитаните в проучването, подкрепящо оценката на въздействието, заинтересовани страни също категорично предпочитат този вариант.

    Съгласно мненията с по-малко поддръжници (например от научноизследователски организации) този вариант е свързан с риск от по-голяма сложност. В предложената инициатива обаче се обръща внимание на хармонизацията и опростяването на процедурите и практиките.

    В. Въздействие на предпочитания вариант

    Какви са ползите от предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — на основните варианти)? 

    Партньорството на основата на член 187 от ДФЕС би могло:

    ·да подкрепи една стратегическа програма за научни изследвания и иновации (СПНИИ) по отношение на технологиите за електронни компоненти и системи, с което да се съгласуват приоритетите на ЕС, участващите държави и промишлеността, за да се постигне критична маса;

    ·да разчита на ангажименти за начално финансиране от страна на публичните (на равнището на ЕС и на национално равнище) и частноправните членове на партньорството;

    ·да осигури структура, управлявана на централно равнище, която подкрепя дългосрочния ангажимент на частноправните членове за изпълнението на една амбициозна програма; както и

    ·да осигури висок ливъридж от 1:3, съчетаващ финансирането от ЕС с принос от държавите членки и промишлеността (1 EUR от ЕС, 1 EUR от участващите държави, 2 EUR от частноправните членове) за мобилизирането на критична маса от ресурси за научни изследвания и иновации.

    Какви са разходите за предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — за основните варианти)? 

    Тъй като бъдещата инициатива за КЦТ ще използва текущата структура на „ECSEL“, разходите за прилагането на предпочитания вариант представляват разходите за поддържането на офис на съвместното предприятие за периода на инициативата. Разходите до голяма степен се балансират от горепосочените ползи, по-специално ефектите на ливъридж от съфинансирането за достигането на мащаба на необходимите ресурси, за да се постигне напредък по амбициозните цели. Съвместното предприятие „ECSEL“ ще бъде адаптирано спрямо партньорството за КЦТ и общите разходи за изпълнението ще останат същите.

    Какво е въздействието върху МСП и конкурентоспособността?

    Една от препоръките, посочени в междинната оценка на „ECSEL“, е да се насърчи по-активното участие на МСП. Чрез акцента върху нововъзникващите технологии и целта за изграждане на капацитет за промишлен дизайн (области, в които МСП са особено активни) към инициативата вероятно ще бъдат привлечени по-голям брой малки предприятия с по-значими роли. Предвиждат се конкретни дейности (например достъп до технологии и експерименти), за да се ангажират дребните доставчици и ползвателите в екосистемата.

    Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации? 

    Партньорството за КЦТ се основава на тристранен модел (Комисията, държавите членки и промишлеността) с финансов принос и административна намеса от страна на участващите държави (държавите членки и асоциираните държави). Понастоящем съвместното предприятие „ECSEL“ използва този модел успешно.

    Ще има ли друго значително въздействие? 

    Основните права, по-специално безопасността, сигурността и неприкосновеността на личния живот на гражданите, ще бъдат взети предвид при разработването и въвеждането на технологии за електронни компоненти и системи.

    Пропорционалност? 

    Предпочитаният вариант осигурява всички елементи, изисквани за постигането на целите, и не надхвърля необходимото.

    Г. Последващи действия

    Кога ще се извърши преглед на политиката?

    Партньорството ще подлежи на редовен преглед на равнище проект, технология/сектор и програма. Планира се междинна оценка от независима експертна група след 3 години на изпълнение. Напредъкът по отношение на целите, очакваното въздействие и приносът към приоритетите на политиката на ЕС ще се оценяват чрез редовни оценки.

    (1)

         Директива (ЕС) 2018/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. за изменение на Директива 2012/27/ЕС относно енергийната ефективност (ОВ L 328, 21.12.2018 г., стр. 210).

    Top

    Брюксел, 23.2.2021

    SWD(2021) 38 final

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

    РЕЗЮМЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО,

    придружаващ

    Предложение за Регламент на Съвета за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“

    Европейско партньорство за интелигентни мрежи и услуги

    {COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


    Обобщение (максимум 2 страници)

    Оценка на въздействието от потенциално институционализирано европейско партньорство за интелигентни мрежи и услуги 1

    A. Необходимост от действия

    В какво се изразява проблемът и защо той се разглежда на равнището на ЕС?

    Европейският сектор на мрежите и услугите е изправен пред предизвикателства, свързани с конкурентоспособността на промишлеността и технологичния суверенитет, по отношение на внедряването на 5G инфраструктури като основа за водещи цифрови пазари, както и на научните изследвания и иновациите във връзка с 6G системите. Проблемите включват:

    ·неспособността на Европа да използва пълния потенциал на цифровизацията на икономиката;

    ·ограничения технологичен суверенитет по отношение на критичните технологии на веригите за създаване на стойност на интелигентните мрежи и услуги, по-специално поради постоянно увеличаващата се конкуренция за европейските доставчици в световен мащаб;

    ·бавното внедряване на инфраструктурните платформи за водещи цифрови пазари; както и

    ·ограничения интерес към справянето с обществените проблеми, като изменението на климата, чрез цифрови решения.

    Основните причини за проблемите са следните:

    ûнедостатъчният капацитет на 5G технологиите да отговорят на съвременните изисквания по отношение на комуникациите и изчисленията;

    ûнедостатъчното присъствие на участници от ЕС в световните вериги за създаване на стойност в областта на цифровите технологии;

    ûлипсата на интеграция на веригите на ЕС за създаване на стойност;

    ûбавното разработване на 5G технологиите;

    ûнеобходимостта от киберсигурност, етичност и неприкосновеност на личния живот; както и

    ûлипсата на енергийна ефективност.

    Очаква се горепосочените проблеми да доведат до ограничен технологичен суверенитет по отношение на критичните технологии на веригите за създаване на стойност в областта на интелигентните мрежи и услуги, липса на инфраструктурни платформи за иновации и риск от изоставане в научните изследвания, свързани с основаните на 6G мрежи и услуги.

    Какво следва да бъде постигнато?

    Целта е да се гарантира технологичният суверенитет по отношение на веригите за създаване на стойност в областта на интелигентните мрежи и услуги. В този контекст стремежът е да се даде възможност на европейските участници да развият капацитета за научни изследвания и иновации, свързани с 6G технологиите, като основа за бъдещите цифрови услуги в периода до 2030 г. Инициативата също така има за цел да се насърчи развитието на водещи пазари на 5G инфраструктура и услуги в Европа. И двата вида дейности (за внедряването на 5G инфраструктура и научни изследвания и иновации, свързани с 6G) ще стимулират съгласуването на бъдещите интелигентни мрежи и услуги с политиката и нуждите на обществото в ЕС, включително енергийната ефективност, неприкосновеността на личния живот, етиката и киберсигурността.

    Каква е добавената стойност от действията на равнището на ЕС (субсидиарност)? 

    С това партньорство ще се търсят отговори на трансграничните/транснационалните предизвикателства, обединяването на ресурси, стратегическите пътни карти, необходимостта критичната маса да отговаря на целите на политиката и необходимостта да се координират отделните участници в различните сектори на цифровата икономика, като по тези въпроси отделните държави членки не могат да постигнат значителен напредък сами, по-специално по отношение на научните изследвания и иновациите, свързани с 6G системите.

    Б. Решения

    Какви са различните варианти за постигане на целите? Има ли предпочитан вариант сред тях? Ако не, защо?

    Вариантите са следните:

    ·базов вариант — традиционни покани за представяне на предложения по рамковата програма;

    ·вариант 1 – съвместно програмирано европейско партньорство;

    ·вариант 2 – институционализирано европейско партньорство.

    Предпочитаният вариант е вариант 2, който най-вероятно ще има най-голямо научно, икономическо и обществено въздействие и по-голяма съгласуваност, макар че е най-скъпият и най-сложен.

    Какви са позициите на различните заинтересовани страни Кой подкрепя отделните варианти?

    Заинтересованите страни признават значението на един подход, основан на партньорство, за бъдещата екосистема на Европа от мрежи и услуги в различните вериги за създаване на стойност в областта на цифровите технологии. Консултацията показва предпочитание към съвместно програмирано или институционализирано партньорство, но много респонденти, включително ключовите участници, също така са подчертали, че биха приели и двата модела в зависимост от редица административни и правни фактори.

    В. Въздействие на предпочитания вариант

    Какви са ползите от предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — на основните варианти)? 

    Със сигурност ползите се увеличават максимално при варианта за институционализирано партньорство (вариант 2), който:

    1.    ще бъде по-ефективен, особено от гледна точка на икономическото, технологичното и общественото въздействие, тъй като ще осигури по-силен ангажимент на заинтересованите страни и ще допринесе за дейностите, свързани с регулирането, стандартизацията и обществения ред, включително технологичния суверенитет и целите на Зеления пакт;

    2.    ще подобри външната съгласуваност чрез ефективно взаимодействие с други инициативи и ясен мандат да се създадат полезни взаимодействия с програмите на ЕС и националните и регионалните програми, по-специално за внедряването; както и

    3.    ще предлага много добра цялостна ефективност, независимо от допълнителните разходи.

    Какви са разходите за предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — за основните варианти)? 

    Разходите са свързани със създаването на съвместно предприятие и с неговото функциониране.

    Какво е въздействието върху МСП и конкурентоспособността?

    Най-големите ползи ще са за дружествата от ЕС в областта на мрежите, изчисленията в облак и „интернет на предметите“, както и дружествата във „вертикалните“ сектори. Инициативата следва също така да помогне да се увеличи максимално ефективността на инвестициите в научноизследователска и развойна дейност и да се ускори процесът на разработване, което ще подобри тяхната конкурентоспособност. За МСП и микропредприятията в ЕС в тази област ще има преки и непреки икономически ползи. Партньорството няма да налага регулаторни задължения за тях; по-скоро то ще разкрие възможности под формата на намаляване на разходите за разработване на нови продукти и ще им помогне да получат по-лесен достъп до инвестиции, за да внедрят подходящи за пазара решения на равнището на ЕС.

    Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации? 

    Въздействието върху националните бюджети и администрации ще бъде ограничено до участие в управлението.

    Ще има ли друго значително въздействие? 

    Ще има положително въздействие върху конкурентоспособността, стандартизацията в световен мащаб и свързаната с това търговия и инвестиции.

    Пропорционалност? 

    Предпочитаният вариант не надхвърля необходимото за решаване на първоначалния проблем.

    Г. Последващи действия

    Кога ще се извърши преглед на политиката?

    Преглед на партньорството ще бъде извършен в съответствие със стандартната политика по „Хоризонт Европа“ за преглед на партньорствата, като най-вероятно ще включва годишни прегледи на ключови показател за ефективност (КПЕ) и задълбочен преглед по средата и към края на програмния период на „Хоризонт Европа“.

    (1)

         „Интелигентни мрежи и услуги“ е работно заглавие; то ще бъде променено след получаването на насоки относно политиката на високо равнище навреме за приемането на предложението на Комисията.

    Top

    Брюксел, 23.2.2021

    SWD(2021) 38 final

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

    РЕЗЮМЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО,

    придружаващ

    Предложение за Регламент на Съвета за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“

    Европейско партньорство за трансформиране на системата на европейския железопътен транспорт

    {COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


    Обобщение (максимум 2 страници)

    Оценка на въздействието от европейско партньорство за трансформиране на системата на европейския железопътен транспорт

    A. Необходимост от действия

    В какво се изразява проблемът и защо той се разглежда на равнището на ЕС?

    Проблемът, на който трябва да бъде обърнато внимание, е неуспехът да се изгради обща визия за промени в железопътния сектор чрез осигуряване на възможност бързото въвеждане на модерни технологии (особено цифровизацията и автоматизацията) да доведе до създаването на изцяло оперативно съвместима, гъвкава и ефективна от гледна точка на разходите железопътна система.

    Основните фактори са:

    ·разпокъсаността на сектора — ефективното използване на повечето иновации в една много сложна система изисква координация между държавите членки, между инфраструктурата и подвижните състави и между разработчиците на различните подсистеми;

    ·необходимостта от съгласуваност между научните изследвания и иновациите и стандартизацията/законотворчеството;

    ·ограниченото и некоординирано участие в областта на научните изследвания и иновациите;

    ·високите разходи и рискове и продължителните периоди на реализация на научните изследвания и иновациите; както и

    ·недостатъчната съгласуваност.

    Последствията, които засягат всички заинтересовани страни по веригата за създаване на стойност, са, че железопътният сектор:

    ûима ограничен принос за повишаването на устойчивостта на транспортната система;

    ûе зависим от продукти по поръчка, които са скъпоструващи и не са гъвкави от гледна точка на експлоатацията; както и

    ûе по-малко конкурентоспособен спрямо другите видове транспорт.

    Какво следва да бъде постигнато?

    Основните цели са:

    Øда се модернизира железопътната система в Европа, така че да може да увеличи пазарния си дял;

    Øда се подкрепи товарният железопътен транспорт, за да се намалят емисиите на парникови газове от транспорта; както и

    Øда се постигне напредък по създаването на единно европейско железопътно пространство чрез изграждането на интегрирана и устойчива железопътна система, като се използват пълноценно предимствата на цифровизацията и автоматизацията.

    Това от своя страна ще увеличи приноса на железопътния сектор за развитието на обществото в ЕС, с което ще се укрепят способността и капацитетът на товарните железопътни превози и ще се гарантира, че свързаните с железопътната система научни изследвания и иновации се основават на насочен към отделния потребител подход, който е по-добре адаптиран към нуждите на пазара.

    Каква е добавената стойност от действията на равнището на ЕС (субсидиарност)? 

    Една обща европейска стратегия за свързаните с железопътната система научни изследвания и иновации ще помогне да се гарантира по-координиран и ориентиран към пазара подход, който може да обедини заинтересованите страни, за да бъде постигната цялостна обща визия. Това ще позволи на железопътния сектор да постигне европейските цели в областта на транспорта и по-общите цели на политиката, с което ще се увеличи привлекателността на железопътния транспорт спрямо другите видове транспорт.

    Б. Решения

    Какви са различните варианти за постигане на целите? Има ли предпочитан вариант сред тях? Ако не, защо?

    Вариантите са свързаните с железопътната система научни изследвания и иновации да бъдат подкрепени чрез:

    ·традиционни покани за представяне на предложения по „Хоризонт Европа“;

    ·съвместно програмирано партньорство; или

    ·институционализирано партньорство съгласно член 187 от ДФЕС.

    Предпочитаният вариант е институционализираното партньорство, тъй като само то осигурява платформа за общо разработване на научни изследвания и иновации в полза на съгласувана и цялостна визия. Той също така може да гарантира в най-голяма степен наличието на дългосрочна стратегия и ангажимент от страна на промишлеността и на ЕС. Настоящото съвместно предприятие „S2R“ е доказало неговата стойност. Стабилността на този вариант и правно обвързващите ангажименти на ЕС и партньорите от прмишлеността ще бъдат от ключово значение за привличането на заинтересованите страни след пандемията от COVID-19 и очакваното свързано с нея икономическо въздействие, което може да включва намаляване на инвестициите в областта на научните изследвания и иновациите в сектора.

    Какви са позициите на различните заинтересовани страни Кой подкрепя отделните варианти?

    Над 65 % от респондентите са посочили, че институционализираното партньорство е най-подходящият начин за справяне с предизвикателствата в железопътния сектор и за трансформиране на системата на европейския железопътен транспорт. По-специално те са посочили целия цикъл на разработването на продукти, дългосрочния ангажимент и навлизането на пазара.

    В. Въздействие на предпочитания вариант

    Какви са ползите от предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — на основните варианти)? 

    Институционализираното партньорство е най-ефективният начин да се гарантира, че частният и публичният сектор продължават да са изцяло ангажирани с разработването и изпълнението на дългосрочна стратегия за научни изследвания и иновации в железопътния сектор, като в същото време се насърчава по-мащабно участие от страна на ключовите заинтересовани страни. Този вариант гарантира значително научно, икономическо, технологично и обществено въздействие, например навлизане на пазара на иновативни решения и намаляване на емисиите. Също така то ще помогне да се мобилизират промишлени финансови и материални ресурси, за да се увеличи максимално въздействието на финансирането от Комисията.

    Какви са разходите за предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — за основните варианти)?

    Разходите на съвместното предприятие „S2R“ са в размер на 3,5 милиона евро (1,6 милиона евро административни разходи + 1,9 милиона евро разходи за персонал) за година на функциониране. Общите му текущи разходи не могат да надхвърлят 27 милиона евро (50 % от ЕС, 50 % от другите членове). Тези базови разходи следва да бъдат адаптирани на основата на амбициите, програмата и бюджета на предложеното партньорство за трансформиране на системата на европейския железопътен транспорт.

    Какво е въздействието върху МСП и конкурентоспособността?

    Широкото участие на заинтересованите страни и създаването на мрежи, свързващи университети и организации за научни изследвания, в рамките на координирането на бъдещото партньорство ще насърчат по-голямата ангажираност от страна на МСП, които разполагат с гъвкавостта да разработват иновации и да ги пускат на пазара сравнително бързо.

    Институционализираното партньорство ще има значително въздействие върху конкурентоспособността както на сектора на железопътния транспорт, така и на сектора за оборудване за железопътния транспорт. То ще гарантира, че голям процент от крайните продукти на научните изследвания и иновациите се въвеждат на пазара.

    Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации? 

    С институционализираното партньорство ще може да се опрости администрацията по отношение на участието на членовете в дейности, свързани с научните изследвания и иновациите. То може да гарантира съгласуване на разработването на национални програми за научни изследвания и иновации в железопътния сектор, а оттам и по-добро цялостно използване на публичните ресурси.

    Ще има ли друго значително въздействие? 

    С тази инициатива:

    üще се подобри значително защитата на правата на гражданите на ЕС чрез по-голям акцент върху интеграцията на националните, регионалните и местните железопътни системи с другите видове транспорт; както и

    üще се осигури възможност за ефективен диалог между субектите, занимаващи се с дейности, свързани с научни изследвания и иновации, и органите, които отговарят за политиките и законодателството в областта на железопътния сектор на международно и национално равнище (включително международните органи по стандартизация).

    Пропорционалност? 

    Институционализираното партньорство ще гарантира, че частният и публичният сектор продължават да са изцяло ангажирани в разработването и изпълнението на дългосрочна стратегия за научни изследвания и иновации в железопътния сектор, и ще привлече промишлени финансови и материални ресурси, за да се увеличи максимално въздействието на финансирането от Комисията и да бъдат постигнати приоритетите на Зеления пакт. Следователно предпочитаният вариант не надхвърля необходимото за решаване на първоначалния проблем и отговаря на целите на инициативата.

    Г. Последващи действия

    Кога ще се извърши преглед на политиката?

    След 3 години от началото на предложеното институционализирано партньорство ще бъде извършена междинна оценка.

    Top

    Брюксел, 23.2.2021

    SWD(2021) 38 final

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

    РЕЗЮМЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО,

    придружаващ

    Предложение за Регламент на Съвета за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“

    Европейско партньорство за интегрирано управление на въздушното движение

    {COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


    Оценка на въздействието от европейско партньорство за интегрирано управление на въздушното движение

    A. Необходимост от действия

    В какво се изразява проблемът и защо той се разглежда на равнището на ЕС?

    Независимо от значителния напредък, постигнат през последното десетилетие по отношение на модернизирането на инфраструктурата за управление на въздушното движение (УВД), до 10 % от емисиите на CO2, генерирани от полетите, са причинени от разпокъсаната инфраструктура за УВД, при която цифровизацията и автоматизацията не се използват пълноценно; тези емисии може да бъдат избегнати. В допълнение кризата във връзка с COVID-19 оказа значително въздействие върху въздушния транспорт и разкри слабостите на настоящите системи за УВД. Никога досега не е оказван такъв натиск инфраструктурата за УВД да стане по-ефективна от гледна точка на разходите, устойчива и приспособима към колебанията в движението и да бъде адаптирана към нови видове летателни апарати.

    Също така иновационният цикъл по отношение на УВД следва да бъде съкратен, което да позволи на промишлените участници от сектора да запазят своята конкурентоспособност и да поддържат широк набор от приложения в транспорта (например пътнически и товарен транспорт, безпилотни летателни апарати и въздушна градска мобилност), отбраната и сигурността (гражданско-военно сътрудничество в управлението на въздушното пространство).

    За да се потърсят отговори на тези многобройни проблеми в една бързо променяща се и сложна обстановка, са необходими значителни колективни усилия, за да се насърчат сътрудничеството и инвестициите в иновациите, което не може да бъде постигнато от никоя отделна заинтересована страна или държава членка, която действа сама. Въздухоплаването има международен характер и изисква общи координирани действия.

    Какво следва да бъде постигнато?

    Целта е тристранна:

    1)    адаптиране на европейското УВД към цифровата ера, за да бъде по-устойчиво и приспособимо към колебанията в движението;

    2)    засилване на конкурентоспособността на управлявания от пилоти и безпилотния въздушен транспорт в ЕС, за да се подкрепят икономическият растеж и възстановяването след пандемията от COVID-19;

    3)    създаване на „единно европейско небе“ като най-ефективното и екологосъобразно въздушно пространство в света.

    Каква е добавената стойност от действията на равнището на ЕС? 

    Необходима е намеса на ЕС (финансиране и координация), за да се гарантира, че усилията за постигане на горепосочените цели са повишени и по-добре фокусирани 1 . На практика това означава да бъдат обединени всички заинтересовани страни в сектора — от производителите до доставчиците на аеронавигационно обслужване, авиокомпаниите, летищата, научноизследователските институции и въоръжените сили, с цел да бъдат разработени трансформиращи и оперативно съвместими технологии, с които може да бъде отговорено на горепосочените предизвикателства. Ако не се обърне внимание на тези проблеми чрез стабилна и координирана намеса на ЕС, има вероятност да се появят национални програми на ad hoc основа, особено в света след COVID, като те ще разрешат местни проблеми, но ще увеличат разпокъсаността на европейската мрежа за УВД.

    Б. Решения

    Какви са различните варианти за постигане на целите? Има ли предпочитан вариант сред тях? Ако не, защо?

    Вариантите на политиката (ВП) се различават по степента на гъвкавост и допълняемост/насоченост:

    ВП 0: покани за представяне на предложения по „Хоризонт Европа“ — стратегическа програма за научни изследвания и иновации, изготвена и одобрена от Комисията, с информация, предоставена от сектора;

    ВП 1: съвместно програмирано европейско партньорство — програмата за научни изследвания и иновации се договаря и координира с партньорството и се използва от Комисията за изпълнение в рамките на работната програма;

    ВП 2: институционализирано европейско партньорство съгласно член 187 от ДФЕС — членовете на партньорството ще имат висока степен на влияние при изготвянето на стратегическата програма за научни изследвания и иновации, годишните работни програми и темите на поканите за представяне на предложения чрез прозрачен и достъпен процес, приет от управителния съвет на партньорството, в който са представени както ЕС, така и партньорите.

    ВП 1 е свързан с донякъде по-ниски разходи и по-голяма гъвкавост в сравнение с ВП 2 благодарение на органичната, променяща се структура на членството и възможностите за адаптиране на програмата за научни изследвания и иновации.

    ВП 2 е предпочитаният вариант, тъй като с него се създава най-ефективната платформа, която може да ускори осигуряването на най-големи ползи (вж. по-долу). В сравнение с ВП 1 при този вариант има по-голяма насоченост и по-сериозен ангажимент от страна на заинтересованите страни, включително междуправителствени организации, като например Евроконтрол, Агенцията за авиационна безопасност на ЕС (ЕААБ) и Европейската космическа агенция (ЕКА).

    ВП 2 е най-скъпият вариант, макар и с незначителна разлика, но при него над 60 % от разходите се покриват от частните партньори и има най-голяма вероятност да се постигне очакваното въздействие, поради което той осигурява най-голяма стойност за бюджета на Съюза.

    Какви са позициите на различните заинтересовани страни Кой подкрепя отделните варианти?

    Като цяло е налице висока степен на съгласие между заинтересованите страни по отношение на проблемите, целите и предпочитания вариант за бъдещето. Над 70 % от отговорите в обществената консултация подкрепят повторното създаване на институционално партньорство съгласно член 187 от ДФЕС, като се посочва, че секторът се нуждае от значителна намеса на ЕС с цел направляване на единна европейска програма за научни изследвания и иновации, в която непрекъснато участват заинтересованите страни по цялата верига за създаване на стойност, за да се осигурят оперативно съвместими решения, които, след като бъдат внедрени, подобряват ефективността и безопасността на системите за УВД в ЕС.

    Други основни становища:

    ·партньорството следва да осигури по-добри връзки между научните изследвания и индустриализацията.

    ·то следва да подкрепя навлизането и внедряването на пазара;

    ·административните процедури следва да бъдат опростени;

    ·Следва да има по-тясно сътрудничество с ЕААБ и националните органи, по-добри полезни взаимодействия с партньорствата и националните инициативи за научни изследвания и иновации и по-добри връзки с академичните среди.

    В. Въздействие на предпочитания вариант

    Какви са ползите от предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — на основните варианти)? 

    Научно въздействие: увеличаване на научния капацитет и знания на ЕС в областта на УВД; разширяване на компетенциите на новото поколение специалисти в областта на въздухоплаването ;

    Икономическо/технологично въздействие: увеличена приспособимост и безопасност на системите за УВД; нови възможности за растеж на пазара на безпилотни летателни апарати; укрепване на водещата глобална роля на европейския авиокосмически и авиационен сектор;

    Социално въздействие: намаляване на шума от въздухоплаването и емисиите на газ с процент, равен на емисиите на CO2 на голяма метрополна област в ЕС (например Мадрид); по-голяма удовлетвореност на пътниците (намалено време за пътуване, по-малко забавяния, по-ниски разходи и по-добра свързаност).

    Какви са разходите за предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — за основните варианти)? 

    Основните допълнителни разходи в сравнение с ВП 0 са разходите за подготовката и поддържането на бекофиса на партньорството. Когато обаче се вземат предвид ливъриджът (процентът на съфинансиране) и общият бюджет, наличен за всеки вариант на политиката, и като се приеме сходен принос от Съюза, разходите за предпочитания вариант на политиката надхвърлят тези на най-ефективния вариант само с 1—2 процентни пункта. В допълнение опитът показва, че други партньори, включително институционалните партньори, са склонни да покрият над 60 % от административните разходи на съвместното предприятие.

    Какво е въздействието върху МСП и конкурентоспособността?

    МСП вероятно ще играят значителна роля в партньорството, тъй като са добре представени в сферата на цифровите технологии и данни и дейностите, свързани с безпилотни летателни апарати. Предвид отворената структура на партньорството и отворените покани за представяне на предложения, за МСП ще бъде по-лесно да участват в сравнение с миналото.

    Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации? 

    Благодарение на съгласуването на стратегиите не се очаква отражение върху националните бюджети и администрации. Активното участие на държавите членки в партньорството ще засили техния ангажимент по отношение на възникващите на основата му технологии и ще увеличи тяхното навлизане и синхронизирано внедряване в целия ЕС.

    Ще има ли друго значително въздействие? 

    Предложеното партньорство ще бъде от критично значение за осигуряването на целесъобразни научни и технологични доказателства в областта на въздухоплаването, които да помогнат на създателите на политики и регулаторите да приемат най-добрите регулаторни мерки за справяне с предизвикателствата, свързани с изменението на климата и цифровизацията.

    Пропорционалност? 

    При ВП 1 партньорите разполагат с гъвкавостта да се присъединяват към партньорството или да го напускат. Също така програмата за научни изследвания и иновации може лесно да бъде адаптирана с оглед развитието на технологиите и на други изисквания.

    ВП 2 изисква по-стабилен (финансов) ангажимент, което се оправдава от по-голямата ефективност и способност за ускоряване на така необходимата цифрова трансформация на УВД.

    Г. Последващи действия

    Кога ще се извърши преглед на политиката?

    Комисията ще извърши преглед на начина на изпълнение 3 години след създаването на партньорството.

    (1)

         В съответствие със скорошните препоръки на Сметната палата, Специален доклад № 18/2018, Специален доклад № 11/2019.

    Top

    Брюксел, 23.2.2021

    SWD(2021) 38 final

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

    РЕЗЮМЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО,

    придружаващ

    Предложение за Регламент на Съвета за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“

    Европейско партньорство за чисто въздухоплаване

    {COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


    Обобщение (максимум 2 страници)

    Оценка на въздействието от европейско партньорство за чисто въздухоплаване

    A. Необходимост от действия

    В какво се изразява проблемът и защо той се разглежда на равнището на ЕС?

    Екологичният отпечатък от въздухоплаванeто нараства, тъй като растежът на въздушния транспорт изпреварва постепенните технологични и оперативни подобрения, които се въвеждат. В допълнение пътят към неутралното по отношение на климата въздухоплаване не е ясен, тъй като разработените в други сектори решения не могат лесно да бъдат въведени във въздухоплаването. През 2019 г. в ЕС въздухоплаването е представлявало 823 милиарда евро, или 4,1 % от БВП на ЕС и е осигурило 12,2 милиона работни места. За да се поддържат водещата позиция на ЕС в промишлеността и технологичният му суверенитет в световен мащаб, като в същото време се постигнат целите на Зеления пакт в областта на въздухоплаването, е много необходимо да се ускори внедряването на решенията на ЕС за научни изследвания и иновации в сферата на въздухоплаването. За разработването на неутрални по отношение на климата технологии в рамките на сроковете на Зеления пакт се изисква мобилизирането на разпокъсания понастоящем капацитет за научни изследвания и иновации на цялата верига за създаване на стойност на европейското въздухоплаване.

    Какво следва да бъде постигнато?

    Основната цел е в отговор на Европейския зелен пакт да се допринесе за постигането на неутралност по отношение на климата до 2050 г. с междинна стъпка около 2030 г., като се ускори разработването на неутрални по отношение на климата авиационни технологии. Заедно с широкомащабното внедряване и използване на нови, устойчиви авиационни горива с нулеви емисии или напълно декарбонизирани авиационни горива, като например течни синтетични горива на базата на водород и въглерод (power-to-liquid), метан и/или водород, работният парк през 2050 г. може да постигне подобрение във въглеродната ефективност от 90+ % спрямо днешния работен парк. Втората обща цел е да се гарантира, че свързаните с въздухоплаването дейности за научни изследвания и иновации допринасят за конкурентоспособността на сектора на въздухоплаването на ЕС в световен мащаб, като се осигурят условия по-чистото въздухоплаване да остане безопасно, сигурно и ефективно за превоза на пътници и товари по въздух. Третата цел е да се увеличи допълнително европейският научноизследователски и иновационен капацитет, за да се ускори и оптимизира процесът на научни изследвания и иновации. Научните изследвания и иновациите ще бъдат съсредоточени не само върху водещата позиция в промишлеността, но и върху образованието, засилването и интегрирането на научния капацитет на ЕС и създаването на МСП, които са по-силно ориентирани към научни изследвания и иновации.

    Каква е добавената стойност от действията на равнището на ЕС (субсидиарност)? 

    Причините за интервенция на ЕС произтичат от изключителната сложност на начинанието и свързаната с това нужда от поделяне на риска, като се вземат предвид високите разходи за разработването и демонстрирането на иновативни технологични решения. Нито някое отделно дружество в областта на аеронавтиката, нито всички дружества от една отделна държава, взети заедно, не биха могли да разработят ново въздухоплавателно средство за гражданско въздухоплаване и да постигнат неутралност по отношение на климата във въздухоплаването.

    Освен това всички нужди от научни изследвания следва да бъдат съгласувани с пазарните мерки и стимули и също така изискват стабилна и модерна регулаторна и стандартизационна рамка, която може да бъде разработена само на равнището на ЕС и чрез международно сътрудничество. В същото време действията на равнището на ЕС позволяват ефективно сътрудничество с европейски мащаб, което създава полезни взаимодействия с други сектори и с държави без голям въздухоплавателен сектор.

    Б. Решения

    Какви са различните варианти за постигане на целите? Има ли предпочитан вариант сред тях? Ако не, защо?

    Предпочитаният вариант е да се подкрепят съвместните и фундаменталните изследвания чрез традиционни покани за представяне на предложения в рамките на „Хоризонт Европа“, наред с институционализирано публично-частно партньорство (ПЧП) съгласно член 187 от ДФЕС, насочено към ускоряване на разработването на неутрални по отношение на климата авиационни технологии с цел възможно най-бързо внедряване. За разлика от другите варианти само за традиционни покани за представяне на предложения или договорно ПЧП, институционализираното ПЧП осигурява необходимото равнище, задълбоченост и продължителност на ангажимента.

    Какви са позициите на различните заинтересовани страни? Кой подкрепя отделните варианти?

    В обществената консултация относно проучването за оценка на въздействието 80 % от респондентите са посочили, че едно европейско институционализирано партньорство ще окаже съществено (положително) въздействие за засилване на водещата позиция в промишлеността и ще бъде „много целесъобразно“ по отношение на чистите авиационни технологии и навлизането на нови технологии. Традиционните покани за представяне на предложения не се считат за подходящи за осигуряване на навлизането на технологиите. Заинтересованите страни потвърдиха своя ангажимент в съвместна декларация („2019 Le Bourget Paris Airshow“) и разработиха стратегическа програма за научни изследвания и иновации (СПНИИ) за партньорството. При обществената консултация, проведена по отношение на СПНИИ, пролича големият интерес на заинтересованите страни и обществеността. Заинтересованите страни изтъкват, че акцентът на чистото въздухоплаване следва да остане върху неутралността по отношение на климата, независимо от тежките последици от кризата във връзка с COVID-19.

    В. Въздействие на предпочитания вариант

    Какви са ползите от предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — на основните варианти)? 

    Изпълнението на инициативата за чисто въздухоплаване чрез институционализирано партньорство ще гарантира по най-добрия начин, че частният и публичният сектор продължават да са изцяло ангажирани в научните изследвания, необходими за разработването и внедряването на неутрални по отношение на климата решения в съответствие с изискванията на Зеления пакт. Това е съгласувано с мобилизирането на промишлени финансови и материални ресурси, за да се увеличи максимално въздействието на финансирането от ЕС.

    Какви са разходите за предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — за основните варианти)? 

    Съществуващото съвместно предприятие „Чисто небе 2“ получава финансиране от ЕС в размер на 1,755 милиарда евро и най-малко 2,19 милиарда евро от частноправните членове. По съвместните програми за научни изследвания и иновации в областта на въздухоплаването в рамките на „Хоризонт 2020“ и по линия на РП7 са отпуснати съответно 0,5 милиарда евро и 0,8 милиарда евро. Амбициозните цели за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г. и новият съгласуван цикъл на научни изследвания в областта на въздухоплаването до 2050 г., без да се забравя, че въздухоплаването е сериозно засегнато от кризата във връзка с COVID-19, оправдават увеличаване на финансирането (с 25 % за всеки от двата стълба на научните изследвания и иновациите).

    Какво е въздействието върху МСП и конкурентоспособността?

    Подобно на поканите за представяне на предложения по другите програми, около 20 % от партньорите са МСП. В програмата „Чисто небе 2“ малко над 40 % от партньорите, избрани в 10-те покани за представяне на предложения към днешна дата (60 % от цялата програма), са били МСП — около една четвърт от финансирането по тези покани. Водещата позиция при неутралното по отношение на климата въздухоплаване ще подпомогне конкурентоспособността на ЕС в този сектор.

    Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации? 

    Не се очаква особено отражение върху националните бюджети.

    Ще има ли друго значително въздействие? 

    Предложеното партньорство ще създаде естествени полезни взаимодействия с предложеното европейско партньорство за интегрирано управление на въздушното движение, а също и с други свързани ПЧП. Инициативата за чист водород и инициативата за акумулаторите може да имат огромно въздействие като способстващи фактори за постигането на неутрално по отношение на климата въздухоплаване, ако резултатите от тях отговарят на нуждите на въздухоплавателния сектор.

    Пропорционалност? 

    Предпочитаният вариант е пропорционален спрямо мащаба на проблема предвид транснационалното естество, сложността и разходите, свързани с въздухоплаването и научните изследвания и иновациите в тази област.

    Г. Последващи действия

    Кога ще се извърши преглед на политиката?

    По отношение на навлизането на научните изследвания и иновациите се проучва използването на междинна оценка, преглед на всеки две години на стратегическата програма за научни изследвания и иновации, както и вариантът за независим оценител на въздействието. Ролята на управителния съвет на „Чисто въздухоплаване“ ще бъде засилена в сравнение със тази при „Чисто небе 2“ по „Хоризонт 2020“ с цел подобряване на стратегическото ръководство и последващите действия по проекта.

    Top

    Брюксел, 23.2.2021

    SWD(2021) 38 final

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

    РЕЗЮМЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО,

    придружаващ

    Предложение за Регламент на Съвета за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“

    Европейско партньорство за кръгова биотехнологична Европа 

    {COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


    Обобщение (максимум 2 страници)

    Оценка на въздействието от европейско партньорство за кръгова биотехнологична Европа (КБЕ)

    A. Необходимост от действия

    В какво се изразява проблемът и защо той се разглежда на равнището на ЕС?

    Налице са икономически и екологични проблеми, които трябва да се решават паралелно. Основният проблем е „тройният дефицит“ по отношение на равнището на иновации, навлизането на пазара и устойчивостта. В резултат от това дейностите, свързани с научните изследвания и иновациите, не са достатъчно интегрирани в ЕС, което води до по-бавен иновационен процес. Същевременно съществуващите основани на биотехнологиите решения в етап на зрялост трудно могат да достигнат до пазарите и техните екологични характеристики не са автоматично гарантирани. Основните научни и технологични проблеми, с които ще се занимава КБЕ, са недостатъчното сътрудничество по отношение на научните изследвания и иновациите и междусекторно сътрудничество, както и недостатъчният трансфер на знания относно устойчиви и кръгови биотехнологични решения.

    Какво следва да бъде постигнато?

    Общата цел е да се насърчи преходът на обществото към устойчива биотехнологична икономика, като се увеличат научните изследвания и иновациите за устойчиви и конкурентни решения, насочени към повишено прилагане принципа на кръговостта, и използването на биомаса, остатъчни вещества и отпадъци. Също така се цели да бъде възприет регионален подход за постигането на целите за устойчиво развитие (ЦУР) на ООН и Зеления пакт на ЕС, за да се ускори преходът към концепцията за „здрава планета“. Научните цели са да се увеличи капацитетът за научни изследвания и иновации, свързани с кръговите биотехнологични решения, и да се гарантира по-добър обмен на знания в рамките на веригите за създаване на стойност и между тях, както и в цяла Европа, и да се включат научни изследвания и иновации по проблеми, свързани с устойчивостта. Икономическите цели са да се подобри конкурентоспособността на европейските региони по отношение на този сектор и да се обърне внимание на неефективността на пазара на европейската биотехнологична промишленост, като иновациите и новите рафинерии за биогорива се задържат в Европа. Основните обществени цели са да се допринесе за кръгова икономика, която функционира по устойчив начин, и да се подобри кръговостта на сектора на биотехнологиите, с което да се подобри отпечатъкът върху околната среда.

    Каква е добавената стойност от действията на равнището на ЕС (субсидиарност)? 

    Инициативата съчетава експертния опит и технологиите, които са налични в държавите — членки на ЕС, регионите и веригите за създаване на стойност на ЕС, с което да се създадат допълнителни полезни взаимодействия. Проектите по КБЕ може да бъдат съчетани с национални проекти и с проекти, подкрепяни от структурните и регионалните фондове на ЕС. Отстраняването на повечето пречки за създаването на биотехнологична икономика не е национална отговорност, а е по-скоро предмет на регламентиране на равнището на ЕС, например с правила относно: аспектите на устойчивите доставки на биомаса; пазарното търсене чрез целеви стойности; стандартизацията на продуктите; етикетирането и схемите за екологосъобразни обществени поръчки; и екологичните характеристики. Действията на национално равнище ще бъдат недостатъчни без намеса на равнището на ЕС.

    Б. Решения

    Какви са различните варианти за постигане на целите? Има ли предпочитан вариант сред тях? Ако не, защо?

    Като средства за подкрепяне на научните изследвания и иновациите бяха разгледани следните варианти:

    ·традиционни покани за представяне на предложения по рамковата програма (базов вариант);

    ·съвместно програмирано европейско партньорство (вариант 1); и

    ·институционализирано европейско партньорство съгласно член 187 от ДФЕС (вариант 3).

    Макар че и двата варианта за партньорство ще осигурят по-добри резултати от обикновените покани за представяне на предложения, институционализираното партньорство (вариант 3) е по-подходящо от съвместно програмираното. Този вариант е получил най-висока цялостна оценка поради по-голямото потенциално икономическо и социално въздействие и по-високата съгласуваност с външните програми.

    Вариант 3 е предпочитаният поради следните причини:

    ·С него може да се постигнат по ефективен начин целите на програмата, като се включат ангажирани партньори от промишления сектор и други участници (например държавите членки, регионите, академичните среди и организациите на гражданското общество), които ще работят заедно в рамките на подходящ модел на управление.

    ·Той осигурява адекватна степен на прозрачност и откритост по отношение на избора на приоритети и цели, както и ангажирането на партньори и заинтересовани страни по цялата верига за създаване на стойност, от различни сектори, среди и отрасли на науката, включително международни участници (когато това е целесъобразно и не засяга европейската конкурентоспособност). 

    ·Формализираните процедури при този вариант ще осигурят възможност за участието на МСП, както и разпространението и използването на резултатите.

    ·Вариантът също така предлага висока допълняемост, а именно — значителен потенциал за структуриране на биотехнологичните сектори.

    ·С него се гарантира насоченост, тъй като ангажиментите на партньорите за постигането на конкретни цели ще бъдат формализирани, което в крайна сметка ще помогне за осъществяването на целите на политиката на високо равнище.

    ·По отношение на финансирането той предвижда финансови вноски и/или вноски в натура от страна на партньори, различни от ЕС, в размер между 50 % и 75 % от общия бюджет на европейското партньорство. Очаква се по-голямата част от финансовия ангажимент да бъде в натура и в по-малка степен — под формата на финансови вноски в рамките на проектите, а не на равнището на програмата.

    ·Неговите полезни взаимодействия и съгласуваност в рамките на средата за научни изследвания и иновации на ЕС ще бъдат гарантирани чрез официални споразумения между предложената инициатива и други инициативи, както и чрез съвместно изготвяне на програмата и чрез ангажираността на екипа за подкрепа.

    Какви са позициите на различните заинтересовани страни? Кой подкрепя отделните варианти?

    По-голямата част (повече от 50 %) от респондентите в обществената консултация са посочили, че много от целите на партньорството са от ключово значение, особено за постигането на целите на ЕС в областта на климата. Респондентите са определили развиването на консорциуми, европейски вериги за създаване на стойност и технологии като предимства, но са сметнали административната тежест за недостатък. Като най-голям проблем е посочено изоставането на ЕС по отношение на иновациите при преобразуването на резултатите от научните изследвания в иновативни, основани на принципа на кръговост биотехнологични продукти. Мнозинството (повече от 50 %) смятат, че участието на промишлеността е много целесъобразно и че мащабът и обхватът на партньорството са подходящи. Макар че повечето заинтересовани страни (54 %), които са отговорили на консултацията, смятат, че институционализираното партньорство е най-добрият вариант за справяне с проблемите, подкрепата от страна на гражданите е по-слаба.

    В. Въздействие на предпочитания вариант

    Какви са ползите от предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — на основните варианти)? 

    За всички участници в биотехнологичната икономика може да има потенциални икономически ползи, което ще позволи балансирано регионално/местно развитие. Очаква се да бъдат осигурени по-високи и по-сигурни доходи за първичните производители на биомаса, също и в по-необлагодетелстваните региони. Сред другите ползи са икономическият растеж за МСП, привличането на повече инвестиции за рафинериите за биогорива и техните икономически оператори (участници от промишления сектор) и дългосрочната отдаденост и ангажираност на всички участници. Очакват се ползи за общините и регионите поради икономиите на разходи за обезвреждане на биологични отпадъци.

    Предвижда се общественото въздействие да е под формата на подобрен достъп и навлизане на биотехнологични решения в Европа, овластяване на местните/регионалните общности, за да могат да управляват своите природни ресурси, и създаване (или засилено преобразуване) на нова местна/регионална производствена база. Пазарните участници, като например собствениците на марки и потребителите, ще имат достъп до повече устойчиви продукти.

    Най-важно е въздействието върху околната среда. Производството и преработването на биомаса по по-устойчив начин и използването на биологични отпадъци като суровини ще намали емисиите на CO2 и ще помогне да бъдат избегнати конфликти, свързан с производството на хранителни продукти, прекомерният добив на биомаса и неустойчивите промени в земеползването. Това ще помогне за съхраняването и възстановяването на екосистемите и биологичното разнообразие. Производствените системи със затворен цикъл и оползотворяването на биологични отпадъци ще увеличат кръговостта. Чрез КБЕ ще се подобри ресурсната ефективност на веригите за създаване на стойност, например чрез възстановяването на хранителни вещества за селското и горското стопанство от потоци отпадъци (включително отпадъчни води) и селскостопански остатъци.

    Какви са разходите за предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — за основните варианти)? 

    Тъй като вариант 3 ще се основава на съществуващата структура на биотехнологичните производства, той ще е свързан с разходи за поддържането на офис на съвместното предприятие за срока на изпълнение на инициативата. Те ще включват 30 милиона евро административни разходи за предприятията и същата сума за ЕС. Това представлява 1—2 % от общите разходи по инициативата. Разходите до голяма степен се компенсират от горепосочените ползи, и по-специално ефектите на ливъридж от съфинансирането за достигането на мащаба на необходимите ресурси, за да се постигне напредък по амбициозните цели.

    Не се очакват отрицателно икономическо, социално и екологично въздействие или разходи за спазване на изискванията.

    Какво е въздействието върху МСП и конкурентоспособността?

    Не се очаква отрицателно въздействие върху МСП и конкурентоспособността. Очаква се цялото въздействие да е положително. На основата на подчертано положителния опит със съвместно предприятие „Биотехнологични производства“ (значително участие на МСП в проектите, включително в тяхното координиране) вариант 3 има много добра оценка в това отношение.

    Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации? 

    Не се очакват въздействия върху националните бюджети и администрации, нито проблеми с изпълнението.

    Ще има ли друго значително въздействие? 

    Не, всички са описани по-горе.

    Пропорционалност? 

    Предпочитаният вариант осигурява всички елементи, изисквани за постигането на целите, и не надхвърля необходимото за решаването на проблема.

    Г. Последващи действия

    Кога ще се извърши преглед на политиката?

    В съответствие със сроковете, определени в Регламента за „Хоризонт Европа“, междинната оценка ще бъде извършена не по-късно от 4 години след датата на началото на инициативата, а окончателната оценка — не по-късно от 4 години след края ѝ.

    Top

    Брюксел, 23.2.2021

    SWD(2021) 38 final

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

    РЕЗЮМЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО,

    придружаващ

    Предложение за Регламент на Съвета за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“

    Европейско партньорство за чист водород

    {COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


    Обобщение (максимум 2 страници)

    Оценка на въздействието на „Чист водород“

    A. Необходимост от действия

    В какво се изразява проблемът и защо той се разглежда на равнището на ЕС?

    Въпреки че водородът е чисто гориво без емисии, все пак той е по-скъп от други източници на енергия и се добива предимно от природен газ, като се отделя въглероден диоксид (CO2). Ние трябва да произвеждаме „чист водород“ от възобновяеми източници на енергия, които биха премахнали емисиите на CO2 от процеса. Приложенията на чистия водород са по-скъпи от конкурентните технологии и все още не са напълно надеждни или с достатъчно качество, за да бъдат използвани. Освен това широкомащабното внедряване на капацитет за генериране на чист водород е ограничено. Най-засегнати са европейските заинтересовани страни от отрасъла и научноизследователската общност, свързани с водорода, заедно със заинтересованите страни от сектора на енергетиката, транспорта и строителството.

    Какво следва да бъде постигнато?

    Количествено измерим принос за постигането на целите в областта на климата до 2030 г. и за неутралност по отношение на климата до 2050 г. Укрепване и интегриране на научния капацитет на ЕС за ускоряване на разработването и подобряването на готови за пазара усъвършенствани приложения за чист водород в рамките на крайните употреби в енергетиката, транспорта, строителството и промишлеността. Засилване на конкурентоспособността на веригата за създаване на стойност на чистия водород в ЕС (по-специално МСП).

    Каква е добавената стойност от действията на равнището на ЕС (субсидиарност)? 

    В сектора на чистия водород има сложни и взаимосвързани вериги за създаване на стойност, които изискват ефективна съвместна работа и междусекторно сътрудничество на европейско равнище, за да се осигури възможност за успешни широкомащабни демонстрационни проекти и внедряване.

    Б. Решения

    Какви са различните варианти за постигане на целите? Има ли предпочитан вариант сред тях? Ако не, защо?

    Като средства за подкрепяне на научните изследвания и иновациите, свързани с водорода, бяха разгледани следните варианти:

    ·традиционни покани за представяне на предложения по програмата „Хоризонт Европа“;

    ·съвместно програмирано европейско партньорство; или

    ·институционализирано партньорство съгласно член 187 от ДФЕС.

    Предпочитаният вариант е институционализираното партньорство, тъй като то е най-подходящо за осигуряването на дългосрочна стратегия и ангажираност от страна на отрасъла, както и на държавите членки и Европейската комисия.

    Какви са позициите на различните заинтересовани страни? Кой подкрепя отделните варианти?

    80 % от респондентите в обществената консултация са посочили, че едно европейско институционализирано партньорство ще окаже значително (положително) въздействие и ще бъде „много целесъобразно“ за засилването на водещите позиции в промишлеността по отношение на водородните технологии и навлизането на нови технологии.

    В. Въздействие на предпочитания вариант

    Какви са ползите от предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — на основните варианти)? 

    Изпълнението на инициативата за чист водород чрез институционализирано партньорство е най-ефективният начин да се гарантира, че частният и публичният сектор продължават да са изцяло ангажирани в разработването и изпълнението на дългосрочна стратегия за научни изследвания и иновации в областта на чистия водород. То е съгласувано с мобилизирането на промишлени финансови и материални ресурси от промишления сектор, за да се увеличи максимално въздействието на финансирането от Комисията. Чрез него ще се подкрепи разработването на стратегия за водорода, която е изцяло съгласувана с приоритетите на Европейския зелен пакт и европейския ангажимент в областта на климата.

    Какви са разходите за предпочитания вариант (ако има такъв, в противен случай — за основните варианти)? 

    На основата на разходите от 2018 г. на съществуващото съвместно предприятие „Горивни клетки и водород 2“ („ГКВ 2“) се предвижда годишните разходи за поддържането на институционализирано партньорство да бъдат 2,9 милиона евро (27 служители) плюс 2,1 милиона евро други преки разходи. За периода 2014—2015 г. съвместното предприятие „ГКВ 2“ е генерирало общ ливъридж от 1,63 EUR, т.е. подкрепа от 1,63 EUR от промишлеността за всяко 1 EUR подкрепа от Европейската комисия.

    Какво е въздействието върху МСП и конкурентоспособността?

    Подобно на поканите за представяне на предложения по програмата „Водещи позиции при базовите и промишлените технологии“, около 25 % от партньорите по проектите в рамките на СП „ГКВ 2“ са МСП, а половината членове на „Водородна Европа“ са МСП. Партньорството ще осигури възможност за по-малките дружества, които са разработили нишови продукти, да обслужват разрастващите се пазари на водород и да се свързват с по-големи промишлени участници, които могат да подкрепят развитието им.

    Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации? 

    Не се очаква особено въздействие върху националните бюджети или администрации, макар че институционализираното партньорство ще помогне да се обновят и хармонизират националните научноизследователски програми в областта на водорода.

    Ще има ли друго значително въздействие? 

    Очаква се допълнителните демонстрационни проекти да предизвикат допълнителен обществен интерес по отношение на водорода. В същото време повишаването на обществената информираност и знания относно водорода следва да създаде основа за обществена подкрепа за приложенията на водорода. Въпросите, свързани със стандартите и нормите, ще се решават по-лесно на международно равнище, където ЕС следва да застъпва единна позиция.

    Пропорционалност? 

    Създаването на институционализирано партньорство следва да гарантира, че частният и публичният сектор продължават да са изцяло ангажирани в изготвянето и изпълнението на дългосрочна стратегия за научни изследвания и иновации в областта на чистия водород. То ще привлече промишлени финансови и материални ресурси, за да се увеличи максимално въздействието на финансирането от Комисията и да се подкрепи разработването на стратегия за водорода, която е изцяло съгласувана с приоритетите на Европейския зелен пакт.

    Г. Последващи действия

    Кога ще се извърши преглед на политиката?

    Междинна оценка на предложеното институционализирано партньорство следва да бъде извършена 3 години след създаването му.

    Top