ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 18.5.2021
COM(2021) 254 final
2021/0129(COD)
Предложение за
РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
за изменение на Регламент (ЕС) 2016/1628 по отношение на преходните разпоредби за някои видове техника, оборудвана с двигатели с мощност в диапазона между 56 kW и 130 kW, както и над 300 kW, с цел да се преодолее въздействието на кризата с COVID-19
(текст от значение за ЕИП)
ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ
1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО
•Основания и цели на предложението
Пандемията от COVID-19 предизвика сериозно смущение във веригите на доставки, което се отрази върху възможността на производителите на извънпътна подвижна техника да спазят някои от сроковете, наложени по силата на Регламент (ЕС) 2016/1628 на Европейския парламент и на Съвета от 14 септември 2016 г. относно изискванията за граничните стойности на емисиите на газообразни и прахови замърсители и за одобряването на типа на двигателите с вътрешно горене за извънпътна подвижна техника.
В отговор на пандемията от COVID-19 беше приет Регламент (ЕС) 2020/1040 на Европейския парламент и на Съвета от 15 юли 2020 г. за изменение на Регламент (ЕС) 2016/1628. С него бяха удължени някои срокове, които производителите вече не биха могли да спазят, без да понесат сериозни икономически щети поради неочакваните смущения във веригата на доставки. Това се отнася до техника, използваща т.нар. „преходни двигатели“ с мощност в диапазона <56 kW и >130 kW, чието производство е трябвало да приключи до 30 юни 2020 г., а пускането ѝ на пазара — до 31 декември 2020 г. На производителите бяха предоставени още 12 месеца, през които да произвеждат и пускат на пазара техника, оборудвана с такива двигатели.
В посочения регламент бяха разгледани само сроковете, изтичащи през 2020 г., тъй като те трябваше да бъдат удължени по спешност и беше твърде рано да се прецени дали удължаването на сроковете през 2021 г. е оправдано.
Производителите трябва да приключат производството на техника, оборудвана с такива двигатели, до 30 юни 2021 г. и да я пуснат на пазара до 31 декември 2021 г.
Въпреки това, поради продължаващите смущения във веригата на доставки и производството, причинени от втората и третата вълна на COVID-19, производителите няма да могат да спазят сроковете за 2021 г., приложими за техника, оборудвана с преходни двигатели с мощност в диапазона между 56 kW и 130 kW и над 300 kW, без да понесат сериозни икономически щети.
С оглед на продължаващите смущения е необходимо тези срокове да бъдат удължени, за да се избегне ситуация, в която преходните двигатели, чийто брой е ограничен, тъй като е трябвало да бъдат произведени най-късно до 31 декември 2019 г., няма да могат да бъдат монтирани своевременно в техниката и следователно ще трябва да бъдат бракувани.
Въпреки че все още съществуват смущения във веригата на доставки и производството, тяхната амплитуда и интензивност не могат да се сравняват с тези, които преобладаваха през пролетта на 2020 г. Поради тези причини е оправдано удължаване с 6 месеца за производството на техника, оборудвана с тези двигатели, и с 9 месеца за пускането ѝ на пазара, за разлика от удължаването с 12 месеца и в двата случая през 2020 г.
Необходимо е да се отбележи, че колкото и да трае удължаването, икономическите оператори няма да имат интерес да забавят допълнително окомплектоването и пускането на пазара на техника, превозни средства и плавателни съдове, за които те вече са понесли разходи.
Не на последно място, предложеното удължаване ще се прилага и за земеделски и горски превозни средства, оборудвани с преходни двигатели, тъй като те са предмет на разпоредбите за извънпътна подвижна техника по отношение на емисиите на замърсители.
2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ
•Правно основание
Член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз.
•Субсидиарност (при неизключителна компетентност)
Принципът на субсидиарност се прилага, тъй като предложението не попада в изключителната компетентност на Съюза.
Тъй като предложението включва изменения в съществуващото законодателство на ЕС, само ЕС може ефективно да реши тези въпроси. Освен това целите на политиката не могат да се осъществят в достатъчна степен от държавите членки.
Намесата на Европейския съюз е нужна, за да се избегне създаването на пречки пред единния пазар в сферата на двигателите за извънпътна подвижна техника, както и поради транснационалния характер на замърсяването на въздуха.
Поради това предложението е в съответствие с принципа на субсидиарност.
•Пропорционалност
Предложението е в съответствие с принципа на пропорционалност, тъй като не надхвърля необходимото за осигуряване на доброто функциониране на вътрешния пазар, като същевременно гарантира високо ниво на обществена безопасност и опазване на околната среда. Продължителността на предложеното удължаване е съобразена с очакваната продължителност на смущението, предизвикано от пандемията от COVID-19.
•Избор на инструмент
Регламент за изменение на регламент.
3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО
Поради факта, че оценка на въздействието беше вече извършена за Регламент (ЕС) 2016/1628, такава не е приложена към настоящото предложение. С настоящото предложение не се внасят изменения по същество в посочения регламент и не се налагат нови задължения на засегнатите страни. Неговата цел е преди всичко — поради извънредните обстоятелства, дължащи се на пандемията от COVID-19 — да се осигури удължаване с 6 месеца за производството и пускането на пазара на техника, оборудвана с определени преходни двигатели. Настоящото предложение няма да окаже значително въздействие върху околната среда, тъй като мерките улесняват пускането на пазара на стоки, които са оборудвани с двигатели, произведени преди да избухне пандемията. Освен това чрез тях се избягва необходимостта да се бракува техника, оборудвана с такива двигатели, която в противен случай не би отговаряла на изискванията.
4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА
Предложението няма въздействие върху бюджета на институциите на ЕС.
2021/0129 (COD)
Предложение за
РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
за изменение на Регламент (ЕС) 2016/1628 по отношение на преходните разпоредби за някои видове техника, оборудвана с двигатели с мощност в диапазона между 56 kW и 130 kW, както и над 300 kW, с цел да се преодолее въздействието на кризата с COVID-19
(текст от значение за ЕИП)
ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 114 от него,
като взеха предвид предложението на Европейската комисия,
след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,
като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет,
в съответствие с обикновената законодателна процедура,
като имат предвид, че:
(1)С Регламент (ЕС) 2016/1628 на Европейския парламент и на Съвета се определят изискванията за граничните стойности за емисиите на газообразни и прахови замърсители и за процедурите за ЕС одобряването на типа на различни категории двигатели с вътрешно горене за извънпътна подвижна техника.
(2)Датите, които се прилагат за новите гранични стойности за емисиите, обозначени като „етап V“ в Регламент (ЕС) 2016/1628, са определени с цел да се предостави на производителите ясна и подробна информация и да им се осигури достатъчно време за преминаване към етап V, като същевременно се намали значително административната тежест за органите по одобряването.
(3)Поради пандемията от COVID-19 и свързаните с това смущения във веригата на доставки и производството производителите на извънпътна подвижна техника (наричани „производители на оригинално оборудване“ или „ПОО“) срещнаха затруднения при спазването на сроковете 30 юни 2020 г. и 31 декември 2020 г. за производството и пускането на пазара на техника, оборудвана с двигатели, които отговарят на по-малко строги гранични стойности на емисиите от тези на етап V. В този контекст Регламент (ЕС) 2016/1628 беше изменен с Регламент (ЕС) 2020/1040 на Европейския парламент и на Съвета с цел да се удължат посочените срокове с 12 месеца.
(4)Като се има предвид, че продължаващите смущения във веригата на доставки и производството, причинени от пандемията от COVID-19, все още водят до забавяния при производството и пускането на пазара на техника, оборудвана с други категории двигатели (между 56 kW и 130 kW и над 300 kW), които отговарят на по-малко строги гранични стойности на емисиите в сравнение с тези от етап V, е много вероятно ПОО да не са в състояние да спазят сроковете 30 юни 2021 г. и 31 декември 2021 г., определени в Регламент (ЕС) 2016/1628 за производството и пускането на пазара на стоките, без да понесат сериозни икономически щети.
(5)С оглед на настоящите обстоятелства и с цел да се осигури безпрепятственото функциониране на вътрешния пазар, да се предостави правна сигурност и да се избегне потенциално смущение на пазара, е необходимо да се удължи действието на преходните разпоредби от Регламент (ЕС) 2016/1628 за тези категории двигатели.
(6)Като се има предвид, че удължаването на срока на прилагане на преходните разпоредби няма да окаже въздействие върху околната среда, тъй като съответните преходни двигатели вече са произведени, съответните срокове следва да бъдат удължени с 6 месеца за производството на техника, оборудвана с тези двигатели, и с 9 месеца за пускането ѝ на пазара.
(7)Доколкото целта на настоящия регламент, а именно да се удължи действието на някои преходни разпоредби от Регламент (ЕС) 2016/1628, не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, а поради своя мащаб и последици би могла да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз (ДЕС). В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тази цел.
(8)Поради неотложността, предизвикана от извънредните обстоятелства вследствие на пандемията от COVID-19, беше счетено за целесъобразно да се предвиди изключение от срока от осем седмици, посочен в член 4 от Протокол № 1 относно ролята на националните парламенти в Европейския съюз, приложен към ДЕС, към Договора за функционирането на Европейския съюз и към Договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия.
(9)Поради това Регламент (ЕС) 2016/1628 следва да бъде съответно изменен.
(10)С оглед на факта, че преходният период, предвиден в Регламент (ЕС) 2016/1628, изтича за някои подкатегории двигатели на 31 декември 2021 г. и че ПОО е трябвало да произвеждат извънпътна подвижна техника, оборудвана с преходни двигатели от тези подкатегории, до 30 юни 2021 г., настоящият регламент следва да влезе в сила по спешност в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз,
ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:
Член 1
Регламент (ЕС) 2016/1628 се изменя, както следва:
Член 58 се изменя, както следва:
1)в параграф 5 се добавя следната шеста алинея:
„За двигателите от всички подкатегории, за които посочената в приложение III дата за пускане на пазара на двигатели от етап V е 1 януари 2020 г., с изключение на двигателите, посочени във втора и трета алинея, преходният период и 18-месечният период по първа алинея се удължават с 6 месеца.“;
2)в параграф 7 се добавя следната буква д):
„д) 33 месеца от приложимата дата за пускане на пазара на двигатели по приложение III в случая по параграф 5, шеста алинея.“.
Член 2
Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.
Съставено в Брюксел на […] година.
За Европейския парламент
За Съвета
Председател
Председател